rVVSn HERORDENING. VOOR DE LANDBOUW De Avonturen van Robinson Crusoë Gemengd Nieuws WAT LEERDEN DE OPGRAVINGEN IN HET PARK EXAMENS. Onzè plaatsgenoot, de heer P. Bremer slaagde te Den Haag voor het eerste deel van het Notarieel examen. SCHOOLNIEUVVS. Tot de Ambachtsschool te Den Helder zijn* toegelaten tot afd. timmeren: F. Pool, Den Hoorn en W. C. Witte, Den Burg; afd. motor-rijtuig- en rijwielher steller. B. v.d. Meer, Oudeschild; afd. rrtetaalbewerken: E. A. Rijk, Den Burg en W. J. Zijm, Den Burg NAAK WIERINGEN. De „Marsdiep" vervoerde 340 passagiers. Met het klipperschip gingen de fietsen. De Gym be haalde vele prijzen. Leider C. Mets. Na de stormachtige-week was het Zon dag wel een bijzonder gunstige dag voor een tocht naar Wienngen. De zon bleef present en voor onze turners, die aan de Turnkring Noord-Holland uitgeschreven wedstrijden zouden deelnemen, kon het niet beter! Op het prachtige voetbalveld van „Succes" te Wieringen hadden de verschillende oefeningen plaats en we zagen woer keurige staaltjes van turn- kunst, vrije en ordeoefeningen. Het tur nen van het keurcorps vooral dwong be wondering af en bewees, wat met goede oefening verkregen kan worden. Ook op het „paard" zagen we mooie staaltjes van behendigheid. Bij de aankomst op Wieringen stonden de fietsen reeds op de kant en spoedig peddelden velen over het eiland en de „Meer" in. Dp turners zouden met wa gens worden afgehaald, maar toen zij aankwamen op Den Ooever, was er geen rijtuig te zien Door een misverstand wa ren deze wat laat en een deel van de weg naar Hippalytushoef was reeds te voet afgelegd, toen we werden opgepikt. 's Avonds om half zes werd Hippoly- tushoef weer per rijtuig verlaten en kwam het gezelschap om zes uur aan Den Oever, vanwaar direct werd wegge varen, aangezien om 8 uur Texel weer bereikt moest zijn. Dat het gevaarlijk is zich op een rij wiel voort te bewegen, terwijl men zich aan het rijdend voertuig vasthoudt, on dervond bij de terugtocht een fietser. Bij Den Oever kwam hij in een smalle straat te vallen, waardoor zijn voorwiel onder een der wielen van de wagen terecht kwam en in een achtbocht kwam te staan. Gelukkig bekwam hijzelf geen let sel. Alles liep overigens van een leien dak je! Zoowel de organisators van de boot tocht als die te Wieringen komt danook zeker een woord van lof toe. Hier volgen de uitslagen: Marschwedstrijd: le prijs, 48 punten. Vereen, nummers jongens en meisjes: le prijs, 18 pynten (het hoogste aantal van alle vereen., die deelnamen) Vereen, wedstrijden heeren: 2e prijs, 15 p, (vrije oef.) Idem dames I: le prijs, 15 p., (knots oefening) Idem dames II: 2e prijs, 14 p. (rhythm, oefeningen). Drie eerste en twee tweede prijzen: een resultaat om trötsch op te zijn. Onze geluk wensch! DE HONDSDAGEN EN SINTE-MARGRIET. Wat bijgeloof is on wat niet. (Van een bijzondere medewerker.) In Nederlandsche Landbouwalmanak ken vindt men begin en einde der Honds dagen nog wel aangegeven, omstreeks 'de tijd van 't jaar, waarin we thans le ven, hecht men bovendien bijzondere waarde aan de naamdag van Sinte Mar griet. Bovendiwn zijn, vroeger in de zomer of het voorjaar, de zgn. IJsheili- gen nog zeer populair; dat het 11-14 Mex somwijlen erg koud kan zijn, ontkent geen mensch, en wanneer het dtè dagen snikheet is,vergeet men de H.H. Mammertus, Pancratius, Servatius en Bonifacius eenvoudig. Dat is nu eenmaal de psychologische ontstaansweg van bij geloof omtrent het weer. Sinte Margriet, de naamdag van de heilige Margaretha, valt op 20 Juli; som migen houden echter vol, dat