boorbrouw KOU-t&l Gemengd Nieuws Over Opvoeding. 'n„ VOf" Neem n "AKKERTJE De hooikist is uw spaarpot Zij bespaart veel stroom en gas /SK Het Is voor den winkelier ten*wdt dat de ervaren hulsvrbuw jeer tQodlg Is fh bet onderschelden van de beate scwalftelten I Daarom verwondert het den winkelier van heden dan ook niet, dat de bestedingen tegenwoordig altijd vergezeld zijn van de waarschuwing „Denk eraan. Krulderiler ELITE- KOFFIESURROGAA T fVttlig GtJtpmttrJ j6 cent per pak. vén tco GRAM Men hoort het steeds vaker. Voor goede producten EGBERT SCHEEPMAKER. Tabak. De kwaliteit van de in ons land geoogste tabak is beter dan vorig jaar Te Koewacht is een vlasschersschool geopend. Groote belangstelling. Bij het waterputten is te Haaren (N.B.) een moeder van 8 kinderen verdronken. Zutphen's Burgemeester, Mr. Dijck- meester, was 1 Nov. 25 jaar in functie Sedert 13 Oct. wordt te A'dam vermist de 18-j. Cornells Fenenga. Men zoekt te A'dam sinds 24 Juli naar de 15-j Gerardina Pennink. De veehouder B. te Surhuisterveen is door een zwager voor f 1500 bestolen. De 45-j. vrouw van S.Stol te Tjalleberd werd door een auto doodgereden. Een eend zat vorige week nog in een boschje te Joure op zes eieren te broeden VVoningbureau's mogen geen inschrijf geld vragen. Wegens het versjacheren van persoons bewijzen zijn 10 Amsterdammers in ar rest gesteld. Een 22-j. bouwkundige te Dordrecht die bij Valkenswaard een douane had doodgereden, werd ook in hooger beroep tot drie mnd. veroordeeld. In verscheidene Brabantsche gemeenten worden schapen als trekdieren gebruikt, o.a. door melkslijters. Ze blijken goed te voldoen. In het Pharmaceutisch Weekblad waar schuwt Dr. Van Giffen tegen het gebruik vap „kauwstangen" (kans op vergifti gingsverschijnselen). De Ned. Bank schonk vorig jaar f 100,000, dit jaar f 150,000 aan Winter hulp. Komt ook gij, lezer, eens flink over de brug! In een melkfabriek te Hilversum is 1700 1. melk verloren gegaan, doordat een knecht een verkeerde kraan opendraai de en daar te laat erg in had. Een 23-j. metselaar te Hilversum werd gearresteerd omdat hij twee gevonden" stamkaarten voor f 200 per stuk te koop aanbood. Das Deutsche Theater in den Nieder- landen begint deze maand in ons land zijn eerste speelseizoen en wel met „Don Giovanni" van Mozart. FEUILLETON. ROMAN VAN MARLISE KOLLING. 61). Er werd geklopt.Een huisknecht in een vettig, gestreept jasje trad binnen. Daar is een heer om u te spreken. Alexei probeerde zich op te richten. In zijn van koorts gloeiende oogen kwam een glimp van vreugde. Eindelijk eindelijk bent u dan toch gekomen. Nu zal alles goed worden! Robert Eschberg stond in de deur-ope ning Diep medelijden vervulde hem toen hij Alexei ontwaarde. Wat hadden die dagen van deze man gemaakt. Reeds in Weenen had hij er uitgezien als iemand, die nog slechts korte tijd te leven had, maar nu leek het, of de dood hem reeds had geteekend. Hebt u haar gevonden? was het eer ste, wat Finschow vroeg. Bent u al bij haar geweest? Ik kom regelrecht van de trein. Mijn eerste gang was natuurlijk hier heen. Wat ben je in vredesnaam begonnen? Alexei keek hem angstig aan. Bent u erg boos op mij? Welnee, natuurlijk niet, maar je had HET GEHEIM. De geest van het kind is in practisch opzicht een geheim voor de