TEXELSCHE COURANT Mr. KAMP's AFSCHEID. 54ïte Jaargang Zaterdag 24 Januari 1942 Eerste blad No. 5620 HET LICHT VAN BINNEN TEXELS NIEUWE BURGEMEESTER. Amerikaansche „Beschaving" Uitgave i Firma Langeveld en De Rooij Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Op een goede dag ontmoette ik een manover wie ik in mijn jeugd nooit anders dan in uiterst loffelijke termen bad hooren spreken. Hij was de zeven tig dicht genaderd, maar in zijn oog en scheen een sterk, heel bijzonder licht, dat mij diep trof. Wij spraken samen heel lang, en die avond zegende ik de dag, waarop ik deze mensch ontmoet had. Deze ontmoeting deed mij denken aan de oude sproke van een ridder, die een kaars moest ontsteken aan het Hei lige Graf en deze brandende -moest overbrengen naar zijn vaderland. De storm stak op en dreigde haar uit te blazen, maar hij schutte haar met de hand. De regen stroomde neer en zou haar hebben uitgedoofd, maar hij behoedde ze onder zijn helm. Een voorbijganger hoonde hem en wierp modder op zijn blazoen, maar hij droeg de vernedering en had slechts oog voor zijn vlam. Zijn paard struikelde en hij stortte ter aarde, maar hij lette slechts op de kaars, opdat zij brandende mocht blij ven. En toen hij, het vaderland bereikt hebbende, aankwam in zijn vaderhuis, bemerkte hij dat die vlam buiten hem het licht-van-binnen in hem had ont stoken ZONDAG, 25 Januari 1942. Wlllllllil VOOR HOOFD EN HART. ||||||llll|i ZONDAG. Wij moeten weten, wat wij willen en daarin volharden. (Seneca.) MAANDAG. I Iets te bezitten, dat men meer dan zichzelf liefheeft, is voor warme zielen 't v grootste geheim om gelukkig te zijn. DINSDAG. De vrouw is geboren, om zich toe te wijden. Dat maakt haar kracht en te vens haar aantrekkelijkheid uit; het is bet geheim van haar geluk. WOENSDAG. Uw gelaat behoort uw medemen- schen; laat het voor hen even helder schijnen als de zon. (Carmen Sylva). DONDERDAG Goede woorden kunnen ons tot voor deel zijn en een eerwaardig gedrag kan ons boven anderen verheffen. (Tao Teh King). VRIJDAG Geen overwinning zonder inspanning. ZATERDAG In elke menschenborst klinkt stille een gedicht, maar wat het schoonste klinkt verneemt men niet zoo licht. Illlllllllllllllll HOE LAAT niniiiiiiiiiiii' OE ZON. 24 Jan. op 9,35; onder 18,10 0. 25 Jan. op 9,34; onder 18,12 "a. 26 Jan. op 9,33; onder 18,14 1. 27 Jan. op 9,31; onder 18,16 Verduisteren: van zonsondergang tot ionsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van mdergang tot zonsopgang. 3 DE MAAN. Za. 24 Jan. op 12,57; onder 2,10 J Zo. 25 Jan. op 13,23; onder 3,13 Ma. 26 Jan. op 13,53; onder 4,15 Di. 27 Jan. op 14,26; onder 5,15 k*j Eerste Kwartier: 24 Januari, te HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 24 Jan. 3,12 en 15,35 Zo 25 Jan. 4,00 en 16,27 ,^Ma. 26 Jan. 4,59 en 17,36 Di. 27 Jan. 6,15 en 18,54 l Springtij 31 Januari. nilllllllll WAT ER GEBEURDE.... Illlllllllll 24 JANUARI: 1712: Geboortedag van Frederik dee. Groote. 1732: De Fransche schrijver Beaumar- chais geboren (Parijs). 25 JANUARI: i077: Hendrik IV wacht als boeteling 3 dagen lang voor de poorten van Canossa op de vergiffenis van Paus Gregorius VII. 1929: Plechtige bijzetting van het stof felijk overschot van de opvoed kundige Comenius te Naarden. Ï- 26 JANUARI: 823: De uitvinder van de koepok-inen ting, E. Jenner, te Berkeley over leden. 871: Rome tot hoofdstad van Italië ver klaard. 