TEXELSCHE COURANT 87600 DE REDE VAN DE FUEHRER. 54ste Jaargang Woensdag 4 Februari 1942 No. 5623 Texelsohe Berichten MET DUITSCHLAND VOOR EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en Oe Rooij Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. ■GROOTE PLECHTIGHEID IN HET SPORTPALAST TE BERLIJN TER HER DENKING VAN DE MACHTOVERNAME OP 30 JANUARI 1933. Het Sportpalast te Berlijn, waarin reeds zoo dikwijls sinds de jaren na het overnemen van de macht groote betoogingen zijn gehouden, stond ook Vrijdag in het teeken van de komende plechtigheid. De groote ovale propvolle ruimte was versierd met de kleuren van het Duitsche Rijk en zijn bondgenooten. Op de eerste rijen voor het spreekgestoelte hadden bijna alle ministers, Rijksleiders, de generaliteit, alsmede de ceregasten der verbonden naties en gewonden der Duitsche weermacht plaats genomen. Deze betooging ter herdenking der machtsovername op 30 Januari '33 werd ingeleid door Rijksminister Dr. Goebbels, die de Fuehrer verwelkomde. De overwinning, zoo zeide hij ter herinnering aan de toenmalige dag, was voor ons een zaak van geloof en wel van geloof in uw persoon. Thans staat het geheele Duitsche volk, aan het hoofd zijn weermacht, in de strijd om de verdedi ging der verworvenheden van onze revol utic van de veiligheid van het Rijk en \an het levensgebied der natie. Wat toen een zaak van het geloof was, de overwinning, dat is thans een zaak der zekerheid geworden. De tweede Wereldoorlog. Aan de rede van de Fuehrer, welke 2 iur in beslag nam, is het volgende ont- end: Hitier begon met een blik op het ver den te werpen. Wij hooren, aldus zei- e hij, zeer vaak de opmerking, dat deze orlog eigenlijk de tweede wereldoorlog Dat is niet alleen juist in die zin, dat ok deze strijd bijna de geheele wereld mvat, maar het is nog veel juister wan eer men bedenkt, dat er sprake is van ezelfde doeleinden, dat dezelfde krach- ?n, die de eerste wereldoorlog hebben ntketend, verantwoordelijk zijn voor eze nieuwe oorlog. Want één ding kan iemand tegenspreken, n.l. dat Churchill eeds vóór 1914 een der gemeenste oor- jgsophitsers was; dat Roosevelt toen de leine man van president Wilson was, at de kapitalistische mannen van thans ok toen reeds hun gewicht in de schaal derpen, terwijl anderzijds niemand kan estrijden, dat wij volkomen onschuldig eweest zijn aan de oorlog van toen. Wij raren allemaal slechts heel gewone sol- aten. Het Duitschland van toen was een ïonarchie, het was democratisch en par- •mentair. Er moeten dus motieven zijn, iet gelegen in de staatsvorm, die toen n thans hebben geleid tot de aanval van krachten, ofschoon zij in beide ge- allen voorgeven, dat het de staatsvorm Engeland wil een innerlijk ver deeld Europa. Engeland, dat in de loop van 300 jaar Heen door geweld en 'n reeks bloedige orlogen ongeveer een kwart van de ardoppervlakte heeft onderworpen, eeft altijd gestreefd naar een instand- ouding van het z.g. Europeesche even- ncht van krachten, het beginsel, dat een enkele Europeesche staat in kracht kunnen toenemen en daardoor wel- va cht een leidende rol zou kunnen gaan pelen. Engeland wilde het versnipperde ,et innerlijk verdeelde Europa. Daartoe eeft het achtereenvolgens Spanje, Ne erland en Frankrijk bestreden. Daarna iegon de strijd tegen Duitschland, niet ri%it liefde tot de volkeren, maar uit het vei leest nuchtere eigen belang, daar ach- ^r< ?r stond het eeuwige Jodendom, dat aan vai ?dere strijd tusschen de volken weet te erdienen en dus steeds onrust onder de dfolken verwekt heeft. Onder het beginsel „Oorlog aan de an orlog" verstond men in Engeland: de ssi lacht voor degene, die de macht heeft ;w n geen enkele macht voor_hem, die haar iet heeft. De nat.