Texelsche Berichten TEXELSCHE BOERDERIJEN. SCHAPENWASSCHEN. Gemengd Nieuws VAN DE FRONTEN. Duitschland wint op alle Fronten. KWART EEUW NIEUWE WEG DEN BURG OUDESCHILD. 55c JAARGANG. No. 5675. WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT UITREIKING TOESLAGKAARTEN ZWAREN ARBEID. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis v$n belanghebbenden, dat op on derstaande dagen toeslagkaarten zullen worden uitgereikt voor het tijdvak van 9 Aug.5 Sept. a s. Deze kaarten wor den uitsluitend uitgereikt aan hen, die een volledig ingevuld en geteekend aan vraagformulier kunnen overleggen. Op Donderdag 0 Aug. a.s. te Den Burg in het Fanfaregebouw van 9-12 uur vm. te Oudeschild in de o.l. school van 2 3,30 uur n.m. Ie De Waal in de o.l. school van 4,30 5.30 uur n.m. Op Vrijdag 7 Aug. a.s. te Oosterend in de oude o.l. school van 0,30-12 uur v.m. te De Cöcksdorp in de o.l. school van 23 uur n.m. te Middon-Eierland in dé o.l school van 45 uui n.m. Op Zaterdag 8 Augustus a.s. te Den Hoorn in de o.l. school van 9— 10 uur v.m. te De Koog in Hotel „Den Braven" van 11-12 uur v.m. Medegebracht moeten worden de distributiestamkaarten, alsmede de vol ledig ingevulde aanvraagformulieren. Texel, 3 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. GIFTEN WITTE KRUIS. De erven T., De Copksdorp f 2,50. ARBEIDSBUREAU. Het bijkantoor Texel -van het gewes telijk Arbeidsbureau is nu gevestigd in het huis van de dames Keijser, Wever straat 13. DS. GORTER NAM BEROEP AAN. Ds. Ooi ter, doopsgezind predikant al hier, heeft hut beroep naar Groningen aangenomen. Zondag a.s. zal een z.g. be roepingscommissie borden gekozen. DE HEER S. WOUDA NAM BEROEP AAN. De heer -S. Wouda, hulpprediker Ge- ref. Kerk te Den Burg en Oostérend, heeft het beroep naar Nieuwendijk, ge- rneente Nunen (N.Br.) aangenomen. SCHEURPREM1E f 200—f 300,—. De regeeringscommissaris voor de bo demproductie maakt bekend, dat de scheurpremie voor het oogstjaar 1942 f 200 per ha. zal bedragen. leder, die daarvoor in aanmerking komt, zal scheurplicht worden opgelegd. Voor land, dat thans vrijwillig voor scheuring bij de productie—commissaris wordt opgegeven, en na goedkeuring met koolzaad of raapzaad, boven de verplich te oppervlakte van deze gewassen wordt befcouwd, zal een scheurpremie worden betaald van f300 per ha wanneer de oogst gelukt. Deze vrijwillig opgegeven oppervlakte zal meetellen voor de aan slag, die voor de scheurplicht zal worden vastgesteld. •Koolziuidprijs f 20 per 100 kg. De' richtprijs voor het koolzaad is vast gesteld op. f 20,per 100 kg. voor boeren- schoon product van gemiddelde kwali teit, terwijl bovendien een inleverings premie van f 15,per 100 kg. zal wor den uitgekeerd. WAAR DE BESLISSING VALT. De Engelschen mogen nog zooveel Duilsche vrouwen en kinderen door bommen vermoorden, kathedralen, zie kenhuizen en arbeiderswoningen in puin icggen, de beslissing valt op het slag veld en niet in het achterland. (D.N.B 21. KLEIN ZEELAND. „Klein Zeeland" was de eerste boer derij van polder het Noorden Ze werd in 1879 gebouwd, waarschijnlijk door ze kere Van Putten, die er plm. f 7000 aan moet hebben besteed. Later werd zekere Noordijk, 'te Den Haag, eigenaar. Maart 1888 is de familie Boon op deze plaats gekomen. De tegenwoordige eigenaar- gebruiker, de heer M*aarten Boon Dz werd dn Mei van dat jaar op Klein Zeeland geboren. Hij woont er dus nu al meer dan 54 jaar In 1928 heeft hij de plaats van zijn moeder vader was toen reeds overleden gekocht. Er be hoort nu 28.50 ha.' land bij. Waarom de boerderij „Klein Zeeland werd genoemd? Toen ze werd gesticht, was het met de ontwatering van de pol der nog niet best gesteld. De boer had er veel mee te kampen. Dit zal tot het kiezen van de naam „Klein Zeeland" hebben geleid. Weet u, dat er in Noord-Brabant een gemeente „Zeelan d" is èn dat een deel van de gemeente Millingen (Geld.) eveneens Zeeland wordt genoemd? Zijn er elders nog boerderijen met de naam „Klein Zeeland"? ONZE GRONDSLAG. Onze volkshuishouding zullen wij niet bouwen op een gouden gulden of op een gesnoeide gulden, maar de grondslag er- -van zal het arbeiden en het voortbren gen zijn. (Mussert). PERSOONSBEWIJZEN. 