TEXELSCHE COURANT Woensdag 11 Maart 1942 No. 5633 Plannen van Texelsch Museum Texelsche Berichten Macht, Arbeid en Veiligheid voor eiken Nederlander. 2. Geen gasten in eigen huis. Noodslachting Schapen. De misdadige Britsche Bomaanval op Parijs VOOR DE LANDBOUW Een kijkje in de werkplaats der natuur. Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Zooals iedere veehouder bekend zal zijn komen in nood gedoode en gestorven schapen in aanmerking voor de verplich te schapenlevering, mits van ieder van deze dieren een bewijs van goedkeuring of van afkeuring, af te geven door het hoofd van de Vleeschkeuringsdienst kan worden overgelegd. In nood gedoode dieren worden zonder uitzondering afgeslacht in de Gemeente lijke Noodslachtplaats te Den Burg; in dien deze dieren worden goedgekeurd, moet men de kcuringskwitantie en wan neer deze dieren worden afgekeurd, moet men het bewijs van afkeuring overleg gen om erkenning voor de verplichte le vering te verkrijgen. Nü worden er bovendien steeds weer door vele veehouders gestorven schapen meegegeven aan handelaars onder de uit drukkelijke voorwaarde, dat deze han delaars de dieren villen en begraven op 't terrein der Gemeentelijke Noodslacht plaats aan de Hallerweg te Den Burg en hiervan aangifte doen bij de Vlcesch- keuringsdicnst. Wanneer dit niet gebeurt, ontvangt de veehouder geen bewijs Iedere veehouder zorge er dus voor, dat de handelaar het dier werkelijk vilt en begraaft op het Gemeenteterrein en dat hij alvorens dit geschiedt aan gifte doet bij de Vleeschkeuringsdienst Dit laatste kan als volgt geschieden: Wanneer de handelaar met het bewus te dier op het terrein der Gemeentelijke Slachtplaats is aangekomen, dient hij. al vorens hij tot villen en begraven over gaat, de Vleeschkeuringsdienst te waar schuwen, het dier te toonen en de naam van de eigenaar op te geven. Indien de controleur en (of) de slager niet aanwezig zijn (is), dient de hande laar zich te vervoegen bij de keurings veearts Iedere handelaar zorge er voor, dat dit geschiedt, opdat de veehouders de bewij zen kunnen ontvangen, die thans voor hen groote waarde hebben E NOORDIJK LENTE. Vorige week hebben we de leeuwerik gehoord. Kan dan de Lent' nog verre zijn? K OKFBALNIEUWS. Zondag 15 Mrt worden nog geen wed strijden gespeeld. Het programma voor Zondag 22 Maart zal a.s. week in de krant staan. HAVENMOND. We zijn benieuwd te weten, wanneer de havenmond eens wordt uitgebaggerd. Wanneer de wind eens wat stijf uit het Oosten blaast, zit de boot er dadelijk aan de grond OUD PAPIER. Toen het papier niet schaarsch en niet kostbaar was, werd in Den Burg gere geld het oude papier opgehaald (door een particulier voor liefdadige doeleinden). Sinds de oorlog jiitbrak, gebeurt dat niet meer en toch is aan oud papier grooter behoefte dan ooit. Wie pakt deze zaak eens flink aan7 VAN KERMIS GESPROKEN. Kermis in Den Bosch, kermis in De venter, in Tilburg en in veel andere plaatsen Hoe staat het daarmee op Texel? vragen lezers. We antwoorden: Burgemeester Rijk de Vries voelt er wel voor te bevorderen, dat ook Texel weer kermis kan vieren, maar.... U weet, hoe moeilijk het voor vreemdelingen is, toegang te bekomen tot ons eiland. Dat kermisgasten hier zoo makkelijk hun tenten zullen kunnen opslaan, is voor- lcopig niet te verwachten. DE ZON. Wo 11 Maart op 8,05; onder 19,36 Do. 12 Maart op 8,03; onder 19,38 Vr. 13 Maart op 8,01; onder 19,39 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang OE MAAN. Wo 11 Maart op 4,32; onder 13,30 Do. 12 Maart op 5,25; onder 14,34 Vr. 