Wat Texelsboeren moeten weten. WORDT LID! Stijgende ontvangsten van Winterhulp. 15 Schepen tot zinken gebracht. Hoedt U LANGEMARCK STUDIUM. minuut BIL VERSTANDIG GEBRUIK KUNT U 00K MET WEINIG STROOM VEEL DOEN. Wereldnieuws 56c JAARGANG. No. 5709. WOENSDAG 2 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Komende collecte moet nog grooter succes worden! Met dankbaarheid mag geconstateerd I worden, dat de ontvangsten van Winter- hulp in stijgende lijn gaan. De resultaten i over dit jaar zijn weer beter dan die over voorgaande perioden. De algemeene bijdragen beliepen van 1 Juli-31 October i 1941 f788,312,69; in dezelfde periode van I dit jaar stegeh zij tot f 1,638,942,61. De straatcollecte mag wel een duidelij- I ke barometer van de stemming t .o.v. Winterhulp genoemd worden. Ook de op brengst hiervan toont aan' dat de ge meenschapsidee groeit. Volgens de voor- lcopige telling heeft de eerste straatcol lecte van dit jaar f 95,000 opgebracht, te gen f 79,418 in het vorige jaar. De lijstencollecte bracht in Maart 1942 If 153,877,49 op; in Oct. 1942 f224,006,29. Dit beteekent een verhooging vén f 70,127,80 en in vergelijking met Oct. Toelatingseischen. Om tot het Langemarck-Studium te I worden toegelaten, moet men aan be- I paalde normen, wat betreft, verstand, karakter en lichamelijke toestand kun- Inen voldoen. Deze drie factoren geven I bij de uitslag van de schifting de door slag. De godsdienstige en politieke over- I tuiging van de candidaat spelen slechts lin zooverre een rol, dat zij niet in tegen- Ispraak mogen zijn met de traditie en de I doeleinden van het Langemarck-Stu- ium. Tot aller welzijn. Iedere candidaat, die beseft, dat het iLangemarck-Studium in deze jaren, Iwaarin de Germaansche mensch wor stelt, om zijn godsdienst en zijn cultuur [tegen de vernietigende machten van het [kapitalisme en bolsjewisme te verdedi gen, de Germaansche lotsverbondenheid look hierin tot uitdrukking wil brengen, laat iedere" jonge, begaafde arbeider uit ■Duitschland, Nederland, Vlaanderen [Noorwegen en Denemarken de kans [krijgt zijn kennen en kunnen tot aller [welzijn te ontwikkelen, zal in het boven staande een voldoende verklaring vinden [voor de zekerheid, die er bij hem op dit |punt zou kunnen heerschen. De hoogste cultuur. Wij wonen in een gebied van de |Noordzee tot de Weichsel, dat klein is in [vergelijking met de levensruimten, die [andere volkeren en andere rassen ter [beschikking staan. Uit het diepste van Ions innerlijk hebben wij, ondanks dat, de ■klachten geput, ons door scheppings drang, plichtsbesef, arbeidslust, sociaal [gevoel en trouw aan ons volk, een sa- [rnenleving, een cultuur te scheppen, die [hei hoogste laat zien, wat' ooit ter we reld werd bereikt. Ons aller lot hangt [daarvan af, of wij in deze jaren geza- [menlijk 't onheil kunnen afweren, dat lons bedreigt. In deze enorme krachts ontplooiing, die v,an ons verlangd wordt, [is het Langemarck-Studium slechts een Iklein onderdeel Geweldige waarde. Geweldig is zijn waarde echter, wan- Jneer wij beseffen, welke ongekende (nachten er in ons volk schuilen en wei mogelijkheden het Langemarck-Stu- Lhum biedt om deze productief te maken. pke mannelijke jonge Nederlander tus- oben 16-22 jaar heeft thans gelegenheid, lieiaan mede te werken. Zijn eigen ge luk en dat van zijn volk hangen er van [af. Meldt u aan bij het Langemarck-Stu- ldium, Waalsdorperweg 12, Den Haag. HISTORISCHE NOOTJES „Nut en Genoegen" te Oosterend be stond Nov. 1902 veertig jaar. De winter van 1902-1903 zette vrij Ipoedig en streng in. 8 Nov. moest de lost per ïjsvlet naar Den Helder worden lervoerd. 