4 Maakt er een gewoonte van, uw per soonsbewijs altijd bij u te dragen. Van tijd tot tijd worden personen daarop ge controleerd. Morgen kan het uw beurt zijn. VERDUISTERING. In de loop" van deze maand korten de dagen met twee uur. Dit beteekent, dat aan de verduistering weer meer zorg moet worden besteed. Brengt de boel bij tijds in orde.De controle Wordt ver scherpt. Let ook op de achterzijde van uw woning en op bijgebouwen. LOONSVERHOOGING voor "de gemeentewerklieden. Naar we van bevoegde zijde vernemen heeft Burgemeester Rijk de Vries bij herhaling pogingen gedaan om de loonen der gemeentewerklieden verhoogd te krijgen Dit nu is dezer dagen met goede ïitslag bekroond: De loonsverhooging is toegekend en wel met terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942. Een verheugend bericht in deze tijd. SCIIAPENFOKDAG TEXEL 1942. In opdracht van de Prov. Boeren leider de heer J. Saai van de Ned. Landstand heeft het Bestuur va« „Het Texelsch Schapenstam boek in N.-H." besloten, in samen werking met de heer C. Keijser Hz., gemachtigde van de Ned Land stand" voor de Schapenfokkerij op Texel, op Maandag 7 Sept. 1942 te Den Burg een 5chapenfokdag te or- gamseeren IN DRENTE. Voordat men vroeger in Drente in de hooibouw ging, moesten de heideschapen uit de wol zijn. Aan het scheren ging het wasschen vooraf, wat in menig Drentsch dorp tot een feest werd. Gewoonlijk had dat wasschen plaats in een of andere mime kolk, van de een of andere stroom; streken, die daartoe de gelegenheid Loden, in een mee;-; in het ongunstigste geval in een groote kuil of „dobbe", er gens in een stuk land. Vroeg in de morgen trok de scheper, geassisteerd door een paar „meeheeren", c-r op af. Later kwamen de met was- schers en aandragers volgeladen wa gens op de plaats, waar het wasschen moest geschieden. Een oud pak werd er aan gewaagd, Een droog pak lag op de wagen om na afloop te worden aange trokken. De schapen en de wasschers volbrachten de reiniging, waarna de langstaarten, zwemmende of loopende, zelf de oever weer opzochten. Dè terugtocht op d*e wagen was veelal een dolle rit. Men stelde er namelijk een eer in, een ander voorbij te lijden en lenslotte als nummer één in het dorp te rug te komen, waar een troepje belang- stellénden reeds geruime tijd met de hand boven de oogen had staan turen in ae richting vanwaar de schapenwas- schers verwacht werden. Eenige dagen na het wasschen vond het scheren plaats ep daarna volgde de 1ocht met de wol naar de koopman, waar ze werd omgezet in klinkende munt, voorzoover op de afgeleverde wol niet reeds een voorschot was verleend. Voorbij is thans dit alles echter. De schapenhouderij is zoo vlug achteruit gegaan, dat het bedrijf in Drente wei nig meer te beteekenen heeft. Waar vroeger duizenden langstaarten werden gehouden, zijn het er nu soms een paar honderd nog maar of is zelfs de „gewol- de troep" geheel verdwenen. H. C. VAN DOCKUM. (Volgende keer over „Heideschapen"). DE ZON. Wo 5 Aug. op G,06; onder 21,25 Do. 6 Aug. op .6,08; onder 21,23 Vr 7 Aug. op 6,09; onder 21,21 DE MAAN. Wo 5 Aug. op 1,36; onder 16,05 Do. 6 Aug. op 1,40; onder 17,03 Vr. 7 Aug. op 2,12; noder 17,57 Nieuwe Maan: 12 Aug. 4,28. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 5 Aug. 4,13 en 16,43 Do. 6 Aug. 5,17 en 17,55 VI'. 