1905: De beroemde Cullinan-diamant bij Pretoria gevonden. h 17 JANUARI: 1756: Mozart in Salzburg geboren. "1901: Verdi te Milaan overleden. Besteedt de dure tijd, bij dagen en bij nachten, Terwijl gij in uw krachten en onversletcn zijt. (Huygens). WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN. DE HEER RIJK DE VRIES, waarnemend burgemeester van Castricum, die tot burgemees ter van onze gemeente werd be noemd. VOOR ONZE VARKENSHOUDERS. Zooals reeds werd medegedeeld zullen alle biggen, geboren Januari 1942, ge merkt worden voor 1942. Dit merken staat buiten de toewijzing 1941 of 1942. Als voorwaarde is gesteld, dat de var kenshouder ten minste 8 dagen, voordat de geboorte der biggen plaats vindt, de bureauhouder er mede in kennis stelt, dat hij de drachtige zeug in zijn bezit heeft; de biggen moeten binnen 4X24 uur na de geboorte ter merking zijn op gegeven. Alle biggen, geboren vóór 1 Januari 1942, en ter merking aangeboden vóór 3 Januari 1942, worden nog voor 1941 ge merkt, als de toewijzing 1941 dit toe laat. Is dit niet het geval, dan worden deze biggen niet voor 1942 gemerkt, doch moeten zoo spoedig mogelijk onge merkt aan de Centrale ingeleverd wor den. Vervolgens wordt er de aandacht van belanghebbenden op gevestigd, dat er na 1 Februari 1942 geen varkens in huis slachting meer geslacht mogen worden, behoudens door instellingen. Aanvragen tot slachting moesten vóór 20 Januari 1942 in het bezit van de bureauhouder zijn, zooals we reeds meldden. Berlijn, 15 Jan. Het Amerikaansche weekblad „Life" had geschreven, dat thans voor Roosevelt de mogelijkheid be staat, de beschaving der Vereenigde Sta ten tot de heerschende levensvorm van Europa en de heele wereld te maken. De 20e eeuw moet een Amerikaansche eeuw worden. Aan deze z.g. Amerikaansche bescha ving wijdt de „Völkischer Beobachter" een zeer uitvoerige beschouwing. Het blad komt tot de volgende conclusie: Namelooze ellende en brutale uitbui ting achter sociale frazen, geestelijk be derf achter blufferige coulissen, een mo reel moeras achter schijnheilige arro gantie, een plutocratisch dom houden van het volk en een afgezaagde gewe tensdwang achter een pseudo-democrati- sche hokus-pokus, ziedaar de „vier vrij heden", de z.g. „Am?rikaansche leefwij ze", zonder welke de wereld niet kan bestaan, zooals Roosevelt durft bewe ren. Het grootste maatschappelijke pro bleem der V.S., het werkloosheidsvraag stuk, is in weerwil van de geweldige na tuurlijke rijkdommen van het land nog niet opgelost. Nog in 1939 waren er 11,700,000 werkloozen in de Vereen Sta ten. De boeren zijn de stiefkinderen van Amerika. Met het zoo geroemde onder wijs is het niet beter gesteld. Bij de mi litaire keuring in de afgeloopen zomer moesten 92,000 analphabeten worden af gewezen. Wat de kunst betreft: er zijn slechts twee permanente opera's in de Vereen. Staten. De Amerikaansche kunstwereld wordt beheerscht door een bovenlaag van snobs. De directeuren der musea zijn over het algemeen parvenu's, die beschaving verwarren met geaffec teerde manieren. Er zijn in de Vereen. Staten 18 millioen geslachtszieken en jaarlijks gaan meer dan 100 000 men- schen aan syphilis ten gronde. Het aan tal echtscheidingen bedraagt volgens de officieele statistiek 17,5 procent Ook de hooggeroemde politieke vrijhe den bestaan slechts op papier. De twaalf millioen negers in de V. S. zijn, ondanks de constitutie der z.g. vrijheid, die se dert 152 