Texelsch dialect. Texelsche Berichten Weest niet zoo naïefs Neder! Kultuurkamer. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Winterhulp Nederland en Nederlandsche Volksdienst. 54e JAARGANG No. 5658. ZATERDAG 6 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT Het is een buitengewoon groote on waarschijnlijkheid, -ja, onmogelijkheid voor mij, maar voor veel anderen blijk baar nog niet. De mogelijkheid n.l. van een nederlaag van het nationaal-socia- lisme en het fascisme. Gelooft men, voor zogver men daarop nog altjjd zijn hoop gevestigd heeft, dat er dan voor ons vaderland no^ een periode van voor spoed en geluk te wachten ware? Zou den de kernstaten van de nieuwe orde ineenstorten, dan zou de Sovjet-Unie zich over Europa uitbreiden. Binnen wei nige weken zouden we hier Sovjet-com missarissen hebben, en weinige maanden later ware de droom van persoonlijk be zit, van welstand, van veilig leven uitge- droomd. Dan zou er een werkelijke „bijl tjesdag" komen en zeker zijn de Letten, de Finpen, de Lithauers en de Estlanders gaarne bereid, evenals de bezittende klasse van het vroegere Rusland, en die volksgroepen in de Balkan, die ook het bewind van Stalin aan den lijve hebben meegemaakt, ons iets te vertellen van het lot, dat ons dan zou wachten.Zijn er heusch nog naïeve menschen, die meenen dat we het bolsjewisme met bordjes „verboden toegang" aan onze oostgren zen zouden tegenhouden? Of dat het dappere Engelsche leger, trouwe helpers der kleine naties, verbonden met onze eigen beroemde militaire strategen van 10 tot 15 Mei 1940 tot een tegenweer in staat zou zijn, die dan zou gebleken zijn, de geweldige Duitsche weermacht niet eens te zijn gelukt? Zijn ér nog zulke naïevelingen? Nou dan kan ik alleen maar zeggen: mijn pijp gaat uit. (Uit: Praatje van Max Blokzijl). je krigt de biest weerom, ik zal het je betaald zetten; bikkel; de vier zijden van een bikkel heeten leggertje, standertje, ruchie en kuultje; ook wel: essie, staander, ruchie, en putterke; in het Friesdh: eske, stonsje, buukje en gatterke („essie" naar de S- vormige inkeping); billebouters, billen (schertsend, van die van kinderen gezegd); elders: billebou- ten; blisse, stoken met ruige brandstof (vgl.: meierblis); ze staan onder bode, ze zijn in onder trouw; in het Ned. „onder (de) geboden staan"; bodenis skrieve, in ondertrouw gaan; boe, boet, schuur; boelhuus, boelgoed (d e boelhuus, het fcoelgoed); boelrêdder, executeur; boeskip, boodschap; bol (zelfst. n.w.), begroeid duin; ook- een groote hoeveelheid („een bol sokke", „een bol grös"); bol (bijv. n.w, en bijw.), zacht gewor den (van koek gezegd); (Wordt vervolgd.) PRAATJE. OVER GEMEENTEWAPENS 33 DE REIGERS VAN HEER-HUGOWAARD. In ons „Praatje over Gemeente wapens" van vorige week, 30 Mei, vertelden we u over de rei gers in het wapen van Heer-Hu- gowaard. Nu schrijft de heer Jan P. Strijbos ons d.d. 1 Juni: Naar aanleiding van de vraag betref fende blauwe reigers in Heer-Hugo- waard of omgeving kan ik u meedeelen, dat er thans geen blauwe reigets meer nestelen. De dichtst bij gelegen kolonie was tot voor kort gevestigd in Barsin- gerhorn. Verder Was er voeger een kolo me in de eendenkooi in Zwaagdijk, maar daar zijn zij ^enige jaren geleden verdre ven. De kolonie in Barsingerhorn werd vlieden jaar verdreven door het kappen oer boomen. Ook nestelden zij sinds jaar en dag bij Stompetoren, waar de -vogels door het uitstooten der nesten steeds bin nen de perken gehouden worden. Dan is er nog de kolonie in het Bergerbosch, een kleinere kolonie in Heilo en ook nestelen zij in flink aantal in het Zwanenwater, waar zij evenals in de'Muy in de lage wilgen in het moeras nestelen. De laat ste jaren heeft zich ook een kolonie ger vestigd in het Ganzenveld in de Berger duinen. Waarschijnlijk zijn dat dieren, die door de pogingen om de kolonie in 't Bergerbosch te beperken naar de duinen verdreven werden. Wij danken de heer Strijbos voor zijn uitvoerig ant woord. De vogels in het wapen van H.