GESLAAGDE TEXELSCHE SCHAPENFOXDAG. UIT VELERLEI BRON. Uitslag Keuring Fokveedag 1942. VAN DE FRONTEN. Duitschland wint op alle Fronten. 55e JAARGANG. No. 5685. WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Texel mag wcjer op een geslaagde schapenfokdag terugzien en wel ondanks verschillende ongunstige factoren. We denken aan de late oogst, waardoor de boer moeilijk zijn bedrijf kan verlaten en aan de slechte weersinvloeden, waaraan de dieren sinds vorig jaar Sepfember hebben bloot gestaan. Dit laatste heeft de schapen evenwel nauwelijks ge deerd, hetgeen pleit voor de uitzonderlijke kwali teit van het Texelsche ras. Van de vaste wal hebben wij wel een.; meer be langstelling gezien, maar daar zullen de vervoers problemen wel schuld aan hebben. Vooral voor fokkers in de buurt van Hoorn, zoo verzekerde men ons, was een reis naar Texel geen kleinig heid". We hebben verscheiden personen, d:e we als deskundigen op het gebied van de schapenteelt meenden te mogen aanmerken, naar hun oordeel gevraagd en vrijwel zonder uitzondering luidde het gunstig. Ja, we hadden ook nu weer de bloem van Texels wolveestapel op de Groeneplaats bijeen. „Over de kwaliteit van het ingezonden materiaal ben ik best te spreken". Aldus de v<&rzitter van het Texelsche Schapen stamboek in Noord-Holland. Maar laat ons bij het begin aanvan gen en u eerst van de opening van de Fokveedag vertellen. Daartoe kwamen do autoriteiten en keurmeesters in hotel Do Lindeboom bijeen. De voorz.,de heer K. Hoogentoorn, heette de aanwezigen namens de orga- nimtoren hartelijk welkom. Hij uitte een woord van bijzondere waardeering voor do belangstelling, die burgemeester Rijk de Vries, de heer Joh. Parlevliet, verte genwoordiger van de boerenleider in N. Hf and, van^de Landstand, door hun ao wezigheid toonden. Na eenige strub beling bij de'voorbereiding, waarvan de oorzaak lag in veranderde omstandighe den en gewijzigde verhoudingen, mogen wij ons gelukkig prijzen? zoó vervolgde spr., thans te staan aan het begin van een voor de schapenfokkerij zoo belang rijke dag, die, als de voorteekeneji niet bedriegen, een goede kans van slagen heeft. In de eerste plaats is deze belangrijk voor de fokkerij op het eiland zelf, want EEN BESTE RAM! De T.E.S.O.-beker, welke nu definitief in het bezit van de heer J. Kikkert Nz., \}e Westen is gekomen. (Beide foto's: G. J. Dumker.) hierdoor kunnen de fokresultaten wor den toond. Moge vooruitgang kunnen worden geconstateerd! Vooruitgang in schoonheid, zuiverheid en in uniformi teit van type en van bouw en verbete ring in de zin van verhooging van het nuttigeffect Want hoewel onder de druk van de oorlogsomstandigheden met als gevolg _daarvan scheurplicht en gebrek aan krachtvoeder, ook hier op Texel het aantal schapen wel eenigszins zal ver minderen, moet toch getracht worden, 't nuttig effest voor 100 pet. te behouden. Nauwgezette controle van de koppel en strenge selectie zijn daartoe de middelen, t Deze fokdag is eigenlijk voor ons hee- le land van belang! Immers is Texel niet alleen vanouds de bakermat van het ras, maar Texel is nog steeds en moet trach ten te blijven het centrum, de kern, van waaruit heel Nederland van goed fok- rnateriaal wordt voorzien. Het feit, dat Texel een eiland is, d.w.z. een gemakkelijk af te sluiten gebied, maakt het makkelijk, de stapel vrij te houden van besmettelijke ziekten, zoodat