TEXELSCHE COURANT Verzuimt niet 54ste Jaargang Paasch boodschap Zaterdag 4 April 1942 Eerste blad No. 5640 Per bakfiets over het eiland Texel. Nederland viert Paschen. tijdig Uw nieuwe bonkaarten af te halen Texelsche Berichten isBivsj Uitgave Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. Alles om ons heen tot nieuw leven. ontwaakt We hebben geen Paaschteest gevierd als we niet de jubel van onvergankelijk leven in ons hebben voelen opstijgen, de jubel van het levendat de dood overwint. „Om aan het eeuwige te kun nen gelooven, moeten we het eeuwige in ons hebben". Welnu, wij hebben het in ons, altijd en door alles heen, maar wij zijn er ons veelal niet van bewust. Het kan zich niet altijd doen gelden, want het is vaak diep verborgen onder zooveel dat de wereld biedt, onder veel meer nog, dat we zelt daarover heen werpen in gemoedsstemming die het be dekt als een zware sluier, wacydoor het niet heendringen kan. O, de mensch maakt zich zelf vaak rampzalig. Hij zit neder en treurt en voelt het vergankelijke als iets, dat blij vend is, dat hem altijd zal blijven neer drukken, hem steeds beletten zal blijde te zijn. Was hij maar bij machte tus- schen dat vergankelijke en het eeuwige een scheidslijn te trekken. Kon hij maar dorsten naar een teug van het levende water, dat zijn ziel zou verkwikken. Maar hij dorst niet, hij verlangt niet, hij strekt niet de hand uit naar wat bereid staat voor hem als voor-ieder menschen kind. Is het lijden dezer aarde dan niet zwaar? Is het niet moeilijk te dragen, dreigt het soms niet boven onze kracht ten te gaan? Zeker, we geven het volko men toe. Maar dit ééne moeten we niet loslaten: het gaat voorbij. Waar is ooit in banger doodsangst gestreden, in een zamer verlatenheid geleden dan in Gethsemané? Het is goed, dat telken- jare die lijdensgeschiedenis ons op nieuw voor de geest wordt geroepen, vertolkt door heerlijke zangstemmen, die de aangrijpende klaagtonen doen trillen doo* onze ziel. 't Is goed, dat we mede-leven en medelijden, om straks met vol bewustzijn de overgang mede te maken van droefnis tot blijdschap, van dood tot leven. Zie, de Paaschmorgen rijst. De ver slagenen, de ten doode bedroefden, ze begeven zich naar het graf, dat, naar zij meenen, hun alles bevat. Maar wat zij zoeken, zij vinden het niet. In de gou den stralen van de morgen wordt dan echter de blijde boodschap verkondigd: Het leven heeft de dood overwonnen. Laat ons de boodschap van 't Paasch- feest verstaan. Alles om ons heen ont waakt tot nieuw leven. Zullen wij alleen in onze droefheid ten ondergaan? Of zullen ook wij de roepstem vernemen: Grijp naar wat eeuwig is? RADIO. Een interessante klankbeelden- reeks over de Paaschvicring in ons land op Maandag 6 April. Hilversum, 2 April. Toen Koning Winter nog in alle ge strengheid regeerde, heeft de afdeeling ..Land en Volk" van de Ned. Omroep aan luisterend Nederland de vraag gesteld „Hoe viert Nederland 't feest der herle ving?" De inzendingen, die op de prijs vraag werden ontvangen, zijn thans reeds in een passende vorm voor een Paaschuitzending verwerft. Zij waren zelfs zoo talrijk, zoo omvangrijk en geva rieerd, dat men stof voor vele jaren heeft verkregen. De prijsvraag heeft dus ten volle aan haar doel beantwoord. Uit het rijk gevarieerde materiaal heb ben G. H. Knap en H. P. Wouwenaar een klankbeeldenreeks samengesteld, waarin laatstgenoemde 'n stoutmoedige Paasch- fantasie heeft geweven, die de zin en ondergrond van de verschillende Paasch- gebruiken verklaart en toelicht. De klankbeeldenreeks brengt de luiste raars op de 2e Paaschdag om 19,10 uur over Hilversum