Wat Texels boeren moeten weten Trouw en dapperheid beslissen. Alle Plattelandsvrouwen in de Ned. Landstand Pilfer.ij',.. t.i&SfewfcV „WIE MET ZIJN STROOM NIET ZUINIG IS, ZIT WELDRA IN 0E DUISTERNIS". Texelsche Berichten Wereldnieuws 56c JAARGANG. No. 5707. WOENSDAG 25 NOVEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Op de gemeenschappelijke vormings bijeenkomst, welke 't Fuehrerkorps van het Arbeitsbereich der NSDAP in Neder land en de NSB uit de kringen Friesland, Groningen en Drente te Assen gehouden hebben, werd het woord gevoerd door Hauptdienstleiter Schmidt en de plaats- verv. leider NSB, Van Geelkerken. Met betrekking tot de landing der En- gelschen en Amerikanen in Afrika zei Hauptdiepstleiter Schmidt o.m. dat, in dien de Fuehrer l^et tijdstip gekomen acht, de Duitschers misschien ook voor Afrika de bescherming zullen overne men. Het oogenblik zal niet ver zijn, waarop men met meer vraagt welke uni form iemand draagt, doch slechts trouw en dapperheid zullen beslissen. De fron ten zijn 0reeds duidelijk en hier in Ne derland heeft zich reeds sedert 21/* jaar een front gevormd, dat berust op de trouw en kamel-aadschap der Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten. Onder stormachtige bijval van Se toe hoorders herinnerde Hauptdienstleiter Schmidt aan het woord van de Fuehrer, dat hij de veldgrijze rok eerst dan zou uittrekken, als de definitieve overwin ning bevochten is. Spr. waarschuwde vervolgens drin gend, dat men de Nederlandsche vrijwil ligers, die wij wellicht binnenkort hier te lande kunnen begroeten, het nootfige respect niet mag weigeren. Tegen dege nen, die de eer kwetsen van degene, dri. in de Duitsche gelederen strijdt, zal met de scherpste middelen opgetreden worden. Want de Nederlandsche vrijwil ligers zijn de eerste soldaten en de eerste burgers van hun volk. De heer Van Geelkerken voerde het woord over de nauwe kameraadschap tusschen de Duitsche en Nederlandsche Nationaal-Socialisten, die in het verleden de proef heeft doorstaan en die ook in de toekomst doorstaan zal. REDE VAN MEVR. DE HAAN—BOSKER. Een groote taak. Wij behooren ons naast onze mannen te scharen in de groote strijd om het be staan. Juist in deze ernstige dagen is on ze taak grooter dan in normale tijden, zoowel op maatschappelijk als op cultu reel gebied. Wij, gewezen leden van de Bond van Boerinnen en andere platte landsvrouwen, wij voelen ons bevoor recht, dat onze organisatie waardig werd geacht ingeschakeld te worden in de afd. Landvrouwen van de Ned. Land stand. Deze inschakeling heeft veel be roering gewekt, doordat men meende, dat de politiek in de bond zqu worden ge bracht. Maar de Landstand is geen poli- ieke organisatie. Hij wil slechts mede werken aan de opbouw en de verheffing van het platteland. Er waren vrouwen, die gemeend hebben de Bond te moeten verlaten, toen mevr. Eggink-Lovinl^ in het hoofdbestuur zitting kreeg. Tot deze rouwen, wil ik, zoo vervolgde spr., het olgende zeggen: De nood ten plattelande was groot. Laten zij toch bezinnen en zich in haar binnenkamer terugtrekken. Dan zullen zij zich afvragen: „Waarom heb ik de Bond de rug toegekeerd? Heb ik mijn hart wel 'eten spreken, ben ik dan vergeten, hoe kapot het platteland was? Ben ik verge ten, dat de Bond de regeering enkele ja ren geleden in een telegram verzocht, andacht te willen besteden „aan de groote moeilijkheden, die op het platte land tengevolge van de geringe inkom sten waren gerezen en die een stijgende onrust veroorzaakten, doordat deze toe stand voor velen niet meer was vol te houden". Hierbehoeft zeker geen commentaar op te worden gegeven, 't Was een harte- kreet óm lotsverbetering. Door innige ;a menwerking kunnen wij 'n betere toe- comst verwerven. Zij, die uitgetreden zijn, hebben alleen maar geluisterd naar iie dames, die de nood niet kenden. Zij ergeten, dat de Landstand nieuwe mo- ;dijkheden schept. Hij stelt ons in de (elegenheid met en voor elkander te ar beiden in opbouwende geest, met uit- ichakeling van welstand en geldzuchtige herwegingen. Zet er toch de schouders mder met die kracht en volharding, die enmerkend zijn voor de plattelandsbe volking. Wij moeten elkander vinden in iefde tot ons land en alle haat uit de iarten bannen. Want zonder verdraag- aé-mheid blijft er van onze Christelijke aastenliefde niets over. Onze taak ligt ieper dan het alledaagsche. Wij moeten rachten de Landstand tot bloei te bren- en. Dat zal ons leven zinvoller en doel- ewuster maken. Na dit betoog gaf mevr. De Haan het erschil aan tusschen de N S.V.O. en de fd. vrouwen van de Landstand. De N.S. O. is een politieke organisatie, die van e? Landstand is een standorganisatie. Bij de hierna gevoerde gedachtenwisse- ng merkte mevr. De Haan op, dat zij aardeering heeft voor hetgeen de vroe- ere Boennnenbond tot stand heeft ge- racht. Wanneer de oorlog voorbij is, al- us verzekerde spr., zal onze afdeeling chter voor het platteland kunnen wer en, zooals er nog nooit gewerkt is. Som- ligen noemen zich neutraal, in afwach- ng van de uitslag van deze oorlog, die oor hen blijkbaar nog niet beslist is. Tenslotte gaf spr. nog een overzicht an verschillende takken van bestuur en an het vele werk, dat de afdeeling ver- cht. O.a. worden er spincursussen ge- rganiseerd, waarop belangstellende visjes zich in deze nijverheid zoo zeer unnen bekwamen, dat zij zelf in de Drpen demonstraties kunnen geven. Bodemverbondenheid. De heer Jst. Bakker heeft hierna nog enkele trekken geschetst wat onder üdemverbondenheid moet worden ver- taan. Wij mogen ons niet door de groo- stad laten beinvloeden, maar wij moe- in toonen te willen wezen, die we zijn. k stad heeft duizenden van het platte- ind weggelokt; geen wonder, want daar 'trd een betere bestaansmogelijkheid eboden. In de toekomst zullen boer en rbeider ontvangen, waar zij recht op ebben. Daar wordt reeds aan gewerkt. Wie met gegronde klachten tot de afd. van de Landstand komt, zal r^iet aan doovemansdeur kloppen. Daarom, zoo be sloot spr., met Gods vertrouwen vooruit, ten dienste van ons volk en ons vaderland. Prov. Landdag op Texel? Ook na deze toespraak werden vele vragen gesteld en beantwoord. De heer Joh. Parlevliet, dorpsboerenleider, zeide gaarne op Texel een provinciale Landdag van de afd. Lansvrouwen te willen hel pen organiseeren. Deze zou zomer 1943 kunnen worden gehouden. Mevr. De Haan is daar ook voorstandster van, me de met het oog op de propaganda, welke van zoo'n dag uitgaat. Aan het slot wees de heer Parlevliet nog op de pioniersarbeid, die door vier Texelaars in Oostland wordt verricht. Hij bracht hun hulde en sprak de hoop uit, dat hun daden zegenrijke gevolgen voor Neerlands boerengeslacht zouden mogen