TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Zaterdag 10 Januari 1942 Eerste blad V No. 5616 ONVERVULDE WENSCHEN I- Een woord tot hen, die niet willen bouwen. De leider van de N.S.B. sprak in Berlijn. Moeder moet eens met vacantie! Daarvoor zorgt de Ned. Volksdienst fiemxee „EN SEGHT NIET, 'T SIJN MAER SCHELPEN" Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Een Duitsch dichter verhaalt hoe op een stralende lentedag een jong ridder een kerseboom in bloei ziet staan. In zijn vreugde over dit wondermooie ge zicht, streelt hij de boom. En op het zelfde oogenblik treedt hem uit dat hout een prinses tegemoet, als kersebloesem zoo blank en fijn. Zij wil met hem naar zijn kasteel rijden en hem gelukkig ma ken. Doch als hij haar bij zich op het paard tilt, vraagt zij hem te beloven de eerste gunst, die zij hem vragen zal, niet toe te staan, daar anders hun bei der geluk ten einde zal zijn. Later ech ter blijkt de ridder tegen haar liefelijke vleiende stem niet bestand, maar zoo dra hij haar wensch vervuld heeft, be gint zij te schreien. En als de ridder, die zijn belofte vergat, vraagt waarom zij weent, is haar antwoord: omdat je mijn wensch vervulde. En voor dat de ridder van zijn verbazing is bekomen, is zij verdwenen. De moraal hiervanGelukkig kan I men alleen zijn door onvervulde wen- I schen. Zoodra de illusie werkelijkheid wordt, I is het uit met het geluk. Dan verdwijnt de prinses uit onze oog en. Wie onzer heeft dit niet, ieder op eigen wijze, er- I varen? En desondanks blijft het ons I steeds gaan als die door genegenheid 3 verblinde ridder. Door de wensch der J; prinses te vervullen, meende hij haar een weldaad te bewijzen, en het resul- j laat was juist 't tegenovergestelde: hij maakte haar dood-ongelukkig. Hoe vaak handelen ook wij verkeerd uit genegenheid? Het bereiken van ons doel brengt ongetwijfeld ontgoocheling met zich mede. En naarmate onze ver- - wachting sterker gespannen is zal onze I teleurstelling des te dieper zijn. a - Een van die ontelbare oorzaken van kinderleed is dikwijls gelegen in de vervulling van een wensch. „Ik ween, I omdat gij mijn wensch vervulde". Hoe 1 velen van ons zouden het, zich bewust I van de oorzaken van hun leed, deprin- ses kunnen nazeggen? Kent gij het stelligste middel om uw j kinderen ongelukkig te maken? Wen ze dan aan, dat ze alles krijgen, wat ze verlangen. IMaar dat is niet een middel om al to leen kinderen ongelukkig te maken. Of misschien toch? Want wij zijn allen en blijven in zooverre levenslang kinderen dat we onvervulde wenschen behoeven J om het leven geurig en kleurig te ma- ken. Zonder illusies zouden we het hier I niet kunnen harden, zou het leven veel I te eentonig en te leeg zijn. Gunnen wij derhalve elkander onze J onvervulde wenschen en breidelen wij tenminste onze genegenheid in zoover- re, dat ze niet haar stelligste belofte vergeet. ZONDAG, 11 Januari 1942. IIIIIHI1III VOOR HOOFD EN HART. H|||||liW ZONDAG. Beter goed verloren, Dan moed verloren. MAANDAG. Vervulde wenschen zijn vaak zelf S gezaaide rampen. (Ouida). DINSDAG. Wensch niet het zachte, opdat gijniet het harde krijgt. (Epicharmus). WOENSDAG. Wat wij eens vurig wenschten, is ons vaak een zware last. (Von Knebel). DONDERDAG. Wee hem, die geen wenschen meer heeft of die er te veel heeft. (Bousseauj. VRIJDAG. Het geld, dat stom is, Maakt recht dat krom is. ZATERDAG. Het grootste geluk, geen wenschen te hebben, is tevens het grootste ongeluk. Carmen Sylva). llllllllllllllllll HOE LAAT Illlllllllllilllll DE ZON. i b Za. 10 Jan. op 9,48; onder 17,47 jfc Zo 11 Jan. op 9,48; onder 17,48 Ma. 12 Jan. op 9,48; onder 17,49 i p Di. 13 Jan. op 9,47; onder 17,51 Verduisteren: van zonsondergang tot l zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons- ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. y Za. 10 Jan. op 1,47; onder 13,19 |Zo. 11 Jan. op 3,03; onder 13,48 Ma. 12 Jan op 4,19; onder 14,21 Di. 13 Jan. op 5,36; onder 15,00 Laatste Kwartier: 10 December. