TEXELSCHE COURANT 54ste Jaargang Zaterdag 25 April 1942. No. 5646 OP HITLER'S VERJAARDAG. WAT ONZE BOEREN MOETEN WETEN. Hoe Duitschland voor Nederlandsche arbeiders zorgt. Mislukte Britsche landing bij Boulogne. Nederl. Arbeidsdienst. De Brochure van ex-minister-president Jhr. De Geer. BUITENLAND. Uitgave Firma Langeveld en De Rooi) Oen Burg Texel Telefoon 11 Hoofdredacteur: G. Joh Duinker. Verantwoordelijk v. heele inhoud. Aan redevoeringen, gehouden ter ge legenheid van de verjaardag van de Fuehrer, is het volgende ontleend: Oberdienstleiter F. Schmidt, (Den Haag): Waar Adolf Hitler staat, is moed, dapperheid en trouw. Hij is de eerste en beste soldaat van Duitschland en de grootste veldheer,die de wereld ooit heeft gekend. C. van Geelkerken, plv leider der N S.B. (Den Haag); Het vervult ons met dank en trots, met de Duitschers' achter Adolf Hitler te mogen staan. Als Germa nen hooren wij in dit gelid. Adolf Hitler is de Fuehrer aller Germanen. Het lot dat Duitschland ten deel valt, zal ook ons lot zijn. De zege van Duitschland zal cok de zege zijn van ons land. Lüttgen, Referent Dienststelle Beauf- tragte (Alkmaar): Het is het geloof aan de wederopstanding van Duitschland., dat Adolf Hitler tot de ware Fuehrer heeft gemaakt. Hij strijdt thans voor 'n nieuw Europa, dat onder zijn leiding een bloei zal leeren kennen, zooals dit werelddeel nog nimmer heeft beleefd. Ouwcrkerk, Districtsleider NSB in N.- Holland (Alkmaar): Wie thans nog niet inziet, dat de strijd van de Fuehrer gaat om een nieuw Europa, bevrijd van jo dendom, Engelsch imperialisme, kapita lisme en communisme, is ziende blind en hoorende doof. Gemand, Hauptamtleiter Propaganda- slelle Rijkscommissariaat (Utrecht): Uit alles blijkt, dat de Fuehrer een door God gezegend leven heeft gehad. Het is thans duidelijk, dat God wil, dat het avondland bewaard blijft. Het lot wilde echter, dat het Duitsche volk nog eemaal een ver- verschrikkelijke beproeving zou ondecc gaan. De kracht van de Fuehrer straalt echter naar ons allen uit. Wij moeten de ze kracht teruggeven en moeten allen onze plicht doen. Wie in hem gelooft, ge looft in de wereld en zal nooit onder gaan. T. van der Weide, Districtsleider NSB (Utrecht): In 1939 kwam de rampzalige oorlog over Europa en later ook over ons land. Wij voelden, dat het zou komen en toch heeft het ons pijn gedaan. Ons ver trouwen in de Fuehrer werd echter niet geschokt. Wij weten thans, dat na deze oorlog een vrij Nederland onder Mus serts leiding deel zal uitmaken van de Germaansche statenbond onder leiding van Hitler We hebben elkaar .geluk te wenschen, want Adolf Hitler, de geniale Duitsche leider, is ons aller Fuehrer, Moge eens de dag komen, datMussert aan de Fuehrer kan laten weten, dat hon oerd-duizend Nederlandsche nationaal- sccialisten de kusten bewaken. Vloeibare brandstof wordt het komen de seizoen voor graanmaaiers niet be schikbaar gesteld, herhalen we. Oude afleveringsbewijzen, welke som mige veehouders nog in hun bezit heb ben, moeten zij, in hun eigen belang, spoedig naar Alkmaar sturen. Vezeltouw. Wie tijdig op het daarvoor aangewezen formulier aanvraag deden, krijgen binnenkort een toewijzing van het Grondstoffenbureau. Overschrijving van oude op nieuwe le vering kan alleen, indien aan oude leve ringsplicht is voldaan en levering na 1 Dec. 1.1. heeft plaats gehad. Contracten- M gelden voor nieuwe levering a 400 kg, exportencontracten