Bon 13 TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Woensdag 18 Februari 1942 No. 5627 niet vergeten Inlegvellen Gemengd Nieuws Texelsohe Berichten INSTALLATIE NEDERL. LANDSTAND IN NOORD-HOLLAND MET DUITS1HLAND VOOR EUROPA. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. AFHALEN INLEGVELLEN. De leider van de distributiedienst ves tigt er met nadruk de aandacht op, dat zij, die nog geen inlegvellen voor hun distributiestamkaart afhaalden, daartoe alleen op Vrijdag a.s. nog in de gelegen heid worden gesteld. (Zie publicatie). van de Reserve-kaart wanneer U straks Uw moet gaan halen BILJARTEN. De uitslag van de dit jaar gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Klasse A- Fortuna 1657, Krijt op Tijd 1534, TOP 1484 punten. Klasse B: Krijt op Tijd 1139; TOP 1124; Fcrtuna 980 punten. Klasse C: Krijt op Tijd 1178; TOP 1124 punten. Fortuna A is dus de definitieve houder geworden van de Amstelwisselbeker. Krijt op Tijd B legde voor de eerste maal beslag op de Heinekens-wisselbeker. Om het kampioenschap van Texel 1942—1943. Deze wedstrijden worden dit jaar ge houden in Hotel Texel. Wederom zullen 3 prijzen voor de hoogst geplaatsten be schikbaar worden gesteld, plus de wissel beker, welke reeds 2 jaar in het bezit is van de heer K. Linnhose. Het programma luidt voor Februari: 23 Febr.: 1—2, 3— 4, 5— 6 24 Febr.: 7—8, 9—10, 2— 3 25 Febr.: 4—1, 5—10, 6— 7 26 Febr.: 8—9, 1— 3, 2— 4 27 Febr.: 5—7, 6— 9; 8—10 De deelnemers spelen onder deze num mers: G. Dros 1, J v.Sambeek 2, P. Hin 3 C Dros 4, C. de Veij 5, H. Ran 6, Jac. Rijk 7, K. Linnhose 8, M. Vonk 9, N. de Graaf 10. Zij worden verzocht het bo venstaande uit te knippen. (Het pro gramma voor Maart volgt nog). De G. GEMEENTE TEXEL OMRUILING VAN INLEGVELLEN voor zekere leeftijdsgroepen. De Burgemeester van Texel brengt het volgende ter kennis van belanghebben den. Houders van distributiestamkaarten die geboren zijn in de maanden Januari, Febr., Maart en April van de jaren 1921, 1928 en 1938 dienen zich voor 1 Maart a.s. bij den Distributiedienst te vervoe gen met de distributiestamkaarten en de ontvangen inlegvellen om deze inlegvel len om te ruilen tegen andere. Men wordt er op attent gemaakt, dat deze om ruiling in het belang van betrokkene is, daar men dan bij een volgende uitreiking bonkaarten zal ontvangen van een ande re leeftijdsgroep. Zij die geboren zijn in bovengenoemde maanden vallende in ge noemde jaren en hun inlegvellen niet voor 1 Maart hebben omgeruild bij den distributiedienst kunnen niet in het be zit worden gesteld van de juiste distribu tiekaarten en dienen weder te wachten tot een volgende uitreiking. Texel, 17 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES. UITREIKING ZEEPBONNEN voor vuile arbeid, kappers, doktoren, werkgevers, enz. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat aan heeren werkgevers, kap pers, doktoren, enz. op Donderdagmor gen 19 Febr. 1942 van 9 t.m. 1 uur zeep- bonnen zullen worden uitgereikt. Hier toe dienen de eerder afgehaalde formu lieren MD 80 te worden overgelegd en cle stamkaart van de betreffende perso nen voor wie de extra zeep is aange- vi aagd. Opdat de uitreiking een vlot verloop zai hebben worden verwacht: van 9-10 uur zij wier geslachtnaam aan vangt met de letters A t.m. D. van 10-11 uur zij, wier geslachtsnaam aanvangt met de letters E t.m. K. van 11-12 uur zij wier geslachtsnaam aanvangt met de letters L t.m. S. van 12-1 uur zij wier geslachtsnaam aan vangt met de letters T t.m. Z. De bonnen worden uitgereikt op het Distributiekantoor aan de Nieuwstraat. Men wordt verzocht op den aangegeven tijd te komen, daar dit een vlotte afwer king in de hand werkt. Texel. 16 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. BEKENDMAKING. 