jaar bestaat, rechteloos. Zij die nen hun blanke medeburgers slechts als voorwerpen van uitbuiting. Het nationaal-socialisme, het fascisme en het Japansche nationalisme hebben in de jonge volken krachten opgewekt, die de onwaarachtigheid van dit reeds lang verouderde tijdperk van zich afstoo ten. De eeuw marcheert met hen. DUlTScriLAND Duitschland, Italië en Japan sloten een militaire conventie om samen operaties van de grootste aanvalskracht voor te bereiden. NED. OOST-INDIE. Aan de noordpunt van Celebes heb ben de Japanners Likoepang bezet. Deze week deden Japansche vlie gers hun eerste aanval op Sumatra en wel op een vliegveld bij Belawan, toen zij Britsche vliegers nazetten. JAPAN. Tokio meldt, dat de radja van Se- rawak vorig jaar zijn rijk voor 200,000 pst. aan Engeland verkwanselde. Hij week naar Australië uit, maar verklaart dat Serawak de tegenstand zal voortzet ten, hoewel hij aan zijn onderdanen van de verkoop aan Engeland geen mededee- ling deed! Illllliiiiiliiiiliiliillilliiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiillllll llllllllllllll RECENSIES. IIIIIIIHIIIII ||||||iiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii)iii!iiiiiiiiiiii|||||| D. J. van der Ven: Het Carna- valsboek van Nederland. Van de heer D. J. van der Ven, des kundige op het gebied der volkskunde als weinig anderen in ons land, ver scheen bij de N.V. v.h. Batteljee en Terpstra te Leiden een bijzonder boek, getiteld „Het Carnavalsboek van Neder land". Een kostelijk werk voor allen, die belangstellen in de zeden en gewoonten van ons volk. In elf hoofdstukken behan delt de schrijver de vele gebruiken, die de vastenavondtijd begeleiden, van het oogenblik af, dat de illustere Raden van Elf op 11 Nov. hun 11-XI-avonden organiseeren, tot de Meisotterij van de Bölscherclub in het onbekende Zuidlim- burgsche van Grijzegrubben. Schrijver heeft getracht, wegen aan te wijzen en middelen te vinden om, met eerbiedi ging van het locale volkseigen, de vie ring van het carnaval te verheffen tot een echt gemeenschapsfeest. Een poging, waarmede de heer Van der Ven groote kans van slagen heeft. De oorlogsom standigheden zijn daaraan natuurlijk niet bevorderlijk, maar zoodra Mars het zwaard in de scheede zal hebben gesto ken die tijd komt toch ook weer, le zer! zal dit boek aan zijn doel kunnen beantwoorden. Het Carnavalsfeest zoo schreef Anton van Duinkerken des tijds is meer dan een maatschappelijk nationaal gebeuren; het raakt niet slechts een menschengroep, maar het be treft de menschheid zelf in haar geheel. Het is een feest, dat nimmer kan ver gaan dan met de mensch zelf. Voor ons, Texelaars, heeft dit boek 'n bijzondere attractie. Aan een beschrij ving van de viering van ons Sunder- klaas-feest is veel plaats ingeruimd, ter wijl de tekst met verscheidene foto's is verlucht. Het boek telt er. meer dan 100; het naslaan van een of ander onder werp, op de carnaval-viering betrekking hebbende, wordt door een uitvoerig re gister vergemakkelijkt. Typografisch ziet het boek er mede uitstekend uit. B. van Vlijmen zorgde voor een rake omslagteekening. Het boek lelt 158 blz. en kost f 2,90; gebonden f 3,90. G. JOH. DUINKER. LANDBOUW VEETEELT HOE SLECHTER het land is ontwa terd, hoe meer het lijdt door opvriezen. KALFJES. Zet jonge kalfjes bij koud weer dik in het stroo. Het gevaar voor stoornissen en slechte groei wordt daar door veel kleiner. KIPPEN EN BIGGEN. Een