Heideschapen. Britsche wolmonopolie verdwijnt. TEXELSCHE BOERDERIJEN. Landbouw en Veeteelt. HET NATIONALE PLAN EN DE NATUURBESCHERMING. Duitschland wint op alle Fronten. VAN DE FRONTEN. 55e JAARGANG. No. 5676. ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT BEKENDMAKING. Het bureau van de Weermachts bevelhebber in Nederland deelt mede: De vele woorden, die op het oogenblik vooral in de vijandelijke propaganda gewijd worden aan de oprichting tfan een „tweede front" aan de Europ,eesche Westkust en vermcfedelijk ook wel in Nederland, en de hiqjmede door de vijand uit gesproken hoop, in dat geval op steun van de bevolking te kunnen rekenen, geven aanleiding, om de Nederlandsche bevolking op de meest dringende wijze te waar schuwen. Iedereen moet er zich van bewust zijn, dat hij met zijn leven speelt, wanneer hij in geval van een vijandelijke landingspoging de geringste poging zou wagen, de vij and te helpen of hem ook slechts indirect te begunstigen. In aller herinnering zullen nog wel leven de gebeurtenissen, die hebben plaats gehad na het neerkomen van En- gelsche vliegers, die door 'de be volking van geld en kleeding zijn voorzien, en verborgen werden ge houden, én welke gebeurtenissen tenslotte tot doodvonnissen tegen de betrokkenen hebben geleid. Wanneer ooit een Engelschman of een zijner bondgenooten Neder- landsch grondgebied betreedt, het zij aan de kust of in het achterland, dan geldt er voor de bevolking slechts één gebod: iedereen blijve thuis en zoeke bij luchtgevaar, zoo mogelijk in schuilkelders zélf, be scherming tegen de gevechtshande lingen. Wie de straat op gaat stelt zich bloot aan het gevaar te wor den doodgeschoten Wie de vijand begunstigt, moet eveneens de ge volgen daarvan dragen. De ervaring leert, dat een derge lijke waarschuwing nooit vro§g ge noeg kan worden verstrekt. Mocht het op Nederlandsch grondgebied tot gevechtshandelingen komen, dan zal de bevolking door aanplak biljetten, de radio of op andere wijze nog nadere nauwkeurige voorschriften verkrijgen hoe ze zich zal hebben te gedragen. Het Ellertsveld in Drente bestaat nog, maar het is lang niet meer zoo uitge strekt als voorheen. De heide in Drente verdwijnt en daarmee het Drentsche schaap. De schapenhouderij was vroeger in "Drente een belangrijk bedrijf. Toen wa ren herders met kudden van drie dui zend schapen van wel een vijf-en-twin- tig boeren geen zeldzaamheid. Na het midden van de vorige eeuw echter gin gen de heideschapen in het algemeen en die in Drente in het bijzonder in econo mische waarde achteruit. De uitgestrekte heidevelden gaven goedkoop voedsel aan duizenden scha pen, waarvan de wol zelf verwerkt of verkocht werd en waarvan de mest tot het vruchtbaar maken van de bodem werd aangewend. Als het koren van het land was gehaald, kwamen de schapen op eèn daartoe met hekken afgesloten gedeelte de nacht doorbrengen om het land te bemesten. Tegen de morgen wer den ze naar de heide teruggebracht om de volgende nacht weer op 'n ander stuk bouwland door te brengen Naarmate men land had, dat voor bemesting in aanmer king kwam, kreeg men de schapen, maar niet langer dan twee nachten achtereen. Dan gingen ze naar 'n andere rechtheb ber Wanneer ze aldus het rijtje waren rondgeweest, begon het van voren af aan tot October toe. Dan kwamen de scha pen op stal en was het bemesten van het land voorloopig afgeloopen. H. C. VAN DOCKUM. (Volgende keer over „De Drentsche scheper"). Europa zal zijn wol uit de Oekraine betrekken. Europa was vóór de oorlog in vrij ster ke mate afhankelijk van het wolmonopo- lie dat Engeland zich in de loop der ja ren had weten te verschaffen op de Eu ropeesche markt, alhoewel Engeland zelf ook geheel op de invoer van wol uit Australië en Argentinië was aangewe zen. Door financieele deelname in het buitenland had Engeland zich echter van grondstoffen voor verwerkende in dustrieën weten te verzekeren, waardoor het op de Europeesche markt