wij hier kunnen houden een kern niet al leen van goed materiaal, maar ook van gezond materiaal. Dit wil niet zeggen, dat iedere invoer hier te allen tijde ver boden moet zijn van b.v. materiaal, noo- dig voor bloedverversching, of van b.v. materiaal, noodig voor verhooging van de wolproductie, maar voor Texel is het zeer gemakkelijk goede voorzorgsmaat regelen te nemen en gevaren te weren. De Texelsche fokkers hebben derhalve 'n mooie, doch verantwoordelijke taak. Spr. besloot met zijn dank uit te spre ken aan allen, die hebben meegewerkt tot -hetgeen tot stand werdgebracht. In dé eersteplaats dankte spr. Burgemeester De Vries voor het beschikbaar stellen van plein, materiaal en kampioenschaps- prijzen en voorts de heeren juryleden en de inzenders. In de hoop, dat de dag aan de verwachtingen zou mogen beantwoor den, verklaart spr. hiermede de fokdag HONGERBLOKKADE MISLUKT. In deze reusachtige strijd zonder weer ga hebben de Duitsche en verbonden sol daten dit jaar het leefgebied der Euro- peesche volken geweldig uitgebreid De poging van de internationale gelukkig makers der menschheid, koosevelt, Chur chill en Stalin om de Europeesche vol ken uit te hongeren, kan daardoor reeds thans als definitief mislukt worden be schouwd. Indien echter in deze geweldigste strijd aller tijden de Duitsche soldaat onder nauwelijks voor te stellen ont beringen in gevechten zijn zware offers brengt, dan is het vaderland juist dit jaar nog meer verplicht ook het hoog ste aan offers te geven. (De Fuehrer in zijn oproep voor het Duitsche Winterhulp-werk). OP DOEN KOMT HET AAN. De eerstvolgende weken zullen ons hoogstwaarschijnlijk nog gebeurtenissen van dp allereerste rang aan de fronten, in het bijzonder aan het oostfront, bren gen; en wie weet, zal dan het oogenblik komen waarop velen bij ons zullen gaan inzien, dat men met tot in het oneindige kan doorgaan met zichze^ iets wijs te maken, of wijs te laten maken, zonder met de werkelijke verhouding van krachten rekening te houden, en dat men dus goed doet, eindelijk weer eens aan de naaste toekomst te gaan denken, die ons voorschrijft: niet zitten wachten op een denkbeeldige, bevrijding, maar aanpakken. Of, zooals Van Heutsz placht te zeggen; „Nietkletsen, maar doen". (Max B 1 o k z ij 1 in ëen van zijn ra diopraatjes). MEEDOEN. Er is maar één middel om-een ideaal tot werkelijkheid te maken: meedoen, verantwoordelijkheid aanvaarden. Als je fheerit, dat je het zelf zooveel beter weet, dan is het misdadig om dit inzicht aan ons volk te onthouden, door niet mee te willen doen. („Storm", weekblad Ned. S.S.). NIEUW EUROPA. Europa stuurt nu op een economische ordening aan, die aan ieder een bestaans minimum verzekert. Op eenig andere manier is de economische samenwerking en de solidariteit tusschen de verschil lende naties niet denkbaar (L' Oeuvre, Frankrijk). WINST AAN ALLE FRONTEN. De spilmogendheden beheerschen het Europeesche continent verregaand. Het deelnemen van de bolsjewisten aan de oorlog en van de V.S. heeft voor de ge allieerden geenerlei verlichting gebracht, want alle rijkdommen van Groot-Brit- tannie gingen voor de vijanden van de spilmogenheden verloren. Op de drem pel van hei vierde oorlogsjaar staan de mogendheden van het Pact van Drie in een zegevierende opmarsch aan alle fron •ten. (Deutsch-Diplom. Korrespondenz). HET VIERDE OORLOGSJAAR BEGON. In deze dagen