Ernstige onlusten in Britsch-Indië. Landbouw en Veeteelt. MOEDERS OFFER. VAN DE FRONTEN. 55e JAARGANG. No. 5677. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT KOOPEN VAN VEE. De Burgemeester van Texel maakt in overleg met den Ortskommandant be kend, dat het den boeren ten strengste verboden is vee te verkóopen aan soldaten van dd Duitsche weermacht^ Indien de Weermacht zelve vee wil koopen, wordt aan de veehouders een bewijs afgegeven, dat overl^andigd moet worden aan den handelaar D. Lips, die deze bewijzen moet doorgeven aan den Ortskommandantur. Aan de politie is opdracht gegeven van elke overtreding van dit verbod on middellijk melding te maken aan den Ortskommandant. Texel, 5 Augustus 1942. De Burgemeester van Texel, RIJK DE VRIES. AFHALEN AARDAPPELFORMULIEREN. Zij, die niet beschikken op het tijd stip der uitreiking over 25 kg. aardappe len per gezinslid, dienen voor de eerst volgende uitreiking van aardappelkaar- ten (tijdvak 6 Sept.3 October 1942) een formulier MD 32 in te vullen. Dit formulier dient nu reeds afgehaald te worden bij den distributiedienst. Het' moet ingeleverd worden op de a.s. zit tingen. Texel, 10 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VERLICHTEN EN VERRIJKEN. Het huwelijk is een opbouwende taak van twee menschen van verschillend ge slacht, die besloten hebben samen te le ven met hét doel elkanders leven te .verlichten en te verrijken. (Adler). In veel stallen is met kleine middelen zoo veel te bereiken. Geiiefhout vooral nu behandelen te gen het wegrotten. Nicotine en derris zijn de~beste be strijdingsmiddelen tegen boonenluis. Het mesten van rundvee geschiedt het best in een goede weide. Voor de boer is het 't beste het boek jaar te houden van 1 Mei tot 30 April. Aardappelschillen als bijvoeder in de weide vormt ook voor mestkoeien een goed voeder. Jacobskruiskruid onttrekt veel plan- tenvoedsel aan de grond en is bovendien schadelijk voor het vee. Bij fosforzuurgebrek krijgen grassen, granen en aardappelloof een eenigzins doffe, zwartgroene kleur. Voor spurrie rekent men per ha. 20 kg. zaad, voor stoppelknollen 2 kg., voor bo- terzaad 15 kg., voor lupinen 160 kg. (vol gens de „Boerderij"). ER IS MAAR EEN KEUZE. Er bestaat slechts één afdoende be scherming onzer Avondlandsche cultuur tegen het verfoeilijke complot Churchill- Stalin-Roosevelt, tegen deze macht der verwoesting, slachting, verdeeling en overheersching. Die afweer wordt ge vormd door de dappere verbonden legi oenen, die onder de leiding van de Groot- Duitsche weermacht, de sterkste ter we reld, van het hooge Noorden tot diep in het Zuiden, reeds ver voorbij Rostof, de bolsjewistische horden de doodsteek toebrengen, waardoor zij de gansche be schaafde wereld voor alle tijden aan zich verplichten. Zelfs voor een Engelschman is er slechts één keuze: ook voor hem is het oneindig beter door Duitschland te wor den verslagen dan samen met de bolsje wieken te „overwinnen". Za. BEKENDMAKING I 's-Gravenhage, 8 Aug. Ten vervolge op zijn bekendmaking van 13 Juli 1942 tot de geheele Neder- landsche bevolking, "die in alle Ne- derlandsjche 'bladen verschenen is, wordt op bevel van de weermachts bevelhebber in Nederland, de gene raal der vliegers Fr. Christiansen, het volgende officieel medegedeeld: Op 7 Augustus hebben onverant woordelijke elementen te Rotter dam een aanslag gepleegd op een spoortrein der Duitsche weermacht. Een Nederlandsche spoorwegbe ambte is bij de vervulling van zijn plicht het slachtoffer van deze aan slag geworden. Indien niet vóór Vrijdag 14 Au gustus a.s. middernacht, de daders zich bij de polity, aanmelden, of vooral door