graszode, een stronk boerenkool of spruitkool ver richten in de winter wonderen in kip penhok en biggenhok. BIETEN. Wie bevroren bieten heeft ingekuild, dient deze evenals een an dere kuilhoop zes weken dicht te la ten zitten. BOEKHOUDING. Laat het boekjaar liefst loopen van 1 Mei tot 1 Mei. Het afsluiten der boekhouding op 31 Decem ber heeft voor het boerenbedrijf groote bezwaren. KAINIET. Fijn gemalen kainiet en vooral kalkstikstof zijn uitstekende on kruidbestrijdingsmiddelen. Laat elke boer zorgen, dat hij hiervan tijdig in de schuur heeft, wat te krijgen is. DE GELEERDSTE BOER is lang niet altijd de beste boer. Het komt er vóór alles op aan, dat men zich goed reken schap geeft van hetgeen onder bepaalde omstandigheden bereikbaar is, en daarnaar weet te handelen. PAARDEBOONEN, erwten en haver zien al uit naar de tijd, dat ze gezaaid kunnen worden. Vooral de beide eerste vragen een grond, welke niet te arm is aan kalk. Grondonderzoek is dus heel noodig. Een snerpend koude wind joeg over de vlakke velden. Tien graden vorst. Maar niettemin waren Donderdagmorgen uit alle hoeken van het eiland ambtenaren present, om bij gelegenheid van het af scheid van Burgemeester Kamp, blijk van belangstelling te geven en de heer en mevrouw Kamp de hand te drukken nu zij zich elders gaan vestigen. Vijf en negentig ambtenaren waren in De Lin deboom die morgen bijeen. Als eerste spreker voerde de heer C. Jonker, gemeente-secretaris, het woord. Spreker gaf namens allen uitdrukking aan de spijt, die allen voelden, toen het bericht kwam, dat Mr. Kamp ontslag had gevraagd als Burgemeester onzer gemeente. U was zelf een hard wer ker zijnde een veeleischend, maar niettemin humaan chef, vervolgde spre ker, die voor onze belangen een open oo£ had; als het eenigszins kon, was u bereid, voor de ambtenaren op te komen. Rede lijke wenschen wilde u gaarne bevredi gen. Moest een afwijzend antwoord wor den gegeven, dan stelde u er prijs op, de teleurgestelde zoo mogelijk op andere wijze tegemoet te komen. Niet alleen in onze ambtelijke verhouding mochten wij op uw medewerking rekenen. Ook wanneer men u sprak van moeilijkheden in het particuliere leven, klopte men niet aan doovemansdeur. Dit alles hebben we hoogelijk gewaardeerd en met aller in stemming rijpte dan ook het plan, om op ondubbelzinnige wijze aan onze gevoe lens jegens u uitdrukking te geven. Spreker bood hierna Mr. Kamp een keurige stoel aan en sprak daarbij de hoop uit, dat de oud-burgemeester, in de huiselijke kring rustig in die stoel geze ten, nieuwe energie zou mogen verzame len voor het behouden van zijn van alle zijden erkende, groote werkkracht. De heer Jonker eindigde zijn toe spraak met het uitspreken van de hart grondige wensch, dat het de heer en mevrouw Kamp met de kleine Hans geboren Texelaar bestendig wel moge gaan en dat Gods zegen op Mr. Kamps verdere arbeid moge rusten. Vervolgens voerde namens het perso neel van Gemeentewerken de heer J. T i e s s e n het woord. Spreker zeide, dat allen, zonder uitzondering, er mee in stemmen, wanneer hij Mr. Kamp van dankbaarheid zou doen blijken. Toen Mr. Kamp hier Burgemeester werd, waren er geruchten, die niet veel goeds voor spelden, maar ze bleken volkomen uit de lucht gegrepen. Het heele personeel heeft het best met Mr. Kamp kunnen vinden, al wil dat niet zeggen, dat ieder maar kon doen en laten wat hij wou. Dat zou ook niet goed zijn. Het