v.v.s. BIJEENKOMST NEDERLWH LANDSTAND. Gemengd Nieuws TEXELSCHE BOERDERIJEN. BUSDIENST—BOEKEL. Wanneer het aantal passagiers groot genoeg is, zal de autobus Zaterdag a.s. (in verband met Pinksteren) twee reizen naar elke boot maken en wel: le om 6,55 en 7,25; 2e om 12,55 en 13,25; 3e om 16,40 en 17,10. Ook na de Maandagsche markt zal voor elke boot 2 x n d. haven worden ge reden. (Bij voldoende passagiers). UITSLAG BRIDGEYVEDSTRIJD. Aan de Zondag in Casino gehouden bridge-drive werd door een 40-tal spe lers deelgenomen. Er werd in 2 groepen gespeeld, A en B. De uitslag was: groep A, O.W.: mej. Daalder en de heer C. Dros (Eierland). Groep A, N.Z.: de heeren P Dros en C. Van Ingen Schenau. Groep B O.W.: de heeren Riteco en De Valk, groep B, N.Z.: de heeren Br. Stolk en Hooijberg. GYMN. VEREEN TEXEL NAAR NOORD-SCHARYVOUDE. Vele prijzen. De leider C. Mets een eerste prijs in de eerste graad. Zondag ging Gymn. Vereen. Texel naar N.-Scharwoude, om daar aan de personeele. wedstrijden, uitgeschreven door Hollands Noorderkwartier, ddeel te nemeo. Het weer was in de morgen re genachtig, maar eer we ter plaatse aan kwamen, was de -zon reeds doorgebroken *en .gaven het jonge groen en de daar reeds volop bloeiende vruchtboómen een kleur, die op de stemming van de gym nasten zijn goede uitwerking niet miste. In hotel Jn. de Bakker was het al een drukte van belang, toen we daar ^arri veerden. Vele vereen, waren al aan het turnen en onze adsp. konden ook bijna direct aan de slag. Wat we weer zagen was prima en dat ook onze vereen, niet achterbleef, blijkt weer uit de vele prij zen, welke door haar werden gewonnen. De hee^, C. Mets was ook nu weer de ziel van de dag. Kees hier en Kees daar! We hebben ons er over verwonderd, met welk een kalmte hij alles voor elkaar bracht. Voor de overtocht met de boot, voor de spoorreis, voor, de toegang tot de zaal, Kees had'alles voor elkaar! En dat hij niet alleen een goed leider is, maar ook eengoede gymnast, bewijst zekerv wel de uitslag'van zijn eigen werk. Hij wist een le prijs in de eerste graad te verwerven. Hartelijk gefeliciteerd, hoor! En ook de vereeniging met zoo'n leider! Leden van de gym, houdt je leider hoog en toont je waardeering, door zelf je bes te krachten te geven, en mee te werken tot verhooging van het peil, waarop jul lie leermeester de vereen, zoo graag ziet en dat hij door zijn goede voorbeeld tracht te bereiken. Er kunnen hooger punten behaald worden. Enkel reeds de goede afwerking van elke oefening ver hoogt 't aantal en dat kost geen moeite, maar enkel goede wil. Texel kreeg een extra pluimpje voor haar trouwe op komst op de wedstrijden. Laat het ook een extra aantal punten in de wacht gaan sleepen. Aan jullie leider ligt het niet. Die geeft zich geheel. Hier volgt de uitslag: Meisjes 2e graad: Tineke Smit 22 p., 2e pr.; Adri v.d Ban, 22 p. 2e .pr.; Bartje Boon, 22,5 p. 2e pr.; Annie Grisnigt 22.5 p. 2e prijs; Nellie Vos, 24 p., le pr.; Fenje Jullens, 24 p. le pr.; Corrie Bakker, 23 p. le pr.; Geertje Keijser 23 p. le pr.; Lies v.d. Ban, 22 p. 2e pr.; Jos. Witte 23 p. le pr.; Ina Ruiter 22,5 p. 2e pr.; Hanna Bakker 23 p. le pr., Corrie Keijser 23 p. le pr.; Mike Remmers 23,5 p. le pr.; Betty v. Harn 23,5 p. le pr.; Corrie Bakker 22.5 p. 2e pr.; Tea Room 24 p. le pr.; Letta Bruin 22.5 p. 2e pr. Meisjes le graad: Tini Schrama 20.5 p. 3e pr.; Annie Kporn 20.5 