HENCO ATA-iMi-SIL Sfc HOEST ABDIJSIROOP Texelsche Berichten mm ANNE vindt het geluk! kinkhoest slijmhoest AKKER'S wifet mq steeds, mat... m Hl 69 m OP HOOGE POST. Herstel bliksemafleiders. Een lange ladder, de grootste, die ze konden bemachtigen, wordt tegen de to renspits geplaatst. Een man kruipt rap naar boven, naar het haantje. Nu is-ie daar al een half uur bezig. Menig wan delaar werpt de blik omhoog, staat ge spannen stil, vraagt zich af, wat ze daar doen, of het haantje er af moet.Men griezelt als men zich even aan zijn fan tasie overgeeft en zichzelf daar aan het werk waant, op de hoogste sport van de hoogstgeplaatste ladder. ,,Brr, niks voor mij!" zegt de een: Met beide handen aan het smeedwerk, bij het haantje geklemd, zou het je nóg oogen- blikkelijk in de maag- en buikstreek be ginnen te draaien. „Ik zou naar beneden blzegt een ander, die er ook niets van hebben moet. Ieder in zijn vak Als die man, daar hoog in de lucht, op zijn bankje, vastgekoppeld aan een ta keltouw, zwevend tusschen hemel en aarde, een dag met een botter het zeegat uitging, zou-ie misschien binnen het half uur dood-ziek over boord hangen. Ieder in zijn vak. Lange stalen leidingen worden opge- heschen. D'r kómt een geheime zender op!" zegt een grappenmaker en sommigen ge- looven het We hebben te bevoegder plaatse ge ïnformeerd en vernamen, dat het om niets anders dan de bliksemafleider gaat. De meeste afleiders, die op „Ge meentegebouwen" zijn aangebracht, zijn technisch uit de mode geraakt; herstel en vernieuwing was daarom noodzakelijk geworden. Niet alleen de toren van de N H. Kerk te Den Burg, maar ook die van Oosterend en Den Hoorn en het Nood ziekenhuis worden beter tegen het he melvuur beschermd J. NAAR OOSTLAND. Volgende week zullen vijf Texelaars naar Oostland vertrekken en wel dehee- ren G. Schoorl en diens zoon P.G.Schoorl, Rotgans (die geruime tijd te De Koog heeft gewoond en thans reeds aan de vaste wal vertoeft), Marius Roeper en Jac. Roeper, „Flevo". Onze plaatsgenoo- ten zullen ten zuiden van Minsk aan de slag gaan: graan verbouwen. Naar de heer Schoorl ons vertelde krijgen de Hol- landsche pioniers, van wie er in Novem ber van het vorige jaar reeds een hon derd afreisden, de leiding op bedrijven met enorme oppervlakten land, wel tot 1600 bunder groot! Via Oldenzaal gaat de reis naar Riga (Letland), waar men een cursus moet volgen in Duitsch en Russisch, terwijl voorts veel kennis omtrent de aard van het nieuwe, onbekende land zal moeten worden vergaard. Je moet goed beslagen ten ijs komen, wil je het gestelde doel bereiken. We verwachten heusch niet in „lui lekkerland" terecht te komen, zoo drukte de heer Schoorl zich ongeveer uit; er zal hard moeten worden gewerkt, we zullen in menig opzicht veel moeten ontberen en ons moeten kunnen aanpassen. Onder de eerste groep pioniers, die nog in Riga verblijft, bevindt zich een kennis van de heer Schoorl. Deze be richtte, dat allen vol goede moed waren. Zoodra de vorst uit de grond zal zijn en de cursus ten einde, zullen de Hol- landsche pioniers zich naar de plaats van bestemming begeven. Het ligt in de bedoeling, dat de overige gezinsleden mettertijd volgen Het spreekt vanzelf, dat allen verlan gend zijn, de handen aan de ploeg te slaan, teneinde de rijke Russische bodem zoo doeltreffend mogelijk te gebruiken en aldus mee te helpen aan de verbete ring van de voedselpositie in Europa Onze vleiers zijn onze vijanden, onze ware vrienden zij, die ons onze gebreken voorhouden. FEUILLETON Een modern sprookje van MARIA SAWERSKY. 