OWJ3 HOEST ABDIJSIROOP KLOOSTERBALSEM Sanapirin qqq SV. TEXEL IN 1941. kinkhoest slijmhoest AKKER'S ANNE vindt het geluk! BRAND WONDEN Spit en Lendenpijn 'f I i i a a H ^Hf lü 4 IP SP ÊP üf Él Él 9 Él fi§ 8 1 1 m m HS H iH 8 ül 1 Een moeilijk jaar ligt weer achter ons; Door een regelmatige zaaltraining en ook tijdens de zomer op het veld, werd getracht het clubverband te onderhouden. Enkele wedstrijden werden tegen Tex Boys gespeeld. Op 2e Paaschdag speel den we tegen Oudesluis en wisten daar met 6-2 te winnen, waarna in gezellige sfeer nog genoten werd van een dansje en vanspiegeleieren. In Juni werd Schagen een bezoek ge bracht; met 4-3 verloren we. De uitslagen verheugden ons echter, daar nu bewezen was, dat we onze plaats in de 4e kl. NVB weer met vertrouwen kunnen innemen. Ernstige pogingen wer den ondernomen om weer in de gewone comp. te worden ingedeeld, maar Tex°l is gesperd gebied en dus uitgesloten. De medewerking der deelnemende clubs kon ons alleen inschakelep. Alleen Scha gen, Bergen en W.-Waard stemden toe. dus.... afgekitst. In Aug. werd HRC-comb. een bezoek gebracht, maar het werd een teleurstel ling, daar 3 spelers ons in de steek lie ten, waardoor met een reserve en twee geleende HRC'ers werd gespeeld, het geen van zeer deprimeerende invloed was; met 5-2 werd verloren. De stem ming bleef onder nul. Toch was cr nog een lichtpuntje, n.l. dat de NHVB een Heldersche afd. ging samenstellen; ook Texel kreeg hier eeen kans, welke met beide handen werd aangegrepen. Onze secr. woonde een vergadering hier ?ver bij in Alkmaar, maar kwam niet opti mistisch terug. Alweer waren het Atlas en Watervogels, die weigerden naar Texel te komen. Gelukkig kregen we de volle medewerking van Helder en H. R C met resp. 2 en 3 elftallen, waarna we ons direct tot het bondsbestuur van de NHVB wendden met voorstellen. Het. gevolg was, dat we nu toch tot de Hel dersche afd. zijn toegelaten. Reeds zijn 2 wedstrijden gespeeld, n.l. Texel-Helder 3 (9-3) en HRC 3-Texel (1- 1). Een goed begin dus. Ons ledental is maar klein. We be schikken over een veelbelovende ploeg, waarin vooral jonge spelers zijn opgen men. We verwachten echter een grooter aantal, zoodra we meer actief kunnen worden, en ook weer een 2e elftal ge plaatst zal kunnen worden. Over het algemeen zijn de spelers van thans vol goede moed. Deze goede club geest moet blijven; dan kunnen we ver zekerd zijn van een goede toekomst. De athletiekafd. was vol goede plan- ren. Ze zou een stevige propaganda voe ren, maar het bleef bij het begm. De be langrijkste beoefenaren trainden heel ongeregeld en dikwijls op eigen houtje zoodat het clubverband niet werd ver stevigd. De wedstrijden, waaraan werd deelgenomen leverden maar weinig resul taat op. Vermelding verdient nog de sportmiddag in samenwerking met de Gymn. Vereen. Texel en Tex. Fanfare (plm. 800 bezoekers). Het programma be vatte naast de mooie gym. nrs. een ath demonstratie, waardoor het succes van deze middag werd verhoogd. Thans staan we aan het begin van 1942. We wenschen gaarne, dat het nieu we verbetering zal brengen, dat het ver keer met Texel weer vrij mag worden en dat we dus weer gewoon onze plaats in de 4e kl. zullen mogen innemen. Dan kunnen we ons weer ontplooien. Dan kan ei weer sprake zijn van een ads. afd. Met de leden van goede opvatting zal het stellig wel gaan; daarom een vooi- spoedig 1942- aan allen. Moge het een vredesjaar worden. D Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds béste Hoestsiroop IIIUIIIIW FEUILLETON