i 87600 TEXELSCHE COURANT TWEEDE BLAD - ZATERDAG 3 JANUAR11942 WAKK'RE MANNEN, HOLLANDS TROTS HET BUITENLAND IN 1941. VADER WORDEN. min We lezen in het Kerstnummer van „De Reddingsboot", orgaan van de N.Z.H. R.M.: In 1825 werd voor het eerst een red dingboot op Texel geplaatst en wel bij Den Hoorn in de Z.W.-hoek. Een en twintig jaar later volgde de oprichting van een station bij De Krim (benoorden de Slufter); in 1850 kreeg De Koog een reddingboot; in 1910 Oudeschild en in 1912 De Cocksdorp. Intusschen werd Den Hoorn opgeheven. Zoo heeft Texel thans 2 reddingbooten, 1 reddingvlet (Oudeschild) en 1 motorstrandredding- boot. Deze laatste ligt bij De Cocksdorp, waar zij is opgeborgen in het dicht bij de vuurtoren gelegen houten boothuis, dat eenige jaren geleden moest worden verplaatst tengevolge van de voortdu rende afslag van de kust. Sedert de zeil vaart practisch verdwenen is, komt het niet veel meer voor, dat schepen aan la ger wal raken en op de Westkust vast- loopen. In de 19e eeuw was dit anders en de naam Texel komt dan ook herhaalde lijk voor in onze „Lijst van reddingen sedert 1824". De Heldersche Courant van 3 Maart 1869 (De Texelsche Courant was er toen nog niet), bevatte een relaas van een der Texelsche reddingen. 28 Febru ari was de Noorsche bark „Immanuel" gestrand bezuiden De Koog. T. Mets, ka pitein der stoomboot „Ada van Holland" (die tusschen Den Helder en Texel voer) koos met de reddingboot van De Koog zee naar het ontredderde wrak, waar van de masten al overboord lagen. Hij zag kans alle 12 opvarenden te redden. -UIHIIIIIII VOOR DE VROUW. Illllllllllh SUPERCHIC PATROON BUITENGEWOON. 1 5738 Vlotte herfstjapon. Voor gr. 44, ben. 2,75 M. lichte wollen stof en 0,75 M. donkere van 130 cM. 5739 Aardige wandeljapon. Voor gr. 44, ben. 2,30 M. wollen stof van 130 cM. 57405741 Herfstcomplet. Voor gr. 44, ben 3,25 M. en 2,75 M. gestreepte wol len stof en 0,50 M gladde van 130 cM. 5742 Gekleede overgangsjapon. Voor gr. 42, ben. 2,75 M. angora stof v. 130 cM Van alle modellen zijn schitterend passende patronen in de gangbare ma ten leverbaar. Prijs bij vooruitbetaling f0.35 voor kinder kleeding, voor mantels en japonnen f0.45 per patroon. Te vol- doen in postzegels tot 7l/t cent p. s. ol jj door storting op giro 240842 tegelijk met de duidelijke bestelling o.a. opgave bo venwijdte. Uitgevers A. H. Bruil, Patronenafdeeling, Doetinchem. NUTTIGE WENKEN. SUIKER. Hoe men hard geworden suiker, die lang in een zak (papier) heeft gestaan, weer voor gebruik geschikt kan maken? Ik deed dit als volgt, schrijft een lezeres: Ik zette de zak in een blikken bus even op de verwarming, waarna de suiker, door op de zak te drukken, weer gewoon te gebruiken was. 4 Jan Maarschalk Pétain sticht een liumviraat. (Hunziger, Flandin, Darlan). 5 Jan.; Ook Duitsche vliegers men gen zich in de strijd op de Balkan. 6 Jan Pres. Roosevelt zegt steun toe lan volkeren, wier strijd de oorlog van \merika verwijderd houdt. 6 Jan. De Fransche wijsgeer Dr. ienry Bergson op 81-j. leeftijd te Pa- ijs overleden. 7 Jan.: De Turksche premier ver in klaart, dat het eenige doel van Turkije e-is: handhaving van de veiligheid. 