66.) Senta Bratt was zelden verlegen, maar nu, nu ze zich tegenover jonkheer Falke geplaatst zag, voelde ze zich toch allerminst op haar gemak. Dat was dus Anne's grootvader, deze lange, slanke, ietwat vermoeid uitziende, oude heer. Ook Remus Falke was het zonderling te moede, hoewel hij zelf geen verklaring zou hebben kunnen geven voor de eigen aardige gemoedsstemming, waarin hij verkeerde. Een uur geleden was notaris Hamsen bij hem gekomen en had plotseling zijn oude belangstelling voor de schilder kunst ter sprake gebracht. Op alle moge lijke manieren had hij getracht zijn cliënt te bewegen een bezoek te brengen aan het atelier van de schilderes Senta Bratt, die juist een buitengewoon mooi portret voltooid had, dat Falke stellig zou interesseeren, enzoovoort. Tenslotte had Falke, eigenlijk meer om de notaris een genoegen te doen, in het Stamni. Texelsche Courant P. 1429. DISTRIBUTIE EXTRA MELKBONNEN BIJ GIFTIGE ARBEID. Zoo spoedig mogelijk dienen werkge vers voor hun personeel, dat hiervoor ook eerder in aanmerking is gebracht, een formulier MD 107 aan* te vragen ten behoeve van melkbonnen voor giftige ar beid. Deze formulieren dienen afgehaald en ingeleverd te zijn voor Woensdag 25 Maart a.s. Op 27 Maart a.s. kan men dan de melkbonnen afhalen. Deze bonnen worden gegeven voor een tijdvak van 4 weken. Iedere 4 weken dient men dus deze aanvraag per formulier te herhalen. De Distributiedienst. Inleveren bonnen winkeliers. Winkeliers dienen op de voor hen bestemde dagen in te leveren de volgende bonnen en wel voor 's morgens 12 uur. Voor peulvruchten: alle bonnen 225 en nog 9 oude bonnen (203) Voor suiker: alle bonnen 213 en nog 9 van 197 Voor koffie-surrogaat: geen bonnen in leveren. Voor brood alle bonnen 13a en 13b alsmede de bloembonnen 221 t.m. 224 en de nieuw geldig te verklaren bon voor brood. Voor gebak; (zie brood). Voor tarwebloem: alle bonnen 221 t.m. 224 en nog 9 van 199 t.m. 202. Voor rijst: alle bonnen 11 en 12 D re serve en nog 9 van 6 en 7 D reserve. Voor havermout: geen bonnen inleve ren. Voor vermicelli en maizena- alle bon nen 227 en nog 9 van 210. Van de boter- en vetkaart' alle bonnen 11 en 12 alsmede 13; deze bonnen mogen bij elkander geplakt worden. Een be- wijsje is voldoende. Voor gort alle bonnen 226 en nog 9 van 209. Voor kaas: alle bonnen 216 t.m. 220. Eieren: rantsoenbonnen inleveren bij leverancier Vleesch: alle bonnen 13a en 13b en nog 993/4 van bon 12. Vleeschwaren; alle bonnen 13a en 13b en nog 93Ai van bon 12. Voor melk: alle bonnen 6 t.m. 13 van DM-kaart. Aardappelen: alle bonnen 12a-b; ver der 13a-b. Voor jam: alle bonnen 215 en nog 9 van 198. De winkeliers worden verzocht zooveel mogelijk in de vroege morgenuren te komen. Vooral letten op het gebruik van juiste ontvangstbewijzen en inleveren van juiste bonnen. Mededeelingen van Texels Bioscoop-Theater. DE FAVORIET VAN DE KEIZERIN. Aan het hof van Keizerin Elisabeth van Rusland leeft men in een sfeer van politieke spanning. Het oorlogsministene en een groep hoogwaardigheidsbekle ders zijn voor een verbond met Pruisen, terwijl de kanselier, Vorst Potozky, de favoriet der Keizerin, naar een verbond met Frankrijk streeft. Van het eeuwige aandringen op onderteekenmg van het verdrag met Frankrijk begint de Keize rin langzamerhand genoeg te krijgen en hierdoor en ook om andere redenen staat de aanwezigheid van Potozky haar tegen. Tevens beschouwt zij het als een per soonlijke beleediging, dat Potozky slechts leelijke officieren in haar onmiddellijke omgeving duldt en zij geeft bevel, dat van het Paaschfeest af jongere officieren bij de garde