WERELDNIEUWS BINNENLAND DISTRIBUTIE. 24 Jan. t.m. 30 Jan. 1943 05 A brood 4 rants, brood of gebak 05 B brood 0,5 rants. r 05 beschuit 1 rantsoen 05 A vleesch 0,5 rants, vleesch of vl.w. 05 B vleesch 0,5 rants. 05 A, aardapp. 2 kg. aardappelen 05 B aardapp. 1 kg. 05, 06, 07 taptemelk ls/i 1. taptemelk. 05. 06, 07 melk 1»/* 1. melk. 4-08 reserve 5V< 1. melk. 05A tabak 1 rants, tabak 05 cigaretten 1 rants, sigaretten. 485 alg 250 gram peulvruchten.. 23 Jan. t.m. 20 Febr. 480 algem. 1 kg. suiker 481 algem. 500 gr. jam 482 algem. 1 rant, gort 483 algem. half rant. gem. meel 484 algem. half rant, havermout 486 algem. 100 gr. vermic. enz 487 t.m. 489 algem. 100 gr. kaas 492 t.m. 495, algem. r. bloem, brood gebrk 4-07 reserve 500 gr. rijst 3-06,4-06 reserve !50 gr. cacao m. suiker 05 06, 07 versnap. 100 gr. chocolade 100 gr. suikerwerk 27 Dec. t.m. 20 Febr. 473 algem. 250 gr. koffiesurrogaat Van 23 Jan. tot en met 20 Febr. 1943. 2-05, 3-05, 4-05 res. een kg. appelen. 3-07 res.: drie eieren. Van 23 Jan. tot en met 3 Febr. 1943. 04 boter 125 gr margarine Van 11 Januari t.m. 11 Maart 1943. 01 Boter. Van 1 t.m. 31 Januari 1943. 474 Alg., Q Eenheidszeep (voor een- heidszeep.) 475 Alg., Q Waschpoeder (voor wasch- poeder). Q Toiletzeep (voor toiletzeep). Van 1 Januari t.m. 30 April 1943. N Textiel (scheerzeep voor mannen en jongens van 15 jaar en ouder). Van 29 Dec. '42 t.m. 23 Jan. 1943. 4-03 Reserve (350 gram mandarijnen). Van 30 Dec. '42 t.m. 6 Febr. 1943. 4-04 Reserve (850 gram mandarijnen en-of sinaasappelen). Van 16 Jan. t.m. 27 Februari 1943. 04 Petroleum (1 L. petroleum). BONNEN BETEEKENEN VOEDSEL.... MITS ER GELD IS! ZORGT VOOR GELD. STEUNT WINTERHULP! GIRO 5553. Inleveren bonnen winkeliers. Voor suikerwerken: 02, 03. rest 62 en 3-76, 4-76. Suiker: 463. Koffiesurrogaat: 473. Chocolade: 01. rest 61 en 3-75, 4-75. Jam: 464. Brood: 04, 466 t.m. 469 Alg., 04 be schuit. Tarwebloem: 466469. Maizena: 472. Gebak: zie brood. Rijst: 4-02; Havermout 471; Gemengd meel 470; Gort 465; Boter 01, 03. Kaas: 460-462. Eieren: rantsoenbonnen. Bon 04 voor beschuit, melk, taptemelk, vleesch, vleeschwaren, aardappelen. Tabak: 04 A en B. Petroleum, koken 4 van EA-kaart; ver lichting, 08, 09, 10, 28. Brandstoffen koken 1 t.m. 5 DZ-kaart. Brandstoffen verw.: alle bonnen 1 t.m. 5, verder 6 t.m. 10 en le t.m. 8e periode. Kaarsen 21 en 33. Textiel: 2e serie 1 t.m. 100. 3e serie 1 t.m. 120. Servies: 1 t.m. 4 EV-kaart in comb, met 3-77, 3-80, 4-77, 4-80. Van de vierwekelijksche artikelen kun- nei bij deze inlevering ook restantbon nen hoogstens 9 worden ingeleverd. Minder melk op de bon. Met ingang van morgen, 24 Jan., worden de melk- rantsoenen als volgt verlaagd: a. kinderen van 4 tot 14 jaar in plaats van viermaal 3l/r liter gestandaardiseerde melk: drie maal 3Vt liter; b. jeugdige personen van 14 tot 21 jaar in plaats van viermaal l8/4 liter taptemelk driemaal l3/* liter; c. vol wassenen in plaats van viermaal l5/* li ter taptemelk driemaal l3/* liter tapte melk. De zuigelingen behouden hun rant soen. Het zich steeds uitbreidende mond- en klauwzeer en het feit, dat de meeste diachtige koeien pas dit voorjaar kalve ren, zijn aan deze maatregelen niet vieemd. Gelukkig wordt van een tijdelij ke maatregel gesproken. Kleiner vleeschrantsoen. 