87600 Uw daad spreke. Wetgeving in volksche zin. Texelsch dialect. Onderwijsverbetering. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Een rem op de woeker. Wat wil en doet het Nederlandsche Arbeidsfront? Duitschland wint op alle Fronten. VAN DE FRONTEN. Landbouw en Veeteelt. F. 56c JAARGANG. No. 5668. ZATERDAG 11 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT Als er nood Is en onmiddellijk ge holpen moet worden, gebruik dan met veel woorden en uit geen lange verma ningen. Die richten op zoo'n moment toch niets uit Doch help! Bied hulp naai de maatstaf van Jezus: „heb uw naaste lief gelijk u zelf." Iemand die in de zorg lij kste omstandigheden verkeert is niet toegankelijk voor overreding. Help dus eerst. Daarna kunt ge pogen zoo iemand ook geestelijk van dienst te zijn. De goe de daad is altijd het klemmendste bewijs. Laat uw voorbeeld, uw daden voor uw overtuiging spreken. Het helpt niet met iemand te gaan redetwisten die gebrek aan alles heeft Sta hem eerst als een waarachtig christen medemensch bij. Help! YVordt lid van de Ned. Volksdienst! Meldt u op het Raadhuis aan. Wanneer er in het verleden één terrein was van het openbare leven, waarom trent verre van algemeene voldoening bestond dan was het zeker wel dat van het lager onderwijs. Dat gold zoowel de duur van het onderwijs, zijn resultaten voor de practijk als de positie van de leerkrachten, meer speciaal met betrek king tot de werkloosheid onder het per soneel en de gecamoufleerde werkloos heid onder het schoone mom van „kwee- keling met akte". Jaren geleden wezen wij al op het onwaarachtige van dit systeem: de exploitatie van volledig be voegde leerkrachten tegen betaling van wat men er voor over had. Wij adviseer den toen al om niet te spreken van ..kweekeling met akte" maar juister en eerlijker van „onderwijzer met fooi". Er staat nu een heele omwenteling op dit gebied op stapel: er komt voortgezet lager onderwijs door invoering van een achtste leerjaar met leerplicht onder ge lijktijdige samenvatting van het 7e en 8e leerjaar, te geven aan afzonderlijke scholen. In elke gemeente zullen de kinderen der verschillende scholen na het door- loopen van de zesde klas zooveel moge lijk in centrale scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs worden onderge bracht, zoowel openbare als bijzondere scholen Alleen in gevallen, dat dit niet moge lijk zou blijken, zullen de zevende en achtste klasse aan de bestaande lagere scholen zelf verbonden worden. Dit voortgezet lager onderwijs zal vooral gericht zijn op de practijk. Het leerprogramma bevat de gewone vakken, welke ook het gewone l.o. om vat, doch vooral de praktische. Voorts zal er nog handenarbeid aan wor den toegevoegd, terwijl de meisjes onder richt in huishoudelijk werk krijgen. Ten slotte krijgen de Nederlandsche en de Duitsche taal in deze twee leerjaren een extra goede beurt, terwijl er ook veel aandacht aan lichamelijke opvoeding be steed zal worden. Elke achtste klas zal een onderwijzer eischen; naar ruwe, voorloopige schatting zou dit nieuwe instituut ongeveer 1500 nieuwe leerkrachten eischen. In verband hiermede zal er na 1 Jan. 1943 geen sprake meer zijn van de ex ploitatie van zoogenaamde kweekelingen met akte. Ten plattelande vooral brengt de con- centratie van het 7e en 8e leerjaar van verschillende scholen moeilijkheden me de o.m. wat de afstand betreft. Men zal hier concentreeren met een straal van ongeveer 8 K.M., zoodat de maximum af te leggen afstand voor de leerlingen 8 K.M. zal bedragen. 