Wat Texels boeren moeten weten De Duce sprak. LANDSTAND EN LANDELIJKE RUITERSPORT. UIT VELERLEI BRON. WERELDNIEUWS Zuinig stoken beteekent: Zooveel mogelijk warmte. 56e JAARGANG. No. 5711. WOENSDAG 9 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT Geen valsche gevoelens. Wij moeten ons vrij maken van val sche gevoelens. Zonder haat kan geen oorlog gevoerd worden, deze moet dag en nacht worden aangewakkerd. Meer veroverde vaandels. Italië is voor de wereld het land van het penseel, de troffel en de muziek ge worden. Ik zou liever in plaats van stand beelden en schilderijen meer aan de vijand ontrukte vaandels zien. Geen sabotage. Geen enkele daad van sabotage is door de Italianen ondernomen. Er is geen enkele betooging tegen de oorlog in Ita lië voorgekomen, afgezien van een vrouw in Genua, die heeft uitgeroepen, dat zij vrede wilde hebben. Een heilige oorlog. Speciale lof heb ik voor de Italiaan- sche vrouw. De discipline van het volk kan op geenerlei wijze worden aangetast dc or de „bacillendragers". Het is zich be wust .van de noodzakelijkheid van deze oorlog, die waarlijk 'n heilige oorlog ge noemd moet worden. Strijd tot de eindoverwinning. Territoriale en politieke doelstellingen hebben in deze oorlog haar speciale be- teekems verloren. Het is een strijd tus- schen twee werelden. Wij strijden voor de levenden, omdat wij voor de toekomst strijden, en voor de dooden, opdat de of fers van onze dooden niet vergeefsch zijn geweest. De dooden bevelen ons te strij den tot aan de eindoverwinning. Wij ge hoorzamen. HAALT MEER WARMTE UIT UW KOLEN Eenige wenken voor het gemengd stoken van brandstoffen. Nu het in het algemeen niet mogelijk zal zijn, dat een brandstoffenhandelaar aan al zijn afnemers precies die soort, kwaliteit en afmeting brandstof levert, welke men altijd gestookt heeft, volgen hieronder eenige wenken, waarmede een ieder zijn voordeel kan doen. Allereerst moge er op gewezen worden ast men voorheen in kachels en haarden vrijwel uitsluitend anthracietnootjes 3 (20 tot 3d m.m.) stookte, doch dat men ook anthracietnoten 1 (50 tot 80 m.m.) en anthracietnoten 2 (30 tot 50 m.m.) kan gebruiken. 1. Men kan anthraciet gemengd stoken met eierbriketten, essnootjes en bruin koolbriketten, wanneer men er zorg voor draagt, dat de stukgrootte van de brand stoffen ongeveer dezelfde is. Bij gemengd stoken van anthraciet met cokes dient de cokesafmeting kleiner te zijn. 2. Het mengen van cokes met anthra ciet biedt het voordeel, dat het vuur be ter doorbrandt; een vuur met enkel co kes gestookt, dooft eerder. 3. Als men eierbriketten met anthra ciet mengt, heeft men minder last van 't pek, dat bij de bereiding van eierbriket ten als bindmiddel voor het anthraciet- gruis wordt gebruikt. Pek heeft een hoog gasgehalte en vormt bij verbranding veel roet. Stookt men in een vuur enkel eier briketten, dan moet men telkens kleine beetjes versche brandstof bijvullen en pas nadat de vorige verbrand zijn. Ook moet men 't vuur eerst door laten bran den, voordat men het tempert. 4. Men kan ook cokes en eierbriketten gemengd stoken, mits de stukgrootte van de cokes kleiner is. Hierdoor brandt de cokes vlotter door en heeft men minder last van roeten van het pek. 5. Essnootjes, ook wel keuken- of ka chelnootjes of half- of driekwartvette kelen genaamd, hebben bakkend vermo gen, d.w.z. als de kolen op een vuur warm worden, bakken de enkele stukjes aan elkander vast en vormen een koek op het vuur. Men kan het bezwaar van dit bakken voorkomen, door de essnoot jes gemengd te stoken met anthraciet van dezelfde stukgrootte of met cokes van een kleinere afmeting. 