's-Gravenhage, 13 Febr. Het Bureau van de Weermachtsbevel hebber in Nederland deelt mede: Een Duitsche krijgsraad heeft 2 Nederlanders wegens spionnage en twee andere wegens begunstiging van de vijand en verboden wapen bezit ter dood veroordeeld De vonnissen zijn met de kogel voltrokken. WAAROM ZOON KLEINE KRANT? Doordat de aanvoer van papier toch onverwachts weer stagnatie onder vond, moeten we vandaag weer met een half blad uitkomen. Directie Texelsche Courant KAARTEN ZWARE ARBEID. We herinneren onze lezers in Den Burg, Oosterend en De Waal aan de uitreiking van extra kaarten voor zware arbeid. (Zie publicatie in vorig nr.) KOE FRAUDULEUS GESLACHT. Tegen een ingezetene is procesverbaal opgemaakt wegens het frauduleus slach ten van een koe. Een deel van 't vleesch was reeds door hem aan klanten afge leverd. De rest werd op een boerderij in Waalenburg opgespoord STEUNVERLEENING. Bureau Werkloozenzorg vestigt er de aandacht van belanghebbenden op, dat, indien de weekinkomstenbriefjes onvol ledig of onjuist zijn ingevuld, deze on herroepelijk ter zijde moeten worden gelegd. Dus steeds de naam van vrouw en kinderen invullen. Indien er geen inkomsten zijn, moet dit door het woord „geen" worden aangegeven. Een streep alleen is onvoldoende. Het puntje van een gauwe pen Is 't felste wapen, dat ik ken (Cats). HOE LAAT ZON. Wj 18 Febr. op 8,51; onder 18,58 Do. 19 Febr op 8,49; onder 19.00 Vr. 20 Febr. op 8,47; onder 19,02 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. r»E MAAN. Wo 18 Febr. op 10,11; onder 22,46 Do. 19 Febr. op 10,36; onder 23.52 Vr. 20 Febr. op 11,00; onder 0,56 Eerste Kwartier: 23 Febr. 5,40 «IOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 18 Febr. 0,02 en 12,21 Do. 19 Febr. 0,40 en 12,58 Vr. 20 Febr. 1,16 en 13,35 NA-UITREIKING INLEGVELLEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat op Vrijdagmiddag 20 Februari a.s. te Den Burg in het Sint Janshuis, Molenstraat 19 van 3-6 uur alsnog gele genheid wordt gegeven tot het afhalen van inlegvellen voor distributiestamkaar ten Zij, die door slecht weer of an dere omstandigheden verzuimd hebben hun inlegvellen te halen kunnen nog uit sluitend op deze zitting terecht om de be scheiden in ontvangst te nemen. Mede gebracht dienen te worden alle stam kaarten van het gezin en bon 13 van de persoonlijke reservekaart. De reserve- kaart bevindt zich achter de vleeschkaar ten in de boekjes brood en vleesch. Hou ders van boterkaarten, die meenden, dat zij geen inlegvellen behoefden af te ha len in verband met een foutieve publica tie dienen zich ook op deze zitting te vervoegen. Texel, 18 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DRAGERS VAN INSIGNES EN UNIFORMEN DER N.S.B. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat door den Secretaris- Generaal van het Departement van Bin- nenlandsche Zaken op 11 Februari 1942 op grond van de Verordening no. 1377 1940 van den Rijkscommissaris voor het Bezette Nederlandsche gebied het vol gende is bepaald: In afwijking van de tot dusverre gel dende voorschriften mag door ambtena ren, arbeidscontractanten en arbeiders in dienst van den Nederlandschen Staat, de Provinciën, de gemeenten en andere pu bliekrechterlijke lichamen, ook geduren de de uitoefening van den dienst of bij gekleed gaan in uniform, het insigne van de N.S.B., van hare nevenorganisaties en van de door den Rijkscommissaris er kende lichamen worden gedragen Eveneens is het dragen van de uni form van de N.S.B.van haar neven-or ganisaties en van de door den Rijkscom missaris erkende lichamen gedurende de uitoefening van den dienst toegestaan, tenzij voor het verrichten van den dienst bepaalde uniformkleeding voorgeschre ven is. Texel, 16 Februari 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Tabaksteelt. Binnenkort verschijnt bij de Landsdrukkerij een brochure over de ze teelt van Ir. Slits. Bij een groentendrogerij in Z.-Holl. werd 15000 kg. frauduleus gedroogde peen in beslag genomen. Wegens verkoop buiten de veiling om werden in Zeeland o.a. 250,000 kg. uien en 200,000 kg. peen in beslag genomen. De oudste inwoonster van Den Haag, de wed. Van Neck-De Rooij, werd Don- oerdag 1.1. 