I o.m. de Palmpaasch- viering in Akkrum (de eenige plaats in Friesland waar men deze viering nog kent), het Paaschvuursleepen door de Drentsche jeugd in het dorpje Orvelte, het Paaschvuurbranden in Twente en het vlöggelen in het historische Ootmarsum; dan volgt het eierenzoeken in Zuid-Lim burg, het „stra-rijden" op het Zeeuwsche eiland Schouwen, het „neutenschaiten" in het Grunnegerlaand, een smulpartij van gespaarde lekkernijen door Bra- bantsche kinderen en 'n Paaschimpressie uit de Betuwe. Menschen uit verschillende provincies zullen met en tegen elkaar het vrijwel overal in ons land bekende „eierentik- ken" beoefenen, zoodat deze interessante klankbeeldenreeks terecht genoemd werd „Nederland viert Paschen". KUNT U RIJMEN OP Terschelling? De gevaarlijke kust bij Terschelling, Ieder kent haar uit meen'ge vertelling. Maar bij elk noodsignaal Redden mannen van staal Can de drenkeling weer uit zijn kwelling. Q (Haagsche Post.) PRO-NEDERLANDSCH ZIJN! Pro-Nederlandsch zijn beteekent: inzien, wéér nog hulp en vrienden te vinden zijn, zonder welke het met zal gaan voor onze negen mil lioen op 'n al te klein plekje aarde! Daér, waar men ons zeide, dat ze zaten, daar zitten ze niet. Of we, als volksgeheel, heusche vrienden zullen vinden? Ik voor mij ben er zeker van. De tijd zal vele wonden heelen. Haast hebben we echter met dat ééne noodige: terugkeer van het vertrouwen in elkander, nu we in de nood zóózeer op elkaar zijn aan gewezen en de moedigsten onder ons hebben bewezen, dat ze in de zwaarste tijd alleen het zwaarste op zich willen nemen. Het gaat om de éémge kans, die ons wordt gelaten. Het gaat niet om gelijk te hebben in bijzaken, niet om groepsbelan gen, maar het gaat om niets minder dan in Nederland! (Max Blokijl). DE GRONDSTOFFENPOSITIE. Mr M. M. Rost van Tonningen hield voor de afd. Politie van de kring Am sterdam een rede over het nieuwe Euro pa, o.a. over de grondstoffenpositie, zoo als die nadat Japan ten aanval is ge trokken, is ontstaan. Wat de kolenproductie betreft, aldus spr., beschikt Duitschland thans over 426 millioen ton, plus 70 millioen ton uit het Donetz-bekken, tegen Engeland en Noord-Amerika samen 580 millioen ton. De ijzerpositie van beide partijen is na genoeg gelijk. Van de meer zeldzame me talen is de Russische mangaanproductie reeds in hoofdzaak in Duitsche handen; die in de Kaukasus zal niet lang meer op zich laten wachten. In de Oeral bezit Rusland een belang rijke ijzer- en chroomproductie, doch wanneer het daar straks geen kolen meef krijgt, is de Russische bewapeningspro ductie vleugellam geslagen. Hetzelfde geldt voor de zeer rijke oliebronnen in de Kaukasus. Wanneer Japan Br -Indië kan bezetten en door de Perzische Golf de hand kan reiken aan Duitsche troepen in de Kaukasus is de Angelsaksische wereldheerschappij ten einde en de blok kade omgekeerd. Spr., die er op wees, dat wij moeten leeren denken in continentale verhoudin gen, zag in de toekomst drie continenten: het Europeesch-Afrikaansche continent onder Duitschlands leiding, 't Japansch- Groot-Aziatische blok en het Ameri- kaansche blok. Veel hooren wij spreken over Nederlands zelfstandigheid en on afhankelijkheid, maar voor spreker is er slechts één ding: dat de Nederlandsche mensch zijn plaats zal krijgen in het komende Germaansche rijk. DE GOLVEN BRACHTEN EEN KIND. Een boeiend luisterspel van ei gen volk op Nederlandsche bo dem op de eerste Paaschdag. Hilversum, 2 April Het luisterspel „De golven brachten een kind", dat de eerste Paaschmiddag om 15,00 uur over Hilversum I wordt uit gezonden, werd geschreven naar het be% kende