6. Turf moet voor het gebruik in haarden of haardkachels verkleind wor den tot stukken van ca. 40 m.m. in het vierkant en slechts met kleine hoeveel heden tegelijk op goed doorbrand vuur worden gebracht. Bovendien verdient 't, als men turf stookt, aanbeveling, 'tvuur pas te temperen als de versch opge brachte brandstof flink doorgebrand is. Turf verbrandt sneller dan anthraciet. Menging met anthraciet, eierbriketten of bruinkoolbriketten heeft weinig zin. Het brandend houden gedurende de nacht kan het beste geschieden door uitsluitend anthraciet, eierbriketten of bruinkoolbri ketten te stoken. In een centrale verwar mingsketel kan men cokes gemengd met persturf stoken. De persturf behoeft dan niet verkleind te worden. DE ZON. Wo 9 Dec. op 8,35; onder 16,29 Do. 10 Dec. op 8,36; onder 16,29 Vr 11 Dec. op 8,37; onder 10,29 DE MAAN. Wo 9 Dec^op 9,38; onder 18,29 Do. 10 Dec. op 10,37; onder 19,33 Vr. 11 Dec. op 11,26; onder 20,48 Eerste Kwartier: 14 Dec. 18,47 HOOG WATER OP TEXELS REE. Wo 9 Dec. 9,52 en 22,16 Do. 10 Dec. 10,39 efi 23,04 Vr 11 Dm. 11,29 en 23,55 Springtij 8 en 23 December. Huizen-hoog stapelen zich de pakjes wet Kerstgeschenken voor de soldaten aan het front op in de bureau's, welke met de verzending belast zijn. We deel den reeds mee, dat men er voor zorgen moest, voor Dec. zijn pakje te hebben gepost. Anders komt het genen de duizendtallen! niet op tijd op zijn be stemming. (Scherl.) HET SPANNENDSTE NADERT. Engeland moet al zijn krachten in spannen, want de oorlog nadert nu zijn spannendste stadium. Langzaam en moeizaam gaat de zaak vooruit; onze .vij anden zijn n.l. zeer machtig. Zij be schikken over millioenen soldaten en hebben rijke landen veroverd. We zijn er tot nu toe met in geslaagd, de harde kern van het Nazi-verzet te kraken. (Chur chill in een rede te Bradford.) HOPELOOZE ZAAK. Nog altijd echter gaat de Britsch-Ame- rikaansche propaganda door met de meest geniepige middelen een hopelooze zaak te verdedigen, waarbij men zich af vraagt, hoe lang het Nederlandsche pu bliek een zeker deel althans er nog zal inloopen. Ofschoon de misleiding er toch duimendik op ligt. (Max B 1 o k z ij 1 in een van zijn ra diopraatjes). KERN VAN HET VRAAGSTUK. Hoeveel van het oorlogsmateriaal, dat wij naar de Sovjet-Unie zonden, ligt reeds op de bodem der zee? Loopen wij geen gevaar te veel te denken aan de duikboot verliezen van de vijand en te weinig aan onze eigen scheepsverliezen"? Genoeg schepen bezitten en ze voldoende beschermen, dat is de kern van het vraagstuk. (Lord Winster in „Sunday Ti mes".) OM LEVEN OF DOOD. Deze oorlog wordt om de achtergrond van alles gevoerd. Het gaat om leven of dood. Er is een beroep gedaan op de diepste hartstochten, hier zoowel als ginds. Voor hem, die hier verliest, is dan ook het spel definitief ten einde; hij heeft verloren. Wij beoordéelen iedereen uit sluitend naar hetgeen hij thans voor de overwinning doet. Parasieten en lui aards treft onze diepste verachting en wanneer zij tijdens deze oorlog in gebre ke blijven, treft hen de wrekende arm der wet. (Dr. Goebbels in „Das Reich). BEZIE ZOO DE OORLOG. De oorlog moet gezien worden als een versnelde voortzetting van de internatio nale socialistische revolutie, die zich leeds m verschillende staten in ongelijk tempo en onder zeer uiteenloopende om standigheden begon te voltrekken. En uit deze oorlog zal een nieuwe interna tionale solidariteit te voorschijn komen. Maar het zal geen klassesolidariteit zijn op internationale basis! Het zal een soli dariteit zijn van volksgemeenschappen, die elk op zichzelf geen binnenlandsche strijd meer zullen kennen. (Max B 1 o k z ij 1 in een radiopraatje). JAPAN MOET WINNEN. Thans wordt tusschen Japanners en Amerikanen een strijd op leven en dood gevoerd. De Ver. Staten hebben de be doeling, een economische structuur tot stand te brengen, waardoor alle andere landen onder Amerikaansch toezicht zci'den geraken. Daarom moet het Ja- pansche volk alle krachten inspannen om de oorlog te winnen. Als het dat doet, is de eindoverwininng niet twijfelachtig en de banden tusschen Japan, Duitsch- land en Italië zouden dan nog hechter worden. (Koeroesoe, oud-ambassadeur van Japan te Washington.) ONZE FAMILIENAMEN. 