ALBERT. HET SPROOKJE VAN HEINRICH SCHLIEMANN. De Avonturen van Robinson Crusoë. ONS LAND IN 1941. De scheepsjongen, die op Texels kust strandde, maar door on verzettelijke wil en groote geestkracht millionnair en ar- chaeoloog van wereldvermaard heid werd. Zijn er nog sprookjes op deze wereld? Of zijn er nooit sprookjes geweest? Hierover willen we op deze plaats niet strijden, maar wanneer er in de laat ste honderd jaar inderdaad nog een sprookje is voorgekomen, dat wil zeg gen: een wonderbaarlijke, ja, tooverach- tige geschiedenis, dan is het zeker wel die van Heinrich Schliemann, de groote archaeoloog. Want is het niet een sprookje, wan neer op een goede dag een half verdron ken scheepsjongen op Texel aan het strand spoelt, als deze zelfde scheeps jongen, die geen woord Nederlandsch kon spreken of verstaan, binnen 4 jaar behalve zijn moedertaal, Duitsch, ook Nederlandsch kon spreken of verstaan en verder ook nog vloeiend Engelsch, Fransch, Russisch beheerscht? En deze zelfde scheepsjongen werd in dezelfde korte spanne tijds van vier jaren procu ratiehouder van een aanzienlijke Am- sterdamsche handelsfirma, die hem als haar vertegenwoordiger naar Rusland zond, en daar, wederom in de kortst denkbare tijd, werd de aan het strand gespoelde kajuitsjongen millionnair en groot zakenmanEn dit waar ge beurde sprookje vond tenslotte zijn be kroning in de vervulling van een jeugd droom. De „Geschiedenis van het paard van Troje", een oud, stukgelezen kinder boek, dat was een relikwie, die Heinrich Schliemann op zijn levensweg begeleid de, en het was zijn jeugddroom geweest, ééns de plaats van deze door Homerus beschreven heldenstrijd te vinden of uit te graven. Een droom, die bijna een reis naar de maan geleek, maar die in alle opzichten tot werkelijkheid werd. Op Texels kust gestrand. De 14e December was het 100 jaar ge leden, dat de Hamburgsche brik „Dorothea met bestemming naar La- guayra, in de Eierlandsche Gronden bij Texel strandde. Hier is het bericht uit 't Handelsblad van 1841: TEXEL, 13 December. De Hamburger brik Dorothea, ka pitein Simonsen, van Hamburg naar VOOR DE JEUGD 220. In de eerste ogenblikken dacht Vrijag, dat hij misschien de geest van het grote schip beledigd had en opzien de, bemerkte hij een woedend wezen, dat met opgeheven horens op hem toe rende. 221. Dat was teveel voor Vrijdag. Zo'n woedende geest had hij nog nooit gezien. Vluchten was het beste en met een be hendige zwaai sprong hij over de ver schansing in het water. VERVOLGVERHAAL VOOR DE JEUGD. PIM NEEMT EEN BESLUIT. X— 8.) Mistroostig slenterde Albert, het hoofd naar de grond en de handen in de zakken, door de straat, waarin hij woon de. Het was Woensdagmiddag, een vrije middag, dus en als altijd tegenwoordig, moest hij op zo'n middag geheel alleen zijn fortuin zoeken. Hij had Kinnie met Frank horen afspreken naar de duinen te gaan om planten te zoeken, die zij de volgende dag in de plantkundeles zouden nodig hebben. En Pim zou meegaan, om dat die zoveel plekjes wist, waar bijzon dere planten stonden Even had hij ge- Laguayra, is gisterennacht, na hevi ge stormen doorstaan te hebben, in de Eierlandsche gronden ge strand; hetzelve zit zeer gevaarlijk en zal geheel weg zijn, de equipage is gered en op Eierland aangeko men, van de lading zal men zoo veel mogelijk trachten te bergen. Onder de bemanning bevond zich een 21-jarig jongmensch, die de reis naar Z. Amerika als scheepsjongen wilde mee maken om zijn geluk daar te beproeven. Hij heette Heinrich Schliemann en was de zoon van een dominee uit 't