en veelgelezen boek „Sil, de strandjutter" van Cor de Bruin, waar mee de eerste Terschellinger roman in onze literatuur verscheen. Het vertelt de luisteraars iets van de bewoners van het eiland Terschelling, van hun bijzondere karaktérs, hun zor gen, hun vreugden en typische gebrui ken zooals o.a. de Sunderumsavond en de oppe-rids. Deze „eilanders" zijn gehard in weer en wind en wanneer het er om gaat de zee te bevechten en haar in de hevigste stormen de buit te ontrooven, dan geven zij blijk van een ontembare levensmoed. Sil Droeviger, de hoofdfi guur in dit luisterspel, is behalvê* een echte Terschellinger boer tevens een hartstochtelijk strandjutter, die zee en strand kent als geen ander. Dikwijls waagt hij zijn leven om dat van anderen uit de kokende golven te redden. Een maal krijgt hij hiervoor zijn belooning, wanneer de golven hem in een wilde stormnacht een klein meisje, dat de eeni ge overlevende is van een gestrande Zweedsche brik, brengen. Al jaren lang verlangen Sil en zijn vrouw Jaakje naar een dochtertje en thans besluiten zij „dit geschenk van de zee" als hun eigen kind te aanvaarden. Ze noemen haar Lobke en voeden haar tegelijk met hun zonen Jelle en Wietse op. Het zijn de karakters van deze vijf menschen, de moeilijkheden, die Sil's harde wil in het samenleven met zijn vrouw en zonen veroorzaakt, de liefde van de beide zoons voor hun pleegzuster, die de inhoud van dit boeiende luister spel bepalen. En achter dit alles speelt de zee haar eeuwig en machtig spel van ge ven en nemen, hetgeen vreugde en leed brengt op het eiland, dat door haar om spoeld wordt. „De golven brachten een kind" is een sterk spel van eigen volk op Nederlandsche bodem, waarin we mis schien iets van ons zelf terugvinden. Er blijkt immers uit, hoe uit veeï lijden en streven uiteindelijk het goede wordt ge vonden, waarnaar ieder mensch onbe wust zoekt. (Persdienst Ned Omroep). IIIIH BINNENLAND llllll Een 17-j. Zaandammer verkocht een gestolen autoband voor f 145. De kooper deed hem voor f 250 van de hand en no. 3 zou hem voor nog meer geld te Pur- merend verkoopen! De politie greep in. De dief, die in een zuivelfabriek te Gou da boter stal, kwam men op het spoor met behulp van de afdruk van zijn tan den in een partij boter. Hij had eens wil len proeven. De buit werd voor f 4,50-6,- p. p verkocht. Ierseke gaat op groote schaal alikrui ken verwerken: bonloos kostelijk voed sel voor het publiek. Te Den Helder is de heer J. Goed- knecht, 25 jaar in dienst bij de Visch- afslag, nu marktmeester aldaar, gehul digd. Uit het magazijn van een bontzaak aan het Zeeburgerpad te Amsterdam werd voor f 28000 aan „vossen" (62 stuks) ge stolen. De heer H. P. Stam, lid NSB, werd werd voorzitter van de Ned. Apothekers kamer. Leest de belangrijke mededeeling elders in dit nummer. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. Fam. K., Oosterend f 3,—; N.N., Oos terend f 2,Wed. D., Oosterend f 2.50, Fam. A., Oosterend f2,50. VOOR ONZE WINKELIERS. Wij brengen onder uw aandacht, dat in verband met de Tweede Paaschdag bonnen alleen op DINSDAG a.s. kunnen Worden ingeleverd. Na Dinsdag kunnen geen bonnen worden aangenomen. De Distributiedienst. VERTROKKEN PERSONEN. Suzanna Boon, van O 147, naar Melis sant, Z.H. He'ssel Schoolstra, van Den Burg, Bin- nenburg 8, naar Bergen (NH), Breelaan 140. Willem J. G. Roeper, van Den Burg, Waalderst. 47, n. Hoogwoud, Weere I 11. INGEKOMEN PERSONEN. Jacob Stechweij, van Rotterdam, Noor- derkanaalweg E 1 naar Den Burg, Mo lenstraat 11. Helena E. M. Jansen, van Rotterdam, Maaskade 76c, naar Den Burg, Hooger- straat 10. Stephanus J. F. Stechweij, van Rot terdam, Noorderkanaalweg E 1, p. E 144. Anna L. Witte, van Velsen, Stations weg 180, naar pen Burg, M. de Ruyter- straat 9. Wilhelmina Barake, van Den Haag, Usselincxstr. 