1041 een stijging van f 14,000, Er zijn gemeenten, waar de giften van de eerste straatcollecte van dit jaar in totaal 450 pet. gestegen zijn in vergelij king met de eerste straatcollecte van het vorige seizoen. Winterhulp mag met deze resultaten zeer tevreden zijn. Er blijkt ondubbel zinnig uit, dat er in ons volk iets groeien de is; dat het de Nederlanders niet meer Siberisch koud laat, of hun landgenooten gebrek lijden. Op hen, die zich beschikbaar willen stellen voor het collecteeren, doen wij ook op deze plaats een ernstig beroep tot medewerking voor het welslagen van de ze collecte. U kunt zich aanmelden op het Bureau van W.H.N., RAADHUIS, Den Burg. BEZOEK TEXELS NOODZIEKENHUIS Di.-Do.-Za. van 23. Zo.-Ma.-Wo.-Vr. van 23 en 77,30. Aanbieding brouwgerst. Het Aan- en Verkoopbureau van Ak kerbouwproducten, afd. Noord-Holland, maak/ bekend, dat de uiterste termijn voor het aanbieden van brouwgerst is verlengd tot 31 Dec. 1942. Voor partijen gerst, welke aan de voor brouwgerst ge stelde eischen voldoen, zal derhalve de premie nog worden vergoed, indien de per tijen uiterlijk 31 Dec. 1942 bij een erkende opslaghouder zijn aangevoerd. Toewijzing paarden. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- Holland brengt ter kennis van houders var aankoopvergunningen voor paarden, da* zij zich, indien zij voor toewijzing van een paard in aanmerking wenschen te komen, vóór 5 Dec. 1942 tot de Plaat- seliiker Bureauhouder moeten wenden. Zij, die nog een vergunning moeten aanvragen, worden er op gewezen, dat zij zich evengens tot de P.B.H. moeten wenden. Degenen, die hun vergunning ter verlenging hebben opgezonden en zij, die 'n aanvrage hebben ingediend en nog geen vergunning hebben ontvangen, mceten opnieuw een aanvrage indienen. Alle loopende aankoopvergunningen zijn hiermede vervallen. Vervoer van stroovlas. Voor partijen stroovlas (waarvoor een machtiging tot afname werd afgegeven en waarvan het formulier ,,B"-dient als vervoerbewijs voor het vervoer van teler naar vlasser of handelaar, resp. van de handelaar naar de vlasser), welke zoo groot zijn, dat meerdere schepen, wa gons of wagens gebruikt moeten worden, moc-ten aanvullende vervoerbewijzen bij de afstempeling van het formulier „B" bij de P.B.H. worden aangevraagd. Het door de P.B.H. afgestempelde for mulier „B" moet met de eerste vracht worden meegegeven en aan de ontvan- gei worden afgegeven, hetgeen ook moet geschieden met alle door de P.B.H. afge geven aanvullende vervoerbewijzen. De ontvanger dient deze formulieren te be waren. Volledige inlichtingen verstrekt de bureauhouder P. Dros, Eierland. illinium HOE LAAT DE ZON. Wc 2 Dec. op 8,26; onder 16,32 Do. 3 Dec. op 8,27; onder 16,32 Vr 4 Dec. op 8,39; onder 16,31 DE MAAN. Wc 2 Dec. op 0,56; onder 15,07 Do. 3 Dec. op 2,06; onder 14,31 Vr 3 Dec. op 3,19; onder J4,56 Nieuwe Maan: 8 Dec. 2,59. HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 2 Dec. 3,24 en 16,01 Do. 3 Dec. 4,40 en 17,18 Vr. 4 Dec. 5,51 en 18,20 Springtij 8 en 23 December. IN DE NABIJHEID DER KUSTEN komen ter vernietiging van vijandelijke scheepsruimten speciaal de Ubootkanoimen aan het woord. De bemanning van een Duitsche duikboot vuurt op een stoomschip aan de Amerikaanschq kust. (PK Prokop Transo-F. P.H.