Wat Texels boeren moeten weten. Toespraak Rijkscommissaris Or. Seyss-lnquart Een oud handwerk herleeft! UIT VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS U KUNT ER WEL KOMEN. Gebruikt zoo min mogelijk electriciteit Dit is in uw eigen belang. 56c JAARGANG. No. 5705. WOENSDAG 18 NOVEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Ter gelegenheid van de terugkeer van 300 vrijwilligers van de Ned. Ar beidsdienst van het Oostfront, waar zij vier en een halve maand hebben gear beid, had in 't kamp Waterloo bij Amers foort een plechtigheid plaats, waarbij o.a Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart het woord voerde. Aan deze rede is het volgende ontleend. Een sterker mensch geworden. Drie dingen hebt gij gewonnen. Ten eerste hebben de opgedane ervaringen u als mensch sterker gemaakt. Gij zijt uit het normale leven getreden om bin- ren te gaan in een wereld, die voortdu rend in beweging is, die van uur tot uur verandert. In die wereld komt het aan op wat er in deze man zit, of hij tegen de situatie opgewassen is. Wie dat eenmaal heeft meegemaakt, weet, dat hij voor taan iedere situatie zal beheerschen. Soldaten van de arbeid. Ten tweede zijt gij er op uitgetrokken als soldaten van de arbeid. Uw wapens waren voor u geen sieraad, doch dienden in waarheid om uw leven en uw arbeid te beschermen. Het bewustzijn, dat gij er in de gevaarlijkste tijd op uitgetrokken zijt, zal een stempel drukken op heel uw latere leven. Gij hebt er toen middenin gestaan. Dat bewustzijn geeft u een giootef verantwoordelijkheidsgevoel. Nu kennen we 't bolsjewisme. En ten derde hebt gij een politieke be levenis gehad. Nu immers weet ge, waar om het in Europa gaat. Wanneer men het hiei in dit mooie, rustige landje heeft over bolsjewisme, dan lijkt die praterij soms op een spelletje. Men praat als ie mand, die in een laboratorium proeven neemt met ongevaarlijk goed en graag wat afwisseling in zijn leven geniet. Ge tuige de salon-bolsjewisten, die op dit gebied zoo gaarne theoretiseerden. Gij, kameraden, weet nu. echter, wat het bolsjewisme in werkelijkheid is. Het is geen ^geestelijk verschijnsel, maar een ontzaglijke macht der materie, die een voudig over de geest van 't Avondland heen wil rollen. Wellicht, kameraden, hebt gij thans ook een voorstelling ge kregen van de ontwikkeling van het Duitsche volk, dat eeuwen staat tegen over het Oosten en steeds met zijn bloed en zijn strijdvaardigheid dit Oosten heeft afgehouden van u, hier in Europa. En vele eigenschappen van de Duitscher, de kwaliteit van het soldateske, het strijd lustige, zullen u begrijpelijk worden* wanneer gij u voor oogen houdt, dat het de oneindige muur van menschen is ge weest, die eeuwenlang, duizend jaar leeds kan men zeggen, stand heeft ge houden, om te verhinderen, dat wat komt aanrolden, over ons heen gaat. Het zal u duidelijk zijn, dat dit bolsje wisme ten slotte het politieke systeem is, dat ten diepste gekeerd moet zijn tegen onze volksche, Germaansche en Noord- sche waarden. Vandaar ook het binnen- ER WORDT WEER GESPONNEN. Spinnen is weer in de mode en vrijwel ieder, die het aanpakt, doet het zonder uitzondering met plezier. Het zijn bijna altijd gezellige menschen, die het vol houden, want zij, die geen gezellige na tuur hebben, voelen niet voor dit ouder- wetsche handwerk, waar een inderdaad ouderwetsche rust vanuit gaat. Men ziet in gedachten dè spinster aan het werk in een antieke of volkskleederdracht, voor een oud spinnewiel van donker glanzend tu ut met fijn gedraaide spaken en al diè aordige kleine versieringen, die onze voorvaderen bij hun gereedschap wisten aan te brengen, die van een eenvoudig stuk gereedschap een kunststuk maak ten. Maar we moeten in deze zakelijke tiid onze idealen in toom houden. Schapenwol in de eerste plaats. Veel dieren leveren haar, dat voor spinnen geschikt is, zooals katten, konij nen, honden, kameelen, enkele