boorde (irow S ''">l dc klltc»»t de koude ^Vcz&zoficn cBa-n3c4i. Gemengd Nieuws Wat een bof TEXELSCHE BOERDERIJEN. en 'de kolenkit (.JvRBAWff Haal meer warmte uit nfiniler kolen WHS ZUINIG WÈ&. 4"" -J FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE. KOLLING 51.) Robert vergat geheel,'Daisy 'n hand te geven en Gattersworth scheen hij vol komen over het hoofd te zien. Met een totaal verstrooid gezicht verdween hij. Er was slechts één gedacht die hem be- heerschte: hij moest het nummer van dit tijdschrift hebben! De naam van de foto graaf zou stellig wel vermeld zijn. Als hij die naam wist, dan vond hij- ook de weg naar Lisaweta. J Daisy en Gattersworth bleven zwij gend achter. Het gezicht van de jonge Engelschman verried duidelijk zijn mis noegen. Hij had van die verloofde van Daisy Lohr in Warschau een geheel an dere indruk gekregen. Toen had hij zich toch uiterst correct gedragen, maar nu! Onbegrijpelijk voor èen man als Esch- berg. Daisy voelde, wat er in de Engelsch man omging. Met een geforceerd lachje zei ze: Ik hoop niet, dat je het kwalijk neemt Doug, Robby is wat eigenaardig. O nee! Gattersworth was in zijn hart blij, van Eschberg's tegenwoordig heid verlost te zijn. Zijn onverwachte verschijning was bepaald storend ge weest Maar Daisy was niet meer in de goede stemming te brengen. Zij scheen er niet met haar gedachten bij te zijn en rea geerde verstrooid op zijn, met zooveel zorg gekozen complimenten. Plotseling zei ze, voor Gattersworth volkomen on- verwachts: Je moet me excuseeren, Doug, ik heb eensklaps een verschrikke lijke hoofdpijn. Ik zou graag wat willen usten. Of ik je vanavond kan ontmoe ten, weet ik nog niet. Doe me een ge noegen en bel in de namiddag nog even. Zij voelde zich ten prooi aan een ra zende nervositeit. Ze kon nauwelijks wachten tot Gattersworth weg was en nog had hij de tuin niet verlaten, of Zij bladerde reeds gejaagd in het tijdschrift, dat Robert op tafel had geworpen en bij zijn vertrek weer had dichtgeslagen. Wat had hij in dat blad gevónden? Wat had zoo'n geweldige indruk op hem ge maakt, dat hij zijn omgeving geheel ver geten scheen te hebben? Met trillende vingers sloeg zij bladzijde na bladzijde om. Er was niets, wat hem belang zou hebben kunnen inboezemen. Maar ja, daar, ongeveer in het midden, las zij on der een artistieke foto: „Biddende han den. Fotografische studie. Boven staande foto, ingezonden onder het motto „Rusland", werd op een internationale wedstrijd met de eerste prijs bekroond. Daisy kneep haar oogen tot twee smal le spleten. Zij staarde onafgebroken naar de foto. Twee slanke handen om een llllllllllll RljMELARIJTjE. ||||||l!ini RUPSENSLIKKER. Ruitentikkers, kuitenprikkers, Degenslikkers, enzoovoort Maar van rupsenslikkers, lezer, Had ik nimmer nog gehoord. Toch heelt nu een Ouweskilder Plotseling het lef gehad- Als zoodanig op te treden. Nu, dat noem ik je toch wat. Ik ben zelf ook dol op rooken, Maar tabak voor zulk een prijs 'k Moet u, eerlijk waar, vertellen: Dat is me toch al te grijs. Eén ding dient hier toegegeven: Het was echt, geen surrogaat. Maar als hapje leek dat papje Mij niet bijster delicaat. Kannibalen en een eiland, Leek mij vroeger synoniem Maar dat gaat er ook op lijken, Zij het dan nog in de kiem. Over smaak valt niet te twisten, Maar