Ruilverkaveling sa Indrukwekkende Rouwplechtigheid voor Generaal Seytfardt VOOR VOLK EN VADERLAND COMMUNISME BEDREIGT HET AVONDLAND WERELDNIEUWS BINNENLAND 'absoluut betrouwbaar. 56c JAARGANG. No. 5728. ZATERDAG 13 FEBRUARI 1943. TEXELSCHE COURANT (HND.). Volk en Vaderland zijn in groot gevaar. Dat men dat nog lang niet overal inziet, is in hooge mate betreu renswaardig, docji niet onze schuld. Het is integendeel onze plicht tegenover ons volk, dat gevaar zoo tijdig en zoo beslis send mogelijk onschadelijk te maken, waar het de kop maar opsteekt. En Ne derlanders, die meenen, uit een volko men onjuist gefundeerd gevoel van pa triottisme, dat geen vaderlandsliefde meer mag heeten, ons streven te moeten tegenwerken of dwarsboomen door da den van geweld of terreur, dienen nu duidelijk en klaar te weten, dat ons 't belang van het Vaderland vóór alles gaat. Dit is en blijft het eenig richtsnoer van ons. doen en handelen. Onze strijd, onze revolutie is tot nog toe slechts gevoerd met de wapenen des geestes; voor en na hebben wij een'ver zoenende en begrijpende houding tegen over onze tegenstanders aangenomen. Als zij die houding echter als zwak heid wenschen uit te leggen, dan zullen zij goed doen te overwegen, dat wij ge staald en gehard zijn in een tienjarige strijd tegen broodroof en terreur, en be reid zijn te allen tijd op passende wijze op daden van bolsjewistische agitatie, terreur en sluipmoord het antwoord te geven. Rr. Aan de rede van Hauptdienst- leiter Schmidt, uitgesproken op de vormingsdag voor ambtsdra gers der NSDAP en NSB in Z.- Holland te Leiden, is het vol gende ontleend. Het communisme is de gevaarlijkste te genstander van de menschheid en daar mee van het Avondland Door de natio- r.aal-socialisten is die tegenstander nim mer onderschat. Wij hebben deze tijd voorspeld. Het komt er nu op aan, ons nauw aaneen te sluiten. Nu blijkt, wie een beproefd strij der is. Stalin wil de wereldrevolutie. Met hem is geen compromis mogelijk. Wë staan óf voor de ondergang van het avondland óf voor de overwii ning van het nationaal-socialisme. Tot de totale oorlog zijn'we thans overgegaan. Het spreekt vanzelf, dat de getroffen maatregelen ook in Nederland stuk voor stuk moeten worden uitge voerd. Iedere plaats, die in Duitschland open kwam, doordat een man het geweer ter hand heeft genomen, moet door andere Germanen worden aangevuld. Wij kozen kanonnen in plaats van bo ter. Onze weermacht zal de tegenstan ders de strot dichtdrukken. Voor de hardheid van de oorlog moet het particuliere leven wijken. Ons leven blijft alleen gespaard, wannneer de heele. Gc-rmaansche lotsgemeenschap zich aan eensluit. Ook plutocratenzoontjes zullen eens moeten werken. Wie niet werkt, zal niet eten. Ieder moet zich schikken naar de wetten van de oorlog. Zoo alleen komen we door deze tijd heen. Dankbaar zijn we de Almachtige, die ons de Fuehrer heeft gegeven, die het lot van Duitschland en daarmee van Eu ropa in handen houdt; dankbaar ook we gens de verhouding van het grootste ver trouwen tusschen Fuehrer en Mussert; dankbaar wegens het groeien van deze groote gemeenschap. Europa staat op nieuw op. In de strijd der volkeren moet alles door arbeid en strijd worden verworven. Sluit u aaneen, reikt elkaar de hand. ZWAARDER LAST DAN OOIT. Zullen wij het kunnen volhouden? Wij zijn voor een opeenstapeling van zorgen komen te staan. Onze vloot gaat gebukt onder een last, zooals zij die tot nu toe nog niet heeft gekend. Nieuwe nederla gen staan ons te wachten. (Lord Winster in „Sunday Times"). EEN DOODELIJK GEVAAR. Onze voornaamste vijanden zijn de duikbboten, de mijnen en het luchtwa- Pen- Zij vormen een doodelijk gevaar Ket is hoogst verontrustend, dat het per centage aan tot zinken gebrachte schepen nog steeds toeneemt en dat in de maan den, waarin