soorten geiten en nog andere dieren, maar het schaap staat vooraan. Hoewel men veel pogingen- onderneemt om menschenhaar te verwerken; zal dit niet lukken, zonder de natuur ervan te bederven. De fijnste wol. Er wordt veel werk gemaakt van de fokkerij op langer en fijner haar en ooral ook zwaarder vachten. De fijn ste wol levert 't Merinoschaap uit Span^ je. dat lange tijd niet uitgevoerd mocht worden. Sinds de opheffing van dit ver bod is men in Engeland en elders begon nen, dit ras met verschillende inheem- sche te kruisen en deze „cross-breds" droegen veel bij tot de verbetering der rassen in veel andere landen. Sommige ouders zijn er trotsch op, als ze in hun kinderen hun eigen fouten terug vinden. dringen van het jodendom aan gene zijde en de leiding van het jodendom tegen cns hier.. Te wapen tegen het bolsjewisme. Tegenover deze materieele kolos is het niet voldoende met geestelijke wapens te strijden. Men moet er het heele gewicht van zijn macht tegenover plaatsen. Het is dan ook dom, wanneer men hier soms re deneert; het bolsjewisme beteekent voor ons Nederlanders, geen gevaar, omdat we toch geen bolsjewisten worden....! Wat kan dat die bolsjewisten schelen, in de jaren tusschen 1917 en 1925 hebben ze daar 30 millioen menschen laten omko men. gefusilleerd, vermoord, naar Sibe rië verbannen of laten sterven. Zouden ze daar hier tegen op zien? Gij hebt een belevenis gehad van het gpoote front van vandaag en dezelfde ze kerheid en rust in u gevoeld, waarmee wij strijden. Ook een bedreiging uit het Wes ten vreezen wij niet. Een zekerheid en rust, die ons niet verlaten. Ook niet, wanneer er thans sprake is van een dreiging uit het Wes ten. Een dergelijke dreiging vreezen wij niet integendeel, we begroeten haar. Want nu zal het Westen zelf moeten aan treden. Nu zal men niet langer kunnen parasiteeren op het bloed van de soldaat, die in het Oosten strijdt. Wij begroeten de strijd, want hij schept klaarheid! Te meer kunnen wij gerust zijn, omdat wij de middelen van gansch Europa te onzer beschikking hebben. Engeland beeft indertijd in Narvik de bus gemist. Toen had het met zijn vloot de kansen kunnen beïnvloeden. Die tijd is echter voorbij en komt niet weerom. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Een van onze fotoverslaggevers in ac tie. Ze zijn altijd vér naar voren en bel& ven de strijd uit de eerste hand. (SS P.K. Wiegand-O-H-P.H.-c). De „Texelaar" levert de meeste wol. Wat de fokkerij in Nederland betreft, koos men in Groningen het Leicestef-ras en in Noord-Holland het Lincoln-ras, die beide uitmunten in wol- en vleeschpro- ductie. In Nederland behoort het Texel- sche schaap tot de beste wolproducen ten, waardoor Noord-Holland de meeste wol levert van alle provincies, n.l. Va van de geheele Nederl&ndsche productie. Wol in soorten. Behalve afstamming zijn o.a. klimaat, bodemgesteldheid en voeding van groote beteekenis voor de lengte en fijnheid van haar en de dichtheid van inplanting. In deze eigênschappen vindt men danook groote verschillen: de doorsnede van wolhaar van een heideschaap is b.v. 83,3 m m.M. van een Lincolnschaap 35,56, van een fijn Merinoschaap 17,78 en van de ciaadvande zijdeworm 14,6 m.m.M. Hoe dichter de wolharen 4ijn ingeplant, hoe fijner de wol is: bij een gewoon heide schaap vindt men per vk. m.m. 7,3 haar, bij een Merino 30-88, bij een haas 175, en bij een mol 400 haren. Gewicht van de vacht. Meestal wordt een schaap eenmaal per jaar geschoren, boor de „bindharen" worden losse haren tot strengetjes ver bonden, deze weer tot „stapels", die sa men de vacht of het „vlies" vormen. Het gewicht hiervan loopt zeer uiteen: een heideschaap zal niet veel meer dan 2-3 kg leveren, een Lincoln-schaap 6-7 kg, terwijl bij dit ras niet zelden vachten van 14 kg. voorkomen In ons land is 4 kg. het gangbare gewicht; 5 kg. is goed, en 6 kg. is een beste vacht. De mooiste wol wordt