boor dn brouw ABDIJSIROOP Er moet een mouw aangepast! Gemengd Nieuws HOEST Bezint eer Ge met stoken begint1 De winter duurt nog lang Schoenen gaan langer mee... door Erdal oBcmSe-n. Landbouw en Veeteelt. kinkhoest slijmhoest AKKER'S "Uu |»»V®V Een laat begin is het halve werk Begin zoo laat mogelijk te stoken en, zoo lang het nog niet werkelijk „winter" is, met sneeuw en ijs en kou, stook dan matig, zéér matig! Ook al is het wat kil in huis - trek desnoods een kamerjas of peignoir aan, maar spdér uw kolenDèn kunt U, als het werkelijk koud is, uw kamer behaaglijk warm houden. Laat echter nooit reeds 's morgens uw haard volop brandenin de ochtenduren bent U toch bozig en loopt in en uit. Houd zorgvuldig deuren en ramen dicht, als m de kachel brandt. Dat spaart WtBS m li,. ZUINIGjjw warmte en dus kolen! Hiiiil meer Hiinulr uit minder Kolen PUBLICATIE v. K DEPARTEMENT v HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t b. v. HET RUKSKOLENBUREAU RECEPTEN. Stoofschotel van savoye of witte kool. Wat restjes vleesch, boter of vet, 2 kg. aardappelen, 1 kg. savoye of witte kool, zout (wat tomaat, prei of kerriesurro- gaat). Het vleesch in blokjes snijden en in de boter of het vet even bruin bra den. Wat fijn gesneden tomaat of prei of wat kerriesurrogaat toevoegen en het vleesch daarmee nog enkele minuten la ten smoren. De aardappelen schoonboe- nen en in vieren snijden, de kool fijn schaven of snijden. Aardappelen en kool met wat kokend water en zout aan het vleesch toevoegen. Alles snel aan de kook brengen en gaar koken in een goed besloten pan. Kooktijd 30 min. De be- standddeelen losjes door elkaar roeren en het gerecht in een schaal overdoen. Naar verkiezing het vocht er apart als saus bij geven. NUTTIGE WENKEN. Bieten zijn in plm. een half uur gaar, wanneer ze eerst in plakjes of blokjes worden gesneden. Koperen deur- en belknoppen blijven na het poetsen langer mooi, wanneer ze met wat meubelwas worden nagewreven. TEXELSCH DIALECT. wel iempie-kriempie, uitroep van ver wondering; zooiets als „wel alle men sehen"; ies skepe, ijs aan boord van een schip brengen; in-iense, in eens, op eens; instapper, iemand, die meegaat op een „sjouw", zonder dat hij tot het scheeps volk behoort; dot ken ik wel intplcjére, dat kan ik wel gebruiken; van het Fransche „em ployer", gebruiken; Friesch: „iempleg- jerje"; joovv heer is jó zoo lang oz mienes, jci^w haar is minstens zoo lang als het mijne; De zaak mag niet in 't honderd loopen Dit is beslist van veel gewicht: Als U thans Erdal wilt gaan koopen Is 'n léége Erdal doos verplicht! Das goed bekeken: GELIJK OVERSTEKEN I No. 20, normale doos 16 cent NEDERLANDSCH FABRIKAAT Hllllllllll Mededeellngeo van Texels Bioscoop-Theater. PEER GYNT. Ditmaal een film, waarvan een buiten gewone bekoring uitgaat. Niet minder dan „Peer Gynt", bewerkt naar motieven vaji het gelijknamige drama van de groo- te Noorsche schrijver Ibsen. In de hoofd rollen sterren van groot formaat, Hans Albers (die de titelrol speelt), Lucie Hoeflich (Aase, moeder van Peer Gynt), Olga Tschechowa en vele anderen. We vinden in deze film het boeiend en veelal aangrijpend relaas van Peer Gynt, jong en sterk als een os, die nochtans zijr. boerderij verwaarloost. Hij is n.l. een oroomer en een fantast. Dit laatste be zorgt hem veel last. We volgen hem op zijn levenspad en-leeren al zijn zorgen kennen. Aangrijpend