boor cba (maw TBOMPtRUEB en cBcn \den. TRIO-TIPTOP-No. 1 zachte, belegen natuur-AZIJN Gemengd Nieuws De Avonturen van Robinson Crusoë KOOKT AARDAPPELEN IN DE SCHIL. In groote gezinnen zal men op het be zwaar stuiten, dat het boenen van aard appelen zooveel tijd kost. Dat kan men eenigszins opheffen, door de aardappe len, vooral de „zwarte" een tijdje in wa ter te zetten, zoodat het zand losweekt. Spoelt men ze dan nog eenige keeren met frtéch water, dan kost het schoon- boenen minder tijd. Voor degenen, die nog nooit aardappelen in de schil ge bruikten, volgt hier een recept. Aardappelen in de schil. De aardappe len schoonboonen met een «borsteltje en zoo noodig putten. Een bodempje water aan de kok brengen en daarin de aard appelen en wat zout (1 theelepel op 1 kg.) snel aan de kook brengen en gaar koken in een goed gesloten pan. Zoo nu en dan de aardappelen omschudden. Kooktijd 25 min. Het overtollige water zoo noodig afgieten en de aardappelen op een laag vuur nog even droog dampen. Degenen, die het schilletje niet goed verdragen, kunnen dit er op hun bord af halen. SCHAAKNIEUWS O.D.S.C. Nu het schaakseizoen is geëindigd, ge ven we een kort verslag. In dit seizoen is door de leden met ijver geschaakt en de resultaten zijn bevredigend te noemen. Tweemaal werd tegen SIV gespeeld en beide malen gelukte het ons de over winning te behalen, waarvan reeds een verslag werd opgenomen. Ook werd door de club een onderlinge wedstrijd ge speeld om de wisselbeker, die vorig jaar door de heer C. Timmer werd gewonnen. Na een strijd, vol spanning wist de heer Jb. Visman dit jaar beslag op de beker te leggen. De eindstand van deze strijd was: gesp gw. rem. verl. pnt J. Visman 12 11 1 0 IIV2 P. v. d. Vis 12 9 1 2 91/* C. Timmer 12 6 5 1 8V2 K. Bakker 12 7 1.4 7V2 P. Bakker 12 6 0 6 6 C. Drijver 12 4 3 5 5Vs S. Dros 12 4 3 5 5V2 F. Gelijk 12 5 1 6 5V2 A. v. d. Brink 12 3 4 5 5 B. v. d. Brink *12 4 17 4'/* R. v. d. Vis 12 3 3 6 4V2 W/ de Rooi 12 2 1 9 21/* G. J. Drijver 12 0 4 8 2 De heeren Jb. Pieterse en Jn. Vlaming konden door omstandigheden niet mee spelen. (P Bakker, secr. O.D.S.C.) TEXELSCHE ZWEMVEREENIGING. (Slot.) Het financieel verslag, door de heer Jn. Bruin Wz. uitgebracht, meldde een saldo van f 126.54. Contributie van leden te Den Burg woonachtig f 464,40, van die te Oudeschild f 122,55. Donateurs f 45.50. Zwemwedstrijden f 104,67. Het nieuwe seizoen zal onvermijdelijk hooger uitga ven vergen. Daarom werd op voorstel van de heer Brum besloten de contribu tie voor hen die 75 ct. betaalden, (meer dere leden uit één gezin) op een gulden te brengen. De heeren Th. Tiessen, G. J. Logman en Jn. Blom worden als bestuursleden herkozen; in plaats van mej. G. Brouwer, Oudeschild, wordt, de heer Jn. Visman benoemd. De z^emvereen. hoopt dit seizoen schoolwedstrijden te organiseeren. De hoofden van alle scholen op ons eiland zal om advies en medewerking worden verzocht Evenals aan de vaste wal zou om een wisselbeker kunnen worden ge kampt. Natuurlijk zullen zich bezwaren voordoen, doch daar staat zooveel moois en nuttigs tegenover, dat het geweldig jammer zou zijn, wanneer deze school wedstrijden niet zouden kunpen door gaan. Daarom met alle man gewerkt Dan komen we er zeker! J. Een mensch kan elke tegenspoed om zetten in een aanleiding tot nieuwe ac tiviteit. (Marcus Aurelius). PEUILLETON. ROMAN VAN MARÖSE KOLLING. 