hebben. J. BIJ ONZE VRIJWILLIGERS. Wat onze jongens al niet zien en beleven! Op het „schip der woestijn" wordt een verken ningstocht gemaakt. Met élan worden de kameelen bereden, alsof zij nooit een ander rijdier gewend zijn geweest. (SS P.K. Möbius-O-H-P.H. s). DE "ZON. Wo 25 Nov. op 8,15, onder 16,38 Dc. 26 Nov. op 8,17; onder 16,37 Vr. 27 Nov. op 8,18; onder 16,36 DE MAAN. Wo 25 Nov. op 18,58; onder 10,11 Dc 26 Nov. op 19,48; onder 11,00 Vr. 27 Nov. op 20,43; onder 11,41 Laatste Kwartier: 1 Dec. 2,37. HOOG WATER OP TEXELS REE Wo 25 Nov. 10,39 en 22,56 Dc. 26 Nov. 11,13 en 23,30 Vr 27 Nov. 11,49 en 24,07 OP HETZELFDE AAMBEELD. DOE ZUINIG AAN! Al weer een aansporing om met mijn hoeveelheid kolen en met het toe gewezen rantsoen electriciteit zuinig te zijn? Het houdt niet op. Inderdaad, lezer, al weer een aanspo ring. U moet namelijk weten, dat het hiet onze kolenpositie benard gesteld is, zeedat niets achterwege mag worden ge laten, om u voor groote moeilijkheden als gevolg van ondoordacht verbruik te sparen. Houd uw meter in de gaten en ver stook geen schep kolen meer, dan strikt noodzakelijk is. We hebben allen strenge winters gekend, die pas in Februari in zetten.... Stel u voor, dat u dan juist de bodem van uw kolenkist hebt be reikt! Het is om van te rillen. Zuinig zijn is gemeenschapsplicht, zuinig zijn is ook in uw belang. Want wie deze goe de raad in de wind slaat, zit straks in het donker (wegens afsluiting van de stroom toevoer bij overschrijding van het rant- son) èn in de kou. Past daarvoor op! De liefde is niet een blinddoek, maar veeleer een geneesmiddel voor onze slechte oog en. BEKENDMAKING. 's Gravenhage, 21 Nov. Het bureau van de Wehrmachtbefehlshaber in Ne derland maakt bekend: Het vonnis van de Krijgsraad, waarbij te Arnhem 15 Nederlanders wegens brandstichting als saboteurs ter dood veroordeeld zijn, is door de Wehrmacht befehlshaber bevestigd. Een gratieverzoek is afgewezen, dat dit misplaatst is te genover gemeene, onverantwoordelijke schadelijke elementen, die bij vergeefsche pogingen, om de bezettende macht schade te berokkenen, zich niet hebben ontzien een heele reeks kleine Nederlandsche boeren de oogstopbrengst van een geheel jaar en ten deele ook nog huis en hof te ontnemen. Dergelijke gemeene handelin gen zijn eerloos en eerloozen vinden geen genade. De doodvonnissen zijn door fusileeren voltrokken aan de volgende saboteurs: Gerrit van 't Einde, Gerrit van Werven, Frans Jeelen, Jan Eekhuis, Jan Rodert, Hendrik Eekhuis, Cornelis Lughthardt, Bernard Immerzeel, Wilhelm van der Marten, Anton Siedenburg, Willem de Weerd, Gerrit Nieuwenhuis, Frederik de Weerd, Wilhelm Lenzen. Klaas Bakker, Hierbij wordt bovendien uitdrukkelijk op het volgende gewezen: Mochten gevallen van dergelijke gemeene handelingen tegen de eigen volks- genooten zich opnieuw voordoen of andere misdaden, waarop de doodstraf staat, worden gepleegd, die een zoo verraderlijke, eerlooze geestesgesteldheid bg de da der doen blijken, dat een kogel voor hem zonde zou zgn, dan zullen de doodvon nissen door ophanging worden voltrokken Deze mededeeling is de laatste waar schuwing aan ieder, wie het aangaat. Wintertelling 1942. Van 25 Nov. t.m. 5 Dec. 1942 zal een wintertelling plaats vinden, meldt de L. C.O. Deze telling betreft de heele vee stapel met uitzondering van geiten en pluimvee tot een maximum van 10 stuks van personen, die niet bij de L.C.O. zijn aangesloten. Tevens zullen aan de tellers opgaven verstrekt moeten worden inzake inge kuilde producten en uitzaai Winterge wassen. Het verstrekken van onjuiste gege vens, het weigeren om de gevraagde ge gevens te verstrekken of het formulier, dal overeenkomstig gedane opgaven door een teller is ingevuld, te onderteekenen, is strafbaar. TEXELSCHE BOERDERIJEN. WELTEVREDEN. 