rooster onder het vuur moet van tijd tot tijd worden schoongemaakt, waarbij natuur lijk ook de soort kachel en de brandstof een rol spelen. Nu, zeide spreker, u wist de juiste manier te vinden om het vuur te laten branden. Spr. zeide dankbaar te zijn voor de belangstelling, welke de Burgemeester altijd in hun werk stelde en voor de woorden van waardeering en opwekking, waaraan hij het ook niet liet ontbreken. Niet altijd kon het werk even vlot worden afgedaan, maar daaraan was door gebrek aan personeel niets te doen. Administratie en teekenwerk roo- ven veel tijd en dan kom je o zoo gauw achter op. Aan 't slot van zijn rede dankte spr. ROGGE. Wie einde April klaver onder de rogge wil zaaien, dient nu reeds het zaad te bestellen. GRAS. Wie een vroeg perceel gras wil maaien om dit nog op stal te kunnen voederen, brengt hierover in de tweede helft Febr. een flinke gift half verteerde stalmest en daarover in de tweede helft van Maart een overbemesting met gier. MESTEN. Wie bij vorst mest over het grasland uitrijdt, zal straks leelijke doo- ae plekken krijgen. Wie bij vorst gier uit lijdt, lijdt aanzienlijke verliezen door het vervluchtigen van stikstof; bovendien verbijt de zode. SLOOTAARDE en terpaarde, welke tijdens vorst over land worden uitgere den, werken gewoonlijk zeer goed. Deze aarde vriest op het land nog eens goed murw en laat zich dan fijn verdeelen, wat ook een snelle werking ten goede komt. KIEMKRACHT. Wie de kiemkracht van erwten en boonen zelf wil contro leeren, kan een goed monster nemen en daarvan 100 zaden 56 uren laten wee ken, om ze daarna in een bakje met voch tig zand te poten en dit in de koestal te zetten. Met zaaihaver kan men op soort gelijke wijze handelen, doch deze wordt niet vooraf geweekt. AARDAPPELEN. Zoodra de vorst over is, moeten de aardappelhoopen open worden gemaakt en de aardappels voor zichtig omgezet, waarbij alle verkeerde knollen zorgvuldig worden geschift. An ders kan een groot deel der aardappelen verbroeien of verrotten. De uitgeschifte aardappelen moeten zoo mogelijk nog worden gestoomd en vervoederd. hartelijk voor hetgeen Mr. Kamp voor Gemeentewerken is geweest. De heer P. A. de Rode, sprekende namens de N.V. TEM, bracht Mr. Kamp dank voor de verleende steun bij de uit voering van diverse werken en voor de waardeering en belangstelling, daarbij betoond. In het bijzonder bracht spr. in herinnering de steun, verleend om de moeilijke bedrijfsomstandigheden in het afgeloopen jaar te beheerschen. Spr. zei de hiervoor zeer erkentelijk te zijn. Recht hartelijk was ook het afscheids woord, dat de heer O. G o n g a na mens de gemeente-politie sprak. Toen Mr. Kamp naar Texel zou komen, was het gerucht hem reeds voorgegaan. Een goede man ging heen en we zouden er een kwade voor in de plaats krijgen. Maar het viel anders uit. Mr. Kamp gunde de politie haar bewegingsvrijheid, mits zij haar dienst naar behooren ver vulde. En hij schonk haar zijn volle ver trouwen. Hiervoor, zegde spr. de Burge meester hartelijk dank. U was een man, die uzelf nooit rust gunde en daardoor ook veel van uw ondergeschikten eisch- le, maar niettemin hebben wij op bui tengewoon aangename wijze mogen sa menwerken. Wij hadden in u een chef, die volkomen achter ons stond en op wie wij, ook in de moeilijkste gevallen, konden rekenen. U was een man van tact. Ik herinner mij nog, hoe wij als po litiemannen tijdens een kermis ongenoe