S.S. BIJEENKOMST KEDERLANOSCHE LANDSTAND. Pinkstervuur. Texelsch dialect. VAN HET STRIJDTOONEEL Texelsche Berichten Londen en Washington vreezen een bolsjewistische nederlaag. Gemengd Nieuws 54e JAARGANG. No. .5654. ZATERDAG 23 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT Bezieling en vertroosting behoeft ie der mensch, die voor een taak is ge steld. Bezieling heeft hij noodig om te aurven ondernemen en vertroosting1 om vol te houden. Bezieling om weerstand te bieden aan de moeilijkheden, ver troosting om sterk te staan bij teleur stellingen en ontgoochelingen. Men vraagt zich ten onrechte af, of er in de huidige maatschappij nog plaats is voor de hoogere bezieling, voor de hoogere vertroosting. Daarop toch geeft het Pinksterfeest antwoord: Er zijn nog altijd krachten in het leven, die alles vermogen; daar zijn nog altijd de be zieling en de vertroosting, waardoor de zwak sten worden verheven tot de sterk- sten. Deze krachten der genade zijn te verwerven door een iederze worden aan niemand ontzegd. Laat óns daar om niet wantrouwig zijn. Daar is een duif, die vertroosting brengt; daar is een vuur, dat de bezieling doet ont-> branden, niet alleen in de harten van weinige uitverkorenen, maar in het hart van ieder, die zich vrijwillig openstelt voor de komst van de Heilige Geest. Er is hoop op een betere toekomst, wan neer wij bereid zijn te dienen. (Mussert) Birma. De dagen zijn geteld. Zoo on genadig hebben de verbonden troepen van Churchill en Tsjang-Kai-Sjek hier klop gekregen, dat het verlies van Bir ma nog maar een kwestie-van korte duur is Naar verwacht wordt, zal de Japanner nu een groote legermacht tegen Voor- Indië in het veld brengen. Nu de Birma- weg is uitgeschakeld, kan Tsjoengking alleen nog door de lucht van oorlogstuig worden voorzien; een leelijke misreke ning voor het China van Tsjang-Kai- Sjek, dat het nu zwaarder dan-ooit te verduren krijgt. Intusschen Jieeft het Japansche blad „Tokio Asahi Sjimboen' er nog eens de aandacht op gevestigd, dat het doel van de Japansche oorlog is. bevrijding van Oost-Azië van het Britsche juk Wanneer men nu maar. verstahdig is en de Japansche zijde kiest, zal de oorlog* hier niet meer offers hoe ven te kosten dan noodig is. Australië zit nog steeds in zak emasch; het voelt met de dag sterker, dat ook in dit gedeelte van de Stille Oceaan de Ja panner aan de winnende hand is. Wat zeide onlangs minister Evatt voor de Londensche radio? „Japan heeft in vijf maanden een geheel rijk veroverd, van Singapore tot Birma. Wij mogen niets meer verliezen; anders verliezen we ook nog de kans op de overwinning". Een openhartige mededeeling, welke teeke rend is voor d<? positie, waarin het Brit sche wereldrijk is verzeild. De Vereen. Staten trachten hun oor logsmachines op volle toeren te brengen, maar nu reeds heeft de leider der oor- -logsproductie Donald Nelson, waarschu wend de vinger opgestoken en verklaard: „We kunnen onze productie niet zoo veiJ uitbreiden als we maar willen. Vroeg of laat zullen we tekort grondstoffen heb ben". Daar komt nog bij, dat Amerika met het probleem „tijd" worstelt. Opmerking verdient verder nog, dat ook steden aan de oostkust van de V.S. verduisteringsmaatregelen gaan -treffen. Zoo zijn bepalingen vastgesteld voor be langrijke werven en fabrieken te New Vork'Ook daar voelt men Éich blijkbaar voor Duitsche vliegers niet veilig. Hoe Uncle Sam onder de plak van Moskou zit blijkt uit de vrijlating van de communistenleider Browder. Deze on- .ruststoker was vanwege zijn staatsge vaarlijke practijken tot vijf