meaewerking van de bewoners des lands worden geïden tificeerd, zal op grond van de be kendmaking van de weermachtsbe velhebber in Nederlands terugge grepen worden op een aantal gijze laars, die met hun leven voor der gelijke daden van sabotage borg staan. Het arresteeren van de daders is thans in het (dgen belang van de geheele bevolking zelf, ten einde dit teruggrijpen op de gijzelaars te vermijden. Op tijdige mededeclin- gen aan een dienstinstantie van de Duitsche weermacht of de politic, welke tot het grijpen van de daders leiden, stelt de weermachtsbevel hebber in Nederland een belooning van S 100,000. Mededeelingen worden vertrou welijk behandeld. De Höhere S.S. en Polizeiführer en commissaris-generaal voor de Veiligheid, RAUTER. S.S.-Gruppenfiihrer en luitenant- generaijpder politie. Dagelijks lezen we van de heldendaden der mannen, die gezin en vaderland ver laten hebben om voor dat gezin en dat vaderland te strijden, hun belagers te vernietigen en met inzet van eigen leven do toekomst voor het nageslacht te waar borgen. Hun namen staan in de weermachtsbe- richten, op de lijsten van hen, die werden onderscheiden en op de kleine, witte kruisen der heldenkerkhoven in de wijde vlakten van het vijandelijke gebied. Zij worden niet vergeten, zij hebben er recht op, eeuwig te blijven voortleven in de herinnering aan deze grootste wor steling aller tijden. Maar achter hen staan zij, die men zoo dikwijls vergeet: hun moeders, hun vrouwen. Wie kan beseffen welk een strijd woedt in het hart van een moeder als zij haar zoon in het veldgrijs ziet vertrek ken naar het verre front?" Wie door grondt het offer," dat de vrouw brengt, die haar man moet afstaan omdat het vaderland hem roept, hem met wie zij lief en leed deelde, op wie zij steunde, de vader van. haar kinderen? En toch staan zij op hun post, moedig nemen zij de taak van de man over, als Het voorspel. In Britsch-Indië gist en borrélt het reeds jaren lang. Zooals overal, heeft Engeland ook hier zijn positie verste vigd door toepassing van het beginsel „verdeel en heersch". Van het begin af speelden de grondleggers van het Bnt- sche imperium in Indië niet alleen de Hindoes tegen de Mohammedanen uit, maar zij lieten hen ook onder elkaar bakkeleien, waarbij de Britten er met listige intriges voor zorgden, dat het vuurtje, van meeningsverschillen steeds bleef branden. De Hindoes, die verreweg het grootste deel van de Indische bevol king uitmaken, werden vooral in toom gehouden, doordat Engeland deze kern gedachte van de Hindoes ondersteunde: „het afwijzen van materieele goederen". Engeland hielp de leidende Indische „kas ten" dapper mee bij het geringschatten van de waarde van aardsche goederen voor het zieleheil van de mensch. Door ongelooflijk lage loonen uit te betalen, werd hier een industrieland „opge bouwd", dat* vooral na de eerste we reldoorlog een voorname plaats heeft in genomen. Maar al ras deden communis me en socialisme hun intrede. In de psy che van de Indiër werden door de ruwe, vlammende roode Moskovitische propa ganda heel wat fijn gesponnen illusies van 'eeuwenlange geestescultuur wreed verstoord. En al had de communistische propaganda in politiek opzicht niet di rect veel vat op de groote massa, toch werden veel kiemen van ontevredenheid gezaaid. Maar erger was voor de Brit ten, dat de geestelijke basis van hun heerschappij sterk werd ondermijnd; het onvoorwaardelijk geloof van de in- heemschen aan een niet-materieele heil- toestand kreeg een knak. onbekende soldaten van een leger, dat ongemerkt de vijand in het binnenland verslaat. Zij hebben daarbij de stille strijd te strijden