(foorélirom Blauwzuurgas-lnstallati n Egbert Scheepmaker Nette Meisjes gevraag TWTro f'ien ^Banden. Egbert Scheepmakers Elite koffiesurrogaat De Avonturen van Robinson Crusoë DE MAGNEET. LAAT UW NARCISSEN GASSEN. Voor Uw Narcissen het bes RECEPTEN. Savoyekool met gort. 50 gram vet, 2 uien of prei, 80 gram gort, 2-2'/t liter water, zout, 1 kg. savoyekool, 750 gram aardappelen en twee rau\ye, fijngeraspte wortelen. In het heete vet braadt men de in blokjes gesneden uien bruin en voegt er dan de een dag te voren ge weekte gort met het weekwater aan toe. Nadat het gerecht 20-40 minuten gekookt heeft, worden de fijn gesneden kool en de blokjes aardappel er bij gedaan. Laat het gerecht nog 30 min. koken, breng 't cp smaak met zout en doe er ten slotte de rauwe, fijngeraspte wortelen bij. NUTTIGE WENKEN. Zeeprestjes doet men in een linnen of katoenen zakje. Dan kan men ze geheel opgebruiken. Georgette krimpt door het wasschen. Het beste is: terwijl het nog wat vochtig is oprekken en tegelijk droog strijken. FRIESCHE VOLKSHUMOR. Mannichien makket it béd ré for in oar en komt sles op strie to lizzeq. Menig een brengt voor een ander het bed in ge reedheid en komt zelf op een strooleger terecht. HET MOEILIJKE KIND. Het is een vreugde moeders te mogen inlichten, hoe ongelooflijk veel te berei ken is met nog een beetje méér liefde en warmte, juist voor het moeilijkheden ge vende kind. (J. Jacobs-Arriëns.) DIT OF DAT. Ieder mensch heeft in zich de voor raadschuren van opgeruimdheid èn van neerslachtigheid. In zijn ziel ligt al dat zaad geborgen, en hij kan met God's zegen beslissen, wat daarvan tot was dom komen zal. RIJMELARIJTJE. illinium HIJ SPRAK DE WAARHEID. Men vroeg de welgedane heer Van Stadt: Of hij ook .smokkel" bij zich had. „Jawel", sprak lachende de dikzak. En sloeg zich vroolijk op zijn zitvlak: Twee hammen van de beste soort... Men lacht*' en liet hem ongestoord Vertrekken met verhaaste pas. En echte hammen in zijn tasch. HUIB DE RIJMELAAR. TEELT ZIJDERUPSEN. De laatste jaren neemt niet al leen in Duitséhland, maar ook in ons land de teelt van zijderupsen toe We schreven reeds over het bedrijf te Huizen. Hier een meisje, dat in de wonderen van hei leven der zijderupsen wordt ingewijd. Op tafel: cocons, welke de zijde leve ren. (P.I.B.) FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 44.) De bescheiden maaltijd scheen Alexei Finschow goed te hebben gedaan. Zijn'wangen kregen weer wat kleur. On willekeurig moest Robert aan zijn eerste ontmoeting met Lisaweta denken,ook bij haar hadden een paar belegde brood jes wonderen verricht. Als u mij nu eens een en ander wilt vertellen, meneer Finschow. Hoe bent u hier gekomen? Ikheb 't aan u te danken, meneer Eschber'g, dat il^ Sovjet Rusland de rug kon toekeeren, antwoordde Finschow zacht. Robert keek hem vragend aan Mij? Hoezoo? U hebt toch mister Hixley verzocht mij te helpen. Dat is zoo, ja Heeft meneer Hix ley u mee hierheen genomen? Alexei Finschow glimlachte droef geestig Dat zou niet goed mogelijk geweest zijn, meneer Eschberg. Langs le gale weg kan niemand Rusland verlaten. "Maar als men geld heeft mister Hix ley heeft ontzettend veel voor mij ge- PRAATJE OVER GEMEENTEWAPENS Hooir- DE EENHOORN VAN HOORN. 50 Vandaag ons vijf tigste praatje over gemeentewapens en wel over het wapen van Hoorn. We hebben reeds ver teld, dat de post hoorn ten onrechte doet vermoeden, dat de naam van de stad daarmee wat te maken zou hebben. Maar Hoorn wil zeggen „hoek". We willen nu de aandacht eens ves tigen op de schild houder van het Hoornsche wapen; een eenhoorn, het symbool van de maagde lijkheid, dapperheid en strijdlust. Het dier ziet er uit als „een hert met manen"; op het voorhoofd draagt het een lange gedraaide gemshoorn, welke, naar het volksgeloof wil, met gif gevuld zou zijn. De eenhoorn is aan 's menschen fantasie ontsproten. Volgens de sage zou hij in Afrika geleefd hebben en daar met de leeuw in vijandschap zijn geraakt. Zoo sterk was hij, dat hij in gevechten met de Koning der Dieren meermalen over winnaar was. Had Hoorn