101, n. E 122. Charlotte P. Boon, van Zandvoort, Hulsmanstr. 18, naar S 19a. Hugo Snoel^ v. Nieuwenhoorn, Ka naaldijk B 151, n. S 39. Jan de Jager, van Alkmaar, Wester- weg 344, naar B. 74. Klaas W. H. Weerstra, van Leeuwar den, Molenpad 39, n. Den Burg, Emma- laan 9 Arbeid is het eenige kapitaal, waarover het Nederlandsche volk nog beschikt. Dat kapitaal mag niet verspild worden, noch renteloos blijven liggen, omdat het gaat om zijn of niet zijn! (R?.) HOE LAAT IIHIIIIIIIIIIIIII DE ZON. Za. 4 April op 7,10; onder 20,17 Zo. 5 April op 7,08; onder 20,19 Ma. 6 April op 7,06; onder 20,20 Di. 7 April op 7,03; onder 20,22 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN Za. 4 April op 0,11; onder 9,00 Zo. 5 April op 1,23; onder 9,41 Ma. 6 April op 1,40; onder 10,29 Di. 7 April op 2,28; onder 11,25 Laatste Kwartier- 8 April 6,43. HOOG WATER OP TEXELS REK Za. 4 April 12,13 en Zo. 5 April 0,35 en 12,56 Ma. 6 April 1,19 en 13,43 Di. 7 April 2,08 en 14,34 Springtij 15 April. In de Dierentuin in Den Haag werd in het kader van de Dag der Weer macht ten bate van het derde Winter hulpwerk van het Duitsche volk, een eenpansmaaltijd gehouden. Een Scheveningsche vrouw offert voor het goe de doel. (VPB-Polygoon-Meijer-s). <11111111111 WERELDNIEUWS lillllllllll IN WEINIG WOORDEN VENEZUELA. Venezuela legt mijnen tusschen Ve nezuela en Trinidad. BR1TSCH-INDIE In de haven van Rangoon is een Japansche vloot voor anker gegaan. Bose. de Indische nationalistenlei der, verklaarde in een open brief aan Cnpps, dat geen Engelschman tegenover Indië vijandiger staat dan Cripps. ENGELAND Het Engelsche koningspaar belegt een deel van zijn kapitaal in Amerik. fondsen. In veel Engelsche streken zijn com missies belast met de organisatie van de afweer tegen een eventueele Duitsche in val. Tabak wordt in Engeland gerant soeneerd. De belasting daarop wordt verhoogd. De geallieerden geven toe, dat de Japanners meester zijn in de lucht. De verhouding is als 5:1. In de strijd tegen Engeland werd vooral het scheepsbouwcêntrum Sunder land en de haven a.d. mond van de Hum- ber met succes met bommen bestookt. Vele Amerikaansche soldaten, in Ierland gelegerd, hebben zich met Ier- sche meisjes verloofd. Zoolang zij in ac tieve dienst zijn, is het hun evenwel ver boden, met deze meisjes in het huwelijk te treden. In Engeland moet het papierver- bruik door kranten weer 10 pet. worden ingekrompen. CANADA In Ottawa heeft de jeu'gd tegen de dienstplicht gedemonstreerd. SLOWAKIJE. In Slowakije weiden 18 geheime zenders ontdekt, die in handen waren van joden AUSTRALIË In Australië is het theeverbruik be perkt tot een ons per week p.p. boven 9 jaar. Ook de tabak wordt schaarsch FRANKRIJK In Frankrijk zijn weer 80 Franschen van hun Fransche nationaliteit vervallen verklaard. PALESTINA. In Palestina ontplooit Engeland de laatste tijd militaire bedrijvigheid. Ook bij Jeruzalem worden versterkingen aan gelegd. CHINA. Tsjoengking verwacht meer Japan sche bomaanvallen, nu de bezittingen van Engeland en de V.S~ niet meer ge spaard hoeven te worden. VEREENIGDE STATEN. In de V.S. moet het theeverbruik worden gehalveerd. Washington geeft toe, dat-de ge allieerden in de Java-zee 16 eenheden verloren, w.o. vijf kruisers. DUITSCHLAND De geallieerden schermen met vre- desgeruchten, waarin Berlijn een poging ziet om hun binnenlandsch front te ver sterken. Aan de barbarij van Britsche piloten zijn