jaar gevan genis veroordeeld. Maar op verzoek van Stalin is hij na een jaar celstraf door Roosevelt weer op vrije voeten ge steld. Dit heeft groot opzien gebaard en moet veel Amerikanen-de oogen voor het gemeene politieke spel Washington-Mos- kou hebben geopend. Sovjet-Rusland. De strijd op 't schier eiland van Kertsj is volkomen in het voordeel van de Duitschers en hun bond- genoofen beslist. Gesneuvelde bolsjewie ken bleven bij duizenden op 't slagveld achter of kwamen om aan boord van ge torpedeerde schepen. Het aantal gevange nen liep over de 150,000,- terwijl aan vliegtuigen 323 stuks vg*k>ren gingen. Ook ander oorlogstuig werd in enorme hoeveelheden verspeeld. Niet minder zwaar zijn de verliezen, tvelke de horden van Stalin bij Charkow lijden. Ook in de noordelijke sector van het front bij Moermansk en Archangel werden de bolsjewieken zware slagen toegebracht Toch bepaalt het Duitsche opperbevel- zich tot nu toe slechts tot voorbereidse len voor het groote offensief, dat op komst is. „Het" signaal tot de aanval is nog niet gegeven. Ten huize van dr. J. du Saar, l'eeraar wis- en natuurkunde, W. Barentszstraat, Utrecht, is een vrachtauto vol geham sterde levensmiddelen (waarde in norma-. Ie tijd f2000) in beslag genomen: een koffer bruine boonen, fietsbanden, potten boter, 50 blikken biscuits, slaolie, worst, overhemden, zeep, enz. En dat alles was voor een gezin van drie personen. Daar zal een gevoelige straf op volgen. II. De Boerenleider voor Noord-Holland, Jan Saai, vervolgde.- .De Landstand is niet gekomen om degenen, die geen nat.- socialist meenen te kunnen zijn, zijn poli tieke wil op te dringen. Wij verlangen niet, dat zij lid van de nat.-soc bewe ging worden, maar wij vragen wel hun loyale medewerking, tot heil van de boerenstand en de - voedselvoorziening. De boer is er niet uitsluitend voor -zich zelf; hij moet ook dienen. Wij wenschen niet de weg te volgen van-vóór Mei 1940. Toen kreeg je geen kans, als je NSB'er was? er werd toen alleen naar de poli tieke kleur gevraagd, nooit naar wat de betrokkene kon presteeren. Tegen de zwarte handel. Wij spreken graag van rechten, maar wij hebben in de eerste plaats een plicht te vervullen en wel de plicht, de boeren er van te doordringen, dat zij vorige wereldoorlog door de meeste stedelingen met de nek werden aangekeken. Wie van de boeren toen geweldige winsten wist te maken, werd door zijn collega's als 'n goocheme jongen aangemerkt Bij dé te genwoordige dwarskijkers worden de zulken nog goocheme jóngens genoemd. Maar wij noemen hen misdadigers, die de oogst wegsmokkelen tegen buitenspo rig hooge prijzen, want daardoor werken zij de honger in de hand. Gelukkig zullen nog vóórdat de nieuwe oogst binnen ge haald kan worden, maatregelen worden getroffen, die de zwarte handel zijn practijk wel zal doen staken. Als ik het voor het zeggen had, gingen de zwarte handelaars nog vanavond van hun boer derij, want zij handelen daarbij tegen de eer van onze boerenstand. Ik zou zulke straffen opleggen, dat zij zich voor een tweede keer wel zouden bedenken. Als tegenwoordig iemand jegens smokkelen een paar" maanden gevangenis tegen zich hoort eischen, gaat hij in hooger beroep en .ondertusschen gaat hij met smokke len door, want, denkt hij, eer de nieuwe uitspraak komt, zijn de Engelschen er wel. Elke vk. M. grond gebruiken. We hebben de plicht, zoo ging spr. verder, de productie zoo hoog mogelijk op te voeren. Er zullen er zijn, die vra gen: Hoe moet dat zonder kunstmest en zonder veevoeder? Wel, laten we begin nen met geen