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 10 Jan. 3,09 en 15,36 Zó. 11 Jan. 4,05 en 16,36 Ma. 12 Jan. 4,10 en 17,50 !Di. 13 Jan. 5,27 en 19,07 Springtij: 16 en 31 Januari. BOOTDIENST T.E.S.O. j Van Texel: t Van Den Helder: 8,15 en 14,15 10,30 en 16,30 BUSDIENST TH. BEUVERS. Van De Cocksdorp: 8 en 13,20 uur. Van Den Burg: 12 en 18 uur. j Zondags van De Cocksdorp 11 uur Van Den Burg 12 uur. GEMEENTE TEXEL. Illlllllllll KOSTELOOZE VACCINATIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gelegenheid zal worden gege ven tot kostelooze inenting en her-inen ting van ingezetenen die zich daartoe aanmelden: op Maandag 12 Januari 1942, des mid dags 12 uur in de o.l. school te Den Hoorn, des middags 2,30 in de o.l. school te Oudeschild en des namiddags 4 uur in de o.l. school te De Waal. op Dinsdag 13 Januari 1942, des mid dags 12 uur ten huize van P. de Wit te Zuid-Eierland en des namiddags 4 uur in de o.l. school te Oosterend. op Woensdag 14 Januari 1942, des na middags 1 uur in de dokterswoning te De Cocksdorp en des namiddags 2,30 uur in de o.l. school te Den Burg. op Donderdag 15 Januari 1942, des middags 12 uur in de o.l. school te Mid- den-Eierland en des namiddags te 4 uur in de o.l. school te De Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen te voorkomen, moeten trouw boekjes waarin namen van belangheb benden vermeld zijn, worden medege bracht. Onder de aandacht wordt ge bracht, dat kinderen vóór het bereiken van den leeftijd van één jaar, ingeënt MOETEN zijn. Texel, 6 Januari 1942. De Burgemeester voornoemd, KAMP. DISTRIBUTIE-NIEUWS VOOR TEXEL. Inlevering bonnen winkeliers. Winkeliers dienen op de voor hen be stemde dagen in te leveren de volgende bonnen en wel vóór 's middags 12 uur. Voor peulvruchten: de bonnen 190. Voor suiker; de bonnen 184. Voor koffiesurrogaat: geen bonnen. Voor brood: alle bonnen 2a en 2b en de bloembonnen 185-188. Voor gebak: (zie brood). Voor tarwebloem: de bonnen 185 t.m. 188. Voor rijst; alleen de bonnen 2D en 3D en rantsoenbonnen minstens 10. Voor havermout: alleen de rantsoen bonnen minstens 10. Voor vermicelli: de bon 192. Voor maizena: de bon 192. Van de boter- en vetkaart: 01 en ver der 02 van boter- en vetkaart. Voor gort; de bonnen 191. Voor petroleum: de bonnen 26 en 15. Voor kaas: de bonnen 179 t.m. 183 Voor eieren: inleveren bij grossier. Voor vleesch: alle bonnen 02a en b. Voor vleeschwaren alle bonnen 02a en b. Voor melk: de bonnen 01 t.m. 04 van D.M.-kaart. Voor aardappelen, alle bonnen 01a en b en verder 02 a en b. Voor jam: de bonnen 189. Bonnen opslagaardappelen kunnen niet meer ingeleverd worden. Alle bonnen dienen netjes volgens voorschrift te worden opgeplakt met ge bruikmaking van de juiste bewijsjes. De bewijsjes onderteekend door de zaak voerder. De bonnen voor de 4-weeksche artikelen kunnen wel Maandag en Dins dag ingeleverd worden, doch men mag ook wachten, indien de voorraad vol doende is, tot de week van 25-31 Jan. Inleveren formulieren voor kaarsen. Formulieren voor kaarsen dienen voor 16 Januari ingeleverd te worden op het Distributiekantoor. Direct bij inleve ring worden de bonnen afgegeven Men moet dus niet deze formulieren over de post zenden, daar dan geen bonnen voor kaarsen verstrekt worden. Verlenging geldigheidsduur consumentenbonnen. De geldigheidsduur van de bonnen 01A en 01B voor brood, vleesch en aard appelen, alsmede de bonnen 01 van de boter- en vetkaart is verlengd tot 10 Januari. Door deze maatregel kunnen dus de winkeliers op 12 en 13 Januari deze bonnen nog in een onbeperkte "hoé veelheid inleveren. OPZENDEN VAN STAMKAARTEN EN FORMULIEREN PER POST AAN DISTRIBUTIEDIENST. Indien men van de Distributiedienst bericht heeft ontvaangen dat men een of ander artikel, hetzij