45 Deze boerderij ligt aan de Westerweg en is sedert acht jaar eigendom van en in gebruik bij de heer A. J. Keijser, die haar kocht van de heer H. Witte. De va der van de heer Witte, de heer D. Witte Jnz., heeft de boerderij in 1874 laten bou wen. Rechts in de gevel lezen we: Eerste steen gelegd door Maria Dekker Gd., 28 Mei 1874. Weltevreden is dus 68 jaar oud. BESTUUR DERTIG POLDERS. Üe heer S. J. Keijser werd herbenoemd als heemraad. De heeren J. List Pz. en S. Wuis Az., hoofdingelanden, werden bij enkele candidaatstelliing herkozen. In de vacature C. Zijm Tz., hoofdingeland, werd bij enkele candidaatstelling de heer C. Kuip Mz. gekozen. DE RHYTHM. EILANDERS. De Rhythmische Eilanders, het muziek gezelschap van Wieb Ruiter, zal, zooals bekend, behoudens de. vereischte goed keuring, eind December een vroolijke avond organiseeren. De onlangs in dit blad verschenen uitnoodiging tot mede werking heeft het effect niet gemist. Na dere bijzonderheden volgen. J. VREUGDE EN ARBEID. Aangemoedigd door het succes van Vrijdag j.l. heeft de afd. Texel van .Vreugde en Arbeid" Ned. Arbeids front beslotea.in Januari een tooneel- gezelschap van de vaste wal uit te noo- digen op Texel voor het voetlicht te tre den. De bekende Jopie Koopman maakt deel van dit gezelschap uit. Dat belooft wat! COOP. AANKOOPVEREENIGING TEXEL. De Donderdag j.l. in De Lindeboom ge houden vergadering, door een 20-tal le den bezocht, kenmerkte zich door een uitstekende geest. Zooals alle vereenigin- gen heeft ook de „Coop." onder huidige omstandigheden meer moeilijkheden het hoefd te bieden dan in normale tijd. Heel wat vereen, op dit gebied kregen ge duchte klappen. Met des te meer vol doening moeten de aanwezigen naar het openingswoord van de voorz., de heer R. W Stoepker, hebben geluisterd; hieruit kon worden geconcludeerd, dat het on danks alles goed gaat met de coop. aan- koopvereeniging Texel. Medegedeeld werd, dat de Coöperatie als koopster van pootaardappelen werd erkend. Aangezien er door de leden reeds een 40 bunder pootaardappelen worden verbouwd, mag deze vergunning van belang worden geacht. Jaarverslag. De heer A. J. Keijser, die als secretaris aftrad, werd 20 Maart l.lf op voorstel van de voorz. tot zaakvoerder benoemd. De heer Jac. Keijser Dz., werd tot bestuurslid benoemd, de heer A.Dros Bz., tot secretaris. Het ledental steeg be langrijk. Na de algemeene vergadering van 26 Sept. vorig jaar lieten 27 perso- KLOMPENVERKOOP. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat in verband met een plaatselijk te treffen regeling tot het verkoopen van klompen, de verkoop van dit schoeisel is stopgezet tot 2 December a.s. Uit den plaatselijken klompenhandel is door mij een commissie benoemd, be staande uit: A. Timmer Cz., Oosterend; P M. Koorn, Oudeschild; J. Kikkert, De Cocksdorp; C. M. Bakker, De Koog; Z. Stolk, De Waal; C. Huisman, Den Burg; Wed. D. Witte, Den Burg; C. Huisman, Den Hoorn. Deze is belast met het samenstellen van klompenlijsten. Deze lijsten zullen de klompenverkoopers worden toegezonden en zijn voor hen bindend. Ter uitvoering van de te treffen rege ling dienen zij, die dringend behoefte hebben aan klompen, voornamelijk zij, die hiervan vóór Mei 1940 gebruik maak ten, onderstaand biljet in te vullen en uitcrlgk Donderdagavond 26 November a.s. te deponeeren in db bus aan den in gang van het Distributiekantoor. Texel. 20 November 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. Ondergeteekende (gezinshoofd) wonende te verklaart, dat leden van zijn gezin bestaande uit personen, voor 1 Mei 1940 klompen betrokken van (naam winkelier) Wenende te Handteekening: TEXEL VOOR DE RADIO. Het radioprogramma vermeldt voor a.s. Zaterdag, 28 Nov.: Hilv. I: 15,45 Acoustische rondwandeling op de histo rische reede van Texel. Tekst Joss. de Jong; 16,00 De Texelsche schapenfokdag; 16,30 Texelsche volksliederen, door Lu- cien Louman, basbariton; F. de Nobel, piano; 17,30 Texel en de zee. Klankdocu- rr.ent, opgedragen aan de N.Z. Holl. Red- d'ngmij. Met muzikale accentueering „Schip in nood", speciaal gecomponeerd door Louis Schmidt. ner zich als lid inschrijven. Als lid van de commissit#Van toezicht trad af de heer P. Dros Bz., in zijn plaats werd gekozen de heer Joh. van Maldegem. Van het personeel gewaagt het ver slag met Ibf. Vol ijver en nauwgezet heeft het zijn taak verricht. Benoeming assistent. Het bestuur heeft het nuttig en noodig geoordeeld, aan onze vereeniging een assistent te ver binden, die in voorkomende gevallen de leden van advies kan dienen. 20 Maart werd als zoodanig benoemd de heer P. Stoepker. De assistent neemt tevens de controle ter hand inzake het zaaizaad. De zaai- zaadafd. is voor de vereen, van belang, doordat zij groote uitbreidingsmogelijk heden biedt. Een speciale commissie, be slaande uit de heeren P. Dros Bz., Joh. de Graaf Mz. en KI. Mant je, heeft zich met de leiding in deze zaak belast. Door de omstandigheden konden de uitbreiding van het magazijn en de bouw van een poterbewaarplaats geen door gang vinden. Er werd wel 24,000 kg. meer omgezet dan het vorig jaar. Deze stijging is hoofd zakelijk te danken aan de vlotte handel in pootaardappelen. Deze bedroeg n. 1. meer dan een kwart millioen kg. Er werd 5553 KENT GIJ REEDS DIT GETAL? HET IS HET GIRONUMMER VAN WINTERHULP. De Spaansche weermacht versterkt. Met inbegrip van het Spaansche Legi oen en de geregelde inboorlingentroepen staan nu 1,35 millioen in Spanje onder de wapenen. Oefeningen, gehouden om de afweervaardigheid van de troepen te be proeven, hadden een zeer bevredigend vei loop In Cyrenaica. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger werd teruggetrokken in een gebied, dat maandenlang etappegebied voor de As troepen is geweest. Men heeft er opslag plaatsen voor benzine, munitie, drinkwa ter, ook herstelplaatsen. De Engelschen daarentegen zijn bij hun opmarsch te recht gekomen in een gebied, dat door grondige vernielingen van alle hulpmid delen is verstoken. Bovendien worden zij geducht opgehouden door de mijnen, die in het zand en tusschen de steenen van de woestijn heel wat gemakkelijker en minder opvallend konden worden aange bracht dan waar het terrein begroeid is. Maarschalk Rommel in Tunis. Roosevelt en Churchill hebben ver keerd