UMUMèM Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 45.) Ik heb het gezicht van die on bekende nooit gezien. Maar het is mis schien het beste, dat ik je die geschiede nis maar heelemaal vertel. Anders houd je me waarschijnlijk nog voor 'n idioot, die een phantoom najaagt. Misschien ben ik dat ook wel. Enfin, ik zal het ver tellen. Het was op een gecostumeerd tuinfeest in Elmshorn. Grottkau en ik waren de gasten van consul Eschental, van wie je wel eens gehoord zult heb ben. De naam ken ik, ja, zei Anne. Op dat feest verscheen een jonge dame in een japon van zilverkleurige zijde. Ik danste tweemaal met haar en toen ik haar vroeg haar masker af te doen, ontvluchtte ze me. Alles, wat ik van haar bezit, is een handschoen, die ze op haar vlucht verloor en een pijn lijke herinnering. Pijnlijk? Ja, omdat ik sindsdien te vergeefs naar haar gezocht heb. Ik heb haar nooit meer teruggezien. Het is nogal een LANDBOUW VEETEELT ARGENTIJNSCHE WOL. In de eerste vier weken van het nieu we wol jaar, dat op 1 October aanving, kon Argentinië slechts 4,310 balen wol verschepen tegen 10,327 balen in de overeenkomstige tijd van het vorig jaar. Hiervan gingen naar de V.S. 3,380 balen tegen 9,945 balen in dezelfde tijd van 't vorige jaar. Uruguay verscheepte in de zelfde tijd 2,180 balen tegen 3,285 balen in het vorige jaar. Hiervan gingen 1,675 balen (v.j. 3,000 balen) naar de V. S. WAT IS RUILVERKAVELING? Een oude vader, die zijn einde vbelde naderen, vertelde aan zijn zoons hoe er gens op het land, dat hij zou nalaten, een groote schat onder de grond verborgen lag. Het was nog in de oude tijd, héél lang geleden, en het geloof aan schatten nog algemeen. Toen de zoons danook hun erfdeel gekregen hadden, ging elk op eigen grond ijverig aan het graven. En op die manier kreeg de oude heer zijn zin, want de schat die gevonden werd bestond in een rijke oogst, die de denkelijk wat lui aangelegde zoons an ders wel eens had kunnen ontgaan. De moraal van die geschiedenis was natuurlijk, dat men het met ijverig en hard werken ver brengt, en alleen dus doende zich schatten kan vergaren. Maar daarmee is men er nog niet al tijd. Er zijn menschen, die hun leven lang zwoegen in het zweet huns aanschijns, en toch daarmee niet meer verdienen dan een schrale, droge boterham. En nu mag men eigenlijk iemand die, dag in dag uit, hard werkt, niets verwijten uit eerbied voor zijn arbeidzaamheid wél kan men probeeren hem duidelijk te ma ken dat werken, of liever dat zwoegen alleen nog niet voldoende is om er te komen. Want het werken, dat de mensch moet doen om staande te blijven is niet alleen een taak van de handen, van het lichaam, maar het is allereerst een taak van hoofd en hart. Niemand moet aan de gang gaan als de beruchte kip-zonder kop. Niemand beginnen aan zijn arbeid zonder plan en zonder overleg. Dat is een eisch die men aan elk menschenwerk mag stellen. Zien we nu om ons heen, wat wordt er dan nog ontzaggelijk veel gezwoegd en geploeterd zonder dat iemand er ver der mee komt! Wat zouden er, met over leg en met samenwerking, op velerlei gebied niet al vereenvoudigingen aange bracht kunnen worden, die belangrijke besparingen aan tijd en aan arbeid met zich zouden brengen, en daardoor winst gevend worden. Met veel van dergelijke zaken is het als met het ei van Columbus: je moet maar op het idee komen. Zoo'n idee voor velen, met name voor grondbezitters, wil een boekje hen aan de hand doen die op deze gedachte nog niet eerder kwamen, of die meenden, dat het voor hun grond tóch niet noodig of tóch niet uitvoerbaar was. Laten zij