m V.V.S. Verzuimt vooral niet DERDE LAMMERENMARKT. Adriaan Loosjes Voor Moeder* Gemengd Nieuws bijtijds Uw DISTRIBUTIE BESCHEIDEN af te halen. Vinkedroele en Bögieshange AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het a.s. afhalen van nieuwe bonkaarten weer formulieren moetgn worden ingevuld ter verkrijging van aardappelkaarten. Zij,die niet beschikken, op het moment van uit reiking dezer kaarten, over 30 kg aard appelen per gezinslid, dienen een for mulier in te vullen, waarop dit vermeld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Texel, 18 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. RAADPLEEG ELK NUMMER VAN DIT BLAD en schenk aan dacht aan hetgeen bij het afhalen van bonnen moet worden over gelegd. GIFTEN WITTE KRUIS. N. N., nabij Den Burg f 5, GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. J. K., De Westen f 10,—. G. S., Den Burg f 2,50^ N. N., S. f 10,—. COMPETITIEPROGRAMMA KORFBALLEN. 1 Zeemeeuwen Oudeschild 2. UDI De Koog 3. SVC De Cocksdorp 4 Voorwaarts Den Burg 5. Zwaluwen Den Hoorn 6. WKC De Waal 31 Mei: (1—6) (2—5) (3—4) 14 Juni: (6—4) (5—3) (1—2) 28 Junv; (6—2) (3—1) (4—5) 12 Juli (5—6) (1—4) (2—3) 26 Juli: (3—6) (4—2) (5—1) Is de som der cijfers even, dan heeft laagste cijfer thuiswedstrijden. De comp.-leider L. P. P. Voortdurend werken wordt lichter, omdat men er aan gewent. (Democritös) Problemen moeten opgelost worden. Als ge ze ontwijkt, worden ze tot achter volgers. Het is de hooge roeping van de jeugd, een wereld te scheppen volgens eiaen deugd. (Goethe). CONSULTATIEBUREAU. Op de Vrijdag gehouden zitting werd over 99 zuigelingen advies gegeven. KORFBALNIEUWS. De twee 12-tallen, welke a.s. Zondag middag op het SVC-terrein een korfbal- wedstrijd zullen spelen, zijn door de Tex Korfbalbond als volgt samengesteld: 12-tal A. Aanval; Mw VlamingBruin, Mw. Kiewiet-Gieles, H. Vermeulen, B Kiewiet. Midden: P Eelman, H du Porto, mej L. v. Gemert, mej. C. du Porto Verdediging: mej. M. Reij, mej. S. Lap, Koning, P Lap Reserve: mw. A. Vermeulen-Dogger mej. A. Kiewiet. 12-tal B. Verdediging: Mw Eelman Vermeulen, mej. T Bruin Jd., J. Kiewiet, P Vermeulen. Midden: H. W v Dom melen,' KI. du Porto, mej. N. Bremer, mej. G. Boon. Aanval; mw. Lap-Duin- ker, mej. C. v d. Linden, P. Jonker, P. Boon Jzn. Res. C. Vermeulen, J. Bruin. vD. TFX.-BOYS-NIEUWS. Zondag j.l. trokken we met een 50 per sonen naar 't Zand om Geel-Zwart te be kampen. Het is een prachtige dag ge worden. Om 1 uur speelde het 2de. Eerst ging het gelijk op. maar na 20 min. na men de Boys de leiding. Kort voor de rust maakte Geel-Zwart gelijk. Na de rust kwam er meer druk op het Boys- doel. Toch maakten ze nog 2 goals, maar. in het verkeerde doel. (eind stand 31) Direct daarna speelde het 1ste. Meteen ontwikkelde zich een vlug spel De Boys waren veel in de aanval, maar na 15 min. kreeg Geel-Zwart de overhand Via het been van de linksback werd het 10, 5 min later kwam de midvoor vrij te staan; met 'n harde schuiver was het 2--0. Na de rust konden de Boys eerst weer niet loskomen, doelpunten bleven uit. Een kwartier voor het eind kwamen de supporters los; het clublied galmde over het veld en dat werkte aanstekelijk. De Boys kwamen er weer in. Na een cor ner sloeg de back van Geel-Zwart de bal met de hand weg. Wim nam de straf schop en het was 21 Toen alles op alles' Wat een gejuich langs de lijn. Vijf min. voor het einde passeerde Wim drie spelers, met een prachtschot maakte hij de stand gelijk. Zoo kwam het einde. Toen werd nog een woordje gesproken door een bestuurslid van Geel-Zwart. De beschikbaar gestelde lauwertakken werden aan de aanvoerder