gen hadden over het uitvoeren van de dienst; alle gezichlen waren die avond betrokken. Maar toen u 's nachts ter plaatse kwam en dat bemerkte er was voor u niet veel te verbergen noodig- de u ons uit, met u te gaan koekhakken. Even daarna stonden al die menschen met een bijl in de hand om het hakblok geschaard om te trachten het van de Burgemeester of van de anderen te win nen. Spoedig waren toen de zwarte ge zichten verdwenen en was het leed ver geten. Hartelijk dankte spr. voor 't vele, dat Mr. Kamp voor de politie heeft gedaan; tot mevr. Kamp richtte spr. woorden van dankbaarheid wegens de door haar betoonde gastvrijheid, wanneer de heer Looijen of hijzelf aan haar man een dienstbezoek moest brengen. Namens het onderwijzend personeel werd ten slotte gesproken door de heer J. d e Vries, hoofd van de school te Zuid-Eierland. Met waardeering ge waagde spr. van de daadwerkelijke be langstelling, welke Mr. Kamp voor het onderwijs aan de dag legde. U was niet alleen ambtenaar, maar ook een bezie lend medewerker, zeide de heer De Vries. „Burgemeester Kamp, hou kamp", zongen de kinderen destijds. Welnu, u heeft kamp gehouden, ook in de laatste moeilijke jaren, die wij met u doorleef den. Zij zullen voor u en voor ons onver getelijk blijven. Spr. besloot met als zijn overtuiging uit te spreken, dat Burge meester Kamp Texel niet zal vergeten. Aan de breedvoerige rede, waarmede Burgemeester Kamp zich hierna tot de aanwezigen en in het bijzonder tot de sprekers richtte, ontleenen we het vol gende: Spr ving aan met hartelijk dank te zeggen voor het initiatief, dat genomen werd om dit afscheid mogelijk te ma ken en voor het tegenwoordig zijn van zooveel belangstellenden. Sprekende over de arbeid van de heer C. Jonker, gewaagde hij met lof van diens onmisba re steun, zijn werkkracht en zijn ijver, zijn groote intelligentie en zijn vaardige pen, bovenal zijn groot verantwoorde lijkheidsgevoel. Spr. dankte de gemeen te-secretaris voor wat hij op zijn stille, bescheiden wijze heeft gedaan en zeide te hopen, dat hij nog vele jaren op zijn post werkzaam kan blijven. Mede dank te spr. de andere werkers op het raad huis voor hun hulp en steun en hun dienstbaarheid. Schertsend merkte spr. op; Eigenlijk is er, sinds ik op Texel kwam, uiterlijk aan mijn medewerkers weinig veranderd: Jan Blom draagt nog altijd geen boord en das en Piet de Graaf kan nog altijd niet fietsen. De heer A. Broekman werd door spr. lof toegekend als een accuraat ontvan ger, als steunpilaar van het Armbestuur, als administrateur van de Strandvonde rij, enz. Spr. zeide voor zijn werk altoos veel waardeering te hebben gehad. Hartelijk dank bracht spr. ook aan de heer H. Melissen voor de zakelijke en vaardige wijze, waarop hij zijn belange- looze arbeid voor Winterhulp verrichtte. Rust en zekerheid noemde spr. de kenmerken, waardoor de dienst van Ge meentewerken zich onderscheidde. Er heerschte een geest van aanpakken. De heer Piet Spigt noemde spr. het „vleesch geworden exempel van altijd klaar staan en ieder werk accepteeren". Wat de N.V. TEM betreft: spr. zeide steeds het veilige gevoel te hebben ge had, dat de heer De Rode en zijn man nen de technische zijde van het bedrijf volledig beheerschen. Met groote waar deering noemde spr. ook Ir. Bruins, die de TEM door zijn adviezen zeer aan zich verplichtte. (Zie verder 2e pagina.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1