FAMA PAIIflCi SPAAR J Wagie Windgenerator RUKSPOST SPAARBANK ABDIJSIROOP 't Erfenishuwelijk H.W. Zegel U wordt niet afgesneden MARTIEN BAKKER KOFFIE-SURROGAAT 1 '1 1» Koffie of pannekoek Texelsche Berichten Bil 0E 1S I NACHTHOESl zal ophouden AKKER'S IIIIIIIIIHI VOOR DE VROUW. ||||||||||B WAT IS ZEEBLIEK? Het verschil tusschen zeebliek en sprot. De afd. Visch van het Voorlichtings bureau van de Voedingsraad schrijft ons: Wat is zeebliek eigenlijk? Sommigen denken, dat 't sardijn of sprot is. Dat is onjuist. Zeebliek is jonge haring. Zij is wat de vórm betreft veel slanker dan de sprot. Het buikje van de zeebliek is nagenoeg glad; dat van de sprot scherp. Wie even de vinger er langs strijkt, merkt het verschil direct. Sprot is over hel algemeen vet en zeebliek mager. Soms wil zeebliek wel eens vrij vet zijn, maar ook dan is zij aanmerkelijk mager der dan sprot. Vandaar dat, wanneer men kiezen kan, men beter doet sprot te nemen. Dit jaar zal er weinig keus zijn. Het vorige seizoen gaf groote sprotvangsten, maar naar het zich laat aanzien, wordt 't se-zoen 1942-1943 lang zoo rijk aan sprot niet Br wordt echter wel veel zeebliek gevangen en, bij gebrek aan sprot, is het zeker raadzaam, dit vischje te eten, want zeebliek bevat vefc belangrijke ei witrijke voedzame bestanddeelen. Zoo wel in het zuur als in het zout smaken zij best De binnenkort verschijnende nieuwe folder „Zeevisch" bevat eenige recepten over de bereiding van zeebliek. Men kan deze tegen een kleine vergoeding aan vragen bij de afd. Visch, Voorlichtings bureau Voedingsraad, Trawlerkade 41, IJmuiden. Direct na verschijning worden de folders toegezonden. ONZE FAMILIENAMEN. 36. Wolters is een z.g. patronimicum (vadersnaam). Wolters beteekent n.l.: zoon van Wolter. Wolter is een mansr voornaam, die in de Saksische gouwen van ons land voorkomt. Daar ontstonden ook namen als Woltering en Wolterson, die dezelfde beteekenis hebben. Elders in ons land komt Wolter als Wouter voor. TEXELSCH DIALECT. lebberig, lummelachtig; wordt in het alg. Ned van groenten gezegd: slap, ver lept; leeloos, wankel (van een stoel gezegd b.v.); leep, leipiet, wijting; ook: wieding; lelie, teuten, zeuren; in het alg. Ned. ook wel eens gebruikt; lerp, tong; b.v. in „hou je lange lerp binne" (schertsend); ook aan de Zaan; in het alg. Ned.: zweep (verouderd); vón lcssie doen, krijgertje spelen; leutermónstuug, waar van geringe kwaliteit; rommel; HUMOR VAN HET LAND. 't Gebeurde in de Achterhoek. De nieuwe dominee ging op huisbe zoek. Hij kwam tegen het middaguur toe vallig bij een van de grootste boeren van hei dorp en werd mee aan de disch ge- noodigd. De boerin en de meid dienden óp, en tenslotte legde de meid de eenige sei vetten, die in de linnenkast te vinden waren, op de tafel, dicht bij de gast. Deze vroeg. ,,Dit servet is zeker voor mij be stemd?" Waarop de boerin antwoordde: „Zeker dominee, neem joe et maer, mien man morst doch niet". OM VOORUIT TE KOMEN. IEDER ZIJN PLAATS Dc geneeskundige Handel wenschte dat zijn zoon advocaat werd en trachtte daarom zijn liefde voor de muziek tegen te gaan. Maar de jongen kreeg een oud spinét en oefende zich stilletjes op een hooizolder. Toen de dokter een bezoek aflegde bij een broer, die in dienst was van de Hertog van Weisenfels, nam hij zijn zoon mee. Onopgemerkt liep de jon gen naar het orgel in een kapel en gaf opeens met volle registers een concert. Dc Hertog hoorde het en stond ver baasd, daar de jongèn het instrument ncoit eerder bespeeld had. Hij haalde dokter Handel er toe over zijn zoon zijn zin te geven. De natuur laat een mensch geen rust, zoolang hij zijn plaats niet heeft gevonden. Zij gunt hem geen vre de en spoort hem aan, totdat al zijn ver mogens zich voegen naar haar wil en hij ten slotte in zijn element is. FEUILLETON. Oorspronkelijke Nederlandsche roman door HENK VAN HEESWIJK. 