- Hugowaard zullen len dus herinneren aan reigers, welke v r o e g er in deze H.HUGOWAARD ?em!ent<\„ hebben huisd. Maar het kan ook zijn, dat we er een symbool in moeten zien van het vischrijk water, dat hier vóór de drooglegging werd aange troffen. De opbrengst van de bodem viel erg tegen. Twee eeuwen geleden dacht men er zelfs ernstig aan, het land weer onder te laten loopen om er weer visch- water van te maken. (Schuiling, Bekn. Aardr. v. Ned. 1917, blz. 173) I De Gilden. Dat voor de zes deelorganisaties der Kultuurkamer de naam gilden is gekozen, wil geenszins zeggen, dat wij het r#d der geschiedenis willen terugdraaien. Wij zijn niet anti-revolutionnair.' Wij keeren niet terug naar de tijd voor de afschaf fing der gilden tegen het einde der achttiende eeuw, maar gaan nog weer een stap verder, dan de libe ralistische omwenteling is gegaan. Wij maken haar ongedaan, door vooruit te gaan. Loon naar werk. De kunstenaar heeft recht op een redelijke basis, mits zijn werk hem dat recht geeft. De Kultuurkamer is geen bedeelingsinstituut Zij ver staat het cultuursocialisme niet als weldadigheid, maar in de zin van loon naar werk, naar vakkundig werk,, waarin een mensch met ga ven en degelijke vorming zijn volle hartstocht, toewijding en werk kracht heeft neergelegd. Beunha zen heeft ons volk niet noodig, ook met als zij oude en eerlijke strij ders voor de nieuwe orde zijn. (Uit de rede van Prof. Dr. T'. Goe- dewagen bij de opening van de Ned. Kultuurkamer). GEESTELIJK GEPEUPEL. Dezer dagen vervoegde zich een jonge weduwe, wier man aan het Oostfront sneuvelde, aan een der loketten van de Haagsche Courant, waar zij een overlij densadvertentie aanbood. De kosten van de advertentie waren zoodanig, dat de weduwe verzocht om\e zien of wellicht eenige bekorting in de tekst mogelijk was Hierop ging een dei- vrouwelijke assistenten zich over de »in- houd van de advertentie onderhouden mei de chef de bureau. Beiden lazen de kennisgeving van overlijden en toen zij de passage daarin lazen, waarin stond: .Hij stierf voor Volle en Vaderland. Mo ge het niet tevergeefs geweest zijn", ont zagen zij zich niet te lachen om deze woorden'. De jonge weduwe heeft, pijnlijk ge troffen, daaropvhet kantoor aan de Wa genstraat in Deh Haag verlaten, na ge zegd te hebben, dat zij op plaatsing der advertentie geen prijs meer stelde. Deze kwestie is zoo teer, dat wij hier aan geen commentaar willen verbinden. Er is een geestelijk peil, zóó laag, dat men het niet kan beoördeelen, zonder het in zijn diepste wezen te naderen en dat lust ons niet. Wij vragen ons slechts af, hoe het mo gelijk is, dat een jongs wedifvve, wier man een heldendood stierf in de strijd tegen het bolsjewisme, in haar leed nog gegriefd kan worden door geestelijk ge peupel, dat zich vroolijk maakt over de inhoud van een doodsbericht. H.N.D. DE ZON. Za. 6 Juni op 5,23, onder 21,54 Zo. 7 Juni op 5,22; onder 21,55 Ma. 8 Juni op 5,22; onder 21,56 Di. 9 Juni op 5,21; onder 21,57 Verduisteren: van zocsoode-rgAng tot zonsopgang. Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang DE MAAN. Za. 6 Juni op 2,27; onder 13,55 Zo. 7 Juni op 2,52; onder 15,03 Ma. 8 Juni op 3,15; onder 16,10 Di 9 Juni op 3,39, onder 17,16 Nieuwe Maan: 13 Juni 23,02. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 6 Juni 3,44 en 16,14 Zo. 7 Juni 4,47 en 17,22 Ma. 8 Juni 5,59 en 18,33 Di. 9 Juni 6.05 en 19,34 Springtij 13 en 27 Juni. Hoogwater in de Oekraine. De aan den anderen kant van de spoorbaan liggende troepenonder- deelen ontvangen hun voedsel door middel van vlotten en roc'booten. V P.B -Zander-s. AARDAPPELFORMULIEREN. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij het a.s. afhalen van nieuwe bonkaarten weer formulieren moeten worden ingevuld ter verkrijging van aardappelkaarten. Zij,die niet beschikken, op het moment van uit reiking dezer kaarten, over 30 kg aard appelen per gezinslid, dienen een for mulier in te vullen, waarop dit vermeld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den distributiedienst. Texel, 18 Mei 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING LEVENSMIDDELENKAARTEN. voor tijdvak 14 Juni11 Juli. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat weder om nieuwe levensmiddelenkaarten zullen worden uitgereikt en wel: Te Den Hoorn op Maandag 8 Juni a.s. in „Ons Huis", van: 9,00-9,30 het dorp met nrs 1 t.m. 28 9,30-10,00 het dorp met nrs 29 t.m. 62 10-11 het dorp met nrs 63 t.m. 104. 11-12 het dorp met nrs 105 en hooger, wijk H nr. 1 t.m. 17. 12-1 wijk H met nrs H 18 t.m. 75 1-2 wijk H met nrs 76 en hooger. Te Den Burg voor wyk B op Dinsdag 9 Juni a.s. in het Fanfaregebouw, van: 9-10 wijk B met nrs B-l t.m. B 72 10-11 wijk B met nrs B 73 t.m. B 144. 11-12 wijk B metnrs 145 t.m. B Ï96 12-12,30 wijk B met nrs B 19>7 en hooger 2-3 voor hen die om grondige redenen verzuimd hebben hun bonkaarten af te halen. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van 't gezin met de daarbij behoorende inlegvellen. Tevens moet worden overgelegd door hen, die per ge zinslid niet beschikken over 30 kg. aard appelen, 'een formulier, waarop dit ver meld staat. Formulieren zijn te bekomen bij den Distributiedienst. Texel, 28 Mei 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. KUNSTMEST. Veehouders wordt meegedeeld, dat evenals vorig jaar geen stikstof voor blij vend grasland wordt toegewezen. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. C. V Oosterend f2.50. Wed J. D., Oosterend f 5, Fam. B., Den Burg f 5, N. N., na^ij Den Burg f 5, BEZWAARSCHRIFTEN. We herinneren er aan, dat bezwaar schriften tegen veelevering 1942 voor 1 Juli moeten worden ingediend. Wie er later mee komt, krijgt geen gehoop TARWE IN BESLAG GENOMEN. Dezer dagen heeft de politie eenige hl. tarwe, welke frauduleus waren vervoerd en daarop verkocht, in beslag genomen. Te IJmuiden werd op last van de Texelsche marechaussee een persoon aangehouden, die'van diefstal van tarwe op ^Texel werd verdacht. De man, die naar Texel werd overgebracht, heeft gedeeltelijk bekend. AANHOUDEN VAN RUNDEREN. De toewijzing van rundvee boven één jaar, welke gold van 1 Dec. 1941-1 Maart 1942, is thans niet meer van kracht. De volgende regels worden door de Voed- selcommissa'ris in acht genomen. 1. De veehouders, die in de beper kingsperiode vee mochten houden, en dus een toewijzingskaart en een veeboek je hebben ontvangen, mogen thans ook rundvee in voorraad houden. Zij moeten rekening houden met de ruwvoederposi- tie en eenj eventueele veetoewijzing voor a.s. winter. 2. Veehouders, die na de beperkings periode een toewijzingskaart hebben ont vangen, mogen ook vee aanhouden, ont vangen een veeboëkje, en worden derhal ve ingeschakeld in de groep „rundvee houders". 3. Het houden van rundvee zonder in het bezit te zijn van een veeboekje en een vergunning is streng verboden. 4. Deze vergunning tot aanhouden van rundvee wordt alleen verstrekt als men land gebruikt, waarop in 1940 vee is ge houden, dat op de registratie-kaart regel matig is opgegeven. 5. Dit is ook van toepassing op het huren of pachten van land.. 6. In verband met het verstrekken van een vergunning tot het aanhouden van vee, voor gehuurd-of gepacht land, wordt er de aandacht op gevestigd, dat hier voor geëischt wordt een goedkeuring van de Grondkamer voor Noord-Holland, Parklaan 12, Haarlem. 7. Verhuren of verpachten van gras land zonder toestemming van de Grond kamer, is verboden, en geeft geen recht op een toewijzing. Landbouw-Crisis-Organisatie voor Noord-Holland. 