zijn de tafereelen, waarin moedêr Aase haar zoon tot rede tracht te brengen; van diepe ontroering vervuld zijn de scènes rond moeders dcod. Peer trekt de wijde wereld in en komt tot eer en aanzien, maar zijn rus- telooze geest kan maar niet worden be vredigd. Zelfs naar Afrika voert zijn pad. Daar vergaat het hem slecht. Berooid reist hij terug om dat te vinden wat zijn behoud is: zijn geboortegrond en het meisje Solveig. (Ingezonden mededeeling). TIJDENS DE VORIGE WERELDOORLOG. Uit de Texelsche Courant. SMOKKELARIJ vierde hoogtij. Te Ter- apel werden bij herhaling dames en heeren aangehoudendie met drie- vieil stel onderkleeren de grens passeerden en „vermagerd" terugkeerden. Dit spel herhaalde zich twee, driemaal op een dag. (Aug. 1917). BIGGEN waren Sept. 1917 door de voederschaarschte nagenoeg waarde loos. In de herbergen werd er om ge speeld. Een landbouwer te Hapert maakte 16 biggen at, om er zijn var kens tnee te voeren. Breda schreef een prijsvraag uit voor verfraaiing van de stad. Sinds 9 Oct. wordt te Kerkrade de 9-j. Van O. vermist. Mr. Kolff, burgemeester van Deil, is ontslagen. f 15000 stelde het NAF beschikbaar voor de slachtoffers van de Britsche ter- reur-aanval in Z. Limburg. Met een ziekenauto werd rogge ge smokkeld! De politie hield haar te Put ten aan. H. uit Hilversum was chauffeur. Aan kunstsubsidies stelt Amsterdam komend seizoen f 130.000 beschikbaar (ruim f 100,000 voor Concertgebouw.) Bij groentenhandelaars te Leiden, die z.g. uitverkocht waren, maar dan aan zwarte handel deden, zijn de voorraden in beslag genomen. Verhuizen uit de kuststreek naar eep gemeente, niet in vorig of dit nr. (ver- huis- en vestigingsverbod) genoemd, is toegestaan. De 84-j. H. de Wit te Bruntinge (Dr.) was gisteren 75 jaar scheper. Dagelijks trekt hij er nog met zijn kudde, hond enbreikous op uit. Uit een geheime bergplaats in een ka mer achter het behang namen inbrekers ten nadeele van landbouwer T. Schuur man te Barneveld f 1700 weg. 15 maanden gevangenis kreeg de 28-j. drukker, die bij de fa. Enschedé te Haar- len bonnen stal; een jaar kreeg een 22-j. typograaf aldaar wegens hetzelfde feit. Een 25-j. chauffeur te Hilversum deed zich als marechaussee voor en b^tcht de echtgenoote van een gijzelaar de groeten over. Tevens vroeg en kreeg hij voor haar man f 100 zakgeld. Spoedig bleek, dat hij een bedrieger was. Arrestatie volgde. In het stadhuis te Alkmaar is een ten toonstelling te bezichtigen (Woensdags en Zondags) van voorwerpen, van 1933 1935 opgegravén bij de Abdij van Eg- mond en het Slot aan de Hoef. Heel in teressant. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 55.) Het was intusschen reeds ver na middernacht geworden en ook in Atelier Trubetzkoy verkeerde men in angstige onzekerheid omtrent het lot van Lisawe ta Of de vermoeienissen der laatste da gen, de plotselinge roem en alles wat daarmee verband jjield oorzaak waren geworden van een ziekelijke zenuwover spanning? Dergelijke gevallen waren wel meer voorgekomen. Of zij nu ergens in Parijs ronddwaalde?? Helena Trubetzkoy maakte zich zoo ernstig ongerust, alsof het haar eigen dochter betrof. Stolyn, hoewel zelf ten einde raad, trachtte haar gerust te stellen. Dat dunkt me absoluut uitgesloten! Ze is im mers zóó als ze was, d.w.z. met een man tel om haar Russische costuum wegge gaan. Ze kan zich dus niet in het open baar