vierkante meter grond on gebruikt te laten. Voor de productie is het gewenscht, dat de practijk en theo rie samenwerken. De consulenten had den het te zeggen en ze boerden voor ons. Maar zij zijn meest theoretici; zij kunnen tot steun zijn, maar moeten ons niet overheerschen. De practijk moet no. 1 zijn. Hierbij kom ik terug op de heer Van den Ban. Wanneer u iets heeft, als menschen van de Landstand, wendt u gerust tot hem. En als hij u niet wil helpen, moet u mij even waarschuwen. Dan kon hij wel eens een reisje naar de vaste wal moeten maken. Het wordt tijd, dat hij tot de orde wordt geroepen. Hij is verplicht met ons samen te werken. De Landstand is de eenige organisatie, die door het Dep. van Landbouw en Vissche- rij wordt erkend. Wat 'veranderen moet. Vervolgens ging spr. uitvoerig in op de verhouding' jegens het Bureau voor dë Voedselvoorziening in Oorlogstijd". Met dat bureau op voet van vrede te le ven is moeilijk. De'heer Louwes, direc teur van dit bureau, decreteert door mid del van verscheidene commissarissen; deze moeten uitvoeren, wat door Den Haag wordt opgelegd en daarbij ont staan helaas moeilijkheden, doordat ver schillende beginselen van dit bureau en van de Landstand tegen elkaar indrui- schen. Wij wenschen ^n organisatie, op gebouwd van de dorpen uit. Het is mij een raadsel, dat de boeren zulke ka. kunnen zijn. dat zij deze verkeerde toe stand niei begrijpen, want wanneer de Landstand het te vertellen had, "zou de boer zijn' lot in eigen hand hebben. Nu wofrdt er practisch nog door de ambtë- .niu:en voor ons geboerd. Zeker, zij doen hiffi plicht wel, t maar hot principe is fout. In Alkmaar kan men niet bekijken, of er al óf niet gemotiveerd geklaagd wordt Daarom moeten wij worden inge schakeld, om advies te geven. Spr. haalt frappante- voorbeelden van onrechtvaar dige handelingen aan. In Alkmaar heb ben ze een stempel klaar liggen met: „Na onderzoek is gebleken enz., ter wijl er niets van wat wij ohdérzoek noe men, jJlaats heeft. We wenschen, dat m ieder dorp een raad vertegenwoordigd is, die klachten onderzoekt en deze door geeft aan een commissie, die niet kijkt naar „anti" of „pro". Door een andere organisatie zal de voedselvoorziening stukken beter wor den. Bij de reorganisatie van het Bureau zal een betere verdeeling der winsten tot stand worden gebracht De groenten- en vleeschhandel strijkt nu voor een groot deel de winst op; wij moeten zorgen voor een eerlijke verdeeling. Wanneer de oorlog voorbij is, krijgen wij grooter le vensruimte toegewezen. Zoodra Mussert aai. de macht komt, zal deze zaak aan gepakt worden. Dan zullen we een deel van het volk kunnen spuien. Wij zijn nu een doodarm volk gewor den. Maar onze bodem is nog ons bezit en daar zullen-we met onze arbeid uit halen, wat er uit te halen vaft! Vervolgens richtte spr. zich min of pieer direct tot Burgemeester Rijk de Vries, die met zijn echtgenoote de sa menkomst bijwoonde. „U, boeren", zoö zei spr., moogt trotsch zijn, als menschen van de Landstand, op uw burgemeester. De verhouding tusschen u en uw burge meester is goed, Spr. hekelde de houding van dominees en pastoors, die achter de schermen tegenwerken. Op een momenr kwameri er op advies van hun pastoor legio bedankjes bij de Dorpsraden bin nen van katholieken. Zelfs werd r.k. me dewerkers de doopzegen over hun kinde ren geweigerd. De kerkstrijd, zoo ging spr. verder, wordt niet door ons in het leven geroepen, maar door de pastoors en de dominees zelf. Die zitten ons dwars Maar als zij meenen, zoo christelijk te zijn en wij zoo ónchristelijk, wil