denken we allen aan de Fuehrer, die met feillooze wilskracht de Duitsche natie heeft vereenigd en ze gevierend aanvoert, denken we aan de -Duitsche soldaten, die in ontzaglijke ge bieden het Duitsche Rijk weer tot zijn waardigheid en grootheid hébben ge bracht en denken wij aan de mannen en vrouwen thuis, die alle lasten van deze oorlog op zich nemen in het bewustzijn, dat het groote uur van het Duitsche Rijk en van het oude, eerwaarde Europa heeft geslagen. ,(Alfr. Rosenberg, minister voor de bezette gebieden). WAT DIEPPE BEVESTIGDE. Een landing zelf kan niet anders dan behoorlijke verliezen opleveren voor de aanvaller. Een beproefde militaire stel ling is, dat bij evenwaardig uitgeruste partijen de aanvaller numeriek heel wat sterker moet zijn. Bovendien is 'n trans- portvloot, die zich naar de kust begeeft, uitermate kwetsbaar. Daarom zal een in vasie, welke ten doel heeft.een tweede front in Europa op te richten, niet met duizenden, maar met honderdduizenden moeten worden uitgevoerd. Succces kan alleen mogelijk zijn, wanneer 'n volko men beheersching van het luchtruim bij de operaties wordt verkregen. („De Vliegwereld", 1 Sept. 1942.) voor geopend. De heer J. Sijp, secr. van 't Texelsche Schapenstamboek in Noord-Holland, maakte vervolgens de namen der jury leden bekend en tevens welke rubrie ken zij moesten keuren; voor 1 en 2 en voor de kampioensprijzen K. Hoogen toorn, S. Koning en P. Verberne; voor 3, 4 en 5 P. W. Koning, H. C. Kooi en T. Koorn; voor 6 en 7 Ir. Verschuil. P! Lap Kz. en H. J. Keijser; voor 8 en 9 P. C. Hm, A. S. Keijser en S. Wijdenes; voor 10, 11, 12, 13 en 14 IJ. Lap. P. Bruin en J. Blaauw. Voor de premiën van f 10 en de 3 premiën van f 25, tevens-voor de TESO-wisselbeker Ir. De Vries, Th. Bak ker en J. Sijp. Tenslotte-wees de heer Sijp er nog op dat het aantal voor de diverse rubrieken uitgeloofde prijzen van de groote der ru brieken afhankelijk is. Toen konden de keurmeesters „aan de slag" gaan. Het \yas zooals alle jaren: een moeilijke taak, die geruime tijd vor derde en waarbij veelal pas na lang wik ken en wegen tot het toekennen van de prijzen kon worden overgegaan. De volledige uitslag vindt u elders in dit nummer. Over het geheel, we merkten het reeds op, waren de keurmeesters en anderen, die er kijk op hadden, over de kwaliteit der ingezoixleh dieren best te spreken. Vooral de drie rubrieken rammen maak ten een uitstekende indruk. „De oudere diéren hebben weinig van de druk der omstandigheden te lijden gehad, doch de jongere exemplaren bleken daartegen minder goed bestand". Aldus het oordeel van Ir. L. de Vries, rijks veeteeltconsu lent. De heer Blaauw, een der keurmees ters van de vaste wal, vond de ooilam meren door elkander beter dan de ram- lffnmeren. Tweejarige ram brengt f 500 op. Dat was de ram van de heer H. W. Keesom, die de kampioensprijs verwierf, welke door de gemeente Texel was uit geloofd. '*t Was de beste ram en hij bracht danook een ongekend hooge som op: de heeren H. J. en C. Keijser gaven er f 500 voor. Is er ooit zooveel geld voor een ram betaald? De ram was gefokt door de heer P. Lap Kz., Den Hoorn. Overigens was er bijkans geen handel. De heer Jb. Eelman Gz., Ooster end, verkocht aan de heer J. Sijp een ramlam, catalogusnr. 