fóoradew (loordelmm -Ir ABDIJSIROOP laddenstoelen. >.g- Aardappelcake: 'n PEJA/jïcduct V0/9k voor luchthartige verbruikers. Gemengd Nieuws Dieprikkef* AKKEfTS cB and&n. Ter Overdenking. De Avonturen van Robinsón Crusoë -1 Benoodlgd: 100 gram gekookte aardappelen, 200 gram regeerlngsbloem, 150 gram suiker, water. Iets gist, 1 pakje ROER-OM bakpoeder. Van de aardappelen wordt purée gemaakt. Hierbij de bloem mengen; Iets gist,opgelost In 't water. Dan met een pakje „RO&R-OM" vermengen en circa 1 50 gram suiker toevoegen. Dit geheel In een cake-trommel In een matig warme oven bakken en men heeft'n heerlijke aardappel-cake RECEPTEN. Bruine sbhS. 4 afgestreken eetlepels bloem, 2 afgegtr. eetlepels boter, halve li ter water en wat zout. In een ijzeren pannetje wordt de boter gesmolten. Voeg er dan de bloem aan toe en laat deze on der goed roeren bruin worden. Schenk het water er bij, laat de saus nog even doorkoken, waarna ze met wat zout, eventueel aroma of andere kruiden, op smaak gebracht wordt. De saus kan smakelijker gemaakt wor den door een uitje, dat in boter gefruit is, een tomaat, laurierblad, peterselie of bouillonblokjes. De kleur* kan men verbe teren door er taptemelk of kunsteiwit aan toe te voegen. Dit poeder wordt dan met de bloem aan de boter toegevoegd en bruin gebakken. BEMOEDIGING. Als God u roept, een taak u gaf. Weeg dan niet af Of 't schade of voordeel doet. Maar ga En treedt die roeping tegen, Hij komt u daarin tegemoet! Hij antwoordt eer het angstig hart wjl vragen, En helpt die niet bij machte zijn En leidt die 't blindlings met Hem wagen; Uw zwakheid en gebrek Zijn sterke krachten zijn! f Als God u roept. Kan niets en niemand deren; Waarom dan vreezen als 't bange kind? Al wat u nadert moet eerst Hem passeerenl Hij laat slechts door Wat Hij u nuttig vindt! (Uit: „In de Branding", door George Nieuwenhuysen.) Het zal zoo'n vaart niet loopen met dat afsnijden, denken nog èl te veel huisvrouwen. Maar die zóó denken, hebben het mis. In .het algemeen be lang wordt er thans straf opgetreden tegen oververbruikers van gas en electriciteit. Betracht dus de uiterste zuinigheid! Kom niet boven het voor U vastgestelde rantsoen, anders berokkent Gij uw gezin allerlei on aangenaamheden. Controleer het verbruik geregelddan komt U niet voor verrassingen te staan, dan kunt U tijdig zelf in grijpen. Il.-iul Hirer warmte uit minder kolen PUBLICATIE v. h. DEPARTEMENT v. HANDEL. NIJVERHEID SN SCHEEPVAART t. b. v. HET RUKSKOLENBUREAU WEES ZUINIG De Ned. sigarenfabrieken zullen voor- loopig nog kunnen doorwerken. Er is o.a. uit. Polen tabak ingevoerd. (Nat. Dagbl.) Door de donkerte zijn te Terneuzen de zusjes Van Hecke, 11 en 17 jaar, te water geraakt en verdronken. Bouillonverkoop is slagers toegestaan, mits ze voor de bereiding alleen beende ren (geen vleesch) gebruiken. Wegens prijsopdrijving zijn in Fries land, Groningen en Drente tot nu 6968 personen beboet, in totaal voor meer dan 1,3 millioen gld. Een houtwarenfabriek kreeg wegens prijsopdrijving in het Noorden van het land, f 6000 boete. Tevens moet f 300, proceskosten worden betaald F 1000 boete kreeg een veehouder te Epe, die melk achterhield; een