geleverd door „c verhouders", dat zijn schapen, die in 't jaar van hun geboorte (in Februari of Maart) niet geschoren worden, maar pas in Juni van het daaropvolgende. Hun haar is fijner en bovendien langer, dan dat van oudere schapen, die elk jaar in Juni worden geknipt. Elk vlies heeft zijn goede en mindere stukken: de eerste kwaliteit wol groeit op 5e schouders, de WAT KOMEN ZAL. Een nieuwe, geweldige groote tijd breekt aan en van al deze geweldige ge beurtenissen is Adolf Hitlpr de stuwende kracht. Hij geeft aan 't geheel inhoud en yorm. (De Bock, Generaal-arbeidsleider). EUROPA ZAL NIET ONDERGAAN. Zorg, dat het volk wakker wordt. Eu- topa zal niet ondergaan, omdat God ons bijtijds het nationaal-socialisme en het fascisme heeft gezonden met mannen als de Fuehrer en de Duce. Wanneer eens Stalin, Roosevelt en Churchill hun Wa terloo gevonden zullen hebben, zal het Nederlandsche volk zijn plaats kunnen innemen, als het nu zijn plicht doet. (Ir. Musser t.) IN 1943 DE GROOTE SLAGEN? 1943 zal het jaar van het groote offen sief zijn. Mogelijk komen dan de groote slagen, die misschien het voorspel van 't einde zullen zijn. (Generaal Smuts, premier van Z.-Afrika.) Pootaardappelen. In Januari zal worden bekend gemaakt boe. volkstuinders en andere niet L.C.O.- leden het benoodigde pootgoed kunnen betrekken. Eerder is het dus niet moge lijk, dat zij pootgoed betrekken. Bloembolgewassen. De teelt-vergunningen zijn toegezon den. De te beplanten oppervlakte voor 't teeltjaar 1942-'43 is voor tulpen en hya cinten gelijk aan dat van het vorige jaar. Voor narcissen 93 pet., zoodat hier een inkrimping plaats heeft van 7 pet. Pootgoed voor consumptie. Van Zeeuwsche Bonte en Blauwe, Roode Star, Ultiwius en Voran mag het in de N. klasse goedgekeurde pootgoed boven de maat 45 m.m. vierkantsmaat desgewenscht door de telers voor con sumptie (of fabriekmatige verwerking) worden afgeleverd. WAT ZEGT DIE NAAM? 10. Marsdiep. Dit wil zeggen „zee-diep te' „Mars" houdt verband met he^ La- tiinsche „mare" en het allen bekende „meer", dat in dichterlijke taal nog wel „ree" beteekent. We vinden het ook in: Almeri, Schermer, Wormer, Purmer, Merwede. DE ZON. Wo 18 Nov. op 8,04; onder 16,46 Do. 19 Nov. op 8,06; onder 16,44 V;.\ 20 Nov. op 8,08; onder 16,43 DE MAAN. Wo 18 Nov. op 15,22; onder 2,43 De. 19 Nov. op 15,46; onder 3,54 Vr. 20 Nov. op 16,10; onder 5,02 Volle Maan: 22 Nov. 21,24 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 18 Nov. 5,44 en 18.17 Do. 19 Nov. 6,46 en 19,14 Vr. 20 Nov. 7,39 en 20,01 Springtij 22 November. Foto-Weltbild. 2e soort op hals en zijkanten. Bovenop de rug vindt men meestal stug, glad haar, tciwijl bij achter- en onderkanten en on der de kop het meeste vuil voorkomt. Men kan deze wol in normale tijden het beste naar de falpriek sturen om tot sajet te laten verwerken. Daar ze meest al kort is, kan men ze in deze tijd, na ze ge wasschen te hebben en uitgeplozen, om een kunstzijden of fijne katoenen draad spinnen, waardoor de wol tevens ver sterkt wordt. Het wasschen van de wol. Goede wol wordt na hèt wasschen wit; wii men de natuurlijke gevlektheid, die bij alle vachten voorkomt, geheel verwij deren, dan zijn hiervoor middelen in de handel. Door slechte stalling wordt de wol geel, en hoewel zij dan minder han delswaarde heeft kan ze, voor verschil lende doeleinden gebruikt, een aardig ef- ftct maken. Een sterke zeepoplossing bij het wasschen-is slecht, omdat de loog uit de zeep de .wol aantast. Men kan beter HINDERWET. De Burgemeester van Texel, ter waar neming van de taak van Burgemeester en Wethouders dier gemeente, brengt tei openbare kennis, dat ter gemeentesecre tarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van het C.V. Selectiebedrijf v. h. M D. Dijt, alhier om vergunning tot het vervangen van een benzine-motor door 2 electro-motoren voor het aandrijven van de aardappelsorteer-installatie en