8 Jan.: Lord Baden Powell, leider n van de Padvindersbeweging, op 84-j. leeftijd op zijn landgoed in Kenya over kleden. HU 10 Jan.; Duitsch-Russisch handelsac- ""coord gesloten. l0 De Duitsche schaakmeester Em ,n ^asker op 72-j. leeftijd te New-York ^verleden. ai Half Jan.: Het conflict Thailand-Indo .31 l'hina neemt scherper vormen aan. iQ Jan.: Besloten de Maginot-linie, o! velke 500 millioen dollar kostte, te slech ci en 19 Jan Onrust in Roemenië na moord k anslag op een Duitsch officier. Gene se raai Antonescu herstelt met straffe hand tirfle orde. Overgangskabinet gevormd Ge neraal A. neemt de portefeuille van bui- k; fenlandsche zaken. dl 24 Jan': T^ai^and en Indo-China aan staarden de bemiddeling van Japan, het \®^pcnstilstands verdrag wordt 31 Jan. gesloten. TE ZOET OF TE ZOUT. Spijzen, waar aan men te veel zout of te veel suiker heeft toegevoegd onder het koken of stoven, kur.nen dikwijls nog gered wor den door er een scheutje melk bij te gieten. Wij durven niet beweren, dat dit altijd zal helpen, maar het is gemakke lijk te probeeren. De overtollige melk woidt, nadat ze het te veel aan zoet of zout heeft opgenomen, weer afgegoten. KUSSENS Imitatie-Smyrna-kussens en kleedjes kunt u het best met een aoek met tetra of benzine afnemen. Daar na haalt u de kleuren op, door het weef sel af te nemen met een spons en water en azijn. Niet te vochtig, om te voorko men, dat de gelijmde achterkant wordt aangetast. U zou het kleed en de kus sens eveneens kunnen afnemen met ver warmde zemelen en wat benzine of te- tra. 27 Jan.: De Hongaarsche minister van Buitenlandsche Zaken, Czaky, te Boeda- Pest overleden. 29 Jan.; De Griekscne minister van buitenl. zaken, Metaxas, op 70-j. leef tijd aan hartverlamming overleden. 10 Febr.: Darlan benoemd tot vice- president van Frankrijk. 14 Febr.: De Fuehrer ontvangt te Salzburg de Joego-Slavische premier Tswetkowitsj en de minister van buitenl. zaken Markowitsj. 17 Febr.. Bulgarije en Turkije sluiten een met-aanvaisverdrag. 19 Febr.: Bulgarije en Hongarije slui ten een cultureel verdrag. 20 Febr.: Het Suez-kanaal voor de eer ste maal dooi schepen (door vliegtuigen aangevallen) versperd. 26 Febr Roemenie sluit handelsver drag met Rusland. 28 Febr.: Ex-komng Alfons van Span je op 54-j. leeftijd te Rome overleden. 2 Maart: Duitsche troepen trekken Bulgarije binnen 11 Maart: Het Amenk. Huis van Afge vaardigden neemt met 317-71 stemmen de wet tot hulpverleening aan Engeland aan. 12 Maart: De Japansche minister van buitenl. zaken Matsoeoka verlaat Tokio voor een bezoek aan Berlijn, Rome en Moskou. 26 Maart: aankomst te Berlijn. 17 Maart; De oud-premier van Roeme nië, Titulescu, op 57-j leeftijd te Cannes (Fr.) overleden. 25 Maart: Joego-Slavië treedt als 5e staat toe tot het Drie-mogendheden ver drag. 27 Maart: Koning Peter van Joego- Slavië neemt de koninklijke machtsbe voegdheden in handen. Kabinet-Simo- „Dergelijke tooneelen", schrijft de Hel dersche Courant, „vooral dat op het strand aanbrengen der schipbreukelin gen, zijn niet te beschrijven. O, ik wenschte zoozeer, dat zij door geheel Ne derland konden worden aanschouwd, het verteedert het ruwste en onverschilligste gemoed, het doet het harte wel en stemt ons tot liefde en dankbaarheid het verzoent ons met alle menschen; daar wordt men Christen. De bemanning van de reddingboot van De Koog is steeds uit de visschersbevol- king van Oudeschild gerecruteerd; de