16. LUCROSA (Het Noorden). Hoeve „Lucrosa" in polder het Noor den omvat 37,5 ha. land. Ze is het eigen dom van de heeren K. en J. Vlaming; de heer J. Vlaming bewoont de boerderij, welke in 1910 werd gebouwd en „Lu crosa" werd genaamd; deze naam betee- kent. „Vooruitgang is ons *Streven". De landerijen van „Lucrosa" behoorden tot een complex van 100 ha., waarop als eer ste hoeve „Groningen werd gebouwd. De grond was in den beginne heel schraal en leverde weinig op. Dank zij onvermoei de arbeid en oordeelkundige bemesting zagen de heeren Vlaming hun streven, in Lucrosa" uitgedrukt, met goede uitslag bekroond. De boerderij is van het Groninger type. UIT DE KEUR DER DERTIG POLDERS. Het is verboden op de wegen en op de dijkwerken eenig vee, hoe dan ookt te laten weiden of grazen. Aan een rede van Prof. dr. R. van Genechtcn voor het Rechts front te Amsterdam is het vol gende ontleend. Bij de strafbaarheid moet op de voor grond staan: vormt deze man een gevaar voor de volksgemeenschap, niet; hoe groot is zijn schuld. Tegen de enkeling, die een rotte plek vormt in de samenle ving, moet men onder omstandigheden hard zijn. Maatregelen, tegen hen die, zwarte handel bedrijven, kunnen niet hard genoeg zijn, want wanneer het volk ii. moeilijke dmstandigheden verkeert, dient men ook met onverbiddelijke strengheid in te grijpen. Misdrijven van doortraptheid en slim heid, als oplichting en verduistering, die nen in de toekomst strenger te worden Lestraft dan ruwheidsmisdrijven. Het is geen verhouding, dat een notaris, die f 100,000 verduistert, elf maanden krijgt, en iemand, die met een mes zwaait, twee of drie jaar. Zuiverheid van het bloed is een groot belang. De Nederlander heeft deschroom heid tegenover vreemd bloed nooit ver leren. Wettelijke maatregelen tot behoud van de zuiverheid van het bloed zijn noodzakelijk in afwachting van het ver dwijnen van alle Joden uit ons land. Er felijk belasten zal de mogelijkheid tot ongebreidelde voortplanting ontnomen dienen te worden. De daling van het geboortecijfer be dreigt de Westersche cultuur, die juist nu voor de groote taak staat de Ooste lijke gebieden te bevolken. Het voorbeeld van de hoogstgeplaatsten door geboorte beperking is beslissend geweest. Daarom moet een andere maatschappelijke laag de leiding in de staat krijgen: de boeren stand en niet langer de intellectueelen. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Courant van Juli 1917. IN ROTTERDAM en Amsterdam kwam het tot aardappelrelletjes, waar hij groentenwinkels werden bestormd. HET BLOKKADEGEBIED in de Noord zee wordt door Engeland uitgebreid, waardoor ook Neer lands „veilige vaar geul" in gevaar komt. De regeering pro testeert vergeefs te Londen. NEDERLANDERS, KENT XJW PLICHT. Hier is het Gironummer van de Nederlandsche Am bulance van het Vrijwilli gerslegioen Nederland: Met volledige instemming nemen we het volgende over uit „De Echo", het blad voor Oostelijk N.-Brabant en Lim burg. Een oude fiets met redelijke banden t 250, een karretje van vroeger f 15 vooi f 100, oude trapneteimachine f 350, oud jongensjasje f 15, een heel gewoon stel letje van 4 stoelen en twee crapeauds f 400.—. Dat is geen fantasie, lezer, maar het zijn werkelijk gevraagde prijzen van stellers van advertenties, die deze goede ren te koop boden Ook hier, op het terrein van de tweede handsgoederen, evenals op zoo menig ander gebied, tiert welig de woeker handel. Er is nu een rem op gelegd. De Prijsbeheersching het instituut voor welks bestaan wij met dankbaar genoeg kunnen zijn heeft zich er mee bemoeid en nu mag voor tweede-hands- goederen slechts een bedrag gevraagd worden, dat in een redelijke verhouding staat tot de nieuwprijs van het artikel. In geen geval mag de prijs meer bedragen dan 75 pet. van de prijs van hetzelfde artikel nieuw Dit ingrijpen nioge aan veel zwendel en woeker een einde maken. Het gaat hier om een heel groot be lang: vooral de menschen met een klein inkomen zijn in veel gevallen op twee dehands goed aangewezen. En het is schreeuwend onrechtvaardig dat deze goederen buiten hun bereik lig gen, doordat de man met de dikke por tefeuille elke geldhonger van de woeke- raar-verkooper stilt. AAN IEDEREEN. Als u het hart tot spreken dringt, zoo