Voorrangskaarten lutzagwekkende Mogelijkheden. Wat ïexelsboeren moeten weten. Texelsche Berichten Zeldzaam jubileum bij de Mijnendemontage-dienst. ~y.Mryï WERELDNIEUWS 56o JAARGANG. No. 5722. ZATERDAG 23 JANUARI 1943. TEXELSCHE COURANT Boer De Waard, de leider van de Ne derlandsche boeren in de Oekraine, heeft eenige weken in ons land vertoefd. Het gelukte ons, vlak voor zijn vertrek lejn onderhoud met hem te hebben over ijin ervaringen in Oostland. ]£n om maar direct midden in het ver- •a;al te vallen: Het enthousiasme van deze )ic nier kende geen grenzen! Hij, zoowel i ils zijn dochter, die hem als secretaresse ^vergezelt, popelde om terug te gaan naar n het nieuwe vaderland, naar onze Neder- dsche boeren, die reeds de onge- roonde koningen zijn van bedrijven, aa rvan we ons hier eenvoudigweg geen ooi stelling kunnen maken. W ie in 't Oosten geweest is, die spreekt an de enorme ruimten, welke daar op ;xpioitatie en ontginning wachten, die is geïmponeerd door ontzagwekkende moge lijkheden. De Nederlandsche boer, die in bedrij en denkt, welker oppervlakte hier door- aaios met twee cijfers wordt uitgedrukt, oelt die wijde vlakten van Rusland aan ls tïern bevrijding. Daar ondergaat hij, wat hi;i hier in ons kleine landje met rijn overbevolking en landhonger ge- ist heeft: Expansie voor zijn boeren- ard, zijn vakmanschap, zijn kunnen en jwillon en niet in 't minst: hij voelt cich daar vrij! Ja, dt' mogelijkheden van de pioniers fcijn daar talloos. Alleen kerels uit één stuk, alleen de beste boeren kunnen daar slagen in de grootsche taak, die hen wacht. Moeders pappot vindt men daar metmaar wat men daar ook niet vindt: knellende bepalingen, voorschrif ten, regelingen, enz. Met schitterende :oge n, begeesterd door een felle daden 3ian;g, vertelt boer De Waard: Er is :1aar iets te scheppen. Wije daar eenmaal geweest is, wil ei wéér' naar toe, want je kunt er doen wat, je wilt, je bent er vrij! Wat daar ligt aan mog elijkheden voor de Nederlandsche boei kan ik niet schatten. Vóór ik de leid ing op mij nam, heb ik daar eerst 4 dag en rondgekeken. Toen was er maar één. conclusie: Hier is alles mogelijk! Ik blij f! I )it is niet het oordeel van de eerste de be? ste. Boer De Waard, de voormalige ;'bo erenleider van Zuid-Holland, was een de i grootste boeren van ons land. Hij beheerde een bedrijf van 1800 ha. (L.S.) „HOUDT UW KOLEN- EN GASVER- B RUIK IN TOOM EN SPAART ELKE D AG WAT STROOM"! GOEDE NEDERLANDERS. De Höhere SS- und Polizei-fuehrer R iiuter, Mussert en de commandant van h er Ned. vrijwilligerslegioen, generaal leyffard hebben Zaterdag 16 Jan. in de g xoote zaal van de Dierentuin wederom fscheid genomen van eenige honderden I4 Jederlandsche vrijwilligers, die in de V Ta ff en-S S aan het Oostfront zullen gaan «deelnemen aan de strijd tegen het com munisme. De Leider zei o.a.: Waren wij het niet, Idie ons volk jaar in jaar uit de oogen trachtten te openen voor zijn belagers kapitalisme en communisme terwijl anderen het aanrieden rustig te gaan sla pen? Daarom ben ik er van overtuigd, da* de geschiedenis later over u zal ge tuigen: „en zij zetten zich in voor het vaderland, waarlijk zij waren goede Ne derlanders. STRIJDT TEGEN DE GEDACHTE- LOOZE ENERGIEVERSPILLING. Weest zuinig met gas, kolen en electriciteit. Electriciteit en gas spelen in het leven on in de»arbeid van de mensch een be langrijke rol en het gemak, waarmede men er gebruik van maakt, kan in deze tijd waarin spaarzaamheid geboden is, ais een nadeel worden beschouwd; gas