\mSST ABDIJSIROOP JAAP EDEN. in alle vormen. Illllliiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiillllll HUH BINNENLAND llllll ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin|||||| Een ernstig zedenschandaal is te Win schoten ontdekt. Het speelde zich af in de Lunchroom van L. aldaar. Er waren niet alleen jongens en meisjes van 13-17 jaar bij betrokken, maar ook de man van de lunchroom, een koopman en een oom van een der meisjes. Tabaksteelt. De heer E. van der Vis, Houtweg, Alkmaar, is er in geslaagd ta bak te telen, welke er niet alleen uitste kend uitziet, maar ook heel best te ge bruiken is. Ze verdient naar het oordeel van de redactie Alkm. Crt., die er een pijp van rookte, de voorkeur boven z.g. surrogaten. Na de elfstedentocht. Een aantal per sonen blijkt niet voldoende gekleed te ziin geweest, toen aan de Elfstedentocht werd deelgenomen. Nu nog worden er eenigen in een ziekenhuis verpleegd Er ziin er bij, wie een lichaamsdeel moest worden afgezet (was bevroren geraakt). Zelfs zijn twee broers te Balk, die bevro ren beenen kregen, aan de gevolgen overleden. Een waarschuwing voor an deren, die van plan mochten zijn, nog eens aan die tocht over plm. 200 km. deel te nemen. Men kan eventueel op gymnastiekschoenen op de schaats gaan, maar wanneer men de riemen dan stijf aanhaalt, wordt de bloedsomloop in de voeten zoo belerpmerd, dat men bevroren voeten heeft opgeloopen, voordat men er op bedacht is en dan is het meestal te laat VOOR DE JEUGD (Slot.) 2.) Als het weer winter wordt, gaat Jaap naar Noorwegen om zich op de schaats te oefenen. Op de banen van Hamar ziet men hem elke dag. Er zijn velen, die zich over hem onge rust maken. Hoe zal het dit jaar aflo pen? Zal hij weer nummer één worden? Klaas Pander, de leermeester, vreest, dat het wielrennen zijn leerling geen goed heeft gedaan. Hij ontziet zich niet, geno'eg. Zijn lichaam krijgt te weinig rust. De Noren denken „Hij is hier vreemd. Wij voelen ons hier thuis, wij zijn aan het klimaat ge wend. Eden niet." Maar Jaap laat ze praten en denken. En wat blijkt, als 't tenslotte op rijden Er zijn nog 36 wegtollcn met 47 tolboo- men en 33 brugtollen in ons land. In Utrecht en Z.-Holland alleen reeds resp. 20 en 12. De ANWB stelt pogingen in het werk, om de tollen opgeheven te krijgen. In steden met gas is op bepaalde uren van de dag geen gas beschikbaar. Daar moet men er beslist voor zorgen, dat te gen het tijdstip, dat de gasvoorziening weer voortgang heeft, de gaskraan dicht is, wanneer men geen gas hoeft aan te steken. Anders kunnen ongelukken niet uHblijven. Te Amersfoort is een 76-jarige weduwe, wonende aan de Kampstraat, aan de gevolgen van gasverstikking overleden. Te Amsterdam zijn in een perceel aan de Tweede Vogelstraat bijna twee jeugdige kinderen daardoor omge komen Moeder was uitgegaan en had verzuimd de kraan te sluiten. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slijm zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. 'sWerelds béste Hoestsiroop aankomt? Dat de Noren zelfs in hun eigen land op hun eigen banen, niets tegen de jon ge Hollander hebben in te brengen. Op geen stukken na kunnen zij hem bijhou den. Weer wint hij drie van de vier rit ten, weer is hij wereldkampioen. Als hij uit Hamar in Nederland terug keert, wordt hij als een koning ontvan gen. Jaap Eden is nu beroemd. Als het zomer wordt, krijgt hij van al le kanten verzoeken om te komen rij den. Hij neemt alles aan en krijgt het druk. Maar dat hindert niet; hij voelt zich ijzersterk en gaat met plezier. Op binnen- en buitenlandse banen komt hij uit. Overal waar zijn naam op de aanplakbiljetten prijkt, zitten de tri bunes tjokvol. Als hij op zijn karretje springt, wordt hij stormachtig toege juicht. En.... overal wint hij. In Augustus trekt hij naar Keulen. Er zal weer een wereldkampioenschap VOOR DE JEUGD Feest met de Toverlantaren. Lezer, wilt u wel gelooven, Dat ik haast de jeugd benijd. Nee, niet om het sleetje rijden, Of omdat ze baantje glijdt Maar die prachtige lantaren, Die zijn reis begonnen is, Moet haar toch wel extra vreugde Schenken, zoo 'k mij niet vergis. Vroeger toch was zoo'n vertooning Voor de enk'ling weggelegd, Want, nou ja, u snapt me wel hè, Daarvan hoeft niets meer gezegd. Nu krijgt ieder, op z'n beurt hoor, Dus misschien nog wat geduld, Een vertooning in zijn woning, Wordt de schoonste wensch vervuld. Zeker mag hier wel een woord van Dank aan Oome Ko gebracht, Die deez' prachtige verrassing Voor de jeugd heeft uitgedacht. Zoo ziet u, ons Tesselaartje Is niet