De Mei-rede van Ir. A. A. Mussert Oproep Bekendmaking. DOODSTRAF GEËISCHT. BUITENLAND. Wat doet de Ned. Volksdienst SOCIALISM HET NIEUWE SOCIALISME IS HET DER GERMAANSCHE SAMENWERKING. Werkers van Nederland 51c JAARGANG. No. 5649. WOENSDAG 6 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT Wie niet hooren wil Hel Duitsche Obergericht we maak ten er reeds melding van heeft de doodstraf gevorderd tegen acht personen in hel geruchtmakende proces wegens de op groote schaal bedreven bonnenKandel na een brutale inbraak en diefstal in een Amsterdamsch distributiekantoon De doodstraf! Het is meer dan 70 jaar geleden, dat in Nederland voor een misdrijf van niet- militaire aard de doodstraf werd gevor derd. Wij, Nederlanders, zijn in het alge meen niet licht geneigd, een misdrijf, hoe zwaar het ook moge zijn, met het leven te doen boeten, en zeker zal de eisch te lgen deze acht verdachten aan velen ont stellend zwaar voorkomen. Het is een goede gewoonte, om niet vooruit te loo- pen op vonnissen, die nog niét zijn ge veld. Doch geheel afgezien van de uit spraak die binnen weinige dagen zal val len, moet worden geconstateerd, dat de ze eisch op zichzelf reeds groote betee- kenis heeft. Het is de eerste maal, dat de bezettingsautoriteiten, in de persoon van de Staatsanwalt, op niet mis te verstane wijze doen weten, dat het uit moet zijn met de aanslagen op de levensbelangen van geheel ons volk en dat ieder, die zich daaraan niet wenscht te storen, zijn leven daarbij in de waagschaal stelt. Het stadium van waarschuwing en be dreiging met straf is voorbij en het oude Nederlandsche spreekwoord doet opgeld: Wie niet hooren wil, moet voelen. Mogen velen, wie de ernst van de toe stand tot op het oogenblik nog niet dui delijk voor oogen stond, reeds door deze eisch zich genoopt voelen om te hooren. TEGEN DE ZWARTE HANDEL. Met kracht en klem moet tegen de zwarte handel worden opgetreden. Hier volgt in korte trekken de inhoud van een reeks artikelen, welke Volk en Vader land daaraan wijdde; 1. Harde dwangarbeidworde voor de sluikhandelaars ingevoerd, gepaard gaan ae in ernstige gevallen met deportatie naar Oost-Europa en lichaamsstraffen. 2. De doodstraf, welke voor bijzoncfer zware overtredingen kan worden uitge sproken, worde ook inderdaad toegepast 3 Onder de onbetrouwbare -ambtena ren worde een geduchte opruiming ge houden en de besfe leden der W.A. wor den in de strijd tegen dè zwarte handel actief ingeschakeld. 4. Het instituut „Inspecteurs voor de Huishouding" worde ingesteld, welke in specteurs het recht bezitten in iedere particuliere woning de abnormale voor raden in beslag te nemen. 5. Aan particulieren, zoowel als aan de met de opsporing belaste ambtenaren worde een aanbrengpremie toegekend. 6. Het vervoer en het in ontvangstne- men van distributiegoederen zonder gë- leidebiljet worde verboden en aan het geknoei met toewijzingen door winke liers krachtdadig een einde gemaakt. De kleine knoeier worde in het openbaaraan de kaak gesteld (de schandpaal op te stellen op markten e.a. verkeerscentra) Alleen dan, wanneer de overheid op I korte termijn met de grootste gestreng heid in grijpt, kan het kwaad, nog wor den gekeerd of in zijn doorwerken aan zienlijk worden verminderd. Men zal het de sluikhandelaars duidelijk moeten [maken, dat het misdrijf van de Zwarte l Handel „een onvoordeelige zaak" is. BIJ DE VRIJE BOER. De leidersgedachte begint niet bovenaan, maar die begint bij de vrije boer, die staaf op zijn eigen grond en die zijn grond bebouwt tot heil van eigen volk en die zich met zijn grond verbonden weet aan zijn geslacht. Roskam. VOCJR DE BEWAPENING. Rijksorganisatieleider Dr. Ley verze kerde de Fuehrer in een telegram op de dag van de arbeid, dat de productiestrijd van de Duitsche bedrijven geheel in dienst van de bewapening staat en dat er voor gezorgd wordt, dat de Duitsche sol daat steeds de beste wapens in rijkelijke hoeveelheid ontvangt. BIRMA'S LOT BEZEGELD. Ook in Britsche kringen ziet men het verlies van heel Birma nu voor de deur staan. Ook Mandelay met de omringen de steunpunten zijn de Japanners nu in handen gevallen. De verbinding van Britsch-Indië met het China van Tsjang- kai-Sjek