103 jaar. De veiling van Warmenhuzen had over Jan. 1.1. een omzet van 86.6 millioen gld., vorig jaar Jan. 65,1 millioen gld. Een 40-j. postbesteller eigende zich te Gmneken een pak met 600 sigaren toe. Hij werd gesnapt. Uit een spoorwagon te Utrecht werd voor 90 kg. aan pakjes margarine gesto len. Tien personen kregen procesverbaal. De Groninger Mij. van Landbouw en het Utrechtsch Landb. Genootschap wer den in de Landstand opgenomen. Bon 196 van de kaart algemeen zal niet worden aangewezen; ze kan worden vernietigd. Door kolendamp is te Balgay, bij Nij megen, de bejaarde alleenwonende schoenmaker G. T. om het leven geko men De brouwerijen zullen voorloopig geen bier meer afleveren (stagnatie in de aan voer van kolen; tevens is het de bedoe ling aanwezige voorraden voor bederf te vrijwaren. (Tel.) Tien maanden gevangenis kreeg S. Bakker te Heer-Hugowaard wegens het frauduleus slachten van zes schapen en twee varkens. Rijwieldiefstallen zijn in Eindhoven aan de orde van de dag. Elke maand ge middeld 300. Er zijn straffen tot ander half jaar opgelegd. Weldra zal de straf op 2 jaar worden gebracht Twaalf jaar met aftrek voorarrest kreeg de 24-j. kantoorbediende te Goes, die in Oct. 1.1. te Oirschot zijn verloofde, Nellie Leurs, met bijlslagen doodde. De 40-jarige monteur D W. Groen is in een hoogspanningsstation te Middelburg door een stroom van 3000 V. gedood. Hij was gehuwd en vader van 3 kinderen. Bij een caféhouder te Tiel werd zijn heele hamstervooraad :n beslag ge nomen; havermout, vet, koffie, thee, erw ten, fietsbandenAlles was z.g. voor ei gen gebruik. Op de Dalemsche dijk bij Gor- kum zijn vorige week op een avond de 14-j. Tina van Dijk en haar 12-j. zusje Fietje door een onbekende man aange rand. Het oudste meisje werd een arm met een mes doorboord, het jongste werd in de rug gestoken, waarbij een long werd geraakt. Een voorbijganger vond de kinderen DE PERS OVER DE VAL VAN SINGAPORE. Het verlies van Singapore is een ramp voor Engeland. Aan het eind van deze ontwikkeling staat de instorting van een wereldrijk. (Berl. Boersen Zeitung). Met Singapore heeft Engeland de sleutel tot Oost-Azië verloren. De gevol gen zullen voor Engeland rampspoedig zijn (Popola di Roma). Het is een catastrofe van de groot ste beteekenis. De opvatting, dat Singa pore onneembaar zou zijn, is een mythe gebleken. (Baltimore Sun). Wij moeten er op voorbereid zijn, nog meer harde slagen van Japan te krijgen, alvorens wij in staat zullen zijn, terug te slaan. (New York Sun.) Met de val van Singapore is bewe zen, dat niets onmogelijk en niets on neembaar is. De bron van de Japansche kracht moet in het Japansche karakter worden gezocht. (Philadelphia Record). Een ramp van deze omvang heeft het trotsche Engeland nog niet beleefd. De zeeweg naar Indië ligt nu voor de Japanners open. In hun operaties in In- sulinde worden zij door niets meer ge hinderd. Het China van Tsjang Kai Sjek ziet zich doodelijk bedreigd (Petit Pari- sien). Heel Indië wordt sinds de val van Singapore bedreigd. Het aangezicht der wereld is sinds die gebeurtenis veran derd. (Oeuvre). Met een bloedend hart verneemt 't Britsche volk het bericht over de val van Singapore. (Daily Express). Een boterhandelaar in het Westen kreeg f 10,000 boete, omdat zijn voorraad niet klopte met het aantal aanwezige bonnen en toewijzingen Het sterftecijfer is in ons land in 1940 iets gestegen; de t.b.c. is wat toe genomen. De Stille Omgang te Amsterdam is bepaald op 22 Maart. Iedere deelnemer zal de Omgang weer afzonderlijk maken. De intentie luidt: Voor een spoedige en rechtvaardige vrede. Door kolendamp is te Hilversum in een woning a.d. Gouden Regenlaan de 59-j. mevr. G. H.