Texelsch dialect. DINGEN DEZER DAGEN. Landbouw en Veeteelt. TEXELSCHE BOERDERIJEN. UIT DE HISTORIE VAN TEXEL. VAN DE FRONTEN. Duitschland wint op alle Fronten. 55a JAARGANG. No. 5678. ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1942. TEXELSCHE COURANT NEDERLANDERS. Zoo even werd ons door het S.S.- Aanvullingskommando, Nederland, het volgende medegedeeld: Aan de ongehoorde successen in Sovjet-Rusland heeft een S.S.-divi- sie, waarbij 't S.S.-regiment „Wést- land" ingedeeld is, een zeer aan zienlijk aandeel. Ten gevolge van de aanhoudende achtervolgings- strijd kunnen nog geen bijzonder heden medegedeeld worden. Zoodra de operaties tot een einde gekomen zijn. zullen, in het bijzon der, over de successen van het S.S.- regiment „Westland", in welk ver band hoofdzakelijk Nederlandsche vrijwilligers strijden, details vol gen. Met trots en vreugde verneemt 't Nederlandsche volk dit bericht over de heldendaden van zijn Neder landsche zonen; het toont ons, dat oude Nederlandsche deugden weer ontwaakt zijn en tot welke groote daden de Nederlander na een voor treffelijke vorming en onder goede leiding in staat is." De daden van onze vrijwilligers zullen er toe bij- v dragen, ons volk een eervolle plaats onder de Germaansche volkeren in het nieuwe Europa* te verzekeren. AFHALEN AARDAPPELFORMULIEREN. Zij, die niet beschikken op het tijd stip der uitreiking over 25 kg. aardappe len per gezinslid, dienen voor de eerst volgende uitreiking van aardappelkaar- ten (tijdvak 6 Sept.3 Oetpber 1942) een formulier MD 32 in te vullen. Dit formulier dient nu reeds afgehaald te worden bij den distributiedienst. Het moet ingeleverd worden op de a s. zit tingen. Texel, 10 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VERBLIJFSVERGUNNINGEN. De Burgemeester der gemeente Texel beveelt belanghebbenden ernstig aan bij ae indiening van een aanvfage ter be koming Van een verblijfsvergunning een blanco enveloppe in te sluitèn. De aandacht wordt er voorts nog maals op gevestigd, dat vergunningen i slechts in zeer bijzondere gevallen wor den verleend en dat in het verzoekschrift ae' redenen zoo omstandig mogelijk die ren te worden vermeld. Familiebezoek, zonder dat daarvoor een zeer bijzondere aanleiding bestaat, kan niet worden toe gestaan. Texel, 13 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. VOORRAAD ZOUT» In verband met de mogelijkheden van isolatie of andere vervoersmoeilijkheden in den komenden winter, welke voor Texel als eiland uiteraard grooter zijn dan voor vastelandsgemeenten, zullen .van gemeentewege tijdig voorraden aan gelegd worden van levensmiddelen, die eventueel spoedig zouden komen te ont breken. Dit kan niet met alle war§n ge beuren. In verband hiermede wordt aan de huisvrouwen aangeraden, een kleinen voorraad ZOUT in huis te nemen, ten einde wat dit betreft, ook zonder nadere aanvulling den winter te kunnen .door komen. Texel, 12 Augustus 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. KEURING VOOR WAFFEN S.S. De eerstvolgende keuring voor de Waffen SS. in het verspreidingsgebied van dit blad zal te Amsterdam plaats vinden op 22 Augustus a s. des v.m. 10 uur in de school Iepenweg 13. Mannen zullen voor de duur van de oorlog, 2 of 4 jaar dienst doen. Voor on dersteuning van de achterblijvende ge zinsleden, voor zoover het om kostwin ners gaat, wordt gezorgd. Bij het S.S.