7 Aug. 6,34 en 19,11 Springtij 12 en 25 Augustus. UIT DE KEUR DER DERTIG POLDERS. Het is verboden aan het lichaam van eenig dijkwerk te graven of te spitten. Daar staat f 25 boete op. 4-i ffff* LEERT NU ZWEMMEN. De tijd van het zwemmen-leeren is aangebroken. Meen niet dat men er zich af kan maken met het praatje van „geen tijd hebben". Zwemmen is een plicht tegenover u zelf en jegens uw naaste. Er zijn in het afgeloopen jaar nog nooit zooveel menschen verdronken als nu. Weliswaar in hoofdzaak door de verduistering.' gedurende de win- 1 termaanden. Dat neemt echter niet weg, dat men jiu terdege de tijd heeft om het zwemmen te leeren. Opvallend is het, dat de meri— schen die zwemmen konden en in de duisternis in het water vielen of liepen, allen zonder onderscheid ge makkelijk gered konden worden en dus hun leven dankten aan het feit, dat zij zwemmen hebben geleerd. Is het zwemmen-leereg dus niet alleen noodzakelijk uit eigen lijfs behoud, nog meer is het voor onze gezondheid. De buitengewoon gun stige werking .van het water op ons lichaam is zoo groot, dat nadere toelichting haast overbodig is. Juist in deze, tijd, nu meer van de zenu wen gevergd wordt dan in norma le tijden, doet een bad ver kwikkend aan en voelt men zich een ander mensch. Men doet er ge zondheid mee op! Een reden te meer om nu met zwemmen-leeren te beginnen. Aan de Schans bestaat hiervoor een uitgezochte gelegen heid: veilig, voortreffelijk, voordee- lig (Foto-P.l B.) Voor de politie wordt 5 Aug te Am sterdam een Olympische dag gehouden. Burgemeester De Leeuw, van Eist, is ontslagen. De bieraccijns wordt van f 4,40 op f 5,60 gebracht. We moeten elkaar achter de vodden zitten. Geen lapje, "^een oud papier mag naar de vuilnisbelt. In Langedijk zullen nu 130 Rotterdam- sche kinderen hun vacantie doorbren ger.. Smeerolie en vet voor motorrijtuigen voor het verkeer gaan voortaan »p de Ion In Den Bosch werden door z.g. politie agenten dekens „gevorderd". Weest^ ge waarschuwd Vraagt legitimatiebewijs. Te Beemster is de oud-havenmeestei van Zaandam, F. Visser, plotseling over leden, 67 jaar. Gemeentemuseum Den Haag ontving van wijlen dr. G. Philips een legaat, be staande o m. in 29 moderne schilderijen. Merkwaardig, dat een vogel eieren van verschillende kléur kan leggen. Een !eg-puzzle. Er komen nieuwe voorschriften voor de heffing van schoolgeld (alle onder wijs.) Op Kasteel Hocnsbroek zullen door be middeling NVD 200 kinderen uit Holland en Zeeland vier weken vacantie genieten Uit een goederenwagon werd te Heilo heel wal brandstof gestolen, denkelijk door jongens. De heer W. Engclbrecht, comm. der provincie Utrecht, werd voorzitter vafi het Ned. Roode Kruis. - De heer Theo v.d. Pas werd leeraar pianospel aan het Rijksconservatorium te Den Haag. Een vuursfeenbijl en een Romeinsche munt uit de eerste eeuw werden te Die- penheim opgegraven. Eén echtpaar te Utrecht ging op de bon, ómdat het zijn huurhuis deels sloop te voor brandstof. Van „huisbrand" ge sproken. BF.GklP EN VERTROUWEN. De Nederlandsche nationaal-socialis- ten zijn bereid met iedereen, die van goeden wille is, op de meest hartelijke wij ze samen te werken voor het groote coel, dat zij zich voor oogen hebben ge steld. Het eenige, wat daarvoor noodig is, is wederzijdsch begrip en weder ziidsch vertrouwen. Aan onze kant zijn die voorwaarden volledig aanwezig! (J. Raatgever, in „Het Nationale Dag blad".) „Toppunt van krankzinnigheid". Het zijn de woorden yan de Ameri- kaansche senator Lee: „Het toppunt van krankzinnigheid zou het zijn, wanneer we zouden blijven probeeren, meer sche pen te bouwen dan Duitschland er in de grond kan boren". De eenige kans voor Amerika om de oorlog te winnen, ziet Lee in transport door de lucht. Maar dat het ook in dc lucht uit is met de heer schappij van Engeland en de V.S., zag hij fceker over het hoofd. Van de Britsche vliegtuigen,' die