vertoonen. Zouden we eens bij de politie informeeren? Maar dat voorstel wees Helena Tru betzkoy energiek van de hand. Dat gaf natuurlijk onmiddellijk aanleiding tot 'n RIJMELARIJTJE. illinium NAJAAR. De storm is door het land gegaan, En raakte alle boomen aan. Bij duizend en tienduizendtallen Zijn toen de bladeren gevallen. En al die blaren, klein en groot, Hebben zich stil en heel devoot, Tot één groot doodskleed saamgeweven En uitgestrekt over de dreven. Maar onder deze doodenvacht, Diep in de aarde, sluimert zacht. Het leven, dat na dit verval Toch straks weer overwinnen zal. HU1B DE RIJMELAAR. Eén tot zes mnd. gevangenis kregen de 26 personen, betrokken bij diefstal bij de Spoorwegen te Onnen, Er waren spoor- mannen met 35 en 38 dienstjaren bij. Op heeterdaad werden te Breda twee suikerdieven betrapt. Ze braken een gat in de muur van het pakhuis, waar zij naast woonden, om daaruit pakken sui ker te kapen. Personen beneden 16 jaar mogen zich t« Hilversum niet meer alleen buiten de kem of in bosch of hei begeven. Dit in veiband met het veelvuldig vermissen van kinderen. Bestuurder door tegenligger verblind. Daardoor reed op een avond een auto ap pels op de Zeeburgerdijk te Amsterdam in een sloot. Een der inzittenden kwam onder de auto. Hij verloor het leven. By dokter Van Schaik te Bilthoven werden veel levensmiddelen in beslag ge nomen. Toen daarna een lid van de NSB zijn medische hulp inriep, weigerde hij hem te behandelen, hoewel hij ruim tien jaar zijn huisarts is. De dokter zal ter verantwoording worden geroepen. Tijdens afwezigheid der bewoners zijn uit de woning van een onbemiddelde schoenmaker aan de T. van Berkhoutstr. te Haarlem het bedrijfskapitaaltje van f 800900, alle bonnen, de spaarpot der kinderen en uit de bijbehoorende winkel de rookvoorraad gestolen.' schandaal en een schandaal was voor een firma als de hare funest. Ze pioesten in ieder geval maar tot de ochtend wachten. Misschien kwam Lisaweta wel op de ge wone tijd in het atelier. De vermiste had 'intusschen in haar woning het bellen en kloppen van Sto lyn wel gehoord, maar ze had er niet op durven reageeren, uit vrees, dat een van die opdringerige fotografen haar mis schien opnieuw lastig zou willen vallen, of een van haar kennissen opheldering zou verlangen. OphelderingZij kon toch immers niemand vertellen, waarom zij gevlucht was waarom zij steeds weer opnieuw zou vluchten. Een leven, zooals zich dat nu dreigde te ontwikke len, was voor haar eenvoudig onmoge lijk Er was maar één oplossing, ri.l. met Helena Trubetzkoy te spreken. Deze laatste zat de volgende ochtend juist aan het ontbijt, toen Lisaweta werd aangediend. Lisaweta, kind, wat heb jij ons in ongerustheid laten zitten! Wat was er in 's hemelsnaam met je aan de hand? Helena kwam haar haastig op de gang tegemoet en trok haar mee, in haar kamer. Maar toen zij de reden van Lisaweta's opzienbarende vlucht vernam, maakte haar zorg plaats voor verontwaardiging. Wat alleen omdat je je niet wilde laten fotografeeren, maakte je al die opschudding? Het staat zoowaar al in geu WOL VAN ANGORA'S EN KONIJNEN. (Foto-P.I.B.) In Denemarken heeft men een fabriek gesticht voor de vervaardiging van ga ren uit de wol van schapen en angora konijnen. Men mengt 75 pet. angorawol met 25 pet. schapenwol en verkrijgt zoo een uitstekend product, dat ook voor de toekomst gunstige resultaten belooft te