moeten worden aangesteld. Zoo geschiedt, maar, lezer, daaruit vloeien allerlei moeilijkheden voort. Er spelen zich onverwachte, min of meer sensationeele gebeurtenissen af. We zien aan het slot, hoe Vorst Potozky een staatsgreep voorbereid, omdat hij zijn invloed zoo zag tanen. Hij slaagt in deze booze opzet niet; hij wordt in arrest ge steld. Maar nog heeft de reeks van spannende tafereelen geen eind genomen. Er is ook een hofdame in het spel en nog zekere Tomsky. Hoe deze, dank zij de gunst van de keizerin, elkaar krijgen, onthult deze film ons in een adembene mend slot. bezoek toegestemd, maar nu hij zich in het atelier van de schilderes bevond, kon hij zich merkwaardigerwijze niet on trekken aan het gevoel, dat er nog een andere reden was voor dit bezoek. Uw naam is me bekend, juffrouw Bratt, zei hij vriendelijk. Ik bezit zelfs nog een klein schilderij van u, dat ik zeker al een jaar of tien, vijftien gele den, gekocht heb. Het heet „Lente" en 't is een schets in waterverf. Ach. hebt u dat? vroeg Senta Bratt verrast. Ik herinner me het nog heel goed. Het stamt nog uit mijn begintijd; ik weet nog, dat ik de koning te rijk was, toen ik het aan een kunsthandelaar ver kocht. Zoo ziet u, we zijn dus oude be kenden, lachte Falke. Dan hecht ik aan uw oordeel over mijn eerste portret bijzondere waarde. De notaris heeft me verteld, dat u ken ner bent, maar ik zou vooral graag wil len weten, of het portret goed gelijkt. Of het gelijkt? Er lag\ intense verbazing in de toon, waarop Falke dit vroeg, maar reeds dwong Hamsen hem plaats te nemen op een stoel, welke hij in het juiste licht had geplaatst. Senta Bratt spoedde zich in- tusschen naar het gordijn, dat zij met 'n ruk wegschoof. Op de ezel stond een levensgroot por tret. Een blonde jongedame in een fla- teus, zilverkleurig gewaad, leunde in 'n fauteuil. De bijna klassieke schoonheid COOP. ZUIVELFABRIEK EENDRACHT G.A. (Vervolg.) Sommigen meenen niet in staat te zijn, wat de kwaliteit der melk betreft, aan redelijke eischen te voldoen, omdat de aard van hun bedrijf zich er niet voor leent. Een oudeiwetsche stalinrichting, onvoldoende licht, slecht spoelwater, enz. zouden daar dan de oorzaak van zijn. Natuurlijk kan de een gemakkelijker dan de ander zijn doel bereiken, maar van niemand wordt 't onmogelijke gevraagd. Het komt in de eerste plaats aan op de persoon, die de leiding heeft. Hij kan on gunstige omstandigheden heel vaak aan zijn wil ondergeschikt maken. Eenig hy giënisch inzicht wordt gevraagd, maar is dit er. dan kan in primitieve omgeving nog goede melk worden gewonnen, als men zich maar steeds realiseert, dat men bezig is, een product te winnen, dat voor menschelijk voedsel is bestemd, en dat eenigszins duurzaam moet wezen. Door gebruik te maken van water en zeep, uit schoone tepels te melken in goed gerei nigd vaatwerk, en onder het melken geen dingen te doen, die reuk en smaak na- deelig beïnvloeden, kan men beslist goe de grondstof winnen voor de zuivelberei ding. Het einddoel moet zelfs wezen, dat het gebruik van een teems overbodig wordt; want dit instrument kan geducht veel kwaad doen Verder is van groot belang het ge bruikte spoelwater. En dit is juist vaak niet goed en voldoet niet aan de te stel len bacteriologische eischen. Wat baat het, als men zijn melkgerei reinigt en met zulk water naspoelt. De besmetting is er dan alweer. Verkeert men in hét geval, dat het water niet goed is, dan kan vaak door het gebruik van een ont smettingsmiddel iets goeds worden be reikt Chloorpreparaten zijn daarvoor zeer geschikt. Let wel, dit