voor 500 kg. Kunstmcstaanvragen, ingekomen na 20 April, worden niet meer behandeld. Tot 15 Mei zijn nog geldig: Stikstofbon 5 en B.T. Fosforzuurbon 4 en 5. Kalibon B. T. Vervoer varkens. Alleen voor vervoer van bedrijf naar bedrijf worden vervoer- vergunningen afgegeven en dan nog al leen voor kennelijk drachtige zeugen, z.g. natte zeugen en stamboekvarkens, mits stamboeknr. wordt opgegeven. Ook voor vervoer naar Aankoopbureau wordt een vergunning verstrekt. Export-levering. Daar de meeste ex port-contracten zijn geannuleerd, moeten veehouders de gele copieën ten spoedig ste ter annuleering inleveren bij hun handelaar of aan ons kantoor te Alk maar. Is aan verplichte levering tot 1 Dec. 1.1. voldaan, dan worden de con tracten geannuleerd en anders moet als nog geleverd worden. Biggcnmerken. Veehouders moeten hun drachtige zeug minstens 8 dagen, voordat deze kan werpen, opgeven bij bureauhouder P. Dros Bz., De geboorte- kaart binnen 4 x 24 uur na de geboorte bij hem inleveren. Bij het merken moet de fokzeugvergunning aan de opzichter worden getoond, opdat deze daarop de merken kan vermelden. Op een persconferentie te Den Haag heeft de heer Bodenbach uiteengezet, hoe de belangen van de Nederlandsche ar beiders, die in Duitschland werken, daar worden behartigd. Hij zeide o.a. het volgende: De zorg van het Duitsche Arbeidsfront' voor de Ned. arbeiders begint al wanneer de werklieden de grens overtrekken. Onderweg krijgen zij te eten en te drinken. Eenmaal in Duitschland, wor den ze meestal ondergebracht in kampen. Dit acht men voor hen het beste, omdat de Nederlanders onder elkaar 'blijven en gemakkelijker voor hen kan worden ge- zord, dan wanneer elk afzonderlijk ge huisvest is. Zij krijgen voor billijke prijs te eten en voor ontspanning wordt op alle mogelijke wijze gezorgd. In de kam pen is steeds èen groote hoeveelheid Ne derlandsche kranten en tijdschriften voorhanden, terwijl reeds 450 bibliothe ken, ieder van minstens 100 boeken, naai de kampen zijn verzonden. Deze biblio theken worden voortdurend aangevuld. Thans wil het Duitsche Arbeidsfront ook schilderijen en plaatwerken van speci fiek Nederlandsche onderwerpen aan- koopen om de barakken in de kampen te versieren, opdat de arbeider zich zooveel mogelijk thuis zal voelen. Bovendien zijn Nederlandsche tooneelspelers en musici geengageerd om voor de arbeiders op te treden. In de kampen ontvangen de menschen kost en inwoning voor ongeveer 1,20 Mk. per dag en aangezien goede loonen wor den betaald, is het steeds mogelijk, dat de arbeiders een behoorlijk bedrag naar huis zenden Als minimum noemde de heer Bodenbach ongeveer 25 Mk per week voor een ongeschoolde arbeider. Het Duitsche Arbeidsfront zorgt in sa menwerking met het N.V.V. zooveel mo gelijk voor de arbeiders. Ook wordt er zooveel mogelijk op toegezien, dat zij ge regeld hun geld naar hun gezin in Neder land zenden. Ten slotte merkte de heer Bodenbach op, dat van Duitsche zijde Nederland als een broedervolk wordt beschouwd en behandeld. Het gaan werken in Duitsch land beteekent natuurlijk een offer, doch als broedervolk heeft het Nederlandsehc volk naast rechten ook plichten en het moet dit offer beschouwen als een plicht en een bijdrage tot de opbouw van een nieuw Europa. ERNSTIGE WAARSCHUWING. Het Nederlandsche volk neemt geen deel meer aan deze oorlog, sinds de wapenen zijn neergelegd. Actieve Nederlandsche deelnemers zijn de