is nu totaal verbroken. Onder wijl staat het nog niet bezette deel van Birma aan de heftigste aanvallen bloot, waarvan o a. Akiab, aan de westkust, de gevolgen heeft ondervonden. CHURCHILL IS VERANTWOORDELIJK. Lord Strabolgi, lid van het Hooger- huis, publiceerde een boek, waarin hij o.a. schrijft: Toen de Japanners drie we ken op Malakka oprukten, zonder dat ze tot staan konden worden gebracht, ver klaarde Mr Churchill nog, dat hij rots vast vertrouwde, dat Singapore behou den kon blijven. Het is eenvoudig ver bluffend, hoe mateloos slecht deze man was ingelrcht Churchill is verantwoor delijk voor de heele strategie in deze oor log. Ons verdedigingsplan op Malakka was eenvoudig kinderlijk. Wie het Brit sche Kabinet in dezen van advies heeft gediend, is ongeschikt voor zijn post. Arbeiders, en kantoorbedienden, schenkt hier aandacht aan! Nederlander! Zorg voor vrouw en kind is voor de Nederlandsche man iets vanzelfsprekends. Voor je gezin kai/je het best zorgen, als je werkt. In Duitschland kan je te allen tijde door te werken goed ver dienen en daardoor in het onder houd van je gezin voorzien. Je kunt je. aanmelden bij alle Arbeidsbureaux. DE VERKOOPPRIJZEN VAN HUIZEN EN BOUWTERREINEN. Voor de overdracht thans toe stemming van het Prijzenbureau vereischt. In het Verordeningenblad van 4 Mei 1942 is een besluit afgekondigd, waarbij de maximale verkoopprijs van bouwter rein en huizerf wordt geregeld. Bij de berekening van deze prijzen wordt voor ongebouwde goederen de prijs van 9 Mei 1940 en voor huizen de gekapitaliseerde netto-opbrengst als ba sis genomen Bij deze kapitalisatie geldt een rente van 4 pet. Daar dit percentage lager ligt dan op 9 Mei 1940 gebruikelijk was, is tevens bereikt, dat de maximum prijzen worden aangepast aan de sinds dien ingetreden waardestijging voor hui zen, zoodat aan de normale handel wei nig belemmering in de weg wordt ge legd. Voor de overdracht zal voortaan de toestemming van het locale Prijzenbu reau voor Onroerende Zaken vereischt zijn, dat voor de aanvraag formulieren zal verstrekken. Men is verplicht de aan vraag via een notaris bij het Prijzen bureau in te dienen. In gevallen, waarin een hypotheek hooger is, dan de gekapi taliseerde opbrengst, kan het Prijzenbu reau de verkooprijs gelijk stellen aan de op dit goed drukkende schuld, eventueel vermeerderd met de achterstallige rente en kosten. Uitzending van moeders^ en kinderen. De Nederlandsche Volksdienst zal in de komende maanden door daden bewij zen, dat voor de gezondheid van moeder en kind op krachtige wijze wordt gestre den. Zoowel de uitzending van kinderen als ook van moeders zijn of komen aan de orde. Strenge medische keuring, ad viezen voor welke streek een kind in aanmerking komt, zorgvuldige voorbe reiding en een uitstekende verzorging op de plaats van toestemming zijn er borg voor, dat ook inderdaad de gezondheid wordt bevorderd en dat daarmede de kracht van ons volk is gediend. Met deze uitzendingen in binnen- en buitenland wordt 'n gemeenschapswerk verricht, waarvan de waarde binnen niet al te lange tijd door alle onbevooroor deelde volksgenopten zal worden efkend. Daarvan zijn we vast overtuigd Men blijve daarom geen buitenstaander, doch sluite zich aan als lid van deze volks dienst. DE BESLISSING NADERT. Binnen enkele weken, dagen of uren. Dan zal het sein voor de aanval gegeven worden. De komende maanden zullen be slissen over de-toekomst der Europeesche volkeren. Deze toekomst is door de Fueh rer in handen gesteld van de strijders aan het Oostfront. In het Oosten. "Daar zal de beslissing vallen. Ook over de toekomst van ons land en volk. Daarom staan in het Oos ten ook Nederlandsche 'mannen gereed om het bolsjewisme te vernietigen. Ne derlandsche mannen vervifllen een plicht die ook de uwe is, landgenoot. De beslissing nadert. Zorgt er voor, dat u, als deze gevallen is, uw aandeel in de strijd geleverd zult hebben. Meldt u vandaag aan bij het vrijwilli gerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22. te 's-Gravenhage. Het aardsche leven draagt vaak slechts één goede - vrucht: een vroom gemoed ën sociale daden. (Marcus Aurelius). Overeenkomsten, die kennelijk geslo ten zijn om