het de 19e is, anderen nog beweren, dat het omtrent de 23e Juli zoude zijn. De volksmond nu zegt; Op Sinte Mar griet: zes weken regen, of niet. Dat wil dan zeggen. Is het op die dag droog, dan blijft het zes weken droog, regent het die dag, dan zal het zes weken rege nen. Nu is het eigenaardig, dat de 20 Juli de eerste dag is van de derde decade "van Juli, dewelke, volgens de statistiek, zeer regenrijk is. Zou men aannemen, wat met zoo gek lijkt, dat de zware regen periode van Augustus samenhangt met de véle regenval van eind Juli, dan zou er in deze volkswijsheid wel een kern van waarheid kunnen schuilen. Men zou dan moeten zeggen als het om streeks -Sinte Margriet erg regenachtig is, dan krijgen we, vermoedelijk, ook een regenachtige Augustusmaand. Met de hondsdagen staat hét anders. Hun historie verliest zich in de neve len van het verste verleden. Thans wor den ze, in ons land, geacht te loopen van 19 Juli tot 18 Augustus; volgens Duit sche bronnen echter is het van 23 Juli tot 23 Aug. en volgens Engelsche 3 Juli tot 11 Aug. Het domste bijgeloof wil, dat in die dagen de beet van honden dë ge vreesde R%bies hondsdolheid zou veroorzaken, dat is echter een baker praatje. Wat beteekent hondsdagen eigenlijk? Hierover een volgende keer. S. S. SMEDING. STEENKOOL IN VERKEERDE HANDEN. Zaterdag is een viertal personen, tijde lijk in dienst bij de N.V. J. C. Rab, te Oudeschild op heeterdaad-betrapt bij 't stelen van steenkool uit een schip, dat zij bezig waren te lossen. In hun schafttijd vulden ze zakken met steenkool, om die na hun dagtaak mee te nemen. Ze vielen oe politie in open armen Te zelf der ure volgde ontslag. Bij hen thuis vond de politie bij eenigen nog meer steenkool, van diefstal afkomstig. Een partijtje was geruild tegen tabak. VERPLICHTE KOOLZAADBOUW. Een ieder, die in 1942 meer dan 5 ha. bouwland klaver en kunstweide inbe grepen op zand-, löss-, dat- en veen gronden in gebruik heeft, is thans wette lijk verplicht, zonder dat hij daarvoor een persoonlijke aanzegging behoeft te ontvangen, straks 5 pet. van zijn bouw land met winterkoolzaad of winterraap- zaad te bebouwen. Voor de klei-, zavel- en roodoorngron- den is het verplichte percentage 8 pet.; bedrijven met minder dan 1 ha. bouw land op deze laatste grondep zijn vrij. Ijïij nalatigheid of mislukking moeten zcmeroliezaden worden verbouwd tot 'n oppervlakte, welke l'/s maal zoo groot is als met de "genoemde percentages oter- eenkomt. Bovendien worden zij, die na latig zijn vervolgd en met zware boeten gestraft. Onze vroegere plaatsgenoot, Dr. Ir M. D. Dijt heeft Vrijdag 1.1. op uitnoodiging van de Beauftragte van de Rijkscommis saris voor de Provincie Noord-Holland in Hotel Brinkman te Haarlem voor genoo- digden een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop het economische leven in het nieuwe Európa moet worden opge bouwd, opdat het niet het beeld van een grenzelooze chaos gaat vertoonen en ten gronde gaat. v In volgend nummer tornen we hierop terug. Mij spreekt de blomme een tale, Mij is het kruid beleefd, Mij groet het alternate, Dat God geschapen heeft. (Guido Gezelle). MEDEDEELINGEN VAN DE VEREENIGING BEDRIJFSVOORLICHTING. OP TEXEL. IIOOIVVINNÏNG MET VIERPOOTRUITERS. De winning van hooi met behulp van ruiters vindt op ons eiland nog maar zeer weinig toepassing Toch zijn de resulta ten zoodanig dat deze \Vijze van hooi- winning de volle aandacht verdient. De cijfers, die in onderstaand over zicht worden gegeven zijn afkomstig van. een door de Rijkslandbouwconsulent v. Noord-Holland gehouden enquete. Deze enquete liep over 100 bedrijven en be sloeg een graslandoppervlakte van 937 ha. Van deze oppervlakte grasland werd het hooi van 233 ha. op ruiters gewon nen. Ir. Lienesch wijst er op, dat men bij gebruik van ruiters deze moet beschou wen als droogrekken en niet als kap stokken met een geweldigdraagvermo gen. Met andere woorden dus: maak de ruiters niet te groot! Er werd hooi ge- ruiterd in de geheele hooiperiodeT" Het aantal gevallen was in de maanden van MeiSeptember resp. 6, 29. 