S.S. Texelsch dialect. VAN HEDEN EN TOEKOMST. LANDBOUW EN VEETEELT WIE ZIJN TAAK KENT, IS LID VAN HET NED. ARBEIDSFRONT. B. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. Winterhulp Nederland en Nederlandsche Volksdienst. 54c JAARGANG. No. 5600. ZATERDAG 13 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT Roobolhooi kan zonder bezwaar aan paarden worden vervoederd Hooi. Een voldoende hoeveelheid hooi, dat is in deze tijd voor de veehouder wel de allereerste eisch. (Boerderij). Patentkali verbetert de kwaliteit en opbrengst van de aardappels en maakt de celiep krachtiger (minder blauw). Mergel. Wegens het gehalte aan mag nesium verdient dolomietmergel de voor- keui boven gewone mergel. Grasdrogerijen. In 1941 waren in Ne derland 105 grasdrogers in gebruik. Dit jaar komen ef 34 bij. i Bieten. Zet de bieten op afstanden van 50 bij 40 cm.; dat geeft de grootste voe- derwaarde. Hooibroei. Bij te sterke broei gaat een groot deel der" voederwaarde van ^het hooi verloren. Schapenmelk. Een liter schapenmelk heeft bijna dezelfde voedingswaarde als 2 liter volle koemelk. VVortelbrand doet vele jonge bieten plantjes sneuvelen. Daarom mag geen korrel bietenzaad in de grond zonder eerst te zijn ontsmet. Goede grondbewerking en een doel matige aanwending van meststoffen, be vorderen groei en ontwikkeling van de landbouwgewassen. Roobol is giftig voor rundvee; eten de dieren vrij veel gras of hooi met roobol er door dan treedt diarrhee op; (verma gering, minder melk). Kippenvoer. Zijn alle strookjes grond bij de boerderij, die zich daarvoor leenen ïeeds met korrelmais of zonnebloemen bezaaid? Konijnen verwerken gras en grashooi niet zoo best. Geef liever paardebloemen, weegbreesoorten, klavers en allerlei blad uit de moestuin. Vóór de winter hiervan een hoeveelheid drogen. Aardappelen. Onder leiding van het Bureau voor Aardappelverbouw van de Heide-Mij. zijn ruim 6000 h.a. van de 10,000 ha, aangebeden grasland voor de teelt van aardappelen gescheurd. Op brengst naar raming 100 millioen kg. In weiland met Sint Jacobskruiskruid moet men zoo mogelijk enkele schapen lusschen de koeien weiden. Deze eten dat oakruid met graagte zonder er blijk baar nadeel van te ondervinden en bij de koeien kan het leverontstekingen ver oorzaken met soms doodelijke afloop. Emelten moeten, worden bestreden, voordat groote schade is-aangericht: 25 kg. zemelen per ha. gebruiken, die voor af heel innig zijn gemengd met 1 kg. PaKijsch groen of Vft kg. kiezelfluorba- rium of -natrium. Uitstrooien in de avond bij zacht weer. Schapenteelt in Denemarken. De tex- tiel-indi&trie heeft 300,000 kronen ter beschikking gesteld teneinde de boeren rentelooze leeningen te kunnen ver strekken, waardoor zij zich schapen kun nen aanschaffen. Een intensieve propa ganda wordt gemaakt voor de uitbrei ding van de schapenteelt. De buitenland- sche wolproductie voorziet slechts in 10 pet. van de behoefte. TER OVERDENKING. MEER ZEGGEN. Wij hebben elkander zooveel te zeg gen, want het leven is rijk aan onder vindingen waarmede wij een ander van groote dienst kunnen zijn. En toch zeg gen we zoo bitter weinig. O ja: veel woorden maar weinig inhoud. Lange ge sprekken worden gevoerd over allerlei onbenulligheden, uren worden volge praat met doelloos gesnap. Doch er zijn zoo weinig- gesprekken waaruit weiets blijvends meenemen voor het leven. Er wordt veel „beweerd" en met een groo te beslistheid worden door sommigen de moeilijkste vraagstukken al pratende „opgelost"Doch spoedig treedt de voos heid aan het licht. We hebben elkander zoo veel te zeggenwe dienden dit beter te bedenken en in practijk te brengen. Minder praten, méér zeggen. VOLKSKUNDE. VOLKSWEERKUNDE. n St.