6). In een half jaar zal dat wel gaan, maar ik vrees, dat u de tweede voor waarde niet goed begrepen hebt, of dat u niet juist hebt geluisterd, toen ik haar voorlas. Uw oom verlangt namelijk in zijn testament, dat u binnen zes maan den na zijn dood gehuwd zal zijn met 'n te goeder naam en faam bekend staande vrouw. Nou? zei Kees nuchter, een half jaar is toch zes maanden. Zeker, vervolgde de notaris on verstoorbaar, maar u schijnt niet te we ten. dat uw oom reeds meer dan vijf maanden dood is. De zes maanden na zijn overlijden zijn dus een heel eind ver streken. Kees sprong op van zijn stoel. Wat vertelt u me nu? Is oom Klaas al zoo lang dood9 Maar waarom heb ik daar van dan met eerder bericht gehad? Om de eenvoudige redenen, dat u bij uw laatste bezoek aan 'uw oom geen gediplomeerd Opticien WO KONINGSTRAAT 73. DEN HELDER. Telefoon 279. Brillen naar ieder voorschrift worden terstond vervaardigd. Barometers - „Zeiss" Prisma- kijkers, ..Zeiss" Punktal- glaxen. Electrische brillen-slijperij_ en reparatie-inrichting. Leveranties aan de ziekenfondsen. Verzoeken om verzen, s.v.p. 14 dagen van te voren in zenden met postzegel voor antwoord. Ik sta steeds voor u klaar. Als altijd, Huib de Rijmelaar, Oude- graeht 153, Alkmaar. DOUWE EGBERTS,? als U zelf Uw stroom verwekt met een Nog enkele'leverbaar. Vraagt inlichtingen. 1 1 cJ^r ■-! A/VA 6 IE 111 i Zuinig zijn we m de keuken, op de melk wel 't allermeest! Geen drup meer voor een kopje koffie, Dat is't wat de huisvrouw vreest! En toch zijn die pannekoeken, ook zoo lekker wat te doen? Panko koopen bloem en water Dit in plaats van't melkrantsoen! OVER DE N.O.-POLDER. Praatavond Vereen, van oud- leerlingen der L. Landbouwschool. De heer P. J. P. Geense hield 'n praat je over de N.O.-polder, waar dit jaar zeker 7000-8000 man zullen kunnen wor den. gebruikt. Binnen enkele weken ko men er 21 ontginningshoeven gereed. Dat ziin de eerste van de honderd, die men gaat stichten. Ze worden elk 500 bunder groot. Als men weet, dat deze 45000 ha. groote polder, twee-en-een half maal zoo groot als Texel, bij een theoretische be zaaiing met broodkoren, jaarlijks ander half millioen menschen aan hun rantsoen zal kunnen helpen, begrijpt men, dat alle speed achter het werk wordt gezet. In alle Zuiderzeepolders samen zou, even eens in theorie, voor zeven millioen men schen broodgraan kunnen worden ver bouwd. Er zullen 1800-2000 pachtboeren een bc-staan kunnen vinden, terwijl de be volking tot 30,000 man kan worden opge voerd. *Het hoofddorp zal 10,000 bewo ners tellen, in de vijf dorpen er omheen elk 3000 en de rest over het land ver deeld. Er zijn al 400 polderbewoners gearri veerd en het eerste polderkind werd reeds 25 Aug. j 1. aangegeven. De bodemgesteldheid is als volgt: grof zand 800 h.a. 1,7 pet! fijn zand 5800 h.a. 12,2 pet. lichte zave 1 11800 h.a. 24,8 pet. zware zavel 12500 h.a. 26,2 pet. klei 15800 h.a. 33,2 pet. veen 850 h.a. 1,8 pet. keileem 50 h.a. 0,1 pet. Over de kolonisatie is heel wat ge schreven en gesproken. Er dient een flink aantal kleine bedrijven ter beschikking adres hebt achtergelaten en wij daarom niet wisten, waar wij u moesten zoeken. Wij hebben eerst advertenties geplaatst in de voornaamste Nederlandsche bladen. Toen dit geen resultaat opleverde, zijn we gaan adverteeren in de buitenland- sche bladen, tot twee keer toe en, eerlijk gezegd, mijn confrater en ik begonnen reeds te wanhopen, tot u vanmorgen hier in levenden lijve verscheen.. Dat wij u niet eerder