BEKENDMAKING. Texelsch dialect. De 1e Texelsche lammerenmarkt. De Nederlandsche Vrijwilligers aan het Oostfront. 2 Texelsche Berichten Inventarisatie land- en tuinbouwbedrijven. WAARSCHUWING. 54c JAARGANG. No. 5653. WOENSDAG 20 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT Hel bureau van de bevelhebber der weermacht in Nederland maakt bekend: De 15de Mei zijn ruim 2000 vroegere Nederlandsche beroepsofficieren en ad- spirantofficieren weer in Duitsche krijgs gevangenschap gebracht. Aan de betrok kenen is daarbij de volgende motiveering bekend gemaakt: „De Fuehrer van het Duitsche Rijk heeft in aansluiting aan de capitulatie tandde Nederlandsche weermacht in Mei 1940 bevolen, dat zij, die tot deze weermacht behöoren, niet meer als krijgsgevangenen behandeld zouden wor den, doch vrijgelaten. Dit geschiedde in de veronderstelling, dat zij zich het daarin liggende vertrouwen waardig zou den toonen. Misbruik makende^van het loyale karakter van deze maatregel heb- beh leden van de voormalige Nederland sche weermacht de laatste tijd in be langrijke mate deel genomen aan aller lei vijandige handelingen tegen Duitsch- land. Onder hen bevond zich een aanmer feelijk aantal vroegere officieren en ad- spirant-officieren. Deze hebben daarme de tegelijk, voor zoover zij destijds op eerewoord werden vrijgelaten, hun eere- woord gebroken. Het oppercommando van de Duitsche Weermacht ziet zich daardoor gedwon gen de vrijlating der vroegere Neder landsche beroepsofficieren en adspirant- officieren ongedaan te maken en hen weer in verzekerde bewaring te stellen. Deze maatregel treedt onmiddellijk in werking. Daardoor worden zij weer i,n volle omvang onder de voor krijgsgevan genen geldende bevelen en voorschriften gesteld en in het bijzonder onder de voor krijgsgevangenen gebruikelijke beper kingen der persoonlijke vrijheid". Deze redenen voor de getroffen maat- ïegelen worden bij dezen ter algemeene kennis van 't Nederl. volk gebracht. Bavendien gebruikt de bevelhebber der weermacht in Nederland deze nood zakelijk geworden maatregel als aanlei ding om er opnieuw en met nadruk op te wijzen dat elke poging tot verzet te- ge de bezettende macht meedoogenloos onderdrukt, wordt. Indien in de toekomst mocht blijken, dat leden van de voor malige Nederlandsche weermacht deel hebben aan vijandelijke handelingen te gen Duitschland, dan zou de thans ge troffen maatregel uitgebreid moeten worden tot de vroegere reserve-officie ren en beroepsonderofficieren van de voormalige Nederlandsche weermacht. Aanvulling van onze eerste lijst van namen, aan de dierenwereld ontleend (zie vorig nr, voorpagina): bceë, bijen; bonzeling, platluis; feers, 2-jarige koe (vroeger een 3-jari- ge); vgl. het Nederl. „vaars", koe van 9 mnd. tot 2#jaar, die nog niet of voor de eerste maal gekalfd heeft; fransmó»(nc)lje, Fransche lijster, ko perwiek; ketellapper, soort lijster, borst gespik keld, kleiner dan de Fransche lijster (hoe is de Nederl. naam?) keu, vrouwelijk koekalf, bul, stier,-is algemeen gangbaar Nederlandsch; vgl. 