tegen de martelende on zekerheid. Elke dag gaat de oorlog voort, elke dag vallen er mannen. Is daarbij ook- haar man, haar zoon? De man staat niet weerloos, hij is ge wapend, vol actie in het gevecht. De vrouw is weerloos, het is haar lót, haar taak, te wachten, te hopen en .te bidden. De man offert desnoods zijn leven, maar de prijs van zijn bloed is hoog, het is de dure tol, die de vijand moet betalen. De moeder offert het leven? dat zij heeft geyoed, dat zij heeft zien ontluiken, op groeien, een deel van haar leven. Zij is passief, gedoemd, werkeloos af te wach ten en te offeren zonder roem, zonder eer. Haar offer is het zwaarste, het on- baatzuchtigste van alle. Het is het noodlot van de Duitsche moeder geweest, steeds soldatenmoeder te moeten zijn. Eeuwen van strijd hebben haar tol geëischt van het sterke Ger- maansche bloed. In die eeuwen is een volk gegroeid tot een kracht, een groot heid, die het hem mogelijk maken thans als leider van geheel Europa de beslis sende slag' toe te brengen aan hen, die het steeds voorzien hadden op het schep pende Germaansche ras, dat onwankel baar zich handhaafde en een cultuur be waarde, welke de grondslag vormt voor MAHATMA GANDHI (Foto-P.I.B.) door de Britten gearresteerd met nog 148 andere vooraan staande Indiërs. In de vroege ochtenduien van Zondag is Gandhi door de Britten in arrest ge steld. Dat moet kwaad bloed zetten, want Gandhi is in Britsch-Indië populair als weinig anderen. Thans is de kogel door de kerk en staan nóg ernstiger ge beurtenissen voor Engeland te wachten. Uit Gandhi's leven. 2 October a.s. zal het 73 jaar geleden zijn, dat hij geboren werd als de zoon van een minister uit een der aanzien lijkste families van het land. Hij stu deerde aan de universiteit te Ahmeda- bad en voltooide zijn studies in de rech ten te Londen. Na een kortstondige ad vocatuur ~te Bombay en een verblijf van enkele jaren in Zuid-Afrika, kwam hij in een gezonde maatschappij. Dit heeft Duitschland alleen kunnen bereiken door zijn vrouwen. De vrou wen, die sterk' en moedig hun eigen strijd streden en niet vroegen naar de beloo ning. De vrouwen, die zaaiden als de mannen streden, die oogstten als haar zonen vielen. De vrouwen, van wie de mannen wisten, dat zij hen zouden ver vangen, dat zij in stand hielden, wat de man had gewrocht, haar schouders zet ten onder het eens door hen begonnen werk. Die vrouwen zorgen er voor, dat een volk blijft leven, groeit en groot wordt. Thans zijn ook vrouwen van ons volk soldatenmoeders, soldatenvrouwen. Meer dan een eeuw was dit niet het geval, meer dan een eeuw werd van de Neder landsche vrouwen niet 't offer gevraagd, dat nu door enkelen wordt gebracht. Mogelijk is het hierdoor, dat het Neder landsche volk niet beseft, dat deze vrou wen recht hebben op onze eerbied, onze steun, onze kracht. Mogelijk is het, be grijpelijk echter niet. Wij willen zwij gend voorbijgaan aan het leed, dat haar thans opzettelijk door „volksgenooten" wordt aangedaan, en willen ons alleen richten tot hen, die begrijpèn, welk offer de soldaten aan de fronten brengen, om hen te doen inzien, dat niet minder groot is het offer van de moeder, de vrouw, die achterbleef. den Hg. 1914 in Indië terug, waar hij onmiddel lijk stelling nam tegen Ret niet nakomen der Engelsche beloften van zelfbestuur. Toen al zijn pogingen, om Londen tot rede te brengen, mets uitwerkten, wekte hij op tot burgerlijke ongehoorzaamheid. En men volgde zijn raad op Hij kreeg de groote massa achter zich. De Britten de den hun best om het verzet te breken en gingen tot arrestatie van Gandhi over, (eenige malen tusscher* 1920 en 1933), maar