LiMonsecco (lüoréhrom vAn HouTerrs Neem „akkertje Vlashanclelaren Wat een bof. Zij hebben gelijk, Niet Een domme jongensstreek Gemengd Nieuws Een epin in den avond I Ge weet er allee van: dat beteekent geluk of voorspoed. Eb onder ons gezegd, of we na een tikje bij- geloovig zijn of niet, op een meevallertje, ook al is het nog zoo simpel, stellen we allemaal prijs 1 Het k&n bij voorbeeld ge beuren, dat Uw sigarenwinkelier U in ruil voor Uw bonnetjes toevallig nog een fijn pakje Niemeijer's tabak geven kan en, laat ons eerlijk zijn, dèn hebt ge geboft 1 ERKEND DE BESTE zegt de huisvrouw, als zij hoort hoe de fijnproever, de profes sor, de schoolmeester en de kok, over Van Houteu's Limonsecco denken. Limousecco is een uitstekend product en bovendien zui nig in het gebruik. Ik gebruik het regel matig als citroensap en inplaats van azijn. En het maakt alles zooveel smakelijker. .«1 Het Rijksbureau DiSTEX adviseert U, om niet als een haas Uw nieuwe textielpunten te besteden. Textlelgoederen worden nog iedere maand gemaakt en gedistribueerd (o.a. kinderkousen, ondergoed, baby goedWacht dus rustig, tot U werkelijk dringend iets noodig hebt. Publicatie t.b.v. het Rijksbureau ZUINIG L voor de Distributie van Textiel- producten door den Handel. Alle personen ol zaken die handel drijven in stroovlas-, vlaslint- en/of afvallen van een dezer producten, of commissionairsdiensten daarin verrichten, hebben onlangs van de Vakgroep Groothandel in Vlas een formulier ter invulling ontvangen, dat voor hen van het grootste be lang is, nu en voor de toekomst, met het oog op distributie, toewijzingen en andere regelin gen betreffende hun bedrijf. Zij, die derhalve in bovengenoemde artikelen handelen en nog niet zulk een formulier ont vangen mochten hebben, worden in hun eigen belang dringend aangeraden, dit binnen een week na heden bij het Secretariaat van de Vakgroep Groothandel in Vlas, Postbus 851 te Rotterdam aan te vragen. Dit geldt ook voor de z g landcommissionairs. DE SECRETARIS. RECEPTEN. Kletskoppen. 20 gr. bloem of zelfrij zend, 65 gr. bruine suiker en 25 gr. boter. Bakken in tamelijk warme oven. Deeg tot knikkers maken en plat rollen. Havermoutkoekjes. 100 gr. vlugko- kende havermout, 50 gr. boter en 50 gr. basterdsuiker.. Alles in een kom tot bal kneden. Uitrollen op plank, met bloem bestrooid. Vooral niet te bruin bakken. Boter niet smelten, doch eenige tijd van te voren in warme kamer plaat sen en vervolgens met mes in kleine stukjes op meel of havermout brengen en zoo flink kneden. De havermout kan des- gewenscht gemalen worden in koffiemo len, of vervangen door tarwemeel. TEXELSCHE BOERDERIJEN. ROZENBURG. 50 Rozenburg is in 1855 gebouwd voor re kening van de heer P. Zijm, grootvader van de heer C. S. Zijm. Wijlen de heer J. P. Witte heeft haar destijds de naam „Rozenburg" gegeven. Deze naam moet willekeurig zijn gekozen. Er is 'n tuin, doch rpzen heeft wijlen de heer Witte er nooit gekweekt. De boerderij is lange tijd bewoond geweest door de heer M. Kuip. Thans is diens zoon, de heer C. Kuip be woner en eigenaar. Hazerswoude heeft een boerderij „Rozenburch", te Voorschoten heet er een „Roozenburg", te Groenendijk (Z.H.) „Roozenburgh", te Oudewater „Rozen burg". Verscheidene boerenhofsteden en buitenplaatsen heeten Rozenhof, Rozen- hoeve of Rozenhoven. KORT VERHAAL. Het is stil in de onderwijzerswoning. Slechts de klok tikt regelmatig door, een vlieg zoemt op een vensterruit. Beide, de cude onderwijzer, en Walter Rust, zien de vlieg en zien toch weer slechts het „Drie jaar gevangenisstraf geëischt" in de krant daar op tafel. En ze denken aan Frtns Matthijs. De borst van de grijze onderwijzer gaat zwaar op en neer, alsof deze drie jaar gevangenis zijn overigens zoo vreed zame levensavond bedreigen. „Toen, met het kool stelen begon het al", zegt hij: al leen maar om deze last wat te verlichten. Als hij ziet, hoe zijn voormalige leerling plotseling rood wordt, breekt hij af en Voelt Ge een kou opkomen, laat dan de AKKERTJES hun werk doen. Geen koorts, geen griep, mits de AKKERTJES by het eerste grieperige ge voel te hulp kunnen komen. De Nederigndsche Pijnstiller OVER OPVOEDING. Pleidooi voor de kleuterschool. 