-Jan (24 Juni). Volksweerkunde is van geslacht tot geslacht overgeleverd en mag bogen op een ervaring van vele eeuwen. Vooral landbouwers, herders, schippers en vis- schers verrijkten en verrijken nog steeds hun sociale kringen in de allereerste plaats met de schat hunner bevindingen. Het populaire in deze „volkswijsheid" na te gaan is aldus prof. Schrijneit in zijn ,.Ned. Volkskunde" de taak van de volkskundige. Als met St. Jan de linde bloeit, is te gen Str Jacob (25 Juli) de rogge rijp. Vóór St. Jan moet men om regen bid den, na Sint Jan komt hij vanzelf. Na Sint Jan neemt de zee het onweer niet meer an. (Spijkenisse op Putten). Met Sint Jan bloeit het vlas, al is het ook maar een hand lang. TEGEN DE TUBERCULOSE! Voor leden van het Nederlandsche Ar beidsfront bestaat na een jaar lidmaat schap de mogelijkheid tot het verkrijgen van tbc-ondersteuningen Deze woraen gegeven in de vorm van tegemoetkoming in de kosten van sanatonum-verpleging, vergoeding voor versterkende middelen, extra-voeding, al of niet in vereeniging met hulp in de huishouding bij thuis verpleging. Verder ondersteuning voor de aanschaffing van noodzakelijk onder goed, voor de bestrijding van reiskosten bij autovervoer van een patiënt, terwijl ook bij bezoeken van huisgenooten aan het sanatorium en soortgelijke omstan digheden geldelijke vergoedingen door 't N.A F. zullen worden gegeven. Deze ondersteuningen, welke het ka rakter dragen van een bestrijding van de tuberculose, en wel in de ruimste zin doen zien, dat de taak, die het Neder landsche Arbeidsfront hiermee op zich geifcmen heeft, wederom ver gaat buiten de enge grenzen van de vakorganisatie. Het bestrijden van een gevreesde kwaal als de tuberculose is meer dah 'n groeps belang; het is een volksbelang. Dat het Nederlandsche Arbeidsfront direct en in direct dit volksbelang dient, is een nood zakelijk gevolg van de plaats, die het Nederlandsche Arbeidsfront binnen de volksgemeenschap inneemt. In het bij zonder geldt dit, waar het de bestrijding betreft van een kwaal, die, zij het in mindere mate dan voorheen, de volksge zondheid bedreigt. Ieder, die als werker lid wordt van het N.A.F., draagt voor zijn lidmaatschap er toe bij, deze strijd tot een goed einde te brengen. Iedere aansporing is hier overbodig. Wie zijn taak kent, is lid van het Ne derlandsche Arbeidsfront. (Persdienst N.A F.) dot is voor mien briefie, dat wil ik je wel op een briefje geven, dat kan ik je verzekeren; bricltje, vaatje, zooals de visschers dat gebruiken om hun netten op te houden; Fransch ,.banl" (Eng. „brail" is: touw aan het scheepswant); in het Nederl. „breel"; broese, uitgelaten doen (van kinderen geaegd); vgl. het Ned. „bruisen"; wee gane te brute, we gaan bruiloft vieren; brute en brullojfte, bruiloft vieren; buitje, klein kind, beneden het jaar; Friesch: boike; Eng.: boy; Groningsch: „buie" en „buit"; Zeeu\ysch (verouderd): „boeje" en „booi"; ze moet om 'n buitje, ze verwacht een kind; buretón (klemtoon op laatste letter greep), gezellige bijeenkomst van "eige naars en huurders van wegen in een be paalde buurtschap, daar werd dan de pacht betaal^ en op kreatebollen geflec teerd; ook sprak men wel van „schutte- besteden". (Tex. Crt. 23 Febr. 1890); hussie ('n bussie) brood; (ontleend aan de „bus" waarin brood wordt gebakken); (Wordt vervolgd). VOOR WEERBAAR VOLK. Waar wordt 'n volk sterk en weer baar? Niet aan de bridgo-tafel of in de danszaal! Op de sportvelden wonden de spieren gestaald, het lichaam ge hard.. Elke. jonge kerel moet over een sportief, getraind lichaam be schikken. Afrijdt mede voor een lichamelijk gehard volk. Treedt in de rijen der Nederland sche S.S. (6) Tot Burgemeester van Den Haag werd benoemd prof. dr. H. Westra, prof. in de rechtswetenschappen te Utrecht. GEMEENTE TEXEL KOSTELOOZE VACCINATIE. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat gelegenheid zal worden gege ven t. kostelooze inenting en herinenting van ingezetenen die zich daartoe aanmel den: op Maandag 15 Juni a.s. des middags 12 uur ten huize van P. de Wit te Zuid- Eierland; op Woensdag 17 Juni a.s. des middags 1 uur in de dokterswoning te De Cocks- dorp; op Donderdag 18 Juni a.s. des middags 12 uur in de o.l school te Midden-Eier- land; op Dinsdag 23 Juni a.s. des namiddags 4 uur m.dp o.l. school te Oosterend. op Woensdag 24 Juni a s. des middags 12 uur in de o.l. school te Den Hoorn, des namiddags 2,30 i» de o.l. school te Ou- deschild en des namiddags 4 uur in de o.l school te Dè Waal. op Donderdag 25 Juni a.s. des middags 12 uur in de o.l. school te Den Burg en des namiddags 4 uur in de o.l. school te De Koog. Teneinde abuizen bij het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, moeten trouwboekjes waarin de namen van belanghebbenden vermeld zijn, wor den medegebracht. Onder de aandacht wordt gebracht, dat kinderen vóór het bereiken van den leef tijd van één jaar ingeënt moeten zijn. Texel 9 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. De Gemeente-Secretaris, JONKER. DE ZON. Za 13 Juni op 5,19; onder 22,00 Zo. 14 Juni op 5,19; onder 22,01 Ma. 15 Juni op 5,19; onder 22,01 Di. 16 Juni op 5,19; onder 22,02 DE MAAN. Za. 13 Juni op. 5,33; onder 21,16 Zo. 14 Juni op 6,14, onder 22,08 Ma. 15 Juni op 6,59 onde;r 22,53 Di 16 Juni op 7,51; onder 23,34 Eerste Kwartier: 21 Juni 22,44 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 13 Juni 10,10 en 22,27 Zo. 14 Jujii 10,44 en 22,59 Ma. 15 Juni 11,16 en 23,53 Di 16 Juni 11,50 en Springtij 27 Juni. In 't verleden ligt Tiet heden, In het nu wat worden zal. (Bilderdlijk). Wij leeren zoo langzamerhand weer in zien, dat een volk niet bestaat uit een op een bepaald oogenbük in een bepaalde ruimte levende verzameling'van indivi duen, doch dat het geheel der volksge meenschap de grenzen van het heden ver overschrijdt en verleden, heden en toe komst tezamen omspant. Een volk vindt zijn volledigheid in de ononderbrokenheid der geslachten, het vindt zijn kracht in de macht der ge slachten. Zij, die ons zijn voorgegaan en zij die na ons komen, staan in geen enkel op zicht los van ons Ons en Tien door stroomt hetzelfde bloed, zij en wij zijn geworteld in dezelfde grond, wij zijn erf- genamemen erflaters tevens.-Dat wij zijn die wij zijn, danken wij aan onze vade- len, in wie ons volks wezen gegroeid is, die hqt huis gebouwd hebben waarin wij wonen en de dijken, die ons tegen het natuurgeweld beschermen. Doch in het nu ligt, wat worden zal Er bestaat geen scheidslijn tusschen he den en toekomst; wat wij zooeven toe komst noemden, is thans reeds heden. Bij dit innig verweven zijn van heden .en toekomst is het dan ook dwaas om aan een toekomst te gelooven, die op een willekeurig oogenblik onafhankelijk van het heden aan de horizon zou verschij- De inhoud en de vorm, die wij nu aan ons Nederlandsche heden geven bepalen de gestalte, die onze Nederlandsche toe komst zal hebben. De droom van een goede toekomst zal slechts werkelijkheid worden, indien wij er in het heden door onze arbeid de grondslag voor leggen. Een nieuwe geest wordt over ons volk vaardig, d.w.z. in ons volk is uit lange sluimer de wil ontwaakt om zich op zijn wezen te bezinnen, om zich van zijn kracht en van zijn roeping als volk, van zijn plicht tegenover het voorge slacht en tegenover het nageslacht be wust te worden. Thans is ons volk in de smeltkroes van oorlog en revolutie, de strijd om het naakte bestaan beheerscht het leven. Doch zooals d<yduisternis van