S.S. N.V.D. Arbeid is Leven, nietsdoen de Dood Om Nêerlands Nieuwe plaats in het Europa. Texelsch dialect. TEXELSCHE BOERDERIJEN. 51e JAARGANG. No. 5656. ZATERDAG 30 MEI 1942. TEXELSCHE COURANT Voor het Volk Door het Volk Evenals de Winterhulp draagt de Ne- rierlandsche Volksdienst als devies Voor het volk, door het volk. Zij, die meenen de doorvoering van deze idealen in de weg te kunnen staan, zijn gewaarschuwd. De bevegde autoriteiten zullen niet aar zelen in het belang van ons volk die kliek uit te snijden uit onze gemeenschap. In de loop van ons bestaan hebben wij on dervonden, dat ons volk voor onze ide alen gewonnen kan Worden. De staats- epparatuur, de kerken en het georgani seerde grootkapitaal, die ons volk in .het verleden ten ondergang hebben geleid, trachten nu met leugens en gruwelver halen de .vooruitgang en de vooruitgang van ons volk tegen te houden. We hebben om samenwerking gevraagd, doch de drie zoo juist genoemde machten meenden, dat wij zonder hun hulp onze strijd voor ons volk zouden verliezen. Maar we zul len winnen, aldus spr. De tijd van vre- desaanbiedingen van onze kant is dan ook voorbij. Sabotage, van wie dan ook, behooren tot het verleden: méér dan tei> einde is ons geduld. Wie een verant-. woordelijke functie bekleedt, doch zich niet tot het uiterste inzet voor de N.V.D. begrijpt niets van zijn roeping. (Uit een rede van de heer Doek, Prov. Leider N.V.V., Gelderland). DRIEMAAL: DE WITTE ENGEL. Op korte afstand van ons dor-p vinden we aan de Hoornderweg niet minder dan drie boerderijen met de naam „Witte En gel". Zooiets zal men niet vaak aantref fen: drie boerderijen met dezelfde naam, vlak bij elkaar. De oudste plaats is die van de heer.A. Dros Pz. Ze is in gebruik bij de heer P. J. Koorn. De naam „Witte Engel" staat met groote witte letters op de wagejjdeuren. Naar de heer Koorn ons vertelde, zou volgens de overlevering vroeger voor de boerderij het beeld van een Witte Engel hebben gestaan. Witte Engel no. 2 is die van de heer Joh. Keijser Dz. Deze is in huur bij Gebr. Hin. In de buurt werd in 1926 voor reke ning van de heer H. Hin een boerderij gebouwd, -welke de beeltenis van een Witte Engel in-glas-en-lood in de gevel vertoont; ook deze hoeve werd Witte Engel genaamd. Vroeger, toen er nog maar twee boer derijen met de naam Witte Engel waren, sprak men ter onderscheiding van. „de Witte Engel van Koning" en van „de Witte Engel van Flens" en wel naar de families Koning en Flens, "welke daar boerden. ROOKVERBOD in bosschen, veen ep heide. De Burgemeester van Texel vestigt nogmaals de aandacht op het verbod, in bosschen, veen en op de heide of in de nabijheid van dergelijke gebieden: 1. open vuur of brandend licht mee te voeren; 2. brandende of gloeiende voorwer pen te laten vallen, weg te werpen of daarmee onvoorzichtig om te gaan; 3. in de open lucht of in brandbare of houten gebouwen of bouwsels vuur aan te leggen, zonder een schriftelijke ver gunning van den gebruiker van het per ceel bij zich te hebben, of een vuur, waartoe vergunning is verleend, onbe waakt te laten; 4. tusschen 1 Maart en 31 October op bovengenoemd terrein te rooken. Overtreding wordt volgens de verorde ning ter voorkoming van bosch-, heide en veenbranden van 12 Juni 1941 ge straft, ook indien door dit lichtzinnig op treden geen schade is veroorzaakt. Is een brand door de overtreding ont staan, dan geldt deze handeling als mis