is dus geen schoonmaakmiddel, zooals zeep en soda, doch uitsluitend bestemd voor naspoelen. Voegt men aan 15 L. water, dus een emmer vol, 10 m3. chloorbleekloog toe, dan heeft men al een goed ontsmettings middel. Dit goedje is straks op de fa- riek verkrijgbaar en zal hoogstens 15 ct. per L. kosten, waarmee men dan 1500 L water met ontsmettende eigenschap kan maken, Een ander, zeer belangrijk punt, is het kuilvoer. Uit de in Alkmaar verrichte keuringen blijkt, dat in de winterperiode het grootste percentage afwijkingen be staat in: kuilsmaak en voersmaak Hoe is hierin nu verandering te brengen? In het kort door de volgende punten in acht te nemen 1. Bewaar geen kuilvoer in de stal. Ventileer voor het melken, om de stal zoo frisch mogelijk te krijgen. Het bezwaar, dat de kuil te koud is, is te voor komen, door zoo weinig mogelijk van de kuilhoop bloot te leggen; zoo noodig af dekken met zakken. 2. Voeder voor of tijdens het melken geen kuilvoer De practijk heeft geleerd, dat dit ook niet noodig is. Vele boeren geven het noodige kuilvoer in één keer, na het melken. 3. Melk steeds met schoone handen. 4. Ge bruik bij het voeren van gekuild gras een vork, zoodat handen kleeren er niet mee in aanarking komen. 5. Breng de melk direct na het melken op een fns- sche plaats, buiten de stal, in geen geval in de nabijheid van kuilvoer en in ver band met de windrichting nooit op een plaats, waar kuilgeur hangt. 6. Zorg, dat er geen resten op de stallen achter- Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slym direct zal doen loskomen, borst en keel verzacht eD Uw hoest zal doen ophouden Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds béste Hoestsiroop van het jonge, ernstige gezicht had iets zeldzaam aantrekkelijks. Jonkheer Falke boog zich voorover en greep onwillekeurig de hand van de naast hem staande notaris. Hamsen, wie is dat meisje? bracht hij er met moeite uit. Het heeft Egon's gezicht. Vlug, riep de notaris, hebt u een opwekkend middel bij de hand, juffrouw Bratt? Het was toch te veel voor hem. Senta Bratt greep naar een reukflesch- je en duwde dit de notaris toe, maar Remus Falke had zich reeds weer her steld. Met ongekende energie sprong hij overeind en liep op de schilderij toe. Op zijn wangen brandden roode vlekken. Wie is die dame? wendde hij zich tot de schilderes. Uw kleindochter, meneer Falke. Remus Falke streek met zijn hand over het voorhoofd. Mijn kleindochter! Wat bedoelt u daarmee? Dat u het slachtoffer van een be driegster bent geworden, meneer Falke, zei Senta Bratt. Mevrouw Staniecki heeft u op een schandelijke wijze om de tuin geleid. Het meisje, dat zij als uw kleindochter stuurde, is in werkelijkheid haar dochter uit het tweede huwelijk en heet Vera Staniecki. Uw ware klein dochter woont hier bij mij. Als u een oogenblik geduld hebt, zal ik Anne Falke halen. Daarmee liet Senta Bratt de beide blijven. Denk hierbij ook aan drinkgoten en drinkbakken. 7. Denk vooral om de onderste en bovenste laag van de kuil hoop, omdat die het ergst zijn. 8. Voer na 1 Maart geen kuil meer! Dit is de theorie van het geval, zooals het zich op de boerderij voordoet. Op de fabriek zal men moeten trach ten, de melk met kuilgeur apart te hou den en in geen geval voor de boterberei- ding te gebruiken, hoewel hier direct aan toegevoegd moet worden, d'at ze voor de kaasmakerij ook niet voor 100 pet. ge schikt is. Verder moeten op de fabriek natuur lijk steeds leidingen en reservoirs ge controleerd worden, of zich ergens bac- tenënhaarden ontwikkelen, bv in rest jes melk. Alleen door het