volwassenen; hij ziet alleen raadselen, want hij beoor deelt het kind naar zijn onmacht om in de practijk te reageeren. Wij moeten be denken, dat achter iederè uiting een drang is, die wij kunnen ontraadselen. Er is geen verschijnsel, dat zijn grond, zijn reden van bestaan niet heeft. Het is zoo gemakkelijk elke onbegrijpelijke re actie, elk moeilijk tijdperk ondeugend heid te noemen. Die „ondeugendheid" zou voor ons een probleem moeten beteeke- nen, dat de moeite waard is, opgelost te worden; een knoop, die moet worden ontward. Dat is stellig moeilijk, maar heel belangrijk. Het stelt de opvoeding op een geheel nieuw en hooger stand punt. De volwassene wordt daardoor eerder een studeerende dan een blind re geerder of tyranmek^ rechter, die hij toch maar al te vaak tn zijn betrekking tot het kind werkelijk is. (Dr. Maria Montessori in „Het Geheim van het Kinderleven".) Een fabrieksarbeider te Apeldoorn won f 5000 op een lot van Winterhulp. Koopt ook wat van die loten! Een Amsterdammer, die zich in een paar maanden 21 fietsen toeeigende, is te Haarlem op heeterdaad betrapt. Middelburg's burgemeester, mr. dr Van Walré de Bordes, is op verzoek eervol ontslagen. De landbouwer H. H. te Vries kreeg 'n trap van zijn paard. Hij is kort daarna overleden. Twee Tielenaren blijken zich aan min stens twaalf kippendiefstallen te hebben schuldig gemaakt. De 26-j. Van Schaik is te Velp aange houden, omdat hij in een wei een op kal ven staande koe met een bijl doodde en zich eenige stukken vleesch toeeigende. Vijftien mnd. gevangenis kreeg een 34-j. tuinman, die te Leek zijn oom voor f 130 bestal en daarna diens huis in braijd stak. wat meer vertrouwen In mij moeten heb ben. Als je me gezegd had, dat je onmid dellijk naar Parijs wilde gaan U zoudt mij immers toch niet heb ben laten vertrekken, antwoordde de zie ke, licht verwijtend U had natuurlijk naar de dokter geluisterd, die daarvoor zeker nooit zijn toestemming zou hebben gegeven. Voor je eigen bestwil, Finschow. Ik weet zelf wel wat, voor mij het beste is, meneer Eschberg! Lisaweta vin den! Toe, weest u zoo goed en gaat u eens naar de verschillende café's, waar de Russische emigranten gewoonlijk bij een komen. Met bevende vingers tast te hij naar een stukje papier, dat naast hem op het tafeltje lag. De huisknecht is zoo vriendelijk geweest om de namen op te schrijven. Ik zou er zelf natuurlijk wel heen zijn gegaan, maar Hij haalde z'n schouders op, die zich scherp onder zijn hemd afteekenden. Ik zal haar wel weten te vinden maak je maar niet ongerust. Maar vóór alles moet je hier vandaan! Met een blik vol afschuw bekeek Robert vluchtig de kamer. Alexei Finschow bleek echter niet te bewegen het armoedige hotel te verla ten. Hij was bang voor het transport en de verandering. Hij wilde niets meer dan hier blijven liggen en op Lisaweta wach ten. Hoe meer Robert hem trachtte over tehalen, des te meer wond hij zich op Nieuwe kousen gaan langer mee, wan neer U hiel en teenen aan de binnenkant meteen verstevigt met hiel of teenen van een andere, overigens niet meer bruik bare kous. Kousen, die aan hiel of teenen erg ka pot zijn, kunnen met de hiel of de tee nen van andere kousen worden versteld. Span de te verstellen kous op een zeil tje en festonneer dan de hiel of de tee nen van een andere kous daarop. RECEPTEN. Vermicelli-schoteltje. 