drijf. De politieorganen hebben in het droge jaargetijde bevel streng op te treden. De gevolgen van veronachtzaming van bovengenoemd verbod heeft ieder aan zichzelf te wijten. Texel, -28 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. GIFTEN WITTE KRUIS. P. B., Den Burg f 5, HOE LAAT IIIIHIIIIIIIIIIII DE ZON. Za. 30 Mei op 5,28; onder 21,47 Zo. 31 Mei op 5,27; onder 21,48 Ma. 1 Juni op 5,26; onder 21,49 Di. 2 Juni op 5,26; onder 21,50 Verduisteren: van zonsondergang tot ronsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Za. 30 Mei op 21,55; onder 6,07 Zo 31 Mei op 23,04; onder 6,57 Ma. 1 Juni op 0,02; onder 7,57 Di. 2 Juni op 0,49; onder 9,05 HOOG WATER OP TEXELS REE. Laatste Kwartier: 5 Juni 23,26. Za. 30 Mei 10,06 en 22,28 Zo. 31 Mei 10,51 en 23*5 Ma. 1 Juni 11,39 en Di 2 Juni 0,03 en 12,29 Springtij 13 en 27 Juni. SPORT ATHLETIEK EN NU Onder bovenstaand opschrift ontvin gen wij van de'Nederlandsche Athletiek Unie een brochure tot aanmoediging van de athletiek. Vele besluurderen van voetbal-, korf bal-, hockey- en andere veréenigingen zullen 'zich vaak hebben afgevraagd: Hoe houden we onze menschen gedurende de zomermaanden fit? Hoe kunnen we ze voorbereiden voor hét nieuwe winter seizoen? Ook het bestuyr van S.V.T. had 'zich zulks wel afgevraagd. Op de laatste jaarvergadering is men tot de conclusie gekomen: „Laat hen athletiek beoefe nen", maar dan ook zoo, dat de moge lijkheid wordt geopend deel te nemen aan wedstrijden, uitgeschreven door de N A.U. Hiertoe was allereerst noodig, dat de vereeifiging lid werd van de Athle- tiek-Unie. Dit is -ook geschied en-er be staat reeds een aardige groep deelnemers die nu getrouw dez^ sport beoefenen. Het programma omvat loopen, springen, wer pen, drie bewegingsvormen, welke elk normaal mensch tot zijn beschikking heeft. Hieruit volgt dus, dat elk normaal mensch athletiek kan beoefenen. Wij, die reeds vele malen met deze sport zijn bezig geweest, hebben echter vaak de verzuchting hoof en slaken: „Ik kan toch niet meekomen". JLaat dit nu geen be zwaar zijn. Het spreekt vanzelf, dat niet allen op de bovenste plaats kunnen ko men. Doch is dit noodig? Zij, die steeds trainen, moeten zeggen; Neen^ neen, en nog eens neen. Het gaat er toch in de eerste plaats om, het lichaam gezond, krachtig en-fit te houden. Dat is voor elk mensch toch een eerste vereischte en daarom vragen wij: Kom op de trainings avonden -eens kijken en loop of spring eens mee. Misschien, dat ge u dan meteen als lid opgeeft. Door het bestuur van S.V.T. wordt ie dereen ook diegenen, die reeds lid zijn van andere sportvereenigingen in de gelegenheid gesteld tegen een geringe contributie lid te worden van S.V.Taf- deeling Athletiek. Ook dames worden hiertoe in de gelegenheid gesteld. Het is de bedoeling, dat er in de nazomer -wed strijden worden georganiseerd. Hiervoor kunnen wij op de volle medewerking van de N.A.U. rekenen. Training: Zondagochtend 10,30 uur, Maandag- en Vrijdagavond. P. Steenwijk. Eedsaflegging op den Führer door 400 Ned. Arbeidsdienstmannen, welke zich vrijwillig voor het Oosten meldden (V.P.B.