konden bereiken, is niet onze schuld. Wij hebben gedaan wat mensfhe- lijkerwijze mogelijk was. Kees zonk weer op zijn stoel terug. De notaris had gelijk. Hij kon niet helpen, dat hij altijd een zwervende was geweest. Nu ondervond hij zelf de minder aange name gevolgen van zijn natuur. Maar, begon hij opnieuw, vertelt u mij dan eens, wanneer precies oom Ni- colaas is overleden. Dat is geweest op de negenentwin tigste November van het vorige jaar- Kees dacht na. En nu hebben we 23 Mei. Dat toil dus zeggen, dat ik nog zes dagen tijd heb om te trouwen!? Jawel, mijnheer Blokker. En als ik dus niet binnen zes dagen getrouwd ben, vervalt de geheele erfe nis en krijg ik geen cent? Zoo is het inderdaad mijnheer. Maar m'n lieve man, hoe kom ik in 's hemelsnaam binnen zes dagen aan een te worden gesteld van kloeke arbeiders. De financieele voorwaarden voor het toelaten der groote pachters behooren minder bezwaarlijk te zijn. Naast be kwaamheid beslissen gezondheid en ka rakter. In het thans bestaande gebrek aan boerderijen en in de behoefte aan plaats voor het j aarlij ksch bevolkingsoverschot ven plm. 100,000 zielen voorzien deze polders maar voor een klein deel, maar naarmate aan de sociale factor meer aan dacht wordt geschonken, zal het aantal bedrijven in de N.O.-polder tot plm. 2000 kunnen oploopen. Ten behoeve van land arbeiders, die de ontginningswerkzaam heden ter hand namen, is een aantal ge mengde bedrijfjes van 10 h.a. uitgegeven. De eerste jaren zullen de arbeiders in de dorpen wonen, doch wanneer pachters komen zullen zij meer bij de boerderijen werden gehuisvest, zoodat hun woningen dan voor dienend personeel van midden- standsbedrijven vrij komen. Gedurende de eerste tientallen jaren zal de staat eigenaar blijven van de grond. Tegen f 90 per h.a. wordt deze verpacht, totaal opbrengst vier millioen, terwijl voor ongeveer f 26 millioen aan landbouwproducten zal worden opge bracht. Het ligt in de bedoeling om elk jaar 6000-8000 ha. in pacht uit te geven, zoodat alle gronden in 1950 uitgegeven zijn. (Wordt vervolgd.) VOOR WIE GELOOFT. Laat ons luisteren naar de stem van Hem, die, wanneer wij van uit onze le vensnood verwachtend tot Hem opzien, ook nu nog herhaalt: „Alle dingen zijn mogelijk dengene, die gelooft!" (G. Barger Ez., in „Alg. Handelsbl.") vrouw? En nog wel aan een, die ter goe der naam en faam bekend staat? Dat is iets, wat ik ook niet weet, mijn heer, antwoordde de notaris. Ik ben slechts uitvoerder van de laatste wil van uw oom en als zoodanig heb ik alle moei te gedaan om u te vinden. Dat u eerst thans hier bent is niet mijn schuld. Blokker dacht even na. Zes dagen, mompelde hij. Dat is toch practisch onmogelijk. Gesteld, dat ik iemand weet, die hals over kop met me trouwen wil, dan moeten we toch altijd nog veertien dagen of drie weken in ondertrouw staan, alvorens we mogen trouwen. In die tusschentijd zijn de zes maanden rfa het overlijden van oom Klaas om en fffft, weg is de erfenis. In bijzondere gevallen is een onder- tiouwtermijn van veertien dagen niet ncodig. Zooals gezegd, in bijzondere ge vallen en naar ik meen, kan hier van een dergelijk geval sprake zijn. Indien u een en ander aan een ambtenaar van de burgerlijke stand uiteenzet, dan meen ik, dat u zelfs binnen vier en twintig uur kunt trouwen. Dat is allemaal heel mooi, maar om te trouwen is in de eerste plaats een vrouw noodig, mompelde Kees, en, vol gens de wil van oom Klaas, nog wel één, dre te goeder naam en faam bekend staat. Die zijn ook niet opgeschept. GIFTEN ALG. WIJKVERPLEGING. D.B., De Waal f2,50; Fam. C.W., Dén Burg f 10,-; N.N., Den Burg f 2.50. GIFTEN WITTE KRUIS. H. K., Oudeschild f 2,C. B., nabij