p 3e pr.; Cor rie Bobeldijk 21 p 3e pr.; Sientje Witte 23 p. le pr.. Dames 3e graad; Neli Boon 20 p. 3e pr.; M. Witte 20 p. 3e pr.; N. Room 20,5 p. 3e pr.; A Kalis 21,5 p. 2e pr.; Nel Boon 21,5 p 2e pr.; W Boon 22 p. 2e pr N. Log man 21,5 p. 2e pr.; J Kooiman 20.5 p. 3e pr.; N v.d Slikke 21 p. 3e pr.; A. Lange- veld 20.5 p. 3e pr.; A. Keijser 21 p. 3e pr.; A. Koorn 21,5 p. 2e pr.; H. van Santen 21,5 p. 2e pr.; M Eelman 22 p. 2e pr T. Koorn 22,5 p. 2e pr. Jongens 2e graad Cor de Wit 20,5 p. 3e pr.; R. Vellenga 20 p. 3e pr.; Jac. Ko ning 20 p. 3e pr.; P. Pool 20,5 p. 3e pr.; J v.d. Sterre 20.5 p. 3e pr.; W. Vooistra 21,5 p. 2e pr.; D. Moerbeek 22 p. 2e pr.; W. Boon 23,5 p. le pr.; A. Bakker 21,5 p. 2e pr.; J. Bremer 23,5 p. le^pr W. Gris nigt 22,5 p 2e pr Heeren 3e graad: A. Zegel 37 p le pr.; D. Lemstra 34 p. 2e pr., P. Kunst 33,5 p. 3e pr.; J. Maat 34 p. 2e pr. Heeren 2e graad: G Kikkert 35,5 p. 2e pr., Jac. Witte 33 p. 3e pr. Heeren le graad: C Mets 37 p. le prijs. Dames 2e graad: N.Koorn 20,5 p. 3e pr. Vereenigingsprijzen. Jongens 2e graad (13 deeln. vereen.) Te^el II 113 p. le pr Texel' II 101.5 p. 2e prijs. Meisjes 2e graad (13 deeln vereen.) Texel III 116.5 p., 3e pr.; Texel II 115 p., 5e pr.; Texel I 115 p 6e prijs. Meisjes le graad (13 deeln. vereen.) Texel I 104.5 p., 5e prijs. Hiervoor werd gewerkt in ploegen van 6 deelnemers(sters), waarbij de 5 hoog- sten beslisten voor het totaal aantal pun ten per ploeg. Heeren (12 deeln. vereen.) Texel 210.5 p., 2e prijs. Hierbij worden de punten opgeteld van de 6 hooggeplaatsten, waarvan 1-le gr.; 2-2e gr. en 3-3e graad. Van de 64 deelnemers(sters), waarmee cnze Gym. uitkwam, legden er 56 beslag op een prijs, wat zeer gunstig mag wor den genoemd. L. GEMEENTE TEXEL. Ill||||||||| AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het a.s. afhalen van nieuwe bonkaarten weer formulieren moeten worden ingevuld ter verkrijging van aardappelkaarten. Zij,die niet beschikken, op het moment van uit reiking dezer kaarten, over 30 kg aard appelen per gezinslid, dienen een for mulier in te vullen, waarop dit vermeld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Texel, 18 Mei *1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. KORFBAL. De wedstrijd om het kampioenschap van Texel tusschcn Zeemeeuwen I en Zwaluwen I is Zondag te Den Hoorn in het voordeel van Zeemeeuwen beslist (43). Verslag in volgend nr. ZENDINGSMIDDAG. De aanvang van de aangekondigde Zendingsmiddag in Doolhof op Tweede Pinksterdag is bepaald op half vier. Bij ongunstig weer gaat de samenkomst niet door, hetge endan aan de Herv. pasto rieën wordt aangeplakt en in de kerken wordt afgekondigd. S.V. TEXEL Texel 1 woti Zondag met 10-2 van HRC 4 Tex. speelde tegen Tex. Boys 2 Rust. blanke stand. Eindstand 2-1 voor Tex. Boys. Een uitslag waarmee beide partijen tevreden mogen zijn. Trainen: Woensdag leden half acht, Donderdag adsp. half acht. TEXEL-PROPAGANDA. In „De- Nieuwe Eeuw", een te Helmond verschijnend algemeen weekblad schrijft A. C. W. van der Vet een zeer waardee- ,iend artikel over ons eiland en zijn na- tuurschatten# ,,Er gaat van Texel", zoo schrijft hij, „een natuurlijke rust uit, niet alleen van het landschap, maar ook van zijn woningbouw, ja, in alles komt die tot uitdrukkirlg". Het is onze hartewensch, dat het zoo mag blijven en dat binnen afzienbare tijd Texel weer zijn zal, wat