ik hen wijzen op de periode van vó<fr 1940, toen enorme hoeveelheden voedsel voor de consumptie werden vernietigd. Daarte gen hebben zij nooit geprotesteerd. En laten ze eens naar Rusland kijken, hoe daar de bevolking werd behandeld. Wie meent, dat er in deze gevallen van chris telijkheid nog sprake is? Wanneer de stijd hier zoo doorgaat en men de onzen blijft terroriseeren, zullen genoemde geestelijken zelf de wrange vruchten van hun werk. moeten plukken. Reeds blijven velen uit hun kerken wég. Voor de landarbeider. Spr. brak vervolgens een lans voor de landarbeider, wiens loon vog; beneden 't minimum lag. Hij stond altijd op de plaats, waar de klappen vielen. Hem zoo veel mogelijk te helpen, is plicht. Wij moeten ook voor het geestelijk peil van de arbeider zorgen De arbeider is het gevoel van zijn grondverbondenheid kwijt geraakt. Daardoor kon er geen eenheid ontstaan tusschen hem en de boer. Krijgt de arbeider zijn rechten te- ïug, dan zal ook hij volledig mee willen werken om de productie op te voeren. De boer kan er zelf voor zorgen, dat hij meer door de stedeling wordt gerespec teerd. De stedeling moet gaan inzien, dat de boer de man is, die voor de voedsel voorziening zorgt. Ik hoop, zoo eindigde spr., wanneer u morgen tegenstanders spreekt, dat u hun zult vertellen, dat wij uitsluitend werken voor het heil van ons volk, voor de op bouw van een Nieuw Europa! Hou zee! DE ZON. Za. 23 Mei op 5,36; onder 21,38 Zo. 24 Mei op 5,36; onder 21,39 Ma. 25 Mei op 5 34; onder 21,40 Di 26 Mei op 5,33; onder 21,41 Verduisteren: van zon.iondergang tot rensopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang DET MAAN. Za. 23 Mei op 13,05; onder 2,35 Zo. 24 Mei op 14,14; onder 3,02 Ma. 25 Mei op 15,26; onder 3,28 Di. 26 Mei op 16,40; onder 3.54 - Volle Maan: 30 Mei 7,29. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 23 Mei 3,13 en 15,41 Zo 24-Mei 4,13 en 16.48 Ma. 25 Mei 5,26 en 18,04 Di. 26 Mei 6,39 en 19,10 Springtij 29 Mei. Elke waarachtige nationale gedachte is tenslotte sociaal, dat wil zeggen: wie bereid is zich voor zijn volk zoodanig in te zetten, dat hij waarlijk gepn hooger ideaal kent dan het welzijn van dit volk, die is een socialist. (Hitier). PASTOOR TIL J. ZOETMULDER f Dinsdagavond is in de ouderdom van 79 jaar te ^nsterdam pastoor Th. J. Zoetmulder overleden. Hij werd* in 1887 tot priester gewijd, en heeft achtereen volgens als kapelaan te Schoonhoven en Amsterdam (St. Willibrordus-parochie buiten de Veste aan de Amsteldijk), daar na als pastoor te Den Burg en sinds 1909 te Wat^graafsmeer gearbeid; hij was ook stichter van de kerk aan de Lin- 'naeushof. De begrafenis zal vandaag geschieden. - AANPLAKBILJETTEN. De Burgemeester der gemeente Texel maakt bekend, dat het éénmaal is voor gekomen, dat van een officieel aangewe zen aanplakgelegenheid een biljet ver wijderd is. Laatste waarschuwing. Indien dit weer geschiedt, zullen zeer ernstige maatregelen moeten worden ge nomen tegen de inwoners van het be treffende dorp. Texel, 21 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DRANKWET. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt ter openbare kennis, dat de opgaven, be doeld in artikel 35, lid 1, en in artikel 51, lid 1, "der Drankwet (Staatsblad 1931 o. 476), ter secretarie der'gemeente voor een ied*r ter inzage zijn nedergelegd, in het openbaar zijn aangeplakt en tegen betaling der kosten verkrijgbaar zijn. Texel, 20 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES. De Gemeente-Secretaris. JONKER. WAT ZEGGEN WE VAN HET WEER? cliczig, mistig, nevelig, wazig; elders: dijfcig; eendekukeltjesweer, warm weer; goltje, (ook guiltje), regenbuitje; hufterig, om van te huiveren; kickertjesweer, onvast weer; de lucht staat na leerzb, het wordt slecht weer; mokkcrig, drukkend, warm weer; 't mottert,- het motregent; ook aan de vaste wal van N.