van resp. Geel-Zwart 2 en Boys 1 overhandigd, waarna we zingende huiswaarts trokken, 's Avonds om 9,30 uur werd de tak on der het zingen van het clublied in de kast gedeponeerd. J.S Aal en paling. In antwoord op de vraagr wat het verschil is tusschen deze soorten visch, wordt ons door een vis- scherman geantwoord: „Paling is grauw, aal min of meer rood va nkleur. Aal is donkerder dan paling". Red. Prijzen: gemiddeld f 17,—. Het hing in de lucht; iedereen voelde 't aankomen, dat de lammerenprijzen een geduchte tik zouden krijgen; het Vrij dagmiddagtelefoontje uit Leiden was dan cok niet meer dan een officieele .bevesti ging. Maar hoe dan ook, verrassend of niet, in vergelijking met de eerste twee markten hebben we het er slecht afge- fcrachi', bar slecht! Bij het doorbladeren van ons iammerenmarkt-archief van de laatste 50 jaar komen we niet één sei zoen (van de zes markten wel te ver staan) tegen, waarbij we een verschil in prijsniveau ontmoetten van f 10 Over alle markten in deze halve eeuw. van 1890 af, deint de prijs met verschillen van hoogstens f 6,Maar nu zijn rake klappen uitgedeeld. Van meer dan één kant hoorden we, dat een der bekende kooplieden vorige week een duizend gul den heeft verspeeld! En. de betrokke ne was nou toch waarlijk niet de eerste de beste, die lammeren verhandelde. Een veehouder vertelde ons, dat hij nu, Maandag j.l. dus, f 18,50 kreeg (en nog blij toe was!), voor een hok, dat absoluut niet slechter was dan op de eerste markt en toen deed dezelfde soort een tientje meer! Vorige week, toen ze aan merkelijk lichter waren, besomde hij nog f 21,Nu geef ik u dus te raden wat een geld ditmaal naar de haaien is gesleept! Want op de tweede markt zijn wel dui zend lammeren onverkocht op de wagen gegaan! (We hebben deze cijfers van goedingelichtc zijde). Die lammeren nu zijn eergisteren wederom aangeboden, we beleefden de voor dit jaar bijzondere groote aanvoer van 4248-exemplaren, of tewel 200 meer dan op de tweede markt, welke haar traditie van de grootste markt te zijn, niet trouw kon blijven, ja, zelfs overtrof deze markt die^ van vorig jaar met 800 stuks. Maar in totaal zul len er ook dit seizoen wel minder aan de markt komen,' want gaandeweg wordt de teelt ingekrompen. Gaan we eens na, hoe de vetweiderij 't 't afgeloopen jaar heeft gemaakt, dan komt een en ander ons niet vreemd voor. We denken aan de prijs van de weeren en. aan het kostbare hooi. Is het won der, dat ze aan de vaste wal tegen prijzen zpoals op de eerste markt besteed, op zagen? Dan gaan ze maar liever hooien. „Maar we kenne de lampies met ollegaar houwe, én zeker de ramme met ós je alliendig ramme heb, ken je d'r am- peran afkomme!" zoo werd ons verze kerd. De man, die om half tien 16 „kon" (d'r zaten ook rammen tusschen, weet u), sloeg dan ook dadelijk toef Ér zijn er zelfs voor f 13,50 verkocht; de hoogste markt werd gemaakt door de heer S. Koning (f 23, 't Was evenals vorige week bar stug met de handel;, wéér wilden we niet aan die lage prijzen, weer werd het elf uur, voor er een vijftig lammeren van eige naar waren verwisseld, wéér £agen we ze bij karren vol ongemerkt huistoe gaan Wéér werd £en getal van duizend on verkochte lammeren genoemd. Met bijzonder groote belangstelling zien we Leiden tegemoet Wat zal de vierde markt op Texel brengen? Maar hoe dan ook, Texel gaat, voor zooveel mogelijk, gewoon door. „Zoo gauw alles weer normaal is, maken we d'r toch weer grasland van", verzekerde cns een fokker van de oude stempel „We kunnen hier aardig wat verbou wen, gerust wel, maar veel grond deugt ei niet voor en is in veel gevallen ook niet gunstig