-H. Heukels-m.) Op enthousiaste en gedocumenteerde wijze heeft Dinsdagmiddag de Berlijn- sche econoom "Vogt in een persbijeen komst te Haarlem, die onder leiding stond van de heer Eggetf, Pressereferent voor N.H.,^ gesproken over de opbouw van nieuw-Europa. Met overtuiging be toogde hij, dat de tijd, waarin de arbei der als koopwaar wordt beschouwd en men spreekt van een arbeidsbeurs en ar beidsmarkt, voorbij is. Ieder mensch heeft recht op arbeid, maar ook de plicht-tot arbeid naar het socialistische beginsel: „één voor allen en allen voor één". Het kapitalistische productiestelsel, waarin alleen om winst te maken gepro duceerd wordt, kon de denkende mensch geen voldoening meer schenken. Daar door toch werd de arbeid als een vloek en een noodzakelijke kwaad gevoeld, ter wijl de arbeid als iets eervols dient te worden beschouwd. Dit is mogelijk, wan neer ieder lid der gemeenschap zich bewust wordt, dat hij zijn arbeid niet alleen verricht om voor zich en de zijnen geld te verdienen, maar dat hij daardoor ook de gemeenschap dient en vooruit brengt. Arbeid en vreugde! In Duitschland heeft men begrepen, dat een maatschappij vorm, waar hon derdduizenden niet meer voor de arbeid waren ingeschakeld, niet kon voortbe staan, omdat dit een verlies voor de ge meenschap beteekende, wat de gemeen schap zich op de duur niet kan veroor loven. Wat men daar deed om de arbeid Jot een vreugde* te makep, begint lang zamerhand in de wereld door te dringen. Bestrijding werkloosheid. Met groote bewondering was de heer Vogt voor ons schoone land bezield. Dit tc dicht bevolkte land met 9 millioen zielen telde echter ook 450,000 werkloo- zen, die gesteund moesten worden. Dit beteekende niet alleen arbeids- en( ,dus productieverlies, maar ook een degene ratie van duizenden eerlijke werkers, die niets anders verlangden dan in het ar beidsproces te worden ingeschakeld. Duitschland, dat 'thans in een oorlog is gewikkeld, waarbij het gaat om het zijn of niet zijn van Europa, heeft zich ook de opbouw van Europa teil doel gesteld en dan ook na de bezetting van Neder land het mogelijke gedaan om in Neder land het aantal werkioózen te verminde ren. Desondanks zijn er hier nog 200,000. Duifschland biedt een goede plaats aan velen. Men zal er altijd een aantal blijven houden. Ook in Duitschland is het niet gelukt om alle niet-volwaardigen in het arbeidsproces in te schakelen. Voor de welvaart en het geluk van een volk is het echter noodig, dat het aantal ongeschool de arbeiders zoö klem mogelijk wordt en dat van de geschoolde zoo groot mogelijk. Daarom heeft men in Duitschland voor de ongeschoolde arbeider de gelegenheid geschapen zich. tot geschoold arbeider te bekwamen en men heeft daar begrepen, dat het gemeenschapsbelang vordert, dat zoo'n arbeider dan ook het volle loon behoort te ontvangen. Dan pas zal de ar beider zich volwaardig gaan gevoelen, terwijl een arbeider, die een goed inko men heeft, goede kleeren enz. kan koo- pen, en een goede woning kan bewonen, wat weer aan andere arbeiders werk geeft. Wat een goede woning voor een gezin en de cultuur van een volk betee- kent, werd scherp door de heer Vogt belicht. Herscholing van arbeiders. Nu Nederland de Europeesche lotsge- meenschap deelt, gaat het niet aan, dat daar duizenden arbeiders zonder werk loopen, terwijl men die in Duitschland dat vecht voor het voortbestaan van Eu ropa, tekort komt. Daarom zijn voor de metaalarbeiders aan de Fokkerfabrieken te Amsterdam en in de voormalige Con- radfabrieken te Haarlem voor ongeschool de arbeiders de gelegenheden ingesteld om zich tot geschoolde arbeiders te be kwamen. De gemeentelijke arbeidsbeur zen zijn rijksinstellingen geworden en omdat er naast de 200,000 ingeschreven