23 Het gezin is de kleine gemeenschap, waarin het kind van jongs af aan leeft. Het behoort tot de groote verdiensten van dr. Montesson er op gewezen te hebben, dat het kind van zijn geboorte af reeds een sociaal wezen is en als zoodanig sociale behoeften heeft. Het ge zin dient voor het kind een gemeenschap te blijven, al zal het noodig zijn, dat het kind reeds op drie- of vierjarige leeftijd in een ruimere gemeenschap van leef tij d- genooten wordt opgenomen, zooals de voorbereidende school hem biedt. Daar reeds op deze leeftijd zekere sociale be hoeften zich gaan ontwikkelen, is het een tekortkoming, wanneer men dit aan het. kind ontzegt, omdat daardoor ver scheidene sociale eigenschappen niet worden ontwikkeld, hetgeen zich op la tere leeftijd op bedenkelijke wijze aan die mensch kan wreken. Dan kunnen al lerlei storingen optreden in de verhou ding tot de medemenschen (zooals schuw heid, achterdocht) en die zelfs pathologi sche verschijnselen kunnen verwekken. Men heeft kunnen aantoonen, dat deze vaak hun oorsprong vinden in 'n opvoe- dingsverzuim op jeugdige leeftijd. VRAGENBUS. Bonnen voor Koffie-Hag-wapenzegels. Lezers (lezeressen), die deze bonnen niet opsparen, worden beleefd verzocht, deze te willen doen toekomen aan de re dactie van dit blad, die haar album nog niet compleet heeft. Gaarne tot weder dienst bereid. legt zijn verwelkte hand op diens schou der. „Je hoeft je daarover niet meer te schamen, Walter; dat was toen een domme jongensstreek, anders niets." Walter Rust staart naar de krant, en een dag, ruim twintig jaar geleden, staat hem levendig voor de geest: „Ik heb gehoord", zegt de onderwijzer, direct nadat hij de klas is binnengeko men, „dat uit de tuin van boer Esman kcol is gestolen. Weet iemand wie dat ge daan-heeft?" Allen schrikken op. De meisjes kijken naar de jongens met een stijgende verdenking, dat daar de dader zit en zich nu melden, tenminste echter door een gebaar verraden zal. Doch de achttien jongens zitten daar, alsof ze nauwelijks weten, waarvoor men kool zou kunnen stelen, hoewel ze bijna allen twee, drie en velen zelfs een heele troep konijntjes hebben, die kleine diertjes, die aan kool boven alles de voorkeur geven. Alleen Walter Rust knabbelt aan zijn na gels; zijn blik is naar beneden gericht, terwijl zijn buurman Frans Matthijs, die de onderwijzer in de oogen ziet, hem op zijn voet trapt. „Hoe luidt het zevende gebod, Frans?" Volijverig staat Frans op, zegt het ze vende gebod op. Hij vindt het volstrekt niet opvallend, dat de onderwijzer juist hem en zijn bank in het oog houdt. „Dus niemand weet, wie Esmans kool gesto len heeft?" Zwijgen. Frans' blik, hoe wel nog steeds voor zich uit gericht, is nu niet zoo vrij meer. Walter kauwt ner veus op zijn vingers. „Is er op het land geen voer genoeg voor jullie konijntjes? Moeten jullie ste len en rooven? In het zweet zijns aan- schijns ploegt de landman zijn veld, zaait en plant en heeft het heele jaar zorgen, en dan komen er dieven, en oogsten de vruchten van zijn moeite! Jullie zitten Een weduwe te Sappemeer kreeg f 2500 boete, omdat zij 600 eitjes tegen 27 ct per stuk clandestien had gekocht. De eerste boerderij in de Urkerpolder is betrokken door G. Boer, landbouw kundig opzichter uit Blokzijl. Van een grossier te IJmuiden werden 16000 sigaretten, 100 pakjes shag en 200 doosjes sigaren gestolen. De 50-j. R. te Nigtevecht is Maandag morgen om zeven uur met zijn fiets in het Merwedekanaal gereden en verdron ken. Jeugdige personen wierpen te Hilver sum ruiten van het streekgebouw van de Nationale Jeugdstorm in. Bij herhaling volgt plaatsing in 'n opvoedingsgesticht. Een 20-j. autobestuurder, J. W., die op de Veenkade te Den Haag na een bot sing met een groentewagen te water reed, is verdronken. Britsche terreuraanvallen hebben ook 7 Dec. slachtoffers gekost. Met boordwa- pens werd op de burgerij geschoten: vijf dcoden, twee zwaar- en tien lichtge wonden. De bejaarde fabrieksarbeider F. S., uit Heerhugowaard, die te Z.