150 gr. vermicel li (spaghetti of macaroni), drie kwart 1. water, wat zout, twee appels, een klont je boter, suiker, kaneel of kaneelsurro- gaat. De vermicelli in 't water en met wat zout in 20 mnt zachtjes gaar koken. (Beter: vijf mnt koken en dan een uur in de hooikist). Naar verkiezing een citroen schilletje meekoken De appelen wasschen en het klokhuis er uit boren. Er plakken van twee c.m. dik van snijden. In een koe kepan de boter smelten en hierin de ap pelschijfjes vlug aan beide zijden goud bruin bakken. De gaargekookte vermicel li in een vuurvast schoteltje overdoen en met wat suiker bestrooien. De plakjes appel er boven op leggen en deze met wat suiker en kaneel bestrooien. Het schoteltje zoo warm mogelijk opdienen VRAGENBUS. Konijnenhuid prepareeren. Ontdoe dè binnenzijde van het huidje geheel van 't nog aanwezige vleesch en wrijf dit dan in met zout. Laat het velletje een nacht liggen; spijker het de volgende dag met de vleeschkant naar boven op 'n plankje en wrijf het in met 'n mengsel van aluin en zout. Laat het ongeveer een dag of zes op een droge, winderige plaats buiten liggen, tot het geheel droog is. Neem het dan van het plankje af en wrijf het met krijtpoeder soepel. Inenting tegen diphterie moet men op jeugdige leeftijd doen geschieden (1-15 jaar). Naarmate het kind jonger is, is de sterftekans bij diphterie grooter. (Prof. Sleeswijk in het Nieuws v.d. Dag). Tegen de 28-j. boekhouder van een ijzerhandel werd te Groningen wegens verduistering van f 19000 18 mnd. gevor derd. Hij kocht een piano, twee accorde ons, veel tabak, sigaren, enz. Voor de 20e maal moest de 42-j. Am sterdammer C. G. H. terecht staan, ook nu wegens diefstal. De Arr. rechtbank te Alkmaar eischte tegen de man, die al meer dan 16 jaar in de gevangenis door bracht, 18 mnd. (Dagbl. v. N.-Holl). Door een defect aan haard of schoor steen drong kolendamp door in de kamer van een echtpaar aan de Van Houwenin- genstraat te Arnhem. Beiden kwamen om De man was 66, de vrouw 72 jaar. Generaal Seyffardt, die Jyli 1942 op verzoek van de Rijkscommissaris zich belastte met de vorming v%p een Vrij willigerslegioen voor de strijd tegen het bolsjewisme, vierde Zondag 1.1. onder groote belangstelling zijn 70e verjaardag. Tegen de bejaarde landbouwer P. te Montfoort (L.), die een controleur met een hooivork aan een staldeur had willen vaststeken, is in hooger beroep een jaar gevorderd,(de rechtbank had hem een maand gegeven). Politierechter Alkmaar: Drie mnd. ge vangenis werd gevorderd tegen mej. G. J C. M., die zich als directrice bij Krom's wasscherij te Alkmaar diverse goederen "van de klanten toeeigende. Drie mnd. werd eveneens gevorderd tegen de niet verschenen Trijntje W. te Schagen, die zich bij herhaling aan diefstal ten na- deele van haar werkgeefsters schuldig maakte. (Dagbl. van N. Holl.). Rillerig Huiverig Laat AKKERTJES zorgen dat 't Kou-tje geen Kou wordt. Neem ze dadelijk want een _.I[M kou kan gevaarlijk worden. Pc Nederland sche Pijnstiller Er bleef niets anders over, dan de pa tiënt zijn zin te geven. Maar wel wist Robert hem tenslotte te bewegen althans een medicus te raadplegen. Ik zou niet weten, wat die hier moet doen, protesteerde Alexei aanvankelijk, mij