Texelsch dialect. G Neem AKKERTJE VAN DE FRONTEN. DISTRIBUTIE. 9 Aug. t.m. 15 Aug 1942 41 A brood 4 rants, brood of gebak 41 B brood 0,5 rants. 41 beschuit 1 rantsoen 41 A vleesch 1 rants, vleesch of vl.w. 41 B vleesch 0,5 rants. 41 A aardapp. 1.50 kg. aardappelen 41 B aardapp. 0,5 kg. 41 A tabak 1 rants, tabak 41 A cigaretten 1 rants, cigaretten 1 kg. suiker 500 gr. jam r. bloem, brood geb?k 250 gr. rijst 250 gr. peulvruchten 250 gr. gort 100 gr. vermicelli of maizena 100 gr. kaas 3,5 liter melk 1,75 liter melk 100 gr. chocolade ÏOCT gr. suikerwerk 9 Aug t.m. 5 Sept. 357 algem. 358 algem. 362 t.m. 365, algem. 4-41,4-42 reserve 359 algem. 360 algem. 361 algem. 367 t.m. 369 alg. 41 A tm 44A melk I 41 B tm 44B 41-42 versnap. 43-44 8 t.m. 19 Aug. 39 boter 125 gr boter 39 vet 125 gr. boter, 15 juli t.m. 12 Sept. 2-35 2-36, 3-35 3-36,4-36 reserve half rants, boter 12 Juli tot en met 5 Sept. 1942. 338 algem. 250 gr. koffiesurrogaat Geldige bonnen voor diverse artikelen: 1-30 1-31 1-32 2-30 2-31 2-32 3-30 3-31 3-32 4-30 4-31 4-32 Reserve Serviesgoed t.m. 8 Aug. '42 01 petroleum 2 liter t.m. 22 Aug'42 01 t.m 05brandst. 1 eenh. t.m. 31 Dec. '4? 01-02-03 K.F. brandst. 1) 1 eenh. t.m. 30 Apr. '43 1) Hierop geen anthraciet verkrijgbaar. 335 algem. 1 rants, eenh.zeep tm 15 Aug. 336 algem. 250 gr waschpoeder tm 15 Aug L zeep 1 rants, eenh.zeep tm 15 Aug L toiletzeep 75 gr toiletzeep 80 pet. tm 15 Aug U textiel mannen 50 gram scheerzeep t.m. 31 Aug De volgende bonnen zijn na vandaag niet meer geldig 39 brood, beschuit, vleesch aardappelen, ta- tabak, 36 t.m. 39 melk, 38 boter en vet, 4-33 4-34 reserve, 36 tm 39 versnaperingen. 337, 339 t.m. 352 algemeen. Meeningen worden vaak tegengespro ken, omdat degene, die ze uitsprak, niet sympathiek gevonden wordt. (Wynaendts Francken.). geelborsie, gele kwikstaart; geld, onvruchtbaar (van planten en dieren gezegd), guist, gust; ook elders, vooral in N.-Holl. wel gebruikt; gelddoodje, een doode, waaraan voor dragers en kleedoplegsters"" wat te ver dienen valt; geQs, gesp (een geval van „letterver- springing", zooals in weps, wesp; poeste, poetsen; ook in andere dialecten); geve, voeren (van het vee); gieuwere, zich snel voortbewegen langs een kromme lijn, zooals b.v. bij het „gorre"; WIEDT EIGEN TUINTJE Menschen, staak toch uw geroddel, Kijk eerst eens uzelve aan. Want ook in uw eigen tuintje Ziet men 't onkruid welig staan. Wie in eigen tuin gaat werken, Ziet die van een ander niet, En het is toch heusch wel noodig, Dat g' uw eigen tuin eerst wiedt. Ken uzelve, keur uzelve, Voor g' uw medemensch beticht; Wie zijn eigen tuintje schoonhoudt, Doet alleen nog maarzijn plicht! Wie zichzelf gaat onderzoeken, Heeft voorloopig wel de tijd En voor 't kletsen over and'ren Werkelijk geen gelegenheid. HENK VAN HEESWIJK. Dapper Finland. De strijd wordt met toenemende ver bittering gevoerd. Ook door de dappere Finnen, van wier ontzaglijke inspanning we ons maar een vage voorstelling kun nen maken. Al twee en een half jaar stelt het Finsche volk van nauwelijks 4 millioen zielen zich tegen de Russische beer te weer en wel op een wijze, welke het diepst respect afdwingt. „Leeg geklets", zegt Fraser. Het tweede