Nederlandsch Arbeidsfront. VAN DE FRONTEN. Gemengd Nieuws DISTRIBUTIE. 12 Juli t.m. 18 Juli 1942 36 A brood 4 rants, brood of gebak 36 B brood 0,5 rants. 36 beschuit 1 rantsoen 36 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 36 B vleesch 0,25 rants. 36 A tabak 1 rants, tabak 36 A cigaretten 1 rants, cigaretten 12 Juli t.m. 8 Aug. 1 kg. suiker 500 gr. jam r. bloem, brood gebak 250 gr. rijst 250 gr. peulvruchten of havermout 125 gr. gort 125 gr. gemengd meel 100 gr. vermicelli of maizena 100 gr. kaas 3,5 liter melk 1,75 liter melk 100 gr. chocolade 100 gr. suikerwerk 337 algem. 339 algem. 343 t.m. 346, algem. 4-33,4-34 reserve 340 algem. 341 algem. 342 algem. 352 algem. alg 347 t.m. 351 36 A tm 39A melk 36 B tm 39B 36-37 versnap. 38-39 5 Juli t.m. 14 Juli 34 boter 125 gr boter 34 vet 125 gr. boter, margarine of vet 12 Juli tot cn met 5 Sept. 1942. 338 algem. 250 gr. koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen 12 Juli t.m. 18 Juli R 5 Tabak 2 rants, sigaretten R 5 Sigaretten 2 rants, sigaretten Geldige bonnen voor diverse artikelen: 01 petroleum 2 liter t.m. 22 Aug'42 01 t.m 05 brandst. I eenh. t.m. 31 Dec. '42 01-02 K.F. brandst. 1) 1 eenh. t.m. 30 Apr. '43 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 335 algem. 1 rants, eenh.zeep tm 15Aug. 336 algem. 250 gr waschpoeder tm 15 Aug L zeep 1 rants, eenh.zeep tm 15 Aug L toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 15 Aug U textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 31 Aug De volgende bonnen zijn na vandaag niet meer geldig 34 brood, beschuit, vleesch aardappelen 43, 44 tabak, 31 t.m. 34 melk 317 t.m. 334 algemeen 4-25 4-26 rijst Ter verkrijging van lijnolie dienen schilders zich voor de 15e van iedere maand bij de distributiedienst te vervoe gen. Medegebracht dienen te worden het bewijs van inschrijving en de loonlijsten. De formulieren, welke worden uitgereikt, dienen voor 15 Juli ingeleverd te worden. Indien op de inschrijvingskaart de ko lom lijnolie voor een zeker aantal maan den is afgekruist, behoeft men niet eer der te komen dan in de eerste maand, waarop dit kruisje niet meer voorkomt. Inlevering bonnen winkeliers. Winke liers dienen op de tijd, aangegeven op de tijdkaart, in te leveren: Peulvruchten, afzonderlijk: bonnen 330 en 9 van 307, afzonderlijk bonnen 333 en 334, restant hiervan plakken bij de bon nen 330. Voor 333 en 334 worden geen toewijzingen uitgereikt. Suiker: 327 en 9 van 299. Koffie-surr 328 en 9 van 288 Jam; 329 en 9 van 303. Brood: 34 en bloembonnen 317 t.m. 320, beschuit 34. Tarwebloem: 317 t m. 320 en restant 101, 305, 309, 313. Rijst: 425 en 426, restant 417-418. Havermout: alleen rantsoenbonnen. Maizena: 333 en 9 van 315. Gebak; zie brood. Gort. 321 en 331 en 9 van 311. Boter; 34 en 9 van 32. Margarine: 34 en 9 van 32. Kaas: 322 t.m. 326. Melk: 31 t.m. 34. Vleesch; 34 restant 33. Vleeschwaren: 34 restant 33. Aardappelen: uitsluitend 34 en nog 9 rantsoenen van bon 33. Tabak: 43 en 44 en 9 nieuwe bonnen. Suikerwerk: 32, 33, 34 en 9 van 27 en 28 tezamen Chocolade: 31, 33 en 9 van 26 en 28 tezamen. Serviesgoed; uitsluitend op Vrijdagmor gen de bonnen 30, 31 en 32 van de kaart algemeen Minstens 100 en in veelvou den van 100. Opplakvellen MD 18. Ont vangstbewijs