gelegen. Neem nou b v die stuiverij van vorige week. Die heeft mij en veel anderen scheppen geld aan mest en zaad gekost. En dan het werk nog' Daar heb je met grasland toch maar geen last van". Ja, *daar zit wat in. En daarom weten we ook zeker, dat al hadden we op de eerste markt ook 2000 lammeren tekort en op de tweede 1000 dat de oude roem" weer terugkomt, dat het Texelsche schaap het toch weer wint op de duur, dat „Hollands glorie" herrijzen zal Want Texel was en is en zal te allen tijde blij ven: een schapenland, de bakermat van het roemruchte Texelsche schaap! Het bedrijf mag voor een tijdje aan het wan kelen raken, op de duur laait het vuur van die eeuwenoude welvaart, aange wakkerd door de ëvehoude traditie, toch weer op, even zeker als het „zwakke" groen zich door het asfalt worstelt en overwint Dat's nu eenmaal de natuur! J Hier volgt een overzicht van de derde markten gedurende de laatste tien jaar: aar aanvoer prijzen 1942 4248 15,00-23,00 1941 3400 21,00-30,00 1940 4000 6,50- 9,75 1939 5838 3,75- 7,75 1938 5^22 8,00-12,5t) 1937 5495 13,75-17,75 1936 4869 6,00- 9,00 1935 5085 4,00- 7.00 1934 5449 5,00-10,00 1933 6018 4,50- 6,50 EEN VERGETEN TEXELSCHE DICHTER-SCHRIJVER. Te Den Hoorn (Texel) geboren. Heeft u wel eens gehoord van de dichter-romanschnjver Adriaan Loosjes, die op Texel werd gebo ren? Naar aanleiding van de vraag van een onzer abonné's deelen we over leven en werken van die Loosjes hier eenige bijonderheden mee: Adriaan Loosjes werd 13 Mei 1761 te Den Hoorn op Texel geboren. Zijn vader, Ds. P. Loosjes, was predikant aldaar. Adriaan was eerst werkzaam in de boek handel; van 1782 tot aan zijn dood had hij in Haarlem een eigen zaak. Als ijverig patriot werd hij in 1795 lid van het ge westelijk bestuur van Holland. Van zijn werken hebben alleen zijn romans zeke re waarde en onder deze de roman in brieven „Suzanna Bronkhorst" (6 dee len), waarvan het eerste verscheen, toen Loosjes 45 jaar oud was. In dit boek ont dekken we de invloed van de schrijf sters Wolf en Deken, doch vooral komt dit tot uiting in „Het leven van Maurits Lijnslager", een historische roman in vier deelèn, welke in zijn tijd graag gelezen werd, maar niet diep ging. De held van dit verhaal, in 1600 geboren en 66 jaar oud geworden, beleefde 'alle belangrijke gebeurtenissen van onze Gouden Eeuw; hij ontmoette of zag alle groote mannen en voelde zich gelukkig in deze roem rijke tijd te leven. Het boek verscheen in 1808. Verder kunnen genoemd worden: Minnezangen en jeugdige gedichten (1783, 2e druk, 1790); Tooneeloefeningen (4 dln.. 1790-1793); Hollandsch Arcadia (1807); De laatste zeetocht van de Admi raal de Ruyter (een gedicht in 12 boe ken. 1812); Het leven van Hillegonde Buisman, een Hollandsche familiegeschie dems uit de 17e eeuw (4 deelen, 1814)- Mengeldichten (1815); zijn laatste werk verscheen in '1816; 't was getiteld: Frank van Borselen en Jacoba van Beijeren. Op 12 Januari 1818 is Adriaan Loosjes te Haarlem overleden. (In een van onze naslagwerken wordt 8 Februari van dat jaai als zijn sterfdag vermeld). De boekhandel werd voortgezet' ondei de naam van Wed. A Loosjes Pz. (over leden in 1845) en gedreven door haar zoon Vincent (overleden 1841). Tot 1921 bleven nazaten aan het hoofd van de firma. In dat jaar ging ze in andere handen over, maar de naam, thans „Drukkerij voorheen De Erven Loosjes", houdt nog steeds de herinnering leven dig aan de op Texel geboren roman schrijver-dichter Adriaan Loosjes, die als grondlegger van die boekhandel in de Spaarnestad moet worden be schouwd. HANDELSREGISTER. Slagerij C Visser is overgegaan aan diens zoons, de heeren