front houdt nog steeds de pennen en gemoederen in beweging. Maar wat Reynolds, een bijzondere medewerker van het Amerikaansche blad „Colliers", daarover schreef, was voor %e vrienden van Churchill-Roose velt ni^t erg opbeurend. Er komt van 'n landing in Europa geen steek terecht, schreef hij. Waarnemers van het^Engel- sche luchtwapen hebben imnfbrs met ei gen oogen gezien, dat de kust in zulk een staat van tegenweer is gebracht, dat een invasie bij vc^rbaat tot mislukken is gedoemd. Wagen we 't toch dan zou dat met ontzaglijke verliezen gepaard gaan. Nemen we aan, dat we het luchtruim voor een oogenblik zouden beheerschen, het transport van troepen en materiaal zou nog enorme moeilijkheden ondervin den. Neen, zoo concludeert Reynolds, zoo'n invasie loopt-vast, tenzij.... we over betere kanonnen, betere vliegtuigen en betere pantserauto's dan de Duit- sehers zouden beschikken. VERTROKKEN PERSONEN. Pieter van Hoorn en vrouw van E 10 n. Wieringermeer, Wieringerwerf F 11. SPORTCLUB T.Z.V. Morgen gaat een aantal leden naar Anna Paulowna om daar aan de wed strijden deel te nemen. We gaan per trein; dus'de fietsen aan Oudeschild stal len. Denk om de persoonsbewijzen. D.L. INGEKOMEN PERSONEN Hendrika F. Leurs van Den Haag, Ba- rentszstr. 27 naar E 54. Gerrit Bakker van Gaasterland Mirns en Bakhuizen 95 n. Den Hoorn 27. Mattheus H. M. de Valk v. Rotterdam, Beukelsweg 36b n. H 82a. Jansje Kamstra van A'dam, Zeebur- gerdijk 1781 n Den Hoorn 32 Remmet Hooijberg van A'dam, Lu- meijstr. 46 II naar C 35. Gerbregje Reus en kind .yan Hoorn, Kerksteeg 30 n. De Cocksdorp 5. Johannes W. Rijk en vrouw van Haar- len>, Leidschestr. 145 naar K 92. HONDERD HENGELAARS AAN DE DIJK. Maar de vloed bracht geen makreel. In het begin van de week waren eeni- ge hengelaars zoo fortuinlijk een klein partijtje makreel te bemachtigen. Er waren exemplaren bij,die je met één hand niet kon omvatten, eentje woog er wel twee pond. Donderdagmiddag, bij 't wassen van het water, zaten ze daar weer in een lange rij aan de dijk, wel honderd hengelaars, maar.... de ma kreel hield zich schuil. Toch was de stem ming tip-top; daar zorgde de doorge winterde hengelaar onder het publiek wél voor; de man, die er de moed in weet te houden. Maar de makreel liet zich wachten. Bliek, het aasvischje bij uitne mendheid, was er genoeg, al had je ze niet langs de steenen voor het opschep pen, zooals vorig jaar. Nu kon je ze aan oe Afslag koopen voor twintig cent een kilo. Dat's niet veel geld; de makreel is het waard en zou heel wat meer opbren gen, alsdie zich maar verschalken liet. J. WAARSCHUWING NARCISSENKWEEKERS. De heer F. Limburg, Directeur van de •Keuringsdienst van „De Narcis" schrijft ons: Nu het aflevëren van narcissen weer aanvangt, wil ik er alle kweekers nog eens met nadruk op wijzen, dat 't nood zakelijk is, hun bollen vóór het afleve- ïen op vliegaantasting na te zien. Nog steeds moeten er partijen wegens vlieg worden afgekeurd en, hoewel bij geringe aantasting uitzoeken werd toegestaan, kan deze soepelheid niet voortduren. De kweeker, die zijn product ter markt brengt, moet zichzelf er van overtuigen, of het gezond en gaaf is. Wanneer hij-in twijfel verkeert, kan hij