TEXELSCHE COURANT 87600 54ste Jaargang Zaterdag 18 April 1942 No. 5644 Brief uit Weenen ARBEIDSDIENSTPLICHT. AAN DE ANTI'S. Gemengd Nieuws MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. Adolf Hitler, Führer van het Groot-Duitsche Rijk, die op 20 April a.s. zijn 53sten verjaardag viert. (V.P.B.-I.P. R.S.-Atlan tic-s) Helpt mee uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van de Nederlandsche VolksdienSt. Uitgave j Firma Langeveld en De Rooij Den Burg Texel Telefoon 11 3 Hoofdredacteur: G. Joh. Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. Degenen, die vóór of op 1 April 1942 zijn aangesteld in openbare dienst of bij I het bijzonder onderwijs, die ongehuwd I zijn, en deTeeftijd van 18 jaar, doch niet I dc leeftijd van 22 jaar hebben bereikt, moeten zich vóór 25 April 1942 ter in- schrijving melden uitsluitend bij de Burgemeester van hun woonplaats. Degenen, die in aanmerking wenschen J te -komen voor een aanstelling in open- bare dienst of bij het bijzonder onderwijs I en degenen, die als student wenschen te 1 worden ingeschreven of eenig examen I wenschen af te leggen bij een Universi- I teit of Hoogeschool of de vóór of op 1 i April 1942 aangestelden in openbare I dienst of bij het bijzonder onderwijs, on- I gehuwd zijnde en de leeftijd van 18 jaar I doch niet van 22 jaar bereikt hebbende, I alsmede zij die meenen, dat het „ar- beidsdienstplichtbesluit" op hen niet van I toepassing is, omdat zij tenminste vier I maanden, tijd met verlof doorgebracht I medegerekend, werkelijke dienst als mi- I litair hebben vervuld, of lid van de Ne- I derlandsche Opbouwdienst zijn geweest I of als vrijwilliger bij de Duitsche weer- I macht, de Waffen SS of het Vrijwilli- j gerslegioen Nederland hebben gediend, I kunnen hun aanspraken doen gelden j cioor zich zoo spoedig mogelijk schnfte- I lijk te wenden tot de Secretaris-Gene- I raai van Algemeene Zaken, Laan Copes I van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, on- I der vermelding van een der redenen, I hierboven genoemd. j DUITSCHE LUCHTAFWEER. De Duitsche nachtelijke luchtafweer I wordt steeds volmaakter. Bij het begin s van de oorlog werd 23 pet. neerge- I haald, tijdens het non-stop-offensief 16 I pet. en meer. Nu is het pet. nog grooter. j Het vinden van de tegenstander in de nacht is nu geen toeval meer, maar het i resultaat van weloverwogen maatrege- I len. DOODSTRAF VOOR SABOTEURS. 's-Gravenhage, 13 April. Het Rijkscommissariaat maakt bekend: Een aantal Nederlanders heeft zich verstout om een in de zomer van 1940 verboden politieke partij van Amsterdam uit weer in het leven te roepen en een uitgebreide anti-Duitsche vlugschriftenpropa- ganda te voeren. In een in Amsterdam voor het Deutsche Obergericht gevoerd pro ces hebben zich de oprichter en voorzitter dezer illegale partij, Hendricus Sneevliet, en zeven lei dende functionarissen en medewer kers, de jood Abraham Menist, Wil helm Dolleman, Jan Schriefer, Jan Koeslag, Cornelis Hermanus Ger ritsen, Jan Edel en Rein Witteveen moeten verantwoorden. Ongeacht alle waarschuwingen hadden zij hun anti-Duitsch gewroet tot Fe bruari 1942 voortgezet. Zij werden wegens overtreding van par. 1 van de sabotageverordening als sabo teurs ter dood gebracht. Het vonnis is met de kogel vol trokken. Opbouw in de Oostelijke gebieden. Studenten helpen mede. (Door een S.R. medewerker.) Onlangs trof ik in Weenen een jonge studente. De eerste voorjaarszonnestra len vergulden de daken en gevels van het oude