Mecklen- burgsche dorp Ankershagen. Na een niet zeer gelukkige jeugd de vader was een onbeheerscht mensch, de moeder jong gestorven bestond er vrijwel geen andere beroepskeuze voor de jon gen dan kantoorbediende te worden. Ja renlang verkocht Schliemann in het kleine plaatsje Fürstenhagen haring, kaas en zeep, tot hij eindelijk door tus- schenkomst van vrienden van zijn over leden moeder een bescheiden betrekking in een Hamburgsche zaak kreeg. Hier nam hij op een dag het besluit, weder om door tusschenkomst van genoemde vrienden, de overtocht naar Zuid-Ame- rika te wagen, om daar eventueel iets te ondernemen, dat hem meer lag. In Amsterdam begon de victorie. Voor het eiland Texel was de reis ten einde. Maar terwijl men de bemanning naar Hamburg terugstuurde, verklaarde Schliemann hardnekkig, dat hij in Ne derland wilde blijven. Daarom zond de Pruisische consul op Texel, Sonderdorp genaamd, hem met f 2,naar Amster dam en gaf hem een aanbeveling voor zijn Mecklenburgsche collega Quack. De reiskosten beliepen fl,55.... Maar deze had niet veel lust zich met de uit het water gehaalde jongen te bemoeien, en als Schliemann niet ziek was geworden (wellicht was de ziekte slechts voorge wend), zou ook hij tenslotte naar Ham burg zijn teruggezonden. Zoo kwam hij tenslotte als kantoorlooper bij de firma F C. Quien op de Singelgracht. Wissels stempelen, brieven wegbrengen, een werkdag van 10 of 11 uren: men zou zoo denken, dat dit voor de jonge Heinrich genoeg was. Maar daar was geen spra ke van: ook de nacht moet gebruikt wor den, zijn eerzucht kent geen grenzen. Wie het tot iets wil brengen, moet iets kunnen en voor een koopman bestaat er niets onmisbaarders dan talen. Geld RAADSELRIJMPJES. Ik heb een staart, Maar ben geen dier. 'k Ben van dun doek Of van papier. (jagaiIA) Prijsraadsels: volgende Zaterdag. DRIMSCHE DORPSGESCHIEDENIS. Het merkwaardige van dit verhaaltje is, dat alle woorden met een d beginnen. Knip het uit. Leer het uit je hoofd. Het is geschikt om op een partijtje te wor- oen „voorgedragen". Door Drims duinachtige dreven dren telde dartel dominé Derksens deugdzame dochter Doortje. Dit dametje deed dol- gaarne deugdzame daden. Dagelijks drenkte Doortje de dorstige dieren; 13 donzige duifjes doorkliefden Drims dre ven, doch de dartele dreumes Dirk, des dagloners Dorus Donker, dreigde deze donzige diertjes. Dit deerde de dierenbeschermende Doortje. De dartele deern deed daarom de drommelse dierenkweller dooreen schudden door de deftige diender des dorps, doch de doortrapte deugniet door scheurde de donkerblauwe duffel des dronken dienders, die driemaal daags aronkenmakende dranken doorzwolg. Dolzinnig doorboorde de degen des drif- tigen dienders de doodsbleke deugniet. De dorpsdiender duizelde, doorziende deze deerniswaardige, doldriftige daad. De dorpsschout dagvaardde dadelijk de doemwaardige doodslagerdoch de dader deserteerde door de diligence, die Drims dorpsweg doorsneed. De dochter des dominé's Derksen doorleefde droevige dagen. Doortje doorkruiste daama dagelijks droomerig de denne- wouden, de dartelheid dervende, daar Dirk Donkers dood Doortje drukte Dinsdag, de derde December, door sloop de droeve dood de deur des domi né's Derksen, diens desolate, deugdzame dochter Doortje doodende. dacht: „Waarom vraagt zij zoiets nooit aan mij?" Hij wist wel, dat zij hem niet zouden weigeren zich bij hen aan te sluiten, maar als Frank en Pim meegin gen, hield hij zich liefst op een afstand. Als Kinnie het hem gevraagd had, ja, dan was hij dolgraag meegegaan, hij zou daar van