MD 201a. Registratiebewijs dient voor de eerste maal getoond te worden. Gesorteerd naar nummer opplak ken. Alle winkeliers, die een tijdkaart hebben ontvangen, dienen zich aan de juiste tijd te houden. De Distributiedienst. Bij het onderricht is het hoogste ge bod: werk met alle macht tegen ver snippering van aandacht. (Goethe.) Illlllllllll van Texels Bioscoop-Theater. ||||||||||H llllllllim Mededeellngen MARIONETTEN. Onze lezers hebben allen wel eens van Benjamino Gigli gehoord, de zanger van groot formaat, die reeds een heele serie films op zijn naam heeft staan en wiens naam in de advertenties voldoende is, om zalen vol publiek te trekken. Welnu, deze begenadigde kunstenaar speelt de hoofdrol in de film Marionetten, waar voor wij thans uw aandacht vragen De Italiaansche zanger heeft een tournée door Amerika gemaakt en is weer in Europa. Voorloopig denkt hij niet meer aan het tooneel, maar door onvoorziene omstandigheden wijkt hij toch van zijn plan af. Een marionettentheater raakt op zijn reis al zijn grammofoonplaten kwijt en dan biedt Benjamino (Mario heet hij in de film), zich aan, om te zingen. Tot welke ongedachte avonturen dat leidt, moet u eens gaan zien. Er komt een lief des-idylle aan te pas. Dat spreekt van zelf. En onderwijl genieten we van heer lijke zang. EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM Muziek en zang, maar ook ZATERDAG (VANDAAG) HILV. I: 14,00 Cultuur en volksge meenschap; 18,00 De NSB antwoordt. HILV. II: 13,00 Tuinbouwreportage 16,30 Over bijenteelt; 18,15 Waarom lid v.h. Arbeidsfront7 ZONDAG: HILV. I: 11,30 De stem der SS. Bolsje wistisch gevaar; 11,45 Neerlands stem v.h. oostfront; 14,00 De schrijver Aug. Heyting spreekt over eigen werk; 17,00 Jacht op de kraai (luisterspel). HILV. II: 18,00 Gesprek met Max Blok zijl. MAANDAG: HILV. I: 18,00 Arbeidsdienst. HILV. II: 21.00 Praatje van Max Blok zijl. DINSDAG: HILV. I; 18,30 Neerlands stem van het oostfront. HILV. II: 20,45 De Bruid v.d. Pistoole man. Uit de 18e eeuw (luisterspel). VERTROKKEN PERSONEN. Anke Bosma, v. Oosterend, Hoekstr. 5 n. Landsmeer, Noordeinde 89. Annigjen Geertsma, v. Den Burg, Weverstr. 33 n Assen, Violenstraat 52. EXAMENS. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P C Witte, slaagde dezer dagen aan de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het doctoraal examen in de Vereenigde Fa culteiten der Rechtsgeleerdheid en der Letteren en Wijsbegeerte. EXAMENS. Corrie van den Ban ging over van de 4e naar de 5e klas van de HBS afd. B, aan de Beeklaan te Den Haag; Ma van den Ban werd bevorderd naar de 2e klas van de AnalistencursusS. Maks, te Den Haag. PARK-CONCERT. Deze week is het 4e nummer van de Schoolkrant van de o.l. school alhier verschenen. Daarin lezen we, dat het in de bedoeling ligt Zaterdag 25 Juli a s. 'n uitvoering in het Park te geven. Texelsch Fanfare geeft een concert en ter afwisse ling zullen de kinderen (gekozen uit de hoogste klassen) eenige liederen ten ge- hoore brengen. Aan belangstelling zal het zeker niet ontbreken SPORT. S. V. TEXEL. Zondag is hoofdzakelijk gewijd aan athletiek. Denkelijk krijgen we 80 M. hardloopen, hoog- en verspringen. Dat is wat, jongens. Allemaal present. Ter af wisseling speelt een adsp.