Texelsche Berichten VAN DE FRONTEN. RIJKSCOMMISSARIS DR SEYSS INQUART VIJFTIG JAAR Wordt wakker. Overwinnen, tot elke prijs. NIEUW GEBOUW VOOR LANDSTAND IN N.-H0LLAND 55 JAARGANG. No. 5672. ZATERDAG 25 JULI 1942. TEXELSCHE COURANT Dr. Seyss Inquart, wiens naam onver brekelijk verbonden zal blijven aan de samensmelting van de Oostmark met 't Duitsche Rijk en die reeds meer dan 2 jaar als Rijkscommissaris de hoogste burgerlijke bestuurder van het bezette Nederlandsche gebied is, werd Woensdag 50 jaar. De taak van de Rijksminister is verre van gemakkelijk. De oorlog is nog in volle gang en uiteraard moet aan de be langen der oorlogvoering voorrang wor den verleend. Maar wat desondanks aan positieve arbeid tot stand is gekomen, is even veel omvattend als belangrijk. Waar noodig. met strenge hand, doch overal waar mogelijk met de middelen van sym pathie en begrijpend medegevoel heeft dr. Seyss Inquart in de verstreken twee jaar het Nederlandsche volk de weg doen inslaan naar een betere toekomst, welke ondanks de ongunst der tijden, on danks de moeiten en nooden van de oor log, ondanks de zwaarte van een „kente- rmgs'-periode toch wenkt en wacht! 22 Juli 1892 werd Rijksminister Dr. Seyss Inquart te Stammeren bij Iglau geboren. Zijn vader was regeeringsraad en rector van het gymnasium te" 01- mutz. Dr. Seyss Inquart promoveerde aan de Hoogeschool te Weenen en streed in de vorige oorlog met de Tiroolsche ja gers aan de fronten in Rusland, Italië en Roemenië. Daarbij werd hij gewond en viermaal onderscheiden. Na de beëindi ging van zijn studie vestigde hij zich te Weenen als advocaat. Van de aanvang af nam hij deel aan het politieke leven. Een belangrijk aandeel^ had hij in de oprichting van de Oostenrijksch-Duit- sche Volksbond,, die. het leggen van een zoo nauw mogelijke band met Duitsch- land ten doel had. Zijn groote politieke taak begon op 16 Februari 1938, toen hij tot bondsminister van binnenlandsche zaken en veiligheid benoemd werd. Toen Schuschnig een staatsgreep wilde on dernemen, belastt^ Dr. Seyss Inquart zich vastberaden met de leiding van het lot der Ostmark. Hij nam de leiding der nieuwe Oostenrijksche regeering op zich en verzocht op 11 Maart 1938 in een telegram de Fuehrer troepen te zenden om orde en rust te herstellen. Op 15 Maart 1938 werd hij benoemd tot R'ijks- sladhouder van de Ostmark en op 1 Mei 1939 tot Rijksminister. Na de veldtocht tegen Polen benoemde de Fuehrer hem tot plaatsvervanger van de gouverneur- generaal van het be^Jte gebied in Polen. Na de capitulatie van Nederland werd Rijksminister Dr. Seyss Inquart door de Fuehrer bij decreet van 18 Mei 1940 be noemd tot Rijkscommissaris voor het bezette gebied in Nederland. Uit erken telijkheid voor zijn succesvolle arbeid onderscheidde de Fuehrer hem op 19 Sept. 1940 met het oorlogsverdienste- lyuis 1ste klasse. Op 20 April 1941 be vorderde de Fuehrer hem tot S.S. Ober- gruppenfuehrer. UITREIKING levensmiddelenkaarten, aardappelkaar- ten, zeepkaarten voor kinderen, kaar ten voor serviesgoed. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op on derstaande dagen, plaatsen en tijden de bovengenoemde distributiekaarten zul len worden uitgeseikt. Bewoners'van De Waal worden er aan herinnerd, dat er voor hen vandaag een uitreiking wordt gehouden. (Zie vorig nr.). Te De Cocksdorp op Maandag 27 Juli a s. in de o.l. school 9,30-10,30 het dorp nos 1 t.m. 77 10,30-11,00 nos 78 en hooger 11,00-11,30 wijk C nos C 1 t.m. C 29 11,30-12,30 nos C 30 t m. C 83 12,30- l.OO-nos C 84 en hooger. Te Midden-Eierland op Maandag 27 Juli a.s. in 0,1. school 2,30-3,30 nos E 1 t.m. E 52 3,30-4,30 nos E 53 t.m. E 93 4,30-5,30 nos E 94 t.m. E 127 5,30-6,00 nos E 128 en hoogen Te Oostcrend op Dinsdag 28 Juli a.s. in oude o.l. school 9,30-10,30 Boschweg, Hoekstr., School straat, Kerkplein 10,30-11,30 Kerkstr., Nieuwstr. Weststr. 