Den Hoorn f 1/—C. D., De Koog f 1, De G., Den Burg f 1,W. K., Oude schild f 2,—; D. B De Waal f2,50; K. S„ Oudeschild f 0,75; N.N., Den Burg f2 50. ZAKENNIEUWS. Menig fotograaf heeft moeite om over schrijding van zijn stroomrantsoen te voorkomen. Fotograaf J. Nauta heeft daartoe een goede oplossing gevonden en wel door de aanschaffing van gasontla dingslampen, die, met hdogdruk-kwik- lampen gecombineerd, nog geen 500 watt vertegenwoordigen, terwijl er voor de opnamen anders 7000-8000 noodig was. Niet alleen wordt hierdoor veel stroom bespaard, maar bovendien worden, naar de heer Nauta ons verzekerde, betere fo to's verkregen. De belichtingsduur kan nu aanmerkelijk worden verkort, wat vcoral voor kinderopnamen van belang kan worden geacht. J. DE HEER E. NOORDIJK 25 JAAR VEEARTS. Toen de heer Roeloffs in 1922 stierf, volgde de heer Noordijk hem op en sinds dien heeft hij geen andere praktijk dan die op Texel uitgeoefend. Bergen wérk heeft de heer Noordijk hier verzet. Toen in 1922 de vleeschkeuringsdienst werd in gesteld en in 1929 Texel zijn Vereen, tot bestrijding vsm tbc onder het rundvee en andere veeziekten kreeg, brak er voor hem een buitengewoon drukke tijd aan. Tenslotte droeg de heer Noordijk zijn particuliere praktijk over aan de heer Fiederiks; eenige jaren geleden heeft de heer H. Koens deze voortgezet De heer Noordijk en zijn medewerkers hebben door de oprichting van de Ver een. tot bestrijding van de tbc onder het rundvee een prachtig werk tot stand ge bracht. Deze vereen, hebben zij tot ^ulk een groote bloei weten te brengen, dat we hier reeds enkele jaren kunnen spre ker van een tbc-vrije rundveestapel. Zoo ver heeft nagenoeg geen enkele streek 't kunnen brengen. Natuurlijk heeft Texel door zijn ligging veel op" andere streken voor, maar of een andere veearts de koeien ook zoo flink bij de hoorns zou hebben genomen? De heer Noordijk gaat niet over een nacht ijs. Met groote zorg, lust en ijver vervult hij de taak, die hem lief is. Juist deze heugelijke feiten hebben ons met enthousiasme naar de pen doen giijpen. Er is reeds zeer veel werk verricht, maar dat wil niet zeggen, dat de heer Noordijk thans op zijn lauweren kan ruf ten. Naast de tijd, die de keuringsdienst ir beslag neemt, vraagt de tbc-bestrij- ding voortdurend de volle aandacht: Een eiland practisch vrij te maken van rund- vee-tbc. is knap werk, maar het vrij te houden niet minder. Altijd ligt dat ge vaarlijke monster op de loer. Daarom blijft attentie geboden! Alle Texelsche bueren zijn lid van de „tbc-vereen.", sa men hebben ze een 4000-5000 koeien, die tijdens de staltijd stuk voor stuk moeten worden onderzocht. Waar reactie optreedt, worden korte metten gemaakt. Zoo waakt Texel voor de gezondheid van zijn vee, en daarmee voor die van zijn bewoners. Ook in de werkzaamheden van de Vereen. Texel tot verwerking van uit nood geslachte en gestorven dieren had de heer Noordijk een belangrijk aan deel. Ook deze vereemging zouden we hier niet gaarne missen; ze is onontbeer lijk. Immers moeten alle uit nood ge slachte of reeds gestorven dieren naar de noodslachtplaats worden vervoerd De heer Noordijk heeft deze instelling des tijds voorbeeldig gereorganiseerd.. Voorts is de heer Noordijk adviseur van de Onderlinge Paarden- en Rund veeverzekering op Texel, alsmede lee- raar in veeteelt aan de lagere land bouwschool. Moge de heer Noordijk nog een reeks van jaren zijn beste krachten aan de Texelsche veestapel kunnen bjijven ge ven! j. U hebt een niet bijzonder hooge dunk van de Nederlandsche vrouwen, meende de candidaat-notaris te moeten opmerken. Ik kan u slechts adviseeren, zeide de notaris: zoekt u zoo spoedig moge lijk