het was te laat! Wel werd door middel van een Ronde-Tafelconferentie te Londen in 1931 nog getracht de zaak in der minne te schikken ook Gandhi verscheen in de Theems-stad maar daar kwam geen spaan van terecht. De bevrijding van Indië. Sindsdien verstreken tien jaar. Enge land dacht er niet aan zijn politiek te wijzigen; het bleef maar beloven Dat moest op de duur tot een botsing leiden. Èn deze is er dan ook op gevolgd. De oorlog heeft ze verhaast. „We zijn ons van geen misdaad bewust'T zoo ver klaarde Gandhi in de Zaterdag nog door hem geleide vergadering van het Con gres, „wanneer wij onafhankelijkheid eischen. Op de bevrijding van Incjië kan niet langer worden gewacht. Vertraging beteekent een vernedering voor Indië. Het Congres heeft de verplichting iets te doen of te sterven". Hiermee sloot Gandhi zijn rede, welke twee uur had geduurd. De volgende mor gen vroeg werd hij met nog 148 andere vooraanstaande leden van de Indische Vrijheidsbeweging gevankelijk wegge voerd naar de gevangenis te Poeha. Ook Gandhi's "vrouw. Wees uzelf, sprak ik tot iemand, Maar hij kon niet; hij was niemand. (De Genestet.) Zwarte Zondag voor Roosevelt c.s. Het driemanschap Roosevelt-Churchill- Stalin heeft weer een Zwarte Zondag achter de rug, In een zware zeeslag ging van een Bntseh-Amerikaansche vloot, samengetrokken bij de Salomonseilan den, een belangrijk aantal schepen, als mede een aantal vliegtuigen verloren. Een ramp voor de geallieerden, die toch al zoo met gebrek aan materiaal te kam pen hebben Op de Atlantische Oceaan en bij de Amerikaahsche kust waren juist weer 15 schepen naar de zeebodem verhuisd! En nog gaat deze vernietiging onver moeid door, al beweert Churchill ook nog zoo graag, dat het Duitschland aan duikbooten, manschappen en brandstof fen gaat ontbreken. Laat hij zich daar over maar geen zorg maken. Maikop en Krasnodar vielen. Ook aan het Oostfront blijven de Duitsche en de met hen verbonden .troe pen oprukken en overwinningen boeken. De uitloopers van het Kaukasusgebergte werden over een breedte van meer dan 400 km. bereikt; Maikop en Krasnodar vielen in Duitsche handen, waarmede 'n belangrijk industriegebied en het cen trum van het voornaamste petroleumge- bied aan de noordrand van de Kauka- sus voor de bolsjewieken verloren gin gen. DE JODENKWESTIE. 1.) Ter gelegenheid van het 10-jarig/ bestaan van de Ortsgruppe Waubach in het Arbeitsbereich van.de NSDAP heeft Hauptdienstleiter SchmicR een rede ge houden. Spr. behandelde eerst de joden kwestie en noemde de joden de gevaar lijkste en gemeenste vijanden van het nationaal socialistische Duitschland; het is er de joden om te doen, niet alleep de nationaal socialisten maar alle Duit- schers te vernietigen en daarom aldus spreker moet deze gevaarlijke tegen stander worden uitgeschakeld; moet deze ergste en meest gehate vijand ook hier uit het westen verdwijnen. Voor elke Nederlander spreekt het vanzelf dat wij geen Engelschman en geen Amerikaan in dit gebied vrij laten rondloopen. Dat dit heel in het bijzonder geldt voor onze ergste vijand moet elke verstandige Nederlander duidelijk zijn. Om die reden moet de jood het Westen verlaten. Wij hebben ook arbeidskrachten noo- dig en hebben die joden daarom in ar- ,,Het is met de berichten in de Engel sche pers magertjes gesteld", klaagde Zondagavond Radio-Londen, maar dat is geen wonder, wanneer het voornaamste nieuws aan de lezers wordt onthouden. Britsch-Indic roer.t zich! In Britsch-Indië heeft Engeland nu 't masker laten vallen. Gandhi en 148 an dere leiders van de inheemsche bevol king werden in arrest gesteld. Op alle rechtmatige verzoeken werd