het altijd is ge weest: een vacantieoord voor allen, die ontspanning zoeken voor lichaam en geest. YVIELRIJDER LIET ZICH DOOR AUTO TREKKEN. Ernstige val het gevolg. „Gemak dient de mensch". Zoo dacht de wielrijder Jn. K., Koogerweg, er ook over en hij liet zich op de Waalenburger- weg Zaterdagmiddag lekker door een au to voorttrekken. Plots verloor hij echter de macht over zijn stuur; hij smakte te gen de grond en liep daarbij een hersen schudding op. Een ziekenauto heeft hem naar de ouderlijke woning gebracht. J. EINDLES LANDBOUWSCHOOL IS 'N DAG UITGESTELD, NU VRIJDAG A.S. VERLIESPOSTEN V OORKOMEND-SY STïCEM, BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN. Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posten inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18 TRAP VAN EEN PAARD. De 18-j. Alle Koolstra werd Zaterdag middag zoo .door een paard getrapt, dat hij ernstig aan het hoofd werd gewond. Alle reed met paard en wagen achter in bet Mienterglop. Plots werd het dier schichtig en sloeg achteruit. De jongeman, werd getroffen. De trap kwam zoo aan, dat hij in het gezicht ernstig werd ge wond, maar Alle behield het bewustzijn en kon te voet Hoeve Vredestein, waar hij werkt, bereiken. Daar werd hem de eerste hulp verleend. Oogenblikkelijk werd medische hulp ingeroepen. De zie kenauto was vrij spoedig ter plaatse, doch het duurde wel anderhalf uur eer een dokter aanwezig kon zijn. J DE EERSTE DUIK. Het zonnetje kan al lekker stoven: wie loopt nog met z'n dikke winterjas? Wie heeft nog geen „ijsie" geproefd? Nog vijf weken, dan begint de zomer, dan zwemt iedereen weer. De échte zwemmers, de échte waterrotten (Texel heeft er de laatste vijf jaar heel wat gekweekt! Leve de zwemvereen!) kunnen echter niet tot de 21ste Juni wachten: reeds Zaterdag is door een van hen bij de Schans de eerste duik genomen, de eerste slag gedaan en Zondag heeft een tweede het geprobeerd. „Het viel al b^st mee; een graad of zes tien!" De komende dagen gaat het na tuurlijk „kot achter kot"; het werkt nog aanstekelijker dan gapen Wanneer het bad bij de Schans open gaat, weten we nog niet; eerst dient toe stemming van de Inspecteur van .de Volksgezondheid te worden afgewacht. J LAATSTE NIEUYVS Eenige personen, die zich, hoewel zij geen joden zijn, met een jodenster tooi den, werden gearresteerd.Zg zullen eeni ge tijd als joden worden behandeld (geen bezoek aan parken, Y>ioscopen, enz; uitge sloten van bepaalde betrekkingen, enz.) Bij herhaling van zulk provoceerend op treden volgt opsluiting een een bijzon der kamp. Boerenleider Jan Saai sprak Maandagavond in Casino. Maandagavond hebben de boerenleider van Prov. Noord-Holland, de heer Jan Saai en zijn medewerkers de heeren Bak ker en Leeuw, het woord gevoerd op een bijeenkomst van de Nederlandsche Land stand, in het Casino te Den Burg. Als de heer Joh. Parlevliet, dorpsboe- renleider, het podium, dat evenals de zaal met tal van Landstand-emblemen en vlaggen is versierd, betreedt,,a is onge veer een 70-tal plaatsen bezet. Ook bur gemeester Rijk de Vries en echtgenoote merkten we onder de aanwezigen op. Ik ben verheugd, aldus de heer Parle vliet, het welkom te mogen toeroepen aan de boerenleider Jan Saai, die ook ons eiland met een bezoek heeft willen vereeren. Ik hoop, dat wij uit het ge sprokene wijzer worden. Daar twijfelen wij trou^isens niet aan. Hierop gaf spr. het