7. HOEVE MAURICK en Prins Maurick (Maurits). Wanneer we u vertellen, dat de boer derij Maurick in Eierland, naar een kasteel in Brabant werd genoemd hoort u wellicht vreemd op. En toch is het zoo! De plaats werd in 1905 voor re kening van de heer Van Lanschot, des tijds burgemeester van Vtóght, gebouwd en door hem genoemd naar het kasteel „Maurick", een kwartier gaans van Vught, waar hij woonde. De naam Mau rick kreeg het kasteel in 1601, toen Prins Maurits (ook wel Maurick geheeten) het beleg sloeg voor Den Bosch en op het kasteel (dat eerst Heymshuizing heette) zijn hoofdkwartier vestigde. De heer Van Lanschot is thans overleden, maar zijn echtgenoote, mevr. Van Lanschof-La- gusse de Locht, woont nog steeds op „Maurick" bij Vught. Hoeve Maurick, welke 86 h.a. 90 a. en 54 c.a groot is, wordt gepacht door de heer P. Stoepker. P.S. In Gelderland ligt de gemeente „Maurik". Hiermee heeft de naam van onze boerderij niets te maken. Uit ande re artikeltjes zal u echter blijken, dat niet zelden boerderijen aardrijkskundige namen dragen. CONSULTATIEBUREAU. De eerstvolgende zitting van het con sultatiebureau voor zuigelingen is be paald op Vrijdag 26 Juni a.s. PAARDENHANDEL. De heer P. de Wit, Postweg E 58, is door het Vee- en Vleeschaankoopbureau als paardenhandelaar erkend. Voor het koopen en verkoopen van paarden dient men zich tot een erkend handelaar te wenden. KIPPENHOUDERS. De aandacht van kippenhouders wordt gevestigd op de mededeeling van de Coop. P.T.V. in dit nummer. Deze Coop, is van overheidswege aangesteld als verzamelaar van de eieren, welke iedere kippenhouder ook degenen, die maar een paar kippen houden verplicht is in te leveren. Zij kunnen iedere Maan dag in de Kantoorstraat in het pakhuis van Keijser en Co. terecht. GESTOLEN FIETSEN OPGESPOORD. Op verzoek van de politie van Bergen zijn dezer dager? door de Texelsche poli tie drie fietsen in beslag genomen, wel ke te Bergen waren ontvreemd. De da der, die inmiddels is aangehouden, werk te op Texel; wanneer hij met vacantie uit Bergen naar ons eiland terugkeerde, piktë hij een karretje mee om er hier geld voor te maken. De fietsen zijn in- tusschen al weer aan de eigenaars terug bezorgd. OPENING ZWEMBAD DE SCHANS. Zondagmorgen opening. Zater dagmiddag 2 uur werkers en werksters aantreden en*aan de slag! De vergunning is er. Dus wordt het zwembad weer geopend. Zie de uren in de adv. in dit nummer. Badmeester Van Beek is weer present. Ook zal weer ge legenheid gsgeven worden tot het nemen van zwemlessen. L. OOSTEREND. KERKNIEUWS Ds. M. Groenenberg, vroeger Ned Herv. predikant alhier, thans te Vlaar- dingen, komt voor op het viertal, opge maakt ter voorziening in een vacature te Groningen. Illllllllllllllll! SPORT llllllllllllllllfl TEX.-BOYS-NIEUWS. Zondag gaan we naar De Cocksdorp vanwege het 10-jarig bestaan. We hopen op een prettige dag. Vertrek om 12 uur met de bus Postkantoor. Opstelling: Jac.Schrama Jn. Driever Jn Schrama N.v.Heerw. Jn.Hopman H.Meester C.Witte C.v.Swinderen W.Ran C. v.Heer- waarden (h.) D. Witte Res.: C. Ran, H.Schrama, H.Zijm. J.S. S. V. TEXEL. Hedenmiddag half drie worden lalle leden, die aanwezig kunnen zijn, op het terrein verwacht. Er moet gewerkt wor den, lui! Zondagmorgen gaat T. 1 naar Helder 3. Dat zal niet meevallen, maar er kan gewonnen worden. Denkt om het per soonsbewijs. Elftal: B.Beumkes Jac.Koorn W.Langeveld H.Neijens H.Boon A.Huizinga H.deJong G.Witvliet J.v.d.Pijl D.Hui- zinga Ab.Keijser Res.; P. Keijser. Texel 2 gaat naar SVC te De Cocks dorp. Vertrek bus 12 uur van Postkan toor. Er wordt om 12,45 gespeeld Texel 2 —SVC; 14,45 Texel2—Tex. Boys. Elftal: W.Geus P.Vlaming J.Kiljan J.Kikkert Jz. N.deGraaf B.v.Wijngaarden J KikkertRz. N.Dapper Jn.Bruin H.duPorto H.C.Ran Res.: R. v.d. Mei, Zielman, D. Viller. Ook de reserves behooren present te zijn. Succes lui! D.D. Vtrgeefschc landingspoging van de Britten. Een met zwakke strijdkrachten aan de Kanaalkust cgidernomen Britsche landingspoging werd door de Duitsche kustverdediging ver ijdeld. Eenige gevangenen en wa pens vielen in onze