ziekenbonnen, schoenenbonnen, rijwielbanden of an derszins af kan halen, dient men niet de stamkaart per post op te zenden, daar deze niet behandeld wordt en onafge werkt weder wordt teruggezonden. De loketten van de distributiedienst zijn hiervoor des morgens geopend; het is niet de bedoeling, dat dit per post wordt afgedaan. De Distributiedienst. MOTOR IN EEN VINGERHOED. Een inwoner van Cleveland (Ohio), John Lokota, heeft een electromotor ver vaardigd, die in een vingerhoed past. Deze motor, die bestaat uit 65 microsco pisch kleine onderdeelen maakt 18,000 omwentelingen per minuut. De as is 12 m.m. lang. Men heeft de vervaardiger reeds 10,000 dollar voor dit curiosum geboden. door de Boerenleider van de Ned. Landstand, E. J. Roskam. In het bijzonder fraai uitgevoerde Kerstnummer van ,,Boer en Erf", dat, naar wij van bevoegde zijde vernemen, spoedig gaat verdwijnen om plaats te maken voor „De Landstand", orgaan van de Ned. Landstand, komt een artikel voor van de Boerenleider E. J. Roskam, dat dermate belangwekkend is, dat wij het hieronder eenigszins verkort weer geven Nu de Landstand zich doorzet, is het noodig, dat men zich rekenschap geeft van het doel en de taak van deze organi satie. Voor velen schijnt het moeilijk de taak van de Landstand te verstaan. Dat komt niet, omdat die taak zoo ingewik keld is, maar dat komt, omdat het zoo eenvoudig is. Door het intellectualisme en door allerlei juridische spitsvondig heden zijn wij niet meer gewend te den ken in eenvoudige begrippen Vandaar, dat velen, die de Verordening van de Landstand lezen een groote bril opzetten en dan beginnen té speuren naar alles wat daar „niet in staat" Zoodra dezulken dan ontdekken, dat ei nog een terrein overblijft, dat niet genoemd wordt, dan trekken zij de con clusie. „zie zoo, daar heeft de Land stand gelukkig niets mee te doen". Nog erger wordt het, wanneer dezulken dan weigeren aan de opbouw van de Land stand mede te werken, zich terugtrek ken of „vluchten" naar een daarin niet Ir. Mussert sprak te Berlijn Zaterdag avond voor de overvolle groote zaal van het Lehrervereinhaus na zijn bezoek aan de Nederlandsche soldaten van het oost front. De bijeenkomst was belegd door het district N.- en O.-Duitschland der N. S B. ter gelegenheid van het 10-jarig be staan der nat.-soc. beweging in Neder land. De districtsleider Jan Visser hield een begroetingsrede, vooral ook aan 't adres der aanwezige Duitsche autoriteiten en gaf een kort overzicht van de geschiede nis der beweging in Berlijn. De heer Mussert wees in zijn rede op het groote gebeuren van deze tijd, n. 1. de ingrijpendste revolutie aller eeuwen, welke voor honderd, tweehonderd, mis schien wel 500 jaar het lot der wereld zal bepalen. Niet het goud zal meer heerschen, doch moed, trouw, eerlijk heid, godsdienstzin en arbeidzaamheid. Ons ouderen benauwde de neergang van de vorige periode, die met de Fran- sche revolutie aanving, de Untergang des Abendlandes, waardoor dreigde, dat niet langer Europa over de wereld doch ce wereld over Europa zou heerschen. Dat is nu echter anders: door het natio- naal-socialisme en het fascisme ontstaat een nieuw Europa en dat zullen de be houdende machten niet tegenhouden. De revolutie heeft de Engelsche in vloed weggeveegd uit Europa. Het groot ste succes van het afgeloopen is echter, dat door het genie van Hitier en de staatsmanswijsheid van Mussolini aan 't bolsjewisme is belet Europa onder de voet te loopen. Een ieder weet, dat het ginds nog niet is afgeloopen. Ook eenige duizenden Ne derlanders staan daar aan het front en wij kunnen nooit dankbaar genoeg zijn, dat zij zich opofferen voor gansch Eu ropa. Ook de Engelsche macht gaat ten onder, aldus spreker, hetgeen ons als Europeanen niet behoeft te verheugen, doch Engeland liet zich door de Joden overheerschen. Ons gelaat moet weer van Engeland naar het Oosten