woord aan de pro pagandaleider, <je heer Leeuw. De heer Leeuw gaf een overzicht van ontstaan, leiding van de Ned. Land stand. In 1885 werd het Ned. Landbouw- comité opgericht, dat veel en zeer ver dienstelijk werk deed, maar helaas niet op de mensch, maar alleen op zijn presta ties w&s ingesteld. De boer werd geheel in het kapitalistische stelsel verstrikt. Pas in 1898 werd een afd. Landbouw van het Dep. van Binnenl. Zaken inge steld. Omdat ook deze niet voor de boe ren op de bres stond, werd de Ned. Boe renbond opgericht. Deze eou het voor de boerenstand opnemen, maar onder in vloed van de internationaal kapitalis tisch ingestelde' regeering, bracht ook deze bond daar niets van terecht en vooral toen hij zijn oorspronkelijke niet-confessioneele karakter prijs gaf en meer in katholieke richting ging, boette hij nog meer aan kracht in. Geheel ging het nationale karakter van onze boerenstand verloren, toen in 1920 de r.k. Boeren- en Tuinderbond werd opge richt en in 1921 de Chr. B.T.B. De centr. landbouworganisaties deden helaas wei nig aan verbetering van het sociale en cultureele leven. Men speelde met het lot van onze boeren. Hiertegen moest de al-oude boerengeest wel in verzet komen. Toen werd Landbouw-en-Maatschappij opgericht, de grondlegster van de Ned. Landstand. Landbouw en Maatschappij wilde alle plattelandsbewoners, van wel ke politieke richting zij ook mochten zijn, Veel kopij, welke in dit nummer moest worden verwerkt, moet wegens gebrek a5h plaats, blijvèn liggen. RED. Hartelijk dankt de Redactie voor de toegezonden HAG-wapenzegels. Heeft ook u ons vriendelijk verzoek in vorig nummer gelezen? Wanneer u de bonnen, verpakt bij Koffie-Hag-producten, niet bewaart, zullen wij die gaarne van u ontvangen. Onze collectie telt reeds hon derden wapens, maar aan die van HAG ontbreken er nog heel wat. COOP. BOERENLEENBANK „TEXEL". YVinst over 1941 ruim f 5000. Bedrag deposito's van Texel bij de Centr. Bank nog nooit zoo hoog gewteest. In de gistermorgen in De Zwaan ge houden alg. verg. der Boerenleenbank aoor een 18-tal leden bijgewoopd, wer den de heeren J. C. Kager en H. Leber bij enkele candidaatstelling resp. herko zen tot bestuurslid en lid van de Raad van Toezicht. Aan het jaarverslag, uitgebracht door de nieuwe kassier, de heer T. Graaf, ont- leenen we; Ook onder de bijzondere omstandighe den hebben de Boerenleenbanken haar betrouwbaarheid weten te handhaven Hadden er in 1940 geen groote opvragyi- gen van spaargelden plaats, hoewel dit wel werd verwacht, eind 1940 was zelfs een stijging der spaargelden te consta- teeren! Deze stijging zette zich in 1941 voort, terwijl er op de credieten in loo- pende rekening cn voorschotten grootere afschrijvingen en(of) aflossingen plaats hadden Ook bij de middenstand, welks belangen in vele gevallen door onze bank worden behartigd, kwam een niet onaan zienlijke stijging van spaargeleden voor. Hierdoor hebben de uitstaande deposi to's onzer bank bij de Centrale Bank 'n hoogte bereikt als nimmer tevoren. Van de molestverzekeringen, welke cok door bemiddeling van de Boerenleen bank werden gesloten, werd door velen een dankbaar gebruik gemaakt. De nieuwe kassier dankt alle aanwezi gen voor het in 'hem gestelde vertrou wen en hoopt dit vertrouwen niet te be schamen. Ontvangsten en uitgaven -wezen een eindsaldo aan van f 5,700,00 (vorig jaar f4,700,000). Er werd