geven. De foto vertoont de machine, waar mee de beide wolsoorten worden ge mengd. Verscheidene angora-fokkers in het land zoggen voor de wol van deze konijnen; de teelt is zeer loonend. Om de schapenwolproductie op te voe ren zal de Deensche schapenstapel van 100,000 op 300,000 stuks worden ge bracht. Gedroogd gras kan zonder bezwaar aan werkpaarden worden gevoederd. Per dag pe,r dier zou men al naar gelang van de arbeidsprestatie en het levend gewicht, 36 a 8 kg. kunnen vervoederen. De beste wijze van voederen is in niet ge malen toestand. Wanneer het gemalen verstrekt wordt, moet het bevochtigd worden. Gedroogd gras van gemiddelde tot goede kwaliteit bevat ongeveer een derde tot een half meer ^erteerbaar eiwit aan haver, terwijl de totale voederwaar- de iets lager is. ren en kleuren in het ochtendblad. Een of andere reporter heeft er natuurlijk de lucht van gekregen. Hier, kijk maar eens! Trillend van opwinding sloeg zij een krant op: „Geheimzinnige verdwijning van e'en Russin! Scène na een scène! Dramatisch einde van een modeshow! weet ik, wat er nog alles over zal werden geschreven! Het Atelier Tru betzkoy wordt er natuurlijk bij genoemd. En wat heb je ons in ongerustheid laten zitten! Ik heb nooit kunnen denken, dat je er zulke kuren op na hield, Lisaweta! Het zijn geen kuren. Lisaweta zei het heel bedeesd. Wat is het dan? Lisaweta haalde haar schouders op. Haar gezicht was bleek, maar er lag een vastberaden trek om haar mond. Helena Trubetzkoy probeerde het nog eenmaal: Zie tenminste in, dat je die halsstarrigheid zult moeten opgeven. Iemand in jouw positie kan zich nu eenmaal niet aan de publiciteit en daar mee aan persfotografen onttrekken. Het spijt me, ik kan niet anders handelen! Mijn contract verlangt boven dien alleen mijn handen, gravin. Contract, contractHelena Tru betzkoy begon zich opnieuw op te win den. Maar het contract eischt ook, dat je mijn firma geen schade berokkent En als dat zoo doorgaat, wanneer je je niet aan die noodzakelijke dingen TEXELSCHE BOERDERIJEN. BLOEM EN BOSCH. 36 Bloem en Bosch, Bloemwijk, Dennen- lust, Berkhoeve, Flora, Vredelust: Alle maal schoone namen. Wie de omgeving kent, in de nazomer de paarsche heide zag bloeierf en in het voorjaar zich ver lustigd heeft aan de bonte kleurenmen geling der bollenvelden, wie hier het zilver van de wilg heeft zien schitteren in de zon en in de els de roode gloed van duizenden katjes in de prille lent', die weet, dat men voor deze boerderijen geen beter naam had kunnen kiezen. Bloem en Bosch, eigenaar-bewoner de heer C. Witte Cz., ligt er wel zóó schil derachtig met zijn proper huiske, wit aan de gevel, rood in het dak, tegen het elk jaargetijde nieuw getinte fond van het loofhout-bosch, het groene land (vijf bunder, behooren bij deze hoeve) en de donkere dennen in het verschiet.. De naam Bloem-en-Bosch prijkt nog maar kort op het hek aan het Gerritü- landerdijkje. Gebruik toch Abdijsiroop, die de vastzittende slijm direct zat doen loskomen, borst en keel verzacht en Uw hoest zal doen ophouden. Vanouds beproefd t>ü hoest, griep, bronchitis, asthma. 