en electriciteit immers vliegen in een hand omdraai, waarmede men een kraan open zei, of een schakelaar overhaalt, door de meter en hier ligt dus een groot gevaai1 voor een economisch verbruik er van, wat verspilling van energie beteekent. De instelling van een energiewacht in ■de bedrijven, waarbij één of meer ener- .giecontroleurs optreden als wakers, ten «einde er voor te zorgen, dat het licht niet onnoodig blijft branden en de ma chines niet zonder noodzaak blijven inge schakeld, mag daarom zeker niet over bodig worden genoemd. In de huishou ding dient eveneens elke gedachtelooze energieverspilling te worden vermeden. Ook daar zou een energiecontroleur goed werk kunnen deen, als er niet de huis- vrtuw was, die ter wille van haar eigen belangen en die van haar gezin, er zelf van overtuigd behoort te zijn, dat het be ter is met minder gas en minder electri citeit om te springen, dan van de toevoer te worden afgesneden. Het verbruik van keilen, gas en electriciteit speelt in de bedrijven en in de huishouding een groo- te .rol, zoodat de taak van de „energie- ccntroleur" om op de „kleintjes" te letten wc ar lijk niet mag worden onderschat. Bet is onze taak zuinig om te gaan met allo vormen van energie, ten einde uit elk mud.kolen, uit elke kWh en uit elke kubieke meter gas het grootste nuttige effect te verkrijgen. Weest spaarzaam met energie! NÏSD. ARBEIDSFRONT. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. Beumer, thans te Alkmaar, werd be noemd tot plaatsvervanger van de plaat selijk leider van het Ned. Arbeidsfront te Den Helder. G. SCHOORL OVER OOSTLAND. Dinsdag a.s. wordt des avonds van kwart voor zeven tot kwart over zeven over Hilversum I een vraaggesprek uit gezonden, dat een verslaggever van de Ned. Omroep met de heer G. Schoorl had en wel naar aanleiding van diens verblijf in Wit-Roethemë. Daar de heer G. Schoorl en zijn zoon vandaag weer naar het Oosten moeten vertrekken, zal de uitzending van die reportage door middel van grammofoonplaten plaats vinden. Al len, die belangstellen in hetgeen in Oost- land voorvalt, in wat daar leeft en werkt, zullen zeker, niet verzuimen die avond op Hilversum af te stemmen. DE ZON. Za. 23 Jan. op 8,34; onder 17,10 DE MAAN. Za 23 Jan. op 19,28; onder 9,27 IIOOG WATER OP TEXELS REE Za, 23 Jan. 10,40 en 22,56 Zo. 24 Jan. 11,13 en 23,30 Ma 25 Jan. 11,47 en Di. 26 Jan. 0,04 en 12,23 Springtij 23 Januari. Scheuren van grasland voor oogst 1943. Het is gebleken, dat vele personen, aan wie voor oogst 1943 een scheurplicht is opgelegd geworden, hieraan ruimschoots hebben voldaan en méér blijvend gras land hebben gescheurd, dan in de aan hun verstrekte lastgeving is vermeld. Voor de premieberekening van deze scheuring wordt niet uitgegaan van de cpgelegde scheurplicht in de lastgeving vei meld, doch van de gecontroleerde op gemeten gescheurde oppervlakkte. Hieruit volgt, dat ook voor het. te veel gescheurde eventueel de daarvoor in aanmerking komende scheurpremie zal worden uitbetaald en hierover dus niet gecorrespondeerd behoeft te worden. Tevens worden belanghebbenden erop gewezen, dat indien voor 15 Januari niet, of niet geheel aan de scheurplicht was voldaan, na controle, alsnog voor een premie van f 100 kan gescheurd worden, mits deze scheuring plaats vindt voor 15 Februari en de talon (onderstuk last geving) direct na scheuring wordt opge zonden. Zooals bekend wordt voor scheuring na 15 Februari geen premie meer verstrekt. De Prov. Productiecommissaris voor Noord-Holland. Contractlevering