zich wenden tot de controleur J. G. van Leeuwen. Wie dit niet doen, moeten de onaangename ge volgen maar ondervinden. Het verhande len en vervoeren van zieke, dus ook van door vlieg aangetaste bollen, is krach tens het reglement en de Bloembollen ziektewet, verboden. Het is zeker wel het meest in het be lang van de "narcissenkweekers zelf, dat op de naleving hiervan streng wordt toe gezien. Bgna niet in staat uw dage- ïyksch werk te doen? AKKER TJES zullen u weer spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar De Nederlandsche Pijnstiller Maar~de praktijk heeft geleerd, dat 't daaraan juist ontbreekt. En daarom spreekt de Nieuwzeelandsche premier Fraser van „leeg geklets"; hij is dat gepraat over een tweede front blijkbaar ook al moe! Bommen op Engeland. Onderwijl worden Engeland de aan vallen op de Duitsche burgerbevolking dubbel en dwars betaald gezet: Brigh ton, Bedford, Harwich, Great Yarmouth, York, Norwich en andere steden moesten er voor boeten. Van de Engelsche vlieg tuigen gingen er heel wat verloren. In de maand Juli, naar Londen toegeeft, al leen reeds 432. De Nederlanders in Z.-Afrika. Uit Zuid-Afnika komen berichten, die herinneren aan de barbaarsche boeren oorlog met zijn concentratiekampen. Bij^ na alle daar wonende Nederlanders zijn gevangen gezet, omdat zij zich niet bij het leger wilden laten inlijven om in overzeesche gebiedsdeelen mee te vech ten. Een nieuw staaltje van Britsche „be schaving". Japan gaat zgn gang. Over de Japansche krijgsverrichtingen komen berichten uit China, waar-zij een hevige 'luchtactie ontwikkelen, vooral in de provincie Foe Kien, Tsje Kiang en Hoenan. Verder waren zij met succes be zig in de Alfoerenzee, waar eenige eilan dengroepen werden bezet. De Engelsche radio moest het toegeven: „In de Zuid zeegebieden houden de Japanners het initiatief in handen". Bezetting van- het vliegveld C o c o d a op N. Guinea vormt een nieuwe bedreiging voor de haven lllllllllill GEMEENTE TEXEL. ANONIEME BRIEVEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter algemeene kennis, dat ontvan gen anonieme brieven betreffende frau- duleuse handelingen zonder meer ter zij de zullen worden gelegd. Zij, die het bovenstaande willen be strijden, dienen bij mededeelingen hun brieven te onderteekenen. Texel, 7 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. SLACHTEN VAN DUIVEN. De Burgemeester der gemeente Texel brengt ter openbare kennis, dat het houden van duiven is verboden; dat hij, die duiven houdt, deze vóór 14 Augustus 1942 moet slachten, de pooten waaraan een ring is bevestigd, bij den Burgemeester moet inleveren en zijn slag onverwijld moet sluiten; dat hij, bij wien een duif binnenvliegt *of die op andere wijze een duif in zijn Tjezit krijgt, deze, met de zich mogelijk bij de duif bevindende berichtkokers en mededeelingen, aan den Burgemeester moet afgeven. Bovengemelde bepalingen zijn niet van toepassing ten aanzien van duiven, welke door den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied (Com missaris-Generaal voor Financiën en Economische Zaken) wegens haar bijzon dere fokwaarde zijn vrijgesteld en met betrekking tot welke de aan de vrijstel ling verbonden* voorwaarden