spreek! Maar wat gij spreekt of preekt of zingt: hou steek! Nooit rake uw bol, wat zeng' of zied', van streek! Kort, krachtig zij uw toost, uw lied, uw preek! (De Génestet). Het N.A.F. strijdt voor onze sociale rechten. Vroeger werden de organisaties ge bruikt om politieke doeleinden te ver wezenlijken, wij moeten die fout niet meer maken. Het NAF is niet aan de N. S.B. gekoppeld. Wij moeten het veel eer zien als het orgaan voor de beroepsver tegenwoordiging, andere strekking heeft het niet. Natuurlijk zeilt het wel op de nieuwe gedachte, want anders zouden we in de oude klassestrijd terugvallen. Het N.A.F. komt op voor onze sociale rechten en onze sociale positie. De meeste sociale arbeiders in het verleden hebben nooit kunnen droomen, dat eenmaal door hun vakorganisaties zou kunnen worden be reikt, wat het N.A.F. biedt! Het N.V.V. moest aan twee fronten strijden: Het moest opkomen voor de sociale belangen van zijn leden en.het moest zich wa penen tegen de staat zelf! Laat staan, dat het op de steun van de staat mocht rekenen. Maar nu is de volledige staatsmacht in geschakeld. Binnenkort wordt een nieu we wet op de arbeid afgekondigd. Deze zal ideaal blijken. De arbeider te winnen is een kwestie van tijd.... en gezond verstand. Want niet-georgamseerden zullen in sociaal opzicht groote achter stand hebben. De taak van de vertrouwensman. Vervolgens werd een beeld gegeven van de werkzaamheden van het plaatse lijk, het gewestelijk en het centraal kan toor. Uiteengezet werd de belangrijke rol, die de z.g. vertrouwensman der be drijven te vervullen krijgt. Van deze ba sis (de positie van de vertrouwensman) uit, zal het geheele N.A F. worden opge bouwd, tot de top toe. De vertrouwens man vormt de voorname schakel tus- schen arbeider en bureau. Hij moet de wenschen en gevoelens van de arbeider kenbaar maken. In elk bedrijf van min stens vijf personen moet een vertrou wensman worden benoemd, terwijl nog kleinere gezamenlijk een vertrouwens man kunnen benoemen. Vreugde, arbeid, rechten. Het N.A.F. streeft naar een grootsch, schoon doel- De arbeider en zijn gezin te geven, waar hij recht op heeft: Ar beid, vreugde, rechten.... Het program omvat velerlei, alles wat kan bijdragen de arbeider op hooger peil te brengen Muziek, tooneel, vacantie, sport. Con trole zal worden uitgeoefend op de wo ningbouw, hulp zal worden geboden bij verhuizingen, bij aanvrage inzake dis tributiebescheiden, technisch onderricht door cursussen, studie met behulp van bibliotheken, uitzending van vrouwen naar vacantieoorden, huisbezoek bij ziek ten, advies inzake aanvrage ziektekas. Kortom alles wordt gedaan om zijn zor gen te verminderen. Ook de beroepsont wikkeling wordt krachtig ter hand ge nomen. Groote aandacht zal worden be steed aan de jeugd, die tot nu schande lijk werd verwaarloosd. Daardoor raakte zij haar richtlijnen kwijt. Wij zullen haar in het goede spoor brengen en er voor zorgen, dat zij liefde voor de arbeid krijgt. Zij zal het nut van scholing gaan inzien. Voorts geniet de rechtsbescher ming een belangrijke plaats. Het ligt voor de hand, dat zulk een organisatie eerst dan goed zal kunnen werken, wanneer de arbeider zich met alle energie inzet. (Zie verder 2e pagina.) Meststoffen. Let bij aankoop op gehal te ep fijnheid. Goede kalkmergel, vooral dolomiet- mergel, is geschikt voor lichte gronden. Goed melken is heel belangrijk. Daar om zijn melkcursussen zoo nuttig. Gedroogd eendenkroos zou men 12 kg. per koe per dag kunnen voederen. Kalk maakt te zure gronden gezond, geeft stijve kleigronden een betere struc tuur, bevordert een gezond bacterieleven. Dolomietmergel verdient vooral op grond, die niet vaak patentkali ontvangt, de voorkeur boven gewone. Stalmest. 