dezer dagen een aanval op Hamburg deden en daarbij juist weer woonwijken op barbaarsche wijze met hun bommen bewerkten, werd wel de helft neergeschofen. Londen gaf 't ver—r lies van 32 bommenwerpers toe. Daar komt bij, dat Engeland op zijn' beurt nieuwe luchtaanvallen moest doorstaan: Sheldenham, Swindon, Hull, Manches ier, Birmingham, het zijn m'aar enkele laatsen uit de reeks, waar met succes voor de oorlog belangrijke doelen wer den getroffen „Wij komen, Europa". Met groote koppen, „Europe, we are coming" zijn de laatste dagen in het bij zonder de hoofdartikelen in Engelsche en Amerikaansche Jcranten voorzien. Wij komen, Europa". Alsof de heeren hier verwacht worden. Maar laat ze in die waan en*laat ze een poging wagen. In Berlijn komen ze vast, maar dan als gevangenen. Er zijn ook kranten, die niet meei zoo geestdiiftig gestemd zijn. Na de val van Rostof en andere zegetochten aan t costfront, zingen ze een toontje lager. Zou het niet wat gewaagd zijn, een in vasie? vragen zij zich af. Daar heb je heel wat schepen voor noodig. En Enge land zit er al zoo krap in; alleen reeds voor zijn voedselvoorziening kan het een omvangrijke vloot niet missen. Schepen bouwen doet men zoo goed en zoo kwaad als men kan, maar de tijd dringt en dan het materiaal en die verduivelde stakingen Veel begrip toont de arbeider niet voor wat ei\gaande is. In Juni al leen reeds meldden de V.S. 192 stakin gen; meer dan een kwart millioen man dagen gingen daarmee verloren! „Wij komen, Europa", maar.... wie weet, in welke een perfecte staat van tegenweer de Europeesche kust van Noordzee en Atlantische Oceaan ge bracht is, kan moeilijk aannemen, dat er wat terechtkomt van een „inval". Ja, een afgrijselijk bloedbad zou het wor den; aan den lijve zou men ondervinden, dat Duitschland op alle gebeurlijkheden voorbereid is Bijna twee jaar hebben tienduizenden geschoolde arbeiders aan de Fransche Kanaalkust aan uiterst mo derne fortificaties gewerkt. Iedere maand is daar een kwart millioen kub. m. gewapend beton aan besteed; 100,000 kub. rotswand heeft men daarbij laten springen. Wat hier tot stand is gebracht,'-** grenst aan het ongelooflijke en is zoo op het afslaan van iedere vijandelijke actie berekend, dat iedere aanval bij voorbaat tot mislukking is gedoemd. Grooter scheepsvcrliezen dan ooit. Of er toch een tweede front, toch een invasie komt? Het Engelsche Lagerhuis* lid Grigg verklapte, dat de regeering er wel toe besloten heeft. Hij noemt dit zelfs geen geheim meer. Maar tijd en plaats van de operatie aldus Grigg worden bepaald door de militaire leden van het oorlogskabinet alleen. Vorige week waren de geallieerde scheepsvcrliezen grooter dan ooit te vo ren in deze oorlog. En toch moet je va ren om Europa te bereiken. Een invasie met parachutisten alleen zal niet gaan., „Grooter verliezen dan ooit". Churchill en Roosevelt zullen er nog wel eens over moeten praten TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit dc Tcxclsche Courant, Aug. 1917. OP DE WESTERMEINT' (Texel) komt op het erf van de heer Hoogenbosch een proefballon van Soesterberq neer. GASTEKORT. Te Groningen wordt ieder, die na 10 uur n.m. in gang of slaapkamer nog gas brandt, afgesne den. KOLENSCHAARSCHTE. Overwogen wordt voor het strijken van waschqoecfc over het heele land geen kolen meer te veistrekken. HET KOMENDE. feuROPA Het komende Europa zal het gelaat dragen van de nu strijdende jeugd, die een samengroeien van krachten wil. Daarom zal de komende vrede de eer ste ware vrede der geschiedenis zijn, om- oat een vrije geest en geen geest in boeien hem dicteeren zal. (Guiseppe Bottai, Italiaansche Minister van Opvoeding op het Jeugdcongres te* Florence). 