worden na gekomen-. Texel, 7 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. ZEEP VUILEN ARBEID. Dinsdagmorgen 11 Aug. wordt op ^Ft distributiekantoor gelegenheid gegeven voor afhalen extra zeepbonnen voor vui- len arbeid. Zij, die indertijd een formu lier MD 80 hebben ingevuld, dienen dit met de stamkaarten van hen, die vuilen arbeid verrichten, te overleggen. Van 8,30- 9,30 de letters A t.m. D. Van 9,30-10,30 de letters E t.m. K. Van 10,30-11,30 de letters L t.m. S. Van 11,30-12,30 de letters T t.m. Z. Kappers dienen zich voor zeep voor hun bedrijf nog niet tot den distributie- dienst te wenden. Texel, 7 Juli 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE' VRIES. DISTRIBUTIE. Inleveren bonnen winkeliers. Peulvruchten: 340, restant 330. Suiker: 337, restant 327. Koffiesurrogaat; 338. Jam: 339, restant 329. Brood: 39, beschuit 39, bloem 343 t.m. 346. Gebak: zie brood. Tarwebloem: 343 t.m. 346, restant 317 t.m. 320. Rijst: 4-33 en 4-34, restant 4-25 en 4-26 Vermicelli, maizena: 352, restant 332. Gort: 341, 342, restant 321, 331. Boter: 38, res. bonnen en nieuwe bon. (afzonderlijk plakken, echter 1 bewijsje). Kaas: 347 t.m. 351. Melk: 36 t.m. 39. Vleesch: 39, restant 38. Vleeschwaren: 39, restant 38. v Aardappelen: 39, restant 38. Kaarsen: 24, restant 22. Tabak: 39, aangevuld met 9 nieuwe. Suikerwerk: 38, 39, restant 32, 33 en 34 Chocolade: 36, 37, restant 31, 33. Beschuit: 39 en de nieuwe. Petroleum: bon 1 van E.A. kaart. Serviesgoed:^ bonnen, aangewezen van reservekaart. Smeermiddelen: rood, periode A. Smeermiddelen: blauw, periode A. Op tijd komen en alle bewijzen volle dig en juist invullen s.v.p. Hotel-, café- en restauranthouders die nen a.s. week de hun toegezonden for mulieren MD 217a in te leveren. Melk giftige arbeid. Werkgevers, die hiervoor een formulier hebben ingevuld, dienen a.s. Maandag.zich op het kantoor te vervoegen met de stamkaarten van de betrokken arbeiders. De Distributiedienst. Port Moresby. Ook op de Aleoeten gaan zij hun gang. Daar wordt de V.S. de kans ontnomen, langs de noordelijke rou te tegen Japan op te trékken. Bovendien staat Amerika nu aan een rechtstreek- sche bedreiging bloot. Hoogspanning in Britsch-Indië. In Britsch-Indië staan groote gebeur tenissen te wachten. De ontevredenheid onder de Indiërs, aangevuurd door Gan dhi, Bose en Pandit Nehroe, neemt met de dag een ernstiger karakter aan en het is te voorzien, dat Engeland daaraan op de duur niet het hoofd kan bieden. Binnen een dag of veertien, zoo kondig de Pandit Nehroe aan, zullen de maatregelen,welke aan de burgerlijke on gehoorzaamheid vooraf gaan, van kracht worden! Krampachtige pogingen worden nu door Londen in het werk gesteld, om het gevaar te bezweren. Zelfs tracht men Gandhi in het gevang te werken en een wig te drijven in de Indische Natio nale beweging. Gandhi zou zich, volgens Londen, aan landverraad hebben schul dig gemaakt; hij zou met Japan willen onderhandelen en daarvoor wil men hem nu laten ooeten. Huiszoeking in congres- bureau's is in volle gang. Maar men zoekt spijkers op laag water. De Engel sche rol in Indië is uitgespeeld. Dat komt iedere dag meer aan het licht. Daaraan valt niets meer te veranderen. Roosevelt schermt met getallen. Roosevelt schermt nog altijd met groo te getallen vliegmachines, vrachtauto's, en tanks, maar de troepen van de Spil marcheeren verder, zij omsingelen de de mocratieën met staal en veroveren de BRIEF UIT 'T OOSTLAND. Bolsjewistische „beschaving". 