S.S. Texelsch dialect. DE KOGEL. ADRIAAN L00SJES. Op daden komt het aan D - Een nieuwe leus werd werkelijkheid. Maarschalk Antonescu. Gemengd Nieuws Wat werkgevers van het Aanstellingsbesluit moeten weten. MET DUITSCHLAND VOOR EEN NIEUW EUROPA. BUITENLAND. TROUW AAN DE LEIDER. 54e JAARGANG. No. 56G3. WOENSDAG 24 JUNI 1942. TEXELSCHE COURANT TAXATIE-PAARDENMARKT. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden dat op Vrij dag 26 Juni a s., aanvangende des voor middags te 11 uur, een taxatie-paarden markt zal worden gehouden le Den Burg op de Groeneplaats. Texel, 20 Juni 1942. De burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. HOUDERS VAN MAAL- EN SLACHTVERGUNNINGEN. De Burgemeester van Texel maakt be kend aan houders van een maal- en(of) slachtvergunning, dat zij bij de eerstvol gende uitreiking van 'de nieuwe levens middelenkaarten door den distributie- dienst het organisatienummer van de L. C.O. moeten kunnen opgeven. Texel, 22 Juni 1942 De. Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING van Levensmiddelenkaarten, Sigaret- tenkaarlen, Tabakskaarteif; Brand- stoffcnbonnen groote gezinnen en brandstoffenkaartcn voor de komen de winter voor hen, die hierover nog niet beschikken. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande dagen, tijden en plaatsen de ïr. aanhef van deze publicatie genoemde distributiebescheiden zullen worden uit gereikt: Te Oudeschlid op Vrijdag 26 Juni a.s. in de o.l. school van: - 9-10 uur voor het dorp met nrs 1 t.m. 116 10-11 uur nrs 117 t.m 206* 11-12 uur met nrs 207 t.m. 380 12-1 uur nrs- 381 en hooger en bewoners van wijk S. Te De Waal op Zaterdag' 27 Juni a.s., in de o.l. school van: 9,30-10,00 voor het dorp met nrs 1 t.m. 41 10,00-10,30 nrs 42 t.m. 71 10,30-11,15 nrs 72 en hooger, en wijk W met nrs 1 t.m. 30. 11,15*12,00 voor wijk W nrs 31 en hooger. Medegebracht dienen te worden: alle w stamkaarten en inlegvellen. Voo;- een la- bakskaart de-afgescheurde bon ..Tabak R 4"; voor een sigarettenkaart de bdn „Si garetten R 4"; voor extra brandstoffen voor groote gezinnen (7 gezinsleden en meer) een formulier MD 108. Aan hen, die nog niet in het bezit zijn van een nieuwe brandstoffenkaart zal" tegen in levering van een oude brandstoffenkaart J, K of L een nieuwe verstrekt worden. Men wordt verzocht zich nauwkeurig aan het bovenstaande te houden. Texel, 22 Juni 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. WAT MOET IK MEENEMEN naar het uitreikingslokaal om mijn bonnen te krijgen? Altijd alle stamkaarten en inlegvel len». Voor een sigarettenkaart bon",.Siga retten R 4". Voor een tabakskaart bon „Tabak R 4". Voor een brandstoffenkaart voor de winter de oude brandstoffenkaart. Voor een vermiste brandstoffen kaart een formulier MD 61. Voor extra bonnen voor groote ge zinnen een formulier MD 108. In Den Hoorn (Texel) geboren dichter-schrijver Naar aanleiding van ons atikeltje over de bijkans vergeten dichter-schrijver, Adriaan Loosjes, een zöon van Ds P. Loosjes, Doopsgezind predikant aan Den Hoorn (waar Adriaan ook geboren werd), ontvingen we een vriendelijke brief uit Haarlem, waaraan het volgende is ont leend}» De boekhandel, welke Adriaan Loosjes te Haarlem stichtte (later werd er een drukkerij aan verbonden), is na zijn doqd (12 Jan. 1818) voortgezet door zijn echt- genoote, daarna onder de naam „Firma Erven