de werking van dit besluit te niet te doen, maken de overdracht nietig. Deze bepaling heeft tot strekking onge oorloofde handelingen, zooals het beta len van geld „onder de tafel door", het oprichten van een speciale N.V., waar van de aandeelen worden verkocht, het verkoopen van vruchtgebruik e.d., in ge strenge vorm tegen te gaan. In prijspolitiek opzicht mag men dit besluit als een sluilstuk beschouwen van het tot dusver gevoerde beleid op het gebied der onroerende goederen. Er wordt thans een einde gemaakt aan prij zen, die' vaak geen redelijk rendement voor de koopers meer inhielden. Het besluit regelt ook de prijzen, te betalen op openbare verkoopingen, als mede de schadeloosstellingen bij onteige ning en vordering. In het eerste geval stelt het Prijzenbureau tevoren de maxi maal te betalen prijs vast. In het tweede geval geschiedt dit door de Secretans- Generaal van het Dep. van Binnenl. Za ken. Ingeval op veilingen meerdere ge gadigden het maximum of meer bieden, zal volgens een in het Uitvoeringsbesluit opgenomen regeling worden gegund; aan bijzondere belanghebbenden kan voor rang worden verleend. Een vlotte en soepele afdoening van de verzoekschriften door de Prijzenbureaux is zooveel mogelijk gewaarborgd. De be slissingen der Prijzenbureaux zullen bin nen 2 weken worden gegeven, zoodat de handel zoo weinig mogelijk hinder zal ondervinden. Ons volk heeft de mogelijkheid om cultureele zelfstandigheid, meer dan 100 -deze voorwaarde te vervullen. In het millioen Germaansche menschen hun Nieuwe Europa zal ons volk ingescha- ontzaglijk arbeidsvermogen in een groot- De opstanding van Nederland en de chepping van een socialistische levens- orm voor onze volksgemeenschap is t ationale probleem, waarvoor wij heden taan, waarvoor wij de aandacht vragen an ons geheele volk en aan welks op- Dssing het een groote uitverkiezing is, 0' mogen meewerken. In de veranderde en nog steeds ver- nderende wereld zal ook ons volk zijn ïeuwe plaats moeten innemen. Het zal e oogen mo.eten openen voor de reali teit, dat wij, met negen millioen men- chen wonend op een klein grondgebied, fgesneden voor lange tijd of voor goed an onze overzeesche gebiedsdeelen, voor et handhaven van onze cultuur en onze vensgewoonten een heroische opgave ebben te vervullen. Het socialisme van e nieuwe tijd zal ons volk slechts deel- chtig worden door een krachtsinspan- ing als maar zelden in onze geschiedenis bereikt. Wanneer een volk een socialistische olksgemeenschap wil vormen, dan moet et een vrij volk zijn, een volk met een ewaarborgde levensruimte, dan moet t ?ker zijn van grondstoffen en afzetge- ieden en moet zjjn bevolkingsprobleem ijn opgelost. Zonder de vervulling dezer Ioorwaarden blijft het socialisme een rome wensch, een utopie keld kunnen worden in de Germaansche samenwerking, welke de kern van het nieuwe Europa zal zijn. Na zijn laatste bezoek aan Adolf Hitlér heeft Mussert deze grootsche boodschap aan ons volk bekend gemaakt. De historische verkla ring van Mussert beteekent, dat ons volk in sta^ zal worden gesteld als vry volk met volken van gelijk bloed en ras te bouwen aan zijn eigen socialistische toe komst. Germaansche samenwerking beteekent dat Nederland niet langer, gelijk Frede- rik de Groote het uitdrukte, een sloep zal zijn achter het Engelsche fregat, een slaafsch onderdeel van het vastgeloopen mechanisme der liberale wereldecono mie, maar dat Nederland met gelijke volksche rechten het totaal van zijn ar beid, zijn energie, zijn vernuft, zijn hoo- ge geestelijke en materieele óntwik- keling zal kunnen aanwenden, om tezamen met de andere Germaansche sche volken onder Duitschlands leiding, voor eigen volk, gelijk de andere Ger maansche volken, het socialisme tot wer kelijkheid zal maken. Germaansche samenwerking beteekent dat, met behoud van eigen volksche en sche levensruimte voor gezamenlijke welyaart zullen inzetten. Deze levens ruimte zal voor eeuwen en eeuwen ge waarborgd zijn en bevrijd van 't spook beeld van een wereldoorlog voor iedere generatie. Germaansche samenwerking beteekent voor Nederland met zijn ligging aan de drukst bevaren zee ter wereld, met zijn prachtige havens en haveninrichtingen, met