2.) Op andere staatsbedrijven werd gewoonlijk het kasteel, het landgoed of het huis bij het verlaten nog vaak in brand gestoken. Dat is nu de cultuur van het bolsjewisme. Dat veel Nederlanders daar nog de zegeningen van verwachten, is toch wel onbegrijpelijk. Latèn velen Zondags in de kerk hun handen niet meer vouwen.voor een Sovjet-overwin ning, want dan begaat men een misdaad tegen elke beschaving en de menschfieid. Velen in Nederland zullen van dit alles onwetend zijn, maar laten zij zich dan laten leiden door wie 't wel weten. Zoo ver zijn we helaas nog niet! 't Is alles nog veel erger dan ik hier vertel; het tart gewoon elke beschrijving. Onze Mevrouw is een vrouw van zeer goede afkomst, ze was rijk, doch nu straatarm, doordat de bolsjewieken van haar landgoed een staatsbedrijf hadden gemaakt. Nu is zij door de Duitsche over heid als Verwalterin op haar eigen voor malig goed aangesteld. Ze hoopt na de oorlog eerst haar man en een gedeelte van haar land weer terug te krijgen. Na haar terugkomst heeft zij met haar doch ter de armen uit de mouwen gestoken en alles na weken van hard werken' weer op orde gekregen. Ze was. voor ons een echte moeder en we zullen haar nog vaak bqgoeken. Ze spreekt goed Duitsch, als zoovelen hier, zoodat we goed konden conserveeren. Nooit meer bolsjewisme, zeide ze, want dan vlucht ik naar Duitschland om hier niet weer terug te keeren, want aan die angst gaat een mensch ten gronde. We zijn ook nog op een landgoed ge weest van 860 ha.: een erf van 18 ha. Zijn opgesteld met aan weerszijden hoog en laag hout, 4 ha. boomgaard, ongeveer 10 ha. prachtig vischwater. Maar voor 't grootste deel uitstekende grond; dit had onze grootste belangstelling. Het kasteel is door de bolsjewieken afgebrand, ter wijl overal dood en verderf gezaaid is. G. SCHOORL. BURGEMEESTER B. BAKKER. Naar we vernemen is de installatie van de heer B. Bakker als burgemeester van Ameland bepaald op 22 Augustus a.s. EXAMENS. De heer A. Bakker Jacz. alhier behaal de dezer dagen te Voorhout het diploma Vakbekwaamheid in het brood-, banket bakkersbedrijf. IIIIIIIIIUI LANDBOUW VEETEELT HUM WAT IEDERE VEEHOUDER MOET WETEN. in het algemeen zal het aantal runde ren ouder dan één jaar, dat de veehou der mag houden, gelijk mogen zijn 'aan ongeveer negentiende gedeelte van de toewijzing van het vorige jaar, doch de veehouders hebben de vrijheid, wanneer de voederpositie van het bedrijf het toe laat voor 15 Oct. te verzoeken meer vee te mogen aanhouden. Deze aanvrage zal worden beoordeeld door een speciale commissie, die zal na gaan of een hoogere veebezetting van het bedrijf in overeenstemming is met de voedervoorraden, waarover beschikt kan worden en of de melkveestapel zich wel zoodanig tot.de jongveestapel ver houdt', dat met aanwending van het be schikbare woeder zooveel mogelijk melk geproduceerd wordt. Wanneer de veehouder meent, minder vee te