Loosjes". In 1920 werden boek handel en drukkerij gescheiden De boek handel werd voortgezet onder de naam N V. Boekhandel De. Erven Loosjes. Hier van is president-commissaris de heer M. Loosjes, een rechtstreekschc nazaat van de Texelsche (Hoorndcr) Adriaan Loos jes; directeur is de heer A. van Weerden. DFe drukkerij, in 1805 gesticht door Vin cent Loosjes (een zoon van Adriaan Loos jes, in 1841 overleden), werd in 1921 door de heer M. Loosjes verkocht. Ze kwam toen in vreemde handen en werd sinds genoemd „Drukkerij v.h. De Erven Loos jes". Deze drukkerij is in 1941 geliqui deerd en opgenomen in de Rotterdam- sche Boek- en Courantdrukkerij. Het verheugt ons 05 deze wijze ons stukje te kunnen aanvullen en verbete- MERKWAARDIGHEDEN Wat is dat? Te koop; een imitatie mantel. (Leeuwarder Nieuwsblad). Altijd wat! Huwelijk. Dame 44 j. zoekt kennisma king met heer met vaste positie of zaken man met flink postuur. (Haagsche Crt.). Gaatjes kunnen met praatjes niet wor den gevujd. Er zijn in deze tijd geen gaatjes, maar gaten te vullen. Er wordt door veel volksgenooten gebrek geleden, bittere nood! Dan moeten we niet met praatjes aankomen, geen uitvluchten be denken en niet afzijdig aan de kant blij ven staan. Neen, dan komt het op daden aan! Dan moeten de handen uit de mou wen worden gestoken; dan ,moet er wor den aangepakt en flink ook. Het aller eerste, wat van u wordt verwacht is: aanmelding als lid van de Nedërlandsche Vblksdienst. ik ken 't niet doöge, ik kan het niet aan de handen (de mond) verdragen, het is te heet; Friesch: „daaié"; Westfriesch: „douge"; dcgenict, deugniet; vergelijk het Mid- delned. „deughet" naast „doghet" zelfst. nw.; don teuge de muur, dicht tegen de muur aan (ook elders in deze beteekenis we] gebruikt; dorde, derde; dördemöntje, schippersjongen, jongste kiiecht bij een schipper of visscher (let terlijk: derde man); dooppeet, iemand, die een kind ten doop houdt; drabbele, morsen met een vloeistof; deze druppelend laten lo.open. Het dunne deeg, waarvan men te Sneek „drabbel- koeken" bakt, laat men door een nauw gaatje loopen (meegedeeld door S. de Boer); ze drieve in de butter, ze hebben een lijk leven, vgl. Ned. „botertje tot de boom; „zijn gangen in boter wasschen", in bijbelsche taal (Job 29:6); DE TAAK VAN HET PLATTELAND. Ook wanneer ons land in de toe komst nationaal-socialistisch bestuurd' zal worden, *moet de plattelander op zijn post blijvep om stedelijke overheersching tegen te gaan. De boer is de levensader van zijn volk en de bloedbron van de stad. Het platteland moet nu uit de hoek komen, waarin het steeds de slagen heeft opgevangen en zich achter de Landstand scharen. (J. Bakker, leider Volk en Bodem Ned. Landstand in N.-Holl. in een vergadering te Purmerend). Dat de Nederlandsche Oostcompagnie is opgericht, een onderneming, die het monopolie zal krijgen voor alle vanuit Nederland te verrichten werkzaamheden in het bezette" Oostland, beteekent een feit, waarvan, velen de draagwijdte niet zullen vatten, Met de oprichting van de Oost-compagnie is de eerste stap gezet naar het werk en de winst in het Oosten. Toen enkele maanden geleden ons In- die werd gestrikt in de Anglo-Ameri- kaansche strop, waarmee het de kwes tie is nog niet uitgemaakt naar alle waarschijnlijkheid voor ons land verlo ren ging, heeft de Nationaal Socialisti sche Beweging onmiddellijk 