zich een trou wer „schildknaap" kunnen wenschen? Konijnenteelt. Wilt u weten, hoe u 'n konijnenhok eigenlijk moet bouwen en hoe u konijnen voeden moet? Zend dit bericht uit de Texelsche Crt. aan Rijks voorlichtingsdienst, afd. Konijnen, Beek bergen (als dijkwerk in open enveloppe) en u wordt kosteloos en deskundig inge licht. Naam: Adres: (blokletters). S.V. TEXEL. ER ZIT GANG IN! De boog kan niet altijd gespannen zijn: gedurende de afgeloopen twee jaar lag S.V. Texel weliswaar niet op één oor, maar toch ontbrak het aan die strijdlust, welke tot schoone overwinningen in staat kan zijn. Iedereen begrijpt, dat de omstandigheden daar heel veel sëhuld aan hadden. Maar nu zich tromgeroffel heeft doen hooren en échte competitie- gevechten eerstdaags geleverd moeten worden, thans zien we „onze jongens" weer frisch en vol van ideaal aangetre den. Ja, het belooft wat te worden, die nieuwe strijd in afdeeling vier. Texel heeft orilangs al een voorproefje van zijn kunnen gedemonstreerd door de B. K.C.'ers met sprekende' cijfers te ver slaan S.V. Texel staat aan het begin van een veelbelovend tijdperk. Het werd ook tijd. We denken daarbij vooral aan de gelederen der donateurs, de Texel-aan- hang, die de laatste tijd ook maar bitter weinig ambitie getoond heeft. Aan dè vooravond van wat komen gaat, heeft voorz Dapper zijn getrouwen nog eens bijeengetrommeld en.... ze hebben zich in grooten getale naar. „Casino" gerept, waar Vrijdagavond de algemeene vergadering werd gehouden. De voorz. sprak er zijn vreugde over uit, dat de S.V Texel weer zoo'n flink aantal spelers rijk is. De geest der ver gadering was puik en het liep dan ook allemaal vlot van stapel. Niet, dat er als maar zoete broodjes worden gebakken De vraag, of het elftal zelf zijn aanvoer der kiest, of dat de elftalcommissie deze aanwijst, gaf aanleiding tot het werpen van troeven over en weer. De heer W.v. Zeijlen meende, dat je dan vaak de ver keerde aanvoerder in het veld krijgt. Terwijl voorts het gevaar bestaat van twee stroomingen in het elftal, wat de eenheid niet bevordert. Aangezien eeni- ge spelers voet bij stuk hielden, besloot het bestuur nader overleg te plegen. De cantine is nu eigendom van de S.V. Club-aVonden. Die hebben we eigenlijk altijd gemist en toch kunnen ze het vereenigingsleven zoo goed doen: Ontspanning, het kwee- daan kort en goed, het is mij gelukt Over de grens te komen. Overigens hij schraapte zijn keel heeft die vlucht nogal wat van mijn krachten gevergd. Mijn gezondheid laat al sinds jaren veel te wenschen over, ik heb nachten achter een in de open lucht geslapen, wanneer ik niet af en toe onderdak vond in een of andere boerderij. Men is in Rusland zeer hulpvaardig, men kent elkanders nooden en zorgen maar men is ook ontzettend bang. Elk kind weet,' wat er op staat als men iemand helpt vluchten. Ik heb wat kou gevat, maar het zal toch wel niet ernstig zijn, nietwaar? Angstig hechtten zijn donkere oogen zich aan Robert. Deze viel onmiddellijk weer de eigen aardige gloed op. Nu had Finschow ook van die typisch teringachtige vlekken op zijn wangen. Hij probeerde hem gerust te stellen Dat is allee/i maar een gevolg van oververmoeidheid, meneer Finschow. Als u eefi paar dagen behoor lijk hebt uitgerust, zal dat wel weer overgaan. U hebt er toch geen bezwaar tegen, dat ik daarvoor zorg? U bent al te goed, meneer Esch berg* mompelde Alexei dankbaar. Ik weet niet, waarom u dit alles doet ik ben niet naar u toegekomen om te bedelen. Ik weet immers wel, waarom u hier gekomen bent, meneer Finschow. U weet dus iets van haar? Alexei HET HANDELSMERK VAN VERTROUWEN. HALLOHALLO Nadruk strafbaar Stuurt U mij direct nog twee pakjes - want dat bevalt mij toch het beste. ken van vriendschap. Daarom werden deze plannen algemeen toegejuicht. Be sloten werd ze eenmaal per maand te houden. Het spreekt vanzelf, dat ook het zwakke geslacht van de partij moet zijn. De heeren M. Koole, B. Beumkes en G. Dros zullen er voor zorgen, dat de eerste avond 2 October een koste lijk repertoire geboden wordt. Maar dat moet ook, want