20,000 kg. versche stalmest bevat zooveel fosforzuur als in 4 baal super of slakkenmeel aanwezig is. Ons land is door ontginning en inpol dering uit te breiden met een oppervlak te, gelijk aan tweemaal de provincie Groningen. (Ir. D. Mansholt). Groningen (prov) telt 400,000 inwo ners, die rechtstreeks of indirect bijna geheel haar bestaan in landbouw en vee houderij vinden Het optreden van kopziekte (graste- tanie) verklaart men uit de plotselinge overgang van een mineraalarm stalrant- soen naar zeer eiwitrijk jong gras. Konijnen. Groote zindelijkheid, frisch voeder, met bijvoedenng van goed hooi en zorgvuldig toezicht zijn vereischten voor een goed konijnenhouder. Onkruidbestrijding met kalkstikstof kan zeer gunstig werken, doch de gewas sen kunnen er bij scherp weer nogal door lijden. Zomergerst meer dan haver en zomerrogge. Ilooi, dat uit het vak wordt gehaald, bevat steeds ongeveer 15 pet. vocht en 85 pet. droge stof. Hooi, dat tijdens het inrijden veel vocht bevat, moet dus veel water uitzweeten. Konijnen. Lauwwarme versche onder- melk is heel geschikt voor het moederko nijn, zoolang dit de eerste 3 of 4 weken de jongen geheel heeft te voeden. Keuring N.A.K, Jaarlijks werd door de N.A K ongeveer f 20,000 aan kweekers van aardappelrassen uitgekeerd (bijeen gebracht o.a. door de bijdragen van de genen, die hun gewassen voor de keu ring aangaven) Wie niet meedoen aan de keuringen, betalen dus ook geen bij drage voor de kweekersarbeid, maar door het telen van de betreffende rassen profiteeren ze er wel van; daar steekt een onbillijkheid in. DE ZON. Za. 11 Juli op 5,32; onder 21,58 Zo. 12 Juli op 5,33; onder 21,57 Ma. 13 Juli op 5,34; onder 21,56 Di. 14 Juli op 5,35, onder 21,55 DE MAAN. Za. 11 Juli op 4,13; onder 20,04 Zo. 12 Juli op 4,57; onder 20,52 Ma. 13 Juli op 5,46; onder 21,35 Di. 14 Juli op 6,41; onder 22,12 Eerste Kwartier: 21 Juli 17,13. HOOG YVATER OP TEXELS REE. Za. 11 Juli 9,09 en 21,30 Zo 12 Juli 9,49 en 22,08 Ma. 13 Juli 10,26 en 22,43 Di. 14 Juli 10,59 en 23,15 Springtij 13 en 28 Juli. NEDERLANDSCHE KULTUURKAMER. Oplagcboek voor uitgevers ver plicht. Het verordeningenblad der Nederland sche Kultuurkamer bevat een verorde ning van de president, waarbij aan uit gevers van nieuwsbladen en tijdschriften de verplichting wordt opgelegd, een op- lageboek aan te leggen en regelmatig bij te houden. Deze boeken zullen periodiek ter controle moeten worden ingezonden. Aangezien tot nu toe de oplagecijfers geheim waren, tastten adverteerders veelal in het duister ten aanzien van de werkingssfeer hunner reclame. De voor spiegelingen, welke advertentie-acquisi teurs de adverteerders deden, waren niet zelden ver bezijden de waarheid. Aan deze misstand heeft de Nederlandsche Kultuflrkamer thans een einde gemaakt. NEDERLANDERS Plicht en eer dwingen de man te strijden voor het behoud van zijn leven en voor een beveiligde toe komst van zijn gezin en zijn volk. Dat doel kan echter door nietsdoen en ijdel gepraat nooit bereikt wor den. Het feit, dat vele jonge Neder landers metterdaad medewerken, heeft bewezen, dat ook zij willen helpen bij de opbouw van het nieuwe Europa. Wilt gij u dan nog afzijdig houden, Nederlanders? Uw dappere kameraden strijden aan 't Oostelijk front tegen het Bolsje wisme en het Jodendom. Voor u allen bestaat de gelegen heid, in de afdeelingen der Waffen- S.S. of van het Vrijwilligerslegioen Nederland mede te helpen aan de vernietiging van deze wereldvijand. Strijdt ook gij mede voor een nieuw Europa, voor een betere toekomst van uw eigen land en volk. Aanmeldingen kunnen geschie den bij: Erganzungsamt der Waf- fen-SS, Ergiinzungstellc Nordwest, Den Haag, Stadhouderslaan 132. De eerstvolgende keuring in N.