bedenken, dat naar schatting ca. 20 pet. van de heele oppervlakte van ons land (van de hoeveelheid cultuurgrond is dit dus een nog belangrijker percentage) in aanmerking komt voor de toepassing van het prachtige middel, dat heet Ruilver kaveling. Hoe komt het toch, dat er bij de be werking, bij de exploitatie van de grond, zooveel verspilling is aan tijd, aan ar beidskracht, zelfs aan grond? Dat komt vooral door de, in veel stre ken van ons land bestaande, versnippe ring v.d. grondeigendom, (wordt verv.) HOE LAAT BUSDIENST TH. REUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. Van Den Burg: 12 en 18 uur. Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Den Burg 12 uur. BEZOEKUREN TEXELS NOODZIEKENHUIS. Dinsdags, Donderdags, Zaterdags v van 23 uur. Zondags, Maandags, Woensdags en Vrijdags van 23 en van 77,30. Patiënten, die opgenomen moeten wor den, gelieven distributiebonnen mee te (laten) nemen. romantische geschiedenis, vind je niet? Anne gaf geen antwoord. Het hart klopte haar in de keel. Zou ze hem de waarheid zeggen? Eerlijk bekennen, dat zij die onbekende was geweest? Neen, dat was onmogelijk. Ze was ten slotte van huis weggeloopen. Assche- poester met vacantie zoo te zeggen en van die dwaze streek zou ze nooit ie mand deelgenoot maken hem vooral niet. Je zult het misschien belachelijk vinden, vervolgde Grundtvig, maar ik kan die onbekende niet vergeten. Van het eerste oogenblik af, waarop ik jou in het huis van mijn tante zag, deed je me aan haar denken en ik dacht bijna.... Anne zou deze avond niet meer te weten komen, wat Grundtvig bij hun eerste ontmoeting had gedacht, want juist schoten Grottkau en Doddie op hen toe. Daar zijn ze, die wegloopers, riep Grottkau. We hebben jullie overal gezocht. Wat is er gebeurd? Lieve deugd Anne, je wangen gloeien als de punch, die ik zooeven met Doddie heb gedron ken. En die je lichtelijk naar het hoofd schijnt te zijn gestegen, zei Grundtvig geërgerd. Schreeuw toch niet altijd zoo, Dod, het wordt hoog tijd, dat je je vrouwe lijke invloed eens aanwendt om van UITZOEKEN SLACHTKONIJNEN. De tijd breekt weer aan, dat we aan 't slachten van onze konijnen gaan denken. Alvorens hiertoe over te gaan, moeten eerst de noodige fokdieren voor het volgende jaar worden uitgezocht. Voor de fok dienen uitsluitend kerngezonde dieren met goedaanliggende glanzende pelzen te worden gebruikt. De dieren moeten tierig in de hokken zijn. Zijn het raskonijnen, dan houde men slechts die dieren aan, welke aan de hoogste stan- daardeischen voldoen. Overjarige voedsters, die dit jaar eenige worpen van een behoorlijk aantal jongen, zes tot acht stuks zorgvuldig hebben groot gebracht en waarvan alle dieren voorspoedig zijn opgegroeid, ge- bruike men nog één jaar als fok voedster. Deze zijn zeer geschikt om er het a. .s voorjaar vroegtijdig mee te fokken. Overjarige voedsters, die regelmatig een kleine worp gaven of hun jonge die ren slecht verzorgden, ruime men op. Overjarige rammen, welke nog in goede fokconditie zijn, en steeds goede krachtige jongen hebben gegeven, kan men nog wel een jaar gebruiken. Deze moeten zooveel mogelijk onverwant aan de voedsters zijn, vooral wat de nut- fok betreft. De overige rammen ruime men op. Wat de jonge dieren, voedsters zoowel als rammen betreft, kieze men bij voor keur die dieren, welke van de geboorte af steeds matig doorgroeiden en nimmer ziek zijn geweest en dan bij voorkeur snelle groeiers. Men beginne van nu af aan de voor de slacht bestemde dieren wekelijks te wegen. Zij die niet meer groeien zijn