voor rupsen én voor shag, Koos ik, zoo ik had te kiezen. Liever: roggebrood met spek. HUIB DE RIJMELAAR. (Nadruk verboden)'. ROOKEN DOET HET WEL Een Rotterdamsche firnia bracht stin kend, gronderig onbrandbaar beukenblad als tabakssurrogaat in de handel voor 35 ct. per half ons. Beetwortelenblad wordt wel tot ta bakssurrogaat verwerkt. Branden wil het niet, wel walgelijk stinken. Het ergst is wel, dat het blad aan het vee wordt ont houden. Een groote sigarenfabriek brengt z. g. kauwstangen-zonder-bon in de handel. Inhoud: afgewerkte hop. Kleur: vies bruin. Smaak: gemeen. Omhulsel: papier. Handelswaarde: 2 ct. Verkoopsprijs 8-15 ct. Conclusie: een schandaal. klein heiligenbeeld anders niets. Geen lichaam, geen gezicht maar deson danks wist* zij nu, wie Robert daar had herkend. Atelier Trubetzkoy, Parijs herhaal de zij voor zichzelf. Rpbert was dat schepsel dus weer op het spoor. Innerlijk had hij die Lisaweta Finschow nooit op gegeven. Het sanatorium Rode die verdachte notities op de schrijftafel van zijn secretaresse dat eromheen draaien van de chef-verpleegster van het sanato rium deze foto hier alles stapelde zich op Jot eén berg van gerechtvaardig de verdenking. Maar Robert moest voor zichtig zijn zij zou niet rusten, zoo lang haar tegenstandster niet voor goed onschadelijk was gemaakt. Toen Robert thuis kwam, vond hij op zijn schrijftafel een brief van Alexei uit Parijs.. Alexei was ten einde raad. Hij lag met hooge koorts in een klein hotel in de Fransche hoofdstad. Ik ben zoo zwak, schreef hij, d^t ik eenvoudig niet meer op mijn beenen kan staan. Gisteren heb ik het geprobeerd, maar ik moest direct weer naar bed. Een wrak als ik is tot niets meer in staat. Ik smeëk u, kom hierheen misschien gelukt het u Lisaweta te vinden. Kom spoedig, vóór het vopr mij te laat is! Ik kanjiiet rustig sterven, voor ik* weet in welke omstan digheden Lisaweta zich bevindt. Deze smeekbede van Alexei was vol doende om Robert tot eèn besluit te brengen. Hij moest gaan, en wel onmid- De HBS te Den Bosch bestond 3 Oct. 75 jaar. De stoombootdienst Zwolle-Amster- dam bestond dezer dagen 100 jaar. De Centr. Crisis Controle-Dienst heet nu Centrale Controle Dienst. Een zeehond werd te Lith a.d. Maas met een zege opgehaald. Wegens drie inbraken te Castricum zijn aldaar twee „zware jongens" uit Amsterdam gearresteerd. In één week werden'te Rotterdam 460 perceelen wegens slecht verduisteren voor 3 dagen van licht verstoken. Een veehouder te Amsterdam, die melk achterhield, moet 12 koeien extra inle veren. Het 3-j. meisje van de heer Pollemg te Arum, dat met vader naar het land was gegaain, is daar verdronken. (Harl. Crt). Zeven personen zijn te Den Helder wegens frauduleus slachten opgesloten. (Held. Crt.) Een paar valsche suikerbonnen werden door winkelier P. Siewertse te Velsen ingeleverd. Dat kostte hem f 30 boete. De 60-j. ploegbaas Kranenberg is op station Enschede door een wagon dood gereden. Tegen een drukker en eeo zetter, die bij fa Enschedé, Haarlem, vellen bonkaar ten hadden gestolen en tegen een man, die ze kocht, is anderhalf jaar gevorderd. 