gerekend. Het lag in hun bedoe ling het pantserleger van Maarschalk Rcmmel in een tang te vatten en te ver morzelen. Men zou zoowel van Egypte uit als van de zijde van Fransch N.W Afri ka met een vaart en met kracht opruk ken Maar.. de tang kwam niet aan dichtknijpen toe. Aan beide zijden zijn de vijanden met succes opgehouden, zoo dat de strijdkrachten van de As zich met zorg hebben kunnen nestelen in nieuwe stellingen, welke voor nieuwe tegenstand vcor Rommel de aanvoerwegen aanmer kelijk korter zijn geworden, staan de te genstanders in dit opzicht voor vrijwel onoplosbare moeilijkheden. Vliegtuigen en duikbooten van de As gunnen de ge allieerde scheepvaart geen dag rust. De Sovjets vallen aan, maar de Duitschers waren er op voorbe reid. Met cavalerie en pantsereenheden zijn de bolsjewieken de laatste dagen in de bocht van de Don en ten zuiden van Sta lingrad tot de aanval overgegaan. „Er zal wat moeten gebeuren", moet Stalin gedacht hebben, want het verlies' van Stalingrad valt hem zwaar, terwijl ook de controle, welke de As op de Wolga- scheepvaart uitoefent, haar gevolgen al geducht doet gelden Een verrassing is dit optreden van de bolsjewieken aller minst. Door waarnemingen uit verken ningsvliegtuigen had men al lang vast gesteld, data de bolsjewieken bezig wa ren nog eens een aanval op td zetten; zoo wel bij Rzjef als in het gebied van Sta lingrad brachten zij strijdkrachten bijeen. Ook in de Kaukasus trachten de hor den van Stalin door wanhopige aanval len een gunstiger positie te verwerven. Alles stellen zij in Ijet werk, om toch de laatste toevoerwegen naar het zuiden de Georgische heerwegmaar te kun nen behouden. In een extra bericht maakte Moskou melding van groote overwinningen. De waarheid wordt daarin volkomen ver kracht. Blijkbaar moeten dergelijke leu gens dienen om er bij de bolsjewieken de meed nog wat in te houden. De winter is inmiddels aan het oostfront verschenen cn nu meent Stalin daarvan ge bruik te kunnen maken door zijn tegen standers eens flink aan te pakken. Maar ook Generaal Winter vindt de troepen van de As terdege voorbereid. Van de ervaringen, in de vorige winter opgedaan, wordt een dankbaar gebruik gemaakt. nog veel aan niet-leden geleverd. Zaak voerder hoopt, dat nog velen zich spoe dig bij de Vereen, aansluiten. Hoewel de rantsoenen kleiner werden gmg de omzet in veevoeder plm. 11000 kg. vooruit. In het artikel zaaizaden mag jaarlijks een flinke vermeerdering van do omzet worden geconstateerd, nu wel van 180,000 kg.; het ziet er naar uit, dat we komend ja^r weer met zoo'n sprong vooruit gaan. Over het financieele resultaat mag^ de vereen, tevreden zijn. Met winstsaldo gioot f2292,50, en de reserve van vorig jaar bedraagt de totale reserve nu f 10024,67. Het verslag besluit: De financieele po sitie is kerngezond. Dat zal het vertrou wen in ons werk bij de leden en ook bij de niet-leden zeker doen stijgen. Bij monde van de heer Joh. van Mal degem werd door de commissie van Toe zicht rapport uitgebracht omtrent het fi nancieele beheer. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden. In deze comm. hadden voorts zitting de heeren P. Mantje en C. Roeper Lz. In plaats van de heer Mantje, niet herkiesbaar, werd de heer C. Bakker, Mennohoeve, tot lid ge kozen. (Zie verder 2e pagina.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1