slachtrijp, mits de pelzen geheel in con ditie zijn Voeder verstrekken zonder dat er gewichtvermeerdering tegenover staat komt voor de nutfok nadeelig uit. DE BETEEKENIS VAN SOJABOONENCULTUUR. Het gaat al net als in de vorige oor log; de nood van de tijd vordert, dat men zich toelegt op de verbouw van ge wassen, waar men anders niet zoo spoe dig toe zou komen, of in zoo groote mate zou verbouwen Er is een loffelijke actie gevoerd om de landbouwers tot het verbouwen van koolzaad te bewegen. En dit zal niet zon der succes gebleven zijn. Een ander ge was, dat ook voor de volksvoeding, voor al voor de vetvoorziening van geen ge ringe beteekenis is, is de sojaboon. Ook in ons land trekt dit gewas in de laatste tijd meer belangstelling en hiel en daar kan men reeds een veldje soja- boonen zien. Over de cultuur van dit ge was zullen wij t.z.t. misschien nog wel gelegenheid hebben iets te schrijven. Wij willen dit keer iets over de soja boon in het algemeen schrijven. Het land WOORD EN DAAD De raad stemt met alg. stemmen in met de stichting van een electr. nood centrale, uitsluitend ten dienste van electr. verlichting van Den Burg; om te voorkomen, dat dit eventueel aan de ge meente geld zou kosten, is door de be woners van Den Burg een garantie fonds van f 12000 gevormd. Ook op de andere dorpen zal getracht worden tot stichting van een eigen centrale te ko men. DONDERDAG 22 AUGUSTUS 1918. Afwezig: de heeren Keesom en B.Dros Aanbieding gemeenterekening 1917: ontv. f 194641,—, uitg. f 196315. Vaststelling kohieren schoolgeld. Besloten voor f 8000 de concessie Aerogeen-gasfabriek af te koopen. Besloten het afslaan van visch verplicht te stellen (ingang 1 Sept. 1918); kosten 1,5 pet. (één pet. voor de afsla ger en 0,5 pet. voor registratie). Tot af slager wordt, voor tijdelijk, benoemd, de heer Jan Kuyper Gz. Inwoners van Oosterend verzoeken om een bijdrage van de gemeente in de kosten van eventueele stichting van een electr. centrale aldaar. De meerderheid van B. en W. stelt zich op het stand punt dat de gemeente zich niet op glad de paden moet wagen; „geen subsidie 336 Jens een behoorlijk mensch te maken. Hij weet zich nog steeds niet te gedra gen. Ik ben toch zeker zijn gouvernante niet, protesteerde Doddie. Bovendien bevalt Jens mij het beste, zooals hij is. Kom aan mijn hart, Dod, riep Grottkau Eindelijk een meevoelend schepsel, dat me begrijpt en zich over mij ont fermt. Dod, kind, voor deze woorden verdien je door mij ten huwelijk te wor den gevraagd. Doddie kleurde tot onder haar haar wortels. Mijn innige deelneming, condoleer de Grundtvig. Voor wie is die deelneming be doeld, heer graaf? Voor Jens of voor mij? stoof Doddie, een en al strijdlust, op. Voor de ongelukkige nakomelingen uit dit huwelijk, luidde het minzame antwoord. Wil je daar mee zeggen, dat onze kinderen niet goed wijs zullen zijn? Ja, de appel pleegt immers niet ver van de boom te vallen. Jens, dat kan je niet op je laten zitten, riep Doddie. Jouw kinderen mijn kinderen, onze kinderen dat is een beleediging, een insinuatie. Lachend pakte Anne het woedende meisje bij de arm. van oorsprong van de sojacultuur is Chi na en Mandsjoekwo, maar ook in Ame rika, in Bulgarije, in Joego-Slavië en in Hongarije is de cultuur van groote be teekenis geworden. Ook in Duitschland wordt krachtig geijverd om de sojaboon meer in het bouwplan op te nemen, met name in het Zuid-Oosten. In China is de sojaboon even onmis baar als bij ons de aardappelen. Men kent daar bijna geen gerecht waar niet iets van de sojaboon in is