enkel maar een krant, Die des Zaterdags en Woensdags. Stuurt haar nieuwtjes in het land Nee, ze toont een taak te hebben Ook op cultureel gebied, Wat ze ook door meen'ge lezing. Reeds haar lezers blijken liet. Zoo blijkt ook in twee-en-veertig Weer deez' oude lijfspreuk waar: (Net als in voorgaande jaren) De Tesselaar voor allegaar. HUIB DE RIJMELAAR. X— Wij danken onze Rijmelaar namens Oom Ko voor deze dichterlijke hulde. In- tusschen hebben ook wij bemerkt, dat verreden worden. Hoe zal het dit jaar aflopen? Jaap zelf voelt zich niet helemaal ze ker. Uit Denemarken zijn verontrusten de berichten gekomen. Daar is een wiel renner opgestaan van grote kracht. Pe tersen is zijn naam. Hij laat veel van zich horen. Verschillende mannen van de baan, renners met klinkende namen, zijn al door de Deen verslagen. En iedereen weet het: Petersen komt ook naar Keu len. De wedstrijden nemen een aanvang. Eden weet zijn voorritten te winnen. Maar Petersen ook! De Deen rijdt met een gemak en een snelheid, die zeer te denken geven. Jaap ziet zijn gevaarlijk ste tegenstander voorbij snorren. Die is snel, reusachtig snel. Neen, zeker voelt onze Haarlemmer zich allerminst. Dan komt de finale. De kampioenen zitten op hun karre tjes, gesteund door de helpers. Ze zijn ze nuwachtig. Jaap is wat bleek om zijn neus. Maar bij het schot vliegt hij voor- we met een variatie op het bekende vers je gerust mogen zeggen: „Waar de to verlantaren binnenkomt, juicht heel het huisgezin". „De kinderen hebben gewel dig genoten", schreef mevr. E.L. „Het was prachtig", vertelde de heer C. V.; „Ook de grooten hebben reuze genoten; de o-o-o's waren niet van de lucht"; al dus de heer Van H. „Het was werkelijk overweldigend; echt iets voor de kinde ren. Het duurde anderhalf uur"; zoo schreef de fam. Van S. Zulke briefjes ROBINSON'S AVONTUREN. 239. Er stonden Vrijdag nog meer ver rassingen te wachten. Onder de meege brachte goederen bevonden zich onder andere ook een partij geweren. Robinson begon een hiervan te laden. uit. Hij zal en hij móét het winnen. Hij suist voorbij de tribune; als een scha duw scheert hij door de bocht.Nog even! Dan barst het gejuich los. Hij heeft gewonnen! Een half jaar later. Het is opnieuw winter geworden. In alle stilte reist Eden naar Hamar. Hij neemt zijn Noorse schaatsen mee en gaat op de prachtige banen trainen. Het is stil in Hamar. Dat treft. Naar harte lust kan hij rijden. Urenlang oefent hij, in razende vaart probeert hij bochten te nemen. En hij is tevreden. Hij voelt, dat hij nog rijden kan. „Ik ga naar St. Petersburg", besluit hij. In de oude hoofdstad van Rusland zullen de rijders om het wereldkampi oenschap elkaar ontmoeten. In Nederland maakt men zich onge rust Niemand weet waar Eden zit. Nie mand weet, dat hij al veilig en wel in St. Petersburg is aangeland en daar tot spreken boekdeelen! Intusschen werkt Oom Ko aan een serie foto's, echte fo to's, van alle mogelijke dieren uit Ouwe hands Dierenpark. In de loop van de ko mende maand zal de collectie platen, welke reeds 70 stuks telt, daarmee wor den aangevuld. Ook voor kinderen, die de kleuterschoenen ontwassen zijn, zul len de verfooningen dan een attractie blijken. P. S. Voor a.s. week zijn alleen Woens dag, Donderdag en Zaterdag nog vrij. NIEUWE PRIJSRAADSELS. 271. Ik zit in de as, maar niet in de test Ik zit in de jas, maar niet in het vest. Ik ben. 272. Welk spreekwoord wordt hier be doeld? Als het tvvmen de b 273. Vier ronde schijven Konden elkaar niet krijgen. Ze liepen alle even hard Ra-ra, wat is dat? Inzenden na on. 280. Met vriendelijke groeten, Jullie OOM KO. ALBUMVERSJE. 10. Wat ik je wens. Ik wens je heel veel zonneschijn In je leven. Ik hoop, dat jouw veel schoons en goeds Wordt gegeven. Ik wens je bloemen, ied're dag Van je leven. Ik hoop, dat jij ook anderen veel Hebt te geven. in de avond op de electrisch verlichte banen oefent. Maar de 8ste Februari 1896 weet Ne derland het. Uit Rusland komen de tele grammen binnen. 1500 meter: 1. Jaap Eden. 5000 meter: 1. Jaap Eden. 500 meter: 1. Jaap Eden. 10000 meter. 1. Jaap Eden. Met stijgende bewondering worden de telegrammen gelezen. Men wrijft zich de ogen uit. Staat het er of staat het er niet? Ja! Hoe is het mogelijk! Alle 4 de af standen gewonnen! Spoedig gaat er een jubel door het land. Jaap komt terug. Bij de stations staat het zwart van mensen. Muziek klinkt. Vetpotjes wor den ontstoken. Lachend neemt de 21-jarige zijn wel verdiende hulde in ontvangst. (Uit: Kaleidoscoop.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 6