veehouder te Breukelen f 1500, een te Kethel f 1800, een te Son zelfs f 2000. De garagehoudster T. Schoorl te Scha- gerbrug verkocht* duizenden 1.. benzine zonder bon. Dat kwam haar op f 750 boete te staan. (Dagbl. N. Holl.) Wegens het mishandelen van 'n scheids rechter na een voetbalwedstrijd, te Uden kreeg een vrachtrijder uit Uden in hoo- ger beroep f 75 boete De politierechter had hem een week gevangenisstraf ge geven. wordt veroorzaakt doordat de slijmvliezen ontstoken «(Jo. Neem dan Abdijsiroop, die de sltym doet loskomen, de hoestprlkkel verwijdert. Vanouds beproefd bi) hoest, griep, bronchitis, asthma. 's Werelds beste hoestsiroop FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 60.) Lisaweta von Bernekamp een in- breekster? De bijzondere protégé van de verloofde van deze jongedame? Op een valsche pas over de grens gesmokkeld? Hier onder valsche naam verblijf hou dend. Ze Héét beslist niet Von Berne kamp, verzekerde Daisy Lohr. Mis schien maakt zij van een toevallige ge lijkenis met een lid van deze familie misbruik om zich hier als de asylbehoe- vende vluchtelinge uit te geven. Zooiets is al meermalen voorgekomen. Wij zelf hebben in het begin van de oorlog, toen yluchtelingen uit Oost-Pruisen ons land overstroomden, iemand, die zich als koopman uitgaf, onderdak verleend. La ter bleek, dat wij met een lang gezochte inbreker te doen hadden Helena Trubetzkoy streek met haar hand over haar oogen, alsof zij een on aangename herinnering wilde uitwis- schen. Alles, wat die Daisy Lohr daar vertelde, kwam zoo pijnlijk nauwkeurig IN HET VUUR DER BEPROEVINGEN. In Arabië leefde eens een heilige vo gel. Hij vloog elke vijfhonderd jaar naar een zekere tempel in Egypte en ver brandde daar zich zelf op het altaar. Juist, wanneer ieder dacht, dat hij ge storven was, kwam deze vogel, die de phoenix werd genoerfid, uit het vuur te voorschijn vernieuwd, herboren, met jonge, frissche kracht. Herrezen uit zijn asch. En leefde wederom vijfhonderd jaar. Het is de legende, die onder meer. de moeilijkheden en de strijd symboliseert, waarvoor ieder mensch in zijn leven komt te staan. U, wij, ieder ander, die werkelijk het leven beleeft en niet aan de kant blijft staan. Hoe gaan we er door heen? We hebben deze legendarische vogel nimmer gezien. Maar één ding staat als een paal boven water. Deze wonderlijke vogel, die het vuur niet vreesde, moet reeds te voren een onwankelbaar geloof in zijn wedergeboorte hebben gehad. Hij moet uit ervaring hebben geweten, dat hij elke keer weer opnieuw verjongd en gelouterd uit zijn beproevingen te voor schijn zou komen. Dat is het kardinale punt, ook, wan neer u in moeilijkheden verkeert U moet het vaste vertrouwen in u^elf behouden, dat u evenals de phoenix onkwetsbaar maakt, welke ook de beproevingen zijn, die u worden opgelegd. Dan komt u er doorheen. Dan komt u ook door deze moeilijke tijd heen. Er is geen andere weg. EEREBURGERS. Het begrip, dat oorlogsgewonden „eere burgers van het volk" zijn, moet vooral tot uitdrukking komen in een gevoel van groots hoogachting voor de offers van deze reusachtige worsteling om 't volks bestaan. (Dr. Goebbels). 