handen. Bij luchtgevechten in het Kanaalge- bied verloor de tegenstand^- Woensdag 24 vliegtuigen. (Uit het Weermachtsbericht van ^4 Juni). Doe zuinig met gas en electriciteit. Denk niet, dat ge straks naar uw verr bruik over dit jaar wordt gerantsoeneerd en dat u daarom goed doet, wat er van uw rantsoen overschiet toch maar (noo- deloos) te gebruiken. Dit zou tot ver kleining van uw rantsoen kunnen leiden. Past op voor overschrijding van uw rantsoen. Er wordt nu nog eerder dan vroeger tot beboeten en afsnijden over gegaan. (Offic. bericht Rijkskolenbureau) DE NOOD IS GROOT, EN DAAROM IS ALLER^~HULP NOODZAKELIJK. Ieder, die de Donderdagavond in De Lindeboom gehouden vergadering van bovengemelde instellingen heeft bezocht, moet doordrongen zijn voor zoover dit niet reeds het geval was van het feit, dat er snel, onbevooroordeeld en met vol ledige toewijding hulp moet worden ver leend! Op heldere, uitvoerige en geest driftige wijze hebben de heeren D. H. Querner en W. H. van Sonsbeek in het licht gesteld, waarom' Winterhulp en de Volksdienst in het leven moesten worden geroepen, wat er reeds is gepresteerd, hoeveel leed er reeds is verzacht en wélk een onafzienbaar terrein er nog moet worden bewerkt! (Zie verder de 2e pagina VRIJWILLIGE HULPPOLITIE. In het Verordeningenblad is opgeno men een Verordening betreffende de in stelling van een vrijwillige hulppolitie. Hierin wordt o.m. het-volgende bepaald: De taak. Een vrijwillige hulppolitie wordt inge steld, welke tot taak heeft de gewone po- litieorganen te ondersteunen: a. bij de bestrijding van rampen en openbare noodtoestanden; b. bij de bestrijding van ernstige geva ren en schaden, welke ten gevolge van luchtaanvallen ontstaan; c. in andere bijzondere gevallen van handhaving van de openbare ord.e en de veiligheid van het openbare leven. De hulppolitie wordt aangesloten bij de gewone politie. Zij is uitsluitend on derworpen aan de aanwijzingen en beve len van de commandeerende instantie van de gewone politie. Voorwaarden. Agent van de vrijwilliger hulppolitie kan slechts zijn, hij, die: a. Nederlander is; b. tenminste achttien en ten hoogste vijf en veertig jaren oud zijn; c. lichamelijk, geestelijk en moraal is geschikt; d. de nieuwe Europeesche orde voor staat en bereid is deze naar zijn beste vermogen te dienen. De aanstelling bij de vrijwillige hulp politie geschiedt op grond van een schrif telijke sollicitatie, welke wordt gericht aan de gevolmachtigde voor de reorgani satie van de Nederlandsche politie bij de departementen van justitie en binnen- landsche zaken. Uit de sollicitatie moet blijken, dat de onder a en b vermelde voorwaarden zijn vervuld en dat de ge gadigde bereid is een schriftelijke verze kering, als bedoeld onder d te geven. De vergoeding. De vergoeding bedraagt voor iedere aangevangen dag, waarover de^pproeping van de agent van de vrijwillige hulppoli tie zich uitstrekt: voor ongehuwden f 3,voor gehuw den f 4,50; voor ieder kind beneden 18 jaar bovendien 50 cent. De werkgever van de agent van de vrijwillige hulppolitie kan de arbeids overeenkomst niet opzeggen, evenmin kan hij het verzoek, als bedoeld in art. 1639 w. van het Burgerlijk Wetboek, in dienen. Heeft Tie agent van de vrijwilli ge hulppolitie een arbeidsovereenkomst met vast loon of salaris aangegaan, dan blijft de aanspraak op loon of salaris bestaan, indien de dienst, waartoe hij is opgeroepen, ten hoogste 5 achtereenvol gende dagen duurt. Duurt de dienst lan ger dan 5 dagen, dan ontvangt de agent van het Rijk een vergoeding, ingeval zijn inkomen wegvalt of de hoogte van het o^dersteuningstarief niet bereikt. Hij, die in de vrijwillige hulppolitie is opgenomen, en" aan een oproeping geen gevolg geeft, wordt gestraft met een hechtenis van ten hoogste zes maanden en met een boete van ten hoogste f 1000 of met een der straffen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1