genoten hebben, maar zo iets werd hem niet gevraagd, dacht hij bitter. Hij voelde zich heel eenzaam en onge lukkig, terwijl hij daar zo langzaam de straat afslenterde. O die vreselijke angst, die hem nooit met rust liet en de wroe ging over de dingeen, waarmee hij zijn leven had bedorven en waarvan hij toch nooit genot had gehad, niets dan angsten. Geen wonder, dat hij zich met de dag zenuwachtiger voelde worden. Hij schrikte tegenwoordig van alles en had er zich over verwonderd, dat zijn moe der nooit had gemerkt, dat hij niet ge woon was. Een hartelijke, belangstellen de vraag zou hem misschienmis schien. de moed hebben gegeven, al les op te biechten, maar dan zou zijn vader het ook moeten weten enhij voor onderricht of een leeraar was er niet. Dus vond Schliemann zijn eigen methode uit, de „methode-Schliemann", om het zoo eens te noemen. Hij bezocht de Engelsche kerk en herhaalde bij het luisteren naar de preek ieder woord zacht voor zichzelf. Van de nacht maak te hij een dag; wanneer hij sliep zal voor altijd een raadsel blijven Boekhouder bij Schroder en Co. Twee jaar na de scheepsramp van de „Dorothea" was Schliemann boekhouder bij de groote export- en importfirma H. B Schroder en Co. Het kantoor bevond zich schuin tegenover zijn oude werk kring bij F. C. Quien, aan de andere zij de van de Singelgracht, maar de sprong was grooter Hij beheerschte nu, behal ve Nederlandsch, Duitsch, Fransch en Engelsch, ook Spaansch, Portugeesch en Italiaansch: zeven talen, maar met de zelfde snelheid en grondigheid wierp hij zich thans ook op de warenkennis: olie, potasch, katoen, indigo, bovendien nog op de gecompliceerde finesses van de handel, de duizend-en-één subtiliteiten, waarvoor menig koopman een half of zelfs een heel menschenleven noodig heeft om ze meester te worden. Maar dat alles had de jonge boekhouder bij H. B. Schroder goed geordend en systematisch in zich opgenomen Geen worder, dat de leiders der firma heel spoedig wisten wat voor voordeel een dergelijke bedien de hun kon opleveren, en dus verschaf ten zij hem reeds na korte tijd een naar hun meening geschiktere positie. In het begin van 1846 ging Heinrich Schlie mann als agent van H. B. Schroder naar Rusland. Dat hij, bij het aanvaarden van de reis, perfect Russisch sprak, behoeft, nauwelijks te worden vermeld. Deze po sitie, dit succes, voor vele anderen een levensdoel, was voor Schliemann nog slechts een begin. In adembenemend tempo bouwde hij het gebouw van zijn leven verder op. Zelfstandig, niet meer als ondergeschikte, maar wel als vriend van H B. Schröder, sloot hij met de grootste Russische zakenlieden zaken af voor gezamenlijke rekening. Aan 100 kisten indigo was gemakkelijk 7000 roe bel te verdienen, wat neerkwam op een enkele lading indigo. Hij huwde een Russin, had een groot huis in Peters- burg en langdurige handelsreizen door geheel Europa, door Amerika hiel den hem ver van zijn woonplaats. Het was een bont, bijna avontuurlijk leven, maar daarbij toch solide en welbewust. Twee en twintig jaren na de schip breuk van de „Dorothea" aan de kust van Texel was dit doel bereikt (Slot volgt.) WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN BINNENLAND EEN HANDELAAR te Egmond aan Zee kreeg f 75 boete wegens het ver- koopen van te dure kaas aan een hotel houder aldaar. Ook deze hotelhouder kreeg boete. WEGENS ACCIJNSVERHOOGING mogen de borrels duurder worden ver kocht: borrels van 20 worden 22 ct.; bor rels van 20 ct. en meer mogen met vijf ct boven de prijs van 9 Mei 1940 worden verhoogd. DE KERK van de