115-5104, voor 250 gulden; de *ieer J. Kikkert Nz. verkocht een ramlam voor f 250 aan K. Hooge- toorn. Voorts werd de heer A. P. Dal- meijer voor een 2-j ram f 325 geboden, terwijl de heer Joh. Roeper Johz voor een oudere ram f 350 maken kon. Is het eensdeels te betreuren, dat er practisch geen handel werd gedreven, anderszijds mogen we ons gelukkig prijzen, dat Texel bijna al zijn goede fok- materiaal heeft behouden. Er zijn wel ja ren geweest, dat verscheidene van onzo beste exemplaren'naar de overkant ver huisden. Fokveedag 1942 behoort nu weer tot 't verleden. Hij heeft geleerd, wat zelfs on der uiterst moeilijke bedrijfs- en weers omstandigheden de Texelsche schapen fokker met zijn hier geboren en getogen ras kan bereiken. En dat is niet gering te schatten. Integendeel, het stemt tot ver heugenis en dankbaarheid, en doet ook voor de toekomst van het Texelsche schapenbedrijf de beste verwachtingen koesteren. J. De aartsvijand van onze bescha ving, cultuur en godsdienst is het bolsjewisme. Daarom moet dit ver nietigd worden. Eenjarige rammen (23) la. J. Kikkert Nz., De Westen lb. Jb. Eelman Gz., Oosterend lc. H. C. Dijt, Westergeest 2a. P. Breen, Oosterend 2b. Jb. Lap Kz., Den Hoorn 2c. A. Eelman Dz., Oosterend 3a. A. Eelman Dz., Oosterend 3b. J. Kikkert Nz., De Westen 3c. A. Eelman.D2., Oosterend Eervolle vermelding: A. Eelman Dz., Oosterend; S. P. Koning Johz., Ooster end; P Verberne, Spang; P. Lap Kz., Den Hoorn. Tweejarige rammen (12) la. H. W. Keesom, Den Burg lb. P. Lap Kz., Den Hoorn 2. A. Eelman Dz., Oosterend 3a. A. P. Dalmeijer, Oudeschild. 3b. J. Zuidewind, Oudeschild Eerv. vermelding: J. Kikkert Nz., De Westen. Oudere rammen (13). 1 Mw. Wed. G. Dijt-Brans, Den Burg 1. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 2. P. Brans Az., Oost 2. T. Kikkert, Oosterend 3. Mw. Wed. G. Dijt-Brans, Den Burg 3. J. Kikkert Nz., De Westen. Schapen met 1 ramlam, geboren voor 4 April 1942 (12) 1. P. Verberne, Spang. 2. J. Kikkert Nz., De Westen 3. Gebr. Keijser, De Waal. Eerv. vermelding: P. Breen Oosterend, 2. maal. INLEVERING KIPEIEREN. Kippenhouders, die nog niet of nog niet geheel aan verplichte inlevering van 15 eieren per kip voldeden, wordt in herin nering gebracht, dat daartoe alleen nog a.s. Maandag bij de P.T V. Texel gelegen heid bestaat. Strafmaatregelen, zoo deelt de Voedselc^mmisaris mede, zullen wor- oer^ toegepast op hen, die ook dan nog in gebreke blijven. VERGADERING LANDSTAND. De Landstand op Texel leidt 'n krach tig leven, de talrijke vraagstukken, wel ke de p^rel onzer Noordz^e-eilanden ople vert, ui hoofdzaak door haar isolement, worden naar vermogen opgelost. De boerenleider Parlevliet, krachtig bijgestaan door zijn secretaris De Vrijer, krijgt het langzamerhand zoo druk, dat overwogen moet worden speciale spreek uren in te stellen. Een bewijs, dat onze mannen op Texel goed werk doen. In de laatstgehouden vergadering werd het misnoegen uitgesproken over het feit, dat nog veel taptemelk op het ei land wordt weggegooid, in bepaalde ge vallen zooveel, dat men er wel twee var kens vah zou kunnen houden. Ook*voor Texel zal het zeer wensche- lijk zijn, dat aan de zwarte handel in ar- beidsloonen een einde wordt gemaakt. Over de toewijzingen van gtnerator- anthraciet bleek men weinig content te zijn, men was van oordeel, dat op het gebied van de brandstofvoorziening voor de Landstand als adviseerend deskundig lichaam een groot terrein brahk ligt De benoeming van de boerenleider Parlevliet én «dé leden van de boerenraaci Lap en Keijser in de commissie bij de plaatselijke Bureauhouder, stemde tot voldoening. (L. St.) Op Stalingrad af. Het Sovjet-orgaan „De Roode Ster" maakt zich doodelijk ongerust over Sta lingrad.