vrijwilligers der bekende corpsen, passieve, die werkers in ons volk, wier plicht op grond van het internationaal oorlogsrecht met zich brengt, dat hun productie de overwinnaars ten dienste staat Wie daarbuiten opzettelijk de bezetter nadeel toebrengt, doet dat op eigen risico en met onmiddellijk levens gevaar. Als het een eeuwige waarheid blijft, dat een gewaarschuwd mensch twee waard is, dan moge deze waarschuwing met de volle ernst ter kennis genomen worden, waarmee ze hier is uitgesproken. (Max Blokzijl in een van zijn ra diopraatjes). Ingang 1 Mei zijn de bureau's, ressor- teerende onder de Rijkslandbouwconsu- lent voor N -Holland gevestigd te Alk maar Voordam 5. Behalve te Schagen (Donderdags) en te Amsterdam wordt te Alkmaar spreekuur gehouden: Vrijdags 10-12, Zaterdags 11-12,30. Men heeft de vrijheid bereikt, als men zich niet meer voor zichzelf behoeft te schamen. (Nietzsche). DE ZON. Za. 25 April op 6.24, onder 20,53 Zo. 26 April op 3,22; onder 20,55 Ma. 27 April op 6,20; onder 20,56 Di. 28 April op 6,18; onder 20,58 Verduisteren: van zonsondergang tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 25 April op 14,13; onder 4,04 Zo. 26 April op 15,22; onder 4,33 Ma. 27 April op 16,35; onder 5,01 Di. 28 April op 17,51; onder 5,27 Volle Maan: 30 April 23,59. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 25 April 4,52 en 17,34 Zo. 26 April 6,17 en 18,55 Ma. 27 April 7,'27 en 19,56 Di. 28 April 8,22 en 20,47 In de vroege ochtenduren van de 22ste April heeft een sterke Britsche stoot troep aan de Franschc kust ten Zuiden \an Boulogne een landingspoging gedaan De poging mislukte door de waak zaamheid van de Duitsche kustverdedi ging. Door onmiddellijk afweervuur van een kazematbezetting werden de Britten tot de terugtocht gedwongen. De vijand trok zich met verliezen onder bescher ming van een kunstmatige nevel naar zee terug, zonder zijn voornemen te hebben kunnen uitvoeren. Britsche wapens en uitrustingsstukken bedekten het strand. Geen vooropleiding voor de mili taire dienst, geen beoefening van de „wapenhandel". De waarnemend commandant van de Nederlandsche Arbeidsdienst meldt ons: Reeds veel is er de laatste tijd ge schreven over het Instituut van de Ne derlandsche Arbeidsdienst en het is be grijpelijk, dat nu het Arbeidsdienst- plichtbesluiL verschenen is de belang stelling naar doel en streven van dit op voedingsinstituut met de dag grooter wordt. Nogmaals zij er met nadruk op gewe zen, dat de kampen geen vooropleiding geven tot de militaire dienst en dat er van eenige beoefening van de „wapen handel" geen sprake is. Het wapen van de N.A.D, is en blijft „de schop". Taak van de Nederlandsche Arbeids dienst is om door arbeid aan de Neder landsche bodem en door de opvoeding van de "in kampgemeenschappen ver- eenigde Nederlandsche jeugd, het begrip over de waarde van de arbeid en de be- teekenis van onze volksgemeenschap tot deze jeugd te laten doordringen Deze opvoeding bestaat om. uit marsch- en ordeoefeningen, sport, spel en zang ter verhooging van de orde en tucht de éénheid in de kampen en niet het zij nogmaals gezegd, voor eenige mi litaire opleiding. In een nummer van „Volk en Vader land" verscheen 'n artikel van de leider der NSB, ir A. A. Mussert, waarin deze de brochure bespreekt van de oud-minis ter De Geer. Ir. Mussert zegt hierin ten aanzien van de verklaring van de heer De Geer over zijn vlucht naar Engeland en