aardappelen. De P.I.C.A. voor Noord-Holland te Aikmaar maakt bekend, dat telers, die dit wenschen reeds thans de nog bij hen aanwezige zand- en kleiaardappelen voor late levering aan de V.B.N.A. kunnen ver- kcopen, op onderstaande voorwaarden. Sorteering: minimaal 28 mm. vierkants- maat opw. Tijd van' levering: Op afroep van de VBNA. Vereischte kwal.: Op het tijdstip van contractafsluiting van goed houdbare kwaliteit; op het tijdstip van levering van eerste kwaliteit en uitste kend bewaard. Betaling: Binnen 10 da gen na contractafsluiting 50 pet. van de basisprijs, het restant na aflevering. Prij zen: De basisprijzen zijn: Kleiaardappe len: Groep I f4,75; II f4,50; III f4,25; zandaardappelen: Groep I f4,II f 3,75; duinzandaardappelen f 4,75. Overigens geldt t.a.v. de definitieve afrekening de op de dag van aflevering geldende telers- prijs, zooals bij de normale verkoop van ccnSumptie-aardappelen. Niét aangekocht zullen worden: a. te velde goedgekeurde pootaardappe- ler., tenzij bovenmaatsche; b. witvleezige ressen; c. partijen, kleiner dan 1000 kg., tenzij de totale te verkoopen hoeveelheid van de betrokken teler dit kwantum overschrijdt; d. fabrieksaardappelen, ook él zijn deze voor consumptie bestemd. Contract. Van iedere te verkoopen hoe veelheid zal een contract worden opge maakt. Telers, die van de gelegenheid tot voorverkoop aan de VBNA gebruik wil len maken, dienen hiervan vóór 24 Janu ari 1943 schriftelijk kennis te geven aan bovenstaand adres, waarbij per partij moeten worden vermeld:l. hoeveelheid-in kg 2 ras en sorteering; 3. opslagplaats. Zoo spoedig mogelijk na ontvangst der schriftelijke aanmeldingen zullen de op gegeven partijen door gemachtigden van de VBNA worden gekeurd; deze dragen tevens zorg voor het afsluiten van het contract. SPREKENDE GETALLEN. Wat wil zeggen: 100,000 brt.? 125 bombardementsvliegtuigen en 75.000 ton benzine kunnen in gemengde lacing in 100,000 brt. scheepsruimte wor den ondergebracht. Deze 125 bommen- weipers zouden op deze benzine de lijn Rome-Berlijn (1 200 km) 250 maal heen en weer kunnen vliegen. (Berl. Koerier). EEN DOODVONNIS VOLTROKKEN. De Höhere SS- und Polizeifuehrer deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft de Nederlandsche halfjood Benedictus Hij mans uit Den Haag wegens een ernstige daad van geweld tegenover een lid der Buitsche politie ter dood veroordeeld. Het vimnis is 19 Januari 1943 voltrokken. ANONIEME BRIEFSCHRIJVER KRIJGT TUCHTHUISSTRAF. De Höhere SS und Polizeifuehrer deelt mede: Het SS- und Polizeigericht heeft een Nederlander wegens een delict tegen de verordening tot bescherming van de orde veroordeeld tot een jaar tuchthuis straf. De veroordeelde had aan de vader van een Nederlander, die aan het Oost front in de strijd tegen het bolsjewisme was gevallen, een anonieme gelukwensch gezonden. Het gerecht zal voortaan dergelijke in dividuen, die de meest primaire geboden van menschel ij kheid overtreden, met de strengste straffen ter verantwoording rcepen. GERMAANSCIIE LANDDIENST. Nederlandsche jonge mannen en vrou wen van 20 jaar en ouder; die begrip toonen voor de nieuwe orde en belang stelling aan de dag leggen voor het boe renbedrijf, kunnen na een opleiding van vijf maanden in Nederland en Duitsch- land worden geplaatst als leiders, leid sters en huishoudsters in de Nederland sche kampen van de Germaansche land- dienst in het Oosten. Het dienstverband is bepaald op ander half jaar. Het zakgeld tijdens de oplei ding bedraagt ongeveer