-c). Hoofdkwartier van de Fuehrer, 27 Nov. (D.N.B.) Het opperbevel der weer macht deelt mede: Duitsche duikbooten hebben in het operatiegebied van de Noordelijke IJszee tot aan de toegang tot de Indische Oceaan in hardnekkige gevechten tegen in kon vooi en alleen varende schepen 19 schepen met ^en gezamenlijke inhuod van 123.000 ton tot zinken gebracht. Door deze successen is vooral 't vijandelijke ra- vitailleenngsverkeer naar de Noordelijke Sovjethavens en 't Midden-Oosten ge voelig getroffen. VOOR RANTSOENOVERSCHRIJDING. De onlangs afgekondigde regeling, vol gens welke degenen, die de hun toegeme ten rantsoenen gas en electriciteit over schrijden, zullen worden bestraft, is niet mis. Het „zwaard" van de afsnijding zweeft boven de hoofden dergenen, die zich aan overtreding schuldig maken. De overheid is helaas tot deze'drastische maatregel moeten overgaan, omdat de beschikbare hoeveelheid kolen in geen geval toelaat, dat men meer verbruikt dan zijn rantsoen. Er zit dus niets anders op dan nóg zui niger met die rantsoenen om te gaan dan in 't algemeen gebeurt, en met een beetje goede wil zal dat in vele gevallen mogelijk zijn, al ontkennen wij niet, dat men zich dan enkele gemakken zal moe ten ontzeggen. De electrische Centrale verbruikt jaar lijks verscheidene tonnen brandstof om de verbruikers stroom te verschaffen, die vcor de bereiding van de maaltijden en (cf) de verlichting van de woning noodig is. Hierop kan echter bespaard worden, mdien de verbruikers zoo spaarzaam mo gelijk met de stroom omgaan, d.w.z. bij zuinig gebruik er zooveel mogelijk pro fijt van trekken. Hoedt u voor ïantsoenóverschrijding. Het is uw eigen bejang en de straffen op niet naleving van dit voorschrift zijn zwaar. SPORT. TEX. Bs-NIEUWS. Het 2e heeft het er Zondag goed afge bracht. Texel 3 werd met 7-1 verslagen. Direct gaan de onzen er vandoor. Na een schermutseling maakt Jan het 1ste doel punt. We blijven in de aanval en Jan weet nog 2 maal de keeper te passeeren. Texel heeft pech als een mooi schot pre cies op de lat komt. Na de rust komt Texel er beter in. We kruipen een paar keer door 't oog van een naald. ï)an gaan wij er weer vandoor en de moeite wordt beloond: spoedig is het 5-0. Texel zet er alles op en weet dan de eer te redden: 5-1. Meteen gaan de onzen er over links vandoor, de 1 -buiten schiet lecht op de keeper, maar deze laat de bal onder zich doorslippen- 6-1. Nog eenmaal wordt er gedoelpunt, zoodat het einde kwam met 7-1. Het was de verhouding niet, maar doelpunten beslissen en onze keeper had over geluk ook niet te roe men. Texels achterhoede hebben we wel oens beter gezien. J.S. TEXELSCH DIALECT. knibbelig, gierig; vgl. Ned. „knibbe len", afdingen op de prijs, op het loon, „pingelen"; kniene, konijnen; t mit 'n knik in de skoót vare, niet ge heel in de wind; knikkebok, kniptor; knip, kuil (in een weg); ook aangetrof fen bij Wolff en Deken: „Poog in-'t rijen de grootste knippen tog te mijen"; knipperdolletje, prul, kleinigheid; in de 18e en 19e eeuw waren „knipperdolle tjes" een soort ronde beschuitjes,g o.a. te Amsterdam, Delft en Utrecht; UIT DE SCHOOL GEKLAPT. SINTERKLAASJES. 8 Woont Spanje ver weg, juf? Ja, Anneke, heel ver weg. Woont Spanje daar in een huis? Neen, waar 't huis van Sinterklaas staat, daar heet 't Spanje, zooals het hier Nederland heet. De kindertjes van Sinterklaas zijn zeker allemaal kleine Sinterklaasjes, hè juf? Kookkolen voor hotels, restaurants en pensions. Houders van bovengenoemde instellingen kunnen tot het herkrijgen van kookkolen tegen overlegging van het gastenboek, op Maandag 7 December a.s. een aanvraag indienen. Het bewijs van inschrijving bij de HORECA dient te worden medegebracht. BRANDSTOFFEN GROEP E v De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die behooren tot bovengenoemde groep, te gen overlegging van hun brandstoffen- Identiteitskaart op Donderdag 3 Decem ber a.s. brandstoffentoewijzingen op het Distributiekantoor kunnen komen afha len Texel, 2 December 1942. De Burgemeester voornoemd. RIJK DE VRIES. VASTE BRANDSTOFFEN N voor kamer- en pensionbewoners. Zij, die behooren tot bovengenoemde categorie, dienen op Vrijdag 4 Dec. a.s. een aanvraagformulier af te halen bij den Distributiedienst. De volledig inge vulde formulieren en stamkaarten v.huur der en verhuurder dienen wederom in geleverd te worden op Maandag 7 Dec. a.s. van 9-11 uur. Er wordt op gewezen, dar deze aanvraag betrekking heeft bp de maanden Dec.Jan., zoodat geen aan vraag over Oct.