kunnen aanhouden, dan dient hij dit eveneens voor 15 October mede te deelen, doch hij wordt daardoor geens zins ontheven van zijn verantwoordelijk heid voor een juiste aanpassing van zijn veestapel aan de voederomstandigheden op zijn bedrijf. Verplichte veelevering 1942. Voor de verplichte veelevering zal de basis worden gevonden in het aantal run deren, dat de veehouder mag aanhouden en dat hij dus zelf op ^rond van de voe derpositie van het bedrijf heeft vastge steld De veehouder moet er rekening mede houden, dat le. een aanslag voor de ver plichte levering van hooi en stroo on vermijdelijk is; 2e. alle granen (uitgezon derd de havertoewijzing voor de paarden op het eigen bedrijf) en de aardappelen, welke voor consumptiedoeleinden ge schikt zijn, wederom moeten worden in geleverd; 3e. voor rundvee en schapen geen krachtvoer aanwezig is en 4e. de oppervlakte bouwland, gezien de scheur- plicht, nog aanzienlijk uitgebreid zal worden. Bijzonderheden over deze bepalingen voor de veehouderij en over de verplichte veelevering 1943 zijn te vinden in de vakbladen en te vernerpen bij de plaatse lijke bureauhouders. Liefde voelt geen last en telt geen in spanning; zg wil meer dan zg kan. (Thomas a Kempis). belangrijkste steunpunten over de heele wereld. Van de week is generaal-majoor Brad ley met een speciale boodschap van Roo sevelt voor Stalin in Moskou aangeko men. Hulp in zicht? Wellicht zal Roose velt zich verontschuldigen en wijzen op zijn gebrek aan schepen, op zijn tekort aan staal, waardoor de oorlogsproductie teleurstelt, op zijn nijpend gebrek aan werkkrachten, dat hem "zelfs noopte tot registratie van alle vrouwen tusschen de 18 en 64 jaarVan tekort aan sche pen gesproken: alleen reeds in Juli ver loren de V.S. er 78, naar de Amerik. ad miraliteit zelf toegaf. OPROEP AAN FAMILIELEDEN van in Ned.-Indië geïnter neerde N.S.Bs-leden. Echtgenooten, kinderen en ouders van in Nederlandsch-Indië geïnter neerde leden der N.S.B.. die in be hoeftige omstandigheden verkeeren of om andere redenen hulp of raad. noodig hebben, wordt verzocht zich daartoe schriftelijk onder opgave van volledige bijzonderheden te richten tot het secretariaat-gene raal der NSB, Maliebaan 35, Utrecht BOTER, MELK, KAAS. Wegens het karnen van*koemelk is te gen C.K. proces-verbaal opgemaakt. Drie potten boter zijn in beslag genomen. Bo vendien had K. magere schapenkaas te duur verkocht. DURE TABAK Door een chauffeur van elders werden te De Cocksdorp pakjes shag van 16-20 ct. voor f 33,50 verkocht. Een partij pruimtabak, shag en kauwgom is in be slag genomen. Proces-verbaal is opge maakt. DE PIONIERS. Enkele hockey-spelers zijn op stap naar de vaste wal, anderen op de thuis-reis. De definitieve opstelling vooc een wed strijd zal dus moeilijk gaan, maar laten we afspreken: Wie Dinsdagavond 8 uur present kan zijn, is er. IJZER IN HET HOOILAND. Bij nader onderzoek door de politie is gebleken, dat het ijzer afkomstig is van in de buurt van het hooiland van L. ge maakt vlechtwerk. Daarvan zijn stukken roekeloos het veld in geslingerd. Een persoon van elders heeft daarop verschei dene stukken in de grond gestoken. Het onderzoek duurt voort. J ALLE DUIVEN MOETEN WORDEN