-elftal tegen een van SVC Een bijzondere verrassing. Elftal. D.Moerbeek HenkBakker JoSikkeleras J.v.d.Sterre Nic Eelman Jac.Vlaming J.Dekker G.Tuinder P.Eelman Bert Jullens G.Vlas Res D v.d Slikke, Nic. Veldstra en P. Stoepker. (Zie verder Athl.-nieuws en adv.) Dit elftal en les. wordt hedenmiddag op het terrein verwacht voor een kleine training om 3 uur. A.s Donderdag wordt voor leden, do nateurs en genoodigden, de Olympiade film (le deel) vertoond, opgeluisterd door ons eigen orkest (beh goedkeuring) D.D. S.V.T.-ATHLETIEK. Morgen wordt op ons terrein een groo- te athletiektraining georganiseerd. Hier aan kunnen alle leden, ook van andere vereenigingen, deelnemen. Deze training wil bevorderen, dat het sportleven op Texel en nu meer dan ooit de athletiek, na een rustperiode van ruim 2 jaren om hoog komt. Komende herfst worden de kampioenschapswedstrijden gehouden. Hiervoor waren in 1939 reeds medailles enz. door de T S.B. aangekocht, doch door de mobilisatie zijn toen de wedstrijden vervallen. Wij hopen, dat ook de andere vereeni gingen (voetbal en korfbal) met een be hoorlijk aantal deelnemers vertegenwoor digd zullen zijn; ook adspirantjes zijn welkom (opgeven tot Zondagmiddag 2 u.) Nu de voetbalwedstrijden tijdens de zomer zoo goed als geheel vervallen zijn, kan de athletiek een goede plaats inne men. Dit zal meteen een goede training zijn voor het komende voetbalseizoen. Dus Zondag met zooveel mogelijk leden naar deze trainingswedstrijden. Ter af wisseling zal nog worden gespeeld een voetbalwedstrijd adsp. SVT-SVC. Van de Heldersche athletiekvereem- ging ontvingen wij een oproep tot deel name aan de wedstrijden op 2 Augus tus a.s. (Inlichtingen bij het bestuur). P. PIONIER-NIEUWS. Dinsdagavond 8,15 wordt een hockey wedstrijd gespeeld, Blauw tegen Wit. Blauw: Carel Boswijk S v.Bommel B.Zondervan Steenhuis Hans Mulder A.v d. Zee Max Mulder M.v.d.Ban H.Broekman K.Lemstra B. Webster J deWaal C v.d.Ban B.Mulder I.Vlas Beumkes A Boswijk J.Kikkert A.Lap H. Petri H Mulder Wit; IJska Res.: Smink en I v.d. Zee. Scheidsrechter: W.v.Zeijlen. Bij heel slecht weer wordt Vrijdag avond 8,15 gespeeld. Afbericht uiterlijk twee dagen voor de wedstrijd op Schil dereinde 58, tel. 41. Vreest niet, gelooft alleenlijk. EXAMENS. Geslaagd voor Ulo-diploma-BKees Schrama |bz., Den Burg en Jan Hooyberg De Cocksdorp Voor diploma-AJan v. d. Pijl, Wim Bakker WzWim Koorn Jz. Den Burg en Maarten Roeper, Driehuizen. INGEKOMEN PERSONEN Maria C. van Essen, v. 's-Gravenhage, Loosduinsche weg 529 naar Den Burg, Molenstraat 55. Sijtze Bakker en gezin, v. Winkel A 132 n. De Cocksdorp 14. Made leine E. de Kind, v. Amsterdam, v. Osta- destr. 336 II n. C 56a. Trijntje Slot, van Den Helder, v Galenstr. 10 n. De Cocks dorp 16. Hendrik J. Groen v. A'dam, St. Jansstr. 