prijzen kon bedingen, welke boven het middel matige lagen. Europa bezat weliswaar in West-Rus land behoorlijke wolgebieden, doch het wanbèheer van de bolsjewisten was er de laatste jaren hoofdoorzaak van, dat dit Europeesche product voor de Euro peesche markt grootendeelg^verloren ging- Na de bezetting van de Oekraine en andere deelen van het Oostland heeft men van Duitsche zijde plannen uitge werkt om het Oostland weder tot wol kamer van Europa te maken. Voof dit doel is de schapenstapel in Oostland reeds belangrijk uitgebreid, terwijl alle voorwaarden aanwezig zijn om de sterk te van deze veestapel in de naaste toe komst nog belangrijk verder uit te brei den. Voor dit doel zijn vele fokdieren naar Oostland doorgezonden, terwijl er een aantal modelbedrijyen voor de fokkerij van ras-schapen werd ingericht. Ook op andere manieren wordt de schapenstapel uitgebreid en vooral op hooger peil ge bracht. In het Gouvernement-Generaal wer den soortgelijke maatregelen getroffen. Vooral echter de Oekraine belooft voor de wolbehoefte van Europa van de grootste beteekenis te worden. Bijna 3V2 inillioen schapen telt de Oekraine, ter wijl de bodemgesteldheid een belangrij ke stijging van dit aantal zeer wel mo gelijk maakt, aangezien de uitgestrekte velden en steppen voldoende mogelijk heden voor de kudden bieden.- Door d^ bolsjewisten werden groote partijen scha pen afgeslacht en ten deele nog wegge sleept, alvorens de Duitschers de Oe kraine bezetten, doch desondanks is de schapenstapel in de Oekraine nog van een dergelijke omvang, dat in betrekke lijk korte tijd deze veestapel weder op peil kan worden gebracht. Voor dit doel werd te Rowno een organisatie voor de wederopbouw van de wolverwerkende industrie opgericht, welke specialisten werden aangewezen om het peil van de schapen op te voeren, teneinde zich voor- a1 ook op de kwaliteitswol toe te leggen. Reeds zijn eenige duizenden rasschapen naar de Oekraine uitgevoerd, terwijl in de komende maanden nog tienduizenden /uilen volgen. Zoo zijn in opdracht van d^Duitsche autoriteiten meer dan 50,000 schapen in Wolhynië opgekocht, welke dieren in kudden naar de Oekraine wor den gedreven. Deze schapen zullen voor loopig onder toezicht van de Duitsche deskundigen wórden ondergebracht, ten einde geleidelijk onder de schapenhou- aers te worden verdeeld ter versterking van het ras. Door al deze maatregelen zal de wol behoefte van Europa volkomen veilig gesteld worden, terwijl het wolmonopo- 11e van Engeland daarmede op de Euro peesche markt voorgoed gebroken zal zijn. (H.N.D.) illlllllllll TER OVERDENKING. VERWILDERING. Churchill zendt nu z'n compacte lucht eskaders naar Duitschland om burgers te dooden en particuliere woonwijken in pUin te werpen. Er zal een tijd vSh re vanche komen. Daar twijfel ik niet aan. Maar welk een bewijs van verwildering, van wanhoop,' van overboord gooien van elke opwelling van menschelijkheid in de oorlogvoering leveren de Britsche politi ci 'daarmee. Van de mentaliteit van het huidige Duitschland toonen ze bovendien niets te begrijpen. De stakkers meenen nog met het Duitsche volk van 1918 te doen te hebben. Dat bewijzen de pam fletjes, die ze over Duitschland laten neerdwarrelen. (Max Blokzijl). 22. DE MARS. Hoeve De Mars, bij Den Burg, is een der oudste boerenplaatsen van ons ei land. Ze is thans eigendom van en in ge bruik bij de heer Dirk Eelman S ij b r z. Volgens overlevering is ze nimmer door koop van eigenaar veran derd, maar steeds door schenking of er fenis. Er behoort nu 20 bunder lanti bij. De naam heeft betrekking op de grond soort: „mars" wil zeggen: lage, aange spoelde drassige grond, alluvium. Dat zelfde „mars" vinden we in het Friesche Marsum (d.i. mars-heim). Tegenover „mars" staat „geest", d.i. hooge zand grond (vgh Westergeest, Uitgeest, Poel geest, Oegstgeest). Oudere Texelaars kunnen ons vertellen, dat er een tijd was, dat 's winters de landerijen van De Maïs en