BIJVOEGSEL VAN DE TEXELSCHE COURANT VAN Zaterdag 28 Februari 1942 DE SUCCESSEN VAN HET OUITSCHE DUIKBOOTWAPEN VOOR DE LANDBOUW Dc mensch is een denkend riet. (Pasccal). De lankmoedige is rijk aan verstand. Maar de driftige spaart dwaasheid op. (Spreuken.) IN DE STRIJD TEGEN DE AMERIKAANSCHE KOOPVAARDIJVLOOT. VERKLARINGEN VAN ADMIRAAL DöNITZ. In verband met de verliezen, die de Amerikaansche koopvaardijvloot in de wateren rondom het Amerikaansche vas teland ten gevolge van de actie van het Duitsche onderzeebootwapen heeft ge leden, zijn de volgende verklaringen van admiraal Dönitz, de commandant van het Duitsche U-bootwapen, aan een verte genwoordiger van het persbureau Rikart afgelegd, van belang. De vernietigende slagen, aldus admi raal Dönitz, die het Duitsche U-bootwa- pen reeds aan de vloten van de tegen standers heeft toegebracht, hebben in Europa reeds de overtuiging gevestigd, dat wij op zee verre van de minderen zijn. -integendeel, de U-boot is, ondanks zijn geringe grootte en zijn kleine be manning, de gevaarlijkste tegenstander van elk schip, ook het grootste oorlogs schip, dat binnen zijn bereik komt. Zijn greote actieradius stelt de onderzeeër in staat, dan hier dan daar plotseling op te duiken en even plotseling weer te ver dwijnen, zoodat de tegenstander steeds gedwongen is defensief te strijden en aan de onderzeeër de keuze van 't oorlogster rein over te laten Meer dan ooit blijkt, dat het convo- yeeringssysteem, hetwelk in de vorige oorlog de vijanden van Duitschland red de. nu geen afdoende bescherming meer biedt. Zooals in de moderne oorlog te land de sterkste vestingwerken 't slacht offer zijn geworden van het Duitsche aanvalswapen, zoo zijn ook de zwaarste slagkruisers in de strijd tegen ons U- tootwapen de mindere. Een verklaring van de kracht. Waaruit is de kracht van het Duitsche onderzeebootwapen te verklaren? Ten eerste hebben wij er in de wereldoorlog meer ervaring mee opgedaan, dan welke andere mogendheid ook In werkelijk heid heeft men ons U-bootwapen overal nagebootst. Doch niet alleen het materi aal doet het, ook de bemanning. Als regel geldt, dat de bemanning van het Duitsche onderzeebootwapen, van de of ficieren tot de manschappen, wordt sa mengesteld uit vrijwilligers. Elke man, die op een Duitsche onderzeeër dienst neemt, doet dit uit roeping. Het U-boot- EEN WONDER DER TECHNIEK. In Duitschland wordt voor hoog spanning sgeleidingen gebruik ge maakt van 35 M. hooge stalen masten, waarvan er drie op een kilometer staan Geweldig sterk zijn deze masten, die bovendien het landschap niet ontsieren. (Service Rikart wapen is in Duitschland zoo populair, oat het aanbod de vraag naar personeel sterk overtreft, ondanks het groote aan tal onderzeeërs, dat in de vaart is. Men kan ervan verzekerd zijn, aldus besloot admiraal Dönitz zijn verklaring, dat het Duitsche U-bootwapen in de strijd tegen Engeland en Amerika niet stil zal zitten. De slagen, die de Engel- sche oorlogs- en koopvaardijvloot reeds zijn toegebracht, voorspellen voor de Amerikanen weinig goeds. (Service Rikart.) MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. Mededeeling aan onze Leden. Door de bijzondere tijdsomstandighe den is het met mogelijk ons jaarverslag op de gewone wijze te laten verschijnen. Zooals een ieder begrijpt, zouden de kos ten daarvoor veel te hoog worden. Daar wij meenen, dat het toch van belang is, dat het resultaat van enkele proeven aan de leden bekend wordt, hebben wij ons ir« verbinding gesteld met de redactie Vi.n de Texelsche Courant, die zich, zoo- als altijd, bereid verklaarde hierbij haar volle medewerking te verleenen. Het is nu onze bedoeling in de eerst volgende nummers van de Texelsche Crt telkens een gedeelte van ons Jaarverslag 1041 te plaatsen. Uiteraard is momenteel do beschikbare plaatsruimte beperkt. Ws hopen echter, dat op deze wijze het resultaat van enkele veldproeven toch binnen enkele weken onder het oog van onze leden komt. In dit nummer beginnen wij met een verslag van het zomertarwerassenproef- veld bij J. van Groningen, P.-H.