zijn terug keer in Februari 1941 het volgende: Er is een oud-Hollandsche eere-code die zegt, dat een kapitein het zinkende schip niet verlaat. In de Meidagen van 1940 was de heer De Geer minister-pre sident, hij was kapitein op het schip van Staat. Dit schip werd lek geschoten, zoo dat het snel ging zinken. De kapitein be val de matrozen te pompen met inzet van hun leven (té vechten op de Grebbeberg), liet tegelijkertijd heel voorzichtig en zachtjes aan de achterkant van het schip een sloepje zakken, sloop van de com mandobrug af en roeide in de duisternis onkenbaar weg van het schip. Nu is hij teruggekomen bij de passagiers en zegt: als ik passagier geweest was als gij, ze ker zou ik gebleven zijn. Maar ik was kapitein en daarom „verliet" ik het schip^ Vervolgens gaat de leider der NSB in op hetgeen de heer De Geer schreef over het „Hoor en Wederhoor", waarbij hij herinnert aan het proces te Riom, over de schuldvraag, van het verliezen van de oorlog: Dit is hier niet noodig, omdat ie der weet, dat wij de oorlog verloren hebben, omdat de militaire verdediging een paskwil was. Veel interessanter, veel hoogere vragen doen* zich hier voor Namelijk deze: Wie hebben sinds 1933 samengezworen legen Duitschland, wie hebben de boy cot tegen Duitschland georganiseerd, wie hebben d^g en nacht het nationaal-socia- lisme bezwadderd, wie hebben het volk opgehitst, wie hebben het volk uitgeplun derd, wie hebben Nederland gemaakt tot een voorpost van Engeland op het vaste land, wie hebben de eer en de goede naam van duizenden fatsoenlijke plichts getrouwe Nederlanders door de modder gehaald, wie hebben de moorden van de Mei-dagen op hun geweten, wie hebben de nationaal-socialisten in Indië in con centratiekampen gesmeten, hun vrouwen in armoede gedompeld en hun kinderen in weeshuizen gestopt, enz., enz. Op al deze vragen zult gij u hebben te verant woorden, ex-minister-president. Daar helpen tract aatjes niet tegen, daar helpen geen bijbelteksten tegen. De eerste Nederlandsche regeering, die op treedt, heeft naar mijn* meening de plicht, om voor de hoogste rechtbank te aagen do verantwoordelijken voor de on- FRANKRIJKS NIEUWE KOERS. Frankrijk helaas viel na Lavals heen gaan ten prooi aan de demagogen, die 't land tot een willoos werktuig der Britsch Amerikaansche imperialistische politiek en tot een weerloos slachtoffer van de bolsjewistische expansie maakten Wie ééni'g Europeesch verantwoordelijkheids besef bezit, doch ook: wie hoopt op het behoud van Frankrijk als waardevol on derdeel van een sterk en vrij Europa, kan Lavals terugkeer slechts toejuichen. Moge de" jongste regeeringswijziging in Frankrijk het einde beteekenen, en het begin eener politiek, welke zich de be hartiging van het Frans^he én het Eu- ropeesche belang ten doel stelt! ZORGEN IN PORT DARWIN. Voor Je oorlog was Port Darwin, aan de noordkust van Australië, een der best gelegen en veiligste ter wereld. Maar sinds de oorlog is uitgebroken, is 't daar met de rust gedaan. Reeds heeft Port Darwin eenige zware aanvallen moeten doorstaan en iedere dag kan het nieuw bezoek van Japansche bommenwerpers verwachten. Enorme sommen heeft Engeland des tijds aan de uitrusting van deze haven besteed. Ze werd met tallooze kazemat ten omringd en rijkelijk van luchtafweer voorzien. Maar dat alles kan de Japan ners niet weerhouden, ook Port Darwin van tijd tot tijd en de laatste weken in toenemende mate met