wijde omgeving onder water stonden. Naar de heer S. C. Eelman ons meedeelde, hield die toestand in de win ter van 1892-1893 wel eenige weken aan. Dank zij beter ontwatering (bemaling!) komt dat nu sinds geruime tijd niet meer voor. Ook elders in het land treffen we de naam Mars(ch) voor boerderijen aan in Mers(ch), de Mors (bij Haaksbergen), Laakmors (in Buurse) en Marsman (in Diepenveen) vinden we hetzelfde woord terug. DE GESTROOM LIJNDE BORSIG- AEG-LOCOMO- TIEF, die met een belas ting van een 200- ton 'zware trein het wereldrecord met een snelheid van 201 km. per uur verbeterde. (Foto-AEG, Berlijn) DE BORSIG-WERKEN BIJ BERLIJN hebben een dezer dagen hun 15000e Iócomotief afgeleverd. Dat pleit voor de uitstekende kwaliteit van hun fabri- caat, dat voor de oorlog naar alle windstreken werd uitgevoerd. Men heeft de laatste jaren wel eens gemeend, dat de levensjaren voor de stoomlocomotief geteld waren, maar deze 15000e leert wel anders. De machine kan een vermogen van 3000 pk. ontwikkelen en is berekend voor een gemiddelde snelheid van 140 km. per uur. Ze ziet er heel anders uit dan de meeste locomotieven; ze is n.l. pestrooomlijnd. Met een trein van 200 ton achter zich, bracht in 1936 een Bor- s:g-locomotief het wereldrecord op haar naam door 'n snelheid te bereiken van 201 km. per uur. Tot op heden is dit record niet verbeterd en nog steeds wer ken technici van naam onverpoosd voort, cm de stoomlocomotief nog meer te ver volmaken. (Service Rikart). KOOPEN VAN WOLVEE. De Burgemeester van Texel maakt in overleg met den Ortskommandant be kend, dat het dep boeren ten strengste verboden is wolvee te verkoopen aain soldaten van de Duitsche weermacht. Indien de Weermacht zelve wolvee wil Koopen, wordt aan de veehouders een bewijs afgegeven, dat overhandigd moet worden aan den handelaar D. Lips, die deze bewijzen moet doorgeven aan den Ortskommandantur. Aan de politie is opdracht gegeven van elke overtreding van dit verbod on middellijk melding te maken aan den Ortskommandant. Texel, 5 Augustus 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. Slechts wie alleen kan wezen, kan voor zijn ^naaste iets beteekenen. (Rappold). Kaas. „Kort" ontstaat door te veel vocht; wrongel te zuur geworden. Stoppelland. Elk stukje gebruiken. Zorgt voor de winter! Goed landbouwonderwijs is het eerst ncodige voor de jonge boer. Wikken en erwten: geen stikstofbe mesting, wel ruim kali en fosforzuur. Rogge. Is het wel verstandig heel laat in de winter nog rogge te zaaien? Stalmest en compost in de eerste plaats cp fosforzuurarme perceelen aangewend. Goede koolraapplanten moeten bij uit- poten een sigaret dik zijn. Fosfaatmergel mag alleen op zuurdere gronden worden aangewend. Koolzaad vooral met overleg en zorg vuldig zichten en oogsten. Knollen kunnen met voordeel machi naal worden gezaaid. 30 cm. rijenaf- stand, 2 kg. zaaizaad per ha. Aardappelen. Na 20 April gepoot voor- gekiemd pootgoed geeft beter en regel matiger stand dan ongekiemd. (De Boerderij). Veevoer. Wanneer onvoldoende hoe veelheden A-vitaminen in het voeder aaftwezig zijn, treedt nachtblindheid op. Goede koolraap- of mergkoolplanten kunnen op grond met voldoende bemes tingstoestand nog worden gepoot. WERELDNIEUWS Illlllllllll IN WEINIG WOORDEN IERLAND. Ierland wil beslist neutraal biijvep. (gezant Brennin.) VEREENIGDE- STATEN Los Angelos had vrij langdurig luchtalarm toen vliegtuigen de stad na derden, DUITSCHLAND Ridderkruisdrager Oberst dr. H. Muller is aan het oostfront de helden dood gestorven. HONGARIJE In een mijn te Tokod (Hong.) heeft gas vlam gevat, waardoor 44 arbeiders omkwamen. EGYPTE Op een vliegveld bij Cairo werden bij een luchtaanval 10 Britsche toestel len vernield. DE ZON. Za. 8 Aug. op 6,11; onder 21,19 Zo. 9 Aug. op 6,13; onder 21,17 Ma. 10 Aug. op 6,15; onder 21,15 Di. 11 Aug. op 6,16; onder 21,13 DE MAAN. Za 8 Aug. op 2,53; onder 18,47 Zo. 9 Aug. op 3,41; noder 19,32 Ma. 10 Aug. op 4,34; onder 20,12 Di. 11 Aug op 5,33; onder 20,47 Nieuwe Maan: 12 Aug. 4,28. HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 8 Aug. 7,45 en 21,16 Zo. 9 A^g. 8,43 en 21,08 Ma. 10 Aug. 9,29 eft 21,48 D:.' 