Texelsch dialect. G LANDBOUW EN VEETEELT Texelsche Berichten TEXELSCHE BOERDERIJEN. Gemengd Nieuws Duitschland wint op alle Fronten, Afweer van handelingen tegen belettende macht KWART EEUW „NIEUWE WEG" BURG-OUDESCHILD 55e JAARGANG. No. 5G70. WOENSDAG 22 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT AFHALEN FORMULIEREN. Voor 1 Augustus a.s. kunnen door hen, die hiervoor in aanmerking komen, for mulieren worden afgehaald ter beko ming van extra zeep voor vuile arbeid. Deze formulieren dienen voorloopig niet te worden ingeleverd bij den distribu- tiedienst. In dit blad verschijnt te zij ner tijd een oproep ter inlevering. Artsen, veeartsen, melkers en andere personen, die vuile arbeid verrichten, vragen een form. MD 80, kappers een formulier MD 269. Men wordt verzocht de formulieren volledig en n'aar waarheid in te vullen. Texel, 20 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. UITREIKING levensmiddelenkaarten, aardappelkaar- ten, zeepkaarten voor kinderen, kaar ten voor serviesgoed. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande dagen, plaatsen en tijden de bovengenoemde distributiekaarten zul len worden uitgereikt. Te Oudeschild op Vrijdag 24 Juli a.s. in de o.l. school van: 9-10 nos. T t.m 116 10-11 nos. 117 t.m. 206 11-12 nos. 207 t.m. 380 12-1 nos. 381 en hooger en wijk S'. Te De Waal op Zaterdag 25 Juli a.s. in de o.l. school van: 10,00-10,30 nos. 1 t.m. 41 10,30-11,00 .nos. 42 t.m. 71 11,00-11,15 nos. 72 en hooger 11,15-11,45 wijk W nos. W 1 t.m. W 50 11,45-12,00 wijk W nos. W 51 en hooger. - Medegebracht dienen te worden alle distributiestamkaarten van het gezin, alsmede door hen die niet over 20 kg. aardappelen per gezinslid beschikken het volledig ingevulde aardappelenfor mulier Dit formulier dient tijdig op het distributiekantoor te worden afgehaald. Zij, die in het bezit zijn van een maal- of slachtvergunning of eigen melkvee hou den, dienen het organisatienummer van de L.C.O. mee te deelen. Texel, 20 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. gaaie, graaien, ergens in rond grijpen; garne, garnalen; het Ned. „garner" is verouderd; wee gane te garne, wij gaan garnalen visschen; gatepetiel, vergiet; -ook elders (in de volkstaal); in Vlaanderen: „gatenpa- teel"; „plateel", platte schotel. Fransch: „plateau", van platei; Latijn: „patella"; gemierk, gepeuter; afgeleid van het Ned. „mieren", aan iets peuteren, peu- terwerk verrichten; DE ZON. Wo 22 Juli op 5,45; onder 21,46 Do. 23 Juli op 5,47; onder 21,45 Vr. 24 Juli op 5,48; onder 21,44 DE MAAN. Wo 22 Juli op 15,49; onder 1,40 Do. 23 Juli op 17,04; onder 1,54 Vr. 24 Juli op 18,18; onder 2.33 Volle Maan: 27 Juli 21,14. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 22 Juli 4,06 en 16,37 Do. 23 Juli 5,12 en 17,49 Vr. 24'Juli 6,27 en 19,04 Springtij 28 Juli. VERMAGERINGSKUUR. Op korte termijn. Nooit zag men zooveel welvarende goed doorvoede Amsterdamsche vrou wen bijeen als in de laatste avondtram uit Purmerend. Gezellig breed om de heupen, moeizaam in beweging en kwa lijk benauwd bij dit wanne weer, maar overigens uitmuntend van humeur. Een verstikte hilariteit en blikken van ver standhouding tusschen de goed gemut ste dames, een lacherig schikken en schuiven op de maar smalle banken en confidenties als „mins, ik heb zoo'n last van zakkinge", wat telkens nieuwe scheu ten van vroolijkheid teweeg bracht. Zoo liet de stemming niets te wen- schen over in dit laatste trammetje uit Purmerend. De mede-passagiers deelden in de aanstekelijke vroolijkheid en zij keken hun oogen uit, toen een der vrou wen een groote zak met doperwtjes nam, naarstig begon te doppen, de leege schil len het venster uitwierp en telkens het ristje, erwtjes, zoo lekkerig knapperig en malschgroen, in haar bloesje liet glijden. Daar zitten ze warmpies, zei er een. Ze binnen gaor voor ze in Mokum zijn. Je hoort ze al suddere. De "doppende dame keek triomfante lijk rond. Wie doet me wat, zei ze. Vreedzaam schommelde het trammetje door Waterland. Zoete geurigheid van hooi dreef door de vensters naar binnen. £e r^. .