in LuebecK wereldberoemde onver vangbare cultuurgoederen ten offer ge vallen, o a. de historische Mariakerk, de Dom, de Petruskerk en het Museum. Het zijn niet 'alleen de huisvrouwen, wie deze tijd veel hoofdbr ekens bezorgt met de dagelijksche bon- uitkienerijen, of de cigaretten-leveranciers wier we- kelijksche kl anten-toename in omgekeerde evenredig heid staat tot de verstrekkingsmogelijkheden.... ook het Texelsch Museum heeft zoo zijn moeilijkheden. Voor deza week waren ze weer eens gelegen op verkeersgebied. De minimum-vracht van heterogene apparaten die noodig zijn om de Texelaars iets van de natuur te vertellen en te laten zién, is nauwkeurig vastgesteld op 150 pond; hetgeen hierop neerkomt, dat we samen het gewicht van nog een personage van ons slag moeten meesleepen. Dat gaat nog wel van de trein naar de boot maar op Texe-, daar dient de strategie grondig gewij zigd. De roem van wijlen de heer Atlas blijve on aangetast. Woensdagavond.de boot is^laat en onze bestemming is Eierland. Zegel's ser vice is subliemmen neme een bak fiets en trekke op weg. We vinden nog restanten levensmiddelen in onze rugzak, die we achter een tuunwoaltje consumee- ren onder welwillende belangstelling van een vijftal schapenAls we het vehi kel weer bestijgen, staren zij ons na, vol sympathie. De late zon componeert van een oude boerderij een wonder van schoonheid en zoo komt het dat, „overdwars" fietsend, ons de geïmproviseerde school bij „Po mona" volkomen ontgaat. Naar onze meening beginnen we thans met versche moed de tweede helft van de expeditie. Gelukkig weerhoudt een jeugdig Texe laar ons van een tocht, die zijn einde had moeten vinden aan het Eierlandsche gat. Het blijkt, dat we nu reeds virtuositeit op de bakfiets hebben gekregen, want we zijn te vroeg! Doch we weten in het ge bouw door te dringen, hetgeenf we moe ten het bekennen, gewoonlijk funest is voor de daar heerschende orde. Het is n.l. langzamerhand zoo geworden, dat we elke ruimte, die we betreden, oogenblik- kelijk taxeeren op projectiemogelijkhe den. Zoo hing hier ook dus binnen eenige minuten de kaart van Europa achterste voren voor de klas en stond het orgel achterin; versierd met een collectie pro jectoren. Dan begint de ouderavond.iedere keer opnieuw is het prettig te bemerken, hoe de Texelaar 111 zijn hart gevoelt voor de heerlijke natuur van zijn eiland, voor zijn vogels. Wanneer we naar huis ga'an, weten we, dat deze avond weer een succes was voor het Texelsch Museum.en niet alleen omdat allen zich opgaven als donateur. In de maanlichte nacht buitelen de kie viten en hun lokroep is overal rondom ons, evenals het klare „tepiet" van de scholekster, dat we wel nergens zooveel hooren als hier op Texel. X Donderdagdeze morgen is voor de Eierlandsche jeugd. De gespannen aandachtde vele uitroepen, wij gevoelen het; de Texelsche jeugd moet gebracht worden tot het zelf- beleven van het natuurgebeuren, deze lezingen kunnen in een behoefte voor zien! We laden weer op en zetten koers naar De Koog om een afspraak voor een le zing te maken. Het voorjaar leeft overal om ons heen, de kieviten glanzen als edelsteenen in de heerlijke zon.... daar haalt er een een worm als een paling uit de zachte weg berm vlak naast ons voertuig. in dron ken vlucht wordt het moerhaas door de rammelaar dwars over wegen en slooten (waarboven hier en daar het smeltend ijs nog hangt), voortgedreven.... aan de boschrand sleept een ekster een. takje weg en ver boven de duinen golft een klein wit lintje.lepelaars. (Teekening van Herm. van der Horst)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1