- En dit blad niet alleen. Dat is geen wonder. „De beteekenis van Stalin grad is ontzaglijk", zoo schrijft hét blad en daarom betoogt het met kracht en kiem, dat alles op alles moet worden ge zet, om de stad te behouden. „De op marsch van de Duitsche troepen kan tot staan worden gebracht", aldus de Roode- Ster-redactie, maar die heeren hebben op hun bureaustoelen makkelijk comman- deeren. De practijk leert, dat de bolsje wieken ook hier met veel meer in te brengen hebbep. De geweldige Sovjet- oorlogsmachine dreigt hier in haar hart te worden getroffen. En daar is dan geen herstellen meer aan! Betonnen bunkers en mijnenvelden mogen de Duitsche sol daten de weg versperren, Stalin mag dan van ieder huis in de naar hem genoemde stad een vesting hebben gemaakt, er gaat geen dag voorbij, of er wordt nieuwe ter- ïeinwinst geboekt. Men is reeds gevor derd tot de rand van de stad. De val van Stalingrad komt in zicht. Die van Nowo- rossisk, de laatste haven, waarover de bolsjewieken a.d Zwarte Zee nog kon den beschikken, is reeds een feit gewor den. Ook daar ging het niet van een leien dakje. De horden van Stalin boden tegenstand met de moed der wanhoop; dagenlang --hielden de vestinggevechten, waaraan ook Roemeensche cavalerie deel nam. aan; de terreinomstandigheden wa ren verbazend moeilijk, maar tenslotte niet onoverwinnelijk. Schapen met 1 ramlam, geb. na 3 April 1942 (12) 1. J Kikkert Nz., De Westen 2. S. J. keijser, Oudeschild 3. IJ. Lap en M. J. Kikkert, Den Hoorn 3. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. Eerv. vermelding; A. Eelman Dz., Oos terend. Schapen met een ooi en een of meer ram- lammeren, geb. voor 5 Apri] 1942 (17) 2 Jb. Eelman Gz., Oosterend 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn 3. J. Kikkert Nz., De Westen 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend Eerv. vermeld.: AP.Dalmeijer, Oude schild. Schapen met een ooi en een of meer ram- lammeren, geb. na 4 April 1942 (21) la. Gebr. Keijser, De Waal lb. P. C. Hin, Spang 2. IJ. Lap en M.J.Kikkert, Den Hoorn 3. T. Koorn, De Westen 3. P. C. Hin, Spang Schapen met twee ramlammcren, geb voor 7 April 1942 (11) 1. A. jakker, Spang 2. A. Eelman Dz., Oosterend 3. Jb. Lap Kz., Den Hoorn 3. Jb. Eelman Gz., Oosterend 3 Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. Schapen met twee ramlammeren, geb. na 6 April 1942 (12) 1. A. P. Dalmeijer, Oudeschild 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend 3. P. Brans Az., Oost 3. A. Eelman Dz., Oosterend. Schapen met twee ooilammeren (8) 1. J. Kikkert Nz., De Westen 2. Joh. J. Roeper Johz., Oosterend 3. P. Lap Kz., Den Hoorn. Sovjet-bommen op Hongarije. Militair hadden de luchtaanvallen van Sovjet-vliegtuigen op Hongaarsch ge bied ook op de hoofdstad niets te duiden, maar de burgerij heeft verliezen moeten lijden; acht dooden, 21 ernstig gewonden. De vliegers^ kwamen in ver scheidene golyen en vlogen op groote hoogte. Van het met eenige zekerheid treffen van een voor d,e oorlogvoering belangrijk doel kon reeds hierdoor geen sprake zijn. Intusschen is voor heel Hon garije de verduistering afgekondigd. Wat Engeland ondervond. In Ierland is de rust nog lang