1— Door eendracht worden kleine dingen groot, maar door tweedracht gaan groote dingen te niet. (Foto-G. J. Duinker) (Slot) Al kwam het dan ook met de trekschuit, we hebben ge zien, dat Rijk en Provincie voor de verkorte weg wel wat over hadden. Elk stelde hoog stens f 12,200 beschikbaar. Een totaal subsidie dus van f 24,400, dat was f 4,400 méér nog dan de eerste raming der totale kosten1. We houden ech-' ter ons hart vast, wanneei de raad 20 Maart 1915 weer eens aan het cijferen slaat: B. en W. stellen dan namelijk voor, stappen te doen tot verkrij^- ging van nog meer subsidie. Dan worden de kosten eventjes op ruim f 53,000 berekend. Allen zijn er voor, te trachten twee derden van die som los te krijgen. 25 Oct. 1916 wordt besloten een geldleening aar. te gaan van f25 000, af te lossen bin nen 35 jaar. Maar Ged. Staten willen, dat de aflossing binnen: 25 jaar „aan kant" is. Dat wordt 4 Sept. 1917 medege deeld. De weg was inmiddels 25 Juli van dat jaar in gebruik gesteld.Dat was, gezien de nog lang niet afgewikkelde fi- nancieele kwestie, wel zeer voortvarend! De* Provincie laat tenslotte nog meer geld rollen, nu tot f 15.000. Wanneer nu, zeggen B. en W het Rijk zijn subsidie mei een gelijk bedrag verhoogt, blijft voor rekening der gemeente ruim f 20000 ever. Nu gaat Texel f 20,000 leenen (in piaats van f 25,000), terwijl de aflossing voor de eerste tien jaar op f 1250 en voor dc volgende jaren op f 500 wordt be paald. Ook het Rijk tastte nóg dieper in oe buidel en daarmee was de zaak afge daan. Rust in Oudeschild Het laat zich begrijpen, dat het dorp Oudeschild zou merken, dat het min of meer uitgeschakeld was. Wat was er voorheen altijd een gezellige drukte langs de weg, van de haven naar Dén Buig èn omgekeerd. Die weg ïnimers ging over de dijk van ons pittoreske vis- schersdorp. Natuurlijk, de dorpsbeurzen bleven bestaan, maar de attractie, de dijk met zijn verkeer, was verdwenen. Dc neringdoenden we denken voor al aan Hotel De Zeven Provinciën zul len op de glorierijke dag van de opening de vlag niet hebben uitgestoken. Neen, voor „Skil" was dat geen beste dag. Maar als het tij verloopt, verzet men de bakens; Dè beurs kreeg de haVen zelf en als Tnen wilde weten, met hoeveel badgasten de Wagemaker of de Mars diep de haven binnen liep, moest men persé naar de „oost" en aan de haven zelf verrezen groole café's. In 1931 belangrijk verbeterd. In 1931 -werd de weg belangrijk verbe- teid. De kosten bedroegen totaal f 74000.» Dc oude weg werd over de heele lengte verbreed (tot vijf meter), terwijl aan de noordkant een fietspad wérd aangelegd en van Den Burg tot Burg^cht een wan- uelpad bovendien. Sedertdien is ook aan de verbetering van verscheidene andere wegen op ons eiland aandacht besteed: We denken aan. cie Postweg en Hoofdweg in Eierlahd, aan de Koogerweg, Hoornderweg, Wes- er weg, aan die van Oudeschild naar Den Hoorn en Oosterend, de groote weg door de Pil. polder, om kort te gaan; alle wegen van bctee"kenis werden in prima staal gebracht. De operting van de nieuwe weg: Met plezier hebben we de geschiedenis nog eens voor de geest geroepen, en telkens .weer .verwijlden we bij die oude weg met zijn post kar en deligence, bij Jan- cp-de-bok, bij de passagiers in het cou- peetje, bij de gezellighèid in Burgzicht, waar je toentertijd nog voor een hart- versterkertje terecht kon. We denken 'aan de strijd tusschen de havermotor en de echte, die „Jan" en de andere* voer- luden de hiel lichtten, aan de komst van de eerste autobus (29 Nov. 1923: „Don derdagmiddag komt de groote auto bus voor 24 (vier en twintig) personen vooi de dienst van de heer E. Boekei" schreef de krant. En het wès me een ge- beurtenis! Doch dit is weer een verhaal op zich zelf, een artikel waard, wanneer onze bus het „feestvarken" is. Maar zoover ?ijn we nog niet. J.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1