werkloozen nog duizenden zijn, die niet ingeschreven zijn, wordt er thans naar gestreefd om ook deze werkloozen in het productieproces in te schakelen. Daar voor zijn verschillende verordeningen in het leven geroepen en daarom is er bij het besluit van de Secretarissen-Gene raal van deDepartementen van Sociale Zaken en van Justitie' van 14 Maart 1942 bepaald, dat werkgevers een vergunning behoeven om werkkrachten beneden 40 jaar te werk te stellen. Van deze bepa ling zijn ,de landbouw en de visscherij, alsmede de arbeid in de huishouding uit gesloten. Dit is gedaan, omdat oude hoo rnen moeilijk verplaatst kunnen worden en het dus beter is, de' jongeren naar Duitschland^ te zenden. Deze jongeren worden overeenkomstig hun* aanleg, daar te werk gesteld, omdat de mensch de hoogste prestatie kan geven en het ge lukkigst is, als hij arbeid overeenkomstig zijn aanleg verricht. Omdat de jongeren en ook vaak hun ouders nietf weten, wat zij willen wprden, zijn er voorlichtings- ïaden ingesteld, die daarover adviseeren. De plicht van ieder gezond mensch. De Europeesche gemeenschap kan zich de luxe niet meer veroorloven, dat dui zenden door het bezit van hun ouders, wel consumeeren, maar niet producee- ren. Ieder gezond mensch heeft, omdat hij verbruikt, ook de plicht tot arbeid. De in Duitschland te werk gestelden heb ben dezelfde rechten ais de Duitsche ar beiders, maar het productieproces eischt daarentegen, dat ook zij nakomen, wat is overeengekomen. Geen bedrijf kan pro- auceeren, als het niet op de daarvoor be- noodigde arbeiders kan rekenen. Partij kiezen! In oorlogstijd is des menschen inner lijke rust uit zijn evenwicht gebracht; dat ligt voor de hand. Als de uiterlijke vrede door het krijgsrumoer verstoord is, komt ook de innerlijke vrede in het gedrang Wanneer wij op straat een klein of groot meeningsverschil gadeslaan, ook al zijn wij geheel buitenstaanders, dan kan het niet anders, of wij kiezen onbewust in ons hart voor de een of andere partij. In het grootere verband van ons leven gaat dat precies eender. Wanneer twee landen met elkaar in oorlog geraken, dan mag ons land ^neutraal heeten en neutraal zijn, individueel trekken wij partij voor de een of de ander. Toen in 1900 de groo te Transvaalsche Boerenoorlog in al zijn hevigheid ontbrandde, schaarde iedere rechtgeaarde Nederlander zich achter on ze stamverwanten in Zuid-Afnka en sprak de Nederlandsche pers, ondanks het feit, dat Nederland in deze Trans- vaalsch-Britsche strijd 'n neutraal stand punt Innam, schande van de overval op het vredelievende Transvaalsche Boeren volk. Hetzelfde was het geval, toen het kleine Finland gedwongen werd, terwille van zijn vrijheid, in 1939 de strijd aan te binden met de bolsjewisten. Wat heeft men in ons land niet gedaan om Fin land të steunen. De groote opbrengsten van de Finland-collecten manifesteerden dit wel op duidelijke wijze. Hoewel Ne derland ook in deze strijd een neutraal standpunt innam! Hoe er. werd gestookt. Op het oogenblik beleven wij een veel grootere strijd, want het gaat hier tus schen twee wereldideologieën: het auto nome en het democratische regiem. Jaar en dag is er ons land door middel van de pers ^geageerd tegen het autonome re giem; het nationaal-socialisme en het. fascisme werden.in de verschrikkelijkste kleuren afgeschilderd. Het kon niet an ders, of ons volk kreeg een ingekankerde haat tegen de autonome staatsvorm, om