GEDOOD. Blijkens een officieele publicatie in dit nr. moeten alle duiven vóór 14 Augustus worden gedood; de pooten, waaraan een ring is bevestigd moeten bij de burge meester worden ingeleverd.. De Texel- sche Postduivenvereen. bezit nog plm. 150 duiven. Men wendt thans pogingen aan, om duiven, die zich op wedstrijd- vluchten bijzonder hebben onderschei den, te «nogen behouden. KIND IN DE KOLK. Donderdagmorgen raakte het 4-jarig zoontje Simon'van de familie H. Witte, hoeve Weltevreden, De Westen, op het lahd van de heer C. Kuip in een kolk, die vorig jaar was uitgediept en vol water stond. Het knaapje ging kopje onder en twee speelmakkertjes van de familie Kuip, holden naar huis. „Siem ligt in de kolkMw. Kuip rende er op af. Het ventje had zich vastgeklemd aan een ever de kolk gespannen draad. Mw. Kuip waadde naar het midden van de diepa kolk en Simon was spoedig op het droge. Toen gauw onder de wol. 25.000 WOLVACHTEN INGELEVERD. Slechts één bedrijf in gebreke. Het zal eenige verwondering wekken: Maar ondanks het feit, dat er heel wat weiland in bouwland is veranderd, bleef de wolproductie dit jaar practisch gelijk aan die van 1941. Naar de heer Karman, die de wol voor de Ned. Federatie heeft ingenomen, ons berichtte, zijn plm 25000 vachten ingeleverd. De vachten waren over het algemeen lichter dan vorig jaar, in doorsnee bleef het gewicht beneden de 4 kg. Stellig zijn de zware winter en de minder ruime voederpositie hieraan de bet. Door het -reeds eerder gemelde te kort aan scheerders, en het natte weer,- aat zich geenszins voor scheren leende, raakten zeer vele schapen later uit de wol, waardoor bij de inname eenige stag natie dreigde. Mede door de groote me dewerking van de heer Karman, aldus werd ons door veehouders verzekerd, verliep een en ander toch naar wensch; de periode van inlevering werd met vier dagen verlengd. Op één schapenhouder na heeft heel Texel aan zijn verplichtin gen voldaan. - J. VOORRAADVORMING VOOR A.S. WINTER. De Overheid heeft voor v ie a.s. winter de noodige maatregelen getroffen onvde voedselvoorziening vlot te doen verloo- pen. Groote hoeveelheden groenten wer den gedroogd, aardappelen, winterpeen en koolrapen werden opgeslagen. Aard appelen zijn er thans voldoende. Maar de distributie wordt gehandhaafd, opdat door particulieren geen aardappel voor het zelf bereiden van aardappelmeel wordt verspild. Jam en stroop zuilen op de bon verkrijgbaar blijven. Slachtpro- aucten worden in groote- hoeveelheden in vries- en koelhuizen opgeslagen. De verwerking van melk tot melkpoeder gaat geregeld door. Op grond van dit al les wordt van bevoegde zijde verzekerd, dat we de winter, ook een strenge win ter, met een gerust hart tegemoet kun nen gaan. Ullllllllll WAT ER GEBEURDE.... IIIH1IIIIII 8 AUGUSTUS: 1746: Hieronymus v. Alphen geboren. 1854: Mt.-Blanc voor 't eerst beklommen S AUGUSTUS: 70: Val van Jeruzalem. 1759: De grondlegger van de systemati- tische schoolgymnastiek, Guts- muths, geboren. 1803: Rob. Fulton demonstreert de door hem uitgevonden stoomboot op de Seine. 1884: Het luchtschip „La France" doet een tocht van 23 mnt. en legt 7 km. af.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 2