't Nederl. „kui," koekalf (al of niet vrouwe lijk); kransfeugel, beflijster; miereból, mierenhoop; miggen, muggen (zie: grut); mok, schaap van vijf jaar of ouder, hoewel die toevoeging eigenlijk overbo dig is, elders is „mok" de naam voor e^n zeemeeuw of duif; pikke, biggen; vgl. Eng. „pig", varken; pottertje, schraal koetje, dat voor ei gen consumptie wordt vetgemest; puus, poes; ook „kót"; m slet, musch (ook „mos"); smaas, gevild dood lam; spekmaaiers, libel, juffertje, netvleu- gelig insect; tjakker, zwarte of grauwe lijster; een „tjakker" met een gele snavel wordt „flu(i)ter" genoemd; Wie helpt ons mee deze lijst aan te vullen en te verbeteren? Zendt U s.v.p. een briefje of briefkaartje aan Redactie - Texelsche Courant. Gemiddelde prijs 27 gulden; vlotte handel; ooien een riks duurder. De lammeren hebben Maandag een beste prijs gedaan, namelijk gemiddeld f 27.De hoogste prijs werd gemaakt door de heer A. Eelman Dz., Harkebuurt, die een hok van 15 .exemplaren (ram men 'en ooien) vopr f31,25 van de hand deed. Ook de heer N. Eelman, Nieuw Leven, De Veen, deed een goede markt,' n.l. f30.—. Overigens liepen de prijzen nogal uit een en wel van de f 24 tot de f 29,25 Er was een' behoorlijk aantal kooplie den, de handel was vlot. De merkers waren wel een half uur eerder in touw dan anders! Wat de kwaliteit van de lam meren betreft, kan niet worden ver heeld, dat we ze wel eens beter hebben gezien. Doch wie verwondert zulks na een winter, waarin de moederdieren het bar slecht hebben gehad en een voor jaar, dat maar zonder water bleef? Zon dagnacht is er aardig wat r^gen gevallen en we zullen maar hopen, dat meer buitjes volgen. Tot heil van\ de volgende Maandagen. De Qoien waren minstens een .riks duurder. Die mogen immers als fokma- teriaal worden aangehouden, terwijl de rammen onverbiddelijk na een uitstapje in de overkantsche wei naar de slacht bank worden geleid waarbij de regeering de prijs vaststelt. De laatste 24 jaar zijn er op de eerste markt niet zoo weinig lammeren naar de Groeneplaats geraakt als nu: er wa ren er ditmaal maar 1150.... Dat viel trouwens te verwachten, want we raak ten weer heel wat grasland kwijt; boven dien zijn vele boeren in de herfst laat met de „voorbereidingen" voor familie was 1942 begonnen. Het aantal in 1942 ter wereld gebrachte „lampies" kan nog wel meevallen, doch menigeen zal ze nog wat licht gevonden hebben en ze nog een weekje thu's hebben willen hou den. Nu, een schadepost zal dat niet zijn, want vorig jaar b:v. deden de beste lam meren op de zesde markt wel f 5,50 meer dan op de eerste.J. GEEN WOORDEN, MAAR DADEN. S.S.-Schütze Smits vervolgt zijn brief van het Oostfront: Wij willen met slechts met de mond zeggen, dat wij nationaal-socialisten zijn, wij melden ons als vrijwilligers bij de Waffen-SS, bij de N.S.K.K., bij de ver- bindingsafdeelingen, enz. Wij wilden de oorlog medemaken, wilden er bij zijn, wij wilden niet, dat men later tot ons zou kunnen zeggen: De jeugd van Europa heeft de Duitsche alleen laten strijden. De recrutentijd kwam en daarmede ook bittere teleurstellingen. Wij geloofden reeds iets te zijn en iets ter kunnen, maar ons ontbrak het allernoodzakelijkste: het geheele wezen te kunnen richten op de totale irfzet. Wij hadden medelijden met ons zelf, in plaats van vol vreugde mid den, er in te springen en eerst langzamer hand begrepen wij, dat ook de beste uit vluchten niet konden worden geduld. „Voor dc Duitsche soldaat is niets onmo gelijk", dat werd slechts dan tot waar heid, wanneer men in omstandigheden, waarin alle anderen het zouden opgeven, toch stand hield. Zoo groeit een ander mensch op, hij doet niet alsof hij aanvalt, hij valt aan, in het beslissende momënt trekt hij zich niet