Wat Texels boeren moeten weten. UIT DE REDE VAN MUSSERT Kerst-viering MUSSERT OF MOSKOU WERELDNIEUWS Gedachteloos verbruik NEDERL. V0LKSDIENST. BETRACHT DE GROOTSTE ZUINIGHEID MET KOLEN, GAS EN ELECTRICITEIT. 5(ie JAARGANG. No. 5714. ZATERDAG 19 DECEMBER 1942. TEXELSCHE COURANT DE NATION A AL-SOCIALISTISCHE BEWEGING DER NEDERLANDEN viert het begin van het twaalfde jaar van haar strijd. Overzicht tijdens de rede van de Leider van het Nederlandsche Volk, Mussert. (Polygoon Sogers Pax Holland s). De geestdriftige rede van MuSsert, de Leider van het Nederlandsche Volk, Zon dag uitgesproken in het geheel gevulde Concertgebouw te Amsterdam, werd bij herhaling door luid applaus onderbroken. In het vorige nummer namen we daar van reeds een gedeelte op. Hier volgt van hei overige een samenvatting: Het ^Verdrag van Versailles. De Duitsche broederpartij is ontstaan als gevolg van het Verdrag van Versail les, dat Duitschland en Italië in -n staat van vernedering en knechtschap bracht ten behoeve der democratieën. Door dit verdrag bereikte Frankrijk eindelijk ten deele de Rijngrens. En in 1925 wilde Frankrijk door middel van België, zijn vazalstaat, zijn invloed tot Maas en Waal uitstrekken. Tegen het voorgestelde Bel gische Verdrag ontstond toen in ons land een reactie. De regeering fcei ja, de Twee de Kamer nam het aan, maar de Eerste Kamer verwierp het. In 1929 echter be gonnen ze weer het eigen volk te ont nemen, wat het had.•Toen zijn wij, pi oniers, tot de conclusie gekomen, dat het parlement niet langer tot regeeren in staat was. Zoo ontstond de Beweging. Een volk moet ziek zijn,, wanneer het zijn eigen land zoo achter stelt bij de be langen van andere volken. Dus zeiden wij: Wij gaan nu tot het volk en zullen probeeren het weer gezond te maken. Daarom ontstond in 1931 op de eenig mo gelijke basis, n.l. op die van het natio- naal-socialisme, het begin van het her stel van ons volk, in Dec. 1931, nu 11 jaar geleden. Ons volk is verdeeld geweest in 50 politieke partijen, ten deele voorzien van het gebroken geweertje, ten deele zwe rend bij de Volkenbondspolitiek en het volk wijs makend, dat de armoede en de werkloosheid van honderdduizenden slechts een crisisverschijnsel waren. Socialisme van de Daad. De Beweging, die ik? toen vormde, eisfcht eenheid, zelfrespect der natie, ver dediging van Indië, verwerping van de onzedelijke Volkenbond, Ik eischte het socialisme van de daad. In 1935 stelden 300,000 Nederlanders, 8 pet., van ons volk, zich-achter ons. De N. S B. was de vijfde politieke partij van de 50 geworden. Achter de schermen. Maar toen begon zich het internationa lisme te ontplooien. t*oen Italië aan Abessinië* de oorlog verklaarde, spande alles wat democratie heette en macht had, samen tegen de ,,Habenichts", Enge land en Frankrijk voorop. De Volken bond kwam ii^ actie en zou alles hand haven, zooals het was. De Nederlandsche minister van buitenl. zaken ging als knecht van Engeland haar Genève om sancties tegen Italië te vragen. Italië woij, maar achter de schermen werd in de bankiershuizen in New York onder leiding van Roosevelt gewerkt. Vandaar ging het naar Parijs, Warschau en Lon den. „Geestelijke Herbewapening". In 1936 kregen we de „geestelijke her bewapening", zuiver Nederlandsch pro duct van Engelsche oorsprong. Ook kre gen we nog de Oxfordbeweging en uEen- heid Door Democratie" (Eerlijkheid door diefstal). Bij de verkiezingen wonnen Colijn (vertegenwoordiger van het Engelsch- Amerikaansche grootkapitaal) en Oud, (vertegenwoordiger der internationale vrijmetselarij). Wij kregen de helft der stemmen van 1935. Maar de Beweging bleef pal staan en verklaarde zich soli- daii met de Duitsche Bruinhemden en de Itsliaansche Zwarthemden. Wij gelooven nl in de vorming van een nieuw Euro pa, de vorming van een nationaal-soc. Europa. De vuurproef. De^regeering voerde als devies „Ik zal handhaven", maar wat ze m de vier oor logsdagen handhaafde, was niet veel. Maar wij hebben de Beweging weten te handhaven, ondanks terreur en broodroof Honderden malen