13 Maart op 6,09; onder 15,43 Nieuwe Maan 17 Maart; 1.50. HOOG WATER OP TEXELS REE Wo 11 Maart 4,21 en 17,01 Do 12 Maart 5,46 en 18,34 Vr. 13 Maart 7,17 en 19,56 Springtij 16 en 31 Maart. VERSCHIJNT: Woensdags- en Zater dags (des morgens). Copie s.v.p. in zenden daags tevoren, vóór 12 uur m. ADVERTENTIES: 121/» cent per regel, minimum 5 regels. Eenzelfde adv. voor vier plaatsingen opgegeven, wordt drie maal berekend. Vraagt ons zeer voor- deelig tarief voor neringdoenden. Omzetbelasting inbegrepen. TEXELAARTJES: 50 ct. (4 regels, ge heel met kleine letter gezet (VOOR UIT betaald) Omzetbelasting inbegrepen. Het was een dubbeltje op zijn kant met ons, maar het is nog goed afgeloopen. Jonge arme volkeren waren in het nauw gebracht door de honger en het gebrek aan ruimte. Zij sloten zich aan een en verhieven zich. Andere, rijke en oververzadigde volkeren boden tegen stand; natuurlijk, want zij waren en zij zijn behoudensgezind. Tot de laatste be hoorde ons Volk. De jonge volkeren lie pen de tegenstand echter onder de voet en daar lagen wij, neergeslagen, berooid, kapot. Eigen scnuld. Het waren niet de Duitschers, die onze weermacht afbra ken in de jaren voor de oorlog;dat hadden wij zelf gedaan. Het waren ook niet de Duitschers, die de weerbaarheidsgedach te verachtten en bespotten. Ons Volk deed dat zelf. En alles wat hier verkeerd en onzinnig was en onrechtvaardig, volksonteerend en corrupt, was niet de schuld van de Duitschers, maar de schuld van ons Volk. Binnen vier en een halve dag was het mis. Slechts kleine groepen hadden gewaar schuwd tegen de geest van laksheid, zat te burgerlijke zelfgenoegzaamheid en enge benepenheid, die geen rekening wil de houden met de dynamische kracht, waarmede de jonge volkeren zich her stelden en opmaakten om desnoods te nemen wat hun toekwam. Die groepen, thans vereenigd in de NSB, werden door de feiten in het gelijk gesteld. Binnen vier en een halve dag het leger verslagen, waren regeering en vorsten huis gevlucht, goud weg, alles weg waar op de politieke onmondige, rustige bur german in bonis en zonder idealen ge steund had. Maar het is nog goed afge loopen. Aan de revolutionnairen, de Nederland- sche Nationaal-Socialisten, en aan het feit, dat het juist het nationaal-soclialis- aat ons overwon, dankt het Nederland sche Volk, dat het nog goed afgeloopen is Enkele jaren geleden werd op Texel de parel der waddeneilanden, een natuur historisch museum gesticht, waar heel 't rijke dieren- en plantenleven van dit mooie stukje Holland zou worden onder gebracht. Een dergelijk instituut had hier onbeperkte mogelijkheden Op Texel im mers is de Noordelijkste kolonie ter we reld van de lepelaars, daar leeft de kluut, daar vechten de kemphaantjes, daar huizen de plevieren, de meeuwen en vischdiefjes temidden van de ongerepte plantenweelde en de uitgestrekte schel- penvlakten. Het Texelsch museum zou de schoonheid van dbze natuur doen spre ken tot de menschen. Dat was de opzet van de thans overleden directeur, de heer H. J. Kraai. Hij wilde de menschen brengen tol zelf-zien, zelf-beleven. En het middel daartoe vond hij in de biologische expositie. Want spreken zou de natuurschoonheid niet, indien het mu seum een verzameling bleef zonder meer. Dan zouden de voorwerpen, hoe goed ook opgesteld in de vitrines, de bezoeker slechts weinig meer kunnen vertellen dan dat de natuur ontzaglijk rijk is aan vormen en individuen. En hij wilde de menschen een kijkje geven in de werk plaats der natuur, enkele van haar tal- looze raadselen voor hen ontsluieren, hun