- Holland voor de Waffen-SS en het Vrijwilligerslegioen Nederland is vastgesteld op 16 Juli a.s. v.m. 10 uur te Amsterdam, School, Iepen- weg 13. Aangenomen worden mannen van 17 tot 40 jaar, ten minste 1,65 meter lang, voor de duur van de oorlog, voor twee of voor vier jaar. Voor onderhoud der familie, voor zoover het kostwinners betreft, wordt ge zorgd. Bewijzen voor vrij vervoer van de plaats van inwoning naar de keuring kunnen worden aange vraagd bij de Erganzungstelle Nordwest, Den Haag, Stadhouders laan 132. Vcrvoerbewijzen vooi de terugreis worden bij de keuring, of men wordt goedgekeurd of niet, uit gereikt. farse, verschen, zoet maken (van zee gras door het in zoet water te leggen); fietere, sijpelen, lekken, doordruppelen; fierpokes, komfoor; vgl. Ned. „vuur pot"; fleke, handen (ruwe taal); vgl. Ned. „vlerken"; flentere, slenteren; ook elders in N.- Holl. en in Z. Ned. VEREENIGDE STATEN. „Wat Roosevelt ook voornemens is, on ze onderzeebooten zullen al zijn plannen te niet doen". Zoo ongeveer sprak op 30 Januari 1.1. de Fuehrer in het Ber- lijnsche Sportpalast. Er is sindsdien nog geen half jaar verloopen, maar reeds heeft de President de waarheid van die woorden ondervonden. „De duikboot blokkade zoo verkondigde onlangs de politieke medewerker van de New York- sche radio is ons grootste ongeluk, ons grootste gevaar. Wanneer aan onze scheepsverliezen zoo ging hij verder geen paal en perk wordt gesteld zullen we de oorlog in Egypte en Rus land moeten verliezen"En nu mag Roosevelt met milliarden goochelen, daar kan hij de zege niet mee bevech ten. Ook in Amerika kan ijzer niet met de handen worden gebroken. Al spijzigt men de oorlogsmachine ook met een kruiwagen dollarbiljetten.... aan de achterkant rollen er niet meteen tanks, vliegtuigen of tankbooten uit. Daar komt meer voor kijken dan geld alleen: materiaal, werkvolk (liefst vaklui), trans portmiddelen. En met de dag komt dui delijker aan het licht, dat daar heel wat aan mankeert. Heeft men wat oorlogstuig gereed, dan is dit nog lang niet op de plaats van bestemming. Dat heeft deze week de slag in de Noordelijke IJszee weer geleerd, waarbij 32 van de 38 sche pen met vliegtuigen, tanks, mondvoor raad, enz. naar de kelder werden ge jaagd. Archangel, waar men heen moest, wachtte vergeefs. En nu kan de Sovjet-ambassadeur te Londen, Maisky, hoog of laag zingen en op vorming van het beloofde „tweede front" aandringen, wanneer de toevoer wegen aan zoo groote gevaren bloot staan, heeft hij op ontlasting van het oostelijk front geen schijn van kans. Amerika gaat de druk van de oorlog meer en meer ondervinden. De kosten van het levensonderhoud in New York stegen met 20-30 pet. Bij gebrek aan schepen zal Cuba niet zooveel suiker kunnen aanvoeren als overeengekomen was. Aan rubber heeft het groot gebrek. Daarom mogen in het heele land geen autowedstrijden meer worden gehouden; dat zou per jaar wel 12000 banden spa- ïen. In tegenstelling tot andere jaren had de viering van de Onafhankelijksheidsdag een kalm verloop; in de oorlogsindustrie moest worden doorgewerkt. Onderwijl werden in de Caraibische Zee weer twee koopvaarders tot zinken gebracht en aan de kust van Z.-Amerika een Nederlandsch schip, dat voor de V.S. voer. Dat ook in de buurt van Madagas kar de zee voor de geallieerden niet meer veilig is, hebben zij reeds tot hun schade ondervinden. (Zie verder 2e pag KEURING EN HERKEURING VAN MATEN EN GEWICHTEN. Te Oostcrend in de voormalige o.l. school: voor Oosterend op Maandag 13 Juli van 10,3012,30 uur. Voor Oost op Maandag 13 Juli van 13,3014,30 uur. Voor De Waal op Maandag 13 Juli van 14,30—15,30 uur. Te De Cocksdorp in de o.l. school voor De Cocksdorp op Dinsdag 14 Juli van 10—12 en 13—15,30 uur Te Oudeschild in de o.l. school voor Oudeschild op Woensdag 15 Juli van 9,30 12 en 1316 uur en op Donderdag 16 Juli van 912 uur. Bokser, matroos en rugbyspclcr. Olie Tandberg, de bekende Zweed- sche kampioen zwaargewicht, is tevens een hartstochtelijk rugby- speler. Bovendien dient hij als matroos bij de Zweedsche marine. (V.P.B -Zander-s. God schenkt Zijn zegen, waar Hij menschen bereid vindt. (Thomas a Kempis).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1