de nacht in de ochtendschemering overgaat, alvo rens de zon haar middaghoogte bereiken kan, zoo gloort ook thans reeds de mor gen van de nieuwe dag. Blijft niet in 't donker en in de bewustelooze slaap, maar ademt de frissche morgenlucht in, treedt naar buiten in de schemering om het stij gen van de zon te aanschouwen. Wij sporen u aan, niet in dadenloos ge- droom over het verleden verzonken te blijven, niet in een wezenloos staren op het vluchtige heden te verstarren, doch frisch en krachtig met en in dit heden naar de toekomst te groeien. WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN OOST-INDIE. Op Java werden 46 spoorbruggen vernield. Nu zijn de voornaamste ver bindingen reeds hersteld. FRANKRIJK Reeds 160,000 Franschen werken in Duitschland, maar dit getal zal nog be langrijk grooter worden. CHINA. In eenige Zuidchineesche provincies maakt de pest, overgebracht door Bir- maansche vluchtelingen, \jeel slachtof fers. ENGELAND. Indien Engeland en de V.S. niet hadden kunnen beschikken over de s^heepsruimte der bezette landen met hun koloniën, hadden zij de oorlogvoe ring reeds moeten staken JAPAN. De Japanners zijn druk bezig de noordelijke route van de V.S. naar de Sovjet-Unie af te snijden. Van aanvallen met behulp van vliegkampschepen der V.S. zal volgens, de woordvoerder der Japansche marine geen sprake meer kunnen zijn. VEREENIGDE- STATEN De vlieger Lindbergh is bij Ford in dienst getreden. Van de zeven vliegkampschepen, welke de V.S. bij het begin van de oorlog bezaten, zijn er nog maar twee over. ïn de V.S. maakt men zich ongerust over de slechte gang van zaken in China. De Chineesche vastberadenheid kreeg reeds een geduchte knauw. BRAZILIË. Twee Braziliaansche dokters ont dekten, dat kinderverlamming en run derdolheid door hetzelfde virus worden veroorzaakt. De ziekte zou door enting in de eerste levensjaren te bezweren zijn. OENEMARKEN In een veenderij bij Nonnebe werd een gouden halsring van 100 gr. gevon den, waarschijnlijk afkomstig uit het overgangstijdperk van de Volksverhui zing naar de Germaansche ijzertijd. AUSTRALIË. Japansche duikbooten bescheten Maandagmorgen voorsteden van Sydney en New Castle. De Australische wol en die van N.- Zeeland en Z -Afrika zal wel 15 pet. in prijs stijgen. DUITSCHLAND Duitschland heeft groot vertrouwen in zijn duikbootwapen. In vorige oorlog werd Engeland door de- duikbootoorlog aan de» rand van de afgrond gebracht (Londen gaf dit zelf toe). Hoeveel slech ter staat Engeland er nu voor! En nu heeft de duikboot haar laatste woord nog niet gesproken! DE GRONDSLAG. Ik heb mijne geheele economie opge bouwd op het begrip Arbeid. (Hitier). III. Nabuurschap. Wij willen een oude Vaderlandsche deugd in eere herstellenen wel het be grip „nabuurschap", dat wederzijdsche hülp inhoudt. De ketting is nooit sterker dan zijn zwakste schakel; daarom moeten rotte plekken worden uitgesneden. Nu is het nog voorgekomen, dat een paar kin deren in een streek, waar men van Win terhulp niet wilde weten, van kou en ellende in hun wiegjes omkwamen Overal, waar geweigerd wordt de hel pende hand uit te steken, dreigt socialis tische ondergang. Wie niet helpt, neemt een zware verantwoording op zich. Na dit met enthousiasme én overtui ging uitgesproken betoog, werd even ge- pauseerd, waarna gelegenheid werd'ge geven tot het stellen van vragen. Geen belasting. In antwoord op de vraag van de heer Stcenhuis, waarom geen Winterhulpbe lasting wordt geheven opdat men meteen over het noodige geld kan beschikken, antwoordde de heer Querner, dat men uit opgebracht belastinggeld niet kan op maken, of het ,volk met liefde offert of met tegenzin. Belasting is louter dwang. Laten wij de menschen eerst probeeren te