- Ersatzkommando Nederland, Stadhou- derslaan' 132, kunnen gratis reisbiljetten van de woonplaats naar de keuring wor den aangevraagd. Biljetten voor de te rugreis worden uitgereikt door het Keu ringsbureau, onverschillig of de candi- daat is aangenomen of niet. SPEELT NIET MET UW LEVEN. Oorlog is het werk van- soldaten, niet van burgers. Wanneer onver hoopt ons land wederom oorlogs- tboneel zou worden, met alle ge volgen van dien, dan blijve men zoo ver mogelijk uit de buurt van de geweren en de kanonnen, en men leene zich er zeker niet toe, de vijand hulp en ondersteuning te verleenen. In de enkele gevallen, waarin dat reeds is voorgekomen, zijn doodvonnissen uitgesproken. De waarschuwing van de weer machtsbevelhebber kan en mag niet in de wind worden geslagen. Wie het toch doet, drage daarvan zelf de grootste risico's! Rr. TOT DE JEUGD. Gij zult straks de deelhebbers zijn van een Nederlandsch volk sterker dan ooit tevoren, een goed deel van het nieuwe Europa dat ook u wacht. (Ir. M u s s e r t, in een toespraak tot de Jeugdstorm* op Deventer Tournooi.) r DE ZIN VAN DEZE OORLOG. Het geven van een nieuwe gestalte aan Europa. Dat is de zin van deze oorlog. Deze oorlog is de groote strijd der we reldbeschouwingen, een strijd op leven en dood, omdat nationaal-soeialisme en bolsjewisme niet met elkaar te verzoe nen zijn. (K. H. K e r f e r t z in de „Deutsche Zeitung i. d. N.") WAAROM? Vele volksgenooten staan nog tegen over ons. Waarom? Omdat wij jarenlang tegen het verderfelijke systeem van de heeren in Den Haag hebben gewezen? Omdat wij soms het communisme op an dere wijze dan alleen met woordèn be strijden? Of omdat wij in N.V.D. en W. H.N. sociale instellingen bezitten voor 't geheele volk en niet alleen voor een be paald deel? (Z. H. de Vries, Burgemeester van Oudewater.) FRANKRIJKS GROOTSTE VIJAND. Zoo Frankrijk geen voordeel zou ha len uit de geduldige krachtsinspanning van zijn regeering, zou dit te wijten zijn aan menschen die geen begrip hebben van de werkelijke toestand en zich min of meer ter beschikking stellen van een* misdadige propaganda. Denk na over uw verantwoordelijk heid. Begrijp, dat vooral de propaganda van de Churchills, van de Roosevelts en de Stalins verantwoordelijk moet gesteld worden voor al het onheil waaronder de Franschen lijden en dat deze propaganda hun grootste vijand is. (D e B r i n o n, de Fransche ambassa deur in het bezette Frankrijk). OUD PAPIER. Het vraagstuk der papiervoorziening heeft men in Duitschland reeds geruime tijd in studie. In 1933 werd in Duitsch land 650,000 ton oud papier verwerkt en vier jaar later een millioen ton. In 1938 werd in ons land het papierverbiuik op niet minder dan 264 millioen geschat: een zeer groot kwantum daarvan gaat verloren als „afval", en wel 230 milli oen kg. Waar Nederlands houtpositie niet van die aard is dat wij naar believen pa pier kunnen produpeeren, is het inzame len van oud papier in ons land buiten gewoon belangrijk. In dit verband me- moreeren wij het voorstel van 't week blad „Graficus", om bij iedere zending boeken, papier e.d.'een papiersnipper te voegen, waartp de volgende tekst wordt afgedrukt: „Verbrand mij niet! Ik, Snipper Papier, protesteer tegen de wijze, waarop ik'meestal wordt be handeld. Ik ben niet waardeloos! De Nederlandsche industrie kan van mij en ander oud papier weer nieuw pa pier maken. Bewaar ons zorgvuldig! Beleedig ons niet met het gezelschap van allerlei rommel. Lever ons geza menlijk in bij een handelaar, die aan uw deur komt. Anders zal uw drukker straks uw orders niet kunnen uitvoe ren wegens gebrek aan nieuw papier. Hoogachtend, S. P a p e r." Tegen een man, die 's nachts te Utrecht in een huurrijtuig zijn roes lag uit te sla pen, is procesverbaal opgemaakt wegens dronkenschap èn overtreding uitgaans verbod. Die man was „in de aap gelo geerd". Voor de politierechter in Amsterdam verscheen een man, die stiekum twee ba len koffieboonen van honderd kilo had weggesleept. In een „zwak" oogenblik gedaan, beweerde hij. glop; steegje; ook \in N.