bovenstaande in acht te nemen, valt er iets goeds te bereiken. Natuurlijk kan in de praktijk dit alles niet steeds worden opgevolgd, maar wij vragen dringend deze dingen wel in over weging te nemen en bij de melkwinning steeds-te denken: Doe ik alles, wat voor de kwaliteit van onze boter en onze kaas het beste is? Het is nu eenmaal zoo, willen we met onze producten mee kunnen komen, willen we dat onze producten de toets van de keuringen kunnen doorstaan, dan moet het beste beentje voor. èn op de fa briek, èn op de boerderij. Na eenige discussie over het voorgaan de, volgt een bespreking over eventueele toetreding als lid tot de Nat. Coop. Zui- velverkoopcentrale te Amsterdam, kort weg genoemd N.C.Z. De NCZ is een coop, van coop.-fabrieken, die voor gemeen schappelijke afzet van de producten zorgt. In dit geval dan de boter. Men kan vrij lid worden, maar onderwerpt zich als fabriek aan kwaliteitskeuring van de boter en hiernaar wordt danook uitbetaald. Is men lid, dan moet 50 pet. van de boterproductie worden geleverd. Houdt men meer dan 50 pet. thuis, dan moet hiervoor 1 ct. per kg. aan de N.C. Z. worden betaald. Hier tegenover staat, dat de NCZ in staat is, voor de aan haar geleverde boter een hoogere prijs te ma ken, dan wanneer men aan de particu liere handel levert. Bovendien wordt er voor de deelgenooten van de NCZ, voor de fabrieken dus, een ledenkapitaal ge vormd. Besloten wordt, het bestuur te machti gen, in deze zaak te zijner tijd een be slissing te nemen. Controle-rekening. Het verslag van de financ. commissie, die werd bijgestaan door de heer A. Beers te Den Burg, ver meldt, dat de boeken en bescheiden in orde werden bevonden. Van de financ. comm. trad af de heer S. Wuis Az., die niet herkiesbaar was. Gekozen werd de heer Joh. Roeper, die zijn benoeming aannam Van het bestuur trad de heer G. Leber af. Deze was herkiesbaar; hij werd met bijna alg. stemmen herkozen. De heer Leber dankte de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. Nieuwe leden. De voorwaarden voor 't toetreden van nieuwe leden blijven on gewijzigd. Ieder, die lid wil worden^ is welkom. Entreegeld of iets van die aard, komt daarbij niet ter sprake Rondvraag. Bij het punt rondvraag vroeg de heer A. Eelman inlichtingen over de z.g. zomerreserve, die in de win ter wordt uitbetaald. Het volgend jaar zal vermoedelijk wel weer geld moeten worden gereserveerd in de zomer, dat dan in de winter wordt uitbetaald. De heer Th. Bakker wenschte te we ten, of de aan de boeren in rekening ge brachte kosten voor melkvervoer ook in mindering worden gebracht op de exploi tatie. Dit bleek inderdaad het geval. De heer D. Hin zag gaarne, dat op de balans de gebouwen en inventaris wer den gesplitst. Dit zou z.i. overzichtelijker zijn. Dit punt zal in overweging worden genomen. Verder vond de heer Hin het opmerkelijk, dat nog steeds zoo weinig leden en leveranciers gebruik maken van de productie-controle van hun koeien. De kosten zijn nihil en toch bestaat er weinig animo om zich inzicht te ver schaffen in de rentabiliteit van de die ren. Inderdaad is dit te betreuren. Niet aan het uiterlijk ziet men, of een koe voordeelig is voor het bedrijf of dat het heeren alleen. Hamsen, zei Falke, dit is Egon's ge zicht. Nee maar waak ik of droom ik? Het is geen droom, meneer Falke, antwoordde de notaris. Ik ben zelf de dupe geworden van een geraffineerde zwendel. Dpor juffrouw Bratt en mede dank zij het toeval, is het verfoeilijke bedrog aan het licht gekomen Sinds wanneer weet u dit*alles? Sinds een paar dagen pas. U moet me alles