-Scharwoude in het duister in een diepe sloot raakte, werd door de 18-j. J. v.d. V., die pardoes te water sprong, gered. (Dagbl. N.-Holl.) Op station Hilversum werden twee mannen aangehouden, die een groote zak arcegen. Ze sloegen op de vlucht; ver geefs schoot de politie op hen. De zak bleek een groote partij chocoladereepen te bevatten, ontvreemd uit een zending, die van Amsterdam op weg was naar Enschedé. daar, alsof jullie de onschuldigste lam meren zijn! Schaam je! Ik dacht, dat echte jongens, wanneer ze iets gedaan hebben, dan ook de moed hebben om voor hun daden in te staan. Dief zijn en bovendien nog laf bah!" Dit „bah"! suist door de klas als een zweepslag. Walter duikt nog verder achter zijn buurman. Wanneer Frans hem niet voort durend op zijn voet had getrapt, zou hij opgestaan zijn, hij zou aan deze kwelling een einde maken. „Nu?" Het is de laat ste waarschuwing en tevens een bedrei ging; het begin van een harde, onver biddelijke rechtspraak. De meisjes heb ben allang gemerkt, dat Walter niet zoo onschuldig is. En Frans Matthijs? Die zulke trotsche lippen heeft? Die anders overal bij is? „Was jij het?" Deze vraag geldt Frans. Hij staat op en antwoordt, hoewel een weinig minder zeker dan eerst: „Neen" „Zwijg!" onderbreekt des onderwijzers stem deze lettergreep; zijn handen, die een schrift vasthouden, trillen licht. „Was jij het, Walter?" Daar staat Wal ter nu. Hij kan zich nauwelijks op de been houden. Frans stoot hem tegen zijn scheen. Achter hem fluistert men: „Zeg het toch, hij weet het toch al". En van de kant der meisjes klonk het „Lafaard, jij was het, jij, jij!" Dan bekent hij. „Was jij het alleen?" valt een tweede vraag. Walter slikt. Neen, hij was niet alleen; Frans is zelfs nummer één over de schut ting geklauterd; maar dat zal hij in geen geval zeggen. Ook al houwt men hem in stukken, dan zal hij niets verraden! „Het is al goed", verlost hem de stem van de lessenaar af. „Na schooltijd spreek ik met jullie ouders en vanmid dag komen jij en Frans bij mij, om het gestolen goed terug te brengen!" 's Mid dags gaat Waltër naar het onderwijzers huis. Van Frans is wijd en zijd niets te Uit de noodslachtplaats te Weesp werd 25-30 kg. vet gestolen. Van aandeelen van de N.V. Philips is noteering niet toegestaan. In deze fond sen mag ook geen handel worden ge dreven. Een Amsterdamsche agent-rechercheur kreeg 18 mnd. gevangenis, omdat hij een man voor f 100 had willen oplichten. Hij had beweerd, dat die man naar Duitschland zou moeten, maar dat hij als agent dat wel zou kunnen voorkomen. Een 31-j. vrouw, die haar vier kinde ren moedwillig verliet, haar inboedel ver kocht en toen in Amsterdam aan de zwier ging, werd door de rechtbank te Utrecht tot 4 mnd. veroordeeld. Drie kinderen had ze naar haar ouders ge zonden, het jongste kind (één jaar) had ze in een logement achtergelaten. II1III1IIIU TER OVERDENKING. ||||||||||V WEES KORT. Wees kort. Wees snedigad ieml Begin heel dicht bij het punt, waar u denkt op te houden. Kortheid is de ziel der wijsheid en der geestigheid. Edel- steenen worden niet geschat naar het ruwe gewicht. Wanneer gewone lucht wordt samengeperst, heeft ze de kracht van buskruit en kan ze de hardste rots steen laten scheuren. Een zachte stroom van overredingskracht zal door het ge moed gaan en geen indruk achterla ten. Doch komt hij plotseling, gelijk een waterval, dan sleept hij alles met zich mee. Louter woorden zijn goedkoop en overvloedig genoeg, maar denkbeel den, welke de menigte opwekken en tot nadenken