boot van het eenzaam bij de wijdsche Sluftervlakte gelegen station De Krim, wordt door Cocksdorpers bemand. In de afgeloopen 25 jaar werden De Koog, De Krim en Oudeschild slechts enkele ma len gemobiliseerd- de boot van De Cocks dorp is echter herhaaldelijk naar de grillige, verraderlijke Eierlandsche gron den gevaren. Het vaarwater tusschen Texel en Vlieland is niet betond; in de Zeemansgids van de Nederlandsche kust wordt uitdrukkelijk gewaarschuwd te gen het bevaren ervan, indien men niet plaatselijk goed bekend is. De banken wijzigen zich voortdurend en zoo is het danook noodzakelijk, dat schipper en be manning'van de motorreddingboot Joan Hodshon" terdege oppassen. De Eier landsche gronden zijn uitermate onge lijk, vol knobbels en geulen, zoodat de branding bij stormweer lang niet regel matig is en van alle kanten komt aan stuiven. Ook een motorreddingboot zal RECEPTEN KOOLRAAP (met bouillonsaus). 1 kool raap (middelmaat), het kookvocht van de koolraap, aangevuld met water tot V* li ter, 20 gr. maizena, 2 bouillonblokjes, 'n weinig zout, 'n weinig zeer fijn gehakte prei. Rasp de koolraap op een grove rasp, of snijd ze zeer fijn; vervolgens met een weinig water gaarkoken, uitlekken, doch het kookvocht opvangen; voeg bij het kookvocht zooveel water tot i/t liter. Los in het kookvocht de bouillonblokjes op en bind het vervolgens met de maize na. Maak het sausje op smaak met wat zout en roer er de zeer fijngehakte prei door. Vervolgens roert men er de gaar- gekookte koolraap door. Het was altijd iets vreemds. Je zei, dat je het aardig vond Je maak te een paar bewegingen met je handen boven de wieg en je stootte een paar ge luiden uit in de richting van het rossi ge ding daar onder de dekens De goede gastvrouw pleegde dan te zeggen, dat „aan kleine kinderen niets aan was, als je er zelf geen had". Een beleefdheid, die je in stilte beaamde, maar waarvan je de waarheid, ook uit beleefdheid, hef tig ontkende. De goede gastheer, die het geval zelf nog wel kende, troonde je mee of wees je op het uitzicht uit het raam of op de voordeelen van het huis. Je riep nog iets van „toet-toet" of „tra-la" boven de wieg en na deze mysterieuze zegenspreu ken verliet je de kamer en stond je voor dit dilemma: óf alle vaders zijn huiche laars of ik ben zelf van het bezit van vaderlijke hoedanigheden gespeend. Want je kon je eigenlijk niet voorstel len, hoe een man blij kon zijn met zoo iets onnoozel kleins. Je kon je dat wel be grijpen als het kind drie of vier jaar zou zijn en al een beetje een redelijk wezen. Maar zoo'n ding in de wieg zonder verstand, zonder spraak, zon der tanden, zonder haar.Je zou het voor geen geld dur ven aanpakken. Niet uit vrees het te la ten vallen, neen, omdat je het griezelig vond. witsj gevormd. Regentschap ontbonden. 27 Maart: Duitsche en Italiaansche troepen heroveren El Agheila. Keren en Harrar door de Italianen ontruimd. 3 April: De Hongaarsche premier Te- leki overleden, 62 jaar; Van Bardossy volgt hem op. April' De Japansche minister Matsoe oka bezoekt Berlijn, Rome en Moskou. 5 April; Vriendschaps- en niet-aanvals- verdrag tusschen de Sovjet-Unie en Joego-Slavië geteekend. 6 April: Duitsche troepen vallen in Joego-Slavië en in Griekenland binnen. 9 April Saloniki in Duitsche handen. 