-Nov. meer gedaan kan worden. Texel, 2 December 1942 De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES. Zij, die op bon 63 „boter" rundvet wil len betrekken, dienen voor 6 December a.s. deze bon bij hun slager in te leve ren. Zij, die deze bon voor genoemde da tum niet inleveren, kunnen gedurende het tijdvak 18-29 Dec. hierop uitsluitend boter betrekken. Slagers dienen op 7 December a.s. deze bonnen op de ge bruikelijke wijze bij de distributiedienst in te leveren. UITREIKING VITAMINE D-TABLETTEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat de eerstvolgende uitreiking van het vervangingsmiddel van levertraan in tabletvorm aan kinde ren van 3 maanden tot 3 jaar en voor zwangeren gedurende de laatste drie maanden der zwangerschap, zal plaats vinden op Vrijdag 4 December a.s. op de volgende plaatsen en uren: o.l. school Den Burg van 4-5 uur voor Den Burg en wijk B; o.l. school De Waal van 4-5" uur voor De Waal en wijk W; o.l. school te Midden-Eierland van 4,30 to: 5,30 voor Eierland en wijk E; o.l. school te De Cocksdorp van 4-5 u. voor De Cocksdorp en wijk C; Gebouw voor Christelijke Belangen te Ocsterend van 4-5 uur voor Oosterend en wijk O; o.l. school te Oudeschild van 4-4,30 uur voor Oudeschild en wijk S; Woning Hoofd der o.l. school te Den Hoorn van 4-5 uur voor Den Hoorn en wijk H en o.l. school te De Koog van 4-5 uur voor De Koog en wijk K. De tabletten worden alleen afgegeven le. aan volwassenen; 2e. op vertoon van het trouwboekje; 3e. indien eon zakje wordt medege bracht omxde tabletten daarin te bergen. Kinderen waarvoor reeds op het con sultatiebureau tabletten werden afgege ven komen uiteraard voor deze uitrei king niet in aanmerking. In het belang van de volksgezondheid wordt ieder die in aanmerking komt, aangeraden zich voor zijn kind van deze tabletten te voorzien en op het regel matig gebruik daarvan toe te zien. De tabletten dienen koel, droog en op een donkere plaats te worden bewaard. Den Burg, 1 December 1942. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES. TEXEL-DEN HELDER V.V. Van Texel: 8,15 en 1,45 Van Den Helder: 10,45 en 3,45 (Zondagsmiddags 2,00 van Texel in plaats van 1,45). Troepen van de As in Toulon. Met een aantal vooraanstaande Fran- sche officieren blijkt geen land te bezei len. Ze zeggen „ja", maar ze bedoelen r.een"; daarmee breken ze hun eed van tiouw én geven zij blijk afkeerig te zijn van iedere poging van de Fuehrer om met Frankrijk en de Franschen op goede vcet te komen. Toen de Amerikanen en de Engelschen in Fransch Noord-West Afrika landden zg. om de bescherming van de daar wenende Franschen ter hand te nemen! nam de Fuehrer onmiddellijk het be sluit, zijn troepen door het onbezette Frankrijk naar de Middellandsche Zee kust te doen oprukken om bij een even- tueele poging tot binnenvallen meteen van antwoord te kunnen j dienen. Itali- aansche troepen waren ook paraat; zij bezetten o.a. het Fransche eiland Corsi ca, dat anders kans had geloopen, een springplank voor de geallieerden te wor den Toulon werd niet bezet en wel op grond van de plechtige verzekering van de Marine-commandant aldaar, dat hij zich met zijn manschappen met man en macht zou verwerèn tegen iedere aanval. Maar al ras