24. Bongenaer. Deze naam behoort in de rubriek „beroepsnamen" thuis. Hij beteekent n.l. „trommelslager". Boonacker. (Boenacker). De eigenlijke beteekenis is: „een met boonen beplante akker". De stamvader van het geslacht Bconacker hield zich blijkbaar in hoofd zaak met deze teelt bezig. (Persdienst N.L.S.) Een der organisa tievormen ten plattelande, die van deze tijd niet te lijden hebben gehad, is die der landelijke ruiterspdrt, zooals die ver tegenwoordigd wordt door de Ned. fede ratie van landelijke rijvereenigingen. Al leen voor het zuiden gold dit niet. Daar toch werkte men in confessioneel geori- enteerde bonden en dat deze in de storm van deze tijd ontworteld werden, zal niemand verwonderd hebben. Zoo kon men eindelijk komen tot één organisatie voor de landelijke ruiter sport. Bij besluit van 20 Juli j.l. van het Dep. van O.K. en W. werd de Ned. fe deratie van landelijke rijvereenigingen erkend als adviseerend orgaan bij het gesubsidieerd onderwijs in paardenken nis in de vorm van cursussen voor de landelijke bevolking. Dit besluit werd aan de federatie ter kennis gebracht via de Nederlandsche Landstand, waaruit duidelijk bleek, dat de Secr.-Generaal zich op het standpunt stelde, dat het hier een zaak betrof, die ressorteerde onder de nieuwe boerenorganisatie, een stand punt, hetwelk volkomen begrijpelijk is en moet worden toegejuicht, omdat door de landelijke ruiters jaren achtereen po gingen in het werk waren gesteld om bij de voormalige landbouworganisaties be langstelling voor het landelijk rijver- eenigingswezen te wekken. Hoe poover de resultaten bij deze orga nisaties waren, weet ieder, die van het landelijk rijvereenigingswezen op de hoogte is. Thans zijn deze organisaties opgevolgd door de Ned. Landstand. Door de Landstand werd erop gewezen, dat op de federatie thans de taak rust, de boe renbevolking tot het volgen van onder wijs op paardengebied, meer in het bij zonder het menonderricht, op te wekken waarbij tevens werd gezegd, dat het de wensch van de Directeur-Generaal van de Landbouw was, dat een en ander in volledig overleg met de Ned. Landstand, die de federatie volledig, zoowel moreel als financieel, wenscht te ondersteunen, zou geschieden. Die arbeid zal echter door de federatie moeten worden verricht. Bij de Hoofdafdeeling I, van de Land stand is n.l. een dienst of onderafdeeling „Landelijke ruitersport" gevormd. Deze dienst krijgt de naam „Arbeidsgemeen schap" en staat onder een leider, waar toe de secretaris der federatie, de heer W. Slob, te Hoofddorp, is benoemd. De arbeidsgemeenschap zal ter bereiking van de doeleinden der landelijke ruiter sport zelf de noodige richtlijnen geven aan de leider. Zoo zal de landelijke rui tersport volkomen tot haar recht komen, meer dan in het verleden het geval was. Door de erkenning, zoowel door de Slaat als door de Landstand, zullen haar een breedere basis en veel grootere mo gelijkheden geboden worden. De Land stand zélf gaat géén landelijke ruiter sport beoefenen of rijvereenigingen or- ganiseeren, doch stimuleert e£ bewaakt dit uitsluitend. De plannen om vanwege de Landstand te Hoofddorp een rij- en menschool in het leven te roepen, zijn in een vergevorderd stadium van voorbe reiding. Hiermede gaat dan tevens een lang gekoesterde wensch van de landelij ke ruiters in vervulling. De federatie^zal hier een steun bij haar arbeid ontvan gen, welke haar stoutste droomen zal kunnen overtreffen. De meening, als zou de Bereden W.A. ingeschakeld worden bij de rijvereenigingen, of de landelijke ruiters buiten hun wil ingelijfd worden bij de Bereden