f5,011,83 winst ge boekt. Het reservefonds steeg met bij schrijving van winst, en rente tot f221,959,24 Er waren 31 Dec. 796 leden, 1933 spaar ders en 458 voorschotten aan leden ston den nog uit; er waren 167 rekening-cou ranthouders. De spaargelden vermeer derden met ruim f 5Q0.000, De heer D. Hin zeide geen voorstander te zijn van het opvoeren van het Reser vefonds; hij wilde liever de winst door renteverlaging beperken. Na ampele be sprekingen bleek het evenwel het beste, op de oude voet voort te gaan. Aangezien de rondvraag niets belangrijks opleverde werd de vergadering om 12 uur pre cies een uur na de opening door de voorz., de heer C. S. Zijm, gesloten J. front doen maken tegen de leiding welke uitging van stedelijke en industri- eele verhoudingen" Zij wilde, dat meer aandacht werd geschonken aan de betee- kenis van de landbouw voor het econo misch leven. Na de oorlog m ons land- werd door de NSB het Boerenfront op gericht. Dit Front had weldra contact met Landbouw en Maatschappij. Samen hebben zij toen het Agrarisch Front ge sticht Dit A. F. was de wegbereider voor de Ned. Landstand Dit werk geschiedde vnl. door de Boerenleider Roskam, oud minister Pdsthuma en de Dir -Gen. v.d. Landbouw, Boer Ruiter. 23 Oct. 1941 werd de Ned Landstand opgericht, waartoe allen behooren, die op eeniger-= lei wijze met de Ned. bodem en(of) voed selvoorziening te maken hebben. Vervolgens besprak de heer Leeuw de inrichting van de Ned. Landstand, over 't bestuur en over de afdeelingen, waarin de groote organisatie is geplitst. In het kort gaf spr. aan, waarin de taak van die afdeelingen bestaat. Met nadruk werd er op gewezen, dat met van boven af de boer zijn standsorde kan worden geschonken. Hij moet zich deze door eigen arbeid van onderaf opbouwen. Na de pauze werd het woord gevoerd door de heer Jn. Saai, leider van de Ned. Landstand voor Noord-Holland. De heer Saai begon met zijn vreugde uit te spreken over de'flinke regenval, die tijdens het betoog van de heer Bak ker was begonnen. Spr. wijdde uit over de huidige stand van het gewas, en ver volgde: Ik ben niet gekomen om hier over te spreken; ik wil het hebben over onze volksgeest, die in beter banen moet worden geleid (Wel had ik nog wat over jullie stieren willen zeggen, merkte spr. ter loops op: „Er waren heel wat slechte exemplaren bij; daar mogen jullie wel eèns wat aan doen"). Vandaag hebben we de geest onzer tegenstanders op de markt kunnen beluisteren Wie met een Landstand- of NSB-speldje loopt, wordt schichtig bekeken; men*draait zich om. Maa!^ hoe ze ook draaien, zij zullen ten slotte toch naar ons moeten kijken. Ze zullen het spelletje moeten verliezen; daarvan ben ik overtuigd. Zij kijken nog niet naar de Friesche kust, maar naar de Engelsche Wij zullen hen tot beter ge dachten brengen. Een moeilijke opdracht, want jaar in, jaar uit, hebben pers, ra- Pakjes vermicellisoep gaan sinds 17 Mei op de vermicellibon. De bonnen voor spijsolie (24 van boter en vetkaart) zijn geldig t.m, 30 Mei/ Zwarte handel is het grootste en ge meenste euvel van deze tijd. Burgemeeester Cornelissen, van Scha- gen, is op verzoek met ingang van 1 Ju ni ontslag verleend. Tabaksartikelen hoeft men niet juist tc betrekken van de winkelier, bij wie men zijn T-bon- inleverde. Alkmaar's nieuwe burgemeester, de héér B. A. v.d. Sluijs, wordt a.s. Zater dag geïnstalleerd. Gevlekte