de oogen openen voor haar grootsch- heid. De heer Kraai heeft zijn idealen niet meer in vervulling zien gaan. Doch het door hem begonnen werk zal door de nieuwbenoemde directeur, de heer Herm. H. v.d. Horst, met wie hij reeds jaren lang samenwerkte, met evenveel liefde en enthousiasme worden voortgezet. In zijn atelier te Beverwijk heeft de l eer Van der Horst, die zich reeds be kendheid verwierf als zoölogisch praepa- rateur, van zijn plannen verteld. Wat het museum thans te zien geeft zijn nog slechts experimenten, de inlei ding voor de groote compositie, die het nieuwe museum eens zal worden. Het op kunstzinnige wijze mterpreteeren van de natuur zal geschieden op wetenschappe lijke basis, terwijl om dat doel te berei ken, alle hulpmiddelen, die de moderne samenleving biedt, zullen worden aange wend. Om de collecties rechtstreeks tot het publiek te doen spreken zal de ten toonstelling op aantrekkelijke wijze wor den ingericht. Zoo werden ongeveer twee dozijn groote diorama's ontworpen, die tezamen de voornaamste karakteristieke Texelsche landschapsvormen met hun rijke flora en fauna omvatten en die te vens inzicht geven in het daarop wonder lijk in elkaar grijpende leven. De moge lijkheden van weergeven en praeparee- ren zijn heden ten dage zoo groot dat men kan spreken van het vereeuwigen van levensgemeenschappen in al hun ge ledingen, van het conserveeren van land schappen voor het nageslacht. Reeds door dit diorama-complex zal het Texelsch museum een eerste plaats innemen in ons land. In andere afdeelingen zal de geologie plastisch worden voorgesteld, zullen ver- Want het Nieuwe Europa wordt reeds opgebouwd; het initiatief daartoe komt niet van ons. Het Duitsche Volk respec teert ons echter om onze afstamming; 't weet wat wij waard waren, het weet ook wat wij waard zullen zijn. De tienduizen den jonge nationaal-socialisten uit Neder land bewijzen Adolf Hitler, dat het al thans de Nederlandsche nationaal-socia listen ernst is; dat zij op leven en dood met hem verbonden zijn. Dank zij hun offervaardigheid zullen wij straks als gelijkberechtigden deelgenootèn zijn van het Nieuwe Europa. Onze geschiedenis bewijst, dat ons Volk altijd in staat was zijn taak te ver vullen in Europa en in de wereld. Wij zijn echter op dit oogenblik niet groot door onze geschiedenis. Thans kunnen wij slechts groot zijn door de feiten te aanvaarden zooals ze zijn en deel te nemen aan de natuurlijke dynamische ontwikkeling van hen, die de leiding hebben. Het leven en de mogelijkheid om te blijven leven in deze door onze broeders naar het ras geschapen ruimteverdeeling, zullen wij nu verdienen door de taak, die ons door onze geschiedenis en ligging is toegewezen, te vervullen. Of moeten wij straks, als anderen ons werk hebben moe ten doen, aan hen komen vragen, of er voor ons ook nog een plaatsje is? Neen, wij zullen onze plicht doen, ver eenigd in een door de besten geleide Staat. Wij zullen onze akkers bebouwen; ons vee verzorgen; hei zwarte goud uit onze mijnen hakken. Wij zullen visschen en weven Onze kunstenaars zullen waar lijk scheppend werk verrichten; onze ge leerden zullen blijven vorschen. Want als een Nieuw Europa wordt ge bouwd blijven wij niet achter: wij bou wen een nieuw Nederland. Wvk, «tavrjeo^mnt „Mussect v"<?oc. Nvïuit.. Nederland in Nieuw Europa! BERNARD VAN BUUREN. schillende afdeelingen der lagere dieren biologisch worden behandeld, en zal aan dacht worden besteed aan natuurbe scherming, plantensociologie en veldken- merken. Voor natuurminnend Nederland heeft Texel