24 Jan. wordt ook het vleeschrantsoen verlaagd. Het wordt nu 200 gram per week. Door het roond- en klauwzeer drukte de veeleve- rirtg de laatste tijd geheel op de niet-be- smette bedrijven, die daardoor vee moes ten leveren, dat eigenlijk niet als slacht vee in aanmerking mocht komen. Dit vee kan thans .worden behouden. Boter. 4 Februari kunt u weer boter op uw bon krijgen. EXTRA RANTSOENEN voor sneeuwruimers. Van bevoegde zijde wordt vernomen, dat aan sneeuwruimers, die door ge meentebesturen, waterschappen en groo ts bedrijven worden tewerk gesteld voor het sneeuw-vrij maken van wegen, spoor- en trambanen, rantsoenbonnen kunnen worden verstrekt en wel per per soon, telkens voor één week 6 rantsoenen brood en 1 rantsoen vleesch, telkens voor twee weken een half rantsoen boter, dit alles voor zoover de betrokkenen niet reeds in het bezit zijn van toeslagkaarten voor zware^ of zeer zware arbeid. (Persdienst N.A.F.) EEN GREEP UIT 'T RADIO-PROGRAM Vandaag: 18,40 (I) Raadselrubriek; 12,30 (II) .Visscherijonderzoek; 17,00 (II) Groeten aan Ned. zeelieden. Zondag: 11,30 (I) Stem der SS; 11,45 (I) Neerlands stem v.h. Oostfront; 15,00 (II) Zar und Zimmermann, opera; 18,40 (II) Ned. Taalclub. Maandag: 19,00 (I) Praatje van Max Blokzijl; 12,30 (n) Landbouwonderwijs; 17,00 (II) De klompenmaker (Voor de jeugd); 18,15 (II) De NSB antwoordt. Dinsdag: 15,00 (I) Karakters uit de. pruikentijd; 18,40 (I) Oostland-praatje 12,30 (II) De Inspecteur v.d. Veeartsenij- kundige Dienst. Venema, spreekt over schapenziekten. WAARSCHUWING VEEHOUDERS. Nogmaals wordt met klem gewezen op het volgende: Wanneer thans in nood geslachte en gestorven dieren in de Noodslachtplaats worden aangevoerd moet daarbij ver meld worden: a. de juiste naam van de eigenaar; b. diens districtnummer en or ganisatienummer; c. het registratiemerk van het betreffende dier Deze gegevens moeten voortaan ver nield worden op de afkeuringsbewijzen. Wanneer op deze bewijzen geen registra tiemerk is vermeld, zal slechts 30 kg. n.ogen worden afgeschreven. Iedere vee houder zorge er dus voortaan voor, dat ieaer dier voorzien is van een label, waarop alles vermeld staat. KUNSTAVOND MET JULIA DE GRUYTER JEANNE BACILEK GERRIT OLIE. De in het vorig nummer aangekondigde Kunstavond met Julia de Gruyter de talentvolle declamatrice, die zoowel voor de radio als op het tooneel zooveel lauweren heeft geoogst, is, behoudens goedkeuring door bevoegde autoriteiten, bepaald op Woensdag 17 Februari a.s. Haar repertoire voor die avond zal al de nummers van haar jubileum-programma bevatten; ook dat verhaal van Ernest Claes van die bazige pastoorsmeid, die zooveel van de ambtsplichten van haar geestelijke tot zich trekt, dat ze de „on derpastoor" wordt genoemd en die door een harer dorpsgenooten deerlijk beet genomen wordt als zij zich met haar geit bij zijn bok moet vervoegenEen ver haal vol echt-Vlaamsche sappige vroo- lijkheid, dat de luisteraars buitengewoon zal amuseeren. „Het publiek genoot vol op", schreef de Avondpost onlangs: „Het heeft nu en dan geschaterd van plezier. Het doek moest telkens weer open, want het applaus nam bijna geen eind." Aanvankelijk zouden de Rhythmische Eilanders deze avond