W.A., is volkomen er naast. - 'S LEVENS SCHOOL, 't Leven alleen is de school van het leven, Levenservaring het heilige boek. God, door uw wijzende vinger geschreven, Daar ik niet vrucht'loos de waarheid in zoek. (De Génestet.) MARSEILLE, de grootste havenstad van Frankrijk, is nu onder bescher ming van de Duitsche weermacht gesteld. Een luchtafweerkanon met vier mon den is in de haven in stelling gebracht. (P.K. Weber-PBZ-Sch.) Stroo voor afdekking. Wie stroo dringend noodig hebben voor het afdekken van winterproducten, wordt geadviseerd zich vóór 12 December 1942 schriftelijk tot bureauhouder P.Dros te wenden. Opgegeven moet worden de minimum benoodigde hoeveelheid stroo en naam van de handelaar. Veeboekjes 1942-1943. Aan alle houders van rundvee, var kens, paarden en schapen wordt bekend gemaakt, dat nieuwe veeboekjes worden beschikbaar gesteld. Met ingang van 13 Dec. moeten de aantallen runderen, var kens, paarden en schapen, welke op het bedrijf aanwezig zijn, onverschillig wie de eigenaar er van is, in het nieuwe mo del veèboekje zijn aangeteekend op blz. 1, waarbij er op dient te worden gelet, dat hier en daar twee of drie rubrieken van de registratiekaart, in het veeboekje tot één rubriek zijn samengevat. Runderen moeten bovendien ieder af zonderlijk, met vermelding van geboor tejaar en datum, letter en nummer van het registratiemerk, op blz. 3, 4 en 5 wor den ingeschreven, terwijl paarden op de bladzijde onder het hoofd „Geboren of op het bedrijf aangevoerd ander vee dan rundvee" afzonderlijk moeten worden vermeld met het nummer van de identi teitskaart. 'Alle latere veranderingen in de vee stapel worden op dezelfde wijze als voor heen ingeschreven (zie Toelichting in het veeboekje). Het oude veeboekje moet, ook nadat 't nieuwe in gebruik is genomen, zorgvul dig worden bewaard. Verlies van dit ou de boekje zal voor de betrokkene ernsti ge gevolgen hebben. Van 13 Dec. 1942 af mag echter in de oude boekjes niet meer aangeteekend worden, daar zij dan hun geldigheid hebben verloren. Tijdstip, plaats en wijze van uitreiking der nieuwe veeboekjes zal nader worden bekend gemaakt. Boventallige stieren. Om tegemoet te komen aan de bezwa ren, welke zijn gerezen ten opzichte van de bepaling, dat stieren boven 1 jaar kunnen aangehouden worden, indien zij begrepen zijn in het bedrijfsmaximum, waardoor dus de stierenhouders een koe minder zouden kunnen houden, is de volgende bepaling gemaakt. Stieren, welke gerangschikt kunnen worden onder een der 3 hierna genoemde categorieën, kunnen gehouden worden boven het aantal, dat krachtens het be drijfsmaximum mag worden aangehou den, waarbij de aanslag vanzelfsprekend gehandhaafd blijft. a. stieren, welke in eigendom toebe- hcoren aan een fokvereeniging, erkend door de Prov. Commissie ter bevordering der veefokkerij in Noord-Holland; b stieren, welke in eigendom toebe- hooren aan de navolgende stierenveree- mgingen, aangesloten bij Ned. Rundvee stamboek (op Texel Stierenvereeniging Den Hoorn, secr. D. J. Witte); c. stieren, waarvan de eigenaar kan aantoonen, dat zij van 1 Januari 1942 af minstens 20 runderen, welke in eigen dom toebehooren aan andere veehouders, gedekt hebben. Voor stieren, bedoeld onder c. geldt, dar zij in het afgeloopen jaar in het be zit moeten zijn geweest van dezelfde ei genaar, tenzij de nieuwe eigenaar kan aantoonen, dat hij in 1941 eveneens een stier gehouden heeft, welke aan de ge stelde eischen voldaan heeft. Voor een aangekochte stier, welke op zijn vorige standplaats 20 dekkingen bui ten het eigen beslag heeft verricht, is in het algemeen dus geen aanleiding om deze boventallig te laten houden. Onder c. zijn mede te verstaan stieren, welke in eigendom toebehooren aan meer dan één veehouder, indien deze stieren in 1942 tenminste 20 runderen meer gedekt hebben