waterscheering is zeer giftig. Het-7-j. zoontje van een landarbeider te Dalen, die er van at, moest het met de dood bekoopen. Zes maanden gevangenis kreeg te Groningen de 59-j koopman R. Meijer, die op verzoek van voerman H de Vries voor vijf gulden een koe had -geslacht. De Vries kreeg twee maanden. YVinterhulp organiseert een loterij met zes millioen loten en op elke drie loten een prijs, varieerende van f 0,25 tot f 5000 plus een premie van f 10 000 en zeven van f 100. Bloemkool verkochten zij de helft te duur. Daarom kregen gebr. Stam de A,rnhem f 5Ö00 boete. Ook moet een half jaar hun zaak op slot. 2. DE HEMMERKOOI. De boerderij is* genoemd naar de buurt schap De Hemtner en moet eeuwen oud zijn. Op een 500 meter afstand van deze plaats lag een eendenkooi. Deze kooi is bij de groote overstrooming in 1825, toen de dijken van het Hoornder-Nieuwland doorbraken, verwoest. Het water stroom de tot in de onmiddellijke nabijheid van Den Burg. Sommige bejaarde ingezete nen hebben hun (haar) grootvader over die kooi hooren vertellen, 't Moet de beste van het eiland zijn geweest. In het voorjaar, als de tallooze vruchtboomen bloeiden, geleek de kooi één witte bou quet. Helaas kwamen de boomen de schade, door het zeewater aangericht, niet te boven. Er staat geen enkele boom meer; wel vinden we er nog een stuk woeste grond, dat 's winters in een meer tje is herschapen en waar 's zomers de steltloopers en andere gevederde vrien den in het weelderig opgroeiende riet en de drassige bodem zich in een „dora do" wanen Twee jaar geleden, 2 Mei 1940, dreigde de Hemmerkooi door vuur te worden verwoest. De bewoners (de fa milie C. Koorn) wisten de brand door flink optreden, te blusschen. De boerde rij, eigendom van Mw. de wed. Koorn, Den Burg, telt thans plm. zestien h.a land. J- ~Wie verklaart de naam „Hemmer". dio, Tweedekamer-politiek, etc. het volk voorgehouden, dat wat üit Duitschland en onze Beweging kwam, nu eenmaal was vergeven. Nu moet er voor^loopig strijd blijven, anders zouden diegenen, die strijd hebben gevoerd, verslappen. Strijd maakt krachtig. Tegenwerking vin den we niet zoo erg, als dit maar 'op faire wijze gebeurt. Er zijn er, die tegen de Duitschers zeggen; „Ja", maar ze*ban- delen er niet naar. Ze zijn als van elas tiek: Zoodra je ze loslaat, springen ze in hun oude vorm terug. Wij hebben nog regeerders, die mooi met de Duitschers emgaan, maar die hen achter hun rug trachten te beduvelen. Wij houden ze in de gaten_en zoodra wij maatregelen uitgevaardigd zien. niet in het belang van ons, boeren, dan zeggen wij „neen". De Duitschers houden rekening met óns, omdat zij weten, dat wij het eerlijk mee- nen. Wanneer we tegenstanders vragen mee te willen werken, zeggen ze: „Wij doen met aan politiek". Maar vroeger hingen al die groepjes van werkefs al lerhande politieke partijen aan, allemaal waren ze beslist democraten. Wij voeren geen partij-politiek, wij voeren de poli tiek van de nieuwe tijd en van het nat.- socialisme. Wanneer de Randstand hier niet was gekomen, waren de oude vor men behouden gebleven en dan zouden de boeren in de nieuwe tijd te laat' zijn gekomen Thans wordt door ons 't raam gelegd, dat straks passend zal zijn in 't nat.