13 April; Belgrado bezet. 13 April: Neutraliteitspact tusschen Japan en Sovjet-Rusland geteekend 15 April: Staatsgreep in Irak. 16 April: Een Kroatische regeering gevormd; Dr. Pavelitsj hoofd van de staat; 18 Mei wordt de Hertog van Spo- leto koning. 17 April: Het Joego-Slavische leger legt de wapens neer. 18 April: De Grieksche premier Korit- zis overleden. 20 April. De Fuehrer wordt 52 jaar. 27 April: De val van Athene. 1 Mei: Stalin neemt de plaats van Molotow als premier in. 2 Mei; Engeland gaat Irak bezetten. 9 Mei: Vrede Frankrijk-Thailand ge teekend. 10 Mei: Rudolf Hess vliegt naar Enge land; hij schijnt in de waan te hebben verkeerd, een vergelijk tusschen Enge land en Duitschland tot stand te hebben kunnen brengen. 24 Mei Het Engelsche slagschip Hood in de lucht gevlogen; het kreeg van Duitsche zeestrijdkrachten voltreffers in hier met groote oplettendheid moeten worden bestuurd en van de schipper wordt dan uiterste concentratie en snel handelen geëischt. Welk een bewonde renswaardige prestatie is het dus ge weest, om zich met een roeireddingboot op de Eierlandsche gronden te wagen. Toen op 23 Oct 1921 tijdens zwaar stormweer uit het N.W. de Duitsche schoener „Liesbeth" benoorden de vuur toren van Eierland strandde, is de mo torreddingboot „Brandaris" van Terschei ling uitgevaren en die nacht met man muis geblevenDe Cocksdorpers hebben de zes opvarenden van de „Lies beth" gered. A. Schroeder, de kapitein van dit schip, bracht zijn bewondering en dank voor de redding onder woorden en beter dan hij dit gedaan heeft, kon de heroïsche tocht der reddingboot niet worden beschreven; 12 Nov. 1921 schreef hij uit Altona; „Nu ik eindelijk weer thuis ben en tot rust gekomen, zal ik u een en ander mededeelen over de stran ding der „Liesbeth" en vooral van de redding. Zaterdagavond 22 Oct. werd het weder stormachtig. Het woei eerst uit het Zuidwesten. Des avonds te zes uur waren wij nog 50 zeemijlen uit de wal. Wij stuurden N.N.O. In de nacht van de 23ste schoot de wind in een vree- selijke hagelbui naar het Noordwesten. De zee was verschrikkelijk. Zondag morgen, even over 11, kregen wij, toen de lucht na een bui wat opklaarde, zicht van de vuurtoren van Eierland, tamelijk dicht bij. Daar het niet mogelijk was RIJSTCROQUETTEN (4 personen). 250 gram gaargekookte rijst, 1 ui, stukje sel derijknol, fijngehakte peterselie. 2 eetle pels tomatenpurée, een scheutje soja, 25 gr. boter 1 ei, paneermeel, frituurvet. Smelt de boter, snijd de ui en het stukje selderijknol zeer fijn en fruit de stukjes in boter gaar; voeg vervolgens de to matenpurée, de rijst, de fijn gehakte pe terselie en de soja toe. Vorm van de massa croquetlen en rol ze door paneer meel. Haal ze daarna door het losgeklop te ei, laat ze plm. 10 min. liggen en wen tel ze nogmaals dooi paneermeel Bak de croquetlen in heet frituurvet bruin. Laat ze op grauw papier uitlekken. Warm op dienen. Het was iets vreemds. Eensklaps is het anders geworden. En het gekke: in de kraamkamer al direct. In de kraamkamer, waar de dokter je om je onhandige bewegingen wel wil wegkijken en de zuster slechts een blik van verachting voor je over heeft. In eens ben je vader. Je staat over de tafel gebogen, je ziet dat roode, oranje-paarse spartelend gedoe. Je ziet de oogjes. In eens heb je