waarschuwden wij Reken niet op Engeland, want nog nooit heeft Engeland Engelsch bloed vergoten ten behoeve van ons vaderland. Reken ook niet op de Volkenbond. Die stort als als een kaartenhuis ineen. Beken u tot het nieuwe Europa voor heLte laat is. Toen kwamen de Mei-dagen van 1940. Die verantwoordelijk waren, vluchtten weg. De Beweging ging door. Ons doel was: ons volk te maken van vijand tot bondgenoot, Onze kust moet verdedigd worden. Wij hebben nu een Duitsche bezetting; deze kust moet verdedigd worden. H£an- neer hier geen Duitsche weermacht was, waren de Amerikanen niet in Algiers ge land, maar hier. Wie niet voor ons is, is tegen ons. Na Mei 1940 gaf de Duitsche bezetting iedereen hier zijn kans: Meedoen of te- gengaan. Toen verscheen de Nederland sche Unie als schuilkelder van alle poli tieke partijen. De Unie beweerde het nieuwe te willen, maar blikte in werke lijkheid het oude in. Toen de oorlog te gen het bolsjewisme begon, werd met na- diuk verklaard (samenkomst IJsclubter- rein): „Wie niet voor ons is, #s tegen ons". Ons standpunt was bepaald; sa mengaan met Duitschland tot de eind overwinning De Unie schreef, dat ze haar standpunt wel zou bepalen na af loop van de oorlog. Daarmee was een eind aan haar bestaan gekomen. De grootste misdaad. December 1941 kwam de grootste mis daad, ooit aan ons volk gepleegd. De emigrantenregeenng te Londen verklaar de de oorlog aan Japan. Duizenden van onze jongens gingen ten gronde zonder eenige reden en Indië werd afgescheiden van het moederland. Wat de toekomst brengt, weten we niet, maar wij zijn ge gaan naar hem, die het land van Europa in zijn hand heeft voor 90 pet., althans vcor de overgrootste helft..Wij zijn naar Adolf Hitler gegaan en hebben de solida riteit der Beweging, die wij sinds 1935 hadden, omgezet in een vast verbond, culmineerend in de eed van trouw aan de Germaansche Fuehrer en aan mij, gevolgd in dit jaar door de eed van trouw aan mij, opdat wij een onverbre kelijke ketting zouden vormen naar het nieuwe Europa, dat komen moet. Wij zullen soldaten moeten worden. Dit jaar is Nederland oorlogsterrein geworden (Z. Limburg, Eindhoven). Eind 1940 waren er „slimme" Nederlanders, die beweerden, dat Duitsche vliegtuigen die bombardementen uitvoerden. Dat zeggen ze nu niet meer. Nederlands wes telijk gebied is nu de Westwal van Eu ropa geworden. Onze Grebbelinie, IJsel- linie en Holl. Waterlinie heet tegen woordig Wolga-linle. Nog blijder zou ik zij^i, wanneer we de Westwal wat naar het westen konden opschuiven. Hoe ^erder weg de grenzen van Europa zijn, hoe beter wij in Europa leven. Daaraan moet ook het Nederlandsche volk aan dacht geven; dat beteekent, dat. wij sol daten moeten worden. God beware^ons er voor, dat ons land ooit slagveld wordt; dan blijft^ er geen steen op de andere. De werkelijke vader landers zijnwij, die weten, wat er aan de hand is; niet zij, die in het Engelsche kielwater varen. De Fuehrer heett gesproken. De moeilijkheden zijn groot, maar we kit gen niet. We moeten trachten mee te Vtchten. Moeilijkheden hadden we ook ir. de beweging: ondergrondsche ophit- shrg, verraad, misbruik van vertrouwen, ba<ntjesjagerij, ondermijning van het ge loei aan de rechtvaardige bedoelingen der Duitsche leiding. Men beweerde, dat wij eenvoudig gebruikt en straks wegge veegd worden. Maar de Fuehrer heeft TER HERDENKING. 11 Dec. was het een jaar geleden, dat Japan aan de oorlog deelnam. Ter gelegenheid daar van begaven de Commandant van Ber lijn, Generaal-leutnant Von Hase, en de vertegffhwoordigers van Italië en Japan, resp. de Italiaansche zaakgelastigde. Graaf Cassato, en de Japansche gezant Oshima, Zich naar het gedenkteeken Unter den Linden te Berlijn, waar zij een krans neerlegden om de gevallenen te eeien. (Scherl. Bilderdienst. m.) DE ZON. Za. 19 Dec. op 8,44; onder 16,29 JZo. 20 Dec. op 8,45; onder 16,30 Ma. 21 Dec. op 8,46; onder 16,30 DL 22 Dec. op 8,46; onder 16,31 DE MAAN. Za. 19 Dec. op 15,08; onder 5,07 Zo. 20 Dec. op 15,39; onder 6,10 Ma 21 Dec. op 16,13; onder 7,10 