opluisteren. Door omstandigheden blijken zij evenwel ver hinderd. In verband hiermee hebben we behoudens goedkeuring door de betrok ken autoriteiten, de hoogst begaafde co loratuurzangeres Jeanne Bacilek met h&ar verloofde, de baszanger Gerrit Olie, uitgenoodigd, die avond, in afwisseling met Julia de Gruyter op te treden. Haar eigen pianist zal de soli en de duetten begeleiden. Het komt ons voor, dat deze Kunst avond (met een groote K) zoowel wat betreft voordrachtkunst als wat aangaat vocale muziek, nauwelijks kan worden overtroffen. Naar aanleiding van ons vorige bericht werd reeds een groot aantal kaarten be steld. We ontvingen briefkaarten uit alle doipen. 't Is te voorzien, dat ze spoedig uitverkocht zijn. Wellicht kunnen we dan voor een middaguitvoering zorgen. Om hiertoe bijtijds maatregelen te kun nen treffen, is met de kaartenverkoop en plaatsbespreking reeds een aanvang ge maakt. 20 Febr. „volle maan". DE PLOEGDEMONSTRATIE. Zeer groote' belangstelling; ook voor de lezing van Ir. Van den Ban. Er zijn Donderdagmorgen naar schat ting wel 300 belangstellenden naar het „Fransche land" in Waalenburg getrok ken om getuige te zijn van de ploegde- menstraties, waarvoor het initatief was genomen door de Vereen, van Oudleer lingen der lagere landbouwschool, samen met de Vereen, voor Bedrijfsvoorlich ting. Er werd met verscheidene typen en merken geploegd. (Zie vorig nr.) Ir. Van den Ban kon echter niet op alle slakken zout leggen; hij kon niet op alle ma noeuvres het oog houden en alles gelijk tijdig toelichten, zoodat het zeer juist was gezien, er 's middags een lezing op te doen aansluiten, waar een en ander ver der kon worden behandeld. Mede door het groote aantal „excursisten" was het cok niet zoo makkelijk, ieders vragen te beantwoorden. (Jammer, dat een der tractoren al dadelijk door het breken van een band moest worden uitgeschakeld) In De Lindeboom kwam men haast stoelen tekort, toen Ir. Van den Ban er een causerie hield over ploegen en wat daarmee samenhangt. De heer C. J. de Lugt sprak een kort openingswoord, waarin hij in het bijzonder een welkom tceriep aan Ir. Van den Ban en de heer Dykhuis, leider van het proefbedrijf in de Wieringermeer, water nieuwe werk tuigen aan de practijk worden getoetst. Spr. veronderstelde, dat Ir. Van den Ban vGor felen een goede bekende zou zijn BEKENDMAKING. Nog steeds komt het voor, dat aan ob jecten, welke voor de Duitsche Weer macht of het Nederlandsche volk van be lang zijn, sabotage wordt gepleegd. Zelfs heeft de overheid moeten cpnstateeren, dat de sabotagedaden in de laatste tijd toenemen. Alhoewel op Texel dergelijke gevallen Zxch niet hebben voorgedaan, mag het niettemin gewenscht worden genoemd de bevolking er nadrukkelijk op te wijzen, dat sabotage uiteindelijk slechts aan het Nederlandsche volk schade'kan toebren gen. Immers zal de bezettende macht zich tegen dergelijke aanslagen op de open bare orde en veiligheid met kracht te weer stellen Zij zal er met voor terug deinzen door het opleggen van zoengelden e:i andere straf- en dwangmaatregelen of zelfs door het verantwoordelijk stellen var: gijzelaars op het Nederlandsche volk zeli verhaal te zoeken. Teneinde deze onheilen te voorkomen wordt in alle gemeenten