F en D. Visser.» JUBILEUM P. DE GRAAF. Dinsdag 16 Juni a s zal het 25 jaar ge leden zijn, dat de heer P. de Graaf tot bode der gemeente Texel werd benoemd. We komen hier gaarne op terug. BELASTING BETALEN. Van de aanslag in de Inkomstenbelas ting moest 1 Juni vier vijfden betaald zijn, indien het biljet Januari was ge- dagteekend (drie vijfden indien Febr., twee vijfden indien Maart, een vijfde in dien April gedagteekend). Van de Grondbelasting, biljetten ge dagteekend April, moest 1 Juni een acht ste deel betaald zijn. Van de vermogensbelasting, biljetten gedagteekend Maart, moest 1 Juni twee vijfden betaald zijn. Van de aanslag omzetbelasting kleine ondernemers moet 15 Juni de helft be taald zijn. AANMANINGEN LEVERING RUNDVEE. In verband met 'n regelmatige vleesch- voorziening zullen in bepaalde gevallen aan veehouders, die minder dan de helft van hun aanslag over de levering rund vee 1942 geleverd hebben, aanmaningen tot levering gezonden worden. De even- lueele aanschrijving dient bij de levering op de markt door de handelaren aan de marktadministratie overhandigd te wor- aen. Achterhouden van deze kaarten (én eventueele reclamesj onttrekken de vee houders niet aan de boete-bepaling, wel ke van toepassing is bij „te laat" leveren. Deze boeten zullen dan n.l. bij een vol gende levering alsnog op de betrokkenen verhaald worden. S. V. TEXEL. Texel 1HRC 5 werd Zaterdagmiddag weer afgelast. Zondagmiddag werd er onderling gespeeld. Zondag gaat Texel 1 naar Helder 3, dat precies met T gelijk staat. Dus een moeilijke opdracht. Texel 2 neemt deel aan het jubileum programma van SVC en speelt om 12,45 tegen SVC, om 14,45 Texel 2-Tex. Boys Om 12 uur vertrekt bus van Postkan toor. Korfbalwedstrijd wordt gespeeld tusschen de voetbalwedstrijden door. Het belooft een mooie dag te worden. Trainen Athletiek: Maandag en Vrijdagavond, aanvang 8 uur; Zondag morgen, aanvarfg 11 uur, als er geen wedstrijden zijn. Ook voor de adsp is er gelegenheid. Denkelijk worden dit seizoen weer wed strijden om het Tex.-kamp. gehouden Trainen-voetbal: Woensdagavond le den; Donderdagavond adsp Zaterdagmiddag zal er op het veld ge werkt worden. Ieder, die maar even kah, wordt verwacht. (Zie volgend nr.) D.D. VAN DE REDACTIE. Gemeentewapens. Hartelijk danken we ook op deze plaats de lezers,' die op ons verzoek zoo vriendelijk waren afbeel dingen van gemeentewapens en Koffie- Hag-wapenzegels toe te zenden. Bij voortduring bevélen we ons daarvoor aan. Tot wederdienst gaarne bereid. Texelsche Boerderijen. Uit oude kro nieken hebben we over vele boerderijen interessante bijzonderheden opgediept. Maar we zijn ©r nog fiiet. Veel stol to* schrijven hopen we nog van de eigenaars (pachters) zelf te ontvangen Velen hiel pen ons reeds een flink stuk op weg. We vertrouwen, dat we bij niemand ver geefs aankloppen. Texclsch dialect. Met verbetering en aanvulling van de in ons blad afgedruk te woordenlijsten kunnen de lezers- ons (en het nageslacht!) zeker van dienst zijn. Velen deden ons reeds rijen woor den en uitdrukkingen én briefjes met opbouwende critiek toekomen. U kunt er van verzekerd zijn, dat we daarvan een dankbaar en nuttig gebruik maken. DE KOOG. POLITIE. Naar we vernemen is onze vroe^re plaatsgenoot, de heer A. A. Jeliema, wachtmeester bij de marechaussee, na een kort verblijf te Schagen, thans gede tacheerd te Baarle-Nassau (bij de Belgi sche grens). OUDESCHILD ALLEMAAL MET DE VLET! Op het oogenblik zijn wel een 60-tal personen met de vlet aan het scharvis- schen, nu er practisch geen garnaal meer te bespeuren valt. Dat komt een enkele keer in deze tijd van het jaar meer voor