-üoll. („Pay- glop", Alkmaar); Friesch „gloppe"; gluvere, platte steenen over het water scheren, ook „glisse" en „memmetate". De woorden met „gn" schijnen alle afkomstig uit de Friesche en Saksische gewesten; in andere streken en in de algemeene taal zijn ze niet of slechts bij uitzondering gangbaar geweest (Wb. Ned. Taal, deel V, 172). gnap, knap, lichamelijk en moreel; niet in de beteekenis van „bekwaam"; „gnap- pe jas", betere jas, niet de beste; gnieze, heimelijk lachen; ook in het Friesch en Groningsch; op Texel ook „gniggele"; ook elders; gnokke, ook ofgnokke: kinderen iets afbedelen, snoeperij b.v.; ook elders; op Texel spreekt men ook wel van „ge- gnok"; gnut, ook grut, kleine muggen; Eng'.: „gnat"; elders spreekt men van ,,'t klei ne grut", de kleine kinderen; Wanneer een goede gedachte tot u komt, neem haar op in uw ziel en geef haar groeiruimte. BEKENDMAKING. De bevelhebber der Weermacht in Nederland, de generaal der vlie gers Fr. Christiansen, deelt mede: In een der laatste nachten heb ben misdadige elementen getracht een sabotage-aanslag op een zend- installatie in Nederland te plegen. De getroffen veiligheidsmaatrege len "én het ingrijpen van het bewa kende personeel konden de uitvoe ring van de aanslag verhinderen. Verscheidene daders werden, nadat zij verzet hadden gepleegd, over weldigd en gearresteerd. Zij zullen terechtstaan. Het in hét bezit van de daders gevonden en in beslag genomen materiaal is van buiten- landsche oorsprong. Mocht, ondanks de steeds her haalde waarschuwing tegen begun stiging van de vijand, blijken, dat de bevolking hieraan haar mede werking heeft verleend, dan zullen als vergelding de uit het betrokken gebied genomen gijzelaars voor de daad moeten boeten. Yruchtboomen aanplanten in een land- of tuinbouwbedrijf mag alleen met ver lof van de Groenten- en Fruitcentrale. Koolzaadhauwen kunnen als veevoer dienen; het stroo als strooisel in kalver- hokken. Groen aardappelloof (niet bespoten), zorgvuldig verzamelen en inkuilen vol gens de warme methode. Spurrie: 20 kg. zaaizaad per ha. Vaak mengt men wat zaad van reuzenspurrie of boterzaad door het zaad der gewone spurrie tegen legeren. Spurrie is het eenige stoppelgewas, dat bij matige bemestingstoestand nog een matige opbrengst kan opleveren, zonder dat bemesting noodig is. Stamboonen, goed gewas, kan tot 3000 "kg. opleveren. Het stroo vormt een vrij goed veevoeder. Het gewas laat goede stoppel na. Iedere boer op licht grond moet van elk perceel de zuurgraad en het P-getal kennen. Blauwinaanzaad zoo op ruiters zetten, dat de bollen door het stroo van dc hoo- ger gelegen schooven worden bedekt. Bovenop een bosje stroo (tegen spreeu- «wenschade). 24. CATHARINA-HOEVE. Deze boerderij is genoemd naar de moeder van de tegenwoordige eigenaar, de heer Jb. Hoogenbosch. Heel lang ge leden heette deze plaats naar de toenma lige eigenaar Gerrit Schrama (Schrama's Plaats). Eind vorige eeuw werd ze ge kocht door de heer M. Veeger, grootva der van de heer Hoogenbosch. Catharina-hoeve met haar. 20 bunder land behoort tot een van de oudste boer derijen van de Westermient. TEGEN DE RUSSISCHE BEER. Was er een Europa, bevolkt door men schen, die besef hadden van de saamhoo- righeid der Europeesche naties, bezield met de wil om vastberaden de Europee sche cultuur te handhaven tegen Azia tisch geweld, als één man zouden deze Europeesche volkeren Finland te hulp snellen en de Russische beer zijn klau wen afhakken. (Mussert in „Volk en Vaderland" van 8 December 1939.) DEN HOORN. Eens het aanzienlijkste dorp van ons eiland. Al zoeken we vergeefs naar de molen, t»l zijn de huizen erg gedund, al is er geen spoor meer van de spinbaan, al is er veel van de folklore verloren gegaan, al vinden we geen gezellig koutende, en zware sigaren dampende loodsen meer in het dorps-café (Loodsmans Welvaren) toch is Den Hoorn nog een van onze aan trekkelijkste dorpen gebleven; er gaat 'n groote bekoring van uit: Den Hoorn, een toonbeeld van harmonie met zijn rijk aan natuurschoon gezegendei omgeving: Het ranke torentje van de Hervormde kerk, de huisjes, bedekt met de donker- roode oud-Hollandsche pan, de oude dorpsstraat, gestadig opkruipend langs de nog oudere zandrug: Zonder dat alles zou dit landschap onvolmaakt zijn. Ook in de harten van de bezoekers van Texel, bij badgasten vooral heeft Den Hoorn 'n ruime plaats verworven. Menig „vreem deling" gaf er de voorkeur aan, in het dorp te blijven logeeren, eerst