's tYerefds béste Hoeststroop Geen rusteloos zwerven en smachten •is 't leven: Een doel licht ons voor! Worstelend winnen wij krachten, En dwalend vinden wij 't spoor. wenscht te onderwerpen wat moet ik die persfotografen, wat moet ik mister Sounby voor reden opgeven? Een ver standig mensch haalt het toch niet in zijn hoofd om er vandoor te gaan, alleen omdat men hem op een plaatje wil zet ten, of Zij keek Lisaweta plotseling scherp aan. Lisaweta, zeg me de waarheid: heb je een bijzondere reden om je aan de openbaarheid te'onttrekken? Lisaweta zweeg. Lisaweta Michaelowna, Fedor Sto lyn heeft je bij me gebracht en ik heb me je lot aangetrokken. Ik heb nooit ge vraagd, wat achter je ligt. Maar nu vraag ik je toch, Lisaweta. Heb je reden om je te verbergen, heb je een of ander mis dreven? Voor wie moet je je schuil hou den? Lisaweta boog het hoofd. Dat kan ik u niet zeggen De gravin deed een stap achteruit. Haar stem klonk totaal veranderd, toen ze zei: In dat geval zou het misschien beter zijn, dat onze'wegen zich scheiden. Lisaweta stond op. (Wordt vervolgd) P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud; G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld er De Rooij, Den Burg, TexeL ONZE FAMILIENAMEN. 15. Roeper. De naam Roeper komt in onze gemeente vrij vaak voor. We kun nen, speurende naar de oorsprong van deze famijienaam, vrij zeker aan het be roep „omroeper", „afslager" denken. Toen klanten nog weinig gelezen wer den, was de omroeper een man van ge wicht! Vondel gebruikte reeds het woord „roeper" in deze beteekenis. (Zie zijn „Leeuwendalers", vers 171) en op Tpxel kennen we het nóg. Men sprak ook van roeper, wanneet men de wijnkoopersbe- diende bedoelde, die de burgerij er mee in kennis moest stellen, dat een nieuw vat wijn was aangestoken. Men noemde hem ook wel „wijnroeper". Ook bezigde men het woord roeper wel in de zin van heraut; hij, die iemands komst aankon digt of zijn weg bereidt; ook in geeste lijke zin: verkondiger, prediker. HISTORISCHE NOOTJES. De uitbreiding van de haven te Oude schild iverd October 1890 voor f 38981 door Ged. Staten gegund aan-A. Visser t: Haarlem. Officieel orgaan der gemeente Texel i. de Texelsche Courant sinds 55 jaar. In de Raadsvergadering van 18 October 188' werd het daartoe strekkend besluit geno men. Tusschen de polders De Kuil en Nieuwland rees October 1887 een kwestie over de afwatering. Bij die gelegenheü werden oude papieren geraadpleegd, blij kens welke het Nieuwland de oudste pa pieren had; het werd plm. 100 jaar eer der ingedijkt dan De Kuil. VAN ROBINSON CRUSOë DE AVONTUREN Copyright P I opeohog 311. De kapitein zou door drie kanon schoten het welslagen der ondernemin melden. Ondertussen werd het hol zee streng bewaakt, terwijl aan de bewaker de betekenis der drie kanonschoten wer< medegedeeld. VAN DE BOEKENPLANK. !l|||illl! 'Voorhanden in Boekhandel Parkstraat De schaatsentocht, door E. Zernike. 91 blz. Geb. f 1,75. Holland, ze zeggen: Je bent maar zo klein, door Piet Bakker. 39 schetsen e 14 gedichten. 256 blz. Met. foto's. Gel f 3,25. Levenskans, door H. Antonsen. Oorspf icman. 234 blz. Geb. f2.60. Magere jaren, door F. Krelina. 282 blz Geb. f2,60. (Ingezonden mededeeling.) Hllllllllll HYGIENE en VEILIGHEID. 472. Mazelen. De eetlust is bij de pa tiënt meestal gering. Fruit, vruchtensa en melk, die het kind drinken mag, zoo veel het lust, zijn in de eerste dagen vol doende. Keert de eetlust terug, dan gev men beschuit, pap, versch en gestoofi fruit; geen vleesch of eieren. Soms heb ben de kinderen diarrhee, maar gewoon lijk verstopping: De urine ziet troebel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4