dat het leugenachtig alleen de fouten van dit regiem te hooren kreeg en van de nuttige zijde vrijwel niets zag of hoor de. Welbewust hebben de democratische machthebbers in ons land jaar in jaar uit geageerd tegen het nationaal-socialisme. Waarom? Omdat zij zich in hun onbezorg de bestaan bedreigd zagen. Niet omdat 't nationaal-socialisme hen niet aanstond, maar omdat zij wel begrepen, dat er voor hen in een nationaal-socialistische staat geen plaats meer zou zijn. Het ging dus om hun eigen bestaan! Een oorlog was onafwendbaar. Onvermijdelijk voerden de machtheb bers vóór 1940 ons volk naar de afgrond. Een oorlog was onafwendbaar. Die oor log is, gelukkig voor ons land, van korte duur geweest. Hevig was de strijd en nog lang zijn alle sporen van die krijg niet uitgewischt en nog zijn niet alle wonden geheeld. Thans, na twee jaren, staan wij op nieuw als toeschouwers, met. dit verschil, dat wij thans zelf, aan de hand van nuchtere feiten, kunnen oordeelen. Zij, die zich de verschillende opgeblazen arti- .kelen ip de Nederlandsche pers vóór 10 Mei 1940 herinneren, weten, dat de in druk moest worden gevestigd, alsof Duitschland toen reeds op het punt van instorten stond. De Duitsche soldaat zou ondervoed zijn en nauwelijks meer in staat een geweer in de handen te houden. Het Duitsche luchtwapen was slechts in schijn superieur (zoo schreef „De Groene Amsterdammer" nog op 24 April 1940!) en niet opgewassen tegen de vernieti gende slagen van het Fransche en Brit- sché luchtwapen. Laat de feiten spreken. De waarheid weten wij thans. Het was lang geen hongerende en ondervoede Duitsche soldaat, diq in vijf dagen tijds vrijwel geheel Nederland veroverde en wat het Duitsche luchtwapen ook na 24- April 1940 presteerde, hebben we' thans sedért een jaar kunnen constateeren uit ae strijd in de Sovjet-Unie. puitschland heeft van de eerste dag van de oorlog af uitsluitend successen geboekt: Polen viel in enkele dagen; Noorwegen in een maand tijds; Nederland, België en N.- Frankrijk in nog geen 50 dagen; de Bal kan werd binnen een.paar weken onder, de voet geloopen; na één jaar strijd in de Sovjet-Unie staan de Duitsche legers reeds meer dan 1000 km. over de gren zen; ze bedreigen ^de twee voornaamste steden van dit onmetelijke rijk. In Afri- VOOR WEERBAAR VOLK. De dienaren van het politieke Christendom hebben in de loop der tijden veel onheil en leed over ons volk gebracht. Telkens weder brachten zij verdeeldheid tusschen volksgenooten, tusschen menschen van hetzelfde ras en bloed. Door hun kuiperijen en intriges werd broederbloed vergoten. De kans daartoe mogen "zij nooit meer krij gen. Strijdt daarom mede tegen de zwarte internationale Treedt in de rijen der Nederlandsche S.S. Wat in deze tijd moet worden geëischt. Nu Duitschland in een kamp om het zijn of niet zijn van Europa is gewikkeld, wordt ook van hetbedrijfsleven in Ne derland het hoogste geëischt. Niet strikt noodzakelijke bedrijven worden stilge legd, om de arbeiders voor arbeid in Duitschland vrij te maken, terwijl uit bepaalde bedrijven een percentage arbei ders wordt gerequireerd. Dit mag niet tengevolge hebben, dat daardoor de pro ductie in die bedrijven wordt vermin derd Daar, waar met 80 pet. arbeiders wordt gewerkt, omdat er 20 pet. is weg- gehaald ,en er 40 uur werd gewerkt, zal 45 uur of 48 uur per week en ten hoqg- ste 60 uur per week gewerkt moeten wor den om de productie op