314. Zou hij ooit zijn geliefd vaderland te rugzien? Maar wat was was dat?! Er werd ge schoten! Keer op keer. Hoera! Het schip was veroverd. 315. Vrijdag was in tussen veel minder op gewonden. Hij was van vermoeidheid in slaap gevallen en droomde van zijn vader en de Spaanse kapitein. ,11111111111 WERELDNIEUWS IIIHIIIIIII IN WEINIG WOORDEN overeen met haar eigen ervaring voor Lisaweta's zonderling gedrag na de mo de-show. Die dwaze angst gefotografeerd te zullen worden - die overhaaste vlucht zij had immers wel geweten, dat daar iets meer achter moest steken. Maar dat was dan toch werkelijk te bar. Zorgen en ellende konden een mensch diep doen zinken. Helena Trubetzkoy wist daar menig voorbeeld van aan te halen. Hoe vaak had zij geen landgenooten gehol pen vóór zij op de smalle weg tusschen recht en onrecht gestruikeld waren. Maar dit, wat Lisaweta alles scheen te hebben gedaan, was erger dan een misstap, het was alles zoo geraffineerd in scène ge zet, dat men meer op zijn kerfstok moest hebben om zooiets te kunnen uitdenken. Uw mededeelingen hebben mij diep geschokt, juffrouw Lohr. Ik weet waar lijk niet, wat ik er van denken moet en het is voor mij uiteraard niet doenlijk, mij in deze kwestie te mengen. Het lijkt mij het beste, dat u zich persoonlijk met juffrouw Von Bernekamp in verbinding stelt. Finschow, verbeterde Daisy. Daar om ben ik ook juist hierheen gekomen, madame. Zou ik Lisaweta kunnen spre ken? Zij is sinds gisteren niet meer bij mij in betrekking. Zoo hebt u haar op straat gezet? Leedvermaak en groote voldoening EGYPTE Generaal Alexander, opperbevel hebber in Egypte, kreeg een vliegonge luk. Hij moet vele weken rust houden.* NOORWEGEN Ook in Noorwegen is op Joodsche vermogens ten gunste van de staat be slag gelegd. BRAZILIË. Te Rio de Janeiro is het burgerlijk huwelijk van de Portugeesche troonpre tendent met prinses Maria van Orleans voltrokken. De kerkelijke plechtigheid bad 15 Oct. te Petropolis plaats. ITALIË. Bij Feldemarca zijn booten uit het steenen of bronzen tijdperk opgegraven door „middel van vuur uitgeholde eiken stammen. Te Rome is door de Duce een groo te fascistische tentoonstelling geoplend. Mussolini werd geestdriftig toegejuicht. DUITSCHLAND Dr. Goebbels 45 jaar. 29 Oct. werd dr. Goebbels, de Duitsche Minister van Propaganda, 45 jaar. De Duitsche pers in het bijzonder heeft daaraan alle aandacht gewijd. Dr. Goebbels vervult zijn hoogst belangrijk ambt ook op buitengewone wijze. lagen in de toon, waarop zij dit vroeg. Helena Trubetzkoy voelde plotseling haar wantrouwen ontwaken. Wie zich zoo verheugde over de nederlaag van een vijandin, die werd niet gedreven door edele motieven. U vergist u, juffrouw Lohr. Haar stem klonk plotseling veel koelep. Ik heb Lisaweta niet op stiaat gezet; daar voor bestond geen enkele aanleiding. Ik wist van alles, wat u mij daar verteld hebt, natuurlijk niet. Het betrof een interne aangelegenheid van ons bedrijf. Lisaweta gaf er de voorkeur aan een andere werkkring te zoeken. Dat is alles. Maar misschien kunt u mij toch wel haar adres geven? Natuurlijk een oogenblik, alstu blieft. Helena Trubetzkoy nam de hoorn van de huistelefoon. Geeft u de da me, die