brengen, zijn als goud uit de mijn. bekennen. Zal hij niet komen? In plaats van een lange boetpredikatie en slaag na over zich te moeten laten gaan, moet hij met zijn onderwijzer dwars door 't dorp naar boer Esman. Met gebogen hoofd loopt hij daar, de kool brandt hem in zijn arm als vuur. „Daar, boer Esman, een van de daders brengt je je kool terug!" Het is verschrikkelijk; Walter had wel in de grond willen zinken. Honderdmaal liever had hij strafwerk gehad en een pak slaag verdragen, dan hier voor de boer als ontmaskerd dief te staan en te moeten bekennen. Esman's sussende woorden: „Ik denk, dat hij nu genoeg ge- stiaft is, meester; hij zal het vast nooit weer doen ,niet waar, Walter?" zijn hem uit het hart gegrepen. Hij zal het zeer zeker niet weer doen! Hij zal ook geen appels meer stelen; hij zal heelemaal nooit, nooit stelen! Neen, heel zeker niet! Eji nu lost de schaamte zich op in een vloed van heete tranen. „Dat was de vreeselijkste en tevens de heilzaamste straf voor mij als jongen", zegt Walter Rust in de stilte. Zijn onder wijzer opende hem de oogen; een stil lachje glijdt over zijn gezicht. „Daar ben ik voor jou blij om, jongen", zegt hij. „Ach als Frans er maar bij geweest was! Maar hij mocht niet! Terwijl jouw vader mij die middag verklaarde: „Ik leg alles in uw hand, meester", wees Frans' vader mij de deur; het ging mij in het geheel met aan, wat zijn jongen buiten school deed; zoo zwaar moest men alles niet op nemen. Hij keek naar de krant,terwijl hij voort ging: Slechts een van de vele kinderen, die mij in mijn heele loopbaan zijn toe vertrouwd, is verloren gegaan voor de gemeenschap. Maar dat ook maar die eene ontbreekt, dat te weten is zwaar voor 'n onderwijzer, geloof mij, jongen'. De rijkdom gelijkt op het zeewatei hoe meer men er van drinkt, des t dorstiger wordt men. (Schopenhauer.), VOOR DE JEUGD. KAMER NUMMER 13. 2. Nu was de vacantie aangebrokei Uitgelaten van vreugde maakten de schc* lieren toebereidselen voor hun reis na5 huis. Maar twee jongens, Carlos en Josl moesten blijven. Hun vader verbleef tij delijk in het buitenland. Daardoor koi den zij deze keer hun vacantie niet in huiselijke kring doorbrengen. Hier zie j| hoe hun vrienden met een grote au vertrekken. Ze gaan daarmee naar hf naastbijzijnde station. Een van hen, e^ echte plaaggeest, roept de achterblijvend jongens nog toe: „Veel plezier hoor, f dot apenhok!" Carlos wil die vriend/1 lijkheid niet onbeloond laten(zP volgend nummer.) v NIEUWE PRIJSRAADSELS. 224. Hoe heet men in Spanje koud wC ter? 225. Met M een klein dier, met G vogel. Ik ben een 226. In welk boek staat geen woord lezen? Inzenden na no. 230. Met vriendelijke groeten, JULLIE OOM Kl" - llllllllllll VAN DE BOEKENPLANK. (Voorhanden in Boekhandel Parkstraa Gravin Kitty, door E. v. Adlersfeld^ Ballestrem. Met ill. 252 blz. Geb. f 0,» Huis en Hof, door C. M, van Hilleij Gaerthé. Met ill. 170 blz. Geb. f 2,I De bezondiging aan de kinderen, dop C. Lamber. 115 blz. Geb. f2,25. Het Urker-land valt droog, door Werkman. Met veel foto's. 232 blz. G^j f3,50. Arie. Roman uit de Jordaan, door jd Elsensohn. Met ill. 191 blz. Geb. f 4,10J Dans om het hart, door Dola de Joif 222 blz. Geb. f 3,05. BOEKHANDEL PARKSTRAil (Ingezonden mededeeling.i HYGIENE EN VEILIGHEID. 486. Het gemiddelde lichaamsgewiï van een kind is bij de geboorte 3,25 kr Gewoonlijk neemt het kind de eeri week af en bereikt het bij het einde de" tweede week weer het geboortegewic?c In de eerste maanden is de normale tcg name van het gewicht anderhalf cue pei week. Langzamerhand wordt de t<e name minder tot deze plm. een half c per week bedraagt. Na een half j<e weegt een kind gemiddeld 77.5 kg. ,9JJ een jaar plm. tien kg. (G. D. Vis-Du^- v i s, in „Wenken voor moeders bij k; derziekten".) P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den Bd Uitg: en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 4