terug, maar geeft zon der dralen alles, zijn wil is bevrijd van de duizend bezwaren, hij handelt zonder omwegen, recht op het doel af. Het was een Joodsche gedachte, alles met takt en slimmigheid en langs listi ge omwegen te kunnen bereiken, alsof de wereld met trucs te regeeren is. Wij zagen en beleefden plotseling in verbluffende duidelijkheid, dat een deel van het Duitsche succes op het eenvoudi ge feit berust, dat men zonder hokuspo- kus direct op het doel afgaat en op deze wijze met de kleinste, maar volkomen juiste inzet van krachten dat kan berei ken, wat men tot nu voor onmogelijk ge houden heeft. Leven zonder masker. Weliswaar moet men daarvoor dè.ui terste nauwkeurigheid betrachten kun nen, maar wie eens een appèl, afgeno men door een Duitsche onderofficier heeft meegemaakt, die weet alles af van de nauwkeurigheid, welke ieder stofje op de loop aangrijpt om iemand het Zon dagsverlof in te houden. Daden te vol brengen in het geloof aan dingen, die bo- veft leven en dood staan, leert onszelf U t daden te dwingen; dat is een deel van dat „andere". Het tweede echter is het leven zonder masker Alle pose, alle schijn viel weg en slechts de naakte mensch bleef over, óf een dappere en een goede kameraad, óf een stuk ellende. Hier kon men noch met goochelkunsten, noch met branie de dap pere spelen, terwijl slechts de angst re geerde, geen omkooperij met kleinighe den uit pakjes van thuis of met opge spaarde sigaretten waren in staat een met-aanwezig kameraadschappelijk ge voel te maskeeren. Nog iets leerde ons deze strijd in het oosten: wij hebben ge brek a&n alles, wat 'n beschaafd mensch LAGERE LANDBOUWSCHOOL. Voor de nieuwe cursus hebben zich 17 leerlingen aangemeld. Vrijdag 1.1. is het schriftelijk gedeelte van het eindexa men aangevangen. De openbare eindles', tevens mondeling examen, is bepaald op Donderdag a.s., n.m. om half drie. OVERZICHT LAMMERENMARKTEN Eerste markt in: aanvoer prijzen 1942 1152 24,001-29,25 1941 1564 20,00-28,00 1940 4950 ^6,00- 9,75 1939 2300 6,00- 7,00 1938 4523 8,00-12,00 >937 3122 13,00-18,00 1936 4287 7,50-11,25 1935 4913 3,50- 6,00 1934 4274 7,00-12,50 1933 2220 5,00- 8,50 1932 3985 5,00-10,00 OUDESCHILD EXAMENS. Onze vroegere plnatsgenoote, mej. J. Hemelrijk, slaagde 8 Mei te Bakkum voor het diploma B (krankzinnigenver pleging). - EIERLAND. UITBAGGEREN DIJKKANAAL. Naar we vernemen is het op'23 Febr. door de vergadering van Hoofdingelan den van Polder Eierland genomen besluit inzake het uitbaggeren van het cfïjkka- naal (over .7600 meter) door de heer Com missaris der Provincie Noord-IIolland goedgekeurd. Met de werkzaamheden zal zoo spoedig mogelijk worden begonnen. DE KOOG. STRAND DEELS TOEGANKELIJK. Vrijdag is een deel van het Noordzee strand en wel tusschen strandpaal 18 en 19, voor het publiek opengesteld. Om het strand te kunnen bereiken, mag echter geen gebruik van de Badweg (langs het Badhotel) worden gemaakt; Thans dient men zich via het laantje, gelegen tegen over, huize De Zonnewijzer, aan de Mi nister Ruysweg, naar de zeekant te -be geven. Hoewel de openstelling in alle stilte geschiedde hier en daar werden Vrijdagmorgen borden geplaatst met het opschrift „Naar het zeestrand" was 'l verblijdend nieuws spoedig als. een loo pend vuurtje verspreid en Zondag heb ben dan ook reeds tal van zonnebaders, strand wandelaars en Noordzee-vrienden van de gelegenheid geprofiteerd. Hoera! Een stuk van ons dierbaar strand is weer vrij! Vooral De Koog feli- citeeren we daarmee. J DE ZON. Wo 20 Mei op 5,40; onder 21,34 Do. 21 Mei op 5,38; onder 21,35 Vr. 22 Mei op 5,37; onder 21,36 Verduisteren: van zonsondergang fot «onsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang DE MAAN. Wo 20 Mei op 9,57; Snder 1,32 Do. 21 Mei op 10,56; onder 1,40 Vr. 22 Mei op 11,58; onder 2,06 Eerste Kwartier: 23 Mei 11,11. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo. 20 Mei 1,02 en 13,21 Do. 21 Mei 1,39 en 14,01 Vr. 22 Mei 2,23 en 14,47 Springtij 29 Mei De sociale gedachte moet vóór alles het fundament van de staat zijn. Zonder haar kan een staat op de duur geen stand houden. (Hitier.) noodig heeft, te beginnen met een vlek- kelooze enveloppe tot aan ondergoed zon der luizen toe. Wanneer de keuken- en de fouragewagén een paar dagen weg blijven, dan blijven slechts -twee moge lijkheden, lui zijn en hongerlijden of zich inspannen en zoo lang zoeken, tot dat men de noodzakelijkheden bij elkaar heeft. Anderen voor zich te laten wer ken, gaat op zijn hoogst een of tweemaal. Voor de rest is men op zichzelf aangewe zen; wie niet mee wil doen, kan hoog stens met een voorgewende rheumatieki naar een ziekenhuis verdwijnen, of men jammert over het slechte eten, over wei nig post over koude, winderige wachten, waarbij de ooren en voeten bevriezen, over luizen en vlooien, over de valsch- heid der Russen, of men slaat zich door alles heen, mannelijk en zonder gemek ker. Wat de oorlog leert. Zoo was het waarschijnlijk ook in deze wereldoorlog, ook hij, die lange tijd in de tropische rimboe geleefd heeft, weet dat: van uit de verre verten leert men eerst de kuituur en de beschaving op haar werkelijke waarde taxeeren, din gen, die heel gewoon zijn, zooals een schoon bed of een goed boek, worden tot oogenblikken uit een beter leven. Koft en .goed, men zou de verwende „jeunesse blasée" van democratie een soldatentijd toewenschen, maar niet slechts dat; men weet, dat dat de eenige redding voor hen beteekent. De oorlog is niet de vernieti ger van het leven, zooals onze humanis- tisch-pacifistische opvoeding ons dat altijd voor oogen gehouden heeft, inte gendeel, eerst in het veld wordt ons de waarde van dit leven helder bewust, In verband met de «jaarlijksche alge meene inventarisatie van land- en tuin bouw, welke gehouden zal worden tus schen 26 Mei en 6 Juni a.s., worden alle aangeslotenen bij de Landbouw Crisis Organisatie voor Noord-Holland ver zocht, zich op d^ daarvoor te houden zit dagen te vervoegen, teneinde aan de daar voor door ons aangestelde tellers de ge vraagde bedrijfsgegevens te verstrekken. De zitdagen worden gehouden Voor wijk B: op Dinsdag 26 Mei in de o.l. school te Den Burg, van 10-14 uur en van 16-21 uur en op Maandag 1 Juni in de o.l. school te Den Burg, van 11-14 uur. Voor wijk K: op Woensdag 27 Mei in de o.l. school te De Koog van 16-21-uur. Voor wijk H: op Donderdag 28 Mei in de o.l. school te Den Hoorn van 16-21 uur Voor wijk ös.: Op Vrijdag 29 Mei in de o.l. school te Oudeschild van 16-21 uur Voor wijk O: op Zaterdag 30 Mei in de oude o.l. school te Oosterend van 16- 21 uur. Voor wijk W: op Maandag 1 Juni in de ol. school te De Waal van 16-21 uur. Voor wijk C: op Dinsdag 2 Juni in de o.l. school te De Cocksdorp van 16-21 uur Voor wijk E: op Woensdag 3 Juni in de o.l. school te Midden-Eierland van 16-21 uur. Belanghebbenden worden verzocht voor die datum de juiste gegevens te verza melen en bij opkomst de in hun bezit zijnde teeltvergunningen,* erkennings- kaarten o.a. van de Ned. Sierteelt Cen trale mede te nemen, teneinde een en ander zoo vlug en volledig mogelijk af te wikkelen. UITSLAG STIERENKEURING. Op de Groeneplaats 18 Mei 1.1. Van de eenjarige stieren werden vol gens het Stierenregl. N.