Maar met de hoepel is er behoorlijk veel schar te vangen, wel van de honderd tot de honderd vijftig pond! De prijs is ook goed, n.l. van de 2033 ct. DOOR SLEEP OVERVAREN. Toen de heer Jn. van der Vis, van Oosterend vorige week met zijn vlet aan het scharhoepelen was, wérd hij over varen door een zolderschuit, die door de sleepboot „Mercuur" van Wieringen naar Oudeschild werd gesleept. De vlet verdween onder de golven en Van der Vis, die eefi dik oliepak en laarzen droeg, maakte een benauwd oogenblik door want de schuit veroorzaakte zooveel zui ging, dat het hem de grootste inspanning ~kostte, er onder uit te koThen. Een opva rende van de zolderschuit wierp hem 'n voorwerp- toe, dat als reddingsboei goed dienst deed. De sleepboot was inmiddels gezwenkt en spoedig kon Van der Vis aan boord worden genomen. Hij had geen letsel bekomen. J. VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM. BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posten inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S. VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18 Mcnschenk:nd. voort in hel wond're leven! Fust u ten strijd Hoort gij de leus niet, alomme geheven: Fust u ten strijd 1 Wee wie er wijtelend achter gebleven 't Kampen vermijdt Houw kiemt uit rusten en stilstaan is sneven Fust u, rust u ten-strijd! (C.Honigh.) Dezer dagen hadden we met een gebo ren en getogen Texelaar een allerge noeglijkst gesprek over ons dialect, waar bij we onze woordenschat belangrijk konden aanvullen en ook het vinkedroele en het hangen van „bögies" om lijsters te vangen ter sprake kwam. Menigeen zal daarover nog eens willen lezen. We vangen nu geen vinken of lijsters meer, maar 'n jaar of vijf-en-twintig ge leden vierde die sport nog hoogtij. En het was jieusch met de jeugd alleen, die zich daarop toelegde Menigeen verdien de ei een daggeld je mee. Er werd voor zoo'n vogel tien, elf cent betaald en dat besomde vaak aardig wat. Menige Texe laar kan daarover meepraten. Je had in die tijd bij Den Burg bosch- jes, die bekend stonden als goede vang- plaatsën; zoo b.v. dat boschje van Aug. Keijser, achter de tegenwoordige Willem de Zwijgerlaan, het~ Meijertebosch, de Vollemolen en andere Die boschjes wer den als zoodanig wel verpacht. „Vinke-droele" deden we op regen achtige avonden. Dan gingen we er met een oude kous en een lantaarntje op uit. We slopen naar zoo'n boschje, waar zich op de onderste takken de vinken ophiel den Plotseling richtten we ons licht op de argelooze vogels, waarop deze, als verstijfd van schrik, zich gemakkelijk lieten grijpen De kous diende als berg plaats. Om lijsters te vangen had je paarden haar, wilgentakjes en lijsterbessen noo- dig. En natuurlijk lijsters. Van die takjes maakten we een driehoek: aan de Moeder moet eens met vacantie: Daarvoor zorgt de N. V. D. Vele malen heeft deze slagzin in ons blad gestaan. Nu is de tijd gekomen, dat de huismoeders, die een vacantie drin gend noodig hebben, door de NVD wor den uitgezonden, óf naar haar tehuizen in Nederland of naar Duitschland. Op 8 Juni vertrekt het« eerste transport naar Duitschland. Op geregelde tijden zullen verdere transporten volgen. Voor vrou wen uit Noord-Holland (dus ook van ons eiland) is tevens het prachtig gelegen va- cantiehuis Jachtlust te Epe gereserveerd. Ook daar kunnen vrouwen gedurende ten minste tien dagen de noodige gezond heid opdoen. Natuurlijk wordt tijdens deze vacantie zoo noodig<. voor een hulp in de huishouding gezorgd. Laat degenen die voor deze uitzending in aanmerking willen komen, zich dus met een gerust hart opgeven bij het buurtschapshoofd of bij het