N.H. "gemeente te Wijk aan Zee wordt wegens gebrek aan brandstof voorloopig gesloten. De dien sten zullen nu in de consistoriekamer worden gehouden. (Beverw. Crt.) IN EEN LOODS van meubelfabriek GKD te Deventer viel een stapel hout cm, waardoor een 16-j. arbeider op slag werd gedood; twee moesten in een zie kenhuis worden opgenomen. EEN NIEUW BLAD is 24 Dec. ver schenen bij de Alg. Landsdrukkerij. Het bevat alle verordeningen op het gebied van de voedselvoorziening. Het zal voor loopig op ongeregelde tijden verschijnen. Prijs zoo laag mogelijk. MEER HUISVLIJT. Naar we verne men zal in de Paaschvacantie op elke school een tentoonstelling worden gehou den van wat in de maanden Januari tot en met April door de leerlingen bij de huisvlijtbeoefening werd vervaardigd. Het beste werk wordt uitgestald op een der negen tentoonstellingen, welke door het NVV in verschillende plaatsen van het land worden georganiseerd. Het doel is: de jeugd nuttig en aangenaam bezig te houden. Er worden vier groepen ge vormd; A t.m. 6 jaar; B. 7 t.m. 9 jaar; C. 10 t.m. 13 jaar; D. J4 t.m. 17 jaar. Ook met de opleiding en ontwikkeling wordt rekening gehouden. rilde bij de gedachte alleen aan wat hem dan zou wachten.neen, hij moest maar afwachten, hoe alles verder zou lopen. Op de een of andere manier zou er toch wel een eind aan komen. Diezelfde avond liep Pim nog een eindje om in de stille schemering, die zoel was en vol geuren, en dachter moest een eind aan komen, er moest iets gebeuren, toen hij voor zich uit Kinnie zag lopen. Zij was nog even bij haar tante geweest en ging naar huis om thee te drinken en haar huiswerk te maken. Pim haalde haar in en liep met haar op. Geen van beiden had veel te zeggen. „Je bent ook al zo stil", viel Kinnie plotseling uit, „het is tegenwoordig niets gezellig meer. Iedereen is even stil en gedrukt na die ellendige geschiedenis met dat gelden het komt maar niet verderniemand weet er iets van en het blijft weg. En jullie tobben er alle maal over, je moeder en Frank vooral. En jij bent ook al zo saaien wat Al- IRAK. In Bagdad (Irak) viel voor 't eerst sedert tien jaar veel sneeuw. SPANJE Uit alJe deelen van Spanje komen berichten over zware sneeuwval. TURKIJE Turksche schepen mogen niet meer de Zwarte Zee op (gevaar voor Sovjet-duikbooten). ENGELAND Generaal Wavell is belast met de verdediging van Birma. De Britsche strijdkrachten zouden op Malakka 140 000 man tellen. Van de 320 vliegtuigen hebben zij er nog maar 90 over. VEREENIGDE- STATEN Een deel van de Amenkaansche luchtmacht is van de Philippijnen naar Oost-Indie uitgeweken. 1 Jan.: De benamingen pond, ons, el, maatje, kan en kop afgeschaft. 4 Jan.: De zangeres Tilly Koenen overleden, 67 jaar. 6 Jan.; De journalist M. J. Brusse overleden, 68 jaar. 8 Jan.: Joden wordt het bezoeken van bioscopen verboden. 8 Jan.: Aan Rijkscommissaris Seyss Inquart wordt door de Fuehrer het recht van gratie en abolitie toegekend. 15 Jan Wegens gepleegde sabotage wordt aan verschillende inwoners van Den Haag in totaal een bedrag van f 60,000 schadeloosstelling erf zoengeld opgelegd Jan Organisatie Ned. Agrarisch Front 29 Jan.: De vrijwillige 4 pet. Staats- leening 1941 volteekend. 5 Febr.; Mr. A. J. Backer benoemd tot Commissaris der Provincie Noord-Hol land. 6 Febr Elfstedentocht. Winnaar: Au- ke Adema, Franeker; vertrek 5,45 uur; terug 3 uur 4 mnt. 15 Febr.: Bepaald wordt, dat radiotoe stellen, die, naar aangenomen kan wor den, voor het luisteren naar verboden zenders werden gebruikt, in beslag kun nen worden genomen. 