124 flesschen gekleurd water met een bindmiddel trachtte een man te Amster dam als bessensap aan de man te bren gen. Hij en de fabrikant zijn bekeurd. De eerste vertooning te Amsterdam van de Rembrandt-film, een boeiend filmwerk van groote dramatische kracht, was een groot succes. De heer G. Sougé te Alkmaar was 1 October 25 jaar in dienst bij de Kunst mesthandel N.V. Krol en Co. Hij klom van jongste bediende op tot directeur van bijkantoor Alkmaar. Op hartelijke wijze is hij door directie en personeel ge huldigd. dellijk. Vanmiddag had hij een belang rijke conferentie met Eugen Lohr. Van Loh's deelneming aan de Zweedsche trarj^ctie hing voor hem alles af. Hij vermoedde op dit oogenblik wel allerminst, dat die beslissing al gevallen was. Daisy Lohr zat in de werkkamer van haar vader, die er oud en vermoeid uitzag. Wat hij sinds lang had gevreesd, en zichzelf toch nooit had willen beken nen, bleek nu wel vast te staan: tusschen Daisy en Robert was het hopeloos mis. Anders zou Daisy toch waarlijk niet ver langen, dat hij haar toezegging tot finan- cieele participatie aan de Zweedsch-Rus- sische onderneming annuleerde. Maar kind, dat geld is toch voor honderd procent safe; anders zou ik je immers niet hebben geadviseerd om mee te doen? Daar gaat het nu niet pm, vader ik heb me bedacht. Ik wensch er niet aan mee te doen. Maar je begrijpt toch wel, dat je verliest, wanneer je een dergelijkv be langrijk bedrag nu weer terugeischt. Daisy was verblind door haat. Er viel niet met haar te praten. Robert verliest dan nog meer, niet waar, vader? (Wordt vervolgd.) P1429/1 Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg Uitg en' Drukkerij Fa. Langeveld er De Rooij. Den Burg, Teztl. HISTORISCHE. NOOTJES. Breda's historie zal op voorstel va burgemeester Van Slobbe op breedvoer ge wijze te boek worden gesteld. Het St.-Agnieten-klooster te Elburj dat gerestaureerd wordt, werd in de jj ren 1418-1425 gesticht. In de hondsdagen mocht men destijd in Amsterdam geen honden (oo geen gemuilkorfde) los laten loopen. (Vei ordening van Juni 1842). Vrees voor d gevolgen van hondsdolheid! Nu wete we wel, dat die hondsdagen daarme niets te maken hebben. IIIHIIIIIIIIIIill HOE LAAT ÜSIÜIIIItllll TEXEL-DEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 8,15 en 2,15. Van Den Helder: 10,45 en 4,45. Op Zon- en feestdagen: Van Texel: 8,15 en 2,30. Van Den Helder: \0,45 en 4,45. (Dec.-Jan. 8,45 van Texel i. pl. v. 8,15) BUSDIENST-REUVERS. Van De Cocksdorp: 8,00 en 1,15. Van Den Burg: 12,00 en 6,00.. Zondags: Van De C. 10,45, van De Burg 12,00. llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. Hlllllll (Voorhanden in Boekhandel Parkstraal De Waterhoentjes, door Joh. E. Kuipei 187 biz., met ill., geb. f 2,05. Pas op, Toontje!, door Leonard Rogge veen, 124 biz., met ill., geb. f 2,05. Als het klokje zeven slaat, door Hen de Wolf, 208 biz., met ill., geb. f 3,50. De valk zeilt uit, door Cor Bruyn, 17 biz., met ill., geb. f 3,05. Tafeltje dek je en andere sprookje van Grimm, door <^)nno Vere en# Chri: tine Doorman, 104 blz., met ill., geb. f 2,( Beroepsfilm, door R. W. Doodewaard- Godschalk. 188 blz. Voor meisjes 14-18 Met ill. Geb. f 1,20. Hoe werkt de radio? door C. A. Take: 34 ill. 62 blz. f 1,—. (Ingezonden mededeeding). HYGIENE EN VEILIGHEID. 