overtuigen. Spr. is wel voor dwang, wanneer het eên groep welgestelden be treft, die vertikt mede te werken. De heer A. Broekman merkte op, dat de ervaring op Texel heeft geleerd, dat hier verscheidene gegoede personen zijn, die zich steeds afzijdig houden, wanneer op hun portemonnaie >een beroep wordt gedaan Dat zit heusch niet altijd in de politiek, maar ze gaven niet, geven niet en zullen nooit géven (zonder dwang). Daarom zag spr. dan ook gaarne, dat in deze gevallen het verleenen van een bijdrage naar vermogen verplicht wordt gesteld (belastingheffing). De heer Querner zou er mee accoord gaan, waanneer hij zeker wist, dat het heéle volk de belasting toejuichte. Het gaat om de moreele kant van de zaak en dan is het dubbeltje van de arme ons meer waard dan de riks van de rijkaard. Winterhulp moet haar kracht putten uit de blijken van sympathie. Maar blijft het grootste deel van het volk met het gezicht naar de muur staan, dan zou onherroepelijk tot dwang moeten worden overgegaan. En.dat zou ons- vréeselijk spijten. Burgemeester Rijk de Vries is een en ander volkomen met spr. eens. maar de 16 pet. van ons volk, die meer dan f 3000 inkomen per jaar heeft en welke" cate gorie het meeste kwaad sticht, zou de burgemeester liefst meteen een bjljetje onder de neus willen steken. Uit de practijk. De heer J. Huizinga, Den Hoorn, heeft in de 21/* jaar, die hij voor Winterhulp heeft gewerkt, nogal onaangename din gen beleefd. Wat spr. vertelt over de biutalileit van een zeker gezin was in derdaad verbijsteren^. Spr. vroeg, hoe men in zulke gevallen moet optreden. De heer Querner heeft ze ook meege maakt. Er moet scherpe controle worden uitgeoefend. Je kunt het de menschen lang niet altijd kwalijk nemen, als ze 't geld verkeerd besteden: Sommigen zijn vaak totaal uit het lood geslagen en wanneer ze dan bv, een vijftig gulden in handen krijgen, meenen ze daarvoor de heele wereld te kunnen koopen. Ge lukkig echter zijn dit uitzonderingen. Subbas Chandra Bose op bezoek bij den Führer. Subhas Chandra Bose, de leider van de Indische vrijheidsbeweging heeft een bezoek gebracht aan het hoofdkwartier van den Führer D< Führer begroet zijn gast, links gezant Dr. Schmidt. V.P.B-Presse-Hoffmann, Zander-s SUBlfAS CHANDRA BOSE. Subhas Chandra Bose, de leider der In dische Vrijheidsbeweging, werd in 1897 te Bengalen geboren. Hij ontving zijn op leiding in Engeland, waar hij in 1920 j examen aflegde voor ambtenaar bij het Indische burgerlijke bestuur. In Enge land reeds -kwam hij in aanraking met nationalisten, die de in de zestiger jaren bloedig onderdrukte opstand wilden wre ken. Toen Engeland de belofte van zelf bestuur, in de vorige wereldoorlog gege ven, niet nakwam, werd de ontevreden heid nog grooter. In Indië teruggekeerd, legde Éose daar groote activiteit aan de dag, maar bij herhaling kwam hij daarbij met de over heid in botsing. Wel acht jaar heeft hij in gevangenschap moeten doorbrengen, maar niettemin nam zijn invloed op de nationalisten gaandeweg toe Thans reke nen minstens 10 millioen van de 40 mil lioen leden van het Indische Congres zich reeds tot zijn aanhang. Van meet af aan kenmerkte hij zich door een onverzoen lijke houding. In de wereldhistorische da gen van September 1939 sprak Bose deze profetische woorden: „De leemen voeten van het Britsche rijk zijn blootgelegd. Nu of nooit". Die woorden laten aan duide lijkheid niets te wenschen over. Men ver wacht, dat de oproep van Bose, die bur gemeester van Calcutta was en tweemaal tot voorzitter van 't Al-Indische congres werd gekozen, tenslotte.de stoot zal ge ven, die van een zwaar geladen boom de reeds lang gerijpte vruchten doet vallen.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1