diepe vreugde. Als je naar je leege huis rijdt, priemen de oogjes je door de duisternis tegemoet. En als je 's nachts wakker wordt met een blijde schok of 's morgens, zie je die oogjes. Je rent naar het ziekenhuis. Heeft ze al gedronken? Nee. Je hart staat stil. Van schrik. Niet gedronken! Zou er iets niet. ..Dat mag de eerste 24 uur niet". In die seconden van schrik voel je het bezit. De angst om het bezit. De vrees om het te verliezen. Die ondeelbare se conde van schrik weet je, dat je er iets bij hebt gekregen in het leven, dat je vader bent. Je zou het kind wel in de ivangetjes willen knijpen; je durft het alleen niet. Je weet nu ook: vader zijn is een eigenschap, die tegelijkertijd met 't kind in de wereld komt en je hebt het gevoel van een groote meerderwaardig heid, als je een ongetrouwde vriend een paar dagen later je dochter laat zien en je aan hem voelt, dat hij het alleen maar griezelig vindt. Hoe is het mogelijk! De stumper! (Dit is het eerste hoofdstuk uit het boek „Ik heb een Dochter", door H. A. Lunshof, geb. f 2.50.) de kruitkamer. 27 Mei: Het Duitsche slagschip Bis marck tot zinken gebracht. 28 Mei; De Engelschen bombardeeren de Fransche haven Sfax (Tunis). 1 Juni: Wapenstilstand Engeland Irak. 1 Juni: De strijd op Kreta ten einde. 8 Juni; Engelsche troepen in Syrië. 22 Juni: De oorlog tusschen Duitsch land en Sovjet-Rusland ontbrandt; ook Italië in oorlog met Moskou. 29 Juni; De oud-president van Polen, I Paderewski, op 81-j. leeftijd te New- York overleden. 4 Juli: De Berezina in Sovjet-Rus land overschreden. 12 Juli: De vijandelijkheden in Syrië gestaakt. 13 Juli: De Stalin-linie doorbroken 16 Juli: Jakob Stalin, de oudste zoon van Stalin, gevangen genomen. 21 Juli: Het Falsterbo-kanaal voltooid (verbinding tusschen Oostzee en Sont, door Zweden). 20-21 Juli; Eerste luchtaanvllen op Moskou. 29 Juli: Japan brengt troepen samen in Fransch Indo-China. 7 Aug.: De dichter R. Tagore op 80-j leeftijd te Calcutta overleden. 7 Aug.: Bruno Mussolini bij een vlieg ongeval omgekomen. 20 Aug.: Ontmoeting Churchill Roosevelt op een schip in de baai van Placentia op New-Foundland. 25 Aug.: Britsche en Sovjet-Russische troepen rukken Iran (Perzië) binnen. 28 Aug.; Aanslag op Laval en Déat te Parijs. De dader, de communist Paul Collel, krijgt levenslang. van de kust af te zeilen, besloot ik het schip op het strand te zetten op de beste plaats, die ik kon vinden. Te 1 uur n.m. strandden wij bij de N.W. hoek van Texel. Te 4,30 werden wij door de red dingboot van De Cocksdorp gered. De bemanning hiervan heeft buitengewoon mooi gewerkt. Langzaam, zeer langzaam met groote moeite, kwamen de flinke kerels vooruit Soms verdween de boot geheel in zware buien. Over de laatste 50. meter heeft de bemanning een uur moeten worstelen. Met duwboomen scho ven zij de boot door de vreeselijke bran ding, doch wanneer er een bijzonder hooge zee kwam, verloren zij grond en '1 gevolg was, dat ze werden teruggesla gen. Met bewonderenswaardige door zettingskracht kwamen de helden nader bij, we vreesden echter, dat zij niet langszij zouden kunnen komen, want de boot werd door de zee hard op de bank neergesmakt. Tenslotte lukte het, zij het met groote moeite, zoo dichtbij te ko men, dat wij er in konden springen. Ook moet hier, ook namens