de weersgesteldheid voor de vijand verreweg het ongunstigst is. (Adm. Richmond in de „Econo mist".) DE ZON. Za. 13 Febr. op 8,01;onder 17,49 DE MAAN. Za. 13 Febr. op 12,16; onder 2,54 Volle Maan: 20 Febr. 7,45 HOOG WATER OP TEXELS REE. Za. 13 Febr. 3,12 en 15,43 Zo 14 Febr. 4,19 en 17,00 Ma 15 Febr. 5,42 en 18,22 Di. 16 Febr. 6,58 en 20,22 Springtij 22 Februari. Woensdag is op het Binnenhof te Den Haag met indrukwekkend eerbetoon af scheid genomen van de als gevolg van 'n laffe moordaanslag overleden Generaal Seyffardt, de bevelhebber van het Ne- derlandsche Vrijwilligers-legioen. De plechtigheid werd o.m. bijgewoond door Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart en door Ir. Mussert, de leider van het Nederlandsche volk, die aan de baar een redevoering» hielden, alsmede door de weermachtsbevelhebber Generaal Chris tiansen en dq, Höhere SS- und- Polizei- fuehrer Rauter. Bij de baar werden groote kransen neergelegd; ook een namens de Fuehrer. Onderwijl vlogen Duitsche vliegtuigen eereronden boven het vliegveld. Na de toespraken bracht een militair muziekcorps achtereenvolgens het Deutschlandlied, het Horst Wessellied en het Wilhelmus' fen gehoore. Daarna zette de rouwstoet zich in be weging. Men begaf zich langs Buitenhof, Vijverberg en Korte Voorhout naar het Haasche Bosch, waar tijdens het spelen van „Ik had een kameraad" en het geven van drie salvo's de baar werd overgeno men dóór een auto, welke het stoffelijk overschot naar Wester veld vervoerde. A^an de rede van de Leider, Mussert, is he^ volgende ontleend: Op zijn 71e levensjaar is lt.-generaal Seyffardt voor 't vaderland gevallen. Hij was militair in hart en nieren. In 1930 bereikte hij de hoogst bereikbare militai re rang van luft.-generaal. Nadat hij, in 1931 benoemd tot chef van de Generale Staf, was gepensionneerd, trad hij in tal var. plaatsen op in vergaderingen van „Nationaal Herstel" om de noodzakelijk heid te betoogen van het opheffen van de Nederlandsche weermacht uit haar ver val en om te protesteeren tegen de af braak van ons leger -door Colijn en Deckers. Ook tegen de tegen Italië ge nomen sancties verzette hij zich. Toen de strijd tusschen nat.-soc. en bolsjewisme was ontbrand, gaf hij gevolg aan het ver zoek van de Rijkscommissaris om een Ncderlandsch legioen te vormen. De kern van dit legioen werd gevormd door de W A. Zijn leeftijd belette hem, zich daad werkelijk als commandant in te zetten. Hier te moeten blijven, was het grootste offer, dat hij voor het vaderland heeft gebracht. In de avond van 4 Febr. werd hi. in het duister door twee individuen met twee schoten zwaar gewond. Tele fonisch heeft hij daarvan nog mededee- ling kunnen doen. Tot zijn laatste wils uiting behoorde de wensch, dat om zij nentwil geen gijzelaars zouden worden gefusilleerd. Mussert dankte de generaal voor het zeer vele, dat hij heeft geofferd, en ver- zc-kerde, dat de heele beweging bereid is haar leven te geven voor haar ideaal: Wij zullen het communisme uitroeien met wortel en tak. Met Duitschland en Italië zijn wij^ solidair tot de overwinning. Gij leeft voort in onze harten, als man van eer, als man van kara"kter,^öls man van hooge hoedanigheden, die was den va derland getrouwe tot in den dood. Zoo waarlijk er een God is, zoo waarlijk ge loof ik dat hij uw ziel genadig is. Rijkscommissaris Dr. Seyss Inquart wees er in zijn toespraak op, dat Gene raal Seyffardt de soldatendood gestorven is, hij viel als een oprecht patriot. De Fuehrer heeft aan de eerste compagnie van het Ned. Legioen de naam „Generaal' Seyffardt" gegeven. Voor altijd blijft hij als kameraad met ons vereenigd, be sloot de Rijkscommissaris. De strijd bij Woronesj. Dagenlang verspreidt Moskou berich ten over de insluiting van zeven Duit sche divisies in het gebied van Woronesj. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat al die berichten louter verzinsels zijn. De wMiterslag aan oostelijk front. De aan het oostelijk front door het oprukken van de bolsjewieken gescha pen toestand wordt in Duitsche militaire kringen uiterst nuchter beoordeeld. Men miskent de kansen van de bolsjewieken met, maar overziet nog duidelijker de mogelijkheden voor het Duitsche com mando. Het komt er ten slotte op aan, wie de meerdere is. „Britsche bommen op Italië. Vorige week werden te Turijn en om geving talrijke gebouwen vernield. Ook Spezia werd gebombardeerd, maar daar werd geen ernstige schade veroorzaakt. Maandag werden Messina en Palermo gebombardeerd. Zes toestellen werden daarbij neergeschoten. Van de aanval op Napels werden 70 burgers 't slachtoffer; 10 van hen werden gedood. Het Duitsche volk onoverwinnelijk. De Fuehrer heeft 7Febr. in zijn hoofd kwartier een toespraak tot partijleiders gehouden, waarin hij uitdrukking gaf aan zijn absoluut vertrouwen in de overwin ning. De hardheid van de tijd, aldus de Fuehrer, verleent het Duitsche volk een enorme kracht en maakt het onoverwin nelijk. STEEDS MEER DUIKBOOTEN. De Evening Standard (Engeland) schrijft: Op de wereldzeeën verschijnen steeds meer duikbooten en wel in heele groepen. De eerstvolgende maanden wor den daardoor voor de geallieerden uiter mate kritiek. Er is zeer veel noodig om de geweldige voorsprong van de Duit- schers bij de ontwikkeling van het duik- bcotwapen in te halen. Langzaam varen de schepen hebben heelemaal geen kans om aan de duikbooten te ontkomen. Ze worden tot zinken gebracht als op het water zwemmende eenden. Ook de Yorkshire Post maakt zich over 't toenemend duikbootgevaar ernstig ongerust. Dit Britsche blad schreef o.a.: Is Engeland in staat aan Doenitz het juiste 'antwoord te geven? Daarvan hangt Engelands toekomst af. Worden de duikbooten niet overwonnen, dan storten al onze plannen ineen. LAAT DE PANDEKSELS GEEN KLEPPERMARSCH MAKEN! Denk vooral om uw rantsoen! Onze grootmoeders kookten veelal op kolenfornuizen en daarop mochten de pandeksels rustig een kleppermarschje maken. Dat was niet erg. Vuur was er genoeg in het fornuis en heet was het ook. Daarom alleen al was -het noodig, dat onze grootmoeders veel meer water gebruikten bij het koken van aardappe len en groenten dan beslist noodig is. Wanneer groenten met weinig water wor den opgezet, blijven juist de voedings stoffen bewaard, welke anders met het water in de gootsteen zouden wegspoelen En dat mag iri deze tijd, waarin de voe ding zoo'n belangrijke rol speelt, niet gebeuren. Kookt dus vooral niet op „de manier van grootmoeder". Het is heusch met noodig en bovendien hebt u dan veel minder kolen noodig. Kookt met weinig water en u zult bemerken, dat u met wei nig kolen (stroom) veel kunt doen! NOORWEGEN In Porsgrunn heeft een huismoeder in een haring een gouden ring gevonden. BELG1E De Belgische Congo levert grond stoffen aan de V.S. ZWEDEN De Zweedsche grens werd door vij andelijke vliegtuigen geschonden, meld de 9 Febr. het Duitsche hoofdkwartier. BR1TSCH-INDÏE Britsch-Indië telde in 1931 338 millioen inwoners; in 1941 389 millioen inwoners. VATICAANSTAD Paus Pius XII had een langdurig en hartelijk onderhoud met de koningin- mceder van België. DUITSCHLAND Geruchten, volgens welke de Duit sche ambassadeur te Ankara, Von Papen, Berlijn zou bezoeken, worden officieel tegengesproken. VEREENIGDE- STATEN De Amerikanen krijgen met meer dan drie paar schoenen per jaar. In de V.S. is de eerste staatsfabriek voor «kunstrubber gesticht. CHINA. In het door Tsjoengking beheersch- te China heeft men het vertrouwen in Tsjang-Kai-Sjek volkomen verloren. (New York Times). ITALIË In Italië is het verkoopen en schen ken van brandewijn en likeur verboden. Alle alcohol moet de