13, 14, 38. Een zeer belangrijke zaak is de bepa ling van het juiste, tijdstip, waarop"men het hooi aan de ruiters moet zetten. De tijdsduur tusscnen maaien en ruiferen was gemiddeld 5.8 dag. Van belang is cok, dat men na het ruiteren zijn ge duld weet te bewaren Deze tijdsduur varieerde in de gevallen waarop de en quete betrêkking had van 10-32 dagen. Gemiddeld was het 3 weken. Gemiddeld waren per ha. plm. 30 vierpootruiters noodig. Wel moet men er op letten, dat de hoeveelheid per ruiter in September kleiner moet worden genomen dan in Juni. In verreweg de meeste gevallen kwam in het opruiters gewonnen hooi geen broei voor In de overige gevallen was het nog slechts broei van geringe beteekenis. (Wordt vervolgd.) AARDAPPELLOOF ALS VEEVOEDER. Er werd ons gevraagd, of aardappel loof als veevoeder kan worden gebruikt. Hierover kan het volgende worden ge zegd: Groen is het loof ongeschikt als veevoeder voor alle diersoorten. Het doet bij melkvee reeds bij 10 kg. per dag de melkgift dalen. Het bevat gifstoffen. Uit gegroeide verwelkte planten bevatten 't minste vergif. Schapen kunnen het loof dan het beste verdragen. Daar is het dan echter niet voor noodig. De vraag rijst, of het loof ingekuild'of gedroogd waarde heeft als veevoer. Men heeft voor proef ingekuild en kreeg dan een zoo goed als giftvrij voer. dat ongeveer 4 pet. eiwitachtige stoffen bevatte en ong. 10 pet. Z W. had, dat is meer eiwit dan gras. Men voerde tot 10 kg. per da£ aan koeien. Het werd graag gegeten. Het best beviel het loof laags gewijs in te kuilen met gras. Met het oog op eiwitverliezen zal inkuilen met zuur misschien aanbeveling verdienen. Dit zal beproefd moeten worden. Ver moedelijk zullen schapen dit kuilvoer in niet groote hoeveelheden goed kunnen benutten. Nooit gebruike men loof van aardappelen die bespoten zijn, dat is al tijd gevaarlijk. l AFSLUITING POSTWEG EN HOOFDWEG. De Burgemeester van Texel brengt in opdracht' van den Ortskommandant ter openbare kennis, dat van Donderdag 30 Juli 1942, des avonds 22 uur af tot des morgens 6 uur de Postweg en de Hoofd weg en wel in het gebied van het Vlieg veld in den polder Eierland door Spaan- sche ruiters gesloten zijn. Uitsluitend op. vertoon van een „Per soonsbewijs" mag het gesloten gedeelte •>an den Ppstweg betreden of bereden worden. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. LUIDEN KERKKLOKKEN. De Burgemeester van Texel brengt in opdracht van den Ortskommandant ter openbare kennis, dat bij het luiden der kerkklokken hetgeen uitsluitend op bevel van den Ortskommandant voor noemd geschiedt al de civiele perso nen zich onmiddellijk in hunne al thans in de dichtsbijzijqde woningen moeten begeven. Bij het niet voldoen hieraan loopen zij gevaar doodgeschoten te worden. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. S.V. TEXEL. Het voetbalprogramma is in deze tijd niet de hoofdzaak; nu wordt de aandacht gevraagd voor de athletiek. Reeds werd bij de laatste training een goed resultaat genoteerd, waardoor we vertrouwen heb ben in de uitslagen van a.s.. Zondag in Den Helder Toch moet het voetbaltrainen door gaan. want, indien mogelijk, wordt er comp. gespeeld, terwijl voor de lagere elftallen een Tex. comp. stellig aan de verwachtingen zal beantwoorden Ook voor de adsp. is dit mogelijk. Trainen dus. Leden: Woensdagavond; adsp. Don derdag. Athletiefc: Maandag, Vrijdag avond en Zondagmorgen D.D. ONDEROFFICIER-VLIEGER TER AARDE BESTELD. Onder zeer groote belangstelling van de ^ijde der weermacht vond gjsteren op de algemeene begraafplaats te Den Burg de teraardebestelling plaats van een pog jeugdig onderofficier-vlieger der Duit- sche weermacht, wiens stoffelijk over schot de golven der Noordzee naar ons eiland droegen. Terwijl de kist in de groeve werd neergelaten, werd door een afd. der luchtmacht driemaal een eere salvo gelost. Aan de groeve werd eerst het woord gevoerd door een vlootaal- moezemer, die de ziel van dit jonge le ven in Gods barmhartigheid aanbeval. Spr. besloot met het Onze Vader. Daar- trad de Ortskommandant naar voren. Spr huldigde de gesneuvelde die ver moedelijk 22 jaar was als een dapper kameraad, die vojeindigd had, wat als hoogste plicht voor zijn vaderland gel den kan. Wie leven wil, moet strijden" heeft de Fuehrer gezegd, zoo vervolgde spr. „Deze kameraad verwierf wegens betoonde moed reeds het ijzeren kruis: Wij en het heele vaderland zullen hem in eere blijven gedenken-". Hierop legde de Ortskommandant 'n krans. Burgemees ter Rijk de Vries, gekleed in de uniform der NSB, legde namens de gemeente Texel een krans. Daarop werden door verschillende afdeelingen kransen ge legd; wel elf in totaal. EXAMENS. Onze plaatsgenoot, de heer A A. Westdorp, werkzaam op het plaatselijk arbeidsbureau alhier, behaalde dezer da gen te Alkmaar het diploma Boekhou den, welk examen uitging van de Ned Associatie voor Praktijkexamens. Geslaagd voor Ulo-diploma AC. Smit, P. A v d. Vis en C. Blom O.V.V.-NIEUWS. Donderdagavond won een OVV-comb. in een aardige wedstrijd met 4-1 van een VlOS-elftal. Vanavond spéélt het eerste om 8,15 tegen een van de Texelsche Blauwbroeken (voorheen Tex. B's.) - S. Keijzer C.Boon A.Mosk J Plaatsman S.Daalder P.Timmer P.Roozendaal J.Wetsdorp K.Burger C Timmer W.v.Lierë Res..' P.Mosk, S.Bakker. Jamo. !*3S3B5T 280. De dag brak aan, waarop de kapi tein en Vrijdags vader zich inscheepten, om hun kameraden te bevrijden Vrijdag was zeer bedroefd, want misschien zag hij zijn vader nimmer wee^ Een zweetdrank bevordert zweeten. Een slaapdrank bevordert slapen. Een hoestdrank bevordert DOODSTRAF. Wie met bonnen knoeit of op andere wijze het distributieapparaat in gevaar brengt, speelt met zijn leven. De Over heid heeft er bij herhaling op gewezeli en uit het bericht over de executie van vier personen in vorig nummer is ge bleken, dat ze ook de daad bij het woord voegt. Een juiste verdeeling van het be schikbare voedsel en van de voorhanden brandstof* is een gemeenschapsbelang. Onder geen voorwaarde kan worden ge duld, dat personen, wie ook, om den wille van een handjevol guldens, de distributie in gevaar brengen. Met kiacht en klem zal bonnenzwendel en zwarte handel de kop worden ingedrukt Wie niet wil hooren, wacht de zwaarste straf. Op de onbewaakte oVerweg te Babbe- nch werd een 22-j. dienstbode door een trein gedood. Door een ovendefect vermoedelijk is te Dedemsvaart de nieuwe bakkerij van Ja cobs uitgebrand De zeevaartschool van Delfzijl wordt naar Enkhuizen overgeplaatst (in Geref. Weeshuis). Op elk der aardappelbonnen 38a kan l.m. 1 Aug l'/s kg. aardappelen worden gekocht