11,30-12,30 Peperstraat nos 1 t.m. 54 12,30- 1,00 Peperstraat 55 en hooger. des middags van 2,00-3,00 Xvijk O nos O 1 t.m. O 79 3,00-4,00 wijk O nos 80 t.m. O 129 4,00-5,00 wijk O 130 en hooger. Te Den Hoorn op Woensdag 29 Juli a.s. in „Ons Huis" x 9,00-10,00 het dorp nos 1 t.m. 62 10-11 het dorp nos 63 t.m. 120 11-11.15.nos 121 en hooger 11,15-12,00 wijk H nos H 1 t.m. H 44 12,00- 1,00 wijk H nos H 45 en hooger Te De Koog op Woensdag 29 Juli a.s. in de o.l. school 2,30-3,30 het dorp nos 1 t.m. 67 3,30-4,30 nos 68 en hooger 4,30-5,30 wijk K nos K 1 t.m. K 56 5,30-6,30 wijk K nos K 57 en hooger. Medegebracht dienen te worden alle distributiestamkaarten van het gezin, alsmede door hen die niet over 20 kg aardappelen per gezinslid beschikken het volledig ingevulde aardappelenfor mulier. Dit formulier dient tijdig op het distributiekantoor te worden afgehaald. Zij, die in het bezit zijn van een maal- of slachtvergunning of eigen melkvee hou den, dienen het organisatienummer van de L.C.O. mee te deelen. Texel, 20 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. DAAR GAAT HET OM l De huidige oorlog draagt een heel ander karakter dan de vroegere con flicten in Europa: hij is de uitdrukking van een geweldige, de heele wereld omvattende omwenteling, een strijd lusschen kapitaal en arbeid, waarbij Europa zich bevrijdt van de macht van het Anglo-Amerikaansche kapitaUsme eenerzijds en van die van het bolsje wisme anderzijds; een strijd, die zal beslissen over de vraag, ói de Euro- peesche volkeren zich naar eigen aard en wezen zullen kunnen ontplooien dan wel ten onder gaan in een bolsjewisti sche chaos. Het gaat' niet om de vraag, of de be slissing nog dit jaar zal komen of iets later. Het gaat ook niet om bijkomstige heden van persoonlijk of zakelijk karak ter. Het gaat voor de kleine volksgemeen schappen, waarvan wij er een zijn, al leen nog maar om de vraag, of we nu wakker willen worden en ons deel aan de overwinning wil verdienen, dan wel of we „sabotage'tje" willen"spelen op bevel van duisterlingen, die zich ver stopt hebben of die bijtijds de beenen hebben genomen. Hoog spel! Wie naar zulke ophitsingen handelt, speelt een hoog spel, met als inzet het vaderland. Want al gelooft men nu nog zoo koppig, dat Engeland en Amerika het toch nog winnen zullen, en dat de Sov jet-horden op de lijn Delfzijl-Oldenzaal- Maastricht zullen halt houdenhet kan toch ook heel anders komen. En dan zouden we als volk klein geweest zijn in" alles, waarin een klein volk groot had kunnen zijn. M ONDERWIJS. Onze vroegere plaatsgenoote, mej. II K 1 i m p, thans te Alkmaar, werd be noemd tot onderwijzeres aan de o. 1. school te Twisk. Zij was aan deze school leeds lijdelijke leerkracht. KERKNIEUWS. Ds. K. T. Gorter, Doopsgezind pre dikant alhier, werd beroepen te Gronin gen (2e predikantsplaats). De heer S. W o u d a, hulpprediker Geref. Kerk te Den Burg en Oosterend, werd als zoodanig beroepen te Nieuwen- dijk, gemeente Nunen (N.Br.) JUBILEUM. Volgende maand zal het 25 jaar gele den zijn, dat mej. M. Brouwer bij het onderwijs