468. Mazelen. Deze kinderziekte i vooral besmettelijk, voordat er rood vlekjes verschijnen en het kind alleei maar verkouden schijnt. Daardoor is he vrijwel onmogelijk kinderen'er voor t vrijwaren. Door hoesten en niezen word de smetstof overgebracht. ERKEND DE BESTE RECEPTEN. Karnemelksche pap met vermicelli, macaroni of spaghetti: Va 1. karnemelk, 75 gr. macaroni, vermicelli of spaghetti, zout. De karnemelk aan de kook bren gen en af en toe roeren. De in stukjes gebroken vermicelli, macaroni, spaghetti) en een snufje zout erin strooien. De pap onder nu en dan roeren zachtjes gaar en gebonden koken plm. 30 mnt. Wat sui ker of stroop bij de pap geven. NUTTIGE WENKEN. Waterglas uit inmaakpot verwijderen? Neem zand of tuinaarde. s Inmaakvat lek? Zet het in een teil wa ter en giet er wa^er in. (Nu en dan bij vullen). In tegenspoed blijkt de kracht van.de veldheervoorspoed verbergt haar. De nood versterkt de ware vriend schap en overwint vijanétschap. PUBLICATIE v h DEPARTEMENT v. HANDEL, NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t b. v HET RUKSKOLENBUREAU 306. Dè kapitein had reeds enige trouwbare matrozen uitgezocht, die de anderen waren gedwongen mee doen aan 'de muiterij en verscheen plotseling voor de geheel ontstelde ters. Spons "kleverig? Een tijdje in lauw wa ter met borax, citroensap of azijn leggen. Uitspoelen in schoon water. Zeep zonder bon I: kook 125 gram klimopbladeren 5 mnt. in 2 1. water. Doe er 6 1. water bij en ge hebt een bruik baar waschmiddel voor donkere wollen en zijden goederen. Koud gebruiken Voor wollen goederen lauw. HET BESTE FOKVEE uit West-Fries land was aangevoerd op de lokvee- keuring, welke te WieriAgerwaard is gehouden. Een overzicht. (Polygoon/Kuiper Pax-Holland-c). HOEVE MARIA. 32 Deze boerderij is in 1915 voor reke ning van de eigenaar, de heer R. Witte J.Pz. gebouwd, schuin tegenover „de Strooppot". Er behoort drie bunder land bij. Een deel van het huis wordt be woond door de familie C. Gielis. We hebben op Texel vier boerderijen van deze naam: in de P. H. Polder, in de Westen, in Eierland en bovengenoemde, aan de Koogerweg. Laat de kolenkit leeg, zoolang het niet werkelijke koud is. Bedenk: wat U in den herfst bespaart, kunt U in den winter gebruiken. Dan heeft U kolen noodig, nü is het alleen maar luxe! Wie laat begint te stoken, heeft in den winter meer brandstof, dus meer warmte. Laat vooral geen warmte verloren gaan. Sluit de deur achter U, als U de kamer binnen komt of verlaat. Maak de ramen en deuren tochtvrij! DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSO Tja, een gelukje en zelfs het meest bescheiden extra'tje weet iedereen nu meer dan ooit te waardeeren! Ook de pij prooker, die'al heel tevreden is met het half onsje tabak van zijn bonnetjes, kan wel eens een meevallertje hebben; het is immejs heeleniaal niet uitgesloten dat de w inkelier toeval I ig nog zoo'n verrukkelijk pakje Niemeijer's tabak voor hem heeft! Nou, wie dat treft, die heeft geboft! Zeep zonder bon II: zes wilde kastan jes raspen of heel fijn snijden. Giet er vier liter water op (liefst regenwater) en laat alles vier uur staan. Daarna zeven door een doek en verwarmen. Dan hebt u een vloeistof gekregen, die schuimt en reinigt als goed zeepwater. Zeer geschikt voor het wasschen van kousen, blouses en andere fijne wasch. Ook voor het af nemen van ongeverfd hout. Voor lichte stoffen eerst de kastanjes pellen. 'fUu ,wv»V

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4