bij de boer en later, toen De Koog al tientallen pensions telde, zag je ook hier links en rechts de bordjes „Pension" verschijnen. Maar we willen niet bij het vreemde lingenverkeer alleen stilstaan. Dan zou- Stalin nog meer in het nauw. •Met de dag wordt Stalin meer in het nauw gebracht en dit zal dan ook wel een der voornaamste redenen zijn van het bezoek van Churchill aan het Krem lin. De zas^i van de Sovjets staat er slecht voor en geloof maar, dat de heeren in Moskou leelijk met de handen in het haar zitten. Zelfs de Engelsche deskun dige Liddie Hart komt er eerlijk voor uit: „De Duitschers hebben door hun overwinningen in het Z O. deel van het front .het heele krijgsplan van de Sov jets in het honderd gestuurd". En nu heeft Churchill bepaald gemeend, door persoonlijk ingrijpen nog wat te kunnen reddenMaar met conferenties is nog nimmer een oorlog gewonnen en dit „ge praat" zal op die regel heusch geen uit zondering maken! De bolsjewieken voe ren een wanhopige strijd tegen de nog steeds verder oprukkende Duitsche en met hen verbonden troepen. Slechte voorteekens. De Britsche premier bezocht destijds Frankrijk; kort daarop moest deze repu bliek zich gewonnen geven Churchill be zocht Rooseveltkort daarop viel Singapore. En nauwelijks was Winston Voor de tweede maal in Washington, of de val van Tobroek werd bekend ge maakt. Het is geen stoute veronderstel ling aan te nemen, dat ook op dit Mos- kovitisch reisje van Churchill weer een zware nederlaag zal volgen De voortee kens zijn er «reeds: De hoofdspoorweg van de Zwarte naar de Kaspische Zee hebben de Sovjets al prijs moeten geven; de havenstad Jeisk met haar 50,000 in woners en voor 'de oorlog belangrijke industrieën eveneens; met de verovering van Pjatigorsk hebben.de Duitsche troe pen en hun bondgenooten de voet van 't Kaukasusgebergte bereikt; ook in andere - TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Crt., Juli-Aug. 1917. HET ROTTERDAMSCHE Huis van Bewaring is vol. VEEVOERGEBREK. Er is sprake van het afslachten van een groot deel van de veestapel. DISTRIBUTIEKANTOOR Noordwijker- houtrvergat meel aan te vragen. Daar door zat men eenige dagen zonder brood. AAN ZEEVAARTSCHOOL TEXEL slaagden voor het einddiploma (20 Juli 1917) de Texelaars J. Koorn, H. Boon en W. N. de Wijn. OORLOGSBROOD. „Van zulk goedje zou een beest doodgaan, laat staan een menschVan deze woorden ging een monster meel vergezeld, dat een leze res van de Daily Mail aan de redactie zond. DE ZON. Za. 15 -Aug. op 6,22; onder 21,06 Zo. 16 Aug. op 6,24; onder 31,03 Ma. 17 Aug. op 6,26; onder 21,01 Di. 18 Aug. op 6,27; onder 20,59 DE MAAN. Za. 15 Aug. op 9,59; onder 22,34 Zo. 16 Aug. op 11,11; onder 22,59 Ma. 17 Aug. op 12,23; onder.23,26 Di. 18 Aug. op 13,37; onder 23,56 Eerste Kwartier: 19 Aug. 13,30. HOOG WATER OP TEXELS REE Za. 15 Aug. 0,02 en 10,58 Zo. 16 Aug. 0,38 en 11,36 Ma. 17 Aug. 1,16 en 13,36 Di. 18 Aug. 1,56 en 14,18 Springtij 12 en 25 Aug. (Foto-G. Joh. Duinker). den we ons slechts tot de laatste vijftien jaren moeten beperken, terwijl de ge schiedenis van Den Hoorn zich verliest In het grijs Verleden. Ja, eeuwen en eeuwen geleden reeds moet Den Hoorn zijn gesticht en nu willen we trachten in enkele artikelen de ontwikkeling van het dorp na te gaan. Hoe ouder eén dorp, stad of land, hoe moeilijker het is, met definitieve gegevens voor de dag te ko men. Ook al zijn er vele geschiedschrij vers geweest, want bij de bestudeering sectoren van het front staat de zaak der communisten er. heel slecht voor; zelfs in de eindelooze bosschen van Karelie, waar de Duitsche en Finsche soldaat meester zijn van het terrein, ondanks een veelvuldige overmacht en stap voor stap hun vijanden terugdringen, al steken deze ook vaak de bosschen in brand! „Niet meer terugtrekken" gelastte Stalin Hoe slecht de situatie voor Sovjet-Rus- land wel.is, valt duidelijk op te maken uit een door Stalin uitgegeven leger order, die in Duitsche handen viel. Hier