verwerkt. Reeds vele eeuwen voor onze jaartelling kende men dit gewas als cultuurplant en men had deze boon zelfs onder een van de keizers tot een god verklaard. De voedingswaarde van de sojaboon is bijzonder groot. Zoo staat 500 gr. gelijk in voedingswaarde met 1250 gr. vleesch, met 23 eieren en ook met 6 liter melk. En ze bevat 200 maal zooveel vet als ons volksvoedsel de aardappel en onge veer 20 maal zooveel eiwitstoffen. Van de gedroogde boonen wordt meel gemalen, terwijl men versche boo nen uitperst om sojaolie te verkrijgen, waarna er nog een zeer waardevol vee voeder overblijft. AGRICOLA. UIT DE NATUUR. VELE KRUIPENDE DIEREN, die in de woestijn leven en die eigenlijk dus ge woon moesten zijn aan hooge temperatu ren, kunnen toch niet tegen de branden de zon. Verscheidene gaan er zelfs dood indien de afstand van het eene bescha duwde plekje naar het andere te lang is. Eenige slangensoorten stierven reeds na negen minuten in de zon te hebben ver toefd. Sommige hagedissen konden de hitte niet langer dan twee minuten ver dragen. eischen onmiddellijke verzor ging Vaak vormen zich pijnlijke brandblaren. Zorg dat die niet stuk gaan. Bedek de brandwond direct met 'n flinke laag Kloos terbalsem en wèg is de pijn! Kloosterbalsem vervangt tijde lijk de vernielde huid, verzacht en zuivertis een ware balsem door zijn weefsel-herstellende werking, zónder litteekens na te latenGebruik dus AKKER's VAN TEXELS RAAD. voor eenige verlichting" is haar advies. Maar de raad is het hiermee niet eens. Het desbetreffend voorstel van de meer derheid van B. en W. wordt althans met 7-3 stemmen verworpen (vóór de heeren Dijt, Dros en Van Scharenburg). Nu wor den aan de orde gesteld adressen van Oosterend, Den Hoorn, Oudeschild en De Waal om het bedrag boven f 1,25 per kaars voor rekening der gemeente te nemen. Bij de behandeling blijkt, dat nog veel noodzakelijke gegevens ont breken. Hierom wordt besloten dit punt tot een volgende vergadering aan te hou den. Voorz. deelt, wat Den Burg be treft mee, dat de motor en de dynamo aangekocht zijn. ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1918. Afwezig: de heeren Kikkert en Beum- kes. Goedgekeurd wordt het besluit van het Algem. Armbestuur om de jaarwed de van Vader en Moeder Gesticht van Weldadigheid van f 450 op f 550 te bren gen. Goedk rekening Alg. Weeshuis ontv. en uitg. f 18966,Batig saldo f 4841.—. Goedkeuring rekening Alg. Armbe stuur: uitg. f 6808. Nadeelig saldo f 227.—. 337 Kom, Dod, zou je je boosheid nog maar niet een poosje bewaren? Voor- loopig behoef je je over je kinderen nog niet ongerust te maken en een der gelijke strijdvraag heeft dan ook op dit oogenblik geen zin. Verbluft staarde Doddie eerst Anne en vervolgens Grottkau aan, welke laat ste krom stond van het lachen. Ze kreeg een kleur als vuur, slikte een paar maal van ergernis en pats! De lachende Grottkau kreeg een daverende klap op zijn wang! Ik zal je leeren om mijn kinderen te lachen, zei ze woedend. Je bent een voudig een draak, jij ruwe, hartelooze zeebonk, jij Ernst Grundtvig wist niet, of hij zich om de scène ergeren dan wel lachen moest. Anne echter nam het jonge meis je bij haar arm en trok het met zich mee. Komen jullie straks maar naar het restaurant, voegde ze de beide vrienden toe. Wat mankeert Dod in vredesnaam? wendde Grottkau zich verbaasd tot zijn vriend. Jens, je bent toch werkelijk een groote sufferd! Dat heeft Dod me zooeven ook al verteld. (Wordt vervolgd.) geeft zeer bevredigende uitkomsten. Neder!andsch B uisje 4-Oct. mill PLANTEN IN KAMER EN