«nu .-ö~„ -^Men, de vrouwen vloot zal verzetten. ower i Eiwitrijke groenvoeders worden steeds met sterke zuren ingemaakt. Aardappel-selectiecursussen zijn zeer nuttig. Zoo komen we tot gezonder aard appelgewassen Wie een proefveld met zorg aanlegt en de uitkomsten nauwkeurig bepaalt, dient de landbouw. De bladrolziekte, die zoo vaak nptreedt wordt veroorzaakt door de perzikblad- luis. 125 kg. gedroogde boombladen en twij gen-komen in voedingswaarde overeen met 10 kg. matig hooi. Paarden. Van elke verandering in de paardenstapel moet aangifte gedaan worden bij de Bureauhouder. Alle kalveren, op de vrije markt aan gevoerd, moeten voorzien zijn van een registratiemerk. Het hoerendom móet eigen lot weer in eigen handen nemen. Dat is het doel van de strijd, waarin wij gewikkeld zijn in de boerenlanden van het oude Europa. (D.v. d B. in „De Landstand"). Goede wil. Nu wij leven in bezet ge bied -en in oorlogstijd, is het moeilijk om iets te doen, 'maar met goede wil kan men veel doen. (Dr. F. E. Posthuma in „De Landstand"). Groenvoer. Wie in het voorjaar Veel groenvoeder wil oogsten, zaait in de eer ste week van September 100 kg. gewone zandwikken met de machine en in het laatst van September wordt daar 60 kg. ïogge voor steungewas tusschen gezaaid. REMBRANDT-IIERDENKING TE AMSTERDAM. Het vorige jaar heeft de secretaris-ge neraal van het Departement van Volks- oorlichting en Kunsten, prof. dr. T. Goedewadgen, in zijn groote rede ter herdenking van Rembrandt aangekon— digd, dat deze her denking niet aan één jaar gebonden zou zijn. Rem brandt zag hij als het symbool van de cultuur, schra gende mannen van het Nederlandsche leven. Daarom achtte hij het zoo wel ten opzichte van deze groote on der de Nederland sche schilders als tegenover de cultuur van ons land verplicht, hem jaarlijks in de gedachten van het volk fé brengen. In het kader van deze ontwikkleing vond ook dit jaar in de Westerkerk te Amsterdam een herdenking plaats, waar bij de leider van de afdeehng Beeldende Kunsten van het Departement, de heer E. Gerdes, een krans legde bij het graf- teeken van Rembrandt. De heer Gerdes herdacht in een korte rede de blijvende levensmoed van de kunstenaar Rem brandt, die zijn beide echtgenooten ver loor, van groote rijkdom verviel tot die pe armoede, na een tijd van uiterlijke waardeering op durend misbegrip sliet, toonde een levensmoed en een blijde ontvankelijkheid voor al wat het leven hem bood, die wij tot voorbeeld mogen nemen voor de opneming van de moei lijkheden, welke ons het leven van he den biedt. Sterk spreekt Rembrandts le vensvisie uit het portret, waar men de oude schilder ziet met zijn kleinkind. Er zijn weinig portretten, die zoo van blij heid doortinteld zijn Na eén korte pauze van stille herden king, speelde de organist het „Wilt he den nu treden" waarmede de plech tigheid was geëindigd. vreemde, ongemakkelijke bewegingen. De laatste halte voor Amsterdam, Zunderdorp Donkere gestalten op de baan. Het blinken van uniformknoopen. De fram stond stil. Politie. Posten voor. Posten achter Pósten op zij. Omsingeld. Daar is de groentekar! riep het conducteurtje, dat zoo'n verzetje wel mocht. Allemaal uitstappen! Assese maar famme léf blève, dreigde de vrouwen, wat bleekjes om de neus. Koffers en tasschen werden gemon sterd, op verzoek opengemaakt. De vrou wen hadden niets bijzonders bij zich en leefden zichtbaar op. Wilt u maar even mee gaan! vroeg een agent aan de