met nieu we onderdrukking en bruut geweld ge antwoord. Typisch Engelsch optreden! Wellicht verbeelden zij zich, dat zij nu het gevaar hebben bezworen en dat zij van een succes kunnen spreken, maar 't zal blijken een „overwinning" van twij felachtige aard te zijn. De nederlaag is niet meer tegen te houden. DE ZON. Wo 12 Aug. op 6,18; onder 21,11 Do. 13 Aug. op 6,19; onder 21,10 Vr. 14 Aug. op 6,20; onder 21,08 DE MAAN. Wo 12 Aug. op 6,36; onder 21,16 Do. 13 Aug. op 7,42; onder 21,44 Vr. 14 Aug op 8,50; onder 22,09 Nieuwe Maan: 12 Aug. 4,28. IIOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 12 Aug. 9,16 en 22,56 Do. 13 Aug. 9,48 en 23,28 Vr. 14 Aug. 10,22 en Springtij 12 en 25 Augustus. beidskampen ondergebracht,ten deele hier in Nederland. Het grootste deel ech ter moet in het Oosten werken en daar mede weer goedmaken wat het met zijn ophitsing ten aanzien van de oorlog heeft misdreven. Wij zijp geen barbaren, wij willen ook de joden toestaan, dat hun gezinnen meereizen. Zij irtoeten echter ginds in het verwoeste Oosten, in de le dige steden, een begin maken met het opruimingswerk. Hun lot zal hard zijn, maar latep wij ook niet vergeten, dat zij eens arm en haveloos Qnze landen zijn binnengekomen. Deze historische opdracht, die het na- tionaal-socialisme op zich heeft genomen wordt uitgevoerd en iedereen die deze als juist en noodzakolijk ingeziene weg dwarsboomt of ons bij de uitvoering daarvan hindert, moet, onverschillig tot welke nationaliteit hij behoort, verwach ten, dat hij hetzelfde lot als de joden moet ondergaan. Om die reden moeten de Nederlanders zich gereserveerd hou den en zich niet mengen in aangelegen heden, die tusschen strijdende partijen worden uitgevochten. HET GEBOUW VAN DE NED. Dicht bij de Heitooërberg, aan de toriestad Alkmaar staat het gebouw, waa Noord-Holland samenkomen. Het zijn geen „ambtenaren" in de „loketleeuwen", die daar hun werk doen. schap „De Landstand", de boerenbclange De Landstand doet niet aan horretjes en schotjes, iedere Noord-Hollandsche boer mag weten en mag komen zien, wat er in dat groote huis aan de Kennemer- straatweg gebeurt, iedere boer is de vriend van wie er werken in dit ge bouw. Niet gevraagd wordt: Wie zou je stemmen als het weer eens verkiezing was, maar zoo tusschen neus en lippen door wordt geïnformeerd naar het be drijf, de bedrijfsmoeilijkheden en ge vraagd of de bezoekèr ook niet liever koning op zijn erf wil zijn, dan slippen- drager bij de gratie van God Geld, en huppelaar in de achterste rij in de dans rondom het gouden kalf. En al durven de boeren om hun buur man, hun kaartrondje, hun beurs-op-het- bruggetje, hun klapbank bij de scheer baas, niet met de vuist op tafel timme- LANDSTAND TE ALKMAAR. Ken nemer straatweg 23 in dé aloude Vic- r alle draden van de Ned. Landstand in ongunstige beteekenis des woords, geen Hét zijn leden van de groote gemeen- n zijn veUig in hun handen, ren en roepen: „Daar ga je Landstand, hiep, hiep, hoezee, we doen óók mee", ze knipperen niet meer voor hel; Zonnerad met de korenaren. Wij van *de Landstand zijn precies als madame Lenormand, de gerenommeerde waarzegster op de Hoornsche kermis: Wie bij ons nog niet door de voordeur durft te komen, komt de achterdeur door. Alleen we werken niet met het ei en met koffiedik, alleen we be- toeteren hen niet, die tot ons komen. En het kóst.mets ook. Kon dat van alle „oude" Landbouw- voormannen gezegd worden? Alleen, een beetje goede wil vragen we. En het koffertje met haat moet op de stoep blijven staan. Met een bordje Pak me mee" er op. Gr. (Foto-Kuiper).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1