45 n. Oudeschild 75. VOORLICHTING BIJ HET VLASPLUKKEN. Bedrijfsvereeniging Texel. Op onze laatste algemeene vergadering werd de wenschelijkheid uitgesproken om ook op Texel een z.g. vlasplukcursus te organiseeren. Algemeen is men er van overtuigd, dat er op dit gebied op Texel nog heel wat is te verbeteren. Het Be stuur heeft zich daartoe in verbinding gesteld met de afdeeling Vlasteelt van het Centr. Instituut voor Landbouwkun dig Onderzoek, dat zich bereid verklaar de ons gedurende 31/* week 2 vakkun dige Groninger voorwerkers af te staan. Het meest aan te bevelen is nu, uit de Texelsche vlasplukkers eenige koppels samen te stellen, die dan achtereenvol gens op de verschillende bijdrijven het vlas zullen plukken op aanwijzing en onder toezicht van een voorwerker. Het zou dan noodig zijn, dat iedere teler van vlas voor deze koppels één of meer ar beiders leverde, al naar gelang van de oppervlakte vlas, die door de betreffen de landbouwer verbouwd word. Mocht dit systeem op Texel niet door te voeren zijn, dan is het natuurlijk ook mogelijk, dat de voorwerkers de bedrijven langs gaan, waar vlas getrokken wordt en daar voorlichting geven aan de arbei ders. Men verwacht echter, dat het re sultaat van de voorlichting in dit laatste geval niet zoo goed zal zijn als bij de invoering van het koppelsysteem. De kosten, aan deze voorlichting ver bonden, worden voor 95 pet. gedragen door enkele officieele instanties. Het zal waarschijnlijk wel mogelijk zijn de res- teerende 5 pet. door de kas onzer ver- eeniging te laten dragen. In dit geval zijn er dus voor de deelnemende landbou wers in het geheel geen kosten aan deze piactische voorlichting verbonden. Het zal noodig zijn, het belang van een goede voorlichting bij het oogsten van vlas nog verder naar voren te bren gen Reeds verscheidene malen zijn door vlaskoopers aanmerkingen gemaakt op de wijze, waarop op Texel het vlas ge plukt, gebonden en gehokt werd, met als onvermijdelijk gevolg een lagere prijs. Dit te voorkomen is het doel van deze vlasplukcursus" We verwachten dan ook Dinsdagavond, wanneer een en an der uitvoerig wordt toegelicht, een goed gevulde zaal. (vervolg van voorpagina). Het Texelsch Bestuur. Hierop werden de verschillende be stuursfuncties verdeeld De heer J. Beu- mer werd tot plaatselijk leider benoemd, J A. Hillen tot leider van de afd. geld zaken; E. v.d. Molen voor afd. rechtsbe scherming en sociale economie; W. Schuil voor Vreugde en Arbeid en man nelijke jeugd; J. Bisschop, Oosterend, voor beroepsontwikkeling, J. Eelman, De Koog, voor de organisatie. Deze functio narissen zullen elk op hun gebied in den breede worden voorgelicht, opdat de af deeling haar taak op de juiste wijze zal kunnen aanvatten. Tot heil van het heele volk. In zijn slotwoord sprak de heer J. Plas de hoop uit, dat allen het ge wicht der functie duidelijk voor oogen zou staan. De eer van de organisatie hoog te houden, daar komt het vooral op aan' De instelling gaat voor en boven alles, want zij omvat heel arbeidend Nederland. Zij werkt tot heil van het heele volk Zeker, de pionierstijd is een zware tijd, men zal zich ten volle moeten geven, om de moeilijkheden te overwin nen het doel te bereiken. ,,Door uw plicht te doen", zoo besloot spr., „zult u beslist het vertrouwen van uw mede arbeiders wekken!" Het plaatselijk kantoor zal dus binnen kort haar werkzaamheden kunnen be ginnen Dan zal het N.A.F. toonen, wat de arbeider aan het N.A.F. verschuldigd is; dan zal alle twijfel en achterdocht uit worden gebannen en plaats maken voor begrip en sympathie. Aan samen werking zal het dan niet ontbreken. De weg naar groei en bloei is dan gebaand. J. MERKWAARDIGHEDEN Dwars op de fiets? We peddelden in noordwaartsche rich ting, de