worden gekeerd. Vervolgens wees spreker erop, dat het programma der NSB in tien jaar in niets gewijzigd behoefde te worden. Als wij aan de macht waren geweest, aldus spr, was het nooit tot een tiende Mei 1940 gekomen, doch waren wij met Duitsch- land opgemarcheerd. Ten aanzien van de houding der ker ken verklaarde spreker: Wij willen geen strijd tegen de kerk; integendeel, doch de kerk zal zich tot haar taak hebben te- bepalen, de politiek voeren wij. Thans is dan de NSB tot draagster der politieke gedachte, tot staatspartij ge proclameerd. Zij moet de toekomst van ons volk op de schouders nemen. Van de 100,000 leden is de helft vrouwen en van de mannen staan er 11000 als vrijwilli gers in het veld. Ons dichtbevolkt land moet ergens aan meedoen, en door Hitier kunnen wij medewerken aan het nieuwe Europa. Spr. hoopte, dat die 11,000 van thans er 200.000 zullen worden. Aldus schakelen wij langzaam ons volk om van vijand tot bondgenoot van ons broedervolk. Spreker besloot met hulde te brengen aan de Fuehrer aller Germanen, Hitier. Tot slot werden 't Deutschlandlied, het Horst-Wessellied en het zesde couplet van het Wilhelmus gezongen. genoemde instelling, in de hoop, dat zij dan veilig zijn. Onze tijd is te ernstig, dan dat goede krachten zich door allerlei slimmigheden mogen onttrekken aan de taak, waartoe zij krachtens traditie ge roepen zijn. Na aan de hand van de tekst der Landstands verordening de taak van dit instituut nader te hebben besproken, het geen eenvoudig gesteld hierop neerkomt, dat ons hoerendom zijn eigen recht zal verdedigen en zijn eigen zaak zal be hartigen en dat het uit zal zijn met de macht van de kapitalistische concerns en van politieke en andere grootmachten, die buiten het boerendom staande ons willen overheerschen, vervolgt de Boerenleider- ER ZIJN GEEN EILANDEN De Engelsche pers wordt al schichtig! De Engelsche pers wijdt groote aandacht aan de verdediging van de Engelsche vliegvelden. De bla den oefenen felle critiek op de mi litaire leiding en maken de regee ring het verwijt, dat zij nog geen profijt heeft getrokken uit de les sen van Noorwegen, Griekenland en Kreta. Er zijn geen eilanden meer, al dus een Engelsch blad. Derhalve mag men zich niet overgeven aan een valsch gevoel van veiligheid. Bij een onlangs gehouden oefening ter verdediging van de vliegvelden bleken de maatregelen onbevredi gend. De „aanvallers" veroverden een groot aantal vliegvelden. H. N.D. Veel terreinen zijn er, waar nog nieu we verordeningen voor te maken zijn, maar men kan rustig zijn: zij komen en snel ook! Het is noodig deze dingen te zeggen, want de laatste weken zijn er velen, die weigeren mede te arbeiden aan de opbouw van de Landstand, maar die in hun naïveteit of hun politieke slimmigheid meenen een leidende func tie te kunnen waarnemen in b.v. het cooperatiewezen, de landbouwcrisisorga nisatie, de crisis-centrale of in de Grond kamer. (Zie verder pag. 2.) SOVJET-RUSLAND Sovjet-troepen, die bij Feodosia aan land werden gezet en schepen bij Jewpatoria werden door Duitsche vlie gers met succes aangevallen. ENGELAND Nu vliegveld Kwantan bezet is, ligt Singapore binnen het bereik van de Ja- pansche jagers. De bomaanvallen nemen toe. MET DUITSCHLAND VOOR EEN VRIJ NEDERLAND. ennacea. !Iy- Misschien hebt u het hier geteekende schelpje reeds lang geleden bij het Westerslag al eens „achte loos vertreden";mis schien stiet ook uw grootva der het met zijn voet ge dachteloos opzij aan Texel's Zuidelijkste punt Golven en wind voerden het op een goede dag in de gezichtslij n van een eenza me zwerver aan het strand. Iemand van het slag, dat we op Texel al niet meer met verwondering nastaren van het gilde, dat met een kijker uit de witte stip jes aan de horizon een vo gel tracht te ontcijferen... dat storm, regen en duister nis trotseert om de wilsters en lieuwen te hooren en in