De 27-jarige tandarts J. v.d E. uit Amsterdam is op het Sneeker Meer ver dronken, nadat zijn boot, door een aan varing met een ton lek geworden, was gezonken. Door het op hol slaan van het paard, is het rijtuig, waarmee prof. W. van den Berg zich met vrouw en dochter naar het Centraal Station liet brengen, Zater dag bij het station te water geraakt. Geen van drieën kon zwemmen, maar allen werden gered. Niemand had letsel" bekomen. Ongelooflijk, maar waar. Voor het raam van een winkeltje in een drukke en smalle straat te Utrecht dromden menschen samen, steeds meer. Men zag er bijlen uitgestald met een kaart met het opschrift .„Bewapen u! Het duurt nog slechts enkele weken. Met dit bijlcje kun je hakken. Een vrouw en een kind kun nen er zelfs mee omgaan". Nebbeling heette de winkelier, die hiervoor verant woordelijk was. De politie werd gewaar schuwd, maar toen deze een onderzoek instelde, was de kaart verdwenen. Maai de snippers werden in de kelder opge spoord en weer~samengevoegd. Toen viel niet meer te ontkennen. Nebbeling werd gearresteerd en op transport ge steld. Nu liggen er, schrijft het Nat. Dag blad. schoppen uitgestald, maar er staat niet bij, dat ze geschikt zijn om de illusie der Engelsche overwinning te begraven. De heeren van de zender, die zoo graag tot dergelijke daden ophitsen, kunnen zich onderwijl in een nieuw slachtoffer verheugen. De opgravingen, die plaats hebben-ge vonden in het Park alhier sinds 22 Juni, zijn Zaterdag 18 Juli afgesloten - Weldra zullen de diepe sleuven en de hooge ber gen opgeworpen grond weer. geslecht zijn en zal het Park weer de geWone aanblik bieden. Het onderzoek is, zooals vanzelf spreekt, wel eemgszins belemmerd ge worden door de-talrijke boomen, waar men steeds om heen moest graven. Zoo doende was men niet vrij in het kiezen van de plaats der te leggen zoeksleuven. Toch kunnen we bij het einde der werk zaamheden vaststellen, dat de resultaten alleszins bevredigend genoemd mogen worden meer dan het zich aanvanke lijk liet aanzien. In de allerlaatste dagen stootte men n.l. op een diepte van ongeveer 2 m. on der het maaiveld op woonsporen met Séhervenmateriaal.dat thuis hoort in een vroegere tijd dan de Frankische import stukken en de kogelpotfragmenten, die vrij talrijk gevonden waren. De bedoelde scherven lijken, wat ooren, baksel en kleur aangaat, meer op het z g. Friesch- Bataafsche goed, dat gedateerd wordt in de Romeinsche keizerstijd (plm. le4e eeuw n. Chr.) Het vinden van deze aar- 'dewerkfragmenten zou op zichzelf al voldoende zijn de veronderstelling te wettigen, dat Den Burg inderdaad reeds in de Romeinsche tijd bewoond is ge weest. Maar deze vondst, in verband ge bracht met een oud bericht van P. van Cuyck, die in een in 1789 verschenen boekje over Texel melding maakt van munten der keizeus# Tiberius (14-37), Ca ligula (37-41) en Vespasianus (69-79), gevonden in de voormalige kloostertuin in het begin van de 18e eeuw, sluit elke twijfel hieraan uit. Wij zullen hier in Den Burg dus waarschijnlijk te maken hebben met een inheemsche, Friesche, nederzetting uit de tijden kort na het begin onzer jaartelling, te vergelijken met de nederzettingen op de Friesche terpen, op de Betuwsche woerden en op de geestgronden in Noord-Holland, zoo als bv. te Dorregeest onder Uitgeest, waar op een hooger stuk zandgrond in- heemsch aardewerk uit de drie eerste eeuwen met daarbij 'n enkel Romeinsch VERLIESPOSTEN VOORKOMEND-SYSTEEM, BESTAANDE UIT VIER DIENSTEN Deze tijd is rijk aan veranderingen. Laat daarom Uw onbetaald gebleven oude posteTi- inschrijven bij DIENST IV VAN HET V V.S. VAN DER GRAAF Co. N.V. Amsterdam C. Amstelstraat 14-18 IIIHIIIIIII WERELDNIEUWS !