een BEWAKINGSDIENST TEGEN SABOTAGE ingesteld. Op de mannelijke inwoners wordt een dringend beroep gedaan, zich in het be lang van het Nederlandsche volk voor 't verrichten van diensten ter bescherming van gevaar loopende objecten in deze ge meente vrijwillig beschikbaar te stellen. Aanmeldingsformulieren zijn ver krijgbaar ter gemeentesecretarie (afdee- ling Onderwijs, pensioenen en personeel) er. aan het politiebureau, alwaar tevens nadere inlichtingen worden verstrekt en de instructie voor de leden van de be wakingsdienst ter inzage ligt. De vergoe ding voor deze diensten bedraagt f 0.50 vror elk uur, dat werkelijk dienst wordt gedaan. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de bewakingsdiensten bij wijze van ne vendiensten kunnen worden uitgeoefend en dat, indien het aantal vrijwillige aan meldingen onvoldoende is, van de zijde van den Bevelhebber der Duitsche Weer macht personen tot het verrichten van deze diensten zullen kunnen worden aan- gc wezen. Texel, 22 Januari 1943. De Burgemeester voornoemd, RIJK DE VRIES HONDEN. De Burgemeester van Texel brengt in herinnering, dat het volgens de Algemee- ne Politieverordening verboden is Jps- schen 1 November en 1 Mei buiten de kommen der dorpen of zonder behoor lijk toezicht in de dorpskommen honden te laten losloopen. Overtreding kan worden gestraft met geldboete van ten hoogste f 300 en hech tenis van ten hoogste twee maanden, ter wijl de dieren kunnen worden verbeurd veiklaard. Texel, 21 Januari 1943 De Burgemeester voornoemd RIJK DE VRIES ROLSCHAATSEN. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat het rijden op rol schaatsen verboden is op openbare we gen. (overtreding art. 2 van de Wegen verkeersregeling. besluit no. 193-1941). Rolschaatsenrijders brengen door hun geringe stabiliteit en hun voortdurend plotseling van richting veranderen het verkeer in gevaar. Daarbij komt nog, dat het remvermogen van rolschaatsen on voldoende is. "Uitsluitend als jeugdver- maak is het rolschaatsennjden slechts toegestaan op trottoirs in straten zonder dcorgaand verkeer, indien de overige weggebruikers daardoor geen gevaar loo- pen en daarvan geen hinder ondervinden. Texel, 21 Januari 1943. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES. uit de landbouwbladen, waarin hij entiek leverde op en verslagen schreef over nieuwe werktuigen en demonstraties. Hierop was het woord aan Ir. Van den Ban, die eerst iets over de grondbewer king vertelde Spr zeide: We ploegen in de herfst om de grond droger te kunnen houden. Grond, die 's winters nat ligt, krijgt een slechte structuur. Het re genwater toch moet kunnen wegzakken. We kunnen daarvoor gebruik maken van at ondergrondploeg om de onder de buuwvoor liggende laag losser te maken. Een goede kruimel is zeer gewenscht. Je hebt ploegen, die de grond over de kop gooien, maar deze niet uiteen slaan. Langdradige risters b.v, keeren de grond wel om, maar veranderen er weinig aan; goede verkruimeling blijft uit. "Daardoor wordt de lucht overal de toegang ver sperd. Groote kruimels 1 cm. bv. vliezen uit elkaar en in het voorjaar heeft men mooie grond. Voorts ploegt men in de herfst om het onkruid te be- stnjden: Diep ploegen. Van belang is, hoe de snede staat. Als de