-soc. opvatting daaren- egen ziet in iedere toestand en op ieder n< ogenblik van de wereldgeschiedenis het esultaat van een levensproces, dat nooit aa nderbroken wordt. Het zou een prachtig gebaar zijn ge- ij i^eest wanneer na de ontwapening van ke )uitschland, ook Engeland, Amerika en D "rankrijk zouden hebben ontwapend. ;k< Vij hebben hen vaak vermaand, tijdens v ie republiek van Weimar gevraagd, la- er geëischt, dat zij dat zouden doen. Jaar de oorlogen gingen voort. Alleen mor het Duitsche volk scheen het on- nogelijk, zijn bestaan in deze wereld nog ens te zijnen gunste te veranderen. Men streed toen met gelijke middelen als thans Men voerde eerst de strijd door 't bijeenbrengen van coalities. Churchill heeft jarenlang door zijn voorgangers garantiebeloften laten aanbieden. Steeds weer moest men bedenken, dat het Britsche rijk in 400 jaar nauwelijks tien procent van het bloed heeft moeten ver gieten in tallooze oorlogen, dat Duitsch- dj HOE LAAT OE ZON. Wo 4 Febr. op 9,17; onder 18,32 Do. 5 Febr. op 9,15; onder 18,34 Vr. 6 Febr. op 9,14; onder 18,36 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 4 Febr. op 22,24; onder 10,32 Do. 5 Febr. op 22,37; onder 10,59 Vr. 6 Febr. op 0.50; onder 11,25 Laatste Kwartier; 8 Febr. 16,52. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 4 Febr. 0,01 en 12,19 Do. 5 Febr. 0,38 en 12,57 Vr. 6 Febr. 1,17 en 13,38 Springtij 15 Februari. land vergieten moest om zijn naakte be staan te verdedigen. Met de tweede Brit sche methode staat de versnippering in verband. Toen Duitschland verscheurd werd door godsdiensttwisten, kreeg En geland de mogelijkheid zich te verhef fen tot wereldmacht. Niet Duitschland is de parvenu maar Engeland. Wij hebben een oudere geschiedenis en in de tijd, dat Europa een geweldig Duitsch keizer rijk kende, was Engeland een klein, on belangrijk eiland. In de vorige oorlog zag men een mogelijkheid tot versnippering in het tegen elkaar uitspelen van de Duitsche partijen. Marxistische, libera listische en kapitalistische belanghebben den, achter wie de eeuwige jood stond, ontketenden een gemeene opstand, wel ke Duitschland ten val bracht. Wij weten thans, van Engelsche uitspraken, dat Engeland in 1918 voor de ineenstorting stond. De eerste wereldoorlog kon alleen door onze eigen schuld verloren" worden. In die tijd verzonk het Duitsche volk in enkele maanden in een versaagdheid, die men zich nauwelijks kan voorstellen, een uitgehongerd volk, dat men ook geen levensmiddelen gaf toen het reeds zon der wapenen was, dat men steeds weer afperste. Hitier waagde en won. Toen ben ik in het politieke strijdperk getreden met het besluit dit Duitschland weer op te richten. Ik ben deze strijd be gonnen tegen de domheid en traagheid van onze z.g. hoogere kringen, tegen zoo vele belangen van enkelingen. Het was toen heldendom, de eerste Nationaal-So- cialist in een groep, een fabriek, een salon te zijn. Toen kwamen de georganiseerde te genstanders, zoo ongeveer 46 partijen. Het buitenland nam toen geen notitie van ons. De Duitsche democraten wer den in die tijd werkelijk als „habenicht- se" behandeld, maar zij genoten tenmin ste de eer in Genève te mogen zitten. Toen de partij na Sept. 1930 met 107 mandaten in de Rijksdag kwam, namen de moeilijkheden nog toe. Hitier herin nerde aan de partijgenooten, die aan sluipmoord ten offer vielen, aan de ruim 40,000 nationaal-socialistische ge wonden. Uitvoerig besprak hij de erfe nis, die hij aantrof. Het bedrijfsleven was vernietigd, er waren vele millioenen werkloozen, de financiën vertoonden een reusachtig tekort, de boerenstand was inééngestort. Ik heb toen gewaagd, al dus vervolgde de Fuehrer en wij hebben gewonnen. Churchill, de vernieler, Roose velt de armzalige dwaas. In 1935 begon de vrijheid naar buiten zich te verwezenlijken. Wanneer deze oorlog niet zou zijn gekomen, zou men van ons allen en ook van mij hebben ge sproken als scheppers van de werken des vredes, maar wie zou dan van Chur chill gesproken hebben? Thans echter zal men van hem spreken als van de vernieler van een imperium. Hitier ka rakteriseerde Churchill als „onbe kwaam om iets te scheppen, iets te pres- teeren, slechts in staat om te vernielen". Zijn „lotgenoot in het Witte Huis" noem- hij een armzalige dwaas. In dit verband noemde Hitier het door Roosevelt aan gekondigde wereldprogramma, dat de menschen vrijheid en recht op arbeid moet geven een grap. Wat Roosevelt aan kondigt, zijn dingen, ontleend aan het nationaal-socialistische programma. Om hun eigen volken te lokken, moeten deze kapitalistische hyena's in ons par tijprogram kruipen en er enkele zinnen uit opvisschen, de stumperds. Churchill wilde oorlog. Hitier gaf nogmaals een uiteenzetting van het programma van buitenlandsche politiek, dat hij trachtte uit te voeren: het aanknoopen van nauwe betrekkin gen met Engeland, Italië en Japan. Iede re poging echter om met Engeland tot overeenstemming te geraken, was vol komen vruchteloos. Engeland en vooral Churchill streden bij iedere gelegenheid tegen Europa. Iedere poging om nader tot deze man te komen, strandde op zijn hardnekkig: Ik wil een oorlog. Oog om oog, tand om tand. In Europa zullen niet de arische vol ken worden uitgeroeid, maar deze oor log zal de vernietiging van het joden- INSPECTIE DER DOMEINEN. Tot de gemeenten, welke de 1 Jan. 1.1. ingestelde „inspectie der domeinen te Alkmaar", omvat, behoort ook de ge meente Texel. DR. ALB. VIS. Onze vroegere plaatsgenoot Dr. Alb Vis, thans Doopsgez. predikant te Bever wijk, werd met ingang van 1 Februari 1942 voorloopig benoemd tot leeraar in het Hebreeuwsch aan het Murmellius- gymnasium te Alkmaar. (Alkm. Crt.) OUD-POSTDIRECTEUR G. KEIJSER OVERLEDEN. In de leeftijd van 60 jaar is de heer G. Keijser, oud-directeur van het PTT- kantoor alhier, Vrijdagmiddag 1.1. in de tuin van zijn woning te Amersfoort aan de gevolgen eener hartverlamming over leden Toen de heer Keijser 16 Dec. 1940 na een dienstttijd van juist 40 jaar zijn ambt neerlegde en afscheid nam van zijn personeel, zag het er, naar mensche- lijke berekening niet naar uit, dat zijn levensdraad zoo spoedig zou worden af gesneden. Helaas heeft de heer Keijser, die we als een beminnelijk mensch en 'n goed ambtenaar leerden kennen, maar heel kort van zijn welverdiende rust mo gen genieten. Hij ruste in vrede. VOOR ONZE MUZIEK VEREENIGINGEN. Van overheidswege wordt meegedeeld, dat dilettant-muziekvereenigingen met ingang van 1 Januari 1942 worden ge acht aangesloten te zijn bij een van deze