kwam. In zijn vergadering van 4 Aug. 1917 benoemde de raad haar toen woonachtig te Oosterend tot onderwijzeres aan de o.l.' school te De Waal; mej. N. Mets kreeg daar, op ver zoek, wegens aanstaand huwelijk, eerT "vol ontslag. Eind Aug. van dat jaar tracï zij in functie. Ingevolge raadsbesluit van 3 Maart 1937 werd mej. Brouwer op verzoek overgeplaatst van de o.l. school te De Waal naar die te Den Burg. Het ligt voor de hand, dat de jubila- resse, die zich als een uitstekende leer kracht deed kennen, straks „in de bloe metjes" zal worden gezet. SPORT. TEXEL MAG ER ZIJN! In de Harlinger Crt troffen we de uitslag aan van de Zondag in Harlingen gehouden wedstrijden om het athletiek- kampioensphap van Friesland. Deze geeft ons aanleiding nog even terug te ko men op de Texelsche demonstratie van Zondag. ^Bij deze gelegenheid bracht de heer Ben Beumkes het bij het hoog springen tot 1,60 meter. Dat is net zoo hoog als de kampioen van Friesland, D. Modderman (Drachten) het kon brengen. Bij het kogelstooten overtrof de Texe laar B. Boks de prestatie van de Frie- sche kampioen. Boks bracht het tot 10,90 m., de Friesch R. Bosscha (Heeren veen) tot 10,64. Ook de overige uitslagen van Texel wijzen er op, dat hier uitstekend wordt gewerkt en dat we in nabije toekomst tot verrassende resultaten zullen komen. Aan de rede, welke Reichsredner D r. Schoenbeck onlangs te Amsterdam heeft gehouden, is het volgende ont leend; Offeren. Wie aan de zegeningen van het toe komstige Europa deel wil hebben, moet ook in deze harde tijd zijn offer daar voor hebben gebracht. Wij willen onze plicht doen, ja meer nog: alles, wat de Fuehrer van ons ver langt. Voedsel. De Duitsche ruimde in het Oosten zul len wij zóó groot maken, dat nimmer meer een niet-Europeesche grootmacht de beschikking zal hebben over Europa's broodmand. Invasie? Wat denken die menschen toch, die in Nederland heil verwachten van de vor ming van een tweede front? Engelschen en Amerikanen zal het nooit gelukken, ook maar één voet op Duitsche bodem te zetten en als zij hier zouden trachten tc landen, zou er, in plaats van het ver wachte paradijs, een hel losbarsten. Overwinnen! De toekomst van Nederland is onaf scheidelijk verbonden met de toekomst van Europa. Daarom is het noodzakelijk, dat meer dan tot nu toe, Nederlanders zich beschikbaar stellen voor het pio nierswerk in het Oosten. In goede kameraadschap met de Ne derlandsche Nationaal Socialisten zullen wij voorwaarts streven om gemeen schappelijk de moeilijkheden te overwin nen. en ook de laatste Nederlander voor onze idealen te winnen. Door houding en prestatie moeten wij de anderen toonen, wat het wil zeggen, Nationaal Socialist te zijn, want niet woorden, maar slechts daden overtuigen. Dat zal ook het wacht woord zijn voor onze Nederlandsche ka meraden. Wij willen zoo besloot dr. Schoen beck zijn herhaaldelijk door luid ap plaus onderbroken rede een gemeen schap zijn, die slechts één parool kent- Overwinnen lot elke prijs! Ik ben heden nog vast overtuigd, dat de minste voermansknecht het vaderland nog grootere diensten heeft bewezen dan het allerbeste parlementslid. (Hitier). WERELDNIEUWS IN WEINIG WOORDEN CHILI. In Chili doet zich veel nekkramp en vlektyphus voor. ENGELAND In Engeland staat straf op het weg werpen van lompen. SPANJE De Koninklijke Spaansche marsch is tot eenig volkslied verklaard. DUITSCHLAND Het Duitsche Arbeidsfront bevor dert, dat begaafde arbeiders ingenieur kunnen