trieste herfstnachten de voortrazende vogelcolonnes in het zwaaiende vuurto renlicht te ziendat men op handen en voeten langs de vloedlijn ziet scharrelen om voorzichtig minitieuze schelpjes en brokjes op te rapen Het was bij paal 9, dat de omzwervin gen van onze schelp voorgoed eindigden. Thans geniet het exemplaar een welver diende rust in een der vitrines van het Texelsch Museum; nu is het voorgoed aan vergetelheid ontrukt. En die eereplaats verdient dit schelpje ook Want het is niet alleen de bijzonder heid, dat dit de eerste vondst van deze schelp op onze waddeneilanden is; dit kalkbrokje vertelt ons een lange ge schiedenis, die eeuwen omvat. De schelp, waarvan de wetenschappe lijke naam luidt: Ocenebra erina- c e a, komt heden ten dage nog levend voor in de Middellandsche Zee en aan de Atlantische kusten van Spanje en Frankrijk. Zelfs is het weekdier doorgedrongen in het Zuidelijk deel van de Noordzee, doch verder naar het Noorden komt het niet meer voor. Dit was vroeger, (en nu spreken we over een goede 30,000 jaar geleden) heel anders. Toen zag ook de kustlijn van ons land en van Texel er geheel anders uit dan thans; ziet u maar eens op bijgaand kaartje, waarin de hui dige omtrekken van ons land zijn gestip peld. De ons land toen begrenzende zee wordt Eemzee genoemd. En uit deze periode nu (uit de z. g. Eemvorming) stamt onze schelp en zij kwam er, zooals thans nog in de Middel landsche Zee, veelvuldig voor. Deze periode was een betrekkelijk rustig tijdvak met een mild klimaat tusschen twee veelbewogen, rumoerige tijdvakken in n.l. het derde en vierde of laatste ijstijdperk. (In de geologie duidt men deze ijstijden aan als het Riss-glaci- aal en het Würm-glaciaal, terwijl men het tusschenliggende ijsvrije tijdperk met mild klimaat, gedurende hetwelk in ons land de Eemvorming plaats vond, betitelt met Riss-Würm-interglaciaal). Gedurende deze glaciale, afgewisseld met drie ijsvrije tijden, was Europa over een periode van meer dan 500,000 jaren grootendeels bedolven onder ontzagge- Teekening H. H. van der Horst. lijke ijsmassa's. Enorme gletschers voer den geweldige steenmassa's mee uit het Noorden en Noordoosten; het smeltwater vormde woeste, alles meesleurende stroo men en vele groote en kleine keien in de Hooge Berg en omgeving maakten een reis van Skandinavië naar Texel en zijn evenzoovele getuigen van deze gi gantische perioden. Na het laatste ijstijdvak werd onze duinkust langzamerhand gevormd door zeestroomingen en winden, waarbij een belangrijke phase was de doorbraak van het Nauw van Calais, nu ongeveer 5000 jaar geleden. (Op deze geschiedenis ko men we nog wel eens terug). Door deze nieuwere, z.g. holoceene vormingen werden de afzettingen van de oude Eemzee en daarmede ook ons in middels in het Noorden reeds uitgestor ven schelpdier meer en meer bedolven. In ons kustgebied bedraagt b.v. de diepte, waarop de Eemlaag wordt aange troffen, 20 tot 30 M De kans, dat onze schelp het daglicht nog ooit zou zien, was dus al heel gering. Hoe komt nu ons exemplaar daar bij paal 9 op het strand? De gestadig toenemende felle stroom van het Marsdiep sleep jaar op jaar de bodemlagen uit, tot ten laatste ook de Eemlaag werd bereikt en bij de huidige stroomdiepte tot 47 M. werd deze diep uitgespoeld En na tallooze omdwarre- lingen in wilde stroomingen en woeste branding werd de schelp ten laatste op het strand geworpen. Hoe lang geledenwij weten het niet. Ons is dit schelpje een getuige van een leven, dat meer dan 200 eeuwen ge leden gedurende korte tijd bloeide. Hoewel even vergankelijk als het onze, liet dit subtiele leven een tast- en zicht bare modulatie der stof achter, die ons een lange reeks van eeuwen later een indruk kon geven van een episode uit de veelbewogen geschiedenis van onze aar- HERM. H. v. d. HORST. Huygens.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1