de graanschooningsmachine in de inrichting op het perceel, gelegen aan den Schil- derweg, kadastraal bekend gemeente Texel, sectie D, nr. 2636. Op Vrijdég 27 November 1942, des middags 12 uur, zal ten raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om be zwaren tegen de inwilliging van dit ver zoek in te biengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die be zwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis ne men van de ter zake ingekomen schriftu ren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat tot beroep ge rechtigd zijn de aanvrager van de ver gunning of de concessionaris en de in pc-rsoon of bij gemachtigde op de in ar tikel 7 der hinderwet bedoelde zitting verschenen belanghebbende. Texel, 13 November 1942. De Burgemeester voornoemd, S. DE WAARD, Lo.-Burgem De Gemeente-secretaris, JÖNKER. Op het kantje af. Het scheelde maar een haar, of gene- laal Doolittle, de commandant van de Amerikaansche strijdkrachten in N.Afri ka, was met zijn vliegtuig neergehaald. Hij bevond zich aan boord van een z. g. vliegend fort, toen dit met kogels werd doorzeefd. Eyi bestuurder werd gedood, eenige leden van de bemanning werden gewond. Te nauwernood kon het toestel zich aan de vijandelijke aanval onttrek ken. Stalin sprak Ter gelegenheid van het 25-jang be staan van het Sovjet-regime heeft Stalin gemeend, een enkel-woord ,te moeten zeggen. Hij besprak de groote Duitsche successen in de afgeloopen zomer en schreef deze toe aan het ontbreken van een tweede front in Europa. Daardoor kon de Duitsche legerleiding al haar vrije reserves aan het Sovjet-front bij eenbrengen. Volgens Stalin staat het Roode Leger nu voor ongewone en ern stige moeilijkheden. Daarom zeide hij te hepen, dat het tweede front er toch nog komen zal. De strijd in N.-Afrika. Duitsche vliegtuigen hebben Britsch- Amerikaansche troepen in Bougie ge bombardeerd. Mede hebben ze in de Al- grrijnsche wateren vijandelijke schepen met succes aangevallen. Ook Italiaansche vliegtuigen namen met gunstig gevolg deel aan deze strijd. Evenwel is de Itali aansche majoor Buscagdia, die met zijn groep torpedovliegtuigen reeds meer dan 100 duizend ton vijandelijke scheeps- ruimte tot zinken bracht, van een vlucht naar het front niet teruggekeerd. Amerikaansche troepen bombardeer den het vliegveld van Tunis en, in Ma rokko, Marakesj. Aan de Middellandsche Zee hebben Amerikaansche troepen Bo ne, 80 km. van Tunis, bezet. In de Marmarische Woestijn deed de luchtmacht van de As herhaaldelijk aan vallen op vijandelijke kolonnes. In opeenvolgende golven werden Brit- sche en Amerikaansche vlootformaties in ae Baai van Bougie door Italiaansche vliegtuigen met groote uitwerking be stookt. wat soda gebruiken, al i^ ammonia nog beter, daar de wol er minder van lijdt. Petasch is het beste, maar duurste mid del. Teveel ervan is altijd slecht, en het water (liefst regenwater) mag nooit heet ziin; 50 gr. is al te warm. Verder moet de wol luchtig gespoeld en geknepen wor den en nooit gewreven, daar dit vervil- ting in de hand werkt. Het mooiste wordt een draad gesponnen van de wol zooals ze van het schaap komt, doch daarvoor moeten danook de schoonste stukken uitgezocht worden. Is de wol vuil, dan verdient het aanbeveling, voor de hygiëne, en een gelijker draad, haar eerst in schoon koud water zonder eenig waschmiddel te weeken en te spoelen; dan blijft ze vet en kan beter behandeld worden. Drogen gaat het vlugst, door de wol in een doek te rollen en te knijpen, en dan zoo .mogelijk op een paar latten in wind en schaduw te laten liggen. Kaarden of pluizen. Dan moet ze vóór het spinnen gekaard of geplozen worden. (Dit behoeft niet bij ongewassen wol, wat veel tijd en werk bespaart.) Het eerste gebeurt met een Wie een uil volgt, komt in een ruïne teiecht. ALS U MAAR ZUINIG DOET. „Wanneer het buiten niet meer wintert En de storm is uitgewoed. Zoo zongen we vroeger