een centrale beteekenis en daarom heeft de nieuwe directeur gemeend zijn actie niet alleen te moeten uitstrekken over het eiland, doch over het geheele land. Reeds werden voorbereidingen ge troffen tot de vervaardiging van docu mentaire natuurfilms, de eerste van een aan te leggen filmische en fotografische verzameling, die een aanvulling zal zijn voor de collecties en tevens ten dienste zal staan van het onderwijs. Deze afdee- ling staat onder leiding van de bekende auteur en vogelfotograaf Nol Binsber- gen, wiens naam eveneens ten nauwste met het museum verbonden is. Reeds thans mocht de heer Van der Horst van alle kanten blijken van waar deering en belangstelling ontvangen. Zijn streven, om het Texelsch museum een gids te doen zijn voor iedere natuur liefhebber, verdient die belangstelling ten volle. ONDERLINGE RUNDVEEVERZEKERING TEXEL. De Maandagmiddag in De Zwaan ge houden algemeene vergadering van de Onderlinge Rundveeverzekering Texel werd door 14 leden bijgewoond. Na le zing der notulen door de heer C. Stoep- ker, administrateur, deelt de voorz., me de, dat het bestuur besloten heeft om bij eventueele ziekte van de administrateur, diens werkzaamheden tijdelijk door de voorz. te laten verrichten. De vergade ring gaat hiermee accoord Voorz. hoopt, dat de heer Stoepker nog vele jaren zijn functie mag vervullen Het afgeloopen jaar stierven er wel 31 koeien, die een verzekerde waarde van f 9100 vertegenwoordigden. De eigenaars werd f 7280 uitbetaald, terwijl de ge storven dieren f 1745,45 opbrachten. Per 1 Jan. bedroeg het aantal leden 167 (16 nieuwe leden traden toe). Er zijn thans 1178 koeien voor totaal f359560, verzekerd. 1941 was een jaar van veel verlies; het batig saldo van het vorige jaar, f 1374,69, liep daardoor terug tot f 645,88. Batig saldo v.j. meegerekend, bedroegen de „ontvangsten" f9106,78;de uitgaven beliepen f 8460,89. Namens de commissie van rekeningna- zieners verklaart de heer C. Stoepker Pz. de administratie in goede orde te hebben bevonden. De heer J. Hoogenbosch, Westergeest, en C. Stoepker worden met alg. stemmen herkozen. De heeren Jb. Brans en C. de Graaf worden als taxateurs herbenoemd, de heer Stoepker wordt wederom met de administratie belast. Allen nemen hun herbenoeming aan. Op voorstel van het bestuur wordt de premie eerste half jaar 1942 ongewijzigd gelaten Nader wordt over de moorddadige aan val van Britsche vliegers op een woon wijk in Groot-Parijs nog gemeld. dat zelfs huizen van zes verdiepin gen over een lengte van 350 m. zijn ver nield; dat ook het raadhuis van de voor stad Boulogne door een bom werd ge troffen; dat heele rijen huizen zijn wegge vaagd; dal heele gezinnen onder de puin- hoopen zijn omgekomen; dat dagen lang het vuur nog woed de, omdat door de vernielde waterlei ding de brandweer niets kon uitrichten; dat door vernieling van de beroem de Sèvres-porceleinfabrieken alleen al voor 50 millioen fr. schade is aangericht; dat geen militair doel werd getrof fen en zich, behalve de porceleinfabric- ken, zelfs geen fabrieken in de buurt be vonden; dat ook hospitalen en het Rodin- Museum getroffen werden, dat de Paris Soir schreef, dat een dergelijke ramp de stad tot nu toe niet heeft getroffen; dat de Nouveaux^ Temps van een koelbloedige massamoord sprak; dat Maarschalk Pétain van een nationale ramp gewaagde. dat Londen nota bene achteraf zijn spijt te kennen gaf over de dood van zoo veel burgers; dat Engeland in pamfletten, welke weiden uitgestrooid,liet weten, dat de vliegers niet kwamen om hen te dooden, maar om hen