landelijke organisaties: A. Ned. Federatie van Harmonie en B'anfare, seer. J B. Harmsen te Brum- men; B. Bond van Arbeidersmuziekvereen., secr. C. J. van Beekum, Hoefkade 1496, Den Haag; C. Federatie van Bonden van Harmo nie en Fanfarecorpsen op r.k. grondslag, secr. H. A. J. Veeneman te Son; D Federatie van Chr. Muziekbonden, secr. P. J. Verhoef, Rodenrijscheweg 61, Berkel, Z.H. Automatisch is men dan aangesloten bij de Ned. Bond van Dilettantenorkes ten. Men is gehouden, aldus het betref fende besluit, zich onverwijld tot de lan delijke organisatie zijner keuze te wen den om de tenuitvoerlegging van de aansluiting te bewerkstelligen. dom zijn. Voor het eerst zullen niet an dere volken doodbloeden, voor het eerst zal de echt-joodsche wet worden toege past: oog om oog, tand om tand en hoe verder deze gevechten zich uitbreiden, des te meer zal, dit mag het jodendom zich voor gezegd houden, het anti-semi- tisme zich uitbreiden. Het uur zal ko men, waarop de slechtste wereldvijand van alle tijden wellicht voor tenminste duizend jaar zijn rol uitgespeeld zal heb ben. Duitschland cn Italië op leven en dood verbonden. Hitier zeide voorts, dat het hem ver heugde, dat hij met Italië de betrekkin gen tot stand kon brengen, waarnaar hij gestreefd had. Dat was geen wonder. In 1935 begon Engeland zich zonder eenige aanleiding tegen Italië te keeren, terwijl Italië Engeland niets ontnomen had. Thans zijn Duitschland en Italië ge noopt, dezelfde strijd te voeren en op leven en dood met elkander verbonden te zijn. Men moet zich niet vergissen: deze strijd wordt tot de gemeenschappe lijke overwinning gevoerd. Thans is ook de derde staat, waarmee ik steeds goede betrekkingen wilde, aan onze zijde getreden, Japan. Thans zijn de drie groote habenichts vereenigd en wij zullen thans zien, wie in deze strijd de sterksten zijn, zij, die niets te verliezen hebben, of zij, die alles te verliezen en niets te winnen hebben. Want wat wil Engeland, wat wil Amerika winnen, zij hebben zooveel, dat zij niets weten te beginnen met hetgeen zij hebben en wanneer een Britsche aartsbisschop God bidt, dat hij het bolsjewisme over Duitschland en over Europa moge zen den als straf, kan ik slechts zeggen: over Duitschland komt het niet, maar of het niet over Engeland komt, is een andere kwestie. Groote werken des vredes denkt de Fuehrer nog te scheppen. Ik doe gaarne afstand van mijn roem in de oorlog, die in mijn oogen heele- maal geen roem is. Mijn roem zal, wan neer de Voorzienigheid mij in het leven laat, eens toch bestaan in de groote wer ken des vredes, die ik nog denk te scheppen. Maar ik wil de last van de oorlog dragen en voor geen verantwoor delijkheid terugschrikken. Ik weet, dat dit volk mij vertrouwt. Het kan echter ook van één ding overtuigd zijn: zoo lang ik leef zal een 1918 zich niet herha len. Ik zal deze vlag nooit laten onder gaan. De geschiedenis spreekt reeds. Hitier noemde de namen van de bond genooten, in het Zuiden Italië, in het hooge Noorden Finland, daartusschen al le andere naties, die hun zonen naar het ||||||llllllllllllilllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIII!lllll!i:illllllllllllllllllllllllllllllUlllllli|j|||| (IHII BINNENLAND lllll|llllllllllllllllllllllllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIHllllllllllllllllllllllllllllIlll|||||| AAN BURGEMEESTER KALFF van Krommenie is ontslag verleend. IN HET MAURITSHUIS te Den Haag is een barnsteententoonstelling geopend. DOOR DE KOU is van de tuinder J.B. en zijn zuster, wonende te Castricum een der ledematen bevroren. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. ZIEKENGELD De NVV-persdienst meldt, dat arbeiders, die een deel van de week werkloos zijn en het overige deel verzekerd, gedurende de heele week als verzekerd worden beschouwd. EEN TRICOTFABRIKANT in het cen trum van ons land kreeg f 30,000 boete omdat hij zonder toestemming de aan afnemers eerst verleende korting had ingetrokken of verminderd. VREEMDELINGENVERKEER. 1941 was voor Bergen een beter jaar dan 40. Het publiek toonde minder angst voor de kuststreek. Het aantal gasten bedroeg echter nog maar 10,000, plm. een kwart van het getal van 1939. Alkm. Crt. geeft uitvoerig verslag. LUK RAAK hebben Britsche vliegers 28 Jan. weer bommen gegooid op een stad in het Zuiden: 24 dooden, 61 ge wonden, twee vermisten Bijna alleen woonhuizen werden getroffen. Straks zal Londen wel weer met het praatje komen, dat de vliegers „met een bloe dend hart" hun bommen hebben uitge worpen en dat er toch „militaire doelen" geraakt zijn. Maar hoe vaak hebben we al niet moeten vaststellen, dat uitslui tend woonwijken het mikpunt van hun aanvallen waren en dat uitsluitend bur gers, vrouwen en kinderen, die met de oorlogvoering in het geheel niets uit te staan hebben, het slachtoffer werden KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: Oosten zenden: Hongaren, Slowaken, Kroaten, Spanjaarden, ja zelfs Fran- schen en bovendien de vrijwilligers der Germaansche Staten in het Noorden en het Westen. Het is reeds thans een oor log van Europa en dan is Japan er bij gekomen, dat een zekere heer zijn be lachelijke fratsen reeds heeft afgeleerd. Over de oorlog zelf, aldus de Fueh rer, wil ik weinig spreken. Hier spreekt de geschiedenis reeds. Ook hier ben ik het lot dankbaar, dat het mij 14 dagen of drie weken eerder de eerste stoot in 't Oosten heeft laten toebrengen. Wij heb ben dat ook in Oost-Azië gezien. Wij kunnen Japan slechts geluk wenschen dat het kort en krachtig heeft toege slagen, in plaats van nog langer temar- chandeeren met de leugenachtige krach ten. En nu strijden sedert 22 Juni onze sol daten in het Oosten een strijd, die eens in de geschiedenis geboekstaafd zal wor den als een heldenlied van ons volk Het aantal Duitsche duikbooten ontzaggelijk toegenomen. Ter zee zullen onze duikbooten de voornemens van Roosevelt te schande maken. Het aantal duikbooten is ont zaglijk toegenomen. Zij zullen te schan de maken, wat Roosevelt voornemens was te doen; hij wilde ons duikbootwa- pen door steeds nieuwe verklaringen betreffende Amerikaansche souvereine gebieden geleidelijk van de Oceaan ver dringen en op een heel kleine ruimte houden, die door de Britsche zeestrijd- krachten beschermd had kunnen wor den. Het optreden van Japan heeft ons van de zorg bevrijd, telkens te moeten overwegen of ik ter wille van de lieve vrede mij een nieuwe beperking moest laten opleggen. Thans zullen zij con- vooien noodig hebben op alle Oceanen ter wereld en zullen zij nu zien hoe onze duikbooten werken. Onvergankelijke roem. Hierbij komt onze luchtmacht. Haar roem is onvergankelijk. En achter onze wapens waarvan de Fuehrer in het bijzonder weer de infanterie roemde staat een reusachtige verkeersorganisa- tie. Het overgaan van een bewegingsoor log naar een