de eerste klap is een gul den en vijftig cent waard, is 't niet? „Sport boven het IJ". Dat is het aantrekkelijke Sportweek blad, dat, hoe kort het ook bestaat, al honderden abonné's heeft geworven Ook de S.V. is er blij mee, want door het groote aantal lezers op Texel kan zij thans elke week reeds een 60-70 regels vullen. De heeren W.v.Zeijlen, P. Keijser en D. Dapper werden tot leden van de pers- en propagandacommissie benoemd Losse medewerkers hartelijk welkom! Zaaltraining. Elke Dinsdagavond; met het oog op het groote aantal leden zal er in tw^fif groepen worden geoefend. Rondvraag Er is een balletje oj> geworpen over de honkballport. Al5" Keijser vroeg, hoe het daar mee staat. Voorz. antwoordde, dat we daar volgend jaar in het gesloten seizoen meer van zullen hooren. De heer Koole dringt er opaan, op de trainingsavonden vooral de wedstrijden te bespreken. Een groot bbrd kan daarbij goed dienst doen. De goede en slechte momenten van de ge speelde wedstrijden kunnen dan nader worden bestudeerd, terwijl voor de ko mende strijd nieuwe instructies kunnen worden gegeven. Spr. had de ervaring opgedaan, dat zooiets zijn goede uitwer king niet mist. A.s. 'winter veldloopen. In antwoord op een vraag van de heer R v.d. Mei deelde de heer Berkenbosch mee, dat plannen tot- het houden van winterveldloopen in de maak zijn. Er zullen eenige medailles voor beschikbaar worden gesteld. Mede tot versteviging der kas. De heer G. Dros richtte zich in een gloedvol speechje tot de mannen van 't eerste elftal; „Jullie zijn de kostwinners. Wanneer jullie je tot het uiterste in spannen, krijgen, we wedstrijden, die de moeite waard zullen zijn en elke weèk meer bezoekers zullen trekkeix Daar moet het van komen!" Onder de leuze „Méér donateurs!" zal binnenkort een wervingsactie op touw worden gezet. Daar zullen de juiste per- 3-^ jjpnen voor worden gekozen; want de do- nateursbron is verworden tot een met dood worstelend stroompje. ?ln zijn slotwoord moedigde de voorz. .vöóral de spelers van het tweede en der de elftal aan, hun beste beentje vooi te zetten en te trachten candidaat voor het eefste te worden, Ja, daar moet het heerf! J. 297. Toen werd aan boord van het schip een schot ge lost om de mannen op het eiland aan boord te roepen. 298. Eindelijk werd een boot uit gezet en de man schappen kwamen aan land. Robinson had eerst de boot op het strand on klaar gemaakt en de nieuw aangeko- menen konden zich niet verklaren, wie dat gedaan had. opyr'ah' boog zich met een ruk voorover. Zijn felle blik verloor Robert geen seconde uit het oog. Van uw zuster? Ik had gehoopt van u iets te vernemen. Finschow's gezichtwas een groot vraagteeken Neemt u mij met kwa lijk, meneer Eschberg, van wie spreekt u eigenlijk? Wel, van uw zuster Lisaweta von Bernekamp, natuurlijk. Zij heeft "mij verteld, dat u beiden om onbegrijpelijke redenen van politieke aard de naam Finschow hebt aangenomen. Dat is toch zoo, nietwaar? Er was iets in Fin schow's gezicht, dat Robert deed aarze len. Wat zegt u, meneer Eschberg, heeft Lisaweta u verteld, dat zij mijn zuster is? Maar dat is toch Hij zweeg plot seling, zijn lippen trilden in zijn oogen kwam iets van ziekelijke haat Robert greep hem bij zijn schouders. Spreek toch, mensch! Is Lisaweta soms niet je zuster? Laat me los! kuchtte Finschow, terwijl hij zich uit Robert's handen trachtte te bevrijden. Laat u me los, wat hebt u met Lisaweta gedaan7 Waar is ze? Ik wil haar zien' Onmiddel lijk! Robert trok de man overeind, tot hij wankelend op zijn beenen stond. Het bloed steeg hem naar het hoofd. Op die- vraag behoef ik je geen antwoord te geven, 'al zou je ook tien maal haar broer zijn. Je mo>t goed weten, wie je voor hebt! Je wantroi£ wen is een grove beleediging, zoowel voor haar als voor mij, Lisaweta heeft zich onder mijn bescherming gesteld. Finschow staarde hem verbaasd aan. Eindelijk stamelde hij met zijn gebroken stem; Ik zal u bewijzen, wie hier meer recht van vragen heeft. U schijnt het niet te weten: Lisaweta is niet mijn zuster, maar mijn vrouw. De woorden bleven