-Holl-korpt, volgens Weiland, van „mot", heel fijne regen, mistT nevel; bij Vondel vinden we „Ju- pijn schept mottige winters" (Horatius, Lierz. 29); 't oppert, het wordt stiller; (vgl. het Ned. „opper", luwte; een plaats, beschut legen de wind); rêgenig (ook beuïg), regenachtig; In volgend nummer: nagekomen na men uit de dierenwereld (ingezonden door lezers). Wie weet meer Texelsche woorden en uitdrukkingen, betrekking hebbende op het weer? HANDELSREGISTER. N.V. „Conservatrix", Groeneplaats 13, Den Burg plan van uitkeering inge diend. KERKNIEUWS. De kerkdiensten, die vanwege de Ge reformeerde Kerk in fTV. te Den Burg in het gebouw Eben Haëzer eenmaal in de veertien dagen worden gehouden, zul len niet meer, zooals .tot nu toe, om vijf uur beginnen, doch om half zes. Deze verandering treedt op 24 Mei, eerste Pinksterdag, in werking. Van diezelfde dag af zullen de middagdiensten in Oos terend niet meer beurtelings om drie uur en half 4 beginnen, doch élke Zondag om half vier VRAGENFORMULIEREN N.A.F. Nogmaals wordt er op gewezen, dat toezending van de bekende vragenfor mulieren vóór 1 Juli a s. dringend ge wenscht is. Het nalaten heeft als gevolg, dat de weken, waarover bij de voormali ge vakvereemgingen contributie werd betaald, niet meetellen voor het verkrij gen van recht op ouderdoms- en invalidi- teitsuitkeering. Voor genoemde onder steuning is een bijdragebetaling over minstens 20 jaar, d i. 1040 weken, ver- eischt. Geschiedt de inzending vóór 1 Ju li, dan tellen de weken, waarover in de voormalige vakvereenigingen contributie werd betaald^ ten volle mee. Eveneens is aanmelding vóór 1 Juli a.s. van belang met het oog op de overlijdensiiitkeenng, waarvoor een bijdragebetaling over ten minste drie jaar noodig is. (Persdienst N.A.F.) GEALLIEERDE HULP ONTOEREIKEND. De phrases, waarmede* de Engelsche en Noord-Amerikaansche propaganda de Duitsche overwinning op Kertsj verbo rgen tracht te houden, zijn zóó door- ^jhtig, dat dfe waarheid reeds tot de bevolking in de geallieerde landen begint door te dringen. In werkelijkheid, zoo stelt de Londensche correspondent van een Spaansch blad vast, 'gelooft men nauwelijks nog, dat de bolsjewisten in staat zullen zijn het dreigende Duitsche offensief tegen te houden. Vrij algemeen is men er van overtuigd, dat deze aanval het karakter van een orkaan zal dragen, daar Duitschland en zijn bondgenooten de Sovjet-Unie thans definitief willen verslaan. Uit New York wordt aan hetzelfde Spaansche blad gemeld: „Hoewel de bolsjewistische terugtocht op de Krim geniaal genoemd wordt, maakt men zich hier geen illusies meer. Voor verder verzet van Sovjetrussische zijde zijn de Britsche luchtaanvallen, die een strategische afleiding beoogen, en de Amerikaansche materiaaltransporten via het half geblokkeerde Moermansk niet toereikend. Sterker dan ooit maakt zich het gé mis van een tweede Europe^sch front thans voelbaar. (V.P.B.) VOOR WEERBAAR VOLK. Het internationale grootkapitaal heeft/onze boeren en arbeiders ge maakt tot slaven en knechten. Van geboorte en afstamming echter zijn zij vrij! Daarom moeten hun kete nen verbroken worden, opdat zij met hun vrouwen en» kinderen weer vrij kunnen leven. De strijd gaat tegen de geldbaronnen voor een waarlijk