-polder. Deze week is aan onze leden een ver slag van de weideproef bij de heer Joh Roeper Johz. verzonden. Voor de resul taten van deze proef vragen wij bijzon dere aandacht. Het omweidsysteem heeft thans de volle belangstelling. Ook in een tijd van stikstof gebrek biedt het om weidsysteem groote voordeelen. Tegelijk met dit verslag is aan de le den een convocatie voor onze Algemeene Vergadering verzonden. Behalve de ge wone punten vermeldt de agenda een in leiding door de heer I J. Schroevers, leeraar aan de Landbouwschool te Scha- gen, over actueele landbouwkundige on derwerpen. (zie adv.) Wij rekenen op een volle zaal. De alg. vergadering van onze vereeniging maak te, wat de opkomst betreft, tot nu toe steeds een gunstige uitzondering bij ver- ge-lijking met het bezoek aan vergade ringen van andere vereenigingen op landbouwgebied. Laat dit ook thans zoo ziin Zomertarwerassenprocfveld. J. van Groningen. Grondsoort: goede zandgrond. Doel der proef: rassenproef. Grootte der veldjes: 53x4 meter. Voorvrucht 1938; erwten. Voorvrucht 1939: tarwe. Voorvrucht 1940: voederbieten. Gezaaid 31 Maart BINNENLAND De 60-j. armenvader C. O. uit Heer- Hugowaard is te Noord-Scharwoude door een Habo-bus doodgereden. Het PTT-bedrijf bracht vorig jaar f 11,8 millioen gld. op, dat is ruim 14 millioen meer dan in 1940. Vorige week is te Dinteloord een jon ge, zeer makke ree opgevangn. Vermoe delijk is het dier uit een of ander park ontsnapt. Dc stoomtram in het Westland gaat 1 Maart ook voor passagiers rijden. In 1931 werd hij voor het personenvervoer door bussen vervangen. De Ilaagsche gemeente-apotheek ge bruikt per jaar plm. 300,000 fleschjes. Naast elkaar gezet vertegenwoordigen ze een lengte van 12 km. De meeste flesch jes komen nooit terug. Maar daarin moet verandering komen. Anders loopt het met de aflevering van medicijnen spaak. En niet in Den Haag alleen. Daarom, le zers Brengt uw ieegc medicijn fleschjes terug! 5 rassen in drievoud, 2 rassen in enkel voud. Rassen: Van Hoek, Carma, Bersee, Chanteclair, Picardie, Mansholt Witte, Blanka. Dit was een proef die genomen werd op verzoek van de Rijkslandbouwconsu- lent. De droogte heeft ook hier schade gedaan, hoewel lang niet zoo erg als op het gerstrassenproefveld zooals blijken zal uit de opbrengsten. Toch kwamen ook in dit proefveld te veel onregelmatigheden voor om een betrouwbare conclustie te kunnen trek ken. Wel zijn enkele dingen naar voren gekomen. Het is wel gebleken, dat van de vier hier beproefde zomertarwerassen Van Hoek, Carma, Witte Mansholt en Blanka de laatste twee tot de beste be- hooren. De 3 andere rassen waren z. g. cvergangsrassen, die zoowel voorherfst- uitzaai als voor voorjaarsuitzaai worden gebruikt. De opbrengst van deze over gangsrassen was, in aanmerking geno men de voor deze rassen late zaaidatum, zeer bevredigend. Vooral het ras Bersee maakte een goede indruk. Wanneer men door omstandigheden niet in de gelegen heid is wintertarwe te zaaien en er even tueel wel aan toe kan komen in de maand Febr., is het zeker meer aan te bevelen een overgangsras te nemen dan in die tijd nog Juliana of een ander win- tertarweras te zaaien. Ook op andere proefvelden is gebleken dat dan vooral de rassen Bersee en Chan teclair zijn aan te bevelen. Men zaaie deze rassen echter niet later dan eind Februari; liefst vroeger! Wordt het la ter, dan kieze men een zomertarweras. Hier volgt van elk ras 'n korte aantee- Ras Van Hoek Carma Bersee Chanteclair Picardie Mansholt Blanka le serie 65 kg. 67 kg 75 kg. 70 kg. 62 kg koning: Van Hoek. De groei van dit ras was aanvankelijk zeer onvoldoende Opval lend was ook, dat dit ras op het proef veld een onvoldoende stevigheid van stroo had. Lengte van stroo goed. De zaaidatum was voor dit ras blijkbaar wat laat. De uitstoeling was gering, zoodat 't gewas wat hol stond. Rijpt vrij laat. Blijkens de pas verschenen rassenlijst geschikt voor goed gescheurd grasland. (Dankbaar voor kali). Carma. Dit ras, waarvan bekend is, dat het laat zaaien verdraagt, maakte op hec veld een vrij gunstige indruk. Stroo vrij kort en stevig. Rijping plm. 10 da gen voor Van Hoek. Kwaliteit van het zaad was zeer matig en de opbrengst viel niet mee. Geschikt voor gescheurd grasland van minder goede kwaliteit. Bersee. Stevig stroo, dat vrij kort blijft Goede uitstoeling. Talrijke spitse aren. Kwaliteit van het zaad matig. Opbrengst goed. Chanteclair. Stevigheid stroo minder dan van Bersee. Lengte stroo matig. Vrij groote korrel van goede kwaliteit. Picardie. Ontwikkeling eenigszins traag. Stroo kort en stevig. Opbrengst matig. Kwaliteit van het zaad vrij goed. Witte Mansholt. Lengte stroo zeer goed. Stevigheid matig. Kwaliteit van 't zaad zeer goed. Opbrengst goed. Ver draagt laat zaaien slecht. Blanka. Stevigheid stroo matig. Lengte siroo eveneens goed. Stoelt weinig uit. Kleine spitse aren. Korrel tamelijk klein, maar overigens van goede kwaliteit. Kan iets later gezaaid worden dan Van Hoek en Witte Mansholt. Opbrengsten: 2e serie 69 kg. 70 kg 68 kg. 72 kg. 64 kg. 3e serie 72 kg 71 kg. 77 kg 69 kg. 69 kg. 82 kg 76 kg. totaal 206 kg 208 kg. 220 kg. 211 kg. 195 kg. per are 33.6 kg 34,0 kg 36,0 kg 34.5 kg 31,8 kg 40.0 kg 37,2 kg.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 5