worden. PALESTINA. In Palestina worden Arabische vrou wen van 20-45 jaar opgeroepen voor mi litaire hulpdienst. COSTA RICA. In Costa Rica deden zich onlusten voor na een bolsjewistisch-democrati- sche betooging. ARGENTINIË In Argentinië mogen na 15 Aug. van rubber alleen nog autobanden, ka bels en sanitaire artikelen worden ver vaardigd. JAPAN. Een Japansch transportschip wfrd door 'n Britsche duikboot getorpedeerd Van de 1000 Austral, krijgsgevangenen, die aan boord waren, zijn de meesten verdronken. RODDELT U MEE? Het spijt de oud-redacteur van het voormalige persbureau, dat hij niet meer mag schrijven, hoewel hij het nog steeds kan. Want hij heeft een pracht van een artikel, geschikt voor de voorpagina met vette koppen, zoolang ze daar nog vet voor hebben. Vannacht kreeg hij de in geving en nu weet hij het heel zeker, waarom Duitschland de oorlog moet ver liezen: ze hebben daar geen chroom en geen. mangaan meer! Hij heeft het' verteld aan zijn kostjuf- frouw, die een beetje anti en doof is en die zei het aan de melkboer. Je begrijpt, het gaat van deur tot deur. En dat is maar goed ook, want anders zou het volk zoo slecht worden ingelicht. De melkboer vertelt het aan de tram conducteur en die heeft zoo zijn vaste klanten, die naar hun kantoor gaan. Een daarvan denkt: dat meet ik eens onthou den, en rent rtaar zijn bureau en belt zijn vriend op, die redacteur is van 'n krant. En hij vertelt hem, dat hij het van ie mand gehoord heeft, die het zeker kon weten: Duitschland moet de oorlog ver liezen, want ze hebben geen broom en geen valeriaan. BOERENLEIDER ROSKAM WAARSCHUWT VOORAL DE MELKVEEHOUDERS. Bij de opening van 't provinciale kan toor van de Nederlandsche Landstand in Noord-Holland, die Maandag plaatsvond heeft de boerenleider Roskam, hoofd van de Nederlandsche Landstand, een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide: Het leven van de boer wordt geadeld door arbeid en strijd. Tot arbeid en strijd zijn wij geroepen en hierin vindt de lechtgeaarde boer de vervulling van zijn leven. De Landstand is dan ook geen or ganisatie, die gekomen is om de boeren rust en vrede te geven. Wij zijn gekomen om de boeren er van te doordringen, daf alleen de dagelijksche strijd ons recht op een rechtvaardig aandeel kan ver schaffen van de goederen der aarde, want de goederen, die wij telen, telen wij niet voor onszelf, maar voor ons volk en groot zijn de machten in dat volk, die zich keeren tegen de boer en zijn recht. Wij arbeiden aan de toekomst. De liberaal-kapitalistische tijd is voor goed" voorbij en daarover zal ieder va derlander, die zijn hart op de rechte plaats draagt, zich verheugen. Dat wil niet zeggen, dat de tijd, waarin wij nu leven, zooveel beter is en nog'veel min der, dat onze tijd minder vol is van ge varen. De nieuwe orde, waarin de* boe ren naar recht en eer en in de organi sche gebondenheid, die een waarborg zal zijn- voor hun vrijheid, zullen leven, is nog niet gekomen. Wij arbeiden aan die toekomst, maar leven in de tijd van overgang. Op het oogenblik is er maar één wet, die ook het economische leven be- heerscht en die is: „de oorlog moet ge wonnen worden". Deze oorlogseconomie drukt ook haar stempel op het land- bouwleven en de voedselvoorzieningspo- litiek wordt er door bepaald. Toen de Landstand in het leven werd geroepen, waren ©r vele trouwe bóeren en trouwe ambtenaren in het Staatsap paraat, die hun plicht verstonden en eer lijk met ons mee hebben gewerkt aan de