in het vertrek hangen. Zij vormden plotseling een on- overkomenlijke muur tusschen alles, wat Robert gedacht, gevoeld en gehoopt had Lisaweta had hem dus dubbel belogen! Zij was de vrouw van deze man! Een smartelijk besef in zijn diepste gevoe lens bedrogen te zijn, deed al het andere vergeten. Alexei Finschow zag, hoe Robert zijn hoofd op zijn arm legde. En hij begreep: deze man was diep getroffen, was even ongelukkig als hijzelf. Dat verdreef zijn haat. Hij had immers zooveel aan Ro bert Eschberg te danken. Lisaweta was gered. Geen politie, geen ambténaren konden haar nog eenig leed berokkenen. Hij zelf was er ook in geslaagd aan hun ijzeren greep te ontkomen mocht hij dus nog meer verlangen? (Wordt vervolgd.) 't Is maar een weet Koopt in Gunstige verklaring van den heer Leeuwen ter inzage. Geen enkele leve larve gevonden. Geen besmetting door rotte hollen De bollen blijven droog. S FLENS, Den Bur Heeft U goederen met MOTTEN of n beien met HOUTWORM Laat ze door ons behandelen. middel tegen het verdelgen van narcisvli larven. A DAALDER, De Kooi loon 13 tot 18 gld. per week. Tevens een flinke jongen. Zaterdags vrij. Stoomwasscherij Texe RUBBER. een schaarsch artikel in dezet maar toch kunnen wij u als ouds nog prima rubberstemp leveren. BOEKHANDEL PARKSTRAAT DE ZWALUW—O.V.V.: 4—1. Precies om 3 uur liet scheidsrech Burger beginnen. Z. won de toss en koos tegen de wind in te spelen- Na geveer 20 mnt. kreeg OW de leid door een corner, welke de linksach van Z. in eigen doel werkte. Verre sc ten leveren verder geen succes^ op. Lc verdedigt zijn doel behoorlijk. Kort v het eind van de eerste helft mag Z. strafschop nemen, omdat de 1 -achter OVV de bal uit het doel sloeg. Lieu plaatst hem schitterend in de linker venhoek (1-1). Na de rust neemt Z. spel geheel in handen Spoedig is 2-1 De midden-voor gaf goed do waarop Gerrit de bal in de rechterh< plaatst. Dezelfde speler maakt s»poe 3-1 Tien min. voor het einde gaat Z weer vandoor, als de bal van links kc er goed voorgëzet wordt. Tamis bre dan de stand op 4-1. Kort daarna bla scheidsrechter, die goed leidde, einde W.J HISTORISCHE NOOTJES. Zonder aardappelen leefden de m schen tot de 16e eeuw. Jan van Spcyk, die als 29-j. luiten ter zee te Antwerpen zijn kanonneerb in de lucht liet vliegen (5 Febr. 18, werd opgevoed ii\ het Burgerweesh aan de Kalverstraat te Amsterdam. Te Zaltbommel wijst men in de Ni nenstraat nog steeds het huis aan, wa in Maarten van Rossem, het Geldersi bendehoofd, in 1478 werd geboren, ontleende zijn naam aan de heerlijkh Rossem (Rothem, Rottem) nabij stadje. VAN DE BOEKENPLANK. EEN PRACHT-BOEK. OVER JULES VERNE Het prachtige boek, dat E. Franq r.ets over de groote Fransche schrij Jules Verne schreef, is nu ook in on taal verschenen. Het bevat niet all< een breedvoerige, interessante levens schrijving van Verne maar ook na tal van illustraties een uittreksel al zijn boeken, dat we daarin niet gaa missen. Een juweel van een boek, met groote liefde en bewondering Wt geschreven. Het zal er toe bijdragen, menigeen weer grijpen zal naar de b ken van de genie Jules Verne, die vi daag aan de dag nog een schatkamer wetenschap vormen. Bestelt u het tijds! Een bijzonder St. Nicolaas schenk. Prijs- Geb. f 6,50. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel (Ingezonden Mededeelmg HYGIENE EN VEILIGHEID. 461. Bij verstuikingen moet merr gelijkmatig drukkend verband leggen het gekwetste deel rust geven Min bekend is de Vroegtijdige massage handeling, waardoor verstuikingen evenveel dagen genezen als anders ken voor de behandeling noodig Kirchberg beveelt dringend aan, re de dag na het ongeval, als de zwell niet meer toeneemt, met de massage beginnen en deze met doelmatige wai tebehandeling te verbinden (war compressen). De arts dient eerst vast stellen, dat inderdaad van een verst king sprake is. Het kan immers ook beenbreuk zijn. (Prof. dr. Buytendijk) P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud; G. Joh. Duinker, Plaatsvervanger J. de Waal, Den Bu Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4