kan geen dokter meer helpen, meneer Eschberg. Maar als u het persé wilt. Vermoeid sloot hij zijn oogen. Gelooft *u me maar, Lisaweta zou beter voor me zijn dan de beste arts. Het korte onderhoud met Robert scheen hem volkomen te hebben uitge put. Toen Eschberg de kamér verliet, was de zieke reeds in een onrustige slaap ge vallen. De huisknecht en de eigenaar van het hotel stonden op de donkere gang. Nieuwsgierig traden zij de keurige bezoe ker in de weg. Pardon, monsieur die meneer daar binnen heeft pas voor één dag betaald,, meende de hotelier hem te mogen herinneren. Alles is voor mijn rekening! Zorgt u zoo goed mogelijk voor hem. Is hier in de buurt misschien een of andere verpleeg ster te vinden? De patiënt kan niet zoo alleen blijven! De beide mannen waren plotseling een en al bereidwilligheid. Ja zeker, me neer, zeker. Op het plein aan het eind van de straat is een tehuis van de grijze zusters. U kunt daar onmiddellijk een goede verpleegster krijgen. Robert drukte de man een biljet van t Geef uw hooikist een eereplaats in uw keuken, zij helpt U uit 'te komen met uw rantsoen gas en electriciteit. Vergeet haar niet! Gebruik, als het maar éven kan, de hooikist, want tegen overschrijding van uw rantsoen gas en electriciteit moet thans, in het algemeen en uw eigen belang, straf worden opgetreden. Breng uw eten voortaan slechts aan de kook en daarna metéén in de hooikist. Wikkel, om spijzen warm te houden, deze in enkele oude kranten, een eenvou dig, doch probaat middel. llaal meer warmte uit minder kolen PUBLICATIE v h DEPARTEMENT v HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART t b v HET RIJKSKOLENBUREAU WEES ZUINIG HANDEN AAN DE PLOEG. -Men beweert wel eens, dat het Neder- landsche 'volk slechts zou bestaan uit slaapkoppen, die vegeteeren op een roemrijk .verleden. Maar wel degelijk heeft ons volk in de afgeloopen vierhon derd jaar iets gepresteerd. Dat het in de laatste eeuw achteruit is gegaan, is een reden om ons te schamen en nog meer in te spannen voor dit volk. Elke tegenstel ling in onze strijd moet een aansporing zijn om verbeten verder te strijden. (Hoofdstormer Nat. Jeugdstorm. WAT ZEGT DIE NAAM? 2. De Cocksdorp werd genoemd naar ae Famlie De Cock, die 66 van de 200 aandeelen in de „Sociëteit van Eigendom van Eierland" in handen had. Deze aan deelen waren als volgt verdeeld: Nicolaas Joseph de Cock, koopman en seheepsreeder, wonende aan de Wijnha- \en te Rotterdam 29; N* J. de Cock en. Frère te Gent 24; Theodore de Cock te Antwerpen 5; Emanuel Franciscus de Cock (zoon van Nicolaas) 4 en Elisabeth Catharina de Cock (dochter van Nicolaas) 4. In de acte van verkaveling van 28 Dec 1840 is reeds van „De Cocksdorp" sprake IIIIIUIIIll RIJMELARIJTJE. VERKEERD BEGREPEN. „Kijk, Cato". zoo sprak mevrouw Van Hquten Ham tot Hagensteijn Tot het meisje dat zij huurde: „Ik zal wel zoo billijk zijn Om je niet alleen maar alles Hier in huis te laten doen. Voor de wasch en voor het schrobben Komt tweemaal per week vrouw Boen. En wanneer je eens een avond Extra uit wilt gaan oi zoo, Kom ik je graag tegemoet, hoor „O, mevrouw"sprak toen Cato, „Het is heelemaal niet noodig, Dat uwes dat zeivers doet, Want m'n vrijer komt mij altijd, Als ik vrij ben, tegemoet." HUIB DE RIJMELAAR. Nadruk verboden. honderd