Weenen. Het is nog zeer frisch, zelfs de overdekte terrassen van de ca- I fé's zijn nog onbezet. Wij komen in gesprek en op een des betreffende vraag mijnerzijds roept zij, j lot mijn verwondering, uit: ,,0 neen, ik I studeer nu niet meer; dat doe ik pas wanneer wij de oorlog gewonnen hebben. Nu werk ik in het Oosten." „Wat doet u daar dan?" vraag ik, want dit studehtenmeisje ziet er zoo jong en tenger uit, alsof zij de ernst van het woord „werk" in zijn diepste beteekenis niet zou kunnen begrijpen. Maar zij kent I toch het woord „werk", en dat heb ik I geconstateerd, toen zij mij over haar le- I ven vertelde. Haar klein, jong gezichtje I werd daarbij ernstig en strak. De naam van de plaats is mij ontscho- ten. Ergens in het Oosten werkt zij mede aan de besmettelijke ziekten-bestrijding. s Morgens geeft zij twee uur onderwijs. Daarna helpt zij een dokter, aangezien I zij 5 semesters in de medicijnen gestu- deerd heeft. De dokter komt echter slechts 2 maal in de week naar het stad je en dan slechts voor enkele uren. Al 't andere moet hij aan de kleine, jonge stu dente overlaten. Op haar rust bovendien De anti's zeggen; Wij willen onze vrijheid terug hebben, we zullen 't nooit opgeven, we blijven een vrij volk, Engeland wint altijd de laat ste slag, en Engeland en Amerika zullen ons bevrijden. Wij, pro's, antwoorden daar op Dat is in de geschiedenis der menschheid al zoo vaak gezegd, en toch zijn wereldrijken ineengestort, als het hun «tijd was. Waarom zegt men elkaar altijd weer dom na Engeland wint de laatste slag? Nemen we een oogenblik aan, dat Groot-Duitschland en zijn bondge- nooten, hoe sterk ze ook heden staan, morgen toch uitgeput zouden raken. Wie wint dan? Wie bevrijdt dan? Geen enkele orde, noch de oude, noch de nieuwe, maar alleen de wanorde, de chaos, de onbe schrijfelijk wreede guerilla van al len tegen allen. Nederland hoeft dan niet meer bevrijd te worden, want er zullen geen Nederlandsche steden en dorpen, fabrieken en havens meer over zijn. Wie het zich anders voorstelt, is wel zeer naïef. M. B. ||||||iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini:|||||| llllllllllllllllll ZOO SPRAK.... Illlllllllllllllll iiiiiiiiiriiiiiiii|||||| Joh. Raatgever, hoofdopsteller Nat. Dagblad: De Germanen zijn geroepen om na de oorlog de leiding te nemen in ons werelddeel: voor het uitoefenen van die leiding dienen thans de grondslagen te worden gelegd. Op de basis van de Germaansche synthese. Prof. Dr. N. Westendorp Boerma (in 'n vergadering van Doopsgez. predikanten te Amsterdam): We moeten niet verge len, dat geloof een actief ding is; als het niet werkt, niets aan ons verandert, dan is 't er niet. Deze gedachte is niet recht zinnig en niet vrijzinnig. Maar er is kracht en verheffing in, en aan 't einde schijnt een licht. Ir. A. A. Mussert, leider der NSB: De opvoeding der kinderen moet er op ge richt zijn, van hen fiere, vrije mannen en vrouwen te maken, die zich er volkomen van bewust zijn, dat de ware vrijheid niet wordt verkregen door zich los te maken van de Godsdienst, van de goede zeden, van de beroepssaamhoorigheid, van de volkssaamhoorigeheid, van de bo dem en van de liefde tot het Vaderland, maar juist hierdoor, dat zij zich gebon den gevoelen aan al deze hooge waarden. DE ZON. Za. 18 April op 6,39; onder 20,41 Zo. 19 April op 6,37; onder 20,43 Ma. 20 April op 6,35; onder 20,44 Di. 21 April op 6,32; onder 20,46 Verduisteren: van zonsondergang tot 'onsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 18 April op 8,25; onder 23,35 Zo. 19 April op 8,59; onder 0,33 Ma 20 April op 9,36; onder 1,25 Di. 21 April op 10,21; onder 1,90 Eerste Kwartier: 23 April 20,10. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 18 April 12,en Zo. 19 April 0,17 en 12,34 Ma. 20 April 0,50 en 13,07 Di. 21 April 1,25 en 13,43 de sociale verzorging van een groot aan tal menschen uit haar district. Daar wo nen Polen; menschen, die uit Wolhynië teruggekeerd zijn; Duitschers uit de Bal- tische Staten Hen allen heeft de nood des tijds en de wensch, een bestaan op te bouwen, het land vruchtbaar te maken, dat zoo lang op ontstellende wijze ver waarloosd werd, hier tezamen gedreven. De huizen moeten herbouwd worden, bronnen moeten worden aangelegd en landbouwgereedschappen hersteld wor den. Nieuwe machines stroomen voortdu ïend naar het Oosten en worden ver deeld over de geweldige afstanden. Zij worden wederzijdsch geleend en zijn on vermoeibaar aan het werk. Maar de aan- vangsmoeilijkheden zijn overal groot. Overal zijn menschen noodig, die iets presteeren, die helpend ingrijpen en het de eenvoudige boeren en landarbeiders mogelijk maken, vaste voet te krijgen en hun werk tot het welzijn van geheel Eu ropa te verrichten. En hier, een van de kleine radertjes in het groote uurwerk van de opbouw in het Oosten, is deze jonge, kleine studente Xiit Weenen, die thans voor enkele dagen haar woon plaats heeft opgezocht om enkele privé- aangelegenheden te regelen. Binnenkort zal de trein naar het Oosten haar weer met zich meevoeren. Ik nam afscheid van haar met het ge voel van groote hoogachting voor men schen, die zich zoo in de dienst van de groote zaak kunnen stellen, want met welke moeilijkheden en welk leed die jonge vrouw daar ginds te kampen heeft, terwijl zij geheel op zich zelf staat, is niet te beschrijven. De ontslagaanvrage van de Utrecht- sche wethouders is ingewilligd. Het Mauritshuis te Den Haag is weer voor het publiek geopend. Aan de Persoonshaven te Rotterdam is een pakhuis met graan, eieren en melk poeder uitgebrand. (HND.) Een 34-j. moeder van 3 kinderen, mw. M.C., is te Holder van haar fiets geval len en daarna overleden Pakketten voor Vrijwilligerslegioen Nederland moeten 1 Mei op het Hoofd kwartier te Den Haag zijn. Formaat 10x20x40. Max. gewicht een kg. Door blikseminslag ging bij Maastricht hoeve Houben in vlammen op. Een paar varkens verbrandden. Eenig huisraad is gered. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat op de geldig verklaarde bij de ko lenhandelaar ingeleverde bonnen in elk geval nog brandstof zal worden verstrekt Bij de Ned. Ambulance, welke naar 't Oostfront vertrok, kunnen nog eenige personen, niet ouder dan 40 jaar, worden geplaatst. De smokkelarij in Belgische shag, waar voor tot f 60 per kg. werd betaald, is af genomen nu rookerskaarten worden in gevoerd. Bij het spelen met een hond viel een 3-j. meisje te Eenrum in een kuip ko kend water. Het is kort daarop overle den. f 500 boete plus verbeurdverklaring was de straf voor landbouwer: D. Meurs te Opperdoes, omdat hij 300 kg. boonen achterhield. In de Universiteitsbibliotheek te Utrecht wordt tot 15 Mei een tentoon stelling gehouden van platen, boeken, enz., betrekking hebbende op de banden welke Nederland" sinds de 13e eeuw met Danzig verbinden. Noordoostpolder. In Mei denkelijk komt het gemaal bij Urk in gebruik. Het zal geen diesel-, maar een stoomgemaal zijn. Ook de sluis bij Urk zal volgende maand wel gereed komen. 