-v.d. P. omgekomen. Bij het opzetten van ketels water is zij ver moedelijk door uitstroomend gas be dwelmd. Visschers moeten weten, dat ver vallen nummers van zeevisschersvaartui- gen pas weer gebruikt mogen worden, nadat sedert het vervallen daarvan min- slens twee jaar zijn verloopen. (Dit geldt niet voor IJselmeervisschers). Tien minuten had vorige week een trein Leeuwarden-Harlingen vertraging, doordat hij moest stoppen voor een kop pel schapen. De dieren waren via een bevroren sloot op de spoorbaan terecht gekomen. (Harl. Crt.) In aansluiting en ter aanvulling van hetgeen elders in dit nummer over de in stallatie van de Ned. Landstand werd meegedeeld, meldt de Landstandpers- dienst nog het volgende; Onder de aanwezigen zagen wij o. m. de Beauftragter van de Rijkscommissa ris, Unger; Dr. G. Grünewald van de Reichsnahrstand, Oberregierungsrat Von der Wense, Beauftragter bij de Nederl. Landstand, W. R. de Wiljes; Mr. A. J. Backer, commissaris der prov. Noord- Holland; Mr. W. N. Feldhoen-Kraal en Mr. W. H. M. Nienhuys-Ruys, bestuurs raden der provincie N.-Holland, J. W. de Ruiter, districtleider der NSB in Noord- Kolland, Landwirtschaftsrat Ufer, Dr M D. Dijt, A. H. v.d. Horst, districtleider der NSB te Haarlem. C.H.C. Sprenger, Directeur van het Gewestelijk Arbeids bureau. De plaatsvervangend boerenleider der provincie Noord-Holland, C. Koeman, uit Blokker, opende de plechtige bijeen komst met een welkomstwoord in het bijzonder tot de hierboven genoemde "eeregasten. Hierop sprak de boerenleider Roskam zijn rede uit. De heer Roskam merkte in de eerste plaats op, dat de Landstand niet een van boven af opgelegde organisatie is, die met allerlei ongehoord krasse maatrege len zijn macht doet gelden. De Land stand is een stuk gezond boerenleven, geen verlengstuk van het staatsapparaat, cok niet een voortzetting of een aan hangsel van het ministerie van land bouw of van het apparaat voor de voed selvoorziening. De Landstand is het tot zelfbewustzijn gekomen hoerendom, dat zijn eigen recht en zijn eigen eer hand haaft en dat in stoere zelfbewuste recht lijnigheid zijn weg wil gaan in deze tijd van crisis en nood Wie dit niet alleen als theorie waar neemt, aldus spr., maar voor wie dit al les een stuk is van zichzelf, zal begrijpen, dat ons beginpunt niet in Den Haag ligt, maar bij de boer op zijn erf. Daarom hebben we in de laatste drie maanden dag en nacht gewerkt om een of meer WERELDNIEUWS IN WEINIG WOOüDEN AUSTRALIË. In Australië zijn alle mannen tot 45 jaar onder de waDenen geroepen. BIRMA. Een groote aanval op Rangoon, de hoofdstad van Birma, staal voor de deur. ECUADOR. Ecuador heeft aan de V.S. steun punten afgestaan voor de verdediging van het Panama-kanaal. TURKIJE. Van alle Turksche bladen zijn de voorraden papier in beslag genomen om ze gelijkelijk te kunnen verdeelen KROATIË. In Kroatië is officieel als groet in gevoerd het opheffen van de rechterarm waarbij dan „spremni" (voor het vader land) wordt gezegd. ZWEDEN Zweden geeft 15-20 pet. van het volksinkomen aan bewapening uit. Zweden kan nu vliegtuigen geheel uit eigen grondstoffen vervaardigen. ARGENTINIË. Door noodweer werd Argentinië zwaar geteisterd, vooral Bahia Blanca, waar verscheidene huizen werden ver woest. In een paar minuten daalde de thermometer 12 graden om daarna weer snel te stijgen. GRIEKENLAND. Op een vluchtelmgenkamp bij Athe ne lieten Britsche vliegers bommen val len. waarbij 15 personen werden ge dood, 16 zwaar gewond 60 gezinnen wer den dakloos. Een militair doel was niet in de buurt. ENGELAND (Malakka). Singapore heeft zich Zondag on voorwaardelijk overgegeven. De stad was van de landzijde geheel ingesloten. Ze lag onder het vuur der Japansche ar tillerie. VEREENIGDE- STATEN Amerikaansche bewapeningsfirma's hcbbën millioenen winst gemaakt Een commissie uit het Congres wil die winsten tot een redelijk bedrag beper ken SPANJE Tusschen Cartagena en Albacete sneeuwde een trein in. Een vliegtuig zorgde er voor, dat de passagiers wat te eten kregen Spanje en Portugal zullen zoo nauw mogelijk samenwerken ter bescherming van hun gemeenschappelijke belangen. 