bommen te bestoken. Bij een der eerste bezoeken reeds werd een ondergrondsch vliegveld van drie verdiepingen onbruikbaar ge maakt. Een Japansche bommenwerper die door de luchtafweer was getroffen, kwam met zijn bommenlast op de voor naamste lift terecht. De aangerichte schade was zoo groot, dat men zich in Australië afvroeg, of de Japansche bom men soms met een bijzondere soort springstof waren gevuld. Een groot deel van de bevolking verliet de stad en voorloopig ziet het er niet naar uit, dat de rust er zal terugkeeren. S.R. ZELFS DE APEN Sedert het Japansche leger door de be zetting van de bekende Birmaspoorweg Tsjang Kai Sjek onherroepelijk van zijn Engelsche bondgenooteiv afgesneden heeft, wijdt de Britsche pers met welge vallen uit over een utopische nieuwe Birmaspoorweg. De stroom Irrawadi bood een eerste mogelijkheid, die echter ras te niet ge daan werd door de bliksemsnelle Japan sche opmarsch. Een tweede spoorweg verbindt Indië rechtstreeks met Tsjoenking, maar technische moeilijkhe den maken deze zoo goed als onbruik baar. Bleef nog de oude weg over, die de vroegere karavanen gebruikten, maar deze wordt doorsneden door het Tibetgebergte. Om de groeiende onrust van het Brit sche volk te temperen, schildert Reuter in enthousiaste bewoordingen de wor ding van de in aanleg zijnde spoor weg, waarlangs weldra dè kanonnen, de tanks, en de munitie uit Br.-Indië naar Tsjoenking zouden optrekken. In werke lijkheid zouden 200,000 koelies een ge-j heel jaar lang aan deze spoorweg moe ten werken om hem te voltooien! Reuter vertelt van een waar gevecht tusschen de baanwerkers en de apen, die woedend over de schending van hun rijk, bij duizenden de arbeiders zouden heb ben aangevallen. Ze bewerken de werk lieden met duizenden kilo's steenen en 's nachts maakten ze van de duisternis gebruik om al het proviand te stelen Op een zeker punt hadden de arbeiders zelfs een ware belegering te doorstaan; zij konden hun aanvallers slechts door mid del van dynamiet uit de rotskloven en het kreupelhout verdrijven. S.R. dergang van het oude Nederlandsche imperium Zij moeten daar inderdaad vinden, wat de heer De Geer wenscht. „Hoor en Wederhoor". Na de inhoud van de brochure in een vijftal punten te hebben samengevat, gaat de schrijver hierop nader in, hierbij o m. wijzend op "alles wat door de Fueh rer is gedaan om voortzetting en uit breiding van de oorlog te voorkomen. Aan het slot van zijn beloog merkt ir. Mussert dan nog het volgende op; „De heer De Geer is minister-president ge worden door de vorming van een ïoomsch-roode regeering, waartegen zelfs dr. Colijn had opgezien. Dit was 'n copie van het Fransche z.g. „Volksfront" waarvan de bedrijvers nu voor het ge recht te Riom staan. Deze roomsch-roode coalitie was de strijdorganisatie tegen 't nationaal-socialisme in het algemeen, de NSB in hét bijzonder. Het was onder minister-president De Geer, dat Van Kleffens zijn noodlottige politiek kon voeren, waarover onlangs onthullingen de wereld hebben ver baasd. Hët was onder minister-president De Geer, dat een aantal van onze kamera den voor de oorlogsdagen werden gear resteerd. De radiorede van De Geer daar over was bedoeld om ons volk duidelijk te maken, dat het hier ging om landver raders. N Ook in de textielindustrie in Duitsch land hebben vele Nederlandsche arbeid sters werk gevonden. (V.P.B.