grond niet makkelijk snijdt, krijgt men moeilijkheden; wanneer niet voor 'n scherpe en goed gestelde schaar wordt gezorgd, verspilt men energie. Als de snede te steil naar beneden staat, kan de grond in de voor breken. De kouter moet scherp zijn en schuin naar voren staan. Het zooiijzer moet voorkomen, dat de pleeg te diep zakt en'dat deze niet bree der gaat loopen. Als de zijkant v.d. schaar teveel wegneemt, wijkt het zooiijzer naar buiten; ploeg gaat scheef De ploegboom komt vooraan diqhter bij de voor dan achteraan. Het kouter moet ook zijdelings steunen, maar door een foutieve afstel ling wordt de ploeg achteraan omgetrok ken. De Sovjets verloren in tien da gen 804 pantsers. Van 1120 Jan. vernielde een afdee- ling van het Duitsche leger 804 Sovjet pen tsers. Verbitterde, gevechten bij Stalingrad. De Duitsche troepen in het gebied van Stalingrad sloegen massale Sovjet-aan vallen in verbitterde gevechten af. De Sovjets werden in het Zuiden overal met hcoge verliezen teruggeworpen. De 19de en de 20ste Jan. verloren zij daar 52 pantserwagens. Bij voortdurende zware gevechten, zuid van het Ladogameer, werden 27 pantsers vernield. Terreinwinst in Tunis. In Tunis werden nieuwe stellingen ver overd. Er worden al meer gevangenen en buit binnengebracht. Groot convooi bestookt. Duitsche vliegers brachten bij Algiers van een convooi twee schepen, samen 18 000 ton, tot zinken en beschadigden er 9, drie daarvan raakten in brand. W. van Algiers boorde een Duitsche duikboot een schip van 6000 ton in de grond. Britten lijden in Afrika bloedige verliezen. Het Duitsch-Italiaansche pantserleger sloeg aanvallen van het 8ste Britsche le ger met bloedige verliezen af. De Britten hedden ze met massale infanterie- en pantserstrijdkrachten ondernomen. Duit sche duikbommenwerpers grepen met vernietigende uitwerking in. Economisch pact Duitschland Italië—rJapan. Ook Italië heeft een economisch pact met Japan gesloten. Het vormt 'n krach tige verdere uitbreiding van het pact der arie verbonden volken en legt de grond slag voor duurzame economische samen werking. Bomaanval op Japansch transportschip. Twee Japansche stoomschepen met Ne derlandsche gevangenen, werden, vol gens een bericht uit Rangoon, op 15 Jan. in de wateren ten Westen van de Tavey- eilanden door drie vijandelijke bommen werpers aangevallen. Een der schepen werd zwaar beschadigd. Ongeveer 500 Nederlanders worden vermist. (D.Z.i.d.N.) Aanslag op Vargas verijdeld. Een aanslag op de Braziliaansche pre sident Vargas werd verijdeld. Een pas uit de dienst getreden generaal leidde 't complot Een aantal officieren en politie ke persoonlijkheden werden gearre steerd. Turkije blijft zijn verdragen met Duitschland en Engeland trouw en zal iedere aanval op zijn gebied afweren. Italiaansche torpedovliegtuigen brachten in het westen van de Middell. Zee uit een convooi drie schepen van elk 7G00 ton tot zinken. Buenos Aires beleefde de heetste dag sinds zeven jaar: 40 gr. C Bij een hotelbrand te Stresa (N. Ita lië) kwamen van de 100 gasten er zes om. KINDER- EN FAMILIEMIDDAG IN PEN S ZAAL. We brengen in herinnering, dat voor deze middag alle kaarten uitverkocht zijn Vaoruitbestelde kaarten, welke vandaag nog niet zijn (worden) afgehaald, worden