in geeft hij een schildering van de toe stand, die allesbehalve hoopvol is en eindigt hij met het bevel; „Niet meer te rugtrekken. Een verdere terugtocht staat gelijk met onze ondergang". Wan neer we nu constateeren, dat de Sovjet troepen de laatste dagen niet anders doen dan op de loop gaan, ligt de con clusie voor de hand: het Sovjet-huis kraakt in al zijn voegen. Wat Stalin verloor. Aan dooden, krijgsgevangenen en ver misten heeft Sovjet-Rusland al wel 100 millioen man aan Mars moeten offeren; dat is de helft van zijn bevolking. Van zijn graangebieden verloor het 68 pet.; van zijn vleeschvoorziening mist het twee derden; zijn behoefte aan suiker kan het nog maar voor 20 pet. dekken; die van kolen voor 38 pet.; die van ijzer erts.voor 35 pet.; die van mangaan voor 2 pet. „Sovjet-Rusland verkeert in doodelijk gevaar", schreef D r. Brunner in het Nationale Dagblad en daarmee oveidreef hij niet. De laatste berichten over de vernieti gingsslag bewesten Kalatsj, in de groote bocht van de Don, overtreffen de ver wachtingen 57000 gevangenen, 1000 pantserwagens, 750 kanonnen buitge maakt of vernietigd. De vijand leed ook hooge bloedige verliezen. Te rekenen van het begin van de voor jaarscampagne af komen we tot deze getallen: 1044,741 gevangenen, 6271 pantserwagens en 10131 kanonnen buit gemaakt of vernietigd. Bovendien verlo ren de Sovjets in die tijd 6056 vliegtui gen! Indië grijpt zijn kans. De opstandige beweging in Britsch-In- dië neemt met de clag grooter omvang aan. Verwondering kan dit niet wekken. De uitbarsting moest vroeg of laat ko men. Reeds in 1624 deelde de Britsche Oostindische Compagnie er de lakens uit. Door een reeks bloedige veldtochten heeft Engeland dit gebied aan zich on derworpen. Het maakte zich gehaat door zijn meedoogenlooze kolonisatiemetho den. Britsch-Indië was sinds jaren 1tde schatkamer van het Imperium"; elk mid del, dat tot grooter profijt kon leiden, werd te baat genomen. Op het welzijn der bevolking werd nagenoeg niet gelet. Dit moest zich op de duur wel wreken. Thans is de dag der afrekening aangebro ken. En wel op een moment, dat Londen zeer ongelegen komt. Het heeft al ge noeg te stellen met de Duitsche duikboo- ten, die zijn scheepvaart belagen; met de vliegtuigen, die zijn industrieën met ver nieling bedreigen; aan handen en voeten is het gebonden.... alleen in Britsch- Indië nog niet. Daar heerscht het met de knoet en tracht het ieder weerspan nigheid met geweld de kop in te druk ken. Het centraal secretariaat van het con gres te Allahabad werd door de Brit sche politie bezet, ongewapende betoo- gers werden met traangasbommen en vuurwapens uit elkaar gejaagd (Z.O.Z.) van hun pennevruchten komt men nogal eens tot de ontdekking, dat er van mis verstand sprake is, zoodra de nevelen der oudheid opdoemen. Dan verlaat de een zich louter op overleveringen, terwijl de ander zijn fantasie de vrije"teugel laat. Texel wordt een eiland. Wanneer dat precies gebeurd is, is 'niet met zekerheid te zeggen, maar men neemt aan, dat het eiland zijn ont staan dankt aan de Allerheiligenvloed van 1170. Toen „verdronk" er heel wat land tusschen het tegenwoordige Texel, Medemblik en Stavoren. Terloops vertellen we nog, dat de naam Sudersee het eerst voorkomt in 1340 Vermoedelijk is deze zee ontstaan uit een aantal meren, waarvan het Fle- vo-meer (in de Middeleeuwen Almari of Almeri genaamd) het grootste was. De geweldige ovèrstroomingeh van 1170 moeten tot het ontstaan van de Zuider zee in belangrijke mate hebben bijgedra gen. Mede "werden de zeegaten, door welke de binnenzee met het buitenwater in verbinding stond, door die ramp aan zienlijk verwijd. Van „Texel" (Texla) was reeds sprake, voordat het een eiland was. Oorspronke lijk was het de naam van een z.g. gouw, welke zich van Alkmaartotv. het Vlie uitstrekte. Later ging de naam op het kleine gedeelte van de gouw, dat een eiland werd, over. - J. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1