11 Aug. 10,06 en 22,24 Springtij 12 en 25 Augustus. Natuurminnend Nederland heeft met bijzondere verheugenis kennis genomen van het besluit van de Rijksdienst voor het Nationale Plan, dat ons thans de ze kerheid heeft gegeven, dat de schoon heid van het grootste deel van mooi-Ne- derland intact zal blijven. Honderden terreinen van velerlei aard zijn thans als natuurreservaten aangewezen. De ver scheidenheid daarvan is groot; er behoo- ren onder: landgoederen, dorpen, es- schen, eendenkooien, plassen, vennen, heiden, schorren, wielen, floristischr en faunistisch belangrijke groote en kleine natuurgebieden, welke de laatste jaren voortdurend de belangstelling van alle strijders voor de natuurbescherming trokken. Ook over ons eiland heeft zich deze vaderlijke zorg uitgestrekt: Ook de slikken langs de Eendrachtpolder en de lage terreinen bij Dijkmanshuizen staan op de genoemde-lijst. Wat men vroeger als een illusie be schouwde, is thans werkelijkheid gewor den. De lage terreinen bij Dijkmanshuizen vormen ongetwijfeld een der meest ge liefde vogeloorden. Hier ook is het oor spronkelijk landschap 't best bewaard ge bleven, zoo lezen we in' „Texel, het Vo-c geleiland" van J Drijver. De Vereen tot Behoud van Natuurmonumenten bezit in deze omgeving twee perceelen land, het Molenmieland bij Oudeschild en het Büt- tikofers Mieland. Die beide monumenten vormen nog lang geen eenheid, vervolgt de schrijver, maar bedenkt, wat er hier acnoter^Te* IUIUCmI CIA4U.VT en elders gedaan zou kunnen worden, als eerst maar iedere natuurvriend een steentje wilde bijdragen tot het behoud van al die rijkdommen". Veler wènsch is thans in vervulling gegaan Voor bezich tiging leent deze aaneenschakeling van lage landen zich minder dan eenig ander broedterrein, tot heil van de kokmeeu wen, de meer koeten, de wa terhoentjes, de kneutjes, de rietgorzen, de kluten, de grutto's,, visch- diefjes, kemp hanen, kievi ten, scholek sters, graspië- pers, gele kwik staarten Het gebied is doorsneden door een net van slooten en op vele plaatsen zijn de greppels zoo breed, dat ze voor de meeste bezoekers als evenzoo veel hindernissen te beschouwen zijn. Van Langwaal af, zoo schreef Dr. Jac. P. Thijsse October 1935 in ons blad over zijn Fienweid, vinden we tot aan de zee een aaneenschakeling van lage gron den, die 's winters blank staan en trou wens ook in normaal natte-jaren groo- tendeels onbegaanbaar zijn. In droge tij den laat de zilte kwel zich sterk gelden We verwonderen er ons dan ook niet over, dat de hooilanden er in de zomer rood zien van Engelsch gras, ja, dat op menige plaats de zeekraal er even goed thuis is als op de Schorren. Zelfs blijven vele plekjes onbegroeid; zwart en rood modderslik, vol met sporen van vogel pootjes. Het vermoeden ligt voor de hand dat we hier te doen hebben met een voormalige baai, te vergelijken met de inham, die thans polder Het Noorden heet. Hoogstwaarschijnlijk is de Heeren- weg een oude zeewering en wanneer wij in dit gebied nog eens goed gaan snuffe len. vinden wij er welllicht nog wel merkwaardige overblijfselen van water staatkundig belang, zoóals oude dijkstal len, waterlossingen en wat dies meer zij Hoe komt het, dat dit complex zoo Stalin geducht in het nauw. 1. De Sovjets geven zelf toe, dat ze nu al meer dan vijf millioen man verloren. 2. Aan gebiedsdeélen verloren zij een oppervlakte, zoo groot als Engeland, Frankrijk en Duitschland tezamen. 3. Het grootste tleel van zijn graanland is Stalin kwijt. 4. De helft van zijn ijzerproductie, drie kwart van zijn aluminium en een me nigte voor de oorlog belangrijke fabrie ken moest Stalin eveneens prijsgeven. 