vertellen. Ja, ja, juffrouw Bratt en ik zullen de zaak wel ophelderen Ook juffrouw Falke moet alles hcoren. Zij weet nog van niets daar is ze al. Senta Bratt duwde de verbaasde Anne het atelier in. Anne, zei ze, niet zonder eenige pa thos, dit is je grootvader, jonkheer Falke. Egon's kind, mompelde Falke. Zoo zag mijn jongen er uit, toen hij mij voor goed verliet. Anne voelde zich door twee armen omvangen. Ze stamelde een vraag, maar de schilderes viel haar botweg in de rede Oef, zei ze, ik moet nu eerst eens een sterke kop koffie hebben Meneer Falke, ik denk, dat u dat ook wel goed zal doen. Dat was een dramatisch kwar tiertje. Bij de koffie kunnen we dan alles verder bepraten. Ik heb een heele roman te vertellen en de notaris kan me daar bij assisteeren (wordt vervolgd) een zg. „opvreter" is. Door nauwkeurige controle op de opbrengst aan melk en kg. vet kan men zijn veestapel op hooger peil brengen. Vooral nu er veel vee af gescheept moet worden, is dit van het allerhoogste belang. Zie bv. de bereke ningen van de controleur achter in ons jaarverslag, besloot de directeur. Vervolgens wenschte de voorz. de ver gadering het beste toe voor gezin en bedrijf en sloot hij de vergadering. HENCO Ook over ons kunt U niet meer zóó overvloedig beschikken als vroeger. Vergeet niet, dat wij tegenwoordig nog veel méér moeten doen, nu onze oudste zuster Persil tijdelijk niet kan meehelpen. Bovendien zijn er steeds méér menschen, die van onze diensten gebruik willen maken. Wees dus zuinig met ons. Wij zijn er nog steeds, maar... de fabriek regelt het zóó, dat we iedereen zooveel mogelijk in gelijke mate bedienen. in HERSENGYMNASTIEK III NIEUW^ VRAAGSTUK. 48 Wat doet deze knaap voor de kost SIP D. PAND. Eerbeek. De naam van zijn beroep wordt met dezelfde letters geschreven. VOOR ONZE DAMMERS. 15c Vraagstuk: Een mimatuur-lokzet in de stand zwart 7 sch. op 12, 13, 21, 23, 25, 27, 30; wit 7 sch. op 33, 34, 36, 38, 39, 44, 45. Wit speelt en wint. Oplossing 15e Vraagstuk. Wit speelt 44-40, zwart verlokkend tot 30-35?, waardoor zwart meent te winnen, omdat wit geen tempo heeft. Een combi natie is echter wit's verweer en deze speelt verrassend 38-32!, 36-31, 31-26, 26: 39!! met zoowaar nog een motiefstandje als slot, dat voor wit gewonnen is. Met een economische stelling van slechts 7 te gen 7 schijven wordt hier wel een bijzon der effect bereikt. 1 2 3 4 5 8» M ■Of- '.ó-JL 46 47 48 49 50 16e Vraagstuk. Zwart 2 dammen op 16 en 29; 6 sch. op 5, 7, 10, 12, 13, 23: wit 12 sch. op 20, 22, 24, 26, 27. 32, 33, 37, 41-44. Wit speelt en wint. (Volgende week geven we de oplossing). VAN DE BOEKENPLANK. Liefde, door Alie Smeding. 382 blz. Prachtband f 3,05. De notaris uit Havre, door Georges Du- hamel. Het tragi-komisch verhaal van 'n erfenis. 240 blz. Met ill. (houtsneden). Prachtband f 1,95 Jeugd, door Ernest Claes. Een schoon verhaal, op eenvoudige wijze verteld, uit het Vlaamsche volksleven. 300 blz Prachtband f3,05. Moeder, door Anna van Gogh-Kaul- bach. 254 blz. Prachtband f 2,90. P.S. Leden Wereldbibliotheek kunnen W.B.-uitgaven tegen ledenprijs beko men. HYGIENE EN VEILIGHEID iUMM 403. Kinderstuipen. Het kindje rustig laten liggen. Op 't hoofd eventueel koud- water-omslagen leggen. Als regel bestaat er geen reden tot ongerustheid en is van levensgevaar dus geen sprake. Een ander geval is het, wanneer een ernstige hersenaandoening de oorzaak blijkt te zijn. Meestal moet er voor ontlasting wor den gezorgd. De geneesheer zal na een aanval de voeding van het patiëntje re gelen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4