dikste. Ze keek wat gortig. Daar stond een auto van de G.G.D. Een helpende van binnen uit, een zetje in de rug en de zwaarlijvige matrone heesch zich moei zaam de auto in. De deur sloeg dichf Buiten wachtte men in spanning. Na vier, vijf minuten een kreet van verrassing. Verjongd, verfrischt, zicht baar ontlast dezelfde dame. Witjes la chend. De volgende! Een vermageringskuur in maximaal tempo. De een na de ander. Niemand meer? vroeg de vrouwe lijke rechercheur. Zij overzag haar zon derlinge oogst. Peultjes en doperwtjes, worteltjes, sla, spinazie, rabarber. De halve Beemster. NOODSLACHTPLAATS. Elk dorp krijgt zijn beurt. Het bestuur van de Vereen, tot Ver-, werking van uit-nood-geslachte en ge storven dieren (Noodslachtplaats) ver zoekt ons het volgende onder de aan dacht van het publiek te bregen. Door de bijzondere tijdsomstandighe den heeft de vleeschverkoop in de Nood- slachtplaats zich de laatste maanden be perkt tQt het ter plaatse afhalen van het vleesch. Bestellingen werden niet meer opgenomen, aangezien hét vléesch als het ware onder de- handen van de slager en controleur werd weggehaald. Hierdoor is ten opzichte van vele verbruikers op de buitendorpen een onbillijke toestand ge schapen, aangezien deze consumenten nu nogal eens achter het net visschen. Om hieraan een eind te maken, besloot het bestuur weer geregeld op de buiten- dorpJen bestellingen te laten opnemen, zoodra er vleesch in de slachtplaats tè verkoopen is. Hierbij zal ieder dorp en omgeving dan zijn beurt krijgen. Maan dag 1.1. is hiermee begonnen. Bestellin gen zullen alleen worden aangenomen wanneer bij het opgeven hiervan te vens de benoodigde bonnen^ worden overhandigd. TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Crt. van Juli 1917. IN E1ERLAND EN HET NOORDEN worden kleine mosselen als meststof aangewend. Ze kosten f 10 de 1000 kg IN DE BETUWE worden kersenstelen opgekocht om daarvan theesurrogaal ie maken. JEUGD EN OUDERDOM.* De jeugd levert de bouwstoffen en toekomstplannen, waaraan de wijzere ouderdom de steenen ont leent, welke hij bijwerkt en waar mee hij de opbouw voltooit, voor zoover de zoogenaamde wijsheid van de ouderdom althans de genia liteit der jeugd niet heeft verstikt. (Hitier.) 18. DRIEHUIZEN. Hoeve Driehuizen, in dé buurtschap van die naam, is het eigendom van de Doopsgezinde Gemeente Burg, Waal en Oosterend. Ze wordt gepacht door mw. de Wed. H. Koorn. In 1772 omvatte ze 2330 „roeden"; wanneer hier vierkante Nederlandsche roeden worden bedoeld, komt die oppervlakte overeen met 23,3 ha.# wat niet veel verschilt van de te genwoordig bij „Driehuizen" behoorende oppervlakte (22,78 ha.) De oorspronkelijk hier staande boer- "derij dateert van eeuwen geleden. De juiste stichtingsdatum is niet bekend. In elk geval stond ze er al in ^1772. Ook toén was ze reeds in het bezit van de Doopsgezinde Gemeente (men - sprak in die tijd van de Vereenfging der Wa- terlandsche, Friesche en Vlaamsche Doopsgezinden op Texel). In 1906 werd de hoeve herbouwd, De naam Driehuizen komt als naam van een buurtschap ook elders in ons land voor en wel in de gemeenten: 1. Baarle-Nassau. 5. Schermer. 2. Hilvarënbeek. 6 Veghel. 3. Meden. 7. Vlaar'd.-ambacht. 4. Nijmegen. 8. Wervershoof HET OOGSTEN van nieuwe aardappelen is alom in volle gang, ook in Duitschland, waar manschappen van de Arbeids dienst mede de handen uit de mouwen steken om de boeren het v/erk licht te maken. (Foto P.l.B.) De eerste gele kool kwam te Broek o L. Maandag aan de veiling. Grossierderij Holsmuller te Alkmaar bestaat 4 Aug. 100 jaar. Jeugdherberg Heidebloem te Soest is weer open. In Hoofddorp wordt vandaag het 31e concours hippique gehouden. De walvischvangst-tentoonstelling te Zaandijk is door duizenden bezocht. Op bon 37a van de aardappelkaart kan t.m. 25 Juli 1,25 kg. aardappelen worden gekocht. De eerste vroege witte kool was te Broek o. L Vrijdag voor het eerst aan de wiling. 