te bevrijden; Ja&TJcöIYk\s<viraTï,MnBe6rt13;£00,,LTr schonk voor leniging van de ergste noo- den. MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. De proeven met onkruidbestrij dingsmiddelen. Voorjaar 1941 verscheen er van de" Plantenziektenkundige Dienst te Wage- ningen een publicatie over chemische on kruidbestrijdingsmiddelen. In deze pu blicatie werden middelen genoemd, die blijkens de ervaringen van de Planten ziektenkundige Diehst een goede werking hadden. Hoewel wij tot die tijd vrij sceptisch tegenover het gebruik van dergelijke middelen stonden en van meening waren, aat men pas in de allerlaatste plaats tot het gebruik van deze middelen moest overgaan, vroegen wij toch bij de betref fende firma's een kleine hoeveelheid voor het nemen van proeven aan. Door drie firma's werd aan dit ver zoek voldaan De N.V. Denka verstrekte ons Raphanit, het Landbouwbureau Wiersum Germamt en de firma Van Wa- veren te Hillegom Sinox. Op 21 Mei werden de eerste proeven genomen. Het had die nacht zwaar ge dauwd, in de middaguren kwam de zon door. Germamt en Raphanit moesten bij voorkeur gebruikt worden op een droog gewas en bij zonnig weer; Sinox in de ochtenduren op een bedauwd gewas. Zoo konden wij op één dag de proef met de drie ons verstrekte middelen nemen. Over het resultaat van de proeven met Raphanit en Germanit zullen wij kort zijn. De resultaten waren bij onze proef practisch nihil. Het meeste onkruid had niets of heel weinig geleden, terwijl de gevolgen op het graan wel waren te zien. De proeven met Sinox hebben onze verwachtingen echter verre overtroffen. Bij voorkeur moet Sinox aangewend worden in de vroege morgen bij zware dauw, bij donker en windstil weder, of zelfs bij lichte motregen, niet bij sneldro gend, schraal weder of bij opkomende zware regen. Zooals reeds gezegd, de ochtend van 21 Mei was een dauwnatte morgen; het bleef ook verder de heele voormiddag donker weer. Gespoten werd met een ge wone rugsproeier. De sterkte van de op lossing werd door ons op ongeveer 1 pet. genoméh. Het behandelde gewas, zomertarwe, had bij het nemen van de proef 'n lengte van plm. 8 cM. Het heele veld was be dekt met een mat van rood schinkel en diverse andere onkruiden als, herik (krok), wilde boekweit, melde, distel, spurrie. Het meeste onkruid had een lengte van 34 cm. De herikplanten wa ren reeds vrij wat verder ontwikkeld Op een van de ergste onkruidplaatsen hebben wij de proef genomen. De op deze eerste dag behandelde oppervlakte was plm. 5 are groot. Het resultaat was voor ons na 24 uur nog een teleurstelling. Er was toen nog maar heel weinig van de goede werking te zien. De herik hing wat slap, ook de rood schinkelplantjes had den de kop wat ingetrokken. Pas na 3 <11111111111 WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN ||||||||||U In de V.S. zijn nog 3,5 millioen werkloozen Ook de Nederlandsche vrijwilligers hebben zich aan het oostfront bijzonder onderscheiden Zij brachten de horden van Stalin zware verliezen toe. Wavell beloofde, dat zijn vertrek naar Br.-Indië geen stagnatie in de hulp verleening aan Ned.-Indië zou beteeke- nen De practijk leert anders Van 13-24 Febr. werden aan het oostfront 15000 bolsjewieken gedood en minstens 15000 gewond. In die tijd zijn verder van hun vliegtuigen er 70 neer geschoten. In dc nacht van Zondag op Maan dag heeft het Ned.