1 Maart: Wegens ongeregeldheden op 25 en 26 Febr. wordt Amsterdam een boete van f 15 millioen opgelegd; Hil versum f 2.5 millioen; Zaandam een half millioen (te verhalen op hen, die meer dan f 10,000 inkomen hebben). 4 Maart: De heer Edward J. Voute tot burgemeester van Amsterdam benoemd. 9 Maart ingaande worden de radio programma's uitgezonden onder naam en verantwoordelijkheid van de Ned. Omroep. De diverse omroepvereenigin- gen worden ontbonden. 26 Maart: Mr. M.M. Rost van Tonnin gen benoemd tot president van de Ned. Bank. Hij volgt Mr. Trip, aan wie op verzoek eervol ontslag werd verleend, op April: De Padvindersorganisaties ont bonden. April: Binnen 14 dagen moeten door joodsche bezitters de radiotoestellen worden ingeleverd. 14 April: Oud-minister Mr. Goseling in Buchenwalde overleden. April; De verkoop van beeltenissen van leden van het Koninklijk Huis ver boden. 1 Mei: Intrekking rijwielbelasting. 1 Mei: Oud-minister Prof. Dr. Slote- maker de Bruine te Wassenaar overle den. 3 Mei: Journalistenbesluit verschenen 19 Mei: Rijwieltaxi's verboden. 25 Mei: Stichting Arbeidsdienst 29 Mei: Dr. Seyss Inquart een jaar Rijkscommissaris. 4 Juni; De ex-keizer, Wilhelm II, te Doorn op 82-j. leeftijd overleden. 17 Juni: Dr. Joh. Wagenaar, de nestor van onze componisten, op 78-j. leeftijd te Den Haag overleden. 20 Juni: De dichteres Helène Swarth op 81-j. leeftijd te Velp overleden. Juli: Het dansen in het openbaar tot nader bericht verboden. 5 Juli: Een reeks partijen verboden. 5 Juli: Vrijwilligers Legioen Neder land (voor de strijd tegen het bolsjewis me) opgericht. 15 Juli; Rembrandt-herdenking in de Westerkerk te Amsterdam. 15 Juli: De heer H. J. Woudenberg een jaar Commissaris NVV. bert bezielt, begrijp ik helemaal niet. Als hij het had weggenomen, kon hij niet schuwer en schuldiger doen dan nu". „Wat doet hij dan?" riep Pim, plotse ling een en al leven en belangstelling. „Zo raar. Zo schuw. Hij loopt ons al tijd uit de weg. Als hij uit school naar huis gaat, zorgt hij altijd, dat hij zover weg is dat wij niet met hem samen kun nen lopen. En als wij hem toch inhalen, heeft hij een boodschap of zo iets En hij ziet er uit als een geest en schrikt van alles. Als je hem even op de schou der tikt, krimpt hij in elkaar van angst. Misschien is er thuis weer wat aan het handje." Pim zweeg enige tijd, toen vroeg hij heel ernstig: „Kinnie, bedenk je eens heel goed. Is Albert op die dag van de diefstal geen ogenblik uit de klas geweest?" Verbaasd keek het meisje hem aan. „Dat weet je toch wel? Er is niemand uit de klas geweest dan".Dan Frank, had zij willen zeggen. Maar dat zinnetje was in dit verband al zo dikwijls ge- Roosevelt zal een oorlogsraad in stellen voor de uitvoering van de be langrijkste besluiten, de oorlog betref lende. Wendell Willkie eischt invoering van de werkweek van 60 uur. Japan beschouwt Manilla niet als een open stad, daar belangrijke militaire doelen in de naaste omgeving liggen. Wel zal het zijn aanvallen strikt tot deze aoelen bepalen. UIT ONZE TAALTUIN. \\\\m 238. AAP kan de beteekenis hebben van spaarpot, geld, ook in de vorm van geldswaardige papieren; waarschijnlijk omdat men vroeger, evenals nu, steenen aapjes als spaarpotten gebruikte. „De aap vlooien" heeft in deze zin de be teekenis van „de spaarpot aanspreken" of „het geld verdeelen". 239 NEL (in het kaartspel): de tweede troef in het jasspel. Waarschijnlijk een afkorting van „manille", de tweede troef in omber en quadrillespel; de vorm „menel" komt althans ook voor. 1 Juli: Gas en electriciteit gerantsoe neerd op 75 pet. 22 Juli: Rijkscomm. Seyss Inquart 49 jaar. 26 Juli: Het eerste bataljon van het Vrijw. Legioen Nederland vertrekt naar het Oostfront. 