TUIN. ROZEN. worden vaak veel te vroeg in het najaar tegen vorst gedekt. In de regel doet men dit niet vóór be gin December, tenzij het al eerder streng gaat vriezen. Bij voorkeur dekt men niet met turfstrooisel, maar met aarde, die rondom de struik wordt uitgegraven en over het hart van de struik wordt ge stort, zoodat de plek, waar de occulatie zit, geheel door het heuveltje is bedol ven. Niet alle stamrozen kunnen met de kroon in de grond worden geborgen: leeken kunnen de kroon het best be schermen door deze aaneen te binden en te omwikkelen met sparretakken of stroo. VASTE PLANTEN. Zoo lang het nog open (vorstvrij) weer is, planten we nog rozen of andere vaste planten, zoo als Doronicums (u kent ze toch wel, die langstelige, gele voorjaarsbloeiers?) Pri mula's, violen, enz. Moet een geheel nieuwe border worden aangelegd, dan kiezen we zooveel mogelijk planten, die op verschillende tijden bloeien. Doroni cums, primula's en tulpen, die het eerst bloeien, kunnen dan worden opgevolgd door vasteplant lupinen, rozen, e. d., terwijl deze op haar beurt weer worden opgevolgd door Phloxen, Mignon-dahli a's, Montbretia, enz. De laagst-bloeiende gewassen houden we vooraan: zij vormen de voorhoede. EEN LACH EN EEN TRAAN. Coedkoope raad. „Haal adem en blijf fit", raadt De Prins aan. Als het zóó eenvoudig was.... Beter. In een klokkenwinkel kwam 'n me neer een driedubbele wekkerklok terug brengen. 't Spijt me, meneer, zei-ie tot de winkelier, maar ik kan het ding niet hebben, ik word er niet wakker van. Hebt u met wat anders? Nee, zei de chef, maar gaat u eens naar Werkspoor, daar hebben ze mist hoorns. Mlllll VOOR ONZE DAMMERS. Illllllimi 6e VRAAGSTUK: Zwart: 2, 3, 4, 7, 8, 10, 12, 13, 18, 36. Wit: 11, 20, 22, 27, 28, 29, 31, 32, 43, 47, 48. Wit speelt en wint. OPLOSSING 6e VRAAGSTUK. Wit: 48—42 Zwart: 7X16 20—14 10X19 29—23 18X29 22—18 13X33 32—28 33X22 27 X 7 ad lib. 43—38 ad lib. 38—32 27X38 42X 2 1 2 3 4 5 lil vm Wk 46 47 48 49 50 7e. VRAAGSTUK- Zwart: 2, 10, 14, 15, 22, 36 Wit: 12, 25, 29, 32, 41, 43. Wit speelt en wint. (Volgende week geven wij de oplos sing.) VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraat) Maurice Roelants, Het leven, dat wij droomden. 2e druk. 209 blz. Geb r f2,—. Mien Labberton, Jonge harten. Vooi kinderen van 12 jaar en ouder. Ookzeei geschikt als voorleesboek (11-15 jaar). Met muziek in de tekst van Evang. Syp- kens. Teekeningen van Florie Adema. 248 blz. Geb. f3,95. Stella Mare, In de lente des Levens Voor onze bakvisschen. Met ill. van T Leeser. 204 blz. f2, Aleid A. van Weel, Hup, Loek. Vooi bakvisschen. Platen van Hans Borr< bach. 210 blz. Geb. f 1,50. Maurice Roelants, Komen en gaan va 2e druk. Geb. f2,00. lee lec IIIIIIIIIIU HYGIENE EN VEILIGHEID HM -rnr BLOEDDRUK. Het bloed stroomt doo de bloedvaten (aderen en slagaderen) on -,a: der een zekere druk, welke druk mei >v< meten kan. Bij normale menschen va$ 1 middelbare leeftijd is deze druk 120-131 -h mm. kwik, bij kinderen en oude men - schen naar evenredigheid resp. lager ojtye. hooger. Afwijkingen treden op bij nier ten en vaatziekten, soms ook bij aderverkail j king; daarbij is de bloeddruk meest taan hoog. Een te lage bloeddruk vindt merjaa bij menschen met een te slappe constit«e tie, na bloedverlies, in verschillende gtner vallen van bewusteloosheid, suikerziektjen enz. Overigens hoeft een bij het gemiM delde vergeleken te hooge bloeddru*aa geen aanleiding tot klachten te geven, veel menschen merken daar weinig c«es] niets van.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4