12.) Wie achter de coulissen keek, wist wel tegen welke achtergrond zich dit al les afteekende. Tegen een achtergrond vanmenschelijke ellende, die zoo goed verborgen werd gehouden, dat men het in Europa nog steeds niet wilde geloo- ven. Achter dit» alles stonden de honger, de nood en de wanhoop van duizenden, die zelfs de kracht om te klagen niet meer konden opbrengen Ach neen, wie deze toestanden ook maar gedeeltlijk doorzag, die liet zich niet verblinden door het fantastische karakter van deze geforceerde opbouw. Een felle zon wierp haar stralen over de nog verlaten stad, toen Eschberg het hotel verliet. Hij overlegde 'n oogen- blik, alvorens verder te gaan. Waar kocht hij het noodzakelijkste- voor Lisa- weta von Bernekamp? Had hij gisteren niet in de omgeving van het Derjinski- P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. VAN DER PLAATS BOLSWARD DISTRIBUTIE Niet élke hond is 'n zuivere ras hond en niet élke azijn is zuivere gistingsazijn. Er is ook carbidazijn: die is scherp en kunst matig! Gistingsazijn - zooals die van Tromp Rueb - is geurige, zachtsmakende, belegen natuur- azijn, nèt als wijn oud en ge lagerd en van alèohol gemaakt. Volkomen bacterievrij Lever steeds de leege fiesch met sluiting in! ÖNtfSASB AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van. Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het a.s. afhalen van nieuwe bonkaarten weer formulieren moeten worden ingevuld ter verkrijging van aardappelkaarten. Zij,die niet beschikken, op het moment van uit reiking dezer kaarten, over 30 kg aard- appelen per gezinslid, dienen een for mulier in te vullen, waarop dit vermeld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Texel, 18 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN, voor tijdvak 14 Juni11 Juli. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat weder om nieuwe levensmiddelenkaarten zullen worden uitgereikt en wel: Te Oudeschild op Vrijdag 29 Mei a. s. in de o.l. school vanj 9-10 voor het dorp nrs. 1 t.m. 116 10-11 voor het dorp nrs 117 t.m. 206 11-12 voor het dorp nrs 207 t.m. 380. 12-1 voor het dorp nrs 381 en hooger en de bewoners van wijk S; Te De Waal op Zaterdag 30 Mei a.s. in de o.l. school van: 9,30-10,00 voor het dorp no. 1 t.m. 41 10,00-10,30 voor het dorp nrs. 42 t.m. 71 10,30-11,15 "voor het doïp nrs^ 72 en hoo ger. en wijk W met nrs 1 t.m. 30. 11,15-12,00 voor wijk W met no. 31 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van 't gezin met de daarbij behoorende inlegvellen. Tevens moet worden overgelegd door hen, die per ge zinslid niet beschikken over 30 kg. aard appelen, een formulier, waarop dit ver meld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den Distributiedienst. Texel, 28 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. De eerste nieuwe aardappelen brach ten in het Westland 19 ct. per kg. op. Waspik's gemeenteontvanger heeft zijn gemeente door geknoei in de boeken voor een paar duizend gld. benadeeld. Zes inwoners van Éergen kregen pro cesverbaal wegens het in de zwarte han del koopen van tarwe. Van de Ned. Landstand is de verorde nende bevoegdheid nu nader geregeld. Er zal een eigen Verordeningenblad van de N L. verschijnen. 100 L. spiritus werd opgespoord in een huis a d. Kampstr. te Hilversum. Ze zou door twee personen, die gearresteerd werden, ajs alcohol worden verkocht. De 17-j. loopjongen van een Haagsch winkelier gaf voor, dat uit zijn mand voor f 100 boodschappen was gestolen, maar bij onderzoek bleek, dat hij die met een 16-j. collega had willen deelen. plein een Amerikaanschv of Fransch mo dehuis gezien? Waarschijnlijk zou de zaak nog wel gesloten zijn. Wie haalde het nu in zijn hoofd.'s morgens om acht uur al te. gaan winkelen? Maar hij had nu eenmaal haast. Hij moest er met aan denken, dat Lisaweta daar alleen, opge sloten in een kamer van het hotel, op hem wachtte. Tenslotte kon zij door een of andere ongelukkige samenloop van omstandigheden toch nog ontdekt wor den Het beste was, dat hij direct maar een taxi nam. Misschien liep het hem mee en was de zaak toch_ al open. Juist wilde hij in een der weinige, op de hoek van de straat geparkeerde huur auto's stappen, toen hij achter zich ie mand hoorde roepen. Hallo, meneer, neemt u mij niet kwalijk. Hij keerde zich om en keek in. het sluwe gezicht van de man, die hem op de markt het heiligenbeeldje had verkocht. Hij hield zijn vuile muts deemoedig in zijn had, maar in zijn brutale blik lag toch iets van zelfbewustheid en een ver borgen