f 15 per maand, terwijl het salaris in de kampen is vast gesteld op f 45 tot f 60 per maand, plus kost, inwoning, kleeding en doktersbe handeling. Aanmeldingen kunnen geschieden van heden, af, doch uiterlijk tot 1 Februari a.s aan het adres Koningslaan 9, Utrecht Bij de aanmelding moet duidelijk wor den vermeld of men in aanmerking wenscht te komen voor de functie van leider, leidstér of huishoudster. De heer G. M. v. d. Poel heeft onlangs op de Boschplaat, Ter schelling, zijn duizendste mijn gedemonteerd. Ieder heeft zoo zijn „visitekaartje". Toen Zondag zware explosies over het eiland dreunden, zeiden we: „Hé, Van der Poel is er ook weer. Van der Poel was toen op De Hors ach ter De Mok aan het werk. Dat het on schadelijk maken van mijnen een zeer gevaarlijk karwei is, daarvan weet de ingewijde mee te praten. En ook wan neer je als leek eens een keertje met de „ploeg" mee bent geweest, licht je in gedachte je hoed voor hun prestaties. In- tusschen gaan Van der Poel en zijn staf zonder eenige ophef hun gang: Vandaag zitten ze achter De Koog, morgen liggen er weer 'n paar van die zeemonsters tus- schen de strekdammen bij Egmond. Tien tallen km. kustgebied nemen ze voor hun rekening en die houden ze keurig schoon. Het duizendste mijn-jubileum zou, als de ploeg het had mogen zeggen, onopgemerkt voorbij zijn gegaan, maar in Den Helder heeft men Van der Poel spontaan hulde gebracht. In verscheide ne toespraken werd gewezen op de moed, de opoffering en het doorzettingsvermo gen, die van de monteurs worden ge- eischt. Als stoffelijk blijk van waardee- rrng werd de jubilaris een rooktafel met inc-riptie aangeboden, terwijl mevr. Van dei Poel bloemen in ontvangst mocht nemen. Naar aanleiding van dit jubileum vroe gen we deze week aan Van der Poel: „En hoeveel heeft u er op Texel een „kopje kleiner gemaakt?" „Tusschen de 250-300", klonk het ant woord! Een groot percentage dus. En dan gaat Van der Poel nog eens de heele periode van 11 September 1939, toen hij de eerste onder handen ram, tot nu toe, na. en dan merkt hij op: „Ik heb veel geluk gehad.Niet lang geleden kreeg ik nog een scherf voor mijn hoofd, die gelukkig geen edele dea len raakte; ik ben er nog. Ik heb wel 17 mijnen onschadelijk gemaakt, waar van de constructie mij volkomen onbe kend was.. Dan is het dubbel uitkijken. Ook heb ik nog twee torpedo's onder het mes gehad. „Met mijnendemonteeren kan je rijk worden; voor iedere mijn krijgen ze een tientje", hoor je vaak beweren. Maar dan lokken we Van der Poel uit de tent. Je kunt er wel bij om zeep gaan, maar rijk worden.ho maar." En dan illu streert hij met enkele cijfers, hoe dat werk in verhouding tot het gevaar, dat er aan verbonden is, maar karig wordt beloond. Je leven loopt niet alleen ge vaar, maar er wordt ook groote licha melijke inspanning gevergd. Dat kom je aan de weet, wanneer je eens een tocht hebt meegemaakt. Wellicht krijgt Van dei Poel straks wel een of andere onder scheiding van overheidswege. Hij heeft die dubbel en dwars verdiend. Maar we kregen de indruk, dat Van der Poel een enveloppe met inhoud boven een glim mende medaille stelt. Misschien komt dat bij zijn 1100e „mijntje" in orde. J. NEDERLANDSCHE ARBEIDSDIENSTDe jongeliedendie in de kampen van de Nederlandsche Arbeidsdienst zijn gearriveerdontvangen grondig onderricht in de vele diensten en plichten van de arbeidsman. De eerste lessen in het spitten. Polygoon-Zeylemaker Pax c). Wat de oorlog Amerika kost. De oorlogsuitgaven der Ver. Staten heb ben in 