-Holl. goedge keurd: van S. Keijser Jbz., Jul.'s Frans; van A. Eelman Dz.,- Egb. v. Spijk; van Joh. v Maldegem, Oosterendêr; van P. Dros Bz., Kee's Athleet no. 3 en Kees; van C. de Wit, Kee's Athleet no. 64; van J. M Bakker, Koba's Egbert en Egb- van Jans; van Wed. J. Zoetelief, Henry Ford; van gebr. B. en C. Dekker, Frans 11; van P Prins, Lodewijk 7; van D. J. Roeper, James A; van Jb Roeper Jnz Hester; van J. C. Hoogenbosch, Kaspar; van wed. J Zoetelief bovendien de 2-j. stier Ko ba's Oscar. Niet alleen ingevolge het Prov. Regle ment, maar ook voor de Fokvereen. wer den goedgekeurd: van wed. D. Huisman, Christ's Frans; van C.H. Roeper Lz., Witte Egbert, van A. S Kikkert, Grietje's Egbert 2; van K. Zuidewind, Cor 5; van wed. J. Beumkes, Bernard; van C Roeper- Mz., Kleine Wiernmer Tonia 5; verder de 2-j. stieren: van C. Koorn Hz., Kee's Athleet; van wed. W. Roeper, Kee's Athleet 59; van J. Reuvers Mz., Frits. Niet goedgekeurd werden: negen stie len; wel opgegeven, maar niet aan de keuring onderworpen: één stier. BRITSCH VLIEGTUIG BOVEN HAARLEM. Vorige week op een avond heeft een Engelsch vliegtuig koers gezet naar Haarlem. Het vliegtuig, zoo schrijft de Haarl. Crt. streek over Haarlem- Noord en beschoot een aantal personen, die zich op straat bevonden, met het ge volg, dat drie hunner zwaar en twee licht gewond werden. Alle getroffenen werden naar 'n ziekenhuis gebracht. Wederom hebben we het dus hier t^r stede ervaren: dat onschuldige burgers het doelwit vormen van de Engelsche eerst daar kan men het nationaal-socia- lisme als levensleer ten volle leeren be grijpen. Bron der kracht. In het vaderland kan men veel schrij ven over ,,de nieuwe orde", ovër „het ware socialisme", over de nieuwe „we reldbeschouwing". Wij willen dit ijverig werken daar niet met een lachje beschou wen en ons daar ver boven verheven voe len. Wij weten echter, dat eerst dan in ons vaderland het juiste begrip voor de nieuwe wereld zal komen, wanneer een groot getal van jonge mannen aanwezig zal zijn, die met de ijzeren taal van de oorlog bekend zijn. Zonder voorwaarden te stellen, ons gevend in vol vertrouwen, zijn wij Adolf Hitler als Fuehrer tot op de slagvelden van het Oosten gevolgd en menig goed kameraad rust uit de strijd onder de zwarte Russische aarde. In het vaderland hebben- echter velen het hart Vastgehouden; zullen deze jon- £e „avonturiers" niet door de afgrond verslonden worden, zij die zonder ga rantie en zonder beloften een Fuehrer van een ander volk als soldaten volgden? Wij antwoorden: Wij hebben noch belof ten, noch garanties- van noode, hier in 't Oosten vonden wij in onszelf de bron van onze scheppende kracht. Wij weten, dat een nieuw, een door de Fuehrer ver- cenigd Europa ons initiatief en ons werk noodig heeft en dat is ons voldoende. Wanneer wij ee^ss terugkeeren in het vaderland zullen wij u toonen, wat wij gewonnen hebben: dat „andere", dat geschiedenismakende, zal in ons leven? Wij danken er de Fuehrer voor, dat