dreiging. Wat wil je? Maak dat je wegkomt! Robert Eschberg voelde een zinnelooze woede in zich opstijgen. Een oogenblikje voor een arme man, meneer. De smalle spleetoogen loer den hem van onder de borstelige wenk brauwen aan, Ik had alleen maar willen vragen: weet meneer misschien V Nieuwe schoolboeken mogen wegens de papiersch^arschtr alleen in dringende gevallen worden aangeschaft. Het 2-j. zoontje van landbouwer Meu- lenbelt te Ankum viel in een teil kokend "heet water. Het kind is kort daarna over leden. In een wei te Eist hebben twee lui uit Arnhem een koe 's nachts bewusteloos geslagen en toen uit elkaar gesneden. Ze werden gesnapt, toen ze het vleesch per bakfiets vervoerden De landbouwer A. P. Hovinga te Oostwolde-oltambt werd burgemeester van Scheemda; gemeenteambtenaar C. J. v.d. Pijl te Terneuzen burg. van Hoek; gem.-ambt. J. Tollenaar te Zaamslag burg. van Benthuizen en Moerkapelle. Alle kippenhouders, die geen voertoe- wijzingen ontvangen, moeten dit jaar per kip 15 eieren inleveren. Ook wie als par ticulier een paar kippen houdt. Wie het nalaat, mag geen kip meer houden en stelt zich verder aan bestraffing bloot. iets van mijn meesteres, Lisaweta? Zij is gisteravond weggegaan en niet meer thuis gekomen. De man sprak kruiperig onderdanig maar een valsch lachje om zijn lippen bewees, dat hij meer wist. Robert zou hem het liefst een klap in zijn gezicht hebben gegeven. Ik weet niet wat je wilt. Pascholl! Snel stapte hij in de eerste de beste wagen. Toen deze reed, keek hij onwille keurig nog eens door het achterruitje. De man stond er nog, zijrvwerfrommelde muts in de hand. Maar het infame lachje bleef Robert tijdens de geheele rit bij. Het liep Robert inderdaad mee. Het modehuis van „Belette" had de rollui ken reeds opgetrokken en de deur half geopend. In de «etalages glinsterden de kostelijkste zijden stoffen, een dure bontjas van hermelijn lag naast een kort jasje van donker fluweel en in de hoek warefc een paar bont gekleurde halsket tingen uitgestald. Een goed gekleede vrouw stond achter de toonbank. Een jong meisje hanteerde op een kleerenhanger een luchtig en on definieerbaar gewaad van blauwachtige kant en taftzijde. Zij droeg het als een heilig^ reliquie. Robert wrong zich door het half ge opende ijzeren hek. De beide vrouwen keken verbaasd op. Ik zou graag een japon van u heb ben. Robert wist plotseling niet, wat hij OVER OPVOEDING. DE JUISTE SCHOOL. Honderdén kinderen worden naar een school gestuurd, waar ze niet thuis hoo- ren. Hopelooze ellende, bedorven jeugd en vaak tenslotte een mislukt ambt zijn er de gevolgen van. Maar de ouders de den het om het „bestwil" van het kind. „Je moet zoo redeneerden ze toch een diploma hebben om iets te bereiken. Lees de werken van Dr. Luning Prak (de redactie verschaft u graag een lijstje) en u vindt daar voorbeelden te over. Prof. Casimir zei het zoo: „Het is de zucht van de ouders, die de kinderen door de school drijft en ze op een plaats in de maat schappij tracht te brengen, waar ze niet hooren, met voldoen en zich dus onge lukkig voelen. (Mede aanbevolen lec tuur: Drs. H. J. Jordan, „Hoe opvoeding- fouten te vermijden, 184 blz., geb. f 0,90). WERELDNIEUWS lillllllllll IN WEINIG WOORDEN HONGARIJE Ook in Hongarije werd het land- en boschbezit van joden onteigend ENGELAND Voor 1943 zal van de zaken in En geland de helft gesloten zijn, voorziet een Zweedsche krant. BR1TSCH-INDIE Bij Ceylon verging bij felle wind 'n te zwaar geladen boot. 62 personen, meest studenten en vrouwen, kwamen om. DUITSCHLAND In Duitschland mogen onrijpe gra nen niet voor veevoer worden gemaaid. Een naar de Noorsche kust varend Duitsch hospitaalschip werd door een duikboot aangevallen, maar niet getrof fen. moest zeggen. Nooit had hij zich zoo on zeker gevoeld. Hij ergerde zich aan zich zelf. Haastig vervolgde hij: Een man van mijn employé's is aan de grens zijn bagage kwijt geraakt Zij voelt zich niet goed en kan daarom