1942 dagelijks ongeveer het vier voudige bedragen van die in 1941, zoo meldt de Britsche berichtendienst uit Washington. Het Amerik. bureau voor Ooi logsprpductie beeft Vrijdag medege deeld, dat de uitgaven der Amerikaan- sche regeering in 1942 in totaal 52,406 millioen dollar per dag hebben beloopen. In 1941 was het totaal 13,895 millioen d. Verwilderde Engelsche vliegers. Bij een Engelsche luchtaanval op Ran goon op 20 Dec. zijn, naar deze week be kend werd, meer dan 1000 mannen, vrou wen en kinderen gedood, of gewond. Een moskee werd geheel vernield. De vlie gers beschoten volgens een mollah de weerlooze bevolking ook met machinege weren, waardoor bij de moskee ver scheidene kleine kinderen om het leven kwamen. Dat deze aanval op woonwijken doelbewust ondernomen werd, is te dui delijker, aldus deze mollah, daar de En- gelschen Rangoon goed kennen; ze heb ben nauwkeurig^ kaarten van de stad. De strijd in Noord-Afrika. In Noord-Afrika duren de bewegings gevechten aan het front van het Duitsch- ltaliaansche pantserlegei voort. Het Duitsche en Italiaansche luchtwa- pen heeft de Britten zware verliezen aan tanks en auto's toegebracht. De aanval van Duitsch-Italiaansche ge vechtstroepen in het Tunesische gebied is met doeltreffende steun door het lucht- wapen voortgezet, belangrijke stellingen werden genomen; ruim 1000 gevangenen .werden binnengebracht. In luchtsteun- punten van de vijand ontstonden na luchtaanvallen uitgebreide branden. Des nachts werden de haveninstallaties van Bone opnieuw gebombardeerd. De vij and heeft door de luchtaanval in de nacht van 18 op 19 Jan. 4 koopvaarders \erloren met tezamen een inhoud van 20,000 brt. (Weermachtsbericht 20 Jan.) Dc Britsche terreuraanvallen op de Duitsche hoofdstad. De aanvallen der Engelsche luchtmacht 7iterdag en Zondag op Berlijn, waren heviger dan die in 1940 en 1941. De lucht doelartillerie legde evenwel een dicht spervuur, waardoor slechts een deel van de vijandelijke vliegtuigen het centrum van de stad kon bereiken. Volgens Duit sche schattingen zijn de aanvallen van Zaterdag en Zondag met ongeveer gelijke krachten ondernomen. Het feit, dat Za terdagnacht slechts 2 en Zondagnacht 20 viermotorige machines werden neerge schoten, is voor een groot deel te ver klaren door de weersgestelhdeid. Zondag nacht werd ongeveer 20 pet. der aanval lende vliegtuigen naar beneden gehaald. Het DNB verneemt, dat het aantal doo- den gestegen is tot 82. Tot deze slachtof fers behooren 50 krijgsgevangenen. Bliksemaanval op Londen. Woensdagmiddag is een hevige blik semaanval ondernomen op het centrum \an Londen door snelle Duitsche ge vechtsvliegtuigen. Precies half een ver schenen, begeleid door ongeveer 100 jachtvliegtuigen, verscheidene dicht op iVkander volgende golven snelle gevechts vliegtuigen boven de groote bocht van de Theems. De vliegtuigen wierpen bommen op de wijken ten Oosten van het Green wich park. Terwijl de sirenes nog loeiden ontploften reeds de eerste bommen van zwaar kaliber. Vliegend op ongeveer 30 tot 50 meter hoogte boven de huizen, w'crpen de vliegers hun bommen op de wijken in de omgeving van Trafalgar Road en op die van de boven-Theems- fcocht in het terrein der docks. De poging van Spitfires om de ge vechtsvliegtuigen te dwingen hun koers te wijzigen of ze dé terugweg af te snij den, mislukte door de waakzaamheid der Puitsche jagers. Twee Spitfires werden neergeschoten en twee zoo ernstig be schadigd, dat zij waarschijnlijk ook wel verloren zijn. De eigen verliezen kunnen