26 Juli: Propaganda maken voor de Ned. Unie verboden. 26 Juli; Stichting Ned. Volksdienst. 12 Aug: De heer G. J. Ruiter Direc teur-generaal v.d. Landbouw. 29 Aug.: Bepaald, dat joodsche leerlin gen alleen van joodsche personen onder wijs mogen ontvangen. 8 Sept.: De omvang der kranten be perkt wegens papierschaarschte. 16 Sept.: De vermogenswaarden van levende leden van het Huis van Oranje verbeurd verklaard; het gebruiken van namen van die leden verboden. 20 Sept.: Oogstfeest van het Ned. Agrarisch Front te Rolde. 1 Oct.; Reorganisatie van de pers; 'n groot aantal bladen opgeheven; andere worden samengevoegd. 3 Oct.: Britsche luchtaanval op Rot terdam; ruim 300 dooden en zwaar ge wonden onder de burgerij. Groote mate- rieele schade. 9 Oct.: In het Nationale Dagblad komt de verklaring voor, dat zij, die spreken over of streven naar aansluiting van Nederland bij Duitschland of over annexatie, handelen in strijd met de uit gesproken wil van de Fuehrer. 10 Oct.: Comm. Woudenberg kondigt nieuwe sociale maatregelen aan: ver hoogde werkloosheidsuitkeering; betere ziekenzorg. 19 Oct.: Eerste Landdag Medisch Front te Maarsen. 15 Oct. Opening tentoonstelling „Eeu wig Levende Teekens" te Den Haag. 24 Oct. Bepaald, dat ingang i Jan niet-juden niet in joodsche huishoudin gen mogen werken. 23 Oct.: Ned. Landstand opgericht; de heer E. J. Roskam tot Boerenleider be noemd. Nov.: Begonnen met inpoldering Z.W-r polder. 15 Nov.: Eerste Landdag N.S. Studen ten te Utrecht. 20 Nov.: Bij Capelle a.d. IJsel rijdt 'n autobus te water; 15 personen komen om 21 Nov Dr. F. Schmidt Degener, di recteur Rijksmuseum, op 61-j. leeftijd overleden. Dec.: Groot aantal boeren naar Oost- land vertrokken. Dec. Bepaald wordt, dat de examens van HBS en Lycea zullen worden ver eenvoudigd. 11 Dec.: De opperbevelhebber der weermacht in Nederland, generaal der vliegers Christiansen, 62 jaar. 15 Dec.: Fusie van Bloembollencultuur en HBG. Dec.: Vier Nederlanders wegens hulp verleening aan Britsche vliegers ter dood gebracht. 14 Dec Viering 10-j. bestaan NSB. Rijkscomm. Seyss Inquart verklaarde bij deze gelegenheid, dat met ingang van oeze dag alle politieke partijen buiten de NSB zijn ombonden. Dec. De letterkundige Thérèse Hoven op 81-j. leeftijd te Den Haag overleden. Dec.. Bepaald wordt, dat zinken stui vertjes worden ingevoerd. Dec.: Stichting Cultuurkamer. 31 Dec.: Dr. Damme gaat als Dir.-ge neraal PTT met pensioen; Ir. Van de Vegte volgt hem op. Dec.: Oprichting Artsenkamer; Dr. Croin, Den Haag, wordt voorzitter. bruikt en het had haar altijd een ellen dig gevoel gegeven. „Is Albert precies gelijk met de ande ren binnengekomen?" „Ja, dat zal wel, dat weet ik zo precies niet". „Toe, bedenk je eens goed". „Waarom wil je dat wetenje denkt toch niet...." In haar schrik en verbazing bleef zij stokstijf staan. „Ik denk niets.... ik wou het alleen maar zo dolgraag weten. Toe, bedenk nog eens goed. Heb je hem zien binnen komen?" „Hij heeft wel een van die ochtenden een standje van mijnheer gehad, dat hij te laat binnenkwam," zei Kinnie lang zaam en nadenkend, als gedwongen hem te antwoorden. „Ik weet het nog, omdat ik toen heb gedacht, dat je wel zien kon, dat mijnheer een pik op hem heeft dat heeft hij heus.om dadelijk zo tegen hem uit te vallen. Hij kwam maar even na ons, bij een ander zou hij het misschien niet eens gemerkt hebben". (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 6