Di 22 Dec. op 16,55; onder 8,06 Volle Maan: 22 Dec. 16,03 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za 19 Decc. 7,08 en 19,34 Zo 20 Dec. 7,58 en 20,19 Ma. 21 Dec. 8,38 en 20,57 Di. 22 Dec. 9,16 en 21,33 Springtij^ ?3 December. zich uitgesproken. Zijn woord ligt daar en al zijn er nu honderden, duizenden idioten, die anders praten, 't interesseert ons niet. Geestelijke pantsering. Churchill sprak van een verschrikke lijk jaar 1943. Ook ik geloof, dat het 'n zeer moeilijk en verschrikkelijk jaar zal zijn. Daar moeten wij onze geestelijke pantsering tegenover stellen; een zoo vel ledig mogelijk begrip van het wereld gebeuren en de vaste wil alles te doen, vcor het vaderland. Dat wereldgebeuren zal zeer hard zijn. Het bolsjewistisch gevaar. Europa is vroeger al eens bedreigd ge weest door de Hunnen en door de Tur ken Nu door 200 millioen Russen met hun in 25 jaar tot de hoogste perfectie opgevoerde oorlogsindustrie. In 1920 stenden zij reeds in Wesel, maar toen hebben de Duitschers hen verdreven. Maar terwijl de bolsjewieken Ittin groot- sche oorlogsindustrie opbouwden, moest. Europa met het gebroken geweertje loo- pen De oorsprong daarvan lag in Mos kou, dat niet wilde, dat Europa weer baar „was. Moskou pleitte „humaniteit". Op muren en straten verscheen de leuze: „Tegen oorlog en fascime". Onderwijl werkte men in Sovjet-Rusland aan een bewapening, waarvan wij geen flauwe notie hadden. Zoo bereidden zij de ver overing van Europa voor. De grootste camouflage. Toen vielen de bolsjewieken Finland aar»; in onze kerken werd voor de Finnen Registratie bijenhouders. Wij vestigen er nogmaals de.aandacht op, dat iedere bijenhouder verplicht is 't aantal bijenvolken, dat door hem wordt aangehouden, voor 25 December a.s. bij de Bureauhouder te laten registreeren. Verplichte veelevering. ••Tot nog toe werden wrakke runderen in mindering gebracht voor vijfderde maal het geslacht gewicht. Ingang van 7 Dec. 1942 worden wrak ke dieren in mindering gebracht voor de lev erin gsplicht van de betrokken leve rancier-veehouder voor het volle levend nuchter gewicht. liuisslachting -varkens. Een tweede vergunning voor aanhou den huisslachtingsvarkens kan bij de Bureauhouder worden aangevraagd door hen. die vóór 1 November in verband met hun voederpositie geen twee varkens tegelijkertijd konden aanhouden en in verband met hun gezinsgrootte meehen, wel voor een tweede varken in aanmer king te komen. Vanzelfsprekend moet dit tweede varken eveneens vóór 1 Februari 1943 geslacht worden. Extra voer voor hengsten. Voor hengsten, welke komend voorjaar ter keuring worden voorgeleid worden extra-voedertoewijzingen van 112 kg. ha ver rcr hengst beschikbaar gesteld. In gevalren, waarin geen haver voor dit doel op hef bedrijf beschikbaar is, doordat geen haver werd geteeld, of nog niet voldoende haver* is gedorscht, of reeds alle haver bij dé P.I.C.A. is ingeleverd, zal 112 kg. mengvoeder worden verstrekt. Betrokkenen dienen zich zoo spoedig mogelijk bij de Bureauhouder te ver voegen. Tractoren. Wie tractoren voor hun bedrijf noodig hebben, kunnen zich vocrr ombouw tot generatortractor alsnog wenden tot het Bureau Bezuidenhoutscheweg 39, Den Haag (vóór 8 Jan.) gebeden, wat zij nu vergeten. De Russen offerden in de strijd tegen Finland hon derdduizenden pienschen op; zij werden n 1 met oud materiaal naar het front ge stuurd; de uitrusting liet alles te wen- schen over. Daardoor werd de wereld in de waan gebracht, dat de Russen toch met veel waard zijn. Maar.wat .goed en sterk was, werd op de achtergrond ge houden, om het aan te wenden in de strijd tegen Europa. Het begon reeds met het binnenvallen in Polen en in de Bal- tische landen, die uitgemoord werden en waar de vrouwen en kinderen werden weggevoerd. Er zijn menschen, die den ken, dat zooiets hier -rvi^t'^&l gebeuren en dat. hierheen alleen heel zachte, 2oete bolsjewistjcs zullen komen! Hitier greep bijtijds in. Hitier bespeurde het doodelijke gevaar en ging tot de aanval over. De bolsjewie ken bleken over tienduizenden pantsers, kanonnen en vliegtuigen te beschikken om de- Europeesche kuituur te vernieti gen Maar: het nat.