op school. „Niet meer wintert".... Maar het is nauwelijks half November geweest en we staan nog pas aan het begin van „de donkere tunnel"; daar moeten we door heen en het duurt wel een paar maanden eer we, bij wijze van spreken, het dag licht weer zien. Toch moeten we ons van die winter een niet al te sombere voor stelling maken. We moeten wel „kalmpjes aan" doen met onze kolen, maar wie met overleg stookt hoeft in Januari en Februari niet in de kou te zitten. We moeten ook bij de verlichting van ons hui^ de grootst mogelijke zuinigheid be trachten, doch ook hier hoeft dit niet ten koste van de gezelligheid en van uw kostelijke oogen te gaan. Een kleine lamp, dicht bij uw werk, geeft meer pro fijt dan een groote in een "fraai ornament, een meter of meer boven uw tafel. Laat in geen vertrek licht branden, wanneer u daar geen licht meer noodig heeft. Houdt uw radio niet aan, wanneer u daar tcch met met aandacht naar luisteren kunt. Zoo kan menig kilo-watt'je worden uttgespaajrd. En daarbij heeft u groot be lang. Geen tweede front dit jaar. Uit Washington wordt gemeld, dat vol gens Roosevelt en Churchill dit jaar van de vorming van een tweede front geen sprake meer kan zijn. Nieuwe slag bij Guadalcanar. Bij Guadalcanar,! in het zuiden van de Stille Oceaan, is het opnieuw tot een ti effen gekomen tusschen Japansche en Amerikaansche vlootstrijdkrachten. Bij kans de helft "van de vijandelijke vloot werd vernietigd: vijf kruisers en een tcpedojager. Van de Japanners werd een slagschip zwaar beschadigd, 2 torpe dojagers zonken, ruim 10 vliegtuigen keerden niet terug. De houding van Pétain en Laval. De 12e November heeft de Fransche regeering een belangrijke samenkomst gehad. Daarin hebben zoowel Maarschalk Pétain als de chef der regeering, Laval, met nadruk vastgesteld, dat generaal Gi- raud zij» woord heeft gebroken, doordat hij over Gaulistische troepen het bevel heeft aanvaard. Daardoor heeft hij tegen zijn officierseér gezondigd. Derhalve mag niemand hem gehoorzamen. Het opper bevel over alle Fransche strijdkrachten berust bij Maarschalk Pétain, Aan hem zijn allen gehoorzaamheid verschuldigd. Ook het optreden van Admiraal Dar- lan werd aan felle critiek onderworpen. Hij werd door Maarschalk Pétain uit al zijn openbare functies ontzet. Britsche bloedbalans. De terreur in Britsch-Indië duurt voort. De vrijheidstrijders houden voet bij stuk; ze denken niet aan toegeven. Al drie maanden wordt er nu verzet gepleegd. In die tijd werden: 2600 vrijheidsstrijders gedood; 12500 werden er gearresteerd; 14,5 millioen roepij boete opgelegd; 65 organisaties werden ontbonden. En toch, zoo bevestigde onlangs nog de woordvoerder van de Indische Onafhan kelijkheidsliga, kan de vrijheidsbeweging van het Indische volk door al die Brit sche onderdrukkingsmaatregelen op de deur niet worden beteugeld. stel van 2 kaarden, vierkante plankjes met een handvat, aan één zijde bezet met staled pennen. In de linkerhand houdt men één kaarde met het vierkant naar zich toe, de pennen naar boven gericht; de andere kaarde houdt men rechts, de pennen naar beneden. Links legt men nu een plukje wol op de pennen, slaat de rechter kaarde er op en trekt de twee van elkaar af in de richting van de hand vaten, waardoor de wol gekamd wordt. Hierbij breken veel wolharen, en ont staan er klitten, 'die een onregelmatige draad veroorzaken. Daarom geniet plui zen de voorkeur- dit is met de hand de wol losmaken onder het verwijderen van vuil en propjes. Moet men om een of andere reden scloone, dus vetvrije wol verwerken, dan is het noodzakelijk deze eerst met vet in te spuiten, b.v. met olijfolie of brillan tine. (Wordt vervolgd.) E v.d. POL-GRAADT VAN ROGGEN. Dit artikel is, met speciale toestem ming van de Directie, ontleend aan „Het Kind", Maandblad voor Ouders en Op voeders van kinderen boven zeven jaar.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1