mijn bemanning, mijn groote erkentelijkheid aan de red ders uitgesproken worden. Ik heb onder vonden, dat het reddingwezen in Hol land uitstekend is georganiseerd. Om ons te redden gingen drie booten uit. Hier van is de „Brandaris" helaas vergaan. Het reddingweak van De Cocksdorpers was prachtig. Ik heb hier in Duitschland veel van het Hollandsche reddingwezen verteld en zal deze redding nooit ver geten." NEDERLANDERS! KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: BINNENLAND SNEEUWRUIMEN mag eventueel in werkverschaffing worden verricht. UIT DE ST.-ANNAKERK te Amstel veen zijn op een nacht de offerblokken met plm. f 40 gestolen DE SPOORWEG-speelkamer Centraal Station Amsterdam werd sinds Juli door meer dan 35000 personen bezocht. EEN PAARD van gebr. B. te Castn- cum is Dinsdagmorgen bij een brand in de stal omgekomen. (Beverw. Crt.) DOOR DE DONKERTE is te Meppel de 44-j. pakhuisknecht R. Spijkerman te water geraakt en verdronken. AC1IT PERSONEN kregen te Haarlem een bekeuring, omdat ze betrokken wa ren bij het verhandelen van thee tegen 16 gld. per ons. 700 K.G. THEE werd na gebruikma king van een valsche sleutel uit een kof fie- en theehandel a d. Prinsengracht te Amsterdam gestolen. DOOR DE DONKERTE is de 14,-j. Geesje Dunnewind uit Avereest te wa ter geraakt en verdronken. Ze bracht zendingsblaadjes rond. BIJENHOUDERS worden verzocht hun was en ruwe raat zooveel mogelijk te verkoopen aan kunstraatfabrikanten. De bijenteelt wordt hierdoor gediend. DRIE PERSONEN te Alkmaar raakten cp de bon, omdat zij sigaren van 12 ct. voor 27-28 verkochten. 6300 sigaren zon der bandje zijn in beslag genomen DE TANDTECHNICUS, die in een driftbui zijn bediende zoo schopte, dat hij (na een miltoperatie) aan de gevolgen overleed, kreeg een maand gevangenis. 1 Sept.: De joden in Duitschland xvan hun 6e jaar af verplicht als kenteeken op hun kleeding een gele ster ter groot te van een handpalm te dragen. 3 Sept.: Twee jaar oorlog Duitsch- land-Engeland (Frankrijk). 8 Sept.: Leningrad geheel omsingeld. 11 Sept.: De Belgische koning in het huwelijk getreden met mej Marie Baels 17-18 Sept.: Voor het eerst convooien onder bescherming van Amerikaansche oorlogsbodems naar Engeland. 21 Sept. De Duitsche troepen bereiken in Sovjet-Rusland de Zee van Asov. 4 Oct.; Jef Denijn, de bespeler van 't carillon te Mechelen, verongelukt. 16 Oct.. Hel xabinet-Konoje in Japan opgevolgd door het kabinet-Tojo. 16 Oct.: Daladier, Blum en Gamelin in Frankrijk tot vestingstraf veroordeeld. 26 Oct Stalin verplaatst de regee- ringszetel van Moskou naar Samara. 29 Oct.; De toegang tot de Krim ge forceerd. 12 Nov.: De Fransche minister Huntzi- ger vindt de dood bij een vliegongeval. 12 Nov.; De ministers Welter en Van Steenberghe als leden van de emigran- tenregeering te Londen afgetreden; opge volgd door de heeren Kerstens en Mook. Nov.: Amerik. troepen bezetten Suri name, z.g. „om de bauxietmijnen te be schermen". 8 Dec.: Japan verklaart de oorlog aan Engeland en de V.S. Dec.: Portugeesch Timor door Austra lische en Oost-Indische troepen bezet. 25 Dec.: De val van Hongkong. 29 Dec.: Hevige gevechten bij het vliegveld Medan (Sumarta); bommen op dl stad Medan en op de Minahassa (N.O. Celebes).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 5