peil te houden. Dit moge hard schijnen, maar 't is nood zakelijk, om straks na de oorlog tot de opbouw van een nieuw Europa te kun nen komen. Bij de samenstelling van onze woor denlijsten gaan we met groote zorg te werk. We verlaten ons niet op een sim pele mededeeling, maar bouwen op de -degelijke grondslag, in 1929 door „mees ter" S. de Boer (nu helaas overleden) ge legd, en steken links en rechts voortdu rend ons licht op bij menschen, die het weten kunnen. Daarnaast raadplegen we de beste naslagwerken, (voor ingewijden hebben namen als Verdam, Schrijnen, De Vries Te Winkel, Van Ginneken, Van Dale, Franck, Van Wijk, De Jager, Walch, Koenen, enz zeker een betrouwbare klank). U begrijpt, dat deze arbeid zeer veel tijd -vordert en dat de redacteur van do Texelsche Courant méér t^doen heeft dan zich bezig te houden met het Texelsch dialect. En toch.geen werk, dat je* met liefde doet, valt ooit een mensch te zwaar. En wanneer we dan opmerken, dat dit werk algemeen wordt gewaardeerd en door velen met raad en daad wordt gesteund, dan is dit voor ons een aansporing om op de ingeslagen weg voort te gaan. ka hebben de Duitschers en Italianen de beste posities Japan is in enkele maan den tijds heerscher geworden in het Oosten en de Britten en Amerikanen wer den onder de voet geloopen op de Phi- lippijnen, Ned.-Indië, Malakka en Birma. Ruim twee en een half jaar duurt deze wereldoorlog, en noch Engeland, noch Amerika heeft ook maar eenig succes van beteekenis kunnen boeken. Daaren tegen heerscht Duitschland thans onbe perkt over het vasteland van Europa en Japan in het Stille Zuidzee- en Indische Oceaan-gebied. Men zou toch zeggen: dit zijn onloochenbare feiten. Maar des ondanks voeden vele Nederlanders zich nog steeds met de hoop, dat Engeland uiteindelijk toch deze oorlog zal winnen. Hoe, ja, dat weten zij ook niet. Maar. de laatste slag is voor Engeland. Wat men graag ziet gebeuren, denkt men en vertelt men. Er is geen enkel concreet feit, waaraan houvast te vinden is voor een Britsche eind-overwinningf Spreekt men met deze super-optimisten, dan staat Duitschland alweer voor een algeheele ineenstorting. Desondanks is dat Duitschland nog impier in staat om nieuwe overwinningen te behalen. We denken alleen ma5r aan Kertsj. De wensch is de vader der gedachte. Men voedt zich met valsche hoop, nog steeds Voortspruitende uit de bedriegelijke voorlichting van vóór 10 Mei 1940 en het gestook van Radio-Oranje, de Brandaris e d. Voor een N^cuw Europa. Onversaagd strijdt Duitschland verder. T.er bevrijding van het geheele vasteland van Europa. En zij, die hopen, en wel licht zelfs gelooven aan de uiteindelijke, overwinning van Engeland, zullen een maal bedrogen uitkomen. Laat ons nuchter blijven en de feiten in het oog houden. Ons niet voeden met valsche hoop en ons voorbereiden op de taak, die ons na deze oorlog wacht. Siechts dan kan Nederland in het nieuw •Europa do plaats innemen, die het toe komt, als alle Nederlanders bereid zijn om op innige wijze samen te werken en te bouwen aan de toekomst. Met terzijde stelling van alle grieven en veeten van 't verleden Een huis, dat in zichzelf ver deeld is, kan niet blijven bestaan. Een volk, dat innerlijk verdeeld is, gaat ten onder. Laat ons dit niet vergeten. En nuchter, klaar en eerlijk de toekomst te gemoet gaan. Wij allen zullen er dan wel bij varen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1