a.s. Maandag aan anderen verkocht, daar we dan aannemen, dat bestellers verhin derd zijn er gebruik van te maken (voor deze kaarten komen voor zoover mogelijk uitsluitend kinderen in aanmerking, die zich voor dit doel op een lijst lieten plaat sen). Spr. besprak het wringen van de wie len; ook waar het weerstandspunt moet liggen en hoe hel te zware trekken kan worden voorkomen. Ook toonde hij aan, dat de kipploeg weliswaar voordeelen bo ven de wentelploeg heeft, maar ook na- deelen. Schaar, zooiijzer en meskouter dienen onderling goed afgesteld te wor den. Uitvoerig behandelde Ir. Van den Ban de tractor- en paardenploegen, de breede en de smalle voor. Bij een smalle voor en laaie grond rolt deze gemakkelijk terug; door de ploegbreedte te vergrooten, kan dit euvel worden vermeden. Sommigen koopen een speciale stoppelploeg, maar ei kan ook een onderdeel aan een gewone ploeg worden gekoppeld om de stoppel- grond te bewerken. Hiermede besloot spr zijn lezing, die met groote aandacht werd gevolgd. Er komt wat voor kijken, eer men de ploegtechmek goed onder de knie heeft en het komt ons goed voor, dat de Ver- ceniging wat lectuur over dit onderwerp aanschaft en die onder leden en andere belangstellenden laten circuleeren! Ir. Van den Ban was aan tijd gebonden, moest veelal vlug van het eene punt op het andere overstappen, maar we mogen aannemen, dat lezing en demonstratie er het hare toe hebben bijgedragen om meer belangstelling te wekken voor wat het ploegen aangaat. Is dit juist, dan heb ben de beide vereen, haar doel bereigt. Van de gelegenheid tot 't stellen van vragen werd door eenige personen ge bruik gemaakt. Een landbouwer merkte cp dat „zijn kipploeg amper door de paarden kon worden getrokken, terwijl ze met de wentelploeg geen moeite had den" Antwoord: De ristervorm kan de oorzaak van eventueele stagnatie zijn. De Laidsman, dei het stuurrad draa it Ci wilde peer den ment, Hai wait allain, woar 't pad ons latin Hoi is mit 't doul bekend. (Gron. dialedt.) Doordat de kachel tc hard brandde café Nieuwebeer a.d. Houttil te Alkmn uitgebrand. (Dagbl. v. N. Holl.) Dc oudste inwoonster van BiervLii mcj. S Babijn-Zonneville, is, 100 jia cud, overleden. f 1000 boete kreeg een kweeker Aalsmeer, die meer potplanten kweek dan hem was toegestaan Een 29-j. vrouw werd te Haarlem a a gehouden.®Zij nam begin Dec uit ti,v zaken 18 japonnen mee. liet PTT-kantoor te Egmond aan Z is opgeheven. Drogist Blaauwboer kjre er een PTT-depot. (Dagbl. v. N. HolL.) Door onbekende oorzaak is bij Ui hoorn een spoorwegarbeider door trein doodgereden. Drie jaar (met aftrek) kreeg een 28 aichitect, die bij herhaling zijn ouders Nijmegen bestal. De Ncd. filmster Dolly Mollling.- schreef een scenario met draaiboek, d de Prag Film A. G. van haar aankocht Het gemeentehuis van Egmond-I3inn werd verplaatst naar net huis vain d Ranzijn te Egmond a.d Hoef. Dinsdag werd te Venray een drüelii geboren. Eerst maakten de zuigeling! 