zijn groote technische ontwikkeling, met zijn specialisaties op agrarisch ge bied, een rijke, een onvervangbare en 'n trotsche taak. Germaansche samenwerking beteekent voor millioenen Nederlandsche boeren en arbeiders een bevrijding uit de jarenlan ge dfemocratische onoplosbaarheid van ons nationaal probleem, beteekent In waarheid onze nationale opstanding en de verwerving van een socialistische le vensvorm in eigen vrijheid en eer teza men met de volken van gelijk bloed en van gelijke levenswil. Wanneer ons volk dat begrijpt, dan is het socialisme van de nieuwe tijd het so cialisme van ons volk, zijn social^, zijn zedelijke traditie waardig. Aan de rede, welke Ir. A. A. Mussert, de leider der NSB op 1 Mei over beide zenders heeft uitgesproken,' is het vol gende ontleend: Ik wil spreken voor de Nederlandsche arbeiders en wel voor alle werkende menschen, van hoog tot laag, wie de lief de tot het Werk is ingeschapen; tot hen, die geen slaaf van de arbeid willen zijn; tot hen, die beseffen, dat zij de dragers zijn van een kostbaar goed: arbeids kracht. Zij zijn het tevens, die niet kun- verkroppen, dat een arbeider wordt ver nederd, als hij wordt uitgebuit; als hij van zijn' arbeid wordt beroofd; als ande ren, ten koste van hemzelf, parasiteeren op zijn arbeid. Tot hen .richt ik mij als tot de dragende kern der natie. Of die werkers nationaal-socialisten zijn of niet: allen hebben wij hetzelfde doel voor oogen" Wij willen het Neder landsche volk groot en sterk maken; wij willen het uit de put halen, waarin het is gestort door onverantwoordelijk en kort zichtig beleid van hen, die eens het ver trouwen van het volk* mochten genieten. Wij beschikken daartoe op dit oogenblik alleen over onze bodem en over onze arbeidskracht. Wij zijn bezig straatarm te worden, 'maar wij vóllen een welva rend volk worden. Doch dit is alleen mo gelijk als alle beschikbare krachten op dit doel gericht worden. Het' is onze socialistische taak in ons volk als kern een groote werkgemeen schap van alle Nederlandsche arbeiders te bouwen, van hoog tot laag. Nieuwe •welyaart zullen wij door die arbeid moe ten scheppen. De wagen'van het Neder landsche volk is vastgeloopen in de mod der; de verantwoordelijken zijn er van door. Wij moeten de 'wagen er nu weer uithalen, maar het is logisch, dat we niet zoo dwaas zullen zijn, om ieder te laten trekken aan de kant, die hij wil. Wij zullen allen aan dezelfde kant gaan trekken en wel aan de voorkant. De te- gentrekkers moeten, zoo noodig letter lijk, op de vingers worden getikt. Voor honderdduizenden is het leven nu uiterst moeilijk, maar men spreekt bewust on waarheid, wanneer men dit op rekening van de nieuwe orde schuift. Een kind weet, dat Europa en dus ook ons land in een oorlog op leven en. dood is ge wikkeld: tegen de Sovjet-kolos in het oosten en tegen de kapitalistische kolos in het westen. Deze worsteling eischt ontzaglijke of fers aan goed en bloed. Maar ik heb het onwrikbaar geloof, dat Europa zal win nen tegen de dreigende slavernij, die het tweespan van joodschen bloede, commu nisme en kapitalisme, over ons wil bren gen. Uit'de worsteling van deze tijd ont staat een nieuw Europa van socialistische volkeren, waarin de werkers als vol waardige volksgenooten, ja als kern dei- natie zullen worden gerespecteerd en dientengevolge hun rechtvaardig aandeel zullen krijgen in de welvaart van ons volk. Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, die niet ge- looven kunnen aan een toekomst, waarin weer plaats zal zijn voor een gulle, har telijke lach, waarin weer mogelijk zal zijn de aanschaffing van behoorlijke le vensmiddelen, kleeding en huisraad, waarin blijmoedigheid zal zijn, waarin de mensoh zijn schepper zal danken voor de rijkdom van het leven en zijn goed heid. Dit geloof heb ik wel. Ook op dit ge bied probeer ik een goed voorwerker te zijn voor mijn arbeidskameraden. Het geloof en vertrouwen komen, dat ten slotte alles zal recht komen als \Vij in harmonie met elkander onze plicht wil len doen. Uit haat en nijd is nooit iets goeds tot stand gekomen, uit de wil tot samenwerking, tot elkander begrijpen, Daar steeds meer bakkers overgaan tot het bakken van volkorenbrood