plaatselijk bureau van NVD-WHN (Raadhuis, Den Burg). Eventueele moei lijkheden kunnen 'worden besproken en uit de weg worden geruimd. De uilzen ding geschiedt geheel kosteloos. Wel moe ten de deelneemsters geneeskundig wor den onderzocht. De leeftijdsgrens is plm. veertig jaar. DE BENZINE-„SNEEUWBAL" ROLT VERDER. Al 25 personen vcrbaliseerd. Door de brigade der marechaussee is samen met de gemeente-politie - naar aanleiding van de frauduleuze handel in benzine een onderzoek ingesteld, waar bij is komen vast te staan, dat nog eenige honderden liters aan weermachtsbenzi- ne-bonnen aan particulieren zijn ver kocht.-Dezer dagen is opnieuw 2500 liter gasolie in beslag genömen. Het aantal personen, tegen wie procesverbaal is op gemaakt is hiermee gestegen tot 25. Wie zijn recht eisöhtr doe zijn plicht (Potgieter.) De jeugdherberg Zevensprong te Pet ten is heropend. Tc Alkmaar werden v.d. O. en K. aan gehouden wegens het verhandelen van 40 hl. tarwe tegen f 60120 per hl. Hengelaars moeten voortaan niet al leen hun vischacte betalen, maar ook 'n kleine bijdrage voor het fonds, bestemd tot verbetering van de vischstand. Voor f 50,000 aan schilderijen en beeld houwwerken zal dooi de Na,t.-Soc. Volks- wohlfahrt van Nederlandsche kunste naars worden aangekocht. Ir. Mussert, leider der NSB, bracht een bezoek aan Noord-Brabant en hield o.a te Oss en te Tilburg druk bezochte ver gaderingen. Op vele plaatsen werd hij geestdriftig toegejuicht. Na een dolle rit is een auto met zwar- le-handelswaar (tarwe, aardappelen, erwten én boonen), afkomstig uit Wijk en Aalburg, te Gorkum in beslag geno men. De betrokkenen zijn gearresteerd. Te Boxtel werden een paar mannen aangehouden, die^ sigaren verkochten voor 50 et. per stuk. Te Gouda zijn 10,000 van die rookerljes, waar de zwar te handel meer van wist, in beslag ge nomen Twee jongens v?n 13 jaar kaapten te Velsen uit een winkel tijdens korte af wezigheid van dé eigenaar f 200 en nog een partij bonnen en thee. De jongens werden opgespoord. Ook een aantal fa milieleden werd gearresteerd, (heling). hinnenkant spanden we van paardenhaar een strik; verder kwamen de bessen er aan te pas om de vogels te verlokken. Zoo toegerust werden de bögies in de boschjes gehangen. Vooral bij oostenwind werden daarfnee heel wat lijsters ver schalkt en dat duurde zoo ongeveer van October tot Nieuwjaar. De opkoopers wisten er wel weg mee, de stad kon er heel wat gebruiken. We vingen zwarte en grauwe tjakkers, maar ook kransfeugels, fluiters (die hadden een gele bek), ketel lappers en frönsmónnetjes (Fransche lijsters).-1 In de Texelsche Courant werd meer dan eens melding gemaakt van de druk ke lijster jacht; evenwel gaf men daarbij vaak zijn spijt te kennen over de vele inheemsche lijsters de zwarte wel ke het slachtoffer werden. Het waren nl. niet alle treklijsters, welke in de boog- jes belandden. Maar dit was nu eenmaal niet te vermijden. En wat het paardenhaar betreft; wan neer je een paard met een zwarte staart had we teekenden dit op uit de mond van iemand, die zelf jarenlang aan lijs- tervangen heeft gedaan moest-ie op passen, dat de jongens het arme dier niet van zijn staart beroofden. Want wanneer ze er even kans toe zagen, trok ken ze er zooveel haren uit, dat er niet veel overbleven Tenslotte nog een opmerking over het woord „droele" (vinke-droele). Het Ned. Woordenboek (deel III% kol. 3394) ver meldt o.m als beteekenis „bedriegen, verlakken, voor de gek houden". De ma nier van vangen in aanmerking geno men, komt het ons voor, dat we met deze beteekenis hier te maken hebben.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2