bleek, wat die verzekering waard was. Opgehitst door onverant woordelijke elementen, werden plannen beraamd om bij een eventueele landing van Anglo-Amerikaansche strijdkrach ten deze bij te staan! Dit lekte uit, met liet gevolg, dat de Fuehrer onmiddellijk bevel gaf, dat gedoe met kracht en klem te keeren en zoo noodig daarbij 't uiter ste geweld te gebruiken. Wel slaagden opstandelingen er in een groot deel der Fransche vloot tot zinken te brengen maar zoo snel hadden de Duitsche auto riteiten ingegrepen, dat het verzet vrij wel in de kiem kon worden gesmoord. In een paar uur tijd was het gestelde doel bereikt en de rust hersteld. Toulon is nu volkomen in handen van de Duitsche weermacht. Brief van de Fuehrer aan Pétain. In een brief heeft de Fuehrer Maar schalk Pétain uitvoerig uiteengezet op welke gronden hij tot het bezetten van Toulon last heeft gegeven. Het is een noodzakelijke veiligheidsmaatregel. Niet alleen werd Toulon bezet, maar tevens werd demobilisatie bevolen van alle een heden der Fransche weermacht, die te gen het uitdrukkelijk bevel van de eigen Fransche regeering in waagden op te treden. Het Duitsche volk, zoo schreef de Fuehrer, koestert geen haat jegens het Fransche, maar ik ben vast besloten, geen manipulaties te dulden van elemen ten, die deze ontzettende oorlog ver oorzaakten en Duitschland en daarmee heel Europa aan een chaos zouden wil len overleveren. Ik eindig mijn brief, zoo schreef Hitler, in de hoop, dat nu een samenwerking worde ingeleid, waarvan wii van de zijde van Frankrijk niet an ders verwachten dan inzicht in het we zen van het gemeenschappelijk lot van Europa, en loyaliteit. Geen incidenten. Vrijdagnacht werd met de door de Fuehrer bevolen demobilisatie van het Fransche leger een begin gemaakt. Ner gens heeft dit tot wrijving aanleiding ge geven. Dit is mede te danken aan de Fransche regeering, die de bevolking aangespoord heeft, de grootste rust te bewaren. Tankgevecht in Tunis. Na dagenlange schermutselingen tua- schen de voorhoeden der beide legers, kwam het eind vorige week voor de eer ste maal tot een geregeld gevecht tus- schen Duitsch-Italiaansche en Britsche pantsertroepen in Tunis. Britsche tanks, die van Beja (80 km. ten Westen van de hoofdstad Tunis) naar het Oqsten trachtten door te dringen, raakten slaags met Duitsch-ItaliaansclLe af deelingen en er ontwikkelde zich een gevecht, waarin 11 van de 40 Britsche tanks werden stuk geschoten en ver scheidene andere niet meer vooruit kon den komen, omdat door de lange duur van de strijd de benzinevoorraad uitge put was. In dit eerste gevecht van eenige beteekenis; ziet men de voorbode van meer gevechten, daar men de overtui ging heeft, dat de voorbereidingen voor een groot offensief thans wel van beide ziiaen zijn voltooid. Men rekent er dan ook op, dat de strijd in Tunis binnen af zienbare tijd in alle hevigheid zal ont branden. ER IS MAAR EEN KEUS. De Duitsche legers hebben tot nu toe kans gezien de vijanden uit Europa te verdrijven. Het Duitsche volk draagt 90 pet. van de lasten van de oorlog, hetgeen niet langer zoo kan voortgaan. Ik kan mij voorstellen, dat ook de bezette ge bieden, buiten de vrijwilligers, die er reeds staan, meer mannen zullen moeten gaan leveren voor de fronten, hetgeen natuurlijk ook politieke consequenties heeft. Gelijkgerechtigdheid kan alleen werden verdiend en bevochten, niet t e- g e n Duitschland maar met Duitsch land. Er is voor ons maar één keus: met Adolf Hitler naar het Germaansche rijk, a opcat Europa leve! (Ir. C. J. Huygen, Secr.-generaalder N.S.B. in een samenkomst te Hengelo).

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1