oorlogsindustrie ten gcede komen. JAPAN Japan boorde bij Ysabel 13 schepen in de grond en haalde er 86 vliegtuigen neer. Zelf verloor het drie torpedojagers en 12 vliegtuigen. SPANJE De Spaansche regeering spreekt ge ruchten omtrent een Duitsch ultimatum aan Madrid en over concentratie van Duitsche troepen a.d. Spaansche grens tegen. FRANKRIJK Te Parijs is de oud-premier van het Tsaristisch Rusland, Graaf Kokowzof, overleden. Te Toulon werden gedeserteerde Fransche officieren bij verstek ter dood, anderen tot 20 jaar veroordeeld. PERU De aardbeving in Yanacoa, Peru, kostte 65 dooden en ruim 2000 gewonden. Een reusachtige meteoor vernielde in de hoofdstraat van Carhuamayo, Pe ru, vele huizen. (Meteoren zijn steen- of metaalachtige massa's, die uit de we reldruimte op de aarde vallen; op hun weg door de atmosfeer worden ze gloeiend; dan spreekt men van vallende sterren. 12 Maart 1899 kwam er te Borgo in Finland een meteoor neer van 325 kg. In Oregon viel er een van wel 13500 kg Red.) ENGELAND In Engeland gingen in 1942 door 1300 stakingen 1.5 millioen dagen ver loren. Te Londen werd de buste van Le nin met olie besmeurd. De kin werd be schadigd. In Engeland werden 8,670,000 vrou wen voor oorlogsdiensten opgeroepen, o. w. drie millioen getrouwde vrouwen en weduwen met kinderen beneden 14 jaar. Z.O. Engeland had eind JanT'groote stormschade, ook door overstrooming. Engeland moet nu, volgens Chur chill, zijn levensmiddelen reserves aan spreken. Bij onze Vrij willigers. Exerceer-oe feningen in 't vrije veld. (SS PK Wag ner Atl.-H P-c). Groot belang van het boerenbedrijf. Ir. vele streken van ons land, in het bij zonder in de gebieden der zand- en ri vierkleigronden, was het niet mogelijk, ondanks inspanning van alle krachten, de bodemproductie door rationalisatie en intensiveering zoo hoog mgelijk op te voeren en het boerenbedrijf zoo rendee- rend mgelijk te maken. Deze blijvende achterstand was veelal een gevolg van sterke versnippering der pey:eelen, slechte ontwatering der gron den, geisoleerde ligging van geheele ge bieden en van afzonderlijke perceelen door een tekort aan wegen, die, als ze al aanwezig waren, vaak in desolate toe stand verkeerden. Ook de kwaliteit der gronden kon in vele gevallen nog veel verbeterd worden. De oorzaken van deze sterk verspreide ligging der perceelen zijn in hoofdzaak drieërlei. Opeenvolgende verervingen, waarbij men zoo rechtvaardig mogelijk wilde zijn door ieder erfgenaam een deel van het goede zoowel als van het slechte land toe te bedeelen, had tot gevolg, dat de perceelen steeds kleiner werden en de onderlinge afstand der tot één bedrijf behoorende perceelen steeds grooter Ook de voortdurende uitbreiding van do oppervlakte cultuurgrond door de per- ceilsgewijze ontginning heeft tengevolge gehad, dat gevestigde boeren nieuwe peiceelen kregen op plaatsen, welke doorgaans verwijderd waren van hun oude perceelen. Do verdeeling van ge meenschappelijk bezit tenslotte leidde er eveneens toe, dat perceelen onecono misch ten opzichte van elkaar zijn ge legen. Op deze wijze is geleidelijk een zeer oneconomische verdeeling en ligging var. het -bezit ontstaan met als gevolg 'n ondoelmatige, en weinig intensieve ex ploitatie der perceelen. Ondoelmatige verkaveling v&n gronden heeft als regel ook gebrekkige ontwate ring tengevolge. De perceelen, welke ge legen waren aan de weinige in onder houd zijnde waterloopen. moesten in ei gen ontwatering voorzien en deze werd can veelal zeer gebrekkig. Dat elk per ceel over een goede aan- en afvoer van water moet beschikken, mag zonder meer duidelijk heeten. Wil een rationeele exploitatie van de' bodem en de teelt van arbeidsintensieve gewassen mogelijk zijn, dan is het niet minder noodzakelijk, dat over behoorlijk verharde wegen wordt beschikt. Anders ontstaat