'n actie ont ketend, de actie „Werk en Winst", waar mee de nadruk werd gelegd op de nieu we mogelijkheden, die het bezette Oost- land ons Nederlanders voor kolonisatie bood; Nederland leefde in de laatste de cennia met zijn ontstellende bevolkings dichtheid van zijn Indische gebieden De ze gingen verloren. En toch hebben wij ruimte noodig om le leven. „Werk en Winst in het Oosten" werd er geroepen. En momenteel is de leuze werkelijkheid geworden. De Nederlandsche Oost-com pagnie de naam alleen reeds roept al herinneringen op aan de tijden van durf en ondernemingsgeest, waarin heel ons volk voor eeuwen garant—werd ge steld is opgericht. Uit ons volk zijn de willenden en krachtigen naar voren ge treden en zij hebben een werk op de schouders genomen, waarvoor' het nage slacht hen dankbaar zal zijn, zooals wij de -helden van de Oostindische Compag nie dankbaar waren. De Oost-Compagnie zal het Oostland gereed maken voor een kolonisatie op groote schaal. Honderdduizenden Neder landers zullen zich vestigen in een rijk maar verwaarloosd, tot de Grootger- maansche levensruimte behoorend ge bied, zij t zullen het mede-exploiteeren voor Europa en er de rijkdom van de ar beid vieren. Nederland heeft thans zijn taak offici eel toegewezen gekregen Het is weder om een bewijs, voor het feit, dat 't ernst was met de belofte van Hitler aan Mus- Sert, dat Nederland een plaats zou krij gen in het Nieuwe Europa, waarop het krachtens geschiedenis en traditie recht heeft Wij Nederianders zijn de eeuwen door kolonisators geweest, en wat voor! Thans zullen wij onze talenten inschake len in het Oosten voor de welvaart van ons vaderland en volk, tot heil van het Avondland. 15 Juni is Maarschalk Antonescu, de leider van het „nieuwe Roemenië", op perbevelhebber vah het Roemeensche le ger, zestig jaar geworden. In 1933 werd hij leider van de Roe meensche generale staf, maar toen hij een einde wilde maken aan de hofkliek koning Carol, die gescheiden leefde van zijn wettige vrouw, had omgang met de jodin Lupescu. waardoor hij zich ten zeeiste compromiteerde en zijn gezag in gevaar bracht kwam hij in botsing met de koning. Déze liet Antonescu zelfs gevangen zetten, maar de binnenland- sche beroeringen namen hand otfer hand toe. Voor de koning fcat er toen niets anders op dan hem uit gevangenschap te ontslaan en bij zich te ontbieden om samen te overleggen, hoe zij de toestand meester konden worden. Bij die gelegen heid kwamen de voortreffelijke eigen schappen van de Maarschalk vooral aan het—licht. Met forsche hand greep hij in. Zonder aanzien des pertfoons werd op ruiming gehouden onder allen, die de veiligheid van de staat in gevaar brach ten De Koning werd te verstaan gege ven, dat hij maar afstand moest doen van de troon. De hofkliek werd uitge bannen Drastische hervormingen gaven al dra de staat een. beter aanzien en het gevoel, dat een beter toekomst wachtte. Maarschalk Antonescu baseerde zijn maatregelen op het nationaal-soeialisme en was een der eerste vertegenwoordi gers van de nieuwe orde, die met Dhitsch .land optrokken om de horden van Stalin te bekampen. Hij had mejt de com munisten in eigen land al heel wat te stellen gehad, zooda* de gelegenheid om met hen af te rekenen met beide handen werd aangegrepen. November 1941 werd er in Roemenie een volksstemming gehouden. Bij die gelegenheid werden