verdediging in het Oosten was niet gemakkelijk. Op het oogenblik, waarop deze overgang noodzakelijk was. heb ik het als mijn taak beschouwd de verantwoordelijkheid hiervoor op mijn schouders te nemen. Ik wilde nog dich ter bij mijn soldaten staan. De winter was de groote hoop van de vijand in het Oosten. De winter zal deze hoop niet in vervulling doen gaan. Over enkele we ken zal de winter in het Zuiden reeds ten einde zijn en daarna zal ook verder in het Noorden het voorjaar komen. Het uur zal komen, waarop wjj de vijand WERELDNIEUWS |||||||||U| IN WEINIG WOORDEN. Illlllllllll BIRMA (Engeland). In Birma hebben de Engelschen de kustplaats Merqui moeten prijsgeven. Ook Moelmein werd door Japan bezet. VEREENIGDE STATEN Eén overlevende is opgepikt van 't getorpedeerde tankschip Rochester, 6800 br. ton. VEREEN. STATEN (Philippijnen). Voor radio-Manilla heeft de Japan- sche bevelhebber de verdedigers van de vesting Corregidor aangemaand, zich over te geven. JAPAN Ook bij de zeeslag, welke vorige week beoosten Malakka werd geleverd, bleek, dat de Japanners de Britten de baas waren. ENGELAND (Malakka). De Japanners hebben het in Johore gemakkelijker gekregen nu de Engel schen daar niet één vliegveld meer heb ben. Het zware geschut op het eiland Singapore is Zondag voor het eerst in werking gekomen. ITALIË Bij de aanvang van de Britsche operaties in Libye heette het in Londen, dat ze „een beslissende invloed" op het verloop van de oorlog zouden hebben. Maar nu het daar mis loopt, wordt de strijd aan het N.-Afrika front „niet van groote beteekenis" geacht. NED. OOST-INDIE. De Japanners hebben op Borneo Pontianak bezet. De bezetting van Balikpapan (Bor neo) is door de Japanners voltooid. De Emmahaven op Sumatra (Pa- dang) is bij herhaling door vliegers aan gevallen. Bij luchtaanvallen op 26-27 Jan. hebben de Japanners op Borneo, Celebes, Ceram en Boeroe 45 vliegtuigen buiten gevecht gesteld. Boven alle deelen van Ned.-Indië wordt de laatste dagen door de Japan ners groot activiteit in de lucht ont plooid. Vooral de vlootsteunpunten in de Molukken werden fel bestookt. zullen verslaan. Het beslissende is, dat de overgang van de aanval tot de verde diging gelukt en ik mag zeggen, zij is gelukt. Dit front staat en achter dit front staat een Duitsch vaderland, dat het waardig is. Hoe dit jaar zal afloopen? Ik kan op deze dertigste Januari slechts één ding verzekeren. Hoe dit jaar zal afloopen weet ik niet. Of dan de oorlog voorbij zal zijn, weet ik niet, doch één ding weet ik, waar de vijand cpduikt, wij zullen hem dit jaar weer verslaan, precies als tot dusver. Het zal weer een jaar van groote overwinningen zijn. Ons blijft geen andere weg dan de weg van de strijd en de weg van het succes. Niet het gebed van de aartbis schop, dat Europa door het bolsjewisme gestraft worde, doch dit gebed zal in vervulling gaan: God geef ons de kracht, opdat wij voor ons volk, onze kinderen, en kinds kinderen de vrijheid behouden en niet alleen voor het Duitsche volk, ook voor de andere volken van Europa, want het is een oorlog voor geheel Europa en zoo doende werkelijk voor de geheele menschheid. GENERAAL ROMMEL BEVORDERD. De Fuehrer heeft de opperbe velhebber van het pantserleger Afrika, generaal der pantsertroe pen Rommel, uit waardeering voor zijn groote verdiensten be vorderd tot „Generaloberst" (Foto P.I.B.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1