een isolement, dat ernstig scha de doet aan de algemeene volkshuishou ding, temeer als oude rechten van over* weg en uitpad over perceelen van andere grondgebruikers oorzaak zijn van veel ongemak en veel landverlies. (Wordt vervolgd.) De Jeugdstorm groeit, ook in Limburg. De tooneelspeler Hein Harms werd 11 Februari 80 jaar. Alkmaar mag het carillon van zijn Waag en van de groote kerk behouden. Prof. dr. Swaen, oud-hoogleeraar te Amsterdam, is Dinsdag 80-jaar geworden De Giessensche molen in polder Mole naarsgraaf wordt weer in gebruik ge steld. Inbrekers namen bij goudsmid Van der Zwaan te Breda 100 gouden ringen weg. (f 4000. De bevolkirtg van Wkringen besteedde in 1942 gemiddeld f 7,25 per hoofd aan vermakelijkheden. (Dagbl. v. N.-H.) Lïit de zuivelfabriek te Riel werden 3500 boterbonnen, f 800 en een partij melkbonnen gestolen. Vijf mnd. werd gevorderd tegen J. K.. Den Helder, die van diefstal afkomstige fietsbanden had gekocht. Een geheime zeepfabriek werd te Be verwijk ontdekt. 100 kg. zeep in beslag genomen. (Dagbl. v. N. Holl.) De NSB in Limburg heeft aan het Vrijthof te Maastricht een nieuw districts huis gekregen. De gemachtigden, door Mussert aange wezen, zijn Maandag te Den Haag plech tig beeedigd. Tot deken van Alkmaar is benoemd pastoor Van der Meer uit Den Haag (Dagbl. van N. Holl.) Uit een wei te Leidschendam werden zes schapen en een kalf gestolen. Door middel van een speuThond werd de ver moedelijke dader in het dorp opgespoord Twee lijken werden deze week te Am sterdam opgehaald, een uit de N. Hee- rengracht en een uit het Van Lennepka- naai. Slachtoffers van de duisternis? Hyena's! Er leven in onze tijd blijk - baar veel individuen aan de zoom onzer maatschappij, die alle moraal en alle wetten op zij schuiven om hun honger naar bezit te bevredigen. Zoo lezen we bij herhaling van plundering van wonin gen van geëvaqueerden. Aan de galg met dat tuig! Nederlandsche jongens, die de kans van hun leven willen grijpen, kunnen zich wenden tot het Langemarck-Studi- um, Waalsdorperweg 12, Den Haag. On verschillig afkomst, rang of stand, kun nen zij daar bij gebleken geschiktheid een opleiding genieten, wëlke bij hun aanleg past. t YANDAAfc VOOR ZOOVEEL JAAR.. 13 TEBRUARI. 1883. Richard Wagner te Venetië over- ltden. 1929. Drie Urkers wandelen over het ijs -van Enkhuizen naar Urk (20 km.) BIJ VERSTANDIG GEBRUIK KAN MEN MET WEINIG GAS VEEL DOEN. UITREIKING levensmiddelenkaarten en zeepbonnen voor kinderen. Te Den Burg op Maandag 15 Februari a.s. in het Fanfaregebouw van: 9,30-10,30 voor wijk B nrs B 1 t.m. B 64 10,30-11,30 wijk B nrs B 65 t.m. B 111. 11,30-12,30 wijk B nrs B 112 t.m. B 152. des middags van: 2-3 wijk B nrs B 153 t.m B 192. 3-3,30 wijk B nrs B 193 en hooger 3,30-4,00 voor hen, die verzuimden hun kaarten af te halen. Medegebracht dienen te worden alle stamkaarten van het gezin en de inleg vellen. Men wordt verzocht op den juis- ten tijd te komen, daar men op een an deren tijd' met geholpen wordt. Texel, 1 Februari 1943. De Burgemeester van Texel. RIJK DE VRIES. OP LEVEN EN DOOD. Het is nu geen tijd om aan vrede te denken. We zijn gewikkeld in een strijd o^ leven en dood, die nog lang zal duren. (T o j o, de Japansche premier.) DE OORLOG WINNEN No. 1. Het winnen van deze oorlog door het nationaal-socialisme gaat voor alles, want als de oorlog verloren zou worden, zoo als onze tegenstanders hopen en ver wachten, is er slechts één resultaat mo gelijk, nl dat Europa bolsjewistisch wordt Wij nationaal-socialisten staan in deze strijd aan de goede kant. (Mussert) John Buil:en vreest u niets mij ne Heeren, met dit machtige wapen houd ik in het ergste geval de Bolsje wisten zonder meer van uw grenzen verwijderd! Teekening Erik-Pax (c.s. of m.).

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 1