-soc en het fascime hebben dat gevaar gestuit. De democra tie had dat-niet gekund. Nog zijn er men schen, die denken, dat bij een overwin ning van Moskou de bolsjewieken niet verder dan Berlijn komen Wanneer dat het geval zou zijn, zou hoogstens tien jaar later ook heel West-Europa bolsje wistisch zijn, misschien de heele wereld, want is dit gif eenmaal binnengehaald, dan verstrooit zich dat; het is best moge lijk, dat het bolsjewisme het in Moskou moet opgeven, maar dat het in New York van voren af begint. Een*onderzeeboot getorpedeerd. In de Oostelijke Middellandsche Zee hebben Duitsche duikbootjagers een vij andelijke onderzeeër tot zinken gebracht. (16 Dec.) Bommen op Engeland. Snelle Duitsche gevechtsvliegtuigen hebbim overdag aan de Z.O.-kust van En gland voor-de oorlog belangrijke instal laties met bommen en boordwapens aan gevallen. (16 Dec.) van gas en elect^iteit. De grootste vijand vai%een nuttige toe passing van gas en electriciteit is het ge- dachtelooze verbruik, dat afbreuk doet aan ieder economisch belang. Dit „ge- dachtelooze verbruik" doet zich overal voor, zoowel zichtbaar als onzichtbaar en ztlfs nauwgezette menschen worden er hel slachtoffer van. Men is dikwijls zóó yi zijn werk verdiept, dat men nauwe lijks op het energie-verbruik let, de radio ingeschakeld laat staan als men toch niet luistert, het aansteekvlammetje onder de geyser laat branden, enz. Overal en altijd zullen er oogenblikken zijn, waarop on- noodig gas en electriciteit wordt ver bruikt. Al moge het ged^chtelooze ver bruik op zichzelf gering schijnen, in to taal komt het neer op getallen, waarvan men zich nauwelijks een voorstelling kan maken. Deze hoeveelheden berekend over het geheele Nederlandsche bedrijfs leven, tezamen met het onnoodige ver bruik in de huishouding, toonen aan, welk een energie er nog in 't algemeen wordt verspild. Wat op een kantoor of in een fabriek overdag overbodig door de meter vliegt, is soms zóó groot, dat een normaal gezin er voldoende aam heeft om er een maand lang genot van te hebben. Strijdt daarom tegen de energiever spilling: het is uw eigen belang! in Casino op Woensdag 23 Dec. a.s., aanvang 2 uur n.m. Toegang vrij voor Jong en Oud van iedere richting Muziek en Zang Kerstvertelling Diverse films Tractatie door de „Kerstman" (fruit, snoep en chocolade) Kinderen dienen, hun kaait Maandag aan het Bureau te hebben afgehaald. PROPAGANDA-AVOND DER N.S.B. OP TEXEL. 99 Be kring Texel van de N.S.B. hield Woensdagavond in zijn Groepshuis in de Parkstraat een propagandaavond, waar op hgt woord werd gevoerd door de heer H. Duin uit Amsterdam. Na een kort openingswoord door de heer C. Wonder, kringleider, betrad de heer Duin het podium. Aan zijn enthou siast, gloedvol betoog is het volgende ontleend. V^ie duizenden willen nog niet inzien, dat de .oude wereld met haar oude ver houdingen heeft afgedaan en dat de op bouw van het nieuwe Europa in volle gang is. Dat valt zeer te betreuren, want krachtens de traditie hebben we recht op een eervolle plaats in deze nieuwe ge meenschap en die plaats kan worden be- ZQt, wanneer alle man van Neerlands stam zich' met hart en ziel inzet. En dat wordt hoog tijd, want de geest van het oude met zijn vele fouten is uitgedoofd, zijn krachten zijn uitgeput. En het nieu we is geboren uit een met te stuiten stroom van aanklachten jegens wat eens was. Dat leidde tot de grootste revolutie der wereldgeschiedenis. Spr. noemt in 'n acic-m een reeks van namen en begrippen, die de oude wereld in zulk een afschuw wekkend kleed hebben gehuld en de re volutie onafwendbaar maakten, ja, haar hebben bespoedigd. 7Zie verder 2e pagina.) KAPITEIN GROSSI BIJ DE DU CE. Mussolini ontving dezer dagen Kapitein Giossi met zijn dappere bemanning in het Palazzo Venezia. Met hun onderzee boot „Barbarigo" brachten zij twee slagschepen van de Vereen. Staten tot zin ken. (Atlantik, Scherl. c.)

Texelsche Courant | 1942 | | pagina 1