westenwind in de rug. (Texelsche Courant). DE OPGRAVINGEN IN HET PARK. Het voorloopig resultaat heeft aange toond, dat midden door het Park, de vroegere kloostertuin, een oude, vrij breede gracht heeft geloopen. Blijkens de scherven, gevonden in de vulling van de ze gracht, dateert de gracht uit de 9de 10de eeuw. In die tijden heeft zij ver moedelijk dezelfde beteekenis gehad als de Burgwal (Uitvoeriger in volgend nr.) EXCURSIE NAAR WIERINGERMEER. Extra boot Texel-Wieringen. Hulde aan T.E.S.O. Het bestuur der Bedrijfsvereen. orga niseert een excursie voor haar leden naar de Wieringermeerpolder op 17 Juli a.s. Behalve de leden der B. V. worden uit- genoodigd de leden der Oud-leerlingen- Vereen, de leerlingen 4e klasse der Land bouwschool en enkele belangstellende niet-leden der Vereenigingen. De reis wordt gemaakt met een extra boot van TESO van Oudeschild naar Wieringen. Van Wieringen uit wordt 'n fietstocht gemaakt door de Wieringer- meer, waarbij onder leiding van assis tenten der Wieringermeer-directie bouw en gemengde bedrijven worden bezich tigd en speciale bedrijven voor teelt van zaaizaad en pootgoed. De fiets moet dus mee op de boot. De terugreis van Wie ringen af gaat weer per boot. Zoodoende wordt de fietstocht niet zoo erg lang en kan een mooie dag worden gemaakt. Dit kan een interessante tocht worden; dus raden we ieder, die in de termen valt aan, 17 Juli vrij te maken en van deze gelegenheid te profiteeren. De bootreis kost f 1,00 heen en weer. Voor eterij zorgt ieder zelf. Door spontane medewer king van het TESO-bestuur is het mo gelijk de excursie op deze manier te maken, waarvoor de deelnemers zeker zeer erkentelijk zullen zijn en TESO hul de wrodt gebracht. Zie verder adverten tie in dit nummer. SCHUREN VRUCHTBAAROORD DOOR BRAND VERWOEST. Vonken uit locomotief. Vruchtbaaroord, een der oudste en grootste boerderijen van polder Eierland, is Woensdagmiddag door een felle brand in asch gelegd. Zoowel de eigenaar, Jhr. Meeuwen, Den Haag, als de familie Stoepker, die de boerderij al wel hon derd jaar in pacht heeft, is verzekerd. De brand is ontstaan door vonken uit de schoorsteen van een locomotief, die voor een zandtreintje was gekoppeld. De vonken sloegen nl. over op een der groote, tegen elkaar gebouwde schuren. De westzijde van het dak van de eene schuur was met riet bedekt en het vuur vond gretig voedsel. De brandweer was vrij spoedig ter plaatse, maar het vuur greep zoo snel om zich heen, dat beide schuren, die een groote oppervlakte besloegen, in minder dan geen tijd in lichterlaaie stonden. Brandmeester W.H Lap, die evenals burgemeester Rijk de Vries op het terrein van de brand aan wezig was, meende op Texel haast nog nimmer zulk een felle brand te hebben aanschouwd. Hierdoor kon maar heel weinig behouden worden. Verscheidene landbouwwerktuigen gingen verloren, evenals een dorschmachine. Ook werd 'n bestelauto'tje van Zuivelfabriek De Een dracht door het vuur vernield. Voorts 'n groote partij vlas, de oogst van vorig jaar van een oppervlakte van 4 bunder. De boerderij was reeds 100 jaar in huur bij de familie Stoepker, die de schuren in de loop der jaren heeft uitge breid en vernieuwd. De boerderij was naar de eischen des tijds ingericht: een prachtige moderne