-soc. stelsel, dat in het nieuwe Eu ropa wordt gebouwd. Als de heeren, die thans nog hun hoofd omdraaien, meenen, dat zij werkelijk Nederlanders zijn, kan ik hurAmeedeelen, dat zij sléchte Neder landers zijn. Wij zijn degenen, die zor gen, dat' Nederland weer vrij wordt. On ze tegenstanders zouden maken, dat Ne derland een Duitsche kolonie wordt. Van avond wil ik met die heeren afrekenen. Spr. liet hierop het licht vallen op het doel en streven van de Texelsche Be- drijfsvereen. Deze staat onder leiding van de heer Van den Ban, zoo zei spr., die weigert aan de Ned. Landstand zijn medewerking te verleenen. Als Hij meent, dat hij er niets mee te maken heeft en denkt, dat de Bedrijfsvereen. met haar 600 leden zijn organisatie is, dan moet hij tot de orde worden geroepen. De Be drijfsvereen. heeft het noodig geoordeeld, aldus spr onze Landstand in een hoekje te drukken. Maar zij zal *van heden af geen vinger meer in de papzak krijgen. Daarvoor zal ik zorgen! Wij hebben van nu af aan onze ooren te luisteren ge legd en onze oogen de kost gegeven. Wij zullen zorgen, dat de Bedrijfsvereen. „zingen" gaat (Slot in volgend nr.) WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN JAPAN -De Japansche Rijksdag komt 25 Mei bijeen. De zitting zal twee weken duren. TURKIJE. Turkije trok voor zijn verdediging 30 millioen pond uit. SPANJE Spanje gaat meer oorlogsschepen bouwen en zijn marinehaven versterken. PORTUGAL. Aan de kust% van Portug. Guinea (Afr. westkust) zijn de vuurtorens door de regeering gedoofd. VEREENIGDE STATEN. In Californië werd tot eind Maart in wel 55 gevallen tegen Japanners geweld dadig opgetreden. OOST-INDIE. De sterrenwacht te Lembang (Java) werkt door (werd in 1923 gesticht; kostte twee millioen gld; is de grootste van Oost-Azië). FINLAND. De Finsche geleerde Dr. Alli slaag de er in, voor algemeen gebruik geschik te suiker uit hout te bereiden. De afval producten kunnen voor bakeliet dienen. LIECHTENSTEIN. Liechtenstein, het mimatuurvorsten- dom tusschen Zwitserland en de Oost mark, vierde onlangs zijn 600-j. be staan. SOVJET-RUSLAND Na degelijke voorbereiding hebben de Duitschers de stad Kertsj genomen. Ook hadden zij vgel succes bij Charkow, waar de bolsjewieken zeer bloedige ver liezen leden en enorme hoeveelheden oor logstuig moesten missen. In de lucht kre gen de Sovjets ook rake klappen. In een week tijds verloren zij 472 vliegtuigen. ZWEDEN Zweden moet zijn vleeschrantsoen weer verlagen. Zwedens verhouding tot andere lan den is goed, zeide premier Hansson, maar onze voedselpositie staat er, als gevolg van de slechte oogsten d'er laatste twee jaar, slecht voor. -t- In Zweden is men bezig uit rivieren gezonken boomstammen op te visschen (ze zinken, wanneer ze zich vol water ge zogen hebben). Uit een rivier haalde men er 2.5 millioen op. (Handelsbelangen.) DUITSCHLAND De duikbootoorlog duurt onvermin derd voort. Een der dapperste Duitsche aanvallen geschiedde bij de mond van de Mississippi, waar een Amerik. koopvaar der tot zinken werd gebracht. De zevende en laatste straatcollecte gehouden voor 't Duitsche Arbeidssfront, bracht 44,3 millioen mark op, 11 pet. meer dan vorig jaar. In Duitschland zijn wel 1700 ver vangingsmiddelen voor zeep in gebruik Oorlog scherpt het vernuft. Op 2 Mei was het 50 jaar geleden, dat Manfred Freiherr von Richthofen, die in de vorige oorlog als jachtvlieger zooveel lauweren oogstte, te Breslau werd ge*boren. 21 April 1918 is hij bij 'n achtervolging aan het westfront gesneu veld.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2