-Polygoon-Thijssen-s.) Illlll BINNENLAND Illlll De eerste rabarber deed a.d. Langedij- ker Centrale 31 ct. per kg. Surrogaten voor eet- en drinkwaren mogen alleen na bekomen vergunning v.d. meelcentrale worden gefabriceerd. Er wordt aan herinnerd, dat pakketten voor het Vrijw. Legioen Nederland 1 Mei in het bezit van het Hoofdkwartier te Den Haag moeten zijn. Kapitein b.d. J. Daems, nu leider van de distributiedienst te- Emmen, werd benoemd tot burgemeester van Roosen daal Restaurants moeten voortaan Maan dags en Donderdags een eenvoudige scho tel beschikbaar stellen; „Wat de pot schaft". 4 Een groentenhandelaar te Den Haag belegde f 7000 in 100 fietsen, maar daar de man voor een inkomen van f 1600 p.j. aangeslagen was, is de heele boel in be slag genomen. Fietsen met een staartje! Zekere Jongemans, die als weVkman bij de luchtbescherming te Alkmaar zeep poeder, schoensmeer en citroenzuur stal •uit een door bommen verwoest huis, kreeg vijf mnd. gevangenis. Puinschui- mers dienen terecht zwaar te worden ge straft Een damesrijwiel, Vrijdagavond te Alkmaar gestolen, werd Zaterdagavond opgespoord nadat de gedupeerde een man met haar karretje had zien loopen. (Je moet maar boffen). De fiets was toen al in de vijfde hand overgegaan en ten slotte voor f 100 verkocht (Alkm. Crt.) Een landbouwersvrouw en drie meis jes alleen waren thuis, toen drie man Zondagavond een overval deden in een woning bij Zundert. De vrouw werd be wusteloos geslagen Achter de schoor steenmantel, achter een ijzeren schuif, stond een boerejongensflesch met f5200. Deze werd meegenomen door de mannen die naar België uitweken. ONZE VISSCHERIJ NA DE ORLOG. Deskundigen zijn van oordeel, dat onze visschenj gedurende de eerste jaren na de oorlog een zeer goede kans maakt. In de eersie plaats zullen de visschersvloten van de omringende landen grooter ver hezen hebben geleden dan de onze. Ver der heeft de vischstand in de Noordzee zich dermate hersteld, dat men spreekt van een boordevolle zee met visch. Te Scheveningen is de visch zelfs de haven binnen gedrongen. Er wordt nu reeds gewerkt aan de uitbouw van onze vis- schersvloot en men rekent erop, dat de visscherij na de oorlog een belangrijke taak krijgt te vervullen. Het was onder minister-president De Geer, dat alle nationaal-socialisten dag in dag uit, voor verraders werden uitge maakt en de maatregelen werden geno men, waardoor van 1014 Mei duizen den fatsoenlijke menschen, mannen en vrouwen, op beestachtige wijze werden behandeld. Het was onder minister-president De Geer, dat in Indië hetzelfde gebeurde en de stemming werd gekweekt, die tot de ramp in Indië geleid heeft. Het was de toenmalige minister van Financiën De Geer, die in 1923 nog voor dat de vlootwet in de Kamer in behande ling kwam, zijn ontslag nam, omdat hij de verhoogde uitgaven niet verantwoord achtte. Daarom heeft hij mede belet, dat de Indische vloot sterker werd. Dit heeft hem in het geheel niet b^let, om mede te cloen aan de ophitsing tegen Japan, om tenslotte duizenden van onze mannen op kleine en verouderde schepen de dood in te jagen. En zoo zouden wij kunnen doorgaan. Maar het heeft nu nog geen zin. Een gerechtzaal met hoor en weder hoor is de eenige plaats, die geschikt is voor de oud-minister-president jhr. De Geer. Daar zal het verleden worden af gesloten. Met het nu of de toekomst heeft de heer De Geer. niets uit te staan. Dit is de zaak van Jong-Nederland." f

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1