240 kg. thee werd gestolen uit een magazijn aan de Weelstraat te Rotter dam. Drie inbrekers en acht medeplich tigen werden aangehouden. De thee was voor f 67,50 per kg versjacherd. Walcheren's zeewering wordt door de schurende stroomen ernstig bedreigd. Afdoende voorziening zou 1,52 milli- oen vorderen. Voorloopig zal er f 10,000 aan worden besteed. Hierin zal het Rijk de helft bijdragen. Bakker F. Bultje te Groningen moest terechtstaan, omdat hij in zijn brood aluin had verwerkt tegen „klefheid". Hij wist niet, dat aluin de gezondheid schaadt, vooral die van maaglijders. Te gen klefheid had hij een zuurkern moe ten gebruiken. Hij kwam er met f 5, boete af. Illlllllllll ZOO SCHREEF... |||||lllllli Popoio di Roma: Wanneer de scheep- vaartverliezen voortduren, zooals ze de afgeloopen maanden zijn geweest, is de strijd tegen de Anglo-Amerikaansche scheepvaart in een beslissend stadium gekomen. Reeds in de vorige oorlog heb ben de Duitsche duikbooten onder veel moeilijker omstandigheden Engeland bij na op de knieën gedwongen. KENT UW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: JAPA&'S DUIKBOOTWAPEN. De onderzeeboot U. 6, waarover ik het commando had gevoerd, aldus vice-ad- miraal Wanami, een der pioniers van het Japansche onderzeewapen, werd het graf van de dappere kapitein Sakuma en zijn bemanning. Sakuma, is ook op het oogenblik een lichtend voorbeeld voor de bemanningen der Japansche onderzee booten Hij liet een dagbooek na, dal met de volgende opmerking besluit „Kunnen niet meer ademen. Luchtdruk dreigt trommelvlies te doen barsten. Het is 12 u. 40. Lang leve de Tenno". Dit dagboek is de mannen van de Ja pansche marine heilig geworden. Het is een leidsman voor de onderzeebootbe manningen. Sakuma wekt zijn kamera den er in op, hun wapen trouw te blij ven, en zich door rampen als die van de U 6 niet te laten afschrikken. De Amerikaansche marine heeft in 't Verre Oosten bijna al haar duikbooten verloren, terwijl de Japansche duikboo ten, zoowel boven als onder water, steeds in de aanval waren. De Japansche on derzeebooten hebben daarmede de groo te Duitsche tradities op dit gebied waar dig voortgezet en in de huidige oorlog voelen zij het als een eer, zij aan zij met het Duitsche U-bootwapen in de strijd te staan. Illlllllllll WERELDNIEUWS ||i||||||||| Illlllllllll IN WEINIG WOORDEN. VATICAANSTAD In Vaticaanstad komt in Juni een film over Paus Pius XII .gereed. PORTUGAL. In Portugal beginnen olie, graan, en vleesch schaarsch te worden. Olie en graan gaan er sinds begin 1942 op de bon. S.R. MEXICO. De Mexicaansche oliebronnen, waarvan de productie aan Amerika ten goede komt, zijn onder militaire bewa king gesteld. S.R. VEREEN. STATEN (Philippijnen). In de strijd tegen Corregidor maken de Japanners van vliegende forten ge bruik. Daartegen zijn de Amerikanen niet opgewassen. Elke dag verliezen zij er terrein. SOVJET-RUSLAND Van de tractoren in de Oekraine, die onklaar waren gemaakt, zijn er weer 60 pet. in gebruik Te Odessa is voor het eerst sinds 25 jaar weer een theologisch congres ge houden. CHINA. In China houden plm. 35000 joden verblijf. In Hankau wonen er 12000; de laatste jaren zijn daar wel 1000 joodsche schoonheidssalons, restaurants en nacht clubs gevestigd. Te Charbin wonen en kele duizenden joden van Russische af komst. S.R. JAPAN. In N.-China, Mongolië en elders in O.