direct bij u langs komt, even het adres van Lisaweta, verzocht ze. On middellijk daarna s^ond zij op. Het was mij een genoegen met u kennis te mogen maken, juffrouw Lohr. Daisy liep in gedachten de trap af. Ze had het 'gevoel, of zij b^ Helena Tru betzkoy niet zoo'n geweldige indruk had achtergelaten. Maar wat deed dat er ook eigenlijk toe? Zij had het adres van Li saweta en dat was het voornaamste. Ein delijk zou zij dat schepsel eens op haar plaats kunnen zetten. Nauwelijk had Daisy Lohr de kamer ONZE FAMILIENAMEN. 17. Welke komen 't meest voor op Texel? Om op deze vraag het antwoord te kunnen geven, hebben we het kaart systeem geraadpleegd, dat wij voor de cp het eiland wonende abonné'sTexel- sche Courant hebben ingericht. Op die kaarten komen, behoudens een enkele uitzondering (er zijn nog samenlezers, maar die moet u met een lantarentje zoeken!) de namen van alle Texelsche ge zinshoofden en alleenwonende personen voor. Prachtig materiaal dus voor wie zich met het bestudeeren van de namén bezig houdt. Hier volgt 't lijstje van een dezijn namen, welke we op Texel het meest aantreffen. Het getal achter elke naam geeft aan, hoeveel we er hebben kunnen vinden: 1. Bakker 97 7. Smit 30 2. Witte 57 8. Dros 29 3. Eelman 53 9. Bruin 28 4. Keijser 46 10. Zijm 23 5. Kikkert 36 ll.Koorn 23 6. Roeper 32 12. Van Heer- waarden 21 (Bij onze telling hebben wij geen on derscheid gemaakt tusschen Keijsers, Keizers en Keijzers; ook niet tusschen „Bruinen" met en zonder „ij"; Van Heer- waarden's met of zonder „n" op het eind). verlaten, of Helena Trubetzkoy liet ?ich met de taxistandplaats verbinden, waar Fedor Stolyn gewoonlijk met zijn wagen gestationneerd was. Fedor had Lisaweta bij haar gebracht. Zij was woedend op hem en zij zou hem nu eens ongezouten de waarheid zeggen! Maar Fred was juist met twee passagiers voor een lange rit naar Fom tainebleau vertrokken, werd haar door een zijner collega's meegedeeld. Zoodra Stolyn terugkwam, zou men hem zeg gen, dat madame had opgebeld. Alexei Finschow lag, volkomen uitge put door een zware hqestaanval, in het ongemakkelijkste bed van een derde rangs hotel in de Rue de Broglie. Op het wankele tafeltje naast het ledikant stond een beker melk en een ontkurkt fleschje met een of andere medicijn. Er hing een bedompte lucht in hel kleine vertrek. Alexei's oogen waren in gespannen ver wachting op de deur gericht. Volgens zijn berekening, moest Robert Eschberg zijn brief reeds lang hebben ontvangen. Wannéér zou hij eindelijk komen? (Wordt vervolgd) P1429/1. Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. W'\T ZEGT DIE NAAM? 5. Den Hoorn. Deze naam beteekent: „hoek" of „bocht". Hij duidt op de lig ging van het dorp; vgl. 't Horntje, Hoorn, Kolhorn, Avenhorn, Barsingerhorn. 6. Oudeschild. Hoe dit dorp aan zijn naam kwam, is nietjnet zekerheid be kend, maar vermoedelijk hebben we hier met een afleiding van „schil", schelp, te doen. Schelpen werden door onze vis- schers in vroeger jaren in groote hoe veelheden voor de kalkbranderijen op de wadden gevischt. Oorspronkelijk heette het dorp ,,'t Schil". ,Na de opkomst van „Nieuweschild" sprak men van „Oude schild". HISTORISCHE NOOTJES. Telefoon-kantoor Oosterend werd 15 November 1888 geopend. Winter. Het was in 1888 nog pas half November, toen 28 Oosterenders blazers onder de kust bij Oost vastvroren. Uitvinding. 