't goed, maar thans zijn alle drie ovrledi 9000 scheermesjes werden in boslagg romen bij twee personen te Haarlet die ze tegen hooge prijzen dachten te ve koopen De zaak-Van Aart, tegen de tot leven lang veroordeelde moordenaars Slont i Diis. wordt 8 Febr door de Hooge Ra^l behandeld. legen de handelsreiziger P. J. S. n Schagen is 9 mnd. gevorderd, omdat lfi 1800 pakjes van diefstal afkomstige sigfl retten kocht. Boksen. Door overwinning op puntJ op de 22-j. Luc. van Dam, RotterdarS wist de 35-j. Duitscher Besselman ifi Europeesche middengewichtstitel 11e be houden Een autobus van „Roland" uit Sididebi ren, Gr., teed te Noorddijk in het Dan sterdiep. Zc verdween half onder wate Door kloek optreden van de chailffei konden alle 32 inzittenden worden g!ere Een Nijmeegsche accountant maak misbruik van detineering van mannen, b vier echtgenooten hij zich voordeed a inspecteur. Als zoodanig drukte hij ge en kleeding achterover. Hij werd tot 21 jaar veroordeeld. Midden in het destijds verwoeste stadi centrum van Rotterdam is het eerste ge zin gearriveerd om er zijn intrede te doe in een der nieuwe woningen aan de Biru sestraat (Brussestraat ter nagedachten van de schrijver M. J. Brusse.) f 1000 bclooning is uitgeloofd voc wit- aanwijzingen kan geven, die leide tot opsporing van de misdadiger Kaïn Meijer, die te R'dam op zijn vlucht aangeschoten, maar in het duister on kwam. Ook in hooger beroep werd 4 mnd. gt vangenis opgelegd aan een 19-j. arbeidt te Helmond, die met een hond katt* ving. Deze katten werden geslacht verkocht. Wegens diefstal van 19 fiets* moet hij nog terechtstaan. Drie gedetineerden overvielen 14 No in de gevangenis te Leeuwarden in hu cel een bewaker. Zij ontsnapten, maa twee werden in Dantumadeel, een wer bij Groningen opgespoord. De Nederlandsche Boksbond wil Jasi Nicolaas en Arnold Lagrand mee latei vechten om het Europeesche lichgewichtl kampioenschap. Voor het lichtgewicht e» vedergewicht nemenzij resp. de derdj plaats in. Van de eggen beval spr. de Gromngel eg aan. Deze heeft weliswaar niet mee! dan 20 landen, maar zij wil in de dicht? ste onkruidgrond goed voort. Over het zaaien zeide spr.: Als men tj diep zaait, worden de planten zwak. Niej| aieper dan 5 cm. De zaaidiepte wordt bej paald door het gewicht en de eventi eele modellen van de vorentrekker. Ei zware machine hoeft niet altijd met zware zaaipijpen te zijn uitgerust Werki de trekkers toch te diep, dan slee] stoeltjes er aan laten bevestigen. Da; kan iedere vakkundige smid voor zorgei Cok kan achter de vorentrekker steunrol worden bevestigd; deze functii r.eert dan als drukrol, die het zaaib«j sluit. L Gevraagd werd, of het zaad ook bij oil ondiep zaaien voldoende gedekt wordS wanneer er niet nageëgd is. Antwoord Eer. sleepketting kan dan goed dien: doen. Wat de schade voor vogels betref ztide spr. dat er genoeg middelen zij cm deze te weren. In zijn slotwoord bracht de heer E Lugt dank aan Ir. Van den Ban. Hij wee op het belang van het goed kunnen ort gaan met de ploeg; door goed instelle weiden de paarden gespaard en kan oo op de brandstof worden bezuinigd. Sp bracht ook dank aan hen, die door ht beschikbaar stellen van paarden en jploe gen deze ,,ploeg-dag" hadden modelij gemaakt. Moge deze demonstratie door meerdert worden gevolgd. Er zit door de groot verscheidenheid van materiaal veel per spectief in en vooral de jonge boeren e de leerlingen van de landbouwschoo kunnen er. veel profijt van trekken! L.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 2