8ELGIE Zonder toestemming van de mili taire oevelhebber mogen joden Belgie niet verlaten. Na de vischkaart zullen de groote steden in Belgie ook groenten- en fruit- kaarten krijgen. De zwarte handel tiert er zoo welig, dat deze kaarten noodig zijn geworden. boeren te orgamseeren, die in de dorpen de dorpsboerenraden konden vormen. De dorpsboerenraad is het hart van de Ned. Landstand, want op het dorp zal 't recht van de boer tot uiting komen. Alvorens de werkzaamheden voor de dorpsboerenraden verder te bespreken, ging boerenleider Roskam nader in op de oude landbouworganisaties, die alle zijn opgelost of aangesloten bij de Ned. Land stand, hierbij de verkeerde geest, welke deze organisaties ademden, hekelend en opmerkend, dat, al zijn deze organisaties nu ook aangesloten of opgelost, deze geestelijke gesteldheid nog lang niet ocod is. De boerenleider noemde o.m. het vluchten van de tegenstanders in de coöperaties, om daarvan een machtsap paraat te maken tegen de Landstand en vóór de kapitalistische landbouwpolitiek. Spr. betoogde met klem, dat de Landstand alles, wat niet bij hem be hoort, en er alleen maar in is opgeno men, omdat het in de vroegere organisa ties was, zeer geleidelijk weer los zal wikkelen, doch dan op een tijd, waarop het de Landstand past. De heer Roskam kondigde de dezer dagen verschijnende ordening van de nationale coöperatieve raad aan, waar van de voorz. werd benoemd op voorslag van de Ned. Landstand, hierbij de garan tie gevende, dat hiervoor één van de beste, vertrouwdste en meest zelfbewus te boeren is uitgezocht. Van de 20 be stuursleden van de nationale coöperatie ve raad zullen er 11 van de Landstand komen en ook dit zullen mannen zijn met een boerenhart. De dorpsboerenraad moet het leven op het dorp van de boer en zijn erf groe- peeren en alle moeilijkheden en moge lijkheden bespreken en regelen. Als ge lijke partner met de burgemeester moet de boerenleider van een dorp de belan gen van de boer en de voedselvoorzie ning op de dorpen beschermen. Principieel staat nu reeds vast, dat ook het voedselapparaat niet door de staat, maar door de boer zelf moet worden ge leid. Iedere boer krijgt in de toekomst le veringsplicht en leveringsmogelijkheid naar de 'aard van zijn bedrijf. De dorps boerenraad zal moeten opmaken hoeveel ïcgge, tarwe, melk, enz. elk bedrijf in staat is te leveren. Na het enorme kwaad van de zwarte handel geschilderd te hebben, zeide de heer Roskam, dat het tegengaan hiervan door de dorpsbo'erenraad noodig is, om de vrijheid van ons hoerendom te verkrij gc-n. Hierna ging hij over tot het installee- ren van boer Saai als boerenleider voor de provincie Noord-Holland, waarbij hij hem er op wees dat de opgelegde taak geen andere is dan waken en zorgen, dat wat gezegd was, werkelijkheid kan worden. Niet van bovenaf zult gij de boeren in Noord-Holland dwingen, maar als een moeder zult gij toezien, dat het boerenrecht, dat ligt in deze boeren van Noord-Holland niet wordt geschonden. Vergezeld van een krachtige handdruk verzekerde Jan Saai, dat de boerenleider op hem kon rekenen. De installatie van de prov. Boerenlei der was een ontroerend moment. De warme woorden van de Boerenleider maakten diepe indruk en de handdruk, waarmede de beschikking, waarbij Jan Saai benoemd werd tot Boerenleider in de provincie N.-Holland werd overhan digd, zeide meer dan alle woorden. Na de installatie betrad de Beauftrag ter van de Rijkscommissaris in de pro vincie N.-Holland, Unger, het podium. Hij merkte op, dat deze bijeenkomst één oei voor de provincie meest belangrijke gebeurtenissen is. Spr. is er van over tuigd, dat de Landstand van doorslagge vende beteekenis voor het Nederland sche boerenvolk is. De Fuehrer heeft reeds gezegd, dat de grondslag voor ie der-Germaansch volk het hoerendom is. Boerendood beteekent voor een Noorsch volk volksdood. Dit is een historische ze kerheid, evenals het een vaststaand feit is, dat de volken slechts kunnen leven, als zij hun boerenvolk hoog houden. De gt-heele historie van het Germaansche ras reeds in oude tijden bewijst dit. Uit het hoerendom putten de Germaan sche volkeren hun eeuwig durende le venskrachten.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1