5 De Duitsche troepen staan op het punt, zijn petroleumproductie af te snij den. De Amerikaansche journalist Fred 1 K u h gaf voor de Londensche radio een schildering van de positie van Sovjet- Rusland en daarbij noemde hij het onzin te spreken van „de onuitputtelijke reser ves" van dat land. Op grond van het bo venstaande kan men ook moeilijk tot an dere gedachten komen. Fred Kuh wond er geen doekjes om; Stalin staat er vrij wel hopeloos voor. Zijn vloot in de Zee van Asof bij de inname van Rostof namen plm. 70 schepen, groot en klein, de wijk naar het westen gaat haar on dergang tegemoet; een Sovjet-kruiser van 6500 ton is daar reeds tot zinken ge bracht de spoorwegverbinding tusschen Zwarte'Zee en Kaspische zee werd ver broken; de rivier de Koeban werd over een lengte van meer dan 100 km. be reikt. Ook elders aan het oostelijk front worden de bolsjewieken rake klappen toegediend. Het tweede front is er! De noodkreten om een tweede front en meer oorlogstuig houden aan. Maai het „daagt" in het westen. Er is zoowaar een begin gemaakt met de vorming van een tweede front. Doch het ligt' heele- maal aan de westkust van Afrika. Op een veilig plekje, buiten het bereik van Hommels troepen, zijn 'zoowaar wat En- gelsche soldaten aan wal gegaan en, toen alles veilig bleek, ook een troepje Amerikanen; de Goudkust noemt men 't daar. Zoo hoopt men niet alleen Stalin tevreden te stellen, 'maar ook de Ame rikaansche en Engelsche belastingbeta ler; men heeft immers de „Goud"-kust in handen! Nog eens overleggen? Er gaat een hardnekkig gerucht: „Churchill naar Moskou". Zou het waar zijn? Onmogelijk is het niet. De laatste weken is de premier in Engeland niet meer in het openbaar opgetreden. Tegen gesproken heeft Londen het nog niet, En bovendien: nu zoo zware wolken zich boven Moskou samenpakken, moet er noodig weer eens „gepraat" worden. Dertien'maanden wacht „Vadertje Sta lin" nu al op de beloofde hulp. Hij mocht eens ongeduldig worden. uitmuntende levensvoorwaarden ver schaft aan een rijke vogelwereld? Toen ik zoo vervolgt—Dr. Thijssen, voor het eerst de buurt van Dijkmanshuizen be zocht (reeds 52 jaar geleden. Red \ona ik daar reeds een vogeldrukte, die niet onderdeed voor die van Waalcnburg en die de vogeldrukte van Het Noorden al heel nabij kwam. Het landschap was er anders, minder vriendelijk dan Waal enburg, minder verlaten dan het Noor den, en minder Toegankelijk Vooral door deze laatste omstandigheid is de buurt bij de vogeltoeristen minder bekend. Doch wanneer men in de Mei-maand wandelt langs de zeedijk of langs de groote wegen, dan krijgt men van de vo gels toch moois genoeg te zien. We kunnen hier dan ook alle vogels verwachten van Waalenburg-en van het Noorden, De Groote Sterns hebben pas (1935) geprobeerd een broedkolonie te vestigen op de Hop, maar zijn echter door weidend vee verdreven. Ook heb ben wij de overtuigende bewijzen, dat de steltkluut er dit jaar (1935) heeft ge broed en met goede uitslag. Geen wonder, dat de Vereen, tot Be houd van Natuurmonumenten en Vo gelbescherming reeds jaren lang haar aandacht hebben geschonken aan dit ge bied. Vogelbescherming laat het van April tot Augustus door Klaas Kalis be7 waken. „Natuurmonumenten" had er reeds eenige bezittingen verworven, n.l. het Molenmieland aan de weg van de haven naar Den Burg en Büttikofers Mieland, omtrent de Walerweg. Rn daar bij komt nu nog zoo schreef Dr, Thijs se ide Fienweid, als een geschenk van 2500 vriendinnen en vrienden ter gele genheid van mijn 70ste verjaardag. De Vereen, neemt nu in het lage land tus schen Hooge Berg ^n Heerenweg een strategische positie in. HoogStwaarschijn lijk worden de natuurmonumenten Büt tikofers Mieland en de Fienweid zelfs nog vergroot. Bovendien zijn ook de overige gronden aan de zorgen van Vo gelbescherming toevertrouwd, zoodat wij feitelijk wel het heele gebied als ééns groot ornithologisch natuurmonument mogen beschouwen. Teekening-S.Kuperüs; foto-J.P.Strijbos.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1