-Azië wordt de schapenteelt uitgebreid opdat Oost-Azië zich in de toekomst zelf van wol kan voorzien. Aan Japan werden, naar nu bekend werd, 26 Nov. 1941 door de V.S. o.a. deze eischen gesteld: Opzegging van het pact \an drie en erkenning van de regeering Tsjang Kai Sjek. ZWITSERLAND. In een Zwitsersch blad schrijft een arts, die aan het oostfront arbeidde, dat de onmenschelijke behandeling, welke Duitsche krijgsgevangenen daar onder gaan, met geen pen te beschrijven is. De Zwitsersche perschef werd ont slagen, omdat hij vertrouwelijke inlich tingen verstrekte aan derden, o.a. aan de emigrant Simon, die een persbureau leidde. Dit Bureau is opgeheven, Simon in een concentratiekamp opgesloten. OVERAL NIEUWE KRACHTEN. Overal in de Dietsche landen kie men nieuwe krachten uit de bodem, zooals in de nawinter de boomen na het vernietigende vorsttijdperk toch weer jonge loten aan het voor bereiden zijn, zoodat, wanneer de dooi invalt, het voorjaar telkens opnieuw verrast. Wij allen Nederlander^ moeten weten, dat alleen de hereeniging van wat drie eeuwen gescheiden leefde, ons in staat zal stellen uit de armoede omhoog te stijgen tot nieuwe bate van de geheele Ger maansche volkengemeenschap. A. F. M. EGYPTE In de haven vah Alexandrië blijkt het Britsche slagschip Vaillant na een« Italiaansche torpedoaanval gezonken te zijn. VEREENIGDE STATEN. Voor schepen, welke van de V. S. op Ceylon, West-Engeland, enz. varen, zijn de molestpremies al weer belangrijk verhoogd. Op de Atl. Oceaan werd door Duit sche duikbooten o m. tot zinken gebracht een modern koelschip, 11000 t., dat vol boter en vleesch van Australië op weg was naar Engeland. DUITSCHLAND Een Duitsch jachteskader in 't wes ten behaalde 12 April zijn 1000e over winning in de lucht. In Weenen heeft het Amsterdamsch Concertgebouw-orkest onder Dr. Willem Mengelberg een concert gegeven. Uit Maagdenburg wordt gemeld, dat de teelt van suikerbieten in heel Europa wordt uitgebreid. e De Duitsche prof. Wirz constateer de, dat Bulgaarsche rozebottels groote hoeveelheden vitamine-C bevatten. In Duitschland zal men dit jaar drie of vier millioen kg rozebottels verwerken S.R. Langs de Duitsche rijksautobanen verrijzen naast de benzinestations nu houtstations. Naast hout wordt ook meer en meer turf gebruikt. S.R. FRANKRIJK Frankrijk betrekt de laatste tijd veel steenkool uit het bekken van Ke- nadza in Afrika. Productie 10,000 t. per maand, eind Juni plm. het dubbele. S.R. Frankrijk kan bij doelmatige be werking van de bodem 35 millioen men schen meer voeden dan er in het land wonen. De graanopbrengst kan wel 35 pet. worden opgevoerd en daarop wor den nu daja ook alle krachten gericht, waarbij de bezettingstroepen de noodige medewerking verleenen. S.R. ENGELAND Het Britsche vliegtuigmoederschip Hermes is ondergegaan in een gevecht waarbij drie of vier soortgelijke schepen door de Japanners waren ingezet. Tijdens een wedstrijd te White City werden 100 personen gearresteerd en met politieauto's weggevoerd. Zij zouden de dienstplicht hebben ontdoken. Omdat het er veiliger is, zal wel licht een deel van de naar Londen ge vluchte regeeringen naar Washington verhuizen. U.P. Ook Britsche bladen geven toe, dat het toenemend verlies aan scheepsruimte voor Engeland rampzalige gevolgen moet hebben. Aan de Humber werd van 13 op 14 April een voor de oorlog belangrijke ha ven zwaar met bommen bewerkt. Enor me schade. MERKWAARDIGHEDEN „Bruidsluiers te koop," lazen we dezer dagen in een advertentie. Het schijnt dus toch waar te zijn, dat velen te jong trou wen. (Haagsche Post.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1