waterleiding-instal HET LAND VAN DE NIJL. „Het uur der bevrijding is nu voor Egypte gekomen. De Egyptenaren zullen weer meester zijn in het land van de Nijl. Evenals voor Irak was de Brit voor Egypte steeds de arglistige en doodelijke vijand. Zij doen zich als vrienden voor, maar leggen zich intusschen op ons verderf toe. Van alles beloven ze, wan neer ze in nood zitten, maar nauwelijks hebben zij hun doel bereikt, of ze zijn al hun toezeggingen vergeten" Zoo ongeveer sprak de Irakeesche pre mier in een rede tot de Egyptenaren. Zijn woorden zullen velen uit het hart gegrepen zijn, want reeds al te lang zucht men hier onder Albions juk. Het Egyptische volk moet thans kiezen en kan nauwelijks aarzelen. De tijd dringt. Want al denkt generaal-veldmaarschalk Rommel voorloopig met aan een nieuwe aanval op groote schaal, de oorlog klopt straks aan de poorten van Alexandrië; van Alexandrië, na Cairo de grootste stad van het land, de belangrijkste in- en uitvoerhaven. Wie daar baas is, heeft ook de macht over het Suez-kanaal. Daarom is de Britten aan het behoud van deze stad zoo veel gelegen. Het gaat er spannen. Veel Amerikanen en Turken hebben het land reeds verlaten. Het ver keer tusschen Egypte en Palestina ligt voor burgers stil, terwijl ook eenige be langrijke wegen in het land zelf door particulieren niet meer worden gebruikt. De steden ten westen van de Nijl-delta zouden worden geëvacueerd. Van elke stad willen de Engelschen een vesting maken en wanneer ze land moeten prijs geven, dan wordt daar gedaan wat we ook in Birma hebben beleefd: toepas sing van „de politiek der verschroeide aarde". Geen burger zal daarna nog een huis. een grassprietje kunnen vinden Of de Egyptische autoriteiten het zoo ver zullen laten komen? Laat ons hopen, dat de woorden van de premier van Irak welke we hierboven aanhaalden weer klank vinden. latie voor het vee, electrische installatie, dorschinrichting, schooninrichting, enz. Bij de brand is geen vee omgekomen. Alle koeien bevonden zich in de wei, ook stonden er geen paarden op stal. Het woonhuis, op korte afstand ten N.W. ge bouwd, liep in verband met de windrich ting geen gevaar. De heer R. W. Stoepker, die de boerde rij bewoont, bevond zich bij het uitbre ken van de brand in de omgeving van De Waal, waar hij bezig was met het keuren van graan. J. Veel kopij moet wegens gebrek aan plaats blijven liggen. Inzenders van be richten wordt nogmaals dringend ver zocht: gebruikt zoo weinig mogelijk woorden. Red. 13 Juli komt een nieuw spoorboekje. Voor brieven naar Duitschland tot 20 gr is de port 10 ct. Niet 7V2 ct. Voor gebitten van kunsthars is een max.-prijs gesteld. Ook Oldenzaal heeft een vestigingsver bod afgekondigd. Op 100-j. leeftijd is te Drachten mw. A. Tuinen-Kuiken overleden. De aanvoer van aardbeien in Kenne- merland bereikte deze week zijn toppunt. Een hardhouthandel te Utrecht kreeg wegens prijsopdrijving f 28000 boete. Ontslagen zijn de burgemeesters Mr, Bloemers (Assen), G. R v.d. Ven (Vlij men) en R. van Luttervelt (Lochem). Een 10-j. meisje raakte te Sittard on der een bouwvallige muur. Ze is overle den aan de gevolgen. In de biscuitfabriek Dings-Noldus te Tegelen is een 18-j. arbeider door elec trische stroom gedood. Een handelaar te Amsterdam, die