hij ons een plaats tusschen zijn soldaten in ruimde. Officieel wordt medegedeeld: De doodvonnissen, die de Duit sche Kriegsgerichte dezer dagen te gen een groep samenzweerders te gen de veiligheid van de bezettende macht hebben moeten uitspreken en die intusschen voltrokken zijn, hebben een taal gesproken, die niel misverstaan kan worden. Het verloop van het proces leverde de ondubbelzinnige bewijzen op, dat de onverantwoordelijke ophitsende leuzen van de overzijde van het Kanaal in een bepaalde minderheid van de bevolking steeds nog ge willige werktuigen vinden, die in hun grenzelooze verblinding niet te rugschrikken voor kuiperijen, waar door zij logischerwijze in conflict moeten komen met de bezettings autoriteiten. Daar alle vermaningen en waar schuwingen blijkbaar niet geholpen hebben, heeft de bezettende macht zich thans gedwongen gezien de noodzakelijke voorzorgsmaatrege len tegen een herhaling van soort gelijke complotten te nemen. 460 personen, die, vroeger in het open bare leven stonden en van wie aan te nemen is, dat zij met de aan stichters van de tegen de bezet tende macht gerichte kuiperijen .sympathiseeren, zijn als gijzelaars *in arrest gesteld. Er gaat nauwelijks ^een dag voorbij, waarop niet in scheld kanonnades van de Londensche zender bedreigingen met de^dood aan het adres van Nederlanders en Duitschers in de bezette Nederland sche gebieden worden gericht. Ele menten, die het zouden wagen zich in verblinde onbezonnenheid tot handlangers te maken van deze zelf op veilige afstand levende volksvij andige elementen, moeten weten, dat zij niet alleen met hun eigen leven doch ook met het leven van deze gijzelaars een roekeloos spel spelen, waarvan de afloop voor ie dereen* met eenig inzicht niet twijfelachtig kan zijn. Wanneer het door de kuiperijen van de emigran- tenclique te Londen tot geweldda dige handelingen tegen Nederlan ders en Duitschers in de bezette Nederlandsche gebieden zou ko men en de rust en orde verstoord zouden worden, dan staan deze gij zelaars met hun leven borg. piloten, die uit het wolkendek omlaag komen en blijkbaar niet beter weten te doen dan schieten op een volkomen arge- looze bevolking. Het kan niet laffer, niet misdadiger. Een aanval op een voor de oorlogsvoering belangrijk object kan een onvermijdelijk onderdeel van het krijgs bedrijf vormen. Dat daarop geschoten was, zou iedereen begrijpen. Wat echter te zeggen van het schieten op rustig wandelende menSchen die in de avond stond zich over straat bewegen? Hier is zelfs geen plaats voor de gedachte aan oorlogsbedrijf. Dit is kortweg duivels werk, werk van misdaad en verdwazing, dat in vredes- noch in oorlogstijd eenige redelijke motiveering zal kunnen vinden. Ieder rechtschapen mensch zal dit moe ten beamen. Wordt het ook ingezien door hen, die zich zooveel voorstellen van de'-komst van huri Engelsche „vrienden"? Ze heb ben dan opnieuw bij ervaring kunnen bemerken, wat Engelsche hulp voor Ne derland beteekent: het beschieten van werken des vredes en dood of vermin king van onschuldige landgenooten. Plaats voor dc ouderen, dus werk voor jongere arbeiders in Duitsch land. „Kameraadschap en goede be handeling." Groote wasch in de voorjaarszon. Na lange, strenge wintermaanden doen de Duitsche soldaten met ple zier''weer hun wasch. (VPB-Eur Bildmat 'dienst.-P.K. Hem chel-m.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1