francs in de hand. Verrekent u het daar maar mee en zorgt u zoo spoedig mogelijk voor een zuster. Ik kom over een paar uur terug. v Robëtt nam de bus naar de Place de Vendöme. Het eerste Russische restau rant op zijn lijstje stond hier in 'n kleine zijstraat. Eerst van 18 uur af geopend, las hij op een bord boven de ingang. Dan het volgende mjiar! Hij stak de straat over om een taxi te nemen. Aan de overkant was 'n standplaats. Juist op dat oogenblik sloot 'n auto zich achter de file aan E enheer stapte uit en betaalde, doch toen- hij opkeek en Robert zag na deren, verscheen er op zijn gezicht een trek van intense verbazing. Hij bedacht zich niet lang, maar verdween haastig achter een reclapiezuil. Robert, wie een en ander volkomen was ontgaan, had inmiddels de voorste taxi bereikt en opende het portier. Naar restaurant Wrinsky. Weet u, dat dat pas om zeven uur opent, meneer? (Wordt vervolgd) P1429/L Verantwoordelijk voor de geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Burg. Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld en De Rooij, Den Burg, Texel. ONZE UITHANGBORDEN. HERBERG „DE BONTE BOK". 15 Te Bontebok, een gehucht in de omtrek van De Knijpe bij Heerenveen, hangt voor een herberg de „Bonte Bok" uit Op het uithangbord leest men: Vrienden, ik ben een bok, Een bok ben ik geheeten, Menigeen is een bok, Maar hij wil 't niet weten. VOOR DE JEUGD NIEUWE PRIJSRAADSELS. 214. Maak hiervan een spreekwoord: H— -B— V— VEEL W— 215. Mijn eerste deel komt van een koe, mijn tweede van een varken. Samen: dagelijks jullie kost. 216. Verborgen vogelnaam: Hij wou sparen, doch kan moeilijk van zijn geld afblijven. In zenden na no. 220 (de raadsels 211, 212 en 213 stonden in de .krant van 28 Oct.) Met vriendelijke groeten, JULLIE OOM KO. DE AVONTUREN VAN ROBINSON CRUSOë. 316. Vrijdag werd in zijn droom ge stoord door Robinson, die hem om de hals viel en vroeg of hij ook de drie kanon schoten had gehoord en of hij wel wist wat deze te betekenen hadden. Een kleine vergissing van tijd tot tijd. Verzoent ons me^iemands voortreffe lijkheid. VAN DE BOEKENPLANK. Goede boeken zijn uw beste vrienden. Zij blijven altijd die ze zijn, ja, in vele gevallen zult ge ze meer waardeeren, naarmate ge ze beter leert kennen. In uw kast of op uw plank keeren boeken u altijd de rug toe, maar toch laten ze u nimmer in de steek. Ze, geven u raad, lichten u voor; bieden u schoonheid in proza en poëzie; zé helpen u door de weleens sombere dagen in uw leven heen; ze beuren u op of geven ontspan ning na drukke bezigheden. Nieuwe vrienden hebben deze week opengevallen plaatsen ingenomen. Maar iedere dag gaan er tientallen heen! Loopt vandaag eens bij ons aap. Wij hebben ook een goed boek voor u. BOEKHANDEL PARKSTRAAT - Tel. II (Ingezonden mededeeling.) IIIIIUIIIll HYGIENE en VEILIGHEID. |||||||f|!|| 476. Brand. Hebben iemands kleeren vlam gevat, sla dan zoo spoedig mogelijk een kleed, jas, deken of wat dan ook om hem heen. Hoofdzaak is, dat de vlam wordt gedoofd. Dit kan ook worden be- ïeikt, door de persoon over de grond te rollen en de vlammen uit te- drukken. Dan de gebrande plekken met koud wa ter begieten. Dit verergert de pijn wel, maar voorkomt verder inbranden. A

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4