hebben de molenaars het druk gekregen met het malen van het hiervoor benoodigde meel. Een kijkje in een der molens van „De Bangert" nabij Hoorn. Het gemalen graan loopt in de meelzak. (V.P.B -Polygoon-Kuiper-s.) zal nieuw leven ontspruiten. Namens al onze volksgenooten, die in mij vertrou wen stellen, dank ik u, arbeiders van Nederland voor al hetgeen gij in uw ar beid van het afgeloopen arbeidsjaar voor bet Nederlandsche volk gedaan hebt. Voor mijzelve vraag ik van u, dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan„het einde van mijn leven door u er kend zal kunnen worden als de eerste arbeider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlaag te verdienen. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern; de ar beiders. De plichtsgetrouwe onbekende soldaten van de arbeid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt door de kracht van het genie, zoo zeker wordt de sterkte van een volk bepaald door de kracht van de arbeid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en vaderland. Hou Zee. De 1ste Mei 1942 is een verordening uitgevaardigd, waarbij is opgericht het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, de nationale arbeid in alle op zichten te beschermen en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg, dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economisch leven der natie kan innemen, in die geestelijke en lichamelij ke toestand, die hem tot de grootst moge lijke prestatie in staat stelt e"die daar mede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeenschap waarborgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is de werkende mensch tot steun in moeilijke levensomstandigheden; het zorgt voor een billijke loonregeling; voor bevredi gende arbeidsvoorwaarden; voor de li chamelijke en geestelijke ontspanning en ontwikkeling van de werker; voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde; voor harmonie tusschen de werkers on derling; voor handhaving van de sociale vrede. Generaal pardon. Van hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereeniging waren en vóór 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetreden, zal de vroegere contributie bij de toekenning van rech ten op ondersteuning, uitkeering, ouder domspensioen, overlijdensgeld, nood hulpbijstand enz. in aanmerking geno men worden. Om van de werkloozenkas te kunnen profiteeren zal men echter eerst de reglementaire wachttijd moeten doormaken Het Nederlandsche Arbeidsfront roept alle werkers van Nederland op, .zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en werkgevers, kleine zelfstandigen, middenstanders en hand werkslieden, jong en oud, man of vrouw, ieder die arbeidt, met hoofd of hand, be hoort in het Nederlandsche Arbeidsfront. 's-Gravenhage, 4 Mei. Het bureau van de bevelhebber der weermacht in Neder land maakt bekend: Voor een Duitsche krijgsraad in Ne derland zijn verscheidene processen ge voerd tegen de leidcrsgroep eener ge heime organisatie, die zich in haar werk zaamheid en haar oogmerken en doel einden richtte tegen de Duitsche bezet tingsmacht en die bovendien gepoogd heeft verbinding te krijgen met de oor logstegenstanders van Duitschland. Daar bij zijn thans reeds 79 Nederlanders aan begunstiging van de vijand, spionnage, verboden bezit van wapens en ontplof bare stoffen en voor een deel ook aan 't verbreken van het eerewoord als officier schuldig bevonden en op grond daarvan ter dood veroordeeld. 72 van deze doodvonnissen zijn met de kogel ten uitvoer gelegd, slechts in 7 ge vallen is de doodstraf door het verleenen van gratie gewijzigd in levenslange tuchthuisstraf. DE ZON. Wo 6 Mei op 6,02; onder 21,12 v Do. 7"lVIei op 6,01; onder 21,13 Vr. 8 Mei op 5,59; onder 21,15 Verduisteren: van zonsondergang fot •<>i)«opeong Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot /onsopgang. DE MAAN. Wo 6 Mei op 2,09; onder 11,23 Do. 7 Mei op 2,51; onder 12,34 Vr. 8 Mei op 3,27; onder 13,45 Laatste Kwartier: 7 Mei 14,13 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 6 Mei 1,58 en 14,26 Do. 7 Mei 2,55 en 15,27 Vr. 8 Mei 4,01 en 16,38 Springtij 15 en 29 Mei.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1