500 kinderen, die hun vacantie in Wür- temberg doorbrachten, dank zij de NVD en SVO, keerden \yeer in ons land terug. In de. N.O. Polder bij Kuinre'is het eerste hooi geoogst. Kwaliteit goed, op brengst zeer behoorlijk. De rogge-staat er best voor. Nog onbekende vandalen hebben in de geref. kerk te Ede het orgel tijdelijk on bruikbaar gemaakt, deuren beschadigd, en kerkboeken tegen de grond gesmeten. Volkstuinder mag eigen teelt van tuin naar woning vervoeren. Ligt zijn tuin buiten zijn gemeente, dcOl moet hij zijn inschrijving bij de LCO kunnen toonen. Van een land te Huizen werden aard appelen gestolen, maar de dief liet er zijn portefeuille met persoonsbewijs lig gen In plaats van een motorboot hebben „de heeren van dé polder" bij hun schouw tusschen Alkmaar en Purmerend van twee trekschuiten gebruik gemaakt. Door gasverstikking is te Tilburg het jeudig echtpaar Mutsaert-Bakkers om gekomen. Hun kindje van anderhalfjaar werd gered. Verordening van de Rijkscommissaris. Op grond van par. 5 van het decreet van den Fuehrer over de uitoefening der regeeringsbevoegdheden in Nederland van 18 Mei 1940 (rglb. i s. 778) verorden ik: Artikel 1. 1) Wie opzettelijk een op dracht tot bewaking niet of niet vol doende uitvoert, die hem ter bescher ming tegen daden van sabotage is gege ven door den Wehrmachtsbefehlshaber in Nederland of een door hem aangewe zen ipstantie, door den General-Kommis- sar fiir das Sicherhoitswesen und Höherc SS- und Polizeiführer, of een door hem aangewezen instantie, of krachtens machtiging van een dezer instanties door een Nederlandsche instantie, wordt met den dood, in minder ernstige gevallen met vrijheidsstraf gestraft. 2) Indien de daad door nalatigheid is begaan, dan is de straf gevangenis of hechtenis. Indien ingevolge der nalatig heid schade is ontstaan, wordt gestraft volgens alinea 1). Artikel 2. 1) Wie in geloofwaardige vorm kennis krijgt van een misdrijf te gen de bezettende macht of $an het voornemen tot zulk een misdrijf, en na laat een instantie der Duitsche politie of der Duitsche weermacht terstond daar van te verwittigen, wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt be dreigd'in geval het misdrijf is volvoerd. 2). In minder ernstige gevallen kan tot gevangenisstraf worden veroordeeld. 3) Indien geen poging tot 't misdrijf is gedaan, kan worden afgezien van straf. Artikel 3. 1) Wie een persoon, van wien hij weet, de omstandigheden in aan Reeds in 1912 werd aan de Raad een adres gezonden, waarin op aanleg van de „Nieuwe weg" werd aangedrongen. Kosten ge raamd op f 20,000.Landeige naren vroegen geen of weinig geld. Zaterdag -25 Juli a.s. is het 25 jaar ge leden, dat de verkorte weg Den Burg Oudeschild, werd geopend. „Zonder eenig feestelijk vertoon en zonder eenige officieele handeling van de zijde der autoriteiten werd de nieuwe weg in gebruik genomen", aldus lezen we in de Tesselaar van Zaterdag 28 Juli 1917. En daarmee was het ook van de zijde der redactie bast$.Je zou zoo zeggen, dat de Texelaars hun niéuwe weg niet alleen zonder slag of stoot ge kregen hadden, maar ook, dat het niet eens zoo'n belangrijke aangelegenheid betrof! Niets is minder waar: Vijf jaar lang was de vroedschap met de voorbe reidingen bezig geweest. Dat zal wel niet in de lijn hebben gelegen van de heeren A. A. Eèlman c.s., die het balletje voor de nieuwe weg opwierpen. Maar 25 jaar •geleden hadden „we" nog niet zooveel haast; men ging niet graag over één nacht ijs. Gelijk met een adres van de heeren A. A. Eelman c.s, schreef de raadsverslaggever, was de raad Januari. 