zelf niet meekomen. Wat we noodig hebben is een wandeltoi let, wat lingerie, enfin u begrijpt wel, het allernoodigste. De éigenares van „Belette" glimlachte onmerkbaar. O ja, zij begreep het vol komen, al was zij dan wel zoo ver standig, dat niet te laten blijken. In som mige opzichten liepen Parijs en Moskou niet zoo heel ver uiteen. Zeker, meneer. Hoe groot is die dame zoo ongeveer? Robert overlegde even. Zoo groot als Annegreet? Misschien een tikje groo- ter. Grooter en nog slanker Annegreet had ook geen honger geleden. Maar Li saweta wel. Wij zouden misschien met een col lectie in het hotel kunnen komen, me neer? onderbrak Madame Belette zijn gedachtengang. Robert schrik op. Ik zei u toch, dat die dame zich niet goed voelt! Ik moet hier een en ander voor haar uitzoeken. Zooals u wilt, meneer. Ninette, wandeltoiletten! Madame Belette had 'n stem als een veldheer, die zijn troepen in de strijd aanvoert. Ninette haastte zich naar een kast. (Wordt vervolgd WAT ER GEBEURDE... !l!lllll|||j 2G MEI: 1805: Napoleon te Milaan tot koning van Italië gekroond. 1926. Het Marokkaansch opperhoofd Abd-el-Krim door de Franschen onderworpen. 27 MEI: 1564: Sterfdag van Calvijn (Geneve). 1840: Paginini te N\zza overleden. 1910: De ontdekker van de tuberkelba cil, Rob. Koch, te Baden-Baden overleden. 28 MEI: 1568: Willem de Zwijger door Alva vo gelvrij verklaard. 1932: De Zuiderzee-afsluitdijk dicht; Holland en Friesland door een dijk verbonden. 29 MEI: 1453: De Turken veroveren Constanti- nopel. 1829: De uitvinder van de veiligheids lamp, H. Davy, te Genève overle den. HOE LAAT SPREEKUUR BURGEMEESTER. Iedere werkdag van 1012,30 uur." BUSDIENST BOEKEL. Van Oudeschilcl: na aankomst boot. Van Den Burg: 7,25; 1,25; 5,10. BUSDIENST REUVERS Van De Cocksdorp 8,en 4,-r— uur. Van Den Burg: ll,15_en 5,30. POSTKANTOOR DEN BURG Werkdagen: 81; 23; 67. (Zaterdags van 6-7 alleen telegr.-telef Zondags alleen van 89 v.m.; voor het afhalen van post van 1,45-2,15. Copyright P. I. 0 Qoa 6 CopcnSogon 267. Nu vond Robinson het tijd om in te grijpen. Onder luid geschreeuw storm de hij met Vrijdag op de wilden af. Zijn goed gericht geweervuur deed enigen sneuvelen en de overigen begonnen te vluchten. 268. Robinsons eerste werk was nu de blanke te bevrijden. Uit enige gestamel de woorden kon hij opmaken, dat het een Spaans kapitein was. De man was stijf en kon zich slechts met moeite bewegen. lillllllllll VAN DE BOEKENPLANK. ||l!| (Voorhadden in Boekhandel Parkstraat). Het strandboekje, door Heinsius en Jas pers. Met veel ill. 15"6 blz. Geb. (in lin nen) f 1,90. Vogelleven in Nederland, door A. B Wigman, met 60 prachtfoto's. 224 blz. Geb. f 1,45. In sloot en plas, door Heimans en Thijsse/ Twee gekleurde en veel zwarte platen. 210 blz. Geb. (in linnen) f2,75 Heilige Kerstnacht, door C. M. van Hille Gaerthé. Veel ill. Zes kerstverha len. Zeer fraai uitgevoerd. Linnen pracht band f 1,90. Van. drie kleine jongens, door I. C. de Boone-Swartwolt. 107 blz. Linnen pracht band. Prijs verlaagd van f 2,75 op f 1,75. Een jaar. Een woord voor elke dag van het jaar Uit het Zweedsch van N. Soe- derblom 378 blz. In linnen prachtband f 3,25. Veilig belegd is iedere gulden, welke u aan goede boeken besteedt. Goede boe ken behouden niet alleen hun waarde, ze nemen in waarde toe! Koopt iedere maand een boek. Nu is onze keuze nog heel groot. Wacht niet tof Sinterklaas!\ IIIHIIIUil HYGIENE EN VEILIGHEID mm 417. Scheerling. Van deze plantensoort zijn zoowel de gewone waterscheerling als de gevlekte scheerling, 'vergiftig. Men kan zich vergissen, doordat men ze ver wisselt met de niet-giftige pinksternakel of met andere schermbloemigen. Vooral de waterscheerling is giftig. Na braken, diarrhee en krampen is het einde meest de dood, wanneer men er van gegeten heeft. Als tegengif geeft men een sterke oplossing van looizuur of zeer sterke ge kookte thee. (Dr. Ch. Bless).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4