-Indische leger na dat Zaterdag om wapenstilstand was ge vraagd zich op onvoorwaardelijke wijze aan de Japanners overgegeven. IIIIIIII1IIIIII1II ZOO SPRAKlllllllllillllllll Herzog, oud-president van de Unie van Zuid-Afrika (in een ZuidafrikaanscH blad); De band met Engeland is onze eerste doodsvijand. dagen was te zien, dat de proef wel de gelijk resultaat had gehad. Toch was ook toen het onkruid nog lang niet verdwe nen. Wel was te zien, dat de groei er uit was. Pas na een week was alle on kruid practisch verdwenen En het gewas? Alle belangstellenden, .Hin^He^npoet. ^ftbbec^szkibtigdy*. unbboeu toegegeven, dat daar mets of zoo goed als niets aan was te bemerken. Het bleef bij een enkel geel plekje op de bladeren. Overigens was er van schade aan het ge was niets te zien Eenige weken na de proef was het behandelde gedeelte reeds op vrij groote afstand zichtbaar. De'kleur van het gewas op dit gedeelte was aan merkelijk groener. Later kon men ook goed zien, dat het gewas er royaler en voller voor stond dan de rest. Onkruid is ook later practisch niet meer verschenen. Alleen de distels waren niet volkomen verdwenen. Hiervan waren alleen de bladeren door de werking van het mid del verbrand, maar deze ontwikkelden zich later weer Toch zal men ook bij aanwezigheid van dit onkruid bereiken, dat het zooveel lijdt, dat toch het gewas gelegenheid krijgt, er boven te groeien en te blijven. Tot de zeer gemakkelijk te bestrijden onkruiden kunnen gerekend worden: he rik (krek), rood schinkel en wilde boek weit. Op tijd aangewend zijn echter ook melde, muur en andere onkruiden afdoen de te bestrijden. Men moet echter niet wachten tot gewas en onkruid te hoog zijn geworden. Het gewas wordt dan be schadigd en het onkruid kan men niet geheel meer weg krijgen. Dat is ook ons gebleken. Op hetzelfde perceel werd plm. drie weken later nogmaals een proef ge nomen. De tarwe had toen een lengte van plm. 15 cm. en ook het onkruid had een lengte van minstens 10 cm. Als eer ste proef genomen zou ook het resultaat van deze proef ons niet onbevredigd heb ben gelaten Maar in vergelijking met de eerste proef was het resultaat niet vol doende. Het gewas had nu iets geleden, hoewel zich dit later geheel herstelde, en er bleef een gedeelte van het onkruid doorgroeien Speciaal de moeilijk te be strijden onkruiden waren nu te sterk geworden. De te late aanwending is ook de oor zaak geweest van de latere teleurstellin gen Een vrij groote oppervlakte vlas is nog bespoten geworden. Ook wij hadden eind Mei reeds een proef genomen op 'n perceel vlas. Het gewas had toen nog slechts een lengte van 68 cm. Hoewel de oplossing hier wat minder sterk werd genomen dan op de zomertarwe, was het resultaat zeker voldoende. Later is wel gebleken, dat, op tijd aangewend, ook voor vlas de oplossing wel ter sterkte van lpct. kan worden genomen Men ge bruikt dan ruim 3 bussen Sinox op 1000 liter water per ha. Een bezwaar van de gebruikte sproei- machine was, dat niet voldoende vloei stof kon worden verspoten. Ook werd nog gespoten toen het gewas reeds een lengte van 30 cm. had. Toch heeft men ook toen in sommige gevallen nog be reikt, dat bepaalde onkruiden niet door groeiden en het gewas de baas bleef. Af doende is gebleken, dat als ondervrucht gezaaide klaver van Sinox geen schade ondervindt. Wij meenen, gezien het resultaat van deze proeven, het gebruik van Sinox te kunnen aanbevelen. Men zorge evenwel dat men Sinox in voorraad heeft, opdat men direct als dit noodig is, van het middel gebruik kan maken. Voor kléine re perceelen kan het gebruik van een rugsproeier worden aanbevolen. Gaarne zijn wij bereid om bij het ne men van proeven onze medewerking te verleenen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1