niet te- luggekeerd. In Anthnm, in het noorden, heeft menteen politiekazerne in brand willen steken. Te Belfast heeft een ster ke groep mannen van de IRA met' ma chinepistolen de politie aangevallen. De opwinding neemt er hénd over hand toe. Van de doelen, welke de Duitsche luchtmacht de laatste dagen in Engeland bewerkte, moeten genoemd worden de Zuidkust met het eiland Wight en Mid- den-Engeland. Verkeersinstallaties en andere voor de oorlogvoering belangrijke objecten kregen voltreffers. Het vuur van de opsténd in Britsch- Indië wil maar niet dooven. Arrestaties, het opleggen van boeten, het vuren op betoogers en stakers... je kunt er in alle berichten uit die hoek van net Em pire over lezen Londen heeft beloofd, Gandhi in vrijheid te zullen stellen, maar.... dan moet hij beloven, voor laan „zoet" te zullen zijn; dan mag hij geen massabeweging tegen de regeefing meer op touw zetten. Er is echter geen denken aan, dat Gandhi die prijs zal betalen. Naspel moord op Heidrich. Te Praag zijn een ouderling, een bis schop, een kapelaan en een predikant ter dood gebracht, omdat zij de moordenaars van SS Obergruppenfuehrer Heidrich met nog 5 valschermagenten in de Ca- rolus Borromeuskerk verborgen gehou den en verzorgd en geholpen hadden. Japanners hebben verscheidene' Kleine Soenda-eilanden bezet. De militaire bedrijvigheid in Egyp te verkeert nóg in eén stadium van voorbereiding. ALLES SAL REG KOM. Woorden van Paul Kruger. Oom Paul verbond daar echter een voor waarde aan; „As elk sijn deel bij dra". Wat is uw aandeel, lezer? Zijt ge reeds lid van de Ned. Volks- dienst b.v.? Gij kunt u aanmelden op het Bureau N V.D., Raadhuis. Daar kunt u ook inlichtingen in winnen. DE ZON. Wo 9 Sept. op 7,03; onder 20,11 Do. 10 Sept. op 7.05; onder 20,08 N Vr. 11. Sept. op 7,06; onder 20,06 DE MAAN. Wo 9 Sept. op 5.29; onder 19,46 Do. 10 Sept. op 6.37;*onder 20,13 Vr. 11 Sept. 7,48; onder 20,37 Nieuwe Maan: 10 Sept. 17,53. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 9 Sept 9,43 en 22,00 Do. 10 Sept. 10,16 en 22,32' Vr. 11 Sept. 10,48 en 23,04 Springtij 10#en 25 September. Drietallen ramlammeren van een vader- dier (3) 2. Jb. Ziildew'nd, Oudeschild. Viertallen ooilammeren, van een vader- dier (10) 1 J. Kikkcri Nz., De Westen 2. P. Lap Kz., Den Hoorn 3. Joh. J. Roeper Johz Oosterend. Eerv vermeld.: Jb Lap Kz., Den Hoorn Viertallen éénjarige schapen (4) 1. Joh. J, Roeper Johz., Opsterend 2. Jb. Eelman Gz., Oosterend 3. Jb. Lap Kz., Oosterend Viertallen oudere fokschapen, welke in 1942 lammeren hebben grootgebracht (2). 1. Jb. Lap Kz., Den Hoorn 2 Joh. J. Roeper Johz., Oosterend. 34 premies van f 10, De 34 premies van f 10 werden als volgt toegewezen: Jb. Eelman Gz., Oosterend, 7 maal A. Ëelman Dz., Oosterend, 5 maal J. Kikkert Nz., De Westen, 3 maal Joh. J. Roeper Johz., Oosterend, 3 maal Gebr. Keijser, De Waal, 2 maal Jb. Lap Kz., Den Hoorn, 2 maal A. P Dalmeijer, Oudeschild, 2 maal A. Bakker, Spang, 2 maal P. C. Hin, Spang, 2 maal P. Breen, Oosterend P. Verberne, Spang Jb. Zuidewind, Oudeschild IJ. Lap en M.J. Kikkert Den Hoorn P Lap Kz., Den Hoorn, P. Brans Az., Oost. Dc premiën van 1' 25, De door de Ned. Landstand uitgeloofde premiën van f 25 vóór de drie beste jam lammeren werden toegekend aan: J.Kik kert Nz., De Westen; Gebr. Keijser, De Waal en A. Bakker, Spang.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1