||i|||||||| llllllllllll IN WEINIG WOORDEN i|||||il|||| JAPAN. Sjanghai heerscht cholera; op 19 Juli 157 zieken ZWEDEN Voor Zweden is er geen reden tot ongerustheid, omdat de oorlogvoerenden onze neutraliteit hebben erkend (pre mier Hansson). ITALIË Een Italiaans'ch. vliegtuig legdg de afstand Rome-Tokio en terug af. Een geweldige prestatie, daar het toestel-geen radio aan boord had. Mogelijk komt er een vliegdienst tusschen beide steden. AUSTRALIË. Door nieuwe Japansche landingen 2P Papoea wordt de haven Pt.'Moresby ernstig bedreigd. Reeds werd ze door 17 vliegtuigen bestookt. Het gevaar voor aanvallen op Australië neemt toe. SOVJET-RUSLAND Ook Bataisk ten Z. van Rostof is na een strijd van 2 dagen veroverd. In de mond van^le öon werd een Sovjet-duikboot tot zinken gebracht; op de Wolga drie transportschepen. EGYPTE De Egyptische regeering laat 't ge bied langs de Roode Zee ontruimen. De strijd bij El Alamein ontwikkelt zich nog steeds in het voordeel. van de As. Sinds 22 Juli wedden er 146 tanks vernietigd, 1400 gevangenen gemaakt. Mussolini vertoefde van 29 Juni in het JVIarmarische operatiegebied. De on verwachte verschijning van de Duce ver wekte groote geestdrift onder de troepen importstyk (munten, aardewerk) gevon den werd. Van de Romeinsche aanleg van Den Burg, zooals daarvan in een enkel ge schrift wel eens melding wordt gemaakt (Allan), ontbreekt echter nog elk spoor. Waarschijnlijk stamt een dergelijk ver haal uit een tijd, dat men nog geen goed begrip van zaken had en aannam, zoodra men voorwerpen van de Romeinsche be-^ schavmg vond, dat ook de Romeinen daar dan metterwoon gevestigd moesten zijn geweest. Men maakte zich nog geen voorstelling van de mogelijkheid, dat de handel oorzaak kon zijn, dat deze im portstukken hier en daar gevonden wor- c<en, dat m.a.w. zulke voorwerpen wel het bewijs zijn, dat de bevolking in con tact heeft gestaan met de Romeinen, maar dat men zonder verdere aanwijzin gen (bv. Romeinsche bouwsporen) niet mag aannemen, dat er sprake is van een feitelijke Romeinsche vestiging. De uit later tijd stammende gracht (ongev. 8-10e eeuw) kon over een afstand van ongeveer 60 m. vervolgd worden. Zij is om en nabij do 10 m. bree^ ge weest en 'loopt niet recht en hoekig, maar met een flauwe ronding mirt of meer om de kerk, voorzoover daf op de betrekkelijke korte afstand van 60 m. kon nagegaan worden. De uitkomst van dit proefonderzoek heeft dus aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Het staat vast, dat er spra ke is geweest van een vröeg-middel- eeuwsch versterkte plaats, terwijl tevens gebleken is, dat hier ook reeds veel vroe ger bewoning was. Door het onderzoek is tegelijk vast ko men te. staan, dat de gang, die bij over levering geloopen zou Rebben van het weeshuis-klooster, zoo deze al bestaat. in elk geval niet onder het P^rk door loopt daar ;de grond vrijwel over de ge heele lengte in diagonaal tot op de vaste bodem is onderzocht. Het blijft natuur lijk mogelijk, dat het verhaal in de we reld gekomen is door keldergewelven van het voormalige klooster, die zich mogelijk uitstrekken onder de school en het schoolplein. W. J. DE BOONE. Het onderzoek beantwoordde aan de verwachtingen. Den Burg was reeds in de Romeinsche tijd bewooncj. In de vroege middeleeuwen reeds een vérsterkte plaats. Een gracht van plm. 10 meier breed liep om de kerk.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2