volksche adel. Werpt u in de strijd tegen de volksvcrpestende plutocraten. Treedt in de rijen der Nederland- schc S.S. De vvindkorenmolpn van Arends te Rijssen zal helaas gesloopt worden. De burgemeester van Landsmeer en die van Ridderkerk zijn ontslagen. De eerste meloenen deden in 't West- land f 2,per stuk. Dubbele aalbessen f 5,50 per kg. Voor 25000 gld. bont werd'gestolen uit de werkplaats van een bontwerker a.d. Laan weg te Amsterdam. be 2-jarige Frans W. Ruijs viel in de ouderlijke woning te Vlaardingen uit zijn ledikantje„ Het kind was op slag dood. Zeeppoeder mag niet duurder verkocht worden dan tegen 12,5 ct. per pakje van 250 gram. In een kleigroeve bij Venlo werd de 9-j. H^rry Desar,. die met een kipkar van een helling reed, tegen de grond geslin gerd. Kort daarna is hij overleden. 70 liter oude jenever, 75 1. cognac, 15 1. citroenjenever en 10 1. alcohol werden gestolen uit een zaak aan de Van Osta- destraat te Amstsrdam. Bij Blauwhoedenveem te Zaandam werd een groote partij suiker gestolen. Vier Zaandammers en 17 handlangers werden aangehouden. Troelstra-oord te Egmond a. Zee is voor onbepaalde' tijd gesloten. Getracht wordt het gebouw Moigenrood te Oister- wijk daarvoor in de plaats te krijgen. Uit een aangeteekende brief, van Goes naar Amsterdam gezonden, werd f 10,000 gestolen De nummers" van de biljetten zijn bekend. Bij de spoorwegen wordt er jiu streng op gelet, of men met een 3e klas kaartje zonder toestemming van de con ducteur in een 2e of 3e klas coupé zit. G00,000 scheermesjes, veel zeep, kam men, kwasten, enz., werden gestolen uit een perceel a d. Snoekstr. te Amsterdam. Totaal voor L30.000. In de veenkoloniën neemt het aantal tbc-gevallen toe. Emmen gaf ter be strijding in 1941 f 18000 uit; over dit jaar zal het vermoedelijk f 30,000 wor den. (N. v.h N.) Bij een inval iri een huis te Den Bosch werd een bonnenhandel op gróote schaal ontdekt. Men was*er juist bezig bonnen te tellen. 10,000 zijn er in beslag geno men. WERELDNIEUWS llllllllllll IN WEINIG WOORDEN i|||||||||D ENGELAND Van de voor de geallieerden varen de Ned. handelsvloot ging-^tot eind 1941 reeds 420,000 ton verloren. VATICAANSTAD De Paus ontving ter gelegenheid van zijn bisschopsjubileum o a. •felicita ties van de koning van Italië, van Adolf Hitler, maarschalk Pétain, generaal Franco en president Roosevelt. TURKIJE. In het proces wegens de aanslag op Von Papen werd tegen twee Turken de doodstraf gevorderd, tegen twee me deplichtigen, uit Sovjet-Rusland, 15 en 20 jaar gevangenis. FRANKRIJK Déat, de leider van de Rassembl. Nat. Populaire, wenscht, dat Frankrijk een belangrijker aandeel neemt in de strijd in het oosten en dat de vloot wordt gebruikt dm het Fransche gebied te ver dedigen en om de convooien te bescher- TROUW TOT IN DE DOOD. Dat dit geen phrase is, dat bewij zen duizenden strijders voor het nieuwe Europa en daaronder zijn ook Nederlandsche mannen. Ook zij zijn trouw tot in de dood. Trouw aan hun volk en vaderland, dat zij beschermen tegen de gruwelen van 't duiyelsche bolsjewisme. Zij heb ben trouw gezworen en als mannen van eer houden zij hun woprd. Nergens bewijzen Nederlandsche mannen beter wat zij waard zijn dan in de gelederen van ons legi oen. Landgenoot, gij die deze ge weldige strijd begrijpt, gij moogt niet langer aarzelen, toont dat ook gij trouw kunt zijn tot in de dood, als het gaat om de toekomst van ons land en volk, meldt u aan bij het vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, te 's-Graven- hage.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1