opbouw. Dat zijn zij, die ook op ons kunnen rekenen, nu en in de toekomst. Er waren echter ook leiders van het Staatsapparaat, die hun eigefA positie willen handhaven, omdat zij daarin een post zien, van waaruit zij onze opbouw tegenwerken. Tegen de sluikhandel. De sluikhandel vreet voort als een kanker. Het is schrikbarend wat er de laatste maanden op dat gebied heeft plaats gehad in vele streken van ons land. De grondoorzaak van de sluikhan del en de duistere macht, waardoor die sluikhandel woekert, is de geest, die. er uitgaat van vele aangestelden van het huidige voedselapparaat en van de voed selvoorziening. Maandenlang heb ik ge waarschuwd, maar de heeren, die de macht hadden om in te grijpen, hebben het oogluikend toegelaten. Het Land- bouwhuis, dat nu geopend wordt, zal het middelpunt zijn voor boerenstrijd in dit gewest, tegen de overblijfselen der oude machten. In hoogste instantie is dit het beslissende, dat de boer op zijn bedrijf recht wordt gedaan. Niet in Den Haag en niet in Alkmaar klopt het hart van de Landstand, maar het zwaartepunt van de Landstand ligt bij de boer op zijn erf en de geheele opbouw is slechts dienstig cm de boer op zijn erf te beschermen. In het vertrouwen, dat gij, mannen van dit gewest, zult weten wat uw plicht is. verklaar ik dit Landbouwhuis voor geopend De V.S. verloren reeds 389 sche pen. Vergeefsche afweerpogin- gen tegen het duikbootgevaar. Roosevelt, wiens oorlogszuchtig beleid de belastingbetalers iedere dag op een slordige 158 millioen dollars komt te staan, moet maar nauwelijks meer we ten, hoe hij het varken wasschen moet; uit baloorigheid heeft hij nu ook aan Hongarije, Roemenië en Bulgarije de oorlog verklaard. Met de dag steekt hij Zich dieper in het wespennest. Naar Washington officieel bekend maakte, hebben de strijdkrachten der V.S. tot nu 1oe reeds meer dan 44000 man verloren, hierin zijn begrepen over de 35000 man, die als vermist zijn opgegeven. Een ver zwakking van beteekenis. Maar nog grooter zijn de verliezen aan schepen. Roosevelt moet zelf toegeven, dat hij er in de eerste zeven maanden van dit jaar wel 389 verloor. Het tijdschrift „Time" luidt de noodklokv „Op elke ton scheeps- ïuimte, welke er bijgebouwd wordt, ver liezen we er twee. Wanneer we nu vast stellen, dat de oorspronkelijk aanwezige scheëpsruimte al niet voldoende was, om de oorlogsbehoeften te dekken,' waar moet het dan heen, wanneer de Duitsche duikbooten voortgaan met zooveel sche pen in de grond te boren....?" De raag is makkelijk gesteld, maar het antwoord....? Met leedwezen consta teert de New York Times: „Al onze maat regelen tegen het duikbootgevaai^ heb ben heelemaal niets uitgewerkt. De vij andelijke duikbooten zijn nog even ge vaarlijk als ze altijd geweest zijn". Dicht bij het Amerikaansche steun punt Dutch Harbour op de Aleoeten zijn de Japanners druk bezig versterkingen aan te brengen om vandaar uit straks de westkust van de V.S. en de vijande lijke scheepvaart te kunnen bestoken En nu zou men denken, dat Roosevelt trachten zal daarvoor een stokje te ste ken. Maar juist liet hij bekend maken, dat hij voorloopig niet probeeren zal, de Aleoeten (voor een deel door de Ja panners bezet) te heroveren. Waarom dan vroeger zoo hoog opgegeven van de strategische beteekenis van deze eilan denreeks tusschen Amerika en Azië? De druiven zijn bepaald te zuur. Gebrek aan personnel. „Morgen gaat het beter", zingen ze in Washington, maar de landbouw zit met een tekort