ir. verhouding tot het groote succes van deze vermetele aanval overdag gering genoemd worden. Van de snelle gevechts vliegtuigen ging slechts één toestel ver leren. CHILI. Chili wil breken met de As. VEREENIGDE STATEN. In de V S. gaan binnenkort de aard appelen op de bon. ITALIË In Italië mogen voor algemeen ge bruik geen radio's meer worden gebouwd. URUGUAY. Bij het lichten van deelen van de Graf Spee bij Montevideo sloeg een bagr germolen om. 10 man verdronken. FRANKRIJK Zender Martinique staakte zijn uit zendingen. PORTUGAL. Door gebrek aan benzine landden tij Lissabon 10 militaire Amerik. vlieg tuigen. Bij Cintra één. 33 man werd ge in! e-rneerd. DUITSCrtLAND Het verdrag Duitschland-Japan in zake economische samenwerking is Woensdag in het hoofdkwartier van de Fuehrer geteekend. ENGELAND In Engeland gaan meubelen thans op punten. De Britsche torpedojager Partridge is verloren gegaan, meldt Londen. lit BINNENLAND Onder schillen werd op een vrachtauto 2500 kg. graan vervoerd. Deswege wer den te Oirschot 4 personen gearresteerd. Met de stichting van N. H. kerken in dc N.O. polder zal een half millioen gld. gemoeid zijn. Doordat zij op verboden strand kwa- mem en op landmijnen trapten, zijn drie jengens uit Loosduinen, 16, 16 en 17 jaar, zwaar gewond. Opgepast! Van vier veedieven, 26 tot 30 jaar, kreeg wegens in Midwolde bij herhaling gepleegde diefstallen er één een jaar, 3 kregen acht mnd gevangenis. Met dc uitreiking is begonnen. Loffelijk initiatief van de Neder landsche Volksdienst. Naar wij van de zijde van de Neder landsche Volksdienst vernemen is thans een aanvang gemaakt met de uitreiking van voorrangskaarten aan vrouwen, die in verwachting zijn of pas een baby ge kregen hebben. Alleen vrouwen, van 3 maanden vóór tot en met 2 maanden na de. bevalling, meldt m'en, komen voorloo- pig voor voorrangskaarten in aanmerking Zij moeten bij de aanvrage aan het Buurtschapshoofd van de N.VD., Raad huis alhier een doktersverklaring en een pasfoto overleggen. Eventueele kosten bij onvermogen voor een pasfoto kunnen vergoed worden. De N.V.D.-voorrangs kaarten zijn. geldig in alle postkantoren en andere gebouwen der PTT, lokalen var. de Distributiedienst en bij vele win keliers, waarvan een lijst bij het Buurt schapshoofd van de NVD Texel ter in zage ligt. Overal, waar de voorrangskaarten gel dig zijn, zullen kaarten aangebracht wor- en, die vermeiden, dat houdsters van N. V.D -voorrangskaarten voorrang hebben* Door de bijzondere tijdsomstandigheden hebben de houdsters van voorrangskaar ten geen recht op voorrang bij vervoer per trein, tram of bus, doch het personeel is geïnstrueerd om houdsters van voor- u-ngskaarten zoo veel mogelijk ter wille te zijn. Om de waarde van dé voorrangs kaarten tot haar volle recht te laten ko men, zullen alle verzoeken van andere oan de hierboven aangegeven vrouwen, beslist afgewezen Nyorden. Als tot de uit reiking van NVD-voorrangskaarten aan b.v. invaliden,en ouden van dagen over gegaan zal Wórden, zal dit in de pers be kend gemaakt worden. Menigeen zal bij het lezen van boven staande misschien de zucht uiten:. Die voorrangskaarten hadden eigenlijk heele- waal niet noodig behoeven te zijn. Uit etvibied voor_het leven behoort ieder deze <ft'j?U\ven te helpen. Maar uit de practijk biïvkt, dat het nodig is en het is te hoper, doT ieder zijn of haar medewerking zal verleenen om de instelling van de voor- rc%ngskaarten tot Haar recht tq dóen ko men.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1