ge vogelte in blik te duur verkocht, kreeg f 9000 boete; zijn leverancier f 4000, Op de onbewaakte overweg te Vier lingsbeek is het kind van 16 mnd. van L. Franssen door een trein doodgereden. Johanna Breevoort (onder deze naam schreef mw. M. Bakhoven-Michels) is op 72-j. leeftijd te Rotterdam overleden. Doordat zijn paard op hol sloeg is te Hoenderloo de 21-j. J. Leferink van zijn wagen geslagen en daarop overleden. Op dc onbewaakte overweg te Schie dam werd de 75-j. mw. T v.d. Hoogt uit Rotterdam door een trein doodgereden. In een café te IJmuiden, waar de rou lette draaide, werden eenige personen ge arresteerd. Klokkengieter Van Bergen te Mid- wolde goot vier nieuwe klokken voor de gerestaureerde toren van Wageningen. Vlieland en Terschelling behooren met ingang van September bij Friesland en niet meer bij N.-Holland. Schoolkinderen nemen te Eindhoven oud papier mee naar school. Van de op brengst wordt een schoolreisje gemaakt. Vandaag bestaat de spoorwegspeelka mer Centraal Station Amsterdam een jaar. Ze trok 47000 bezoekers, o.w. 30,000 kinderen. WERELDNIEUWS Illlllllllll IN WEINIG WOORDEN CHILI. In M.-Chili heerscht nekkramp. Van de 410 patiënten stierven er reeds 104. BRAZILIË. In Brazilië is de Fransche acteur Louis Jouvet, verdacht van spionnage, gearresteerd SOVJET-RUSLAND. Timosjenko in gevaar. Zelfs het Engelsche blad Daily Mail kan niet ontkennen, dat er uit de Sovjet- Unie de laatste tijd wel zeer verontrus tende berichten komen. „Timosjenko in gevaar" luidt het boven een hoofdartikel. De Daily Herald, eveneens een Engelsch dagblad, onderstreept die berichten en schrijft: „Het ziet er voor Sovjet-Rusland nu droeviger uit dan ooit te voren". Moskou zit in zak en asch en ziet geen kans, de zware klappen, bij Sebastopol uitgedeeld, te boven te komen. Daar komt nog bij, dat kort daarop ook het belangrijke industriecentrum Woronesj in Duitsche handen is gevallen. Lach wekkend zijn de pogingen van de tegen standers om de beteekenis van Sebasto pol en Woronesj te kleineeren. De oude tactiek: zoo lang ze nog niet veroverd zijn, wordt hoog van de strategische waarde opgegeven Zulks moet de verde digers aansporen! Maar niet zoo gauw zijn de steden, vestingen of wat het ook mag zijn, gevallen, of ze zijn van nul en geener waarde. Wat door de Duitsch-Roemeensche troe pen bij Sebastopol is gepresteerd, over treft alles, wat de krijgshistorie tot nu heeft opgeleverd. Zelfs de slag bij Ver dun werd hier overtroffen. De val van Sebastopol kostte Stalin 30,000-40,000 manschappen aan dooden en 430,000 ge vangenen. Tot in lengte van dagen zal de verovering van deze oer-sterke vesting als een wapenfeit van de eerste rang vermeld blijven. Sebastopol heeft iets te zeggen aan 't adres van de Sovjet-bewindslieden. De bolsjewieken staan tegenover de beste soldaten ter wereld, die, bezield door de geest der overwinning en met de beste wapens toegerust, van geen wijken we ten. Geen aanval, hoe heftig, of hij wordt afgeslagen. Geen vesting, hoe sterk, of zij wordt genomen. Reeds over een breedte van 500km. is het Sovjet-front bewesten Charkof en Koersk sterk vergroot. Nieu we overwinningen staan te wachten. Het groote offensief is ingezet. iL

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2