een nette vrouw, trouw er mee en dan kunt u de erfenis komen halen. Ech ter, de laatste dag is de 29e Mei; daarna vervalt het geld, de woning en alle andere bezittingen van mijn cliënt zali ger aan anderen. We zullen zien, zei Blokker, opstaan de. Verder praten heeft toch geen zin meer. Ik geloof, dat het maar het beste is, als ik met de eerstvolgende trein naar Berlijn terugkeer en de erfenis de erfenis laat. Wanneer u over zes dagen niets meer van mij gehoord hebt, dan weet u, dat ik er geen interesse voor heb. Goede morgen. Het was een andere Kees Blokker, die na het onderhoud met de notaris weer op straat liep, als voor een uur. Hij had nu geen oog meer voor het stralende voor jaar, maar in'gedachten verzonken liep hij nu, zonder te weten waarheen, langs de Keizersgracht. Daar had me die oom Klaas hem een mooie poets gebakken (Wordt vervolgd.) „OSISPA,,, SPAARBANKBOEKJE INLEGGENEMUITBETALEN AAN ALLE POSTKANTOREN VOOR KONIJNENFOKKERS. Kotex telt reeds 52 leden. Secr Mosk, Oosterend, deelt mee, dat gé te-aangifte van konijnen binnen 14 dj na de-geboorte bij hem dient te ^esc. den onder vermelding van ras en (j datum. Daarna volgt nestcontrole, meldt zich hiervoor aan9 De R. v'l nummers komen spoedig. Wie voor Jan. geboren konijnen nummers wei geve dat onder vermelding van ras secr. op. Deze maand: jaarvergade: 'n* Ier UIT ONZE TAALTUIN. 24! Een slechte stijl is, als men het ei goed beschouwt, volstrekt geen zaak t§al; .'t is een karakterfout. Een eerlijk steller zorgt, dat hij tuurlijk blijft en ?ijn gedachten scher; duidelijk nederschrijft. Richt uw gedachtengang, volgt steedj rechte lijn en laat in 's hemelsnaam zin geen lintworm zijn. (Charivarius VOOR DE JEUGD. >ei» KAMER NUMMER 13 12 Carmen en Maria gingen beij naar haar kamer om de wond, Ma dooi de kat toegebracht, te verbim Het viel nogal mee. Maar Maria graag nog wat uitrusten. „Ga jij ra weer naar de jongens", zei ze tegen Cj men en vertel me straks, wat jullie maal hebben ontdekt. Dat liet Can zich geen tweemaal zeggen Maar had ze kamer 13 niet bereikt, of hels lawaai deed haar opschrikkeK Dc Prijswinncrs. Hartelijk dank jullie aardige briefjes. Zien we ell volgende week op de kindermiddag? prijswinners zijn deze keer: Aat van Liere, 10 jr., Oost; Corn Smit, 11 jr., Den Hoorn; Martein Smi jr., De Westen. Komen jullie in de Bc handel de prijs uitkiezen? Met vrien lijke groeten, Jullie OOM KO. De kinder- en familiemiddag met goochelaar Antonini, de loopende sprekende pop August en de oudholli sche poppenkast is bepaald op Zatei 20 Febr., aanvang klokslag half twi VAN DE BOEKENPLANK. De vraag naar boeken is groot de ll ste maanden, d.to.z. naar het goede bij naar het boek, dat zijn waarde ho Zulke boeken zijn er nog heel wat in ze zaak te vinden. U zoekt een hist sche roman, een bundel gedichten, reisbeschrijving, belletrie? Niet vergt zult u op deze wijze trachten een f guldens nuttig te besteden Eoekhai Parkstraat (Ingezonden Me tedeeling) HYGIENE EN VEILIr IEID. 497. Wolf in de tanden. Een van cultuurverschijnselen van de modt mensch is de wolf (caries) in zijn ta: Da' is zoo erg, dat het even moeilijl 'n gaaf menschelijk gebit te vinden een in het wild levend dieb met wol8 de tanden. (Dr. J. G. Menken, in „Spaar uzelf'fl Die als het vastzittend slijt oorzaak van de hoestpril keling regelmatig loskom! Neem daarvoor de beroemd sïrjmoplossende Abdijsiroo; Vanouds beproefd bij hoes griep, bronchitis, aathnu 's Werelds béste Hoestsiroop P1429/1. Verantwoordelijk voor geheele inhoud: G. Joh. Duinker. Plaatsvervanger J. de Waal, Den B Uitg. en Drukkerij Fa. Langeveld De Rooij, Den Burg, Texel.

Texelsche Courant | 1943 | | pagina 4