1912 een „verzoekschrift" overhandigd, YVOROSJILOWGRAD DOOR DE DUITSCHERS GENOMEN. Hoofdkwartier van de Fuehrer, 17 Juli (D.NB): „Na dagenlange, hevige strijd is vhndaag de grootste en belangrijk ste stad van het industriegebied langs de Donets, Worosjilowgrad, stormenderhand door de Duitsche infanterie genomen. Groote deelen der stad staan in vlammen". Ilillllillll YVERELD NI LUWS Hllllllllil IN WEINIG WOORDEN. ||||||||i||| TURKIJE. Een Turksch tankschip is bij de Sy rische kust door een Britsche duikboot getorpedeerd. JAPAN Japansche duikbooten brachten in één maand 25 schepen, 200,000 t., tot zin ken. SPANJE vDe veiligheid van Spanje is ge waarborgd. Het fundament is zes jaar geleden gelegd." (Franco). ENGELAND. Van de 762 opvarenden van de Brit sche kruiser Neptune, welk schip in de Middell. Zee werd getorpedeerd, werd slechts een matroos gered. Deze matroos werd gevangen genomen. VEREENIGDE- STATEN Roosevelt overweegt alle particu liere auto's in beslag te laten nemen „om de natie te redden". Het diplomatenschip Drottning- holm is'met 800 onderdanen van de As- mogendheden uit New York naar Stock holm vertrokken merking genomen, moet aannemen, dat deze deel heeft aan een misdrijf tegen de bezettende macht, of een dergelijk mis drijf in den zin heeft, niet terstond aan geeft bij een instantie der Duitsche poli tie of der Duitsche Weermacht, of wie een dergelijk iemand verbergt, bij zich opneemt of ondersteunt; wordt gestraft met de straf, waarmede de dader wordt bedreigd, ingeval het misdrijf is vol voerd. 2) Artikel 2, alinea 2 en 3, gelden eveneens. Artikel 4. De strafbare handelingen volgens de artikelen 1 tot en met 3 zijn misdrijven in den zin van artikel 2, tweede alinea, der verordening, no. 52- >940, betreffende de Duitsche rechterlij ke macht voor strafzaken, in de versie der bekendmaking nr. 72*-1942. Artikel 5. Indien een functionaris der Nederlandsche politie of een lid van een formatie, die ondergeschikt is aan de in structie en bevelen der Nederlandsche po litie, een strafbare handeling tegen de bezettende macht pleegt, dan is voor zijn berechting de buitengewone rechterlijke macht voor leden der SS, en voor leden der politieformaties in bijzonderen dienst, uitsluitend bevoegd, voor zoover deze bevoegdheid niet volgt uit artikel 1 der verordening 12-1940 over de be voegdheid van den (Duitschen) krijgs raad van 8 Juni 1940. Artikel 6. Deze verordening treedt in werking op den dag van haar afkondi ging. Den Haag, 13 Juli 1942. De Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden. afkomstig van de heeren D. P. Bakker en J. Kikkert P.Pz. B. en W. willen gaarne naar de moge lijkheid van de aanleg van die weg een zoo uitgebreid mogelijk onderzoek in stellen en het resultaat daarvan nader rapporteereri. Hetvoorstel wordt door allen aangenofnen. Het ligt in de bedoe ling der voorstellers, de bestaande weg tot Brakc-nstein te handhaven als deel van de nieuwe weg; van dejp boerderij af zou de nieuwe weg met een kleine krom ming naar de haven van Oudeschild moeten loopen. Het benoodigde bedrog wordt geraamd op ongeveer f 20,000, welke som, geleend a 4Va pet. geduren de 20 jaren voor rente en aflossing een uitgaaf zou vorderen van ongeveer f 1500 per jaar. „Waar nu indertijd door de Raad wel. werd besloten, een bedrag van f 20,00 beschikbaar te stellen voor een aan te leggen tram, zoo merkte de Re dactie van de Tesselaar op, „zal deze uitgaaf in dit geval niet zooveel bezwa ren kunnen medebrengen. Hoe het zij, de zaak is, dunkt ons, van groot belang en met belangstelling zullen zeker velen het verloop afwachten van de bemoei ingen der genoemde heeren". (Zie verder tweede pagina). Een werkzaam leven is bevorderlijk voor de gezondheid. (Napoleon).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1