van minstens een millioen ar beiders. En defensie? Ter aanvulling van het marinepersoneel staat zelfs de vor ming van een vrouwenkorps te wachten Het Congres keurde de desbetreffende wet reeds goed. Misschien heeft de pre sident daarop zijn hoop gevestigd? Hij is nu opperbevelhebber van alle strijd krachten geworden, Admiraal Leahy zal zijn stafchef zijn. „Het beeld is duister, maar niet zwart". (Radio-Londen). Het Britsche Rijk is geducht aan her aftakelen. Zijn positie wordt met de dag slechter. Stukje voor stukje brok kelt het „trotsche Albion" af, kwijnt zijn aanzien. Onbekwame bestuurders, door haat verblind, hebben het in oorlog ge stort; men heeft zich in de kracht der Duitsche wapens geducht vergist her innert u zich nog Londens sprookje van de papieren tanks en de houten gewe ien? en zit nu met de gebakken pe ren. Na de vorige oorlog heeft Churchill „gedenkschriften" laten drukken. Daar in kan men lezen, dat Engeland in die. strijd door de duikbooten zoo dicht aan de afgrond werd gebracht, dat het zich bijna had moeten overgeven. Wie na gaat, wat er volgens Engelsche cijfers nu al naar de bodem der zee is gejaagd, zal lot de conclusie komen, dat Engeland er nu niet veel beter aan toe is Ook Ame rika kan van duikbooten meepraten! Denk verder aan het verliest van de heerschappij in de Middeilandsehe Zee, aan de bedreiging van de Britsche posi tie in Egypte, aan de ernstige woelingen in Britsch-Indië, waar de actie ondér lei ding van Gandhi, weer niet veel goeds belooft; aan de doodelijke slagen, aan de horden van Stalin toegebracht De vooruitzichten zijn bar slecht voor Churchill-Roosevelt-Stalin en hun aan hang. Het Nationale Dagblad vergelijkt de geallieerden met „een bokser, die in t de touwen is geslagen en nu door de scheidsrechter langzaam, maar zeker wordt uitgeteldDe bel luidt nu voor de laatste ronde. Maar het is de vraag, of de bokser daar nog aan toe-, komt Morgen gaat het beter", zingt Winston, maar of hij het zelf gelooft....? „Het beeld is duister, maar toch niet zwart". Aldus het oordeel van Hoal voor de Lon- öensché radio. Bemoedigend is anders. „Een wonder alleen kan de Sov jets nog redden". Ook in de V.S. heeft men nu in de gaten, dat het fout gaat in het Sovjet paradijs. De Herald Tribune schrijft, „dat de kennelijke Russische ineenstor ting een ramp van ongekende omvang moet teweegbrengen". „Een wonder al leen", zoo weeklaagt de Engelsche News Chronicle, „kan de Sovjets nog redden". Of^talin er ook sTecht voor staat! En het ergste komt nog, want de Duitsche troe pen en hun bondgenooten zijn geducht op dreef en rukken nog immer "'voor waarts, met ongebroken kracht. Vijande lijke propagandaberichten oVer bij Wo- ronesj afgesneden en over de Don terug geworpen Duitsche troepen zijn pure leugens, zooals de feiten aantoonen DE ZON. Za. 25 Juli op 5,49; onder 21,43 Zo. 26 Julr op 5,51; onder 21,41 Ma. 27 Juli op 5,53; onder 21,39 Di. 28 Juli op 5,54; onder 21,38 DE MAAN. Za. 25 Juli op 19,26; onder 3,21 Zo. 26 Juli op 20,25; onder 4,19 Ma. 27 Juli op 21,15; onder 5,27 Di. 28 Juli op 21,55; onder 6,41 Volle Maan: 27 Juli 21,14. 1IOOG WATER OP TEXELS REE. Za 25 Juli 7,37 en 20,10 Zo. 26 Juli 3,4$ en 21,13 Ma. 27 Juli 9,40 en 22,06 Di. 28 Juli 10,31 en 22,54 Springtij 28 Juli. „Heel Sovjet-Rusland is doortrokken van een spionnagesysteem, dat de kinde ren misbruikt om hun eigen ouders uit te hooren". (Dr. Goebbels).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1