dan aanwezig zijn op het bedrijf van één der mede-eigena- TEXELSCHE SCHOENENRUILBEURS. Tot het ruilen van schoenen zal voor het eerst gelegenheid worden gegeven op Donderdag a.s. van half drie tot half vijf en wel in het ach terste lokaal van het Raadhuis. Voor het ruifen wordt geen enkel bedrag in rekening gebracht. Wel dient men er voor te zorgen, dat de meegebrachte schoenen in be hoorlijke staat verkeeren. In dienst der geallieerden. Duitsche duikbooten hebben weer twee in dienst der geallieerden varende Ned. schepen tot zinken gebracht, de Polydo- rus van de N.V. Oceaan (5922 brt.) en de Tjileboet van de Java-China-Japan-lijn (5670 brt.) Bommen op Napels. Vrijdagmiddag zoo meldde Zater dag het Italiaansche weermachtsbericht hebben vijandelijke vliegtuigen een korte, maar hevige aanval ondernomen op Napels, waarbij zij van dichtbij onze machines volgden, die terugkeerden van de actie in Tunis. De aangerichte schade is aanzienlijk en er zijn talrijke slachtof fers gevallen onder de burgerbevolking. Het aantal dooden bedraagt 150, het aan tal gewonden 358. Een viermotorige Britsche bommenwerper werd getroffen door het vuur van ons luchtdoelgeschut en stortte brandend in de Golf van Na pels. Zelfs in de omgeving van Cosenza werden eenige bommen uitgeworpen, waarbij eenige huizen beschadigd wer den—De Koning-Keizer heeft Napels be zocht en zich in de ziekenhuizen met de gewonden onderhouden. Hevige stryd in Tunis. In Tunis werd Zaterdag de zuivering van het gevechtsterrein bij Teboerba voortgezet. Het aantal gevangenen is daarbij gestegen tot 1100, het aantal ver nielde pantserwagens bedraagt ruim 70, aar der buitgemaakte kanonnen meer dan 40. Zondag waren de gevechten in Tunis bijzonder hevig. Een belangrijk knoop punt van wegen en spoorlijnen werd na gevechten van verscheidene dagen stor menderhand genomen. Hierbij werd een sterke Britsch-Amerikaansche formatie, die op een ver vooruitgeschoven post de vijandelijke opmarsch naar Tunis moest dekken, practisch volkomen in de pan gehakt. De vijand leed zware verliezen aan rnenschen en materiaal, èterke for maties gevechtsvliegtuigen en duikbom menwerpers namen doeltreffend aan de strijd deel. IN WEINIG WOORDEN SPANJE Alle Spaansche reservisten van op leidingsjaar 1940 zijn opgeroepen. CANADA. Canada heeft over 1942 een kolen- tekort van 8 millioen ton. URUGUAY. De president van Uruguay zal een bezoek aan de V.S. brengen. ITALIË. Ook wanneer Rome aan luchtaan vallen bloot staat, zal Z.H. de Paus deze stad niet verlaten. DUITSCHLAND Generaal-veldmaarschalk Von Mac- kc-nsen heeft Zondag zijn 93e verjaardag in de beste welstand gevierd. BELGIE Een ontploffing in een chemische fabriek te Baclen-Wezel (Belg.) kostte 50 personen het leven. Gevolg van overver hitting bij de fabricatie. NOORWEGEN 39 Noorsche, in het buitenland wo nende staatsburgers zijn wegens hun vij andige gezindheid van het Noorsche staatsburgerschap vervallen verklaard. ENGELAND Een bijzondere missie van Darlan is van Algiers (door Darlan tot hoofdstad van Frankrijk verklaard) naar Londen onder weg. FRANKRIJK. Fransche politieagenten, die ar restanten helpen vluchten of hun vluch ten niet beletten, zullen voortaan zwaar worden gestraft. De Fransche autoriteiten hebben eenige bekende Franschen gearresteerd' o.a. de oud-premier Herriot, de oud-secr. generaal van de Vakbonden, Jouhaux en de sportleider Borotra. De Amsterdamsche tram roept meisjes op voor de betrekking van conductrice. De Staphorster kwakzalver L. Stege- rtian is op 74-j. leeftijd overleden. Siem Nieuwenhuizen, bekend revue- kemiek, viert deze maand zijn 50-j. plan kenjubileum. Een hollend paard liep te Ossendrecht tegen een wielrijdster, mej. Van Oeve- ler., op. Zij is aan de gevolgen overleden.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1