op de meer dan 3446000 stemmen er maar 78 „neen"- stemmen uitgebracht, hetgeen bewees, dat het Roemeensche volk niet zal onder gaan. In deze tijden kunnen immers slechts die volken leven en overwinnen, die. bereid zijn het heden te geven om de toekomst op te bouwen. VVV PERSOONSBEWIJS. We brengen in herinnering, dat ieder bezitter van een persoonsbewijs verplicht is er voor te zorgen, dat de daarop ver melde gegevens kloppen. Wanneer u-van beroep veranderd of verhuisd zijt, moet u zich met dat bewijs naar net gemeente huis begeven en verzoeken de nieuwe gegevens daarop te willen vermelden. Dit moet geschieden binnen vijf dagen nadat wijziging van het persoonsbewijs noodzakelijk is geworden. HOE LAAT DE ZON. Wo 24 Juni op 5,20; onder 22,04 Do. 25 Juni op 5,20; onder 22,40 Vr. 26 Juni op 5,21; onder 22,04 Verduistcreu: van zonsondergang tot 'onsopgang Auto's en rijwielen licht op: van zons ondergang tot zonsopgang. DE MAAN. Wo 24 Juni op 16,51; onder 2,50 Do. 25 Juni op 18,10; onder 3,21 Vr. 26 Juni op 19,28; onder 3,56 Volle Maan: 28 Juni. 14,09. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 24 Juni 5,52 en 18,28 Do. 25 Juni 7,00 en 19,29 Vr. 26 Juni 7.58 en 20,28 Springtij 27 Juni. Wcstfriezendag 1942 wordt 29 Juli te Koog-Zaandijk -gehouden. Aardappelbon 31A is geldig t.m. 27 Juni. Aardappelbon 32B kan vernietigd worden. De loonbelasting wordt 1 Juli met 10 pet. verhoogd. Ede krijgt een nieuw raadhuis in fyuize De Sterrenberg. Ouwehands dierenpark bestond 18 Ju ni tiën jaar. 4 I11 zeer bijzondere gevallen alleen kan men zich nog in Apeldoorn vestigen. 800 Nederlandsche kinderen van 614 jaar vertrokken vorige week voor een vacantie van zes weken naar Duitschland Van de nieuwe aardappelen is de kwa liteit zeer goed Opbrengst voorloopig nog beperkt, (Bericht van de Langen- dijk). Alkm. editie Dagbl. v. N.-Holland. Een winkelier te Beverwijk en zijn zoon werden wegens zwarte handel in arrest gesteld. 200 st. zeep, 11 kg cacao en 5 kg. thee werden in beslag genomen. Vijf koeien, die te Katerveer voor frauduleuzè slachting over de IJsel zou- oen worden gezet, zijn in beslag geno men. 18 hierbij betrokken personen zijn verbaliseerd. Van distributie van groente zal geen sprake zijn. Het zou ook vrijwel ondoen lijk zijn, daarvoor een goed systeem te ontwerpen. De huidige schaarschte heeft zuiver natuurlijke oorzaken.. De natuur zal die binnen enkele weken weer op heffen. Laatste waarschuwing aan hen, wier hdat zelfs geen einde neemt aan het graf. Op dc ie Zeist gehouden kernvorm- middag van dé^JSDAP en NSB, heeft de commissaris-generaal Schmidt een laat ste waarschuwing gericht tot diegenen, die de positieve werkers voor de nieuwe gedachte straffeloos denken te kunnen boleedigen. Zoo zeide hij: „Het mag niet ■meer voorkomen, dat men dc ouders van Nederlanders, die aan het Oostfront zijn gesneuveld, met smaadbrieven beleedigt. Hiertegen zal met krachtige middelen worden opgetreden". Deze aankondiging is elk fatsoenlijk mensch uit het hart gegrepen. Immers, de menschelijke rede heeft te allen tijde, hoe hoog ook de hartstochten dofrr het tijd- gebeuren mochten worden opgezweept, met eerbiedige schroom gezwegen als vriend of vijand door de adem des doods werd geraakt. Wij schreven' de mensche lijke rede, het heiligdom dus van diege nen, die het humanisme aanvaarden als de