15 November 1888 maakte ons blad melding van de uitvinding van een fluitboei «door de heer J. P. Noordijk, opzichter van polder Eierland. Klompen. November 1887 werd te Oosterend een klompenfabnek geves tigd. (Wie kan ons uit haar geschiedenis een en ander meedeelen? Red.) AAN WINTERHULP GEGEVEN IS GOED GEGEVEN. GIRO 5553. WETENSWAARDIGHEDEN OVER Gewicht. De sponszwam kan wel ne gen kg. zwaar worden. Aardsterren kunnen zich binnen een uur ontplooien. Geur. Paddenstoelen kunnen ruiken naar anijs, radijs, bittere amandelen, knoflook, meel, enz. Licht. Op de lichte plekken in 't bosch komen meer paddenstoelen voor dan op de donRfere. De rcuzenbovist kan 'n „heksenkring" (een kring van paddenstoelen) vormen van vijftig meter middellijn. Melkzwammen heeten zoo, omdat de platen (aan de onderkant van de hoed) óp melk gelijken en sap bevatten, zoet of scherp^van smaak, wit, geel of oranje, van kleur. (Teekening-Arch.) TEXELSCHE BOERDERIJEN. WELGELEGEN. 39 Vermoedelijk zullen vele lezers zich af vragen, waar deze boerderij dan toch wel staat. Wel, in het centrum van Texel, ril. aan de Koogerweg. Zij is eigendom van de heer J. C. Kager, -maar al heel wat jaartjes wordt er niet meer „ge boerd": De tijden veranderden, Den Burg werd grooter; door de vroegere eigena resse mw. de wed. W.Eelman, werd 't land op een "publieke veiling als bouwterrein, verkocht. Tot Buitenlust toe is alles al volgebouwd, maar de strook grond vóór Welgelegen doet nog dienst als weiland. Een „oudgediende" temidden van een gloednieuwe omgeving. zoo'n 'echt Texelsch. type/ met een voorhuis tegen een hooge stolp. En juist daarom hebben we gemeend ook „Welgelegen" in deze rubriek een plaatsje te moeten geven. De naam „Welgelegen" wordt door heel wat boerderijen gedragen. Wij vin den hem o.a. in de Haarlemmermeer, Koudekerk, Leersum. Leiderdorp, Maar- senveen, Meliszand, Warmond, Schalk wijk, IJselstein, Lisse, Heidenschap (Fr.), Wóórden. IIIHIIIIIII VAN DE BOEKENPLANK. HIHIIIIIi! GEDACHTEN OVER BOEKEN. Boeken zijn lichttorens in de groote zee des tijds. Er zijn boeken, die in ons leven de rol spelen van ouders en geliefden en hartstochtelijke ervaringen. Een boek, dat niet verdient twee maal gelezen te worden, verdient ook niet, dat ge het éénmaal leest. In boeken ligt de ziel van het gan- sche verleden. Overall zoo schreef Thomas Kern- pis, heb ik rust gezocht en ik hqb ze slechts gevonden in een hoekje met een boekje. BOEKHANDEL PARKSTRAAT (Ingezonden mededeeling.) HYGIENE EN VEILIGHEID. 475. Het gemiddeld gewicht en de gemid delde lengte van kinderen is volgens het handboekje van G. D. Vis-Duyvis (Wen ken voor moeders bij kinderziekten) als volgt: "Gewicht Lengte Bij de geboorte 3,20 kg. 50 c$n. Met 1 jaar 9,45 kg. 69*c.m. Met 2 jaar 11,34 kg, 79 c.m. Met 3 jaar 12,47 kg. 86 c.m. Met 4 jaar 14,23 kg. 92 c.m. Met 5 jaar 15,77 kg. 98 c.m. Met 6 jaar- 17,24 kg. 105 c.m. Met 7 jaar 20,00 kg. 110 c.m.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4