alleenzaligmakende leer Waar ook ter wereld, steeds is de behoorlijke mensch teruggetreden voor het mysterie van de dood. Maar ondanks vier eeuwen bewer king met de leer van het humanisme, twaalf eeuwen prediking van het Chris tendom, blijken in het hoog beschaafde Nederland thans duisterlingen te zijn gewassen, die zich niet ontzien aan hun laffe lusten toe te geven door het be schimpen van menschen, die in rouw zijn gedompeld na de dood van een man, zoon of vader. Hun haat wenscht geen einde te nemen aan het graf Welnu, daarmede hebben zij zich bui ten de menschelijke samenleving ge plaatst, dus ook de rechten van de mensch verspeelt, hetgeen beteekent, dat jegens hen slechts één straf verantwoord is: de kogel! Za. De Directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Alkmaar' deelt ons het vol gende medé. Reeds eerder werd in de pers een en ander medegedeeld omtrent het aanstel lingsbesluit. Het komt echter nog voor, dat be paalde werkgevers in moeilijkheden ge raken, doordat zij de daarin vervatte be palingen niet kennen. Volgens dat besluit behoeven hoofden van particuliere en openbare bedrijven en besturen er^ degenen, die een vrij be roep uitoefenen, toestemming alvorens zij werknemers beneden de leeftijd van 40 jaar'aanstellen of tewerkstellen. De verzoeken om toestemming, als hier bedoeld, moeten worden ingediend bij de kantoren van het Rijksarbeidsbureau op formulieren welke a 1 cent per stuk bij deze kantoren verkrijgbaar zijn. De formulieren kunnen worden afge haald of schriftelijk worden aange vraagd. In dit laatste geval moeten de verschuldigde bedragen bij vooruitbeta ling desgewenscht in postzegels voldaan worden en heeft de werkgever uit de aarc| der zaak ook portokosten te betalen. Toestemming is niet noodig, indien het werknemers betreft, die tewerkgesteld of aangesteld zullen worden in de land bouw, de mijnbouw, de binnenscheep vaart, de zeescheepvaart, de huishouding of w^rk op hel gebitm der gezondheids zorg. Tuinbouw wordt evenmin alsbosch bouw tot de landbouw gerekend. Wanneer het aanstelling- bij gemengd^ bedrijven betreft, moet worden nagegaan welk bedrijfsdeel overweegt. Tot het indiensthebben van werkne mers, die op 25 Maart 1942 in dienst waren, behoeft geen vergunning te wor den gevraagd. Wanneer èen tewerkstelling door tus- schenkomst van het Arbeidsbureau tot stand komt, is het uit de aard der zaak niet noodig, dat daartoe bovendien nog weer toestemming van de Directeur van het- desbetreffende Gewestelijk Arbeids bureau wordt gevraagd. Het is dus voor de werkgever^ aan te bevelen, eventueel noodige'werkkrachten aan te vragen* bij het Arbeidsbureau. Soms vraagt men vergunning tot in dienstneming van een arbeider, die zich nog niet gespecialiseerd heeft en op meerdere plaatsen goed werk kan doen, terwijl een andere arbeider ingeschreven slaat, die voor het te verrichten werk over groote vakbekwaamheid beschikt doch voor wie voor het overige geen of weinig plaatsingskansen bestaan. In dit en dergelijke gevallen, wordt de betrok ken werkgever teleurgesteld, omdat zijn verzoek on^ aanstellingsvergunning wordt afgewezen. Hij moet dan opnieuw, hetzij zelfstandig, hetzij met inschake ling van het arbeidsbureau, een candi- daat gaan zoeken, zoodat de tijd, welke hij aan de eerste candidaat heeft be steed, verloren is. (Zie verder 2e pagina). TEGEN HET KAPITAAL. Wij zijn anti-kapitalistisch, omdat wij de overheersching van de mensch door het kapitaal, het dienstbaar maken van de mensch aan het kapitaal zullen be letten. (Mussert.) IIONSfeltDEN MEISJES UIT NEDERLAND. Arbeid heeft in het nieuwe Duitschland een machtige positie verworven „Werken is geen schan de", en „arbeid adelt" zijn gezegden die in Duitschland ten volle be waarheid worden. Honderden Nederlandsche meis jes, die gaarne een eigen brood winning wilden verwerven en die naar zelfstandigheid streefden, heb ben door middel van de arbeids beurzen een prettige en dankbare taak ontvangen, die ze met liefde vervullen. Inlichtingen kunt u bij dc Ar- beidsburcau's bekomen. DE VAL VAN TOBROEK EN BARDIA. Na felle gevechten onder bevel van ge- neraal-overste Rommel is 21 Juni de sterke vesting Tobroek in handen der Duitsch-Italiaansche troepen gevallen. Er werden 25000 gevangenen gemaakt, on der wie verscheidene generaals. De buit is aanzienlijk. De luchtmacht had in het succes een belangrijk aandeel. In verband met het heete jaargetijde vooral ook moet hier van een «opmerkelijk succes worden gesproken. De troepen staan nu aan de Egyptische grens. Ook Bardia is n.l. gevallen. HET ZWAKKE PUNT. Het Duitsche leger is oog steeds het sterkste ter wereld. De productie der ge allieerden moge toenemen, wanneer we zooveel schepen blijven verliezen, kun nen we ons materiaal toch niet in de strijd werpen. Dit is werkelijk het zwak ke punt in 't front der geallieerden. Het heeft geen doel de ernst van de toestand te verheimelijken. (Uit het Engelsche blad Daily Mail). VOOR WEERBAAR VOLK. Slechts dat volk is weerbaar, waarin de Eer weer leeft, waarin de Moed wordt bewonderd en waar in de Trouw grondslag der samen leving is. De zinspreuk der SS is: Mijn eer heet trouw. Onder deze zinspreuk vechten aan hel Oostfront de vrijwilligers der Waffen SS. Strijdt mede voor de mannelijke deugden Eer, Moed en Trouw in een weerbaar volk. Treedt in de rijen der Neder landsche SS. (11.) Steun aan de Nederlandsche Volks- (1 ienst is steun aan het Volk. En daarom: Sluit 11 aan! Grootsclie betooging itiJUtrechts Stadion. Een mijlpaal in dc ge schiedenis der NSB. Meer dan 3000 functionarissen der N. S.B. kwamen Zaterdag in het met vlag gen en NSB-emblemen.getooide Utrecht- sche Stadion bijeen om jegens Ir. A. A. Mussert, leider der NSB, een persoonlij ke. aanhankelijksheids verklaring af te itggen. Van Texel namen groepsleider C. Wonder en Jeugdstorm-streekleider A. W. Goedhart aan deze betooging deel. Tot de laatste plaats waren de tribunes bezet. Nadat mei klaroengeschal de komst van dc leider v^s stmgekondigd, stond ieder van zijn zetel op, om Ir. Mussert de groet te brengen. Als eerste spreker voerde de plv. lei der, Van Geelkerken, het woord. Spr. herinnerde aan het jaar 1931, toen